Varkens puilen hokken uit PZC Procter Gamble wijst omstreden instituut af Rondjes op rotondes Meer nachtwerk jin het wegvervoer Mig straaljager per opbod verkocht binnenland 3 PVC babybijtringen onderzocht Hoessein en Noor op bezoek Verbod nieuwe privéklinieken Krakers hoeven niet te betalen Dierenambulance zoekt ree Beeld Wim Kan naar Scheveningen Pestepidemie veroorzaakt dramatische situaties in de sector Faunabeheer verliest strijd om namen Brand in Rotterdamse woning eist twee levens Veillig verkeer is voor verbod op telefoneren tijdens het autorijden zaterdag 7 juni 1997 RIJSWIJK - De Keuringsdienst van Waren onderzoekt of van PVC gemaakte babybijtringen slecht zijn voor de gezondheid. Uit recent onderzoek uit Denemarken blijkt dat uit sommige babybijtringen schadelijke stoffen vrijkomen Volgens inspecteur P. Bragt van de Keuringsdienst is er in ie der geval geen sprake van accuut gevaar. Bragt hoopt over twee weken klaar te zijn met het onderzoek in Nederland. In het speelgoed zitten ftalaten die worden gebruikt om het materiaal zachter te maken. Deze weekmakers komen vrij als kinderen zuigen en kauwen op de van PVC gemaakte bijtrin gen. De Keuringsdienst gaat na wat het effect hiervan is. Greenpeace eist dat drie babybijtringen van het merk Chicco onmiddellijk uit de handel worden genomen. Volgens de mi lieuorganisatie kunnen er schadelijke stoffen uit dit speel goed komen. In Zweden, Griekenland, Denemarken en Italië is dit speel goed daarom de afgelopen weken verboden. ANP DEN HAAG - Koning Hoessein en koningin Noor van Jorda nië brengen dinsdag en woensdag een officieel bezoek aan Ne derland, zo heeft de Rijksvoox'lichtingsdienst gisteren bekendgemaakt. Koningin Beatrix ontvangt het echtpaar dinsdagmiddag op militair vliegveld Valkenburg. Hoessein spreekt woensdagochtend met de Vaste Kamercom missies van Buitenlandse Zaken en Defensie van de Eerste en Tweede Kamer, 's Middags ontmoet hij in het Catshuis pre mier Kok. Het koninklijk paar verblijft op paleis Huis ten Bosch. Woensdag om 16.00 uur vertrekt het paar van vliegveld Val kenburg. ANP DEN HAAG - Het kabinet heeft gisteren ingestemd met een tijdelijk verbod op nieuwe privéklinieken. Op den duur moet er definitieve regeling komen voor deze klinieken. Het kabinet wil voorkomen dat privéklinieken de krenten uit de pap halen waardoor ziekenhuizen opdraaien voor de com plexe, dure zorg. Ziekenhuizen zouden hierdoor in de proble men komen. Ook valt de kwaliteit van de zorg in privéklinie ken niet altijd te waarborgen. Minister Borst gaf eerder dit jaar al aan dat zij af wil van pri véklinieken. ANP UTRECHT - Een groep krakers die afgelopen week enkele da gen een kantorencomplex aan de Kaastraat in Utrecht bezet te, heeft daar voor een ton schade aangelicht, schat de be heerder van het complex, De Elf Provincieën. Ruiten en de lift zijn vernield, elektrische bedrading is losge trokken en plafonds zijn naar beneden gehaald. De schade is volgens de politie moeilijk te verhalen, omdat de daders het complex vrijwillig hebben verlaten. Daardoor zijn er geen processen-verbaal opgemaakt wegens huisvredebreuk. ANP NIJMEGEN - Personeel van de dierenambulance is al drie weken op zoek naar een ree die door woonwijken in Nijmegen zwerft. Het dier duikt telkens in tuinen op, maar is verdwenen als de dierenambulance arriveert. De ree raakte gisterochtend gewond. Het dier stak de straat over en kwam in botsing met een 9=njarige fietser. Ook de jon gen liep verwondingen op. Voordat de politie of de dierenambulance het beest kon van gen, holde het een drukke doorgaande weg op. Verscheidene auto's moesten uitwijken, Daarna verdween de ree uit het zicht, ANP HILVERSUM - Een Mig 23 straaljager pronkt sinds vrijdag op het parkeerterrein van het Hilversumse veilinghuis van Zadelhoff. Het verzamelstuk wordt op 10 juni per opbod verkocht en moet tussen de de 35.000 én 55.000 gulden opbrengen. foto Koen Suyk/ANP - Het beeld van Wim Kan en Corry Vonk verhuist wat de Amsterdamse wethouder E. Bakker betreft naar Schevenin- -'gen. Hij stelt dat volgende week voor aan de commissie cultuur. r Rond het beeld ontstond begin dit jaar grote commotie. Eind j anua- >i takelde de gemeente Amsterdam het beeld van het Leidseplein .maar een opslagplaats. Na de herinrichting van het plein is er voor %et beeld van de cabaretier en diens echtgenote geen plaats meer. ^Onmiddellijk daarna brandde een discussie los over een nieuwe voor het beeld. Kudelstaart in de gemeente Aalsmeer wilde het al langer hebben, omdat het echtpaar er jaren woonde. Daarna meldden zich Wim lbo en de Stichting Promotie Den Haag die het beeld in Scheveningen voor het Kurhaus wilden zetten, gevolgd door Axel en De Steeg. ANP Etsen Rembrandt uit de Hermitage voor restauratie naar Nederland PARIJS - De Hermitage in Sint Petersburg stuurt meer dan 640 retsen naar het Rijksmuseum in Amsterdam om ze te restaure ren. Een woordvoerder van TJNESCO, de VN-organisatie 'yoor cultuur, maakte dit giste ren bekend in Parijs. ;;De restauratie gebeurt door Ne derlandse en Russische experts 'en duurt een halfjaar. De Neder landse regering subsidieert de met 2,5 miljoen gulden. de etsen naar Neder komen, is niet bekendge 'De etsen behoren tot de collectie 'die aan de Hermitage is ge schonken door de 19e eeuwse Advocaat en verzamelaar Dmi- |ri Rovinski, Nederland en Rus land voeren gesprekken over een mogelijke expositie in Ne derland van het werk dat, voor 'lover bekend, nog niet eerder in zijn geheel aan het publiek is ge ANP Duik in flippo's RIJSWIJK - Smiths krijgt %einnvee bij het woord. De flip- ^10, het meest succesvolle ver koopwapen van de chipsfabri kant ooit, komt nog één keer te- nemen kinderen van Amsterdamse basisschool duik tussen liefst een mil flippo's. Het is het laatste 'miljoen van de 812 miljoen flip po's die in twee jaar tijd in om doop zijn gebracht. Het laatste miljoen heeft Smiths ..bedoeld voor kinderen bij wie nog exemplaren in de verzame- %ng magische ronde schijfjes Ontbreken. Ze kunnen de ont- (.brekenden bemachtigen door cojokerflippo's in te sturen en om te ruilen. ANP van onze verslaggever Peet Vogels DEN HAAG - Het gaat helemaal mis met de bestrijding van de varkenspest. Honderdduizen den varkens en biggen groeien uit hun hokken en er is absoluut geen capaciteit om de beesten op te ruimen. Sterker nog, er is niet eens voldoende capaciteit om de met pest besmette var kens tijdig te vernietigen. De nood is zo hoog gestegen dat overvolle stallen inmiddels niet meer worden leeggehaald. De gevolgen van de varkenspest zijn ernstig onderschat, zoveel is nu wel duidelijk. De achter stand in het ruimen van varkens neemt met elke nieuwe uitbraak toe. In plaats van pestgevallen binnen één dag te mimen, moe ten varkenshouders soms al een week wachten tot de elektrocu- tiewagen voor de deur staat. Be drijven daaromheen, die pre ventief geruimd worden om het gevaar van verdere versprei ding te verkleinen, moeten nor maal gesproken binnen tien da gen zijn leeggehaald. In de praktijk moet men drie tot vier weken te wachten. Het gevolg is dat er op deze bedrijven ook re gelmatig pest uitbreekt, waar door het hele circus weer van voren af aan begint. Mede als gevolg van het falende beleid neemt het aantal uitbra ken van varkenspest snel toe. Vorige week was een record- week met 26 nieuwe gevallen en deze week zijn er tot vrijdag al weer 22 nieuwe gevallen bijge komen. Ook de gezonde varkens worden nu de dupe van deze achter stand. Het Rijk stelde een op koopregeling in om gezonde varkens op te kopen van bedrij ven in het zuiden van het land. Zodra de varkens uit de stallen groeien, meldt een boer ze aan. Er worden dan zoveel varkens opgekocht als nodig is om weer ruimte in de stallen te krijgen. De varkens moeten vervolgens vernietigd worden. Minister Van Aartsen schreef onlangs nog aan de Tweede Ka mer dat hij blij was dat de op koopregeling voor heel Zuid Nederland gold. Nu heeft het ministerie de opkoopregeling feitelijk buiten werking gesteld. „De boeren kunnen hun varkens nog wel aanmelden, maar we halen ze niet meer op", aldus een woordvoerder van Landbouw. „Eerst willen we de achterstand inlopen. Als dat is gebeurd ma ken we weer afspraken over wanneer we de varkens komen ophalen". Slachtcapaciteit Er is inmiddels al een achter stand van 550.000 varkens en één miljoen biggen die al uit de hokken hadden moeten zijn. „Er is hard gewerkt aan nieuwe slachtcapaciteit", meldt een medewerkster van het Produkt - schap voor Vee en Vlees. Vanaf maandag kunnen er dagelijks 22.000 varkens worden ge slacht. „Daarmee lopen we de huidige achterstand helaas niet in", meldt de woordvoerster. „We moeten wachten tot be paalde gebieden gewoon leeg zijn. Boeren mogen geen nieuwe varkens meer in de stallen leg gen, dus op een gegeven moment zijn alle stallen leeg". De achterstand leidt al tot dra matische situaties. Bij de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond staat de telefoon roodgloeiend. „Het is een enorm probleem. We krijgen heel veel telefoontjes van boeren die niet meer weten waar ze aan toe zijn."H. Weinans van de Neder landse Vereniging van Varkens houders hoort dezelfde gelui den. „De overvolle hokken zijn een gruwelijk probleem dat de minister maar niet op kan los sen. Hij loopt constant achter de feiten aan. Als het warm en windstil weer wordt zijn de pro blemen helemaal niet meer te overzien. Dan kan de ventilatie het niet meer aan en bezwijken de varkens van de hitte" CPD - van onze redactie binnenland 2 ROTTERDAM - Procter Gamble stopt onmiddellijk met zijn onderzoeken in een labora- torium in het Amerikaanse New ^Jersey. Aanleiding is een video- band die een medewerker van de actiegroep voor dieremech- ten Peta maakte, waarop te zien 7 is dat apen in het lab tijdens ''proeven ernstig worden mis handeld. Voor Peta is deze toezegging niet genoeg. De actiegroep eiste donderdag dat de multinational -.stopt met alle dierproeven. Ze handhaaft haar dreigement van een consumentenboycot. „We- [van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet heeft vrijdag besloten de mogelijkhe den van het wegvervoer om 's nachts te werken te verruimen. De ruimere mogelijkheden om 's nachts te werken richten zich vooral op het taxivervoer, koe riersdiensten, vervoer van dag bladen, sierteelt- en bakkerij- producten en distributie en overslag. Met de nieuwe regeling wil het kabinet tegemoet komen aan de behoefte tot grotere flexibiliteit (Advertentie) KUNST EN ANTIEKVEILING belangrijke veiling. kukdag: donderdag van 14 tot 21 uur veiling: vrijdag vanaf 13.30 uur. hotel arneville. buitenruststraat 22. middelburg. veilinghuis b. hitte voor uitgebreide info zie pag. 35 rubriek: antiek reldwijd zullen wij de half mil joen Peta-donateurs oproepen de producten van Procter niet meer te kopen", zegt directeur G. Dekkers van Peta in Den Haag. De multinational zei vrijdag met verbijstering kennis te heb ben genomen van de videobeel den. „De behandeling zonder enige zorg voor de dieren en de onprofessionele houding van het personeel zijn absoluut on acceptabel en strookt op geen enkele wijze met de grondbe ginselen van het bedrijf." De zeep- en cosmeticagigant benadrukt dat het gewraakte commerciële laboratorium, het in het wegvervoer. De maatregel past in het kader van de operatie Marktwerking, Deregulering en Wetgevingskwaliteit van het kabinet. In overleg met de bon den kunnen bedrijven kiezen uit twee modellenIn het ene mogen maximaal 42 nachtdiensten in 13 weken en 140 nachtdiensten per 52 weken worden gewerkt. In het andere model mag er in twee weken maximaal 38 uur gewerkt worden tussen 00.00 uur en 06.00 uur. Er bestaat overigens ook nog de mogelijkheid per branche of deelsector vrijstelling te krijgen van de regels voor nachtarbeid. Het is de bedoeling van het ka binet dat de nieuwe rijtijdenre geling op 1 april volgend jaar in gaat. Transport en Logistiek Neder land, de grootste ondernemers organisatie in het wegvervoer, heeft in een eerste reactie aarze lend gereageerd op het kabi netsbesluit. Volgens een woord voerder van TLN is de nieuwe regeling voldoende voor het ma- gazijnpersoneel. Wat betreft het rijdend personeel heeft de orga nisatie de indruk dat het besluit niet aan de wensen van de trans porteurs tegemoet komt. TLN is momenteel bezig bij be drijven gegevens te verzamelen over hun wensen met betrek king tot nachtarbeid. Later deze maand zal TLN zijn bevindin gen voorleggen aan de Tweede Kamer. De organisatie zal de re sultaten van de enquête ook met de vakbonden bespreken. ANP Huntington Life Science Labo ratorium, geen deel uitmaakt van Procter Gamble. Volgens de woordvoerder heeft het Ame rikaanse ministerie van Land bouw een onderzoek ingesteld naar het lab. Procter Gamble wacht de resultaten hiervan af. Brief Dekkers is niet onder de indruk van de verbazing van het be drijf. „Wij hebben maanden ge leden een brief naar het Ameri kaanse hoofdkantoor van P&G gestuurd over bepaalde praktij ken en verzocht te stoppen met dierproeven." Volgens woord voerster Van Swinderen van P &G beperkt het bedrijf de testen al tot een minimum. „Wij doen dat alleen als overheden dit ei sen, zoals bij geneesmiddelen." Volgens Dekkers is dat geen ex cuus. „In de VS zijn die proeven vaak niet nodig, anders zou de Bodyshop daar ook niet kunnen floreren. Als Procter het echt meent, kunnen ze vandaag nog een verklaring ondertekenen waarin staat dat ze stoppen met alle vrijwillige dierproeven en helpen om de verplichte dier proeven uit de wet te halen", al dus Dekkers. ANP SOEST - De Stichting Kritisch Faunabeheer (SKF) heeft de na- menstrijd met de Stichting Actief Faunabeheer (SAF) ver loren. Het gerechtshof in Am sterdam vernietigde gisteren een vonnis van de rechtbank die eerder bepaalde dat Actief Fau nabeheer een andere naam moest kiezen omdat er anders verwarring zou optreden. Volgens het hof verschillen bei de namen zodanig dat van naamsverwarring geen sprake kan zijn. Ook tegen het gebruik van het begrip faunabeheer, waartegen Kritisch Faunabe heer bezwaar maakte, legt het hof terzijde. Het woord is zo specifiek van inhoud dat ver vanging door een ander woord onmogelijk is. zo staat in de uit spraak. Actief Faunabeheer is een ja- gersorganisatie, gelieerd aan de Koninlijke Nederlandse Jagers Vereniging. Kritisch Faunabe heer is juist tegen de jacht. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Door een felle uitslaande brand in een woning boven een café in Rotterdam zijn vrijdagmorgen twee doden en een gewonde gevallen. De brand is aangestoken, aldus een politiewoordvoerder. Maar er is volgens hem geen sprake van een aanslag. In de woning zijn meerdere brandhaarden gevon den. Een team van twaalf re chercheurs onderzoekt de zaak. Het vuur werd rond kwart over drie ontdekt in een woonhuis boven café Maxim aan de Ka- tendrechtse Lagedijk in Rotter dam-Zuid. De twee slachtoffers werden vermoedelijk in hun slaap verrast, aldus de politie. Zij sprongen beiden uit een raam. De vrouw overleed ter plekke aan haar verwondingen, opgelopen door de sprong. De man werd in kritieke toestand naar een ziekenhuis gebracht, waar hij in de loop van de och tend overleed. Een 3 4-jarige man die onder hen woonde sprong ook uit het raam. Hij raakte gewond, maar kon na behandeling in een zie kenhuis weer weg. De bovenwoning brandde ge heel uit. De woning eronder en het café liepen zware rook- en waterschade op. Rond tien voor vier had de brandweer de brand onder controle en werd begon nen met nablussen. Het schade bedrag is nog onbekend. ANP van onze redactie binnenland HUIZEN - Veilig Verkeer Ne derland (WN) wil een wetteli jk verbod op telefoneren tijdens het autorijden. VVN-voorzitter Van den Bergh zal dat vandaag bepleiten tijdens, de algemene vergadering van zijn organisa tie in Apeldoorn. Bellen vanuit de rijdende auto blijkt steeds meer levensgevaarlijk. De bellende automobilist wordt afgeleid, rijdt minder geconcen treerd, gaat wat slingeren en let niet goed op verkeersborden en verkeersregels. Dat geldt zowel voor het bellen met de mobiele hoorn aan het oor als met hands-free apparatuur. ..Het staat vast dat bellen en rijden niet samen gaan", aldus woord voerder Woudenberg van WN vrijdag. Minister Jorritsma van Verkeer heeft afgelopen maart nog laten weten vooralsnog niet te komen met een verbod op het gebruik van draagbare telefoons in au to's. De Stichting wetenschap pelijk onderzoek verkeersvei ligheid SWOV gaat eerst voor haar alle onderzoeken inventa riseren over het bellen in de auto in relatie tot verkeersveiligheid. WN vindt dat het geaarzel lang genoeg heeft geduurd. De groei van het telefoneren en de irrita tie daarover neemt toe. WN wil daarom een signaal afgeven dat het zo niet langer kan. Van den Bergh: „Niet langer om de hete brij heenlopen en nog meer on derzoeken houden. Voor alle duidelijkheid en om de politie een zichtbaar handvat te geven zeggen wij: verbied telefoneren tijdens het rijden". De WN-voorzitter erkent dat de mobiele telefoon in de dage lijkse praktijk ook voordelen heeft. „Zo is de politie tijdig te informeren over verkeersonge vallen en files. Ook kan je ie mand met wie je een afspraak hebt melden dat je wat latei- komt. Dan rij je daama weer minder gehaast. Maar dat hoeft niet allemaal onderweg tijdens het rijden. Dat kan heel gemak kelijk op een parkeerplaats langs de weg", aldus Van den Bergh. KPN (PTT Telecom) vindt een verbod veel te ver gaan. De hui dige verkeerswetgeving biedt voldoende aanknopingspunten gevaarlijk rijgedrag aan te pak ken, aldus een woordvoerder. Bovendien is volgens hem een verbod niet te handhaven. KPN wijst er tevens op dat het gevaar van bellen lijdens het rijden we tenschappelijk niet is bewezen. Eind dit jaar komt KPN volgens de woordvoerder met een oplos- sing voor het probleem. Dan komt er apparatuur die reageert op stemcommando's (voice dai- ling). PTT Telecom heeft circa- een miljoen abonnees met een mobiele telefoon. Daarmee zijn vorig jaar in totaal 734.000.000 gespreken gevoerd. ANP AMSTERDAM - Een moeder met gasmasker was een van de deelnemers aan het maandelijkse fietsprotest van de autolozen in Amsterdam. Enkele honderden fietsers legden vrijdagmiddag het verkeer in de avondspits plat door op belangrijke rotondes rondjes te gaan rijden. foto Marcel Antonisse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3