Grens tussen Hongkong en China elke dag poreuzer reportage 33 Maatregelen tegen illegale immigranten Nederlanders krijgen ook na 1 juli visum voor Hongkong zaterdag 7 juni 1997 Vanaf de groene 'kathedraal' op Nam Hang in Hongkong is het vandaag de dag nog maar moeilijk voor te stellen, dat de miljoenenstad Shenzhen over de grens in China twintig jaar geleden niet meer was dan een armoedig vissersdorpje. De honderden flats en kantoortorens die in de afgelopen jaren in elkaar gestapeld zijn, kunnen in hoogte en uitstraling makkelijk wedijveren met de Hongkongse wolkenkrabbers die een half uur met de trein naar het zuiden staan. Er wonen nu 3,5 miljoen mensen in de grensstad die als Speciale Economische Zone is uitgegroeid tot een centrum voor buitenlandse investeringen, voor het overgrote deel uit Hongkong. Opmerkelijk genoeg zal de grens tussen de beide steden blijven bestaan als Hongkong op 1 juli weer deel gaat uitmaken van moederland China. In vergelijking met het betonnen geweld in Shenzhen is die grens zeer laag-bij- de-gronds en de eenvoud zelve: een klein, modderig riviertje dat ruim dertig kilo meter door een groen landschap kronkelt. Er is geen zogenaamd 'niemandsland' zo als tot de val van de Berlijnse Muur tussen de twee Duitslanden. Een beetje pols stok-verspringer zou makkelijk de grens met Hongkong kunnen passeren zonder natte voeten te krijgen en het kapitalisti sche paradijs kunnen binnen wandelen. Er is evenwel een serieus obstakel. Een 3,5 meter hoog ijzeren hek van dunmazig gaas met twee rollen prikkeldraad er bo venop begeleidt de Shenzhen-rivier. Indringer „De grens loopt midden in het niet zo bre de riviertje dat op zichzelf niet veel be scherming biedt tegen illegale immigran ten. Het hek is op de Hongkong-oever neergezet om te voorkomen dat Chinezen massaal de stad binnenkomen. Als ie mand het gaas doorknipt of zelfs alleen maar een harde schop tegen het hek geeft, verschieten hier op het controlebord de groene lampjes naar rood", beschrijft hoofdinspecteur Charles Parker van de Hongkongse politie het systeem op een van de posten in het 'gesloten grensge bied' dat alleen met speciale toestemming toegankelijk is. Om te bewijzen dat het werkt, krijgt een politieman op fietspatrouille de opdracht tegen het hek te schoppen en inderdaad flikkeren twee rode lampjes aan die aan geven op welke plaats de 'indringer' het hek heeft gemolesteerd. Verderop, op de heuvel Nam Hang wijst hoofdinspecteur Parker links in de verte naar de voetgangersbrug over de Shenz hen. Het is de historische grensovergang bij Lowu, de enige spleet in het bam boegordijn die toegang gaf tot 'Rood Chi na' onder het bewind van Mao Zedong (1949-1976). De houten brug is inmiddels vervangen door een betonnen, maar nog steeds gaan daar reizigers te voet China in en uit. Kort nadat Deng Xiaoping eind 1978 in Peking aan de macht kwam en de deur naar de buitenwereld open zette, werd de doorgaande trein van Hongkongs schier eiland Kowloon naar de Zuid-Chinese havenstad Kanton hervat. De ritten op deze lijn die in het begin van deze eeuw is aangelegd, waren gestaakt na de commu nistische machtsovername in 1949. Dengs economische hervormingen maakten in de jaren tachtig ook de opening mogelijk van drie grensovergangen voor vracht verkeer waar op het ogenblik elke dag zo'n kleine twintigduizend vrachtwagens passeren. Wachthuisjes Ondermeer op Nam Hang houden tot 1 ju li soldaten van het Britse leger samen met de Hongkongse grenspolitie de wacht in een groen geschilderd wachthuis dat van wege zijn 'gotische' stijl een 'kathedraal' wordt genoemd. Er zijn zeven van die observatieposten, maar slechts twee zijn bemand en dat geeft iets aan van de ont spannen sfeer in het gebied. De jonge kor poraal, Fraser Waterson, antwoordt des ondanks heel gewichtig: „Wij zijnhier om erop toe te zien dat het Chinese leger niet de grens overkomt voor 1 juli." Hij loert met een verrekijker het centrum van Shenzhen in - waar geen soldaat te zien is - en vervolgt: „Persoonlijk denk ik niet dat de Chinezen Hongkong zullen binnenvallen. Waarom zouden zij een welvarend internationaal handelscen trum willen vernietigen?" Zo staat het ook in de officiële handboeken. De Hongkongse politie komt er na het vertrek van de Britten alleen voor te staan bij het bewaken van het grensgebied. „De politie heeft in 1992 officieel de taak van de militairen overgenomen omdat het Britse leger in 1997 zou vertrekken. Tus sen Londen en Peking is overeengekomen dat in de komende vijftig jaar niet de sol daten van het Chinese Volksleger, maar manschappen van de politie de grens zul len bewaken", legt hoofdinspecteur Par ker uit. Het is een logische afspraak want In een poging de illegalencrisis te bezwe ren heeft de Chinese overheid begin mei een puntensysteem in het leven geroepen. Hiermee moet worden voorkomen dat mensen oneerlijk worden bevoorrecht door in China plaatselijke functionaris sen om te kopen. Bovendien zou aan wouwen en kinderen op deze manier een exacte datum in het vooruitzicht kunnen worden gesteld dat zij in Hongkong kun nen gaan wonen. Met een zekere toezeg ging op zak zouden ze ervan afzien zich via gevaarlijke methodes zoals in gamme le bootjes binnen te laten smokkelen, is de redenering. Kandidaat-Hongkonggan- gers krijgen onder meer punten toebe deeld voor hun leeftijd en het aantal jaren dat ze gescheiden leven van hun echtge noot. Klachten Bovenaan de lijst van zesduizend wach tenden in Shenzhen staat de 63-jarige mevrouw Lau Chen Yuzhen. Zij wacht al 42 jaar op hereniging met haar man in Hongkong. Haar twee zonen van in de dertig moeten zelfstandig een uitreisvi sum aanvragen, want slechts een kind on der de veertien kan op de vergunning van een ouder mee de grens over. Hulpverle ners in Hongkong zijn niet enthousiast over het nieuwe systeem. „We horen klachten van immigranten dat ze functionarissen in China hebben moe ten betalen voor het verkrijgen van een aanvraagformulier", verzucht mevrouw Sze Lai-shan van de Vereniging voor de Gemeenschap die de nieuw aangekomen probeert te helpen. Terug aan de grens bij de overgang Man Kam To vormen twee politiemannen in camouflagetenue de controlepost voor de vijfduizend vrachtwagens die hier elke dag voorbij komen. Hun taak is het men sen te ontdekken die zich onder de auto's verstopt houden om zo illegaal Hongkong binnen te gaan. Een man zit op een stoel een houdt zijn blik op een grote spiegel ge richt die de onderkant van de langgerekte auto's zichtbaar maakt. Zijn collega die een mondmasker draagt en plat op zijn buik ligt, heeft de minder begerenswaar dige taak zelf onder de vrachtauto's te moeten kijken. Het duo doet een uur lang afwisselend dienst. „Het zijn meestal gehandicapten die hun leven riskeren door zich onder vrachtwa gens schuil te houden. Ze kunnen de rivier niet overzwemmen en niet over het hek klimmen. Dan is de makkelijkste manier die overblijft zich verstoppen onder een vrachtwagen', aldus hoofdinspecteur Parker. „In maart is er op de Tolo-snelweg nog een illegale immigrant onder een auto uit gevallen en door diezelfde auto mors dood gereden", weet hij te vertellen. Vorig jaar heeft de politie bij de drie grenspos ten in totaal 510 illegale immigranten on der vrachtauto's uitgehaald en gearres teerd; tot eind mei dit jaar iets meer dan vijftig. Aantrekkingskracht Ondertussen groeit bij de autoriteiten het besef dat ze niet veel kunnen doen om de aantrekkingskracht van Hongkong voor de Chinezen te verminderen. De contac ten tussen de stad en het zuiden van China zijn in de afgelopen jaren snel toegeno men en zullen na de machtsoverdracht al leen maar intensiever worden. Nu al wer ken in de Zuid-Chinese provincie Guangdong vijf miljoen mensen in fabrie ken opgezet door Hongkongers; enige tienduizenden Chinezen werken in Hong kong. Volgens de laatste voorspelling zal de be volking van Hongkong in de komende twintig jaar met twee miljoen mensen toe nemen, van 6,3 miljoen tot 8,2 miljoen in 2016. Bijna zestig procent van de aanwas, 1,1 miljoen, zal bestaan uit de 54.750 Chi nezen die volgens het quotum elk jaar le gaal worden toegelaten. Hongkong dat met een gemiddelde aantal inwoners van bijna zesduizend mensen op een vierkante kilometer tot een van de dichtst bevolkte gebieden op aarde be hoort, lijkt de geschatte bevolkingsgroei niet aan te kunnen als de huidige grens gehandhaafd blijft. Leden van het toe komstig SAR-bestuur zijn dan ook al be gonnen met luchtballonnetjes op te laten voor oplossingen die strikt genomen in druisen tegen de afspraken over Hong kong in het post-Britse tijdperk. Speciale zone De nieuwe gouverneur, Tung Chee-hwa, zal waarschijnlijk op 1 juli bij zijn instal latie het plan opperen een soort van 'inter provinciale zone' in te richten bij de grensovergang Lok Ma Chau. Aan de Chi nese kant van de zone zouden flats ge bouwd moeten worden om kandidaat immigranten te huisvesten en aan de Hongkong zijde zouden fabrieken en commerciële gebouwen moeten worden neergezet. „Het is bedoeld om de beperkte ruimte van Hongkong uit te breiden en tegelij kertijd veel sociale problemen op te los sen. De zone biedt niet alleen een oplos sing voor het immigranten-waagstuk, maar pakt ook het probleem aan van de groeiende productiekosten in Hong kong", aldus Henry Tang Ying-yen die be hoort tot Tungs naaste adviseurs en die het plan zou hebben bedacht. Een controversiëler idee clat is gelanceerd voorziet in het investeren van een deel van Hbngkongs financiële reserves in de ont wikkeling van Zuid-China. „De grens tussen ons en de provincie Guangdong wordt elke dag poreuzer. Er is een nood zaak en het is verstandig de ontwikkeling van de infrastructuur en de gevolgen voor het milieu aan beide zijden beter te coör dineren. Deelnemen in de kosten van infrastructurele projecten in China is daarbij zeker te overwegen", zei mewouw Anson Chan die de nummer twee blijft onder het Chinees gezag. Een en ander duidt erop dat het een illusie is te denken dat Hongkong nog vijftig jaar zichzelf kan blijven, ondanks het hek aan de grens dat overeinc(zal blijven staan. Yvonne van der Heijden foto Yvonne van der Heijden wettelijk het recht hebben zich in Hong kong te vestigen. In de eerste drie maan den van dit jaren meldden zich een recordaantal van 1224 illegale immigran ten bij de politie; bijna net zoveel als over heel vorig jaar samen. Zij hebben zoals gebruikelijk een tijdelijke vergunning ge kregen om in Hongkong te blijven zolang hun 'zaak' onderzocht wordt. Onder de nieuw aangekomenen zaten relatief veel kinderen. Om deze ontwikkeling een halt toe te roe pen is in april onfier meer de grensbewa king verscherpt. Begin mei is met zoveel ophef een 9-jarig meisje dat illegaal in Hongkong verbleef de grens overgezet, dat het er alle schijn van heeft dat de auto riteiten een voorbeeld hebben willen stel len. Zonder op de details in te gaan, zegt vei ligheidsambtenaar Fan: „Het is ook voor de politie moeilijk beslissingen te nemen in dit soort zaken, zeker als het om kinde ren gaat. Maar het is niet eerlijk tegenover de duizenden anderen die netjes op hun beurt, wachten, als je toestaat dat sommi gen voordringen. Je moet besluiten ne men volgens de bestaande regels om de geloofwaardigheid van het systeem te handhaven." De autoriteiten in Hongkong en China hebben ook herhaaldelijk verklaard dat geen sprake zal zijn van amnestie. „We blijven na 1 juli hetzelfde doen als we nu doen: illegaal gebleken immigranten zon der pardon terugsturen", benadrukt Fan. De striktere aanpak lijkt succes te hebben gehad. Het aantal illegalen dat zich liet registreren daalde in april tot tweehon derd. De grensovergang van Hongkong naar China bij Lo Wu. Treinreizigers hebben hier jarenlang lopend de grens moeten oversteken. Hongkongse politie maakt op de zuidelijke punt van het eiland Lantu Chinezen uit de volksrepubliek aan het schrikken. Zij hadden hier een illegaal marktje gehouden gaan er nu vandoor. foto Eric Koch de belangrijkste taak zal immers toch zijn illegale immigranten tegen te houden en niet de aanval van een vijandig leger af te slaan. Apart stukje De dreiging van een massale toestroom van arme, ongeletterde Chinese boeren die hun geluk gaan beproeven in Hong kong, is een van de voornaamste redenen om na 1 juli de grens te handhaven. De reeds dik overbevolkte duizend vierkante kilometer rotsen zouden bezwijken onder een vloedgolf van miljoenen paupers voor wie geen werk en geen huizen beschik baarzijn. De Chinese belofte dat Hongkong nog vijftig jaar zijn kapitalistisch systeem en zijn levensstijl zal kunnen behouden, kan alleen maar worden ingelost als geen alles ontwrichtende druk komt te staan op de mechanismen die de huidige welvaart hebben mogelijk gemaakt. Daarom moet Hongkong letterlijk een apart stukje Chi na blijven. Het gevolg voor de 1,3 miljard Chinezen is dat zij ook na 1 juli over het algemeen niet zonder speciale toestemming naar de Speciale Administratieve Zone (SAR) mogen reizen en er zeker niet naartoe mo gen verhuizen. Er wordt een uitzondering gemaakt voor 150 mensen per dag - onder hen 66 kinderen - die zich in Hongkong mogen vestigen. Het gaat daarbij meestal om gezinshereniging. Er staan volgens of ficiële cijfers minstens vijftigduizend wouwen en kinderen op de wachtlijst, maar hulporganisaties in Hongkong spre ken van zeker honderdduizend. „Sinds China zijn zogenaamde 'Open Deur'-beleid begon in 1979 zijn duizen den mannen uit Hongkong in het zuiden van China geweest om vrachten af te leve ren of om er zaken te doen of voor een aan genaam verpozen. Velen zijn er getrouwd en hebben kinderen. Deze wouwen en hun nakomelingen hebben het recht uit eindelijk in Hongkong te gaan wonen en dat recht blijft na 1 juli bestaan", ver klaart Raymond Fan van de Veiligheids dienst in Hongkong. De betrokken overheden in Hongkong, Londen en Peking willen ten koste van al les .een ongecontroleerde mensenin- stroom voorkomen en hebben in 1983 voor het eerst een quotum ingesteld van toen nog 75 Chinese immigranten per dag. Mensensmokkel Een van de misdadige neveneffecten van het beperkte maximumaantal is dat het mensensmokkelaars een gouden kans be zorgt op een levendige handel. In het zicht van de machtsoverdracht van Hongkong op 1 juli begonnen zogenaamde 'slangen koppen', zoals de leiders van een bende gladde jongens in het plaatselijk dialect worden genoemd, in China geruchten te verspreiden. Zij maakten Chinezen wijs dat op 1 juli een algemene amnestie zou worden afge kondigd voor illegale immigranten die De machtsoverdracht van Hongkong aan China op 1 juli heeft vooralsnog geen gevolgen voor Nederlandse reizi gers die na die datum de Speciale'Admi nistratieve Regio Hongkong gaan bezoe ken. Toeristen en zakenlui met een Neder lands paspoort zullen bij aankomst in Hongkong een visum in him pas ge stempeld krijgen met het recht om drie maanden in Hongkong te verblijven. Dat is dezelfde procedure die geldt zolang de stad nog een Britse Kroonkolonie is. Het is aan het nieuwe bestuur van Hong kong de regels op dit gebied eventueel aan te passen, maar ik verwacht dat de huidige praktijk voortgezet zal worden" aldus een functionaris van het Chinese ministerie van Openbare Veiligheid, Xu Ganglu. Ondanks deze openbare toezegging, blijft met name onder buitenlandse cor respondenten in Peking de wees bestaan dat voor bepaalde groepen - zoals jour nalisten en mensenrechtenactivisten - uiteindelijk de toegang tot Hongkong aan voorwaarden gebonden zal worden. Journalisten kunnen in China alleen maar werken met speciale toestemming van het ministerie van Buitenlandse Za ken en de politie. Het ligt niet in de verwachting dat het zakenverkeer op Hongkong in de nabije toekomst op enigerlei wijze getroffen zal worden door visummaatregelen. Hong kong bestaat als internationaal financi eel en handelscentrum bij de gratie van vrij kunnen in- en uitreizen van zaken lieden. Peking weet dat beperking van die reis- wijheid het vertrouwen dat de interna tionale zakenwereld heeft in Hongkong onherstelbaar zou schaden. foto Yvonne van der Heijden Skyline van Hongkong met de uitbreiding van het Convention en Exhibition Center. Grenspatrouille tussen Hongkong en China per fiets. foto Yvonne van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33