Hij wist niet wat er gaande was FZC Eversdijk werkt voor de man op de dijk PZC feiten en meningen Uitstel tunnel fa De val van Rotterdams korpschef Jan Willem Brinkman zaterdag 7 juni 1947 Het doek lijkt gevallen voor korpschef Jan Wil lem Brinkman. Eerder al- verloor hij het vertrouwen van de vertegenwoordi gers van het politieperso neel, waarna eergisteren ook de regionale burge meesters aangaven het niet meer in hem te zien zitten. In de iveek waarin alles toch nog goed leek te komen, gaf de veelbespro ken korpschef maandag avond in het regionaal college de aanzet tot zijn- eigen ondergang. Bui- tengewoon vervelend,-,", sprak burgemeester Peper gisteravond, zeker voor Brinkman zelf. zaterdag 7 juni 1997 Minister Jorritsma van Verkeer en I heeft haast. Zij wil de aannemer van de#1 terscheldetunnel voor 15 juni laten wete|®j hij door kan gaan met het maken van een detailontw voor de tunnel. Die datum staat in het contract^ aannemer KMW. Jorritsma wil zich daaraan houdapi De bewindsvrouw rekende echter buiten de kritisr opstelling van enkele Kamerleden. J. Lilipaly (PC1 en zijn collega J. Reitsma (CDA) willen meer tijd ow consequenties van de extra uitgaven voor veiligheilw maatregelen te bestuderen. Op 16 mei liet de mini|a de Tweede Kamer per brief weten dat er 155 miljjP gulden extra nodig is om meer veiligheidsmaatregel te nemen. Zo moet bijvoorbeeld het aantal vluchtig gen worden verdubbeld. De Tweede-Kamerledentac gen vervolgens een uitnodiging om daarover op 1 lj.tr met de minister van gedachten te wisselen. Dat gaaija Kamerleden van PvdA en CDA te snel. Zij willen nief6 een vloek en een zucht beslissen over forse; extra uit^f ven. f. Waar de 155 miljoen gulden vandaan moet komerjtc vooralsnog onduidelijk. De post onvoorzien is nietti reikend. Overigens had de accountantsdienst van J ministerie al aangegeven dat die post veel te magew Een logische reactie zou zijn geweest meer geld trekken voor onvoorziene uitgaven. Dat vond deit^i ster niet nodig. Nu zit ze met de gebakken peren, ki ki Nog een schoonheidsfoutje van minister JorritsnC dat ze de provincie, aandeelhouder van de Westerse^ detunnel, niet heeft ingelicht over de extra uitgajet voor de veiligheidsmaatregelen. Het is niet ondenkb|< dat de aandeelhouder daar indirect aan mee gaat 1# len. 1 Zo stapelen zich nu al - nog voordat er ook maamc spade de grond in is - veel onduidelijkheden op.A Tweede-Kamerleden van PvdA en CDA vragen tercf3 om zorgvuldigheid bij het project. Depech bij hetbo^ van de Heinenoordtunnel bewijst hun gelijk. De aani^ van deze tunnel is voor onbepaalde tijd stilgelegd,tb dat er een plotselinge lekkage in de kraag van de bo jc kop ontstond. De boormethode van de Heinenoordt$f nel is nieuw en dient als voorbeeld voor de veel lang-^_ Westerscheldetunnel. I Wat het debacle in Rotterdam kost, is nog niet duij? lijk. Voor de financiers van de Westerscheldetun) echter wel een zorgelijke ontwikkeling. Met wei^ ruimte op de begroting kan dit project tegenslagentL verwerken. De Tweede-Kamerleden zijn zich bewust van de ri® co's, die aan het project kleven. Toen de Kamer 1 bouwvoorstel van Jorritsma steunde, zijn die risi;^ uitgebreid aan de orde geweest. Het is echter versti-c dig van de Kamer om bij elke extra uitgave uitgebiCp stil te staan. De ervaring met de financiële onbehee 1 baarheid van grote proj ecten zoals de Oosterschelde;1 ring zit in het geheugen gegrift. door Marcel Potters Met een glaasje in de hand, staande op het podium van de grote zaal van het World Tra- de Center, zag korpschef J. W. Brinkman (49) op de nieuw jaarsbijeenkomst voor het per soneel de toekomst nog zonnig in. Wel zeker had hij gemerkt dat er weerstanden waren tegen zijn plannen, vooral tegen de snelheid waarmee hij die wilde doorvoeren. Maar ach, sprak hij als je als militair zo lang let terlijk aan het front hebt ge staan, dan kan de strijd met de plaatselijke ondernemingsraad en de bonden toch ook wel wor den gestreden? Minder districten, een andere werkwijze, meer discipline - kortom een stevige bezem door het regiokorps. Komen deze veranderingen niet te snel, zo vlot na een reorganisatie, luidde de vraag. Brinkman, koeltjes glimlachend:,In de tijd lijkt het dat het snel op elkaar volgt. Al leen is er sprake van een zekere urgentie. Het is overigens meer een verfijning dan een reorgani satie. De impact is niet gering, maar wat we gaan doen is meer een veredeling van de bestaande situatie." Nu, een paar maanden later, weet de hoofdcommissaris waar hij aan toe is. Niet het medezeg genschapsorgaan legde uitein delijk de bijl in zijn nek, maar degenen die hij lang als zijn bondgenoten kon beschouwen, namelijk de regionale burge meesters. Zij zagen mede in het optreden van Brinkman afgelo pen maandag reden om het ver trouwen in hem op te zeggen. Waarmee zijn lot, alhoewel for meel nog in handen van minister Dijkstal, lijkt té zijn bezegeld. Zelfs burgemeester Peper, door gaans niet het type dat geen uit weg meer ziet, kan nu geen op lossingen meer bedenken. „De doorslag gaf het feit dat de korpschef niet begreep wat er gaande was. Na zoveel weken praten, nadat hij zoveel bezwa ren had geuit, wilde hij zich tóch weer beraden. Dat heeft het re gionaal college geschokt. Het was een absolute knock-out." De meningen over wat er aan de gebeurtenissen van donderdag avond vooraf ging, lopen uiteen. Pepers lezing is dat de ex-gene raal, nadat hij de bevindingen van de bemiddelaars Jansen en Broekhuis had gekregen, al meerdere keren zijn visie had gegeven op de conclusies in dit rapport. Vorige week vrijdag nog hadden Peper en Brinkman het stuk 'systematisch doorge nomen'. Daarmee, dacht de bur gervader althans, was de kous af. Bedenktijd Ware het niet dat de korpschef afgelopen maandag onaange kondigd verscheen op een ver gadering van het regionaal col lege, de burgemeesters van de regio. En daar vervolgens - we derom als donderslag bi] helde re hemel - zijn onverbloemde visie ontvouwde. De hoofdcom missaris vroeg bedenktijd, om dat hij het zojuist gepresenteer de eindrapport van Peper ('Beleid in Balans') nog wilde bestuderen. Dat leidde tot wederom een ont moeting, nu dinsdagochtend in het stadhuis. Peper verwachtte een 'ja of nee', maar kreeg een nieuwe discussie voor de kiezen. „Hij bleef maar dialogeren," stelt- de burgemeester, die zich met de dag somberder begon te voelen. Woensdagmiddag was het hem nog niet duidelijk wat Brinkman precies wilde en hij sprak over een 'appreciatiever- schil' tussen hem en de korps chef. Die meende echter bij hoog en bij laag al de ochtend na de bij eenkomst van het regionaal col Brinkman kon de overschakeling van de militaire naar de civiele cultuur niet aan. foto Cor Vos/G PD lege duidelijkheid te hebben verschaft: het rapport van Pe per zou hijinclusief de hem on welgevallige passages, alsnog hebben omarmd. Wel stak het hem dat hij niet op de ontmoe ting van de burgemeesters was uitgenodigd, terwijl het toch immers voor een belangrijk deel over zijn persoon ging. Dat de hoofdcommissaris tot donderdag bezwaar had gehad tegen de door Peper geopperde veranderingen in onder meer de korpsleiding, bestrijdt deze ten zeerste. „Die weergave is geheel onjuist. Ik werd afgelopen maandag ook voor het eerst met het rapport geconfronteerd, en moest daarover natuurlijk na denken. Dinsdagochtend heb ik aangegeven dat ik met het rap port geen problemen had." Peper heeft ook donderdag avond nog geprobeerd 'zijn' korpschef te redden. Een com promis vond geen genade in de ogen van de overige burgemees ters, die nog steeds onder de in druk waren van de gebeurtenis sen van maandagavond. Een herstart voor Brinkman - zoals de bemiddelaars Broek huis en Jansen het noemden - was geen optie meer. En het op zeggen van het vertrouwen in de korpschef, zo klonk het, zal on verbiddelijk leiden tot zijn ver trek. De bal ligt nu, acht maanden na de benoeming van de opvolger van de naar Parijs vertrokken Hessing, bij minister Dijkstal. Aangezien het om een Kroonbe noeming gaat, zullen ook in Den Haag knopen worden doorge hakt over het vertrek van een dergelijke functionaris. Peper denkt niet dat deze breuk nog te lijmen valt. „Ditis eenstevigbe- stuurlijk-politiek feit. Tekentafel Brinkman vertrekt, en Rotter dam-Rijnmond zit met de brok ken. De plannen van de korps chef, nog maar nauwelijks van de tekentafel, zullen in dit prille stadium blijven steken. Al het gedonder van de laatste tijd heeft het korps op flinke achter stand gezet. Plaatsvervangend korpschef C. Ottevanger, de laatste politieman in de korps leiding, schatte die vertraging onlangs nog in op een jaar. En wie gaat de vijfduizend man sterke organisatie nu leiden? Ottevanger staat - naar zijn eigen zeggen ongevraagd - im mers op de nominatie uit Rot terdam te vertrekken. „Ott evanger zit in de carrousel," sprak burgemeester M. J. D. Jansen van Krimpen aan den IJssel donderdagavond nog. Hiermee wijzend op de speur tocht van Binnenlandse Zaken naar een nieuwe baan voor de commissaris. Tel daarbij op de wankele positie van directeur drs. H. Karreman, en de korps- top is compleet 'uitgekleed'. Bovendien: wie wil er nog naar Rotterdam-Rijnmond komen? De ondernemingsraad en bon den hebben immers - zij het via een onverwachte omweg - hun zin gekregen. Daar waar de in zet ooit was de medezeggen schap een kopje kleiner te ma ken, is die juist sterker uit de strijd gekomen. En Peper is er de laatste maanden niet in ge slaagd de hoofdcommissaris overeind te houden - op hoeveel steun kan Brinkmans opvolger eigenlijk rekenen? Misschien is de enige die met op geheven hoofd het strijdperk kan verlaten Brinkman zelf. Hem kan geenszins worden ver weten dat hij van zijn lijn is af geweken, iets wat hem zelfs uiteindelijk noodlottig is ge worden. Anderen zouden de op lossingen die Peper aandroeg wel eens kunnen uitleggen als een knieval van de korpschef, een gedachte die de ex-generaal niet kon verkroppen. Dijkstal zal flink moeten speu ren om een voor Brinkman ac ceptabele andere werkplek te vinden. Zo niet, dan zal er een forse financiële vergoeding op tafel moeten komen. Al eerder moest een weggestuurde hoofd commissaris met een zevencij- ferig bedrag worden 'afge kocht'. De korpschef zelf is nog strijd baar genoeg, peinsde er niet over om de handdoek ik de ring te gooien. „Want," zo sprak hij, „dat is absoluut niet aan de or de." GPD IJdelheid en eerzucht drij ven hem, natuurlijk. An ders had Huib Eversdijk het geen twintig jaar vol gehouden op het Binnen hof. „Als je een bescheiden mens bent, dan moet je niet in de politiek gaan. Ik ben niet bescheiden." Maar vooral het aloude dienen van de kiezer en het geloof in democratie voeren hem elke dinsdag' met plezier naar Den- Haag. Hij heeft-het al uit gerekend, voor zijn zeven tigste kan hij nog mooi z'n derde en laatste periode in de Senaat meepikken. Marshall-hulp Het gelanceerde Marshall plan kan in Europa van grote betekenis zijn tegen de drei ging van het communisme. De hulpverlening kan tot miljar den dollars oplopen. De Ver enigde Staten willen Europa behoeden voor een economi sche ineenstorting en zodoen de een communistische ver sterking in Europa afwenden. Marshall riep de Europese lan den op met de woorden: „Zorgt gij voor een plan, dan zorgen wij voor de dollars." Oorlogsmisdadigers In de Britse zone in Duitsland zijn sedert begin 1946 95 oor logsmisdadigers opgehangen. Het aantal dat werd geëxecu- Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centraie redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oöstsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel, (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Middelburg van 08.00 tot 16.30 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. teerd is niet bekend, omdatdi - een militaire aangelegenha is. Duo redt 12 mensei Twee vuurtorenwachters i Breskens zijn door de Fraiu regering gedecoreerd met i zilveren medaille eerste kk Het tweetal kreeg de hcj v Franse onderscheiding vö: - de redding van 12 bemai j ningsleden van twee Frans schepen die in de Wielingen! a zwaar weer in moeilijkhede j kwamen en op het strand lit j pen. Met gevaar voor eigent' ven, één van de schepen te vervolgens nog. op een mijt j gingen de twee mannen lij hulpverlening over en redde zo 12 mensen van een wiss j dood. .:-m -j Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht int: spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel, (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs® per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad I ƒ7,- meer. Voliedige tarieven met contractprijzen op aanvraag I (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V4 Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV CDA-senator twintig jaar spin in het Haagse web van de democratie door Lianne Sleutjes Pas ging hij weer over met het veer. „Zegt die kaartjesver koper: 'Zeg, Eversdiek, 'oe 'e j't noe zó'. Ik zeg: 'Nou hard wer ken en sober leven'. Stak-ie zijn kop uit dat raampje en zei: 'En weinig verdienen zeker'. Ik zeg: 'Dat valt nogal mee'. Hij: 't Is goed dat je het zelf zegt want ik had het toch nooit geloofd'. Schitterend toch. Mooi dat ze zo met je'omgaan", slaat de 63-ja- rige senator zich op z'n knieën. Uit het voorovergebogen lijf klinkt een lachsalvo. „Da's toch mooi." Het gezicht gaat, voor even, weer in de plooi. „Dat is het be langrijkste, dat je als Kamerlid de rest van de wereld niet ver geet, de fout die veel hotemeto ten wel maken. Je moet blijven praten met gewone mensen, met hen heb ik het liefste te maken. Twintig jaar zetelt de Zeeuw Huib Eversdijk voor het CDA in het parlement; veertien jaar in de Tweede Kamer en sinds 1991 in de Eerste Kamer. Het is dat het archief de datum van 8 juni 1977 zwart op wit vermeldt, an ders was hij ervan overtuigd ge weest dat hij op 6 juni 1977 de Kamer voor het eerst betrad. Grinnikt: „Zeker in de war met D-day." Hubregt - Huib - Eversdijk. In de provincie is niet aan hem te ontkomenVi a gemeen tera ad en de Zeeuwse Staten stoomde hij op in de landelijke politiek. Nog haalt hij regelmatig de kranten kolommen, al heeft hij de hecti sche Tweede Kamer ingeruild voor de wat bedachtzamere Se naat, Als hij niet in zijn functie als dijkgraaf discussies aangaat met milieu-organisaties of wa terleidingbedrijven. dan heeft CDA-senator Huib Eversdijk: „Je moet blijven praten met gewone mensen, met hen heb ik het liefste te maken." foto Jos van Leeuwen hij wel iets te melden over een dienstreis naar het buitenland als lid van de assemblees van de NAVO, de Raad van Europa en de West-Europese Unie. Benoemd „Mensen vragen me wel eens of ik in de Eerste Kamer niet het gevoel heb dat ik eigenlijk weg ben. Nee, zeg ik dan. Want hier in huis is iedereen iets of is ie dereen iets geweest. Ik ben iets geweest en ik ben nog iets; dijk graaf bij de Drie Ambachten. Dat is een bijzondere vorm van genade, als je op je 62e nog dooi de Króón wordt benoemd. In mijn andere functies ben ik al tijd gekozen." De sfeer in de Eerste Kamer is anders dan aan de overzijde van het Binnenhof. „Hier hoef je el kaar geen vliegen af te vangen. In de Tweede Kamer moet je je invechten in de grote fracties. Voor mij gold dat niet, ik zat binnen een half jaar in het frac tiebestuur." Hij was vanuit de Christelijke Historische Unie een van de wegbereiders van het CDA vandaar. In zijn Tweede-Kamerjaren gingen een paar baantjes aan zijn neus voorbij. Zijn CDA gaf in 1986 de voorkeur aan Wim van Velzen als kandidaat-par tijvoorzitter en Eversdijk hield de eer aan zichzelf. Daarna liep hij, tegen de verwachting in, het Kamervoorzitterschap mis. De eigen fractie koos Wim Deet- man als kandidaat. Dat deed zeer. „Ik was verdrietig. Maar ik heb ervoor gewaakt droevig te wor den door dingen die ik niet heb verkregen. Te veel mensen blij ven stilstaan bij iets dat niet doorgaat." Meteen volgt een anekdote over zijn dochter die hem bij thuiskomst vergeleek met een sportman. „Ze zei me: 'Het kan eenhonderdste van een seconde schelen en toch krijgt alleen de eerste de krans en de tweede niet'. Mooi toch, zo'n re lativering," Geen wrok Hij kijkt niet om in wrok, wil niemand de schuld van wat dan ook geven. „Mensen willen graag dat je trapt, ik hou daar niet van. Tactiek, omdat je weet dat zoiets uiteindelijk tegen je werkt? Och, ik ben acht jaar lang elke week op het Catshuis geweest om te praten met de be windsheden van het CDA Dan weet je wat er gebeurt, hoe de hazen lopen. Ik eeuwig tweede? Tja, alles is verklaarbaar. Door een kleine afweging kan iets op eens anders uitvallen." Zo wist hij van tevoren dat hij geen kans maakte in het kabinet Lubbers/Kok. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat ging wel naar het CDA maar niet naar 'waterstaatman' Evers dijk. De oude bloedgroepen speelden een rol bij de verdeling van de posten en er zat al een CHU'er in het kabinet: Econo mische Zaken ging naar Koos Andriessen. En daarmee was de koek op. Want als kleinste van de drie leverde de CHU maar één bewindspersoon. „Het fractiebestuur vroeg me, nadat Deetman naar voren was geschoven als kandidaat-Ka mervoorzitter, of ik andere wen sen had. Wilde ik misschien er gens burgemeester worden? Nee, want ik wou niet weg uit Zeeland en daar was geen vaca ture. Ik had wel zin om iets in ternationaals te gaan doen. Ik had al veel gereisd, had gespro ken met Castro, Marcos en met Juliana en Beatrix. Wat ze me toen als troostprijs aanboden, nee geen troostpri j sik wilde het graag, was de mogelijkheid lid van de Raad van Europa en de West-Europese Unie te worden. Op dat moment was er geen va cature, die is voor mij gemaakt. Werken Ook nu is hij daarvoor nog veel vuldig op pad. Met zijn Eerste- Kamerwerk en zijn achttien bij banen werkt hij zeventig tot tachtig uur per week. „Ach, wat is werken; ik lees stukken op de bank. Ik schrijf graag artikelen. Ik ben geen tv-kijker, ik lees nog elke week een boek." Grofweg de helft van zijn bijba nen is betaald, daar haalt hij zijn inkomen uit. Het lidmaat schap van de Senaat levert al leen een onkostenvergoeding en presentiegeld op. Het wacht geld waar hij recht op heeft na zijn Tweede-Kamerjaren wil hij niet. „Ik heb vanaf mijn zestien de zelf de kost verdiend. Dat vind ik prettig, het geeft me een onafhankelijk gevoel. Ik heb er nu de mogelijkheden voor en de functies wringen niet met el kaar." Het lijstje vermeldt onder meer een commissariaat bij het Am sterdamse bedrijf Hillen en Roosen BV, een adviseurschap bij de Telecom, curator bij de R.K. Koorschool en voorzitter van de Stichting Mariene Cul tures in Yerseke. „Ik wilde altijd breed in de samenleving staan. Daar heb ik de vruchten van ge plukt toen ik naar de Eerste Ka mer ging. Ik kan me ermee on derhouden." Hij stapte over naar de Senaat omdat hij het in de Tweede Ka mer wel welletjes vond' en van wege de teleurstelling dat hij daar geen voorzitter mocht worden. „Je zit in de Eerste Ka mer minder in het centrum van de macht. Het gaat hier meer om persoonlijke relaties, je net werk. Ik heb, geloof ik, nooit macht gehad. Wel invloed. Een Lubbers, die heeft macht. Een Tweede-Kamerlid heeft eigen lijk alleen macht op het moment dat 'ie ja moet zeggen." Invloed Voor even staat de waterval stil. Hij drukt de vingertoppen tegen elkaar. „Invloed, dat is dat men naar je luistert en je gelooft. En waarom heb je invloed? Je weet veel, je moet ook zoi'gen dat je mening wordt gevraagd. En je moet je invloed niet te pas en te onpas gebruiken, je moet ge loofwaardig blijven. Mensen hebben aardig in de gaten wat je wel of niet kunt als ze bij je aan kloppen. Als iemand een baan wil, zal ik proberen te zorgen dat 'ie ontvangen wordt. Meer kan ik niet, ik maak de selectie niet. Hij vindt dat hijals spin in het web dat hij heeft geweven via parlement en bijbanen, de de mocratie dient. Ook na twintig jaar. „Absoluut. Steeds meer zelfs. Ik weet steeds meer waar Abraham de mostei'd haalt. Ik dien de kiezer volledig door mijn ervaring en mijn netwerk. Zolang mijn achterban me nog vertrouwt, mij belt of schrijft, blijf ik het doen. Als je hun ge zicht niet meer bent, moet je stoppen. Ik heb nergens spijt van, ook al heb ik kwalijke mo menten gekend. Ik ben diep in mijn hart meer een man van de basis dan van de partijtop. Ik heb me daar ook nooit zo inge tikt, ik heb die top nooit om armd. Misschien dat ik me dat achteraf moet verwijten. Maar mijn vrouw zegt altijd: 'Je zou je te veel ergeren'. Ik heb nou een maal liever van doen met men sen die gewoon op cle dijk lo pen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2