Annemarie steelt de show j in deze bijla PZC reportage zaterdag 7 juni 1997 #K>Sv OBW Een quizje hier, een babbeltje daar. Politici verschijnen om de haverklap in populaire televisieprogramma's. Hun politieke boodschap kunnen ze er niet kwijt, maar ze mogen even 'mens' zijn. De programmamakers verwelkomen volksvertegenwoordigers en bewindslieden met open armen: ze staan garant voor hoge kijkcijfers. Minister Annemarie Jorritsma wint als Evita Henny Huis mans SteiTenplaybackshow. Henny mag haar Annemarie noemen en is blij dat hij haar een avondje mag le nen van premier Kok. De verkeers minister vertelt de kijkers nog even snel dat de files heus wel zullen op lossen. De tv-genieke minister waagt het zelfs echt te zingen voor de RTL 4- camera van Willibrord Frequin. Samen met de Friese zangeres en provinciegenote Anneke Douma vertolkt ze de. Elfstedenkraker Bonkevaert. De zappende kijker treft haar tegelijkertijd op een an der net, waar Jorritsma haar moto- renhaat toelicht in Blik op de Weg. Poppetjes Massa's kamerleden en bewindslie denlijken de serieuze actualiteiten rubrieken steeds vaker te mijden, terwijl allerlei quizzen, talkshows en panels gaarne bezocht worden. Ze raden het juiste kind bij Wie van de Drie, zitten bij Paul de Leeuw op de bank, babbelen gezellig mee met Hans en Mireille in Koffietijd en doen herexamen in het gelijknami ge programma. Politici zeggen bij na allemaal dat ze het „leuk" vinden om mee te doen. Ondertussen kun nen ze niet vaak genoeg benadruk ken dat het toch vooral om de in houd van hun boodschap gaat en niet om de poppetjes. Het werk in de Tweede Kamer en op de ministeries gaat altijd voor. „Je moet oppassen dat je niet alleen voor de leut op televisie bent, in plaats van voor de inhoud", ver trouwt Jorritsma Sonja Barend toe in het - iets serieuzere en daarom onder politici geliefde - B&W Café. „Je moet niet te vaak 'ja' zeggen, want voordat je het weet ben je een paar keer per week in verschillende programma's. Negentig procent van de verzoeken leg ik naast me neer." Jorritsma zou ook bij Laat de Leeuw te gast zijn. Dat ging niet door omdat Paul de Leeuw geveld werd door een hernia. Flink wat (oud)politici hebben zich de grap pen en grollen van De Leeuw inmid dels laten welgevallen. Onder hen Hans Wiegel, Felix Rottenberg, Ed van Thijn, Aad Nuis en Kamerleden als Karin Adelmund, Sharon Dijks- ma, Rob Oudkerk, Marijn de Ko ning, Bertus Leerkes en Paul Rosen- möller. De redactie van Laat de Leeuw heeft weinig moeite zijn gele bank te vullen met parlementariërs en bewindslieden. En dat terwijl nog niet zo lang geleden zelfs de artiest die zijn plaatje wilde promoten geen tète-a-tête met Paul de Leeuw durfde te riskeren. De redactie hult zich in geheimzinnig stilzwijgen over de gestage opkomst van De Leeuw als 'politiek interviewer'. Hoewel Neerlands meest geliefde grappenmaker, naar eigen zeggen, is veranderd. „Gasten als generaal Couzy en ex-PvdA-minister van Defensie Stemerdink, dat is voor mij veel spannender dan de zoveel ste derderangs artiest die bij mij weer aan de bak kan komen", zei De Leeuw onlangs in een van zijn spaarzame interviews. „Ik wil meer nadruk leggen op de inhoud dan op de vorm De gas ten zien mij voor de uitzending niet, omdat ik toch het allerleukst ben als ik mensen voor het eerst zie. Nu wordt ze ook niet meer de kans ont nomen om te praten. De redactie heeft minder moeite om mensen binnen te halen. Natuurlijk zijn er mensen die twijfelen omdat mijn humor hen niet aanstaat. Ze moeten natuurlijk niet te flapuiterig wor den, want dan ben ik op mijn leukst." Fractievoorzitter Rosenmöller van GroenLinks accepteerde de uitno diging uit Hilversum omdat-ie Paul een „aardige gozer" vindt. „Je moet er wel aan mee durven doen. Hij is z'n eigen hoofdgast en je moet voor al niet leuker willen doen. Je moet bij zulke programma's niet denken dat je een strak politiek verhaal kan houden. Daarom moet je optreden niet overheersen. Ik ben geloof ik nog wel vaker te zien in program ma's als Den Haag Vandaag en Bui tenhof. Je moet oppassen voor een overkill. Soms zeg ik nee omdat dat het op dat moment niets toevoegt." Bij de WD vinden ze dat televisie erbij hoort als je volksvertegen woordiger bent. „Er is niets mis met een spelletje op televisie", vindt WD-woordvoerder Tom van der Terug in de Tijd: Krakers in Vlissingen en Oost-Souburg Psychiater Üan Dantzig aanvaardt het kwaad Handel in illegale cd's is een goudmijn Sommige mensen raken een stukje tijd kwijt Reclamevliegtuigjes ontsieren het zomerse luchtruim Sportschoengigant Nike buit werknemers uit Postbode van De Biesbosch heeft vijf klanteés Hongkong elke dag dichter bij China NOVA en Den Haag Vandaag. „Po litici mijden Den Haag Vandaag. Ze zijn overduidelijk bang voor goede journalisten. Viola Holt zal zich in de 5 Uur Show niet vastbijten in een onderwerp zoals Paul Witteman dat doet." Een scherpe politieke visie is mee genomen, maar liever willen pre sentatoren van praatprogramma's weten wie thuis de hond uitlaat of de kinderen naar zwemles brengt. Informatieve, maar vooral gezellige programma's als Koffietijd en de 5 Uur Shoio deinzen evenwel niet meer terug voor hoog Haags bezoek. Liefhebberijen „Uit de kijkcijfers blijkt dat kijkers dat op prijs stellen", zegt Kim Kr omhout van der Meer van John de Mol Produkties, producent van zo wel Koffietijd als de 5 Uur Show. „Maar we nodigen politici niet uit om zomaar gezellig wat te keuvelen, er moet altijd een actuele aanlei ding zijn. Daarnaast vragen onze presentatoren ook naar liefhebbe rijen, want mensen willen gewoon zien dat ook politici naast de zware taak die ze hebben gewoon mens zijn." Annemarie Grewel, Hanja Maij Weggen, Ed Nijpels, Jan Terlouw, Margreeth de Boer, Tineke Netelen bos, Annemarie Jorritsma, alweer, en Erica Terpstra schoven afgelo pen jaar al gezellig aan bij Mireille Bekooij en Hans van Willigenburg in Koffietijd. Ook Viola Holt en Myraa Goossen ontvangen in de 5 Uur Show regelmatig Kamerleden en ministers, mits daar een actuele aanleiding voor is. Zo was Robin Linschoten nog te gast, vlak voor dat hij aftrad als staatssecretaris en kwam Frits Bolkestein de inhoud van een van zijn boeken uit de doe ken doen. „Politici vinden het zelf ook leuk om eens op een andere ma nier over hun beleid te praten dan in NOVA of Den Haag Vandaag", zegt Kromhout van der Meer. „In Den Haag zijn ze er inmiddels ook van overtuigd dat de 5 Uur Show een groot publiek trekt. Ze kunnen hun boodschap op een heldere manier uiteen zetten en daarnaast wordt ook hun menselijke kant belicht." Vooral bij voorlichters is het info- tainment-programma populair. „Onze redactie wordt regelmatig benaderd door ministeries of we de minister niet eens willen uitnodi gen. We worden serieuzer genomen dan in het begin. Dat zie je ook aan de spotjes van Postbus 51, die wor den sinds kort ook op RTL4,5 en Ve ronica uitgezonden. Dagtaak Wie nooit aan spelletjes en luchtige programma's meedoet is WD-frac- tieleider Frits Bolkestein. „Die zou er al een dagtaak aan hebben als hij op alle verzoeken van de serieuze media inging", aldus zijn woord voerder. Bolkestein is volgens me- diatrainer Kriek een voorbeeld van hoe het wel moet, evenals premier Kok. „Bolkestein kan in een paar zinnen zijn boodschap overbren gen, volstrekt helder", zegt Kriek. Premier Kok kan dat ook. Je kunt uiteraard leren communiceren, maar het is wel voorwaarde dat je het een beetje in je hebt. Wallage is bijvoorbeeld erg slecht, bovendien heb ik de indruk dat hij niet naar NOVA durft." Interviewer Paul Witteman staat te trappelen om bij Buitenhof en NO VA de bewindslieden en Kamerle den het vuur aan de schenen te leg gen. „Soms is het wel in het belang van de partij en dan komen de poli tici graag", zo ventileerde hij zijn onvrede in zijn column in VARA TV Magazine. „De voorlichters willen dan wel bij voorkeur zelf uitmaken wanneer, op welk moment, in welke setting, met welke interviewer en via welke invalshoek wordt gespro ken." Kriek: „Een politicus moet opvallen met zijn boodschap, niet door in al lerlei shows te gaan praten over ge zin of vakantie. Iemand die echt er gens voor staat en dat ook weet uit te dragen, krijgt vanzelf bekend heid. Degenen die moeite hebben de boodschap over te brengen, gaan liever keuvelen in een gezellig pro gramma dan hun visie op een seri euze manier uiteenzetten. Het is een zwaktebod." Margit Kranenburg en Berrit de Lange Foto: Minister Annemarie Jorrits ma van verkeer en waterstaat wint als Evita samen met Ron Brandste- der de Sterrenplaybackshow van Henny Huisman. (De Kroon Studio)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25