URANT f Snelle reparatie ongeldige regels Blinden leggen tramverkeer lam Brinkman denkt niet aan vertrek V erj aringstermij n asbestslachtoffers bij Defensie van de baan 4 WEKEN olitie blijft bonnen uitschrijven voor drankrijders en snelheidsovertreders Jitstel unnel kost nilj oenen Nieuw record Wall Street Dafje op expositie Charles Burki Komt u ook?! Chelsea huis uit Jospin en Blair botsen over werk Banenverlies in Zeeland Politici stelen de show VOOR 15,- JA, ik wil: Drukkend warm Temperatuur rond de 25 graden. En kele buien met kans op onweer en windstoten. De zuidzuidoosten wind is matig 3-4 Beaufort. 40e jaargang no. 134 aterdag 7 juni 1997 )Sse nummers 2,50 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM nonze verslaggeefsters sBouwmans en kim van de Burg 5N HAAG - Met een na- male hersteloperatie il het kabinet ongeldig Sworden wetten en regels snel mogelijk repare- Tien probleemgeval- - met name op de rreinen van wetshand- iving en gezondheids- rg - moeten binnen ikele weken via een oedprocedure en met lip van de EU worden igelost. lat hebben minister Wijers :onomische zaken) en Sorg- ager (justitie) gisteren aange- ndigd op een inderhaast be de persconferentie over de rolgen van het 'Securitel-ar- Wijers wilde niet zeggen zaken het eerst worden ngepakt. Hij hoopt de hele eratie voor het eind van het ir voor 95 te hebben afge- nd. de tussentijd is Nederland en rechteloos land, aldus rgdrager. Zij kondigde aan het openbaar ministerie en politie gewoon blijven op- oren. „Het is niet zo dat ieder- i maar kan doen wat hij wil. e met drank op achter, het ïur zit, wordt gewoon gever- liseerd", aldus Sorgdrager. (ken zullen echter niet voor de hter worden gebracht, eer er goede inschatting is van de olgen van het Securitel-ar- t van het Europese Hof van stitie. De ongeldig geworden tten en regels hebben onder meer betrekking op alcohol- en snelheidscontroles, meststof- fenheffing en voorschriften voor speelautomaten en vuur wapens. Deminister van Justitiezelf is er niet van overtuigd dat het arrest ook van toepassing is in strafza ken. „Ik ga er vooralsnog van uit dat het Hof alleen de belangen van de fabrikanten van ademha lingsanalyse-apparaten heeft willen beschermen en niet die van de dronken rijder", aldus Sorgdrager in de brief die ze gis teren samen met Wijers naar de Tweede Kamer stuurde. Wel staat voor Sorgdrager vast dat de terugwerkende kracht van de uitspraak van de rechter in Straatsburg beperkt is. Von nissen, waarvan de beroepster mijn is veiiopen, kunnen vol gens haar niet meer herroepen worden. Een schadevergoeding achteraf is daarmee uitgesloten. Het kabinet is volledig over rompeld door de publiciteit die door het tv-programma Nova is veroorzaakt over de mogelijke gevolgen van het Secuiïtel-ar- rest. Er is nog weinig inzicht in de gevolgen van de uitspi'aak van het Euopese Hof van Justi tie. Volgens Wijers wordt er druk gewerkt aan de definitieve inventarisatie van technische voorschriften die aangemeld hadden moeten worden bij de Europese Commissie. Tot nu toe zijn 368 gevallen geteld, die sa men betrekking hebben op 240 wetten en regelingen. Maar vol gens het kabinet kan in een aan tal van deze gevallen met recht worden volgehouden dat ze niet onder de aanmeldplicht vallen. l'an onze verslaggever Bené Schrier JEN HAAG - Als de Tweede lamer nu de voorbereidingen oor de Westerscheldetunnel oor een aantal maanden op- chort om op een later moment e werkzaamheden weer voort laten zetten kost dat vele mil- len extra. situatie zou zich voor kun- doen als gevolg van het zo- irreces van de Tweede Kamer it binnenkort ingaat, letis aanzienlijk goedkoper om iet proces voort te laten gaan en 'entueel in een later stadium - s de Kamer dat nodig vindt - snog 'neen' te zeggen tegen de annnemer. Dat is de reactie van e directeur van de NV Wester- :heldetunnel i.o. ir. T. Buis op le kritiek van de PvdA- en 'DA-Kamerfracties op de ma- lier waarop minister Jorritsma '.an Verkeer en Waterstaat de Earner informeert over de tun iek e Tweede Kamer wil exact van e minister weten hoe het zit et de aanvullende veiligheids- y aafregelen voor de tunnel, de dra kosten die dat met zich eebrengt en de post onvoor- [en van het project. Jorritsma de Kamer pas op het laat- I e moment daarover ingelicht n dat is de fracties in het ver eerde keelgat geschoten. Te- ieer omdat; het ministerie en de annemingscombi natie KMW iet elkaar overeengekomen jijndatde aannemer voor 15 ju li weet of hij door kan gaan met et detailontwerp en uiterlijk 5 augustus of de voorbereidin- en voor de bouw begonnen tinnen worden. pagina 2: commentaar pagina 22: heinenoordtunnel HEW YORK - De Dow Jones Aas vrijdag na de publicatie van le Amerikaanse werkloos heidscijfers over mei niet te (tuiten. De beursmeter in New Kork doorbrak de 7400-grens te eindigen op 7435,78, een van 130,49 punten, een -peuw record. Het vorige da verde van 27 mei (7383,41). Jlet aantal banen in de VS steeg dan verwacht. Er kwa- 138.000 bij. Dat stemde ?e beurs optimistisch. Een ren- jeverhoging om overhitting van |e economie tegen te gaan, lijkt ■foorlopig overbodig. KRF/ANP Ongeveer vijftig blinden en slechtzienden houden op het Rokin in Amsterdam trams tegen door massaal heen en weer over te steken. foto Marcel Antonisse/ANP van onze verslaggeefster Thea van Beek AMSTERDAM - Driekwart van de con ducteurs en bestuurders op de Amster damse bus en tram roept nooit een halte om, zo blijkt uit onderzoek van de Stichting Gehandicapten Overleg Am sterdam (SGOA). Dat is niet alleen een bron van ergernis voor Amsterdam mers; ook toeristen en dagjesmensen moeten maar gokken bij welke halte het openbaar vervoer precies stopt. Erger is die nonchalance voor blinden en slechtzienden. Ze hebben vaak geen idee waar de bus of tram zich bevindt. Dus blijven ze maar zitten, in de hoop dat de halte wordt afgeroepen. Vaak te vergeefs. Blinden en slechtzienden kwamen daarom gisteren op het Rokin in actie. Gewapend met honden en blin denstokken werd het tramverkeer lam gelegd. In braille kreeg elke bestuurder de waarschuwing uitgereikt: 'U weet waar we zijn'. Al tien jaar zijn gehandicaptenorgani- saties en de reizigersvereniging ROVER tevergeefs in de weer voor verbetering. Zelfs een deugdelijk routebord ont breekt vaak in tram en bus. Directeur Testa van het Gemeentelijk Vervoer Be drijf erkent het probleem volmondig. „Het is voor mij glashelder, het perso- neel moet omroepen. Wie zich daar na regelmatige klachten niet aan houdt, zoekt elders maar een baantje." CPD ROTTERDAM - Een bezoeker van de Kunsthal in Rotterdam kijkt naar een 'vroege Mondri aan' terwijl elders in de zaal medewerkers van het museum de laatste hand leggen aan het re trospectief van het veelzijdig ontwerptalent Charles Burki. Een door Burki ontworpen DAF (1959) wordt binnen geduwd. Burki werkte als ontwerper en illustrator onder meer voor Philips, Fokker, Shelle, DAF, KLM, Union, Good Year, V D en de Nederlandse Boekenclub. In de jaren '50 en '60 maakten veel tijdschriften gebruik van zijn illustraties. De expositie begint vandaag en duurd tot 31 au gustus. foto Cees Spruijt/ANP (Advertentie) VERBRUCCE TERMINALS 'familiedag' op zaterdag 28 juni! Zie de advertentie op pagina 16 WASHINGTON - Het Ameri kaanse Witte Huis is binnenkort kinderloos. Chelsea, de dochter van president Bill Clinton en zijn vrouw Hillary, gaat na de zomer studeren aan de Stanford Universiteit in Palo Alto, Cali- fornië. DPA/RTR van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De Rotterdam se korpschef Brinkman laat zich niet zomaar opzij zetten. Alle burgemeesters, de onderne mingsraad en de bonden willen hem weghebben, maar de ex- militair slaat terug vanuit de loopgraven. Hij licht zijn pijlen nu vooral op de persoon van burgemeester Peper. Peper steunde zijnkorps- chef tot voor kort door dik en dun, maar liet hem donderdag publiekelijk vallen. De zwaar aangeschoten Rotter damse politiebaas verweet Pe per gistei-en, via zijn advocaat mr. C. van Leeuwen, 'in-ationeel gedrag'. De burgemeester zou het conflict buitenproportio- neel hebben uitvergroot door een verkeerd beeld van de gang van zaken naar buiten te bren gen. De korpschef zegt pas kort voor de ci-uciale vergadering van maandag te hebben ge hoord van het plan iemand naast hem te zetten. Die hoge functionaris zou zich moeten belasten met personele en socia le zaken. Peper daarentegenzegt dat hij Brinkman al voor het afgelopen weekeinde van dit compromis op de hoogte heeft gebracht. Zijn versie kiijgt steun van de bemiddelaars Broekhuis en Jansen, burgemeesters van Spijkenisse en Krimpen. Het probleem komt niet alleen in Nederland voor. Toch kreeg Wijers tot nu toe onvoldoende steun van andere EU-landen om het probleem op te lossen. Daar om moeten alle regels met - niet aangemelde - technische voor schriften worden ingeti'okken en opnieuw vastgesteld. Verant woordelijk Eurocommissaris Bangemann heeft daarbij alle hulp toegezegd. GPD De Europese socialisten zijn verdeeld over de aanpak van de werkloosheid in Europa. Ter wijl de Britse Labourleider Blair (r) centrum-links in Euro pa oproept in te spelen op de veranderingen die de markt met zich meebrengt, waarschuwt de nieuwe Franse premier Jospin tegen een Europa dat alleen door de markt geregeerd wordt. In Westdorpe en Vlissingen gaan in totaal meer dan honderd arbeidsplaatsen verloren. Op de Axelse Vlakte sluit het be drijf Finero de poorten waardoor 44 mensen op straat komen te staan. De Schelde Groep in Vlissingen heeft inkrimping bij de Sector Systemen aangekondigd wat een verlies van zeventig tot tachtig arbeidsplaatsen tot gevolg T VJ heeft. 1 Politiek Den Haag heeft een nieuwe manier gevonden om zich aan het volk te presenteren. Als het maar lollig is, de bood schap telt niet of nauwelijks. Dus duiken Annemarie Jorrits ma, Aad Nuis, Paul Rosenmüller en een groot aantal van hun collega's om de haverklap op in televisieprogramma's als de Playbackshow, Laat De Leeuw en Koffietijd. Maar of dat demanier is om de kloof tussen politiek en kie- J' zer te dichten? feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; buiten land: 7; financiën en economie: 9; radio en televisie: 10 en 11 zeeland: 13,15,17,19, 21 en 23; reportage: 25, 26, 27, 29, 31 en 33; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; tafel en trend: 39; auto motor fiets: 41; wetenschap en techniek: 43; sport: 46 en 47. De burgemeesters in de Rijn mond lieten Brinkman vallen, omdat hij nog eens over het compromis wildenadenken in plaats van het te zien als een ui terste reddingspoging. De korpschef had ook kritiek op het voorstel en 'die kritiek kon Pe per niet verdragen door zijn sterke ego', aldus advocaat Van Leeuwen. Peper zou er niet te gen hebben gekund dat Brink man zich keerde tegen zijn be vindingen. Besluiten Premier Kok wil snel duidelijk heid over de positie van Brink man. Hij laat de besluiten ver der over aan de politieministers Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Sorgdrager (Justitie). Dijk stal zegt de conclusie van korps beheerder Peper zwaar te laten wegen. Hij voegt daaraan toe dat een eventueel ontslag de ui terste zorgvuldigheid vereist. Pas na het weekeinde worden knopen doorgehakt. De naam van de Amsterdamse korpschef E. Nordholt, die zijn functie op 1 september neerlegt, is inmiddels al genoemd als tus senpaus in Rotterdam. Maar Nordholt heeft voorlopig ge noeg te doen. Hij wordt adviseur- van Dijkstal en van zijn korps. „Dat zijn de plannen die er lig gen", aldus Nordholts woord voerder. ANP zie ook pagina 2 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Asbestslachtof fers die werkzaam zijn geweest bij Defensie kunnen het minis terie als voormalig werkgever aansprakelijk stellen. De verja ringstermijn van 30 jaar die tot nu toe gold, is van de baan, zo besloot het kabinet vrijdag. Het kabinet waagt voorts werk gevers - in navolging van Defen sie - vrijwillig af te zien van een beroep op verjaring. De verja- ringsproblematiek wordt op korte ter-mijn nader onderzocht. Besmetting met asbest kan lei den tot kanker en andere ernsti ge ziektes. Vaak openbaren die zich pas na meer dan dertig jaar. Volgens staatssecretaris De Grave (Sociale Zaken) kunnen asbestslachtoffers Defensie nu aansprakelijk stellen, desnoods via de rechter. Een dergelijke procedure biedt de mogelijk heid tot een schadevergoeding van ruim een ton. De kwestie laaide clit voor-jaar op na berichten dat Defensie medewerkers de afgelopen de cennia besmet waren geraakt in het NAVO-commandocentrum De Cannerberg bij Maastricht. Het ventilatiesysteem in het centrum zorgde ervoor dat as- bestdeeltjes vrijkwamen. Ook de marinewerf in Den Fiel der leverde sinds de jaren vijftig tientallen asbestgevallen* op, waaronder 35 dodelijke, beves tigde Defensie vrijdag. In eerste instantie wees Defensie schade claims af, zich beroepend op de geldende verjaringstermijn. Ook voor slachtoffers die met hun eis nergens terechtkunnen, doordat hun (voormalige) werk gever failliet is of onvindbaar, kwam het kabinet vrijdag met een regeling. Het volgde het ad vies van de commissie-De Rui ter die pleitte voor een speciaal asbestinstituut voor mensen met schadeclaims. T egemoetkoming Het kabinet schat dat jaarlijks enkele honderden slachtoffers gebruik zullen maken van de fondsen. Het gaat echter om niet meer dan een financiële tege moetkoming en geen volledige schadeloosstelling. Het bedrag ligt beduidend lager dan dat via civielrechierlijke weg kan wor den binnengehaald. Het Comité Asbestslachtoffer-s reageerde instemmend, maar- plaatste wel kanttekeningen bij het kabinetsbesluit. Dat de ver jaringstermijn slechts zeer be perkt, alleen bij Defensie, wordt aangepakt is onaanvaardbaar. De financiële „tegemoetko ming" is volgens het comité ab soluut niet toereikend. Er zullen per jaar zeker 250 mensen een beroep doen op het fonds van vijf miljoen gulden. Dat bete kent circa 15.000 gulden pet jaar per persoon. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving 91,35 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant w '713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1