Milieu-overtreders in het nauw ACTIE Woonboerderij Arduin gedurfd Rijk trekt komende drie jaar 25 miljoen uit voor agrificatie zeeland 19 Provincie controleert steeds vaker op naleving vergunningsvoorwaarden Zeeuw heeft minder over voor Internet via de kabel Lease nu een DAEWOO met Airco en stuurbekrachtisins Type Nexia GL Looptijd 48 Maanden Km.per jaar20000 Prijs .- 595,- ex. BTW en brandstof Type Espera 1800 CD 1 Looptijd 48 Maanden X\( I I r" Km.per jaar20000 Prijs 789,- ex. BTW en brandstof Boete voor asbest bij vuilnis Fietsers vallen van voertuig Bon voor beschonken rijden Politie bekeurt 154 hardrijders Bromfiets gestolen in Vlissingen Inbraak in sportkantine geslaagd zaterdag 7 juni 1997 van onze verslaggeefster Mipke van der Jagt iel VLISSINGEN-De afdeling mi- ar lieuhandhaving en -metingen van de provincie krijgt de smaak van het handhaven te pakken. In nog geen half jaar 311 tijdis de druk op een aantal gro- 25 te chemische industrieën opge- =n Voerd. Hoechst, Dow, Pechiney 3] en onlangs weer Elf Atochem moeten voortdurend overleg- gen, aanpassen, buigen of bar sten onder de pressie van de pro vincie, die gezamenlijk optrekt met het Openbaar Ministerie en Rijkswaterstaat. ^Volgens C. C. J. van Vlaande ren, waarnemend hoofd van de afdeling milieuhandhaving en jmetingen, heeft dat weinig met veranderd beleid te maken. „We hebben een aantal j aren geleden extra geld gekregen om de handhaving goed in de steigers te zetten en nu zijn we, met 28 formatieplaatsen, op doelmati- 11 p)at betekent dat we de naleving van vergunnings- voorwaarden goed kunnen con- troleren." e Waarschuwing De inspecteurs werken niet an- ders dan ze in het verleden heb- In; ben gedaan. Als ze stuiten op en een overtreding volgt een amb- telijke waarschuwing, waaraan een termijn is verbonden. In die termijn is overleg mogelijk om tot een snelle, afdoende oplos sing te komen. Aan het eind van de afgespro ken periode volgt een hercon trole en als het dan nog niet voor elkaar is, komt er een zwaardere waarschuwing met een nieuwe termijn, waarvan ook de officier van justitie een afschriftje krijgt. Pas als aan het eind van j de tweede termijn nog niet aan c de eisen is voldaan, gaat de pro- j vineie over tot bestuurlijke dwang of het opleggen van een I dwangsom. „Dat drie-stappenplan hebben ij' we altijd al gehanteerd. Het is dus niet zo dat we minder cou lant zijn dan vroeger, we contro- ir- leren alleen meer. Wel zijn we bezig een systeem te ontwikke- len waarbij bedrijven die een goed nalevingsgeclrag tonen 1 minder worden bezocht. Notoi- A re overtreders kunnen dan nog beter op de vingers worden ge- I keken", aldus Van Vlaanderen. Bewoners van Arduin in Aagtekerke in hun tuin. foto's Ruben Oreel van onze verslaggever René Schrier MIDDELBURG - De Zeeuwse consument wil steeds minder betalen voor Internet als dat aangeleverd wordt via de kabel van ZekaTel. Dat blijkt uit een enquête die het bedrijf inmid dels tweemaal heeft gehouden. De prijs die de geïnteresseerden als vast bedraag willen betalen bedraagt veertig gulden. Bij een soortgelijke enquête in oktober wilde men nog vijftig gulden per maand betalen. Overigens voelt 30,5 procent van de mensen die de enquête invulden het meest voor een af rekening die gekoppeld is aan het aantal minuten dat gebruik is gemaakt van Internet via de kabel. Bij de vorige enquête was dat nog 9,2 procent. Het aantal mensen dat per maand een vast bedrag wil betalen daalde van 85 procent naar 57,1 procent. Per uur wil men tussen de één en drie gulden betalen om te kun nen Internetten via cle kabel. Bijna de helft van de onder vraagden vulde hier geen ant woord in. Megabytes Een andere mogelijkheid is de rekening op te maken aan de hand van de hoeveelheid gege- vens die van het Internet afge haald zijn. Dat komt dus neer op een bedrag per megabytes. Voor deze mogelijkheid bestaat wei nigbelangstelling. Ook heeft ZekaTel bij de Inter netters geïnformeerd wat ze over hebben voor een modem om de signalen via de kabel om te kunnen zetten naar hun com puter of televisiescherm. Dat bedrag ligt tussen de 200 en de 500 gulden. Ruim een kwart van de mensen die aan de enquête meededen dacht aan een bedrag tussen de 200 en 300 gulden. De ze getallen zijn niet veel veran derd sinds het vorige onderzoek. Wachten Wel is duidelijk te zien dat steeds meer mensen (nu 93,3 procent) wil wachten met de aanschaf van zo'n modem tot de prijs gezakt is. In oktober was dat nog 66.8 procent. Een duide lijke meerderheid (63 procent) zou zo'n modem liever kopen dan huren. Aan de eerste enquête van Ze kaTel op Internet (oktober 1996) deden 217 mensen mee. De tweede, in april, vulden 370 per- •sonenin. van onze verslaggeefsters AAGTEKERKE - Op het platte land van Walcheren is de boer derijgemeenschap Klein Hazenberg een nieuwe weg in geslagen. In het woon- en werk project voor verstandelijke ge handicapten kiest de Stichting Arduin voor een gedurfde ma nier van begeleiden. Burge meester A C. de Bruijn van de gemeente Veere verrichtte de of ficiële opening en zei trots te zijn een boerderij voor mensen met mogelijkheden in haar ge meente te hebben. Later op de dag opende Arduin in Vlissin- gen De Glazen Pui, een exposi tieruimte, atelier en artotheek van verstandelijk gehandicapte kunstenaars. De zestien bewoners van Klein Hazenberg krijgen in Aagteker ke de kans een zelfstandig leven te leiden. „Maar iedereen op het Advertentie Autobedrijf van de Sande Tivoli 26, IJzendijke 0117-301010 Autobedrijf Steketee Marijkelaan 94, Yerseke 0113-573610 Auto Francke "Vrijburg" Bedrijfsweg 5, Vlissingen 0118-462288 eigen niveau. We gaan hier niet meer van de groep uit, maar van het individu. Er zijn geen ver plichte groepsactiviteiten. Dat is een grote omschakeling voor de begeleiding en voor de bewo ners. Soms komt er nog een be woner de woonkamer binnen, die zegt: 'Is er geen koffie?' Ze moeten er aan wennen dat ze die ook zelf kunnen maken. We ver wachten ook dat ze dat doen. Ze krijgen hier de kans om fouten te maken, om zelf te experimen teren, met de bedoeling daar iets van te leren", vertelde zorgme- dewerkster Mieke van der Paal. Aanleunwoningen Voor bewoonster Wilma van Kippersluis (32) kwam de zelf standige leefwijze als geroepen. Vijf weken geleden betrok ze een van de twee zogenaamde aanleunwoningen. Ze mocht de andere woonvormen, zoals de kamers en appartementen, overslaan. „Ik kan heel veel zelf, maar soms heb ik nog mensen nodig om op terug te vallen. Ik heb vrijheid. Hiervoor woonde ik in de Stulp in Sint Laurens. We deden alles met de groep. Daar had ik het niet meer naar mijn zin. Ik wilde zelf mijn eten koken, boodschappen doen, schoonmaken en muziek luiste ren. Dat kan ik hier allemaal. Ik ga nu knokken om ooit echt he lemaal alleen te wonen in een eengezinswoning. Ik vind dat ik hier vooruitga." De Glazen Pui Met het doorknippen van een lint opende de Vlissingse wet houder L. C. Poppe-de Looff vrij dagmiddag de nieuwe gale rie/artotheek/atelier De Glazen MIDDELBURG - Een 48-jarige inwoonster van Middelburg is beboet omdat zij vuilniszakken met asbesthoudende dak platen bij het gewone huisvuil heeft gezet. Dat kwam aan het licht tijdens het persen van het huisvuil in de vuilnisauto. De vrouw' verklaarde niet te hebben geweten dat ze in overtreding was. De gemeentereiniging Middelburg heeft de overtreding ge meld bij de politie Walcheren. Die heeft proces-verbaal opge maakt voor het op verkeerde wijze aanbieden van gevaarlijke afvalstoffen en het verzuimen hiervan melding te maken bij de gemeente. De vuilnisauto is op een open terrein bij de gemeentereiniging gelost, waarna op de voorgeschreven wijze het asbest is vei liggesteld. De kosten hiervan worden op de Middelburgse verhaald. TERNEUZEN - Een 39-jarige man uit Victoria (Texas) kwam donderdagavond met zijn fiets ten val op het Oostelijk Bol werk in Terneuzen. De man bloedde uit een oor en was erg verward. Hij is overge bracht naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen. De toedracht van de valpartij is onbekend. Ook in Retranchement kwam een fietser te vallen. De 68-jari- ge vrouw uit Maastricht wilde op de Gerrit van Hoekestraat keren en verloor daarbij het evenwicht. Een arts constateerde dat de vrouw haar pols had gebroken. SLUIS - Een 38-jarige beschonken automobilist uit Sluis kreeg donderdagnacht op de Merseniersstraat in Sluis een dagvaarding. De ademanalyse gaf een alcoholpromillage van 0,9 aan. WTSSENKERKE - Bij snelheidscontroles op Noord-Beve land heeft de politie vrijdag 109 hardrijders betrapt. Op de Oostweg in Wissenkerke reden 28 van de 345 gecontroleerde bestuurders te hard en op de N256 in Colijnsplaat waren dat er 67 van de 710. De hoogste gemeten snelheid op de N256 was 128 kilometer per uur, waar tachtig kilometer per uur is toegestaan. Op de zelfde weg bij Kats vielen veertien van de 925 bestuurders door de mand: de maximumsnelheid is daar honderd kilome ter per uur. Bij een snelheidscontrole op de Rijksweg N61 in Terneuzen bleken donderdag 26 automobilisten in overtreding. Een pas serende bestuurder reed 119 kilometer per uur. Ter plaatse is 80 kilometer per uur toegestaan. Een radarcontrole op de Hoekseweg in Hoek wees uit dat ne gentien automobilisten zich niet aan de maximumsnelheid hielden. De hoogste gemeten snelheid bedroeg 126 kilometer per uur, terwijl maar 80 mag worden gereden. VLISSINGEN - Vanaf het Baskenburgplein in Vlissingen is donderdag een zwaile Honda Vision ter waarde van 3500 gul den gestolen. In de bromfiets zat ook nog een jas ter waarde van 700 gulden. VLISSINGEN - In een sportkantine aan de Breeweg in Vlis singen is donderdagnacht ingebroken. Er werd een ruit gefor ceerd en uit de kantine werden enkele flessen drank en snoep goed meegenomen. Tracy Dielissen (r) aan het werk in het nieuwe atelier De Glazen Puit van Arduin in Vlissingen. Marijn Verschuren, Monique Koppejan en Ptcer Warmerdam (v.l.n.r) kijken over haar schouder. Pui. In het atelier bevindt zich niet alleen schilderkunst. Er zijn ook objecten in allerlei kleuren, vormen en maten. Alle werken, zowel de schilderijen als de objecten zijn te koop. Wie kunstwerken wil lenen kan lid worden van de arthoteek. De uitleentermijn is een half jaar, de kosten hangen af van de af meting van het werk. O. Jongewaard, manager dag besteding van Arduin,1 vertelde dat het de bedoeling is dat de kunstenaars zich kunnen ont plooien. „Deze mensen hebben zoveel kwaliteiten. Veel mensen staan daar niet bij stil. Deze groep is te lang achtergehouden, weggestopt. Met De Glazen Pui willen we een soort emancipatie van de verstandelijk gehandi capten bereiken. Het is belang rijk dat mensen inzien dat het hier om heel volwassen mensen gaat." Daarom zijn de ope ningstijden ook gelijk aan die van alle andere winkels, inclu sief de vrijdagavond. „We wil len dat alles zo normaal moge lijk is." Inspiratie Gemiddeld tien verstandelijk gehandicapten gaan zich in het atelier bezighouden met schil derkunst en vormgeving. Twee medewerkers assisteren hen da gelijks. Paula van de Dood, een van de kunstenaars, vertelde dat ze altijd met waterverf werkt. Volgende week begint ze bovendien met keramiek. Haar inspiratie? „Soms schilder ik uit een boekje, soms uit m'n hoofd." De kunstenares heeft er overi gens geen moeite mee dat ze af stand moet doen van een schil derij als het wordt verkocht. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - De rijksoverheid stelt de komende drie jaar 25 miljoen gulden beschikbaar voor be drijven die zich inspannen om agrificatie, het toepassen van natuurlijke grondstoffen in de non-food-industrie, te bevorde ren. Het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij wil hiermee participeren in proefprojecten die enerzijds de economie en anderzijds het leef klimaat positief beïnvloeden. Een voorstel om voor twintig miljoen gulden deel te nemen aan een gezamenlijk project door de vlassector en automo bielindustrie, ten behoeve van de reductie van de uitstoot van kooldioxide (CO,), ligt inmid dels voor goedkeuring bi j de Eu ropese Commissie. Drs. A Kleinmeulman van het ministerie van LNV zei dat vrij dag tijdens het symposium Vlas voor toepassing in de Europese industrie in Sint Jansteen. Van het bedrag dat de overheid te verdelen heeft, zou ook 'het blauwbloeiende vlas' mee kun nen profitei'en, liet hij door schemeren. Binnenkort kunnen zij met projecten inschrijven. Fouten Volgens Kleinmeulman heeft de overheid geleerd van haar fou ten eind jaren tachtig, begin ja ren negentig. Agrificatie werd toen uitgedragen als dé oplos sing voor de toen spelende over schot- en inkomensproblema- tiek van de akkerbouw, „Maar die aanvankelijke ver wachtingen van nieuwe en grote perspectieven voor de Neder landse akkerbouw zijn niet uit gekomen. We waren te vroeg en thousiast - de kennisbasis was nog onvoldoende ontwikkeld - en we keken ook verkeerd: te veel vanuit het aanbod van de Nederlandse bouwvoor en niet of nauwelijks vanuit de vraag en opportunities van de markt. De verwerkende industrie en de markt, en niet de toeleverancier zijn de belangrijkste sleutel in het agrificatieproces." Vlassector Dat geldt zeker ook voor de vlassector. Hoewel het allemaal wat langzamer gaat dan eerst werd gedacht, ziet Kleinmeul man de ontwikkeling van het vlas in Nederland en over de landsgrenzen zonnig tegemoet. Maar daax-voor is het in zijn ogen wél nodig dat de partijen de handen in elkaar slaan - de overheid kan slechts stimulator zijn - en ook dat de producenten van vlas op de juiste wijze weten in te spelen op het eisenpakket vanuit de industrie. De variatie in technische kwali teit, alsmede het ongelijkmatig aanbodvolume door het jaar heen, de kleine afzetstructuur en de sterk schommelende prij zen plaatsen de sector voor een uitdaging, oordeelde hij. Vertrouwen Met die boodschap was hij bij voorzitter C van Looij van de Algemene Nederlandse Vlas- sersbond aan het juiste adres. „Het vlas is er klaar voor", liet hij in zijn inleiding enthousiast weten. Ook de andere sprekers spraken vrijdag in een overvol cultureel centrum Den Dullaert in Hulst hun vertrouwen uit in de potenties en mogelijkheden van het vlas. De bedrijven Vita- lo Comprimo en Daimler Benz experimenteren al volop met het produkt. De Europese Unie heeft reeds 4,65 miljoen ECU uitgetrokken voor enkele de monstratieprojecten voor nieu we vlastoepassingen. Na biodiesel, is vlas de belang rijkste grondstof waar geld van uit de EU naar toe vloeit, zo be nadrukte B. Wüllerstoi'ff van de Europese Commissie. Projecten waar in totaal 150 verschillende industriën aan deelnemen. Roting Dr.. M. van Kemenade van het agx-arisch onderzoeksinstituut ATO-DLO in Wageningen dat onder meer de eigenschappen van vlas onderzoekt, conclu deerde dat het onderzoek in middels uit de kindex-schoenen is gegroeid, maar dat 'we ook nog niet daar zijn waar we wil len zijn'. Een belangrijke rol is volgens haar weggelegd voor de intermediaire industrie. Het ri sicovolle rotingproces en de ver dere veredeling van de vezel zijn zaken die naar haar mening in de nabije toekomst alle aan dacht verdienen. De heer P. B. Stigter uit Burgh- Haamstede is aan de hogeschool Katholieke Leergangen in Tilburg geslaagd voor de opleiding sport, economie en communicatie (speco).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19