Veiligheid havens onder de loep PZC Met de precisie van een chirurg Vissersfederatie wil 7hoger scholquotum 4 ifeSlg 1 NS ruimt zwerffietsen bij stations op Rechter legt adviseur Sjef Faas werkstraf op van 180 uur Marko (17) is kei in aardrijkskunde zeeland 17 Zeeland Seaports werkt aan adequate opleiding voor personeel Spacecakes in beslag genomen Auto op de kop in de sloot Winkelruit en kiosk vernield Speuren naar muzikaal talent Onbekende rijdt verkeerszuil om Automobilist ramt lichtmast Bromfietser met slok op gepakt Computer gemeenschapshuis weg Surrender presenteert nieuwe cd Kamerlid wil varkensinvasie van Tholen voorkomen l6?Q_|\| f jJAR-M zaterdag 7 juni 1997 jfckn onze verslaggever 'jirhard Hoving ^ÜDDELBURG - De veiligheid s n (je havens van Vlissingen en fèrneuzen wordt opnieuw on- ierdeloep genomen. De huidige naatregeleii om ernstige onge lukken te voorkomen worden jjeüiventariseerd. Daarnaast -telt havenbeheerder Zeeland Seaports samen met twaalf Eu- ipese collega's een pakket laatregelen op dat er toe moet iden dat havenpersoneel ade- [uater wordt opgeleid. i/olgens commercieel directeur jf. Verkiel van Zeeland Seaports wordt de studie niet gehouden 'fmdat de havens onveilig zou- len zijn. „Door de voortschrij dende technologie worden er Voortdurend nieuwe eisen aan Se veiligheid gesteld en daar' moet je mee in de pas blijven lo- Pn-" Verkiel zei dit vrijdag tijdens Jen bijeenkomst van het Ko ninklijk Instituut van Ingeni eurs (KIvI) in Middelburg. Verkiel toonde zich verheugd dat hij door het KIvI was uitge nodigd om te komen spreken over het onderwerp Veilig wer ken in het Sloegebied. „Het was begin jaren tachtig dat er voor het laatst veelvuldig werd nage dacht en gediscussieerd over de veiligheid in de haven en dan toegespitst op het vervoer van gevaarlijke stoffen. Ambulances De veiligheid is het belangrijk ste aandachtspunt van een ha venbeheerder, hield Verkiel de ruim veertig aanwezige ingeni eurs voor. „Elke dag een ambulance met gillende sirenes in de haven gaat klanten kosten. Vandaag is het Vlissingen, morgen leggen ze aan in Zeebrugge." Verkiel sloot niet uit dat de voortdurende verbetering van de veiligheid in de toekomst kan leiden tot een herindeling van de havens. Bedrijven die sinds lian onze verslaggever (j VLISSINGEN - De Federatie van Visserijverenigingen wil ^ten tussentijdse verhoging van -iet scholquotum. De hoeveel- ïeid schol in de Noordzee is zo [root, dat zo'n maatregel ge- echtvaardigd is. De visserijor- janisatie baseert haar verzoek lan minister J. van Aartsen op liologisch onderzoek, dat heeft litgewezen dat de schol in de (Noordzee zich sterk aan het her tellen is. )e Federatie, waarbij ook de 'eeuwse vissersvereniging Ze- dbel is aangesloten, vraagt een rerhoging van het totale voor de Noordzee van 80.000 naar 90.000 ton. Ne derlandse vissers hebben recht op 45 procent van dit quotum. Gerechtvaardigd fplgens federatiesecretaris G. Meun is het verzoek aan minis ter Van. Aartsen alleszins ge- jaar en dag in een deel van de ha ven zijn gevestigd kunnen, vol gens de commercieel directeur in een situatie terecht komen dat ze volgens de huidige in zichten niet meer veilig zijn. „Het is nu absoluut niet aan de orde, maar in de toekomst kan het bijvoorbeeld zo zijn dat de olieopslag in de buitenhaven van Vlissingen naar Vlissingen- -Oost moet worden verplaatst." rechtvaardigd. Vissers hebben de schol ontzien, waardoor de scholstand zich snel heeft her steld. „Waaromzouden zij daar van dan niet mogen profiteren? Bedenk wel dat het scholquo tum nooit zo laag is geweest als dit jaar. En de biologen vinden een quotum van 98.000 ton ook goed. Wij zitten daar met ons verzoek voor 90.000 ton nog on der." Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij be raadt zich nog. Het zou secreta ris Meun tegenvallen als het verzoek wordt afgewezen. „Wij hebben vaker een tussentijdse verhoging gevraagd. Dat werd nooit aanvaard, omdat er een keerzijde aanzat. Als er tussen tijds verhoogd kan worden, kan er tussentijds ook worden ver laagd, zei het ministerie. Dat ar gument gaat nu niet meer op, want vorig jaar is het haring quotum plotseling gehalveerd. Tussentijds verhogen kan nu dus ook." De onbewaakte fietsenstalling bij NS-station Vlissingen-Souburg mist dag-fietskluizen. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Harmen van der Werf GOES - Zwerffietsen zijn niet meer veilig bij de grotere NS-sta- tions in Zeeland en Noord-Brabant. NS Stations voert schoon maakacties. Woensdag vindt de zesde op rij plaats. De 'schoon maakploeg' bezoekt in Zeeland de stations Goes, Middelburg en Vlissingen. Het is niet de eerste keer dat de NS actie onderneemt tegen fiet sen die kriskras bij stations worden weggezet. Ook andere jaren zijn acties gevoerd, maar nooit zo gericht. Pas bij problemen trad de (spoorweg)politie op. Dat is voorbij. NS Stations wacht niet meer tot er klachten ko men, maar wil die klachten voor zijn. Daarom worden er de laat ste tijd in Zeeland om de veertien dagen schoonmaakacties ge houden. Fietsen die op plekken staan waar ze niet horen worden in fietsklemmen gezet. Ze moeten dan wel los staan. Fietsen die met een ketting aan een boom of hek vastzitten, worden met rust gelaten. Wrakken worden wel verwijderd. „De acties hebben resultaat", volgens regiomanager W. Aarts van NS Stations Noord-Brabant en Zeeland. „Ze gaan er toch beter op letten, waar ze hun fiets wegzetten. Want stallingsruim te is niet het probleem. Die is er genoeg. Reizigers willen tot op het perron rijden." Zwerffietsen zijn NS Stations een doom in het oog. Gebruikers van station Vlissingen-Souburg klagen over vernielingen aan fietsen in de onbewaakte stalling. Er zijn wel fietskluizen, maar die kunnen alleen per maand of per jaar worden gehuurd. Een maandhuur bedraagt 17,50 gulden, aldus Aarts. Voor incidentele treinreizigers is dat te duur, erkent de regioma nager van NS Stations. Een dag-fietskluis is daarom in de maak, naar het voorbeeld van de dag-bagagekluizen. De ontwikkeling van de fiets-dagkluis vindt landelijk plaats. NS Stations is daar over in de slag met Infrarailbeheer, een apart onderdeel van het spoorwegbedrijfHet duurt nog een tijdje voor de dag-fietskluis er zal zijn. Zoveel is duidelijk. De kluis moet eerst worden be proefd. Treinen kunnen de elektronica storen. Ook moet het pro ject afgestemd worden tussen de diverse onderdelen van de ver zelfstandigde NS. Landelijk NS-medewerker F. van Buuren houdt een slag om de arm wat de invoering van de kluis betreft: „Op zo kort mogelijke termijn." Fietsers zijn voor de NS een belangrijke klantengroep. Zo'n veertig procent van de treinreizigers komt met de fiets naar het- station. BIERVLIET - Bij een controle op de Middenweg in Biervliet werden drie mannen uit Gent van 25 en 26 jaar. donderdag nacht betrapt op het bezit van softdrugs. De mannen hadden twee spacecakes en twintig gram weed bij zich. De drugs wer den in beslag genomen en het duo kreeg een dagvaarding. PHILIPPINE - Een twintigjarige automobiliste uit Sas van Gent verloor vrijdagmiddag door onbekende oorzaak de macht over het stuur op de Isabellaweg in Philippine. Zij raakte eerst in de berm en belandde daarna met het voertuig op de kop in de sloot. De vrouw kwam met de schrik vrij. De auto werd volledig vernield. MIDDELBURG - In de Lange Noordstraat in Middelburg is donderdagnacht een winkelruit vernield. Dezelfde nacht werden er in de Lange Delft in Middelburg vernielingen aan gericht aan een kiosk. De schade is onbekend. HENGSTDIJK - De organisatie van het jaarlij kse Midzomer feest in Hengstdijk is op zoek naar mensen met talenten op muzikaal gebied. Zij kunnen vrijdag 27 juni in de talenten jacht 'Ontdek de Ster' een gooi doen naar een doorbraak in de wereld van muziek en entertainment. Met cle talentenjacht opent het Midzomercomité om 20.00 uur in de tent naast de kerk het Midzomex-feest. Individuele pex-sonen en groepen kunnen twee nummers ten gehore bi'engen van ten hoogste tien minuten, Behalve een deskundige jury, is een vexdegen- woordiger van een talentenbureau aanwezig om de deelne mers te beoordelen. Inschrijven kan tot 20 juni bij het comité, Koningsdijk 17 in Hengstdijk. MIDDELBURG - Omstreeks kwart voor acht vrijdagmorgen werd ontdekt dat een verkeerszuil op de kruising Konings- brug - Houtkaai in Middelburg is aangereden. De zuil en het daax'op geplaatste verkeersbord zijn beschadigd, vermoede lijk door een vrachtwagenbestuurder ZUIDZANDE - Een 62-jarige automobilist uit Cadzand kwam vrijdagmorgen met de schrik vrij toen hij rond half ze- venn op de Oostbuxgsestraat in Zuidzande de macht over het stuur verloor. De man raakte met zijn auto in de berm en ram de daax'bij een lichtmast- Die werd volledig vernield. Ook de auto liep zware schade op. VLISSINGEN - Een twintigjaiige bromfietser uit Koudeker- ke is vrijdagmorgen omstreeks halfzes op de Coosje Busken- straat in Vlissingen aangehouden. Een blaastest gaf aan dat hij bijna twee maal zoveel had gedronken als toegestaan. De man kreeg een boete van 180 gulden en een rijverbod van vier uur opgelegd. VLISSINGEN - Uit een gemeenschapshuis aan de Adriaen Cooxdelaan in Vlissingen is dinsdagavond een spelcomputer ontvreemd. Plet apparaat heeft een waarde van 500 gulden. Slager Jaco Wisse uit Rilland gooit hoge ogen in Europese wedstrijd van onze verslaggever Marco van Barneveld van onze medewerker Aector Dooms TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter mr. J. P. M. Hop mans heeft vrijdag een zestigja rige inwoner van Sint-Jansteen voor belastingfraude van een kwart miljoeix gulden conform de eis veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, proeftijd twee jaar. Voor de vier maanden hechtenis mag de ver dachte 180 uur onbetaalde ar beid verrichten. De man had op de aangiftes over de jaren '90 tot en met 94 ver zuimd de rente van zijn vermo gen - één miljoen gulden op een beleggingsiekening bij een Zwitserse Bank - aan de Belas tingdienst op te geven. De fi~ari de kwam aan het licht bij een ge- rechterlijk voor-onderzoek in de Mega-transzaak, een inter nationale hasjhandel. Met name door zijn adviserende rol voor de leider van deze hasj transporten Sjef Faas liep het spoor naar dé verdachte. Hij had de Terneuzense drugsbaron geholpen met beleggingen bij Zwitserse banken. De Steense beleggingsadviseur, die nog over een vermogen van drie ton beschikt, nam volgens officier van justitie mr. J. J. A Groen een bijzohdere positie in bij het Me- ga-transonderzoek. „Door zijn medewerking zijn er zaken bo ven water gekomen." Een geld boete opleggen had volgens de officier niet zoveel zin. Raadsman mr. D. Olie vond dat zijn cliënt door de talrijke ver- hox-en, het vastzitten in het Huis van Bewaring en de huiszoeking al genoeg gestraft was. „Dit is zeer ingrijpend voor hem ge weest. Bovendien heeft hij in de Mega-trans strafzaak openheid van zaken gegeven. Gezien zijn situatie vind ik een lagere straf op zijn plaats." De advocaat vond dat het maximale was ge daan. Het nadeel was aan de fis cus tei'Ugbetaald en ook de boe tes (in totaal: 100.000 gulden) waren betaald. Hij vroeg zich af waarom er dan nog een straf- rechterlijke zaak moest volgen. De politierechter zag het hele maal anders. „Uitkeringsge rechtigden worden ook straf rechterlijk vervolgd. Moeten de mannen met de witte boorden dan zomaar buiten schot blij ven? Dit zou oneerlijk zijn ten opzichte van de uitkeringsfrau de. Bovendien moeten de andere 'witte boorden' weten dat dit op deze manier niet kan", oordeel de de politierechter. HEINKENSZAND - De Beve- landse popgroep Surrender px-e- senteei*t vandaag, zaterdag, in De Stenge in Heinkenszand de nieuwe cd Bie Heweld. Daarop staan zestien eigen nummers in vei'schillende stijlen, allemaal gezongen in Zeeuws dialect. De cd-presentatie begint om 20.00 uur. RILLAND - Superslager. Zo mag de 22- jarige Jaco Wisse uit Rilland gerust wor den genoemd. Met de precisie van een chi rurg 'beent' hij 'uit' en 'vliest' hij 'af'. Schier perfecte biefstukken levert hij af, en als het moet vervaardigt hij ook nog worsten met complete mozaïeken erin. Met liefde - 'het is prachtwerk' - stapt hij elke dag weer de slagerij in. Hij leerde het van z'n va dei; die het weer van zijn vader leerde, die het weer van zijn vader leerde. Het vak zit hem diep in het bloed en dat werd voor Jaco onlangs rijkelijk beloond. Op een internationale slagers wedstrijd in het Oostenrijkse St Pölten gooide hij hoge ogen. „Vooral het afvliezen, daar scoorde ik goed mee." Via voorrondes in Goes en Utrecht kwam Jaco in Oostenrijk terecht, waar de inter nationale wedstrijden begin deze week werden gehouden. Zijn persoonlijke re sultaten: de eerste plaats bij het afvliezen ('vet, peesjes, bloedaders en zo vexwijde- ren, om het vlees 'verkoopklaar te ma ken'), de derde plaats bij het uitbenen en enkele viei'de plaatsen bij oveiige disci plines. Of hij had verwacht zo goed te scoren? „Nee, dat niet. Maar aan de andere kant: ik heb heel veel geleerd van m'n vader. Van jongs af aan al. Vooral wat uitbenen be- treft, daar is hij heel secuur in." Lacht: „Deed ik daar vroeger iets niet goed bij, dan zwaaide d'r wat." Schoon De kunst van het uitbenen, een geliefde discipline van Jaco, is het been zo schoon mogelijk verwijderen. „D'r zijn veel sla gers die maar wat doen, om zo snel moge lijk uit te kunnen benen. Maar die gooien hartstikke veel vlees weg, wat natuurlijk zonde is." Daarbij is het van groot belang het vlees onbeschadigd te laten. „Boven dien moet het vlies nog op het vlees blij- Jaco Wisse: „Vooral met het afvliezen scoorde ik goed." foto Willem Mieras. ven, voor de houdbaarheid en de hygiëne. Dat vlies moet er pas later af, vlak voor het vlees verkocht wordt." Het ging in Oostenrijk, om precies te zijn, om de eindronde van een 'vakwedstrijd voor slagersjongeren' (tot 23 jaar). Deel nemers nemen de strijd volgens Jaco bloedsex-ieus. „Je krijgt ook maar i-uim een uur voor het uitbenen, bijvoorbeeld. Dan moet je echt keihard dooxwerken. Dan is de spanning om te snijden." Ja, zegt Jaco, in het slagerswerk kun je, al met al, echt 'eer leggen'. „D'r gaat heel wat werk aan vooraf, voordat er zo'n mooi biefstukje in de schappen ligt. Maar het is mooi werk, en doe je het goed, dan is de klant tevreden." Of alle pex-ikelen x~ond 'gekke-koeien' en de vai'kenspest geen domper op de ar- beidsvreugde zetten? „Tja, dat sooxd ne gatieve zaken rond vlees doet natuurlijk geen goed. Daar denk je wel 'ns aan. Maar wij slachten zelf. Zo hou je de zaken een beetje in de hand." COR DE JONGE yan onze verslaggeefster KWADENDAMME - Marko Phemambucq (17) uit Kwaden- damme is in de prijzen gevallen tijdens de Nationale Aardrijks kunde Olympiade. Hij kreeg een DEN HAAG - Het AOV-Twee- de-Kamerlid W. Verkerk denkt dat een strengere regeling voor ammoniakuitstoot een moge lijkheid is om de toevloed van grote varkenshouderijen op Tholen in te dammen. Hij is be zorgd dat het milieu eronder lijdt als de gemeente veel var kenshouderijen toe moet laten. KjVerkerk vx-aagt minister J. van Aartsen (landbouw) of die op de enhoogte is van het massale aantal lanvragen in Tholen voor de ie'festiging van varkenshoudei'ij- Jh. Verkerk wil ook weten hoe- aanvragen bestemd zijn ag|001' de verplaatsing van Bra bantse varkensbedrijven en voor het ombouwen van bestaande Thoolse akkerbouw- naar varkenshoude- fierx. pij de gemeente liggen zeker „|ertig aanvragen om bestaande bedrijven te veranderen in var Het gaat dan pm huisvesting van ruim hon- tfPerdduizend varkens. De pro vincie wil het stx'eekplan zo ispanpassen dat het onmogelijk Wordt bedrijven met een paar in-puizend varkens te vestigen interrail ticket als beloning voor de beste theoretische pres tatie. Drie dagen lang heeft hij zich in Wageningen bezig ge houden met aardrijkskunde in de brede zin van het woord. Maar dat niet alleen. „We heb ben ook van het studentenleven geproefd. Ik heb de laatste 37 uur niet geslapen", meldt hij vrijdagavond, weer thuis in Kwadendamme. Een Nedexiands kampioen schap aardrijkskunde, zo zou je de nationale olympiade kunnen schrijven. Marko is zo goed in het vak dat hij, net als 23 andere middelbare scholieren, haar de finale in Wageningen mocht. De olympiade bestond uit twee onderdelen. Het theox-etische gedeelte omvatte een aantal vragen. „Zoals je die ook op je eindexamen aardrijkskunde kunt tegenkomen", legt Max-ko uit. Omhxmkennis aan de prak tijk te toetsen, werden de fina listen echter ook het veld inge stuurd. Marko moest de meest logische route uitstippelen, waarlangs een weg zou kunnen worden aangelegd in het na tuurgebied rond de Renkumse beek. De beste Marco bleek van alle finalisten de beste in het beantwoorden van de theoretische yragèh. Als beloning daarvoor kreeg hij een interrail ticket. Hij gaat de treinkaart echter inwisselen en moet de helft van het geld af staan. Met veel plezier verklaart hij dat hij dit heeft afgesproken met een andere deelnemei'. „We gaan er samen een paar daagjes van weg. Als zij een piljs had ge wonnen, had ik ook de helft ge kregen." ,u-_ SFEERVOLLE GARDENFAIR 13,14 en 15 juni Overkamppark Dordrecht Vakkundig aangelegde modcltuinen Artikelen in 'Englisch Collage Style" als hanging baskets en nostalgische decoraties De nieuwste trends op het gebied van keramiek, beelden en Demonstraties pottenbakken, mandvlechten en beeldhouwen Aandacht voor natuur en milieu Veel op het gebied van tuinmeubelen en- gereedschap Bijzondere plantenshows als hortensia, bonsai, orchidee en kruiden Kunst in de tuin'in alle variaties "s Avonds sprookjesachtig verlicht! 'Bij inlevering van deze advertentie staal u bij de mfostand op Tuinbeurs '91 een fleurige verrassing te wachten!" zondag b juni: 10.00 "18.00 uur I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17