Vaar uniforme huursubsidie Vijf gemeentehuizen in maquette vorm Peuterspeelzaal van Vrije School breidt uit met derde groep Middelburg verwelkomt nieuwe burgemeester zeeland zaterdag 7 juni 1997 w 15 Ruim 500 hardrijders betrapt Toets sociaal beleid gemeenten Studenten laten weerballon op Auto schept fietsstertje Dronken in onverzekerde auto Containerbrand snel geblust Afsluiting Kenau Hasselaarstraat in Vlissingen gemeenten en verhuurders op Walcheren trekken één lijn SEROOSKERKE - Bij verschillende snelheidscontroles op Walcheren zijn vrijdag in totaal 508 hardrijders betrapt. De meeste overtredingen werden op de Oostkapelseweg in Se- rooskerke geconstateerd. Daar overschreden tussen 11.05 en 22.30uur299vande2228 passerende voertuigen de limiet van vijftig kilometer per uur. De radarapparatuur stond ook op de Gerbrandvstraat in Vlissingen (47 bekeuringen), de Pekelingseweg in Aagtekerke (35), de Middelburgsestraat bij Koudekerke (69),'de rondweg bij Biggekerke (34) en de Noordweg in Sint Laurens (24). Een uitschieter was de 157 kilometer per uur die een bestuur der op de rondweg bij Biggekerke liet noteren. Daar geldt een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur. Op de Middel burgsestraat bij Koudekerke werd eenmaal 132 kilometer per uur gemeten, ver boven de limiet van 80 kilometer per uur. TERNEUZEN - Het bestuur van de CNV-regio Zeeuws- Vlaanderen sluit zich aan bij het landelijk project van het CNV, 'Hoe sociaal is lokaal'. Het project is opgezet om de ge volgen van de decentralisatie van de sociale zekerheid te on derzoeken. De CNV wil in kaart brengen op welke wijze het gemeentelijk beleid zich op dat terrein heeft ontwikkeld. De CNV heeft een gemeentelijke kosten- en batenmeter (GKBM) samengesteld. Met de GKBM wordt systematisch in beeld ge bracht hoe gemeenten omgaan met de lasten die burgers wor den opgelegd. Ook het gemeentelijk beleid op het gebied van sociale voor zieningen en welzijn wordt onderzocht. De CNV-kaderleden in Zeeuws-Vlaanderen zijn al op pad geweest in de regio en hebben ervaren dat de gemeenten graag willen meewerken aan het onderzoek. De resultaten van het onderzoek zijn na de zomer bekend. VLISSINGEN - Studenten van de opleiding elektrotechniek aan de Hogeschool Zeeland laten op woensdag 11 juni om 13.00 uur honderd aan elkaar bevestigde ballonnen op. met daaraan apparatuur om de luchtdruk en temperatuur te me ten. Het is de eerste keer dat de ballonnen de lucht in gaan. Het ontvangststation voor de gegevens wordt op het plein voor de hoofdingang geplaatst, zodat de signalen van de weerballon direct kunnen worden opgevangen. De signalen kunnen naar verwachting tot op een kilometer afstand wor den opgevangen. De apparatuur is ontworpen door tweedejaars studenten, in het kader van het project gestuurd onderwijs. Dat houdt in dat studenten in kleine groepjes een technisch probleem op lossen en daarvoor zelf de apparatuur maken. TERNEUZEN - Een achtjarige fietsster uit Terneuzen werd vrijdagmiddag om 13.10 uur aangereden in de Tooroplaan in haar woonplaats door een bestuurster in een witte perso- nenenauto. Het meisje heeft bij de aanrijding wellicht een en kelfractuur opgelopen en werd naar ziekenhuis De Honte overgebracht. De automobiliste reed na het ongeval weg zon der haar identiteit bekend te maken. De politie in Terneuzen verzoekt de vrouw zich als getuige te melden. THOLEN - Een 37-jarige man uit Amsterdam is in de nacht van donderdag op vrijdag in Tholen-stad aangehouden we gens rijden onder invloed. Bovendien bleek dat hij in een on verzekerde, niet-gekeurde auto reed en dat hij nog een aantal boetes op zijn naam had staan. Na betaling van die oude boe tes kon hij het politiebureau in Tholen verlaten. van onze verslaggeefster Annemarie Koedam MIDDELBURG - De peuter speelzaal van de Vrije School in de Middelburgse wijk Klaren- beek heeft aan belangstelling geen gebrek. Er zijn meer aan meldingen dan dat er plaatsen zijn. Dit is voor de leiding reden genoeg om na de zomervakantie met een derde groep te begin nen. De speelzaal, die momenteel drie jaar bestaat, telt op dit mo ment 27 kinderen. Zij zijn ver deeld over twee groepen. De zaal is op maandag en donder dag geopend voor de ene groep, voor de andere zijn de deuren op dinsdag en vrijdag open. De peuters kunnen er terecht van negen tot twaalf uur. De nieuwe groep zal er begin september ook op maandagmiddag en woensdagochtend terecht kun nen. De grootte van die klas is nog niet duidelijk, want dat hangt helemaal af van het aan tal geïnteresseerden. Wat bij binnenkomst meteen opvalt is dat de peuters bepaald geen doorsnee klaslokaal heb ben. De ruimte heeft iets weg van een blokhut. Het plafond bestaat uit houten balken en de vloer is van parket. Overal zijn natuurlijke materialen als hout, stof en steen terug te vinden. Een hoekje is als keuken inge richt en op een andere plek is een 1 houten kinderwoonkamer. Wie het lokaal van de peuters bin nenkomt hoeft dus geen felge kleurd plastic speelgoed te ver wachten. Kleuterleidster Susanne Strenk-Bolliger: „Een kind heeft behoefte aan warmte en sfeer. Vandaar dat we veel hout in het lokaal hebben." Rudolf Steiner De Vrije School baseert haar ideeën op de pedagogische prin cipes van antroposoof Rudolf Steiner. Strenk-Bolliger legt uit wat voor beeld de school van de mens heeft. „Ieder mens is een bijzonder wezen. Een centrale vraag bij ons is: wie ben jij? We hebben allemaal een taak te ver vullen op aarde. Elk kind heeft kwaliteiten en wij willen zijn mogelijkheden eruit laten ko men." Volgens Strenk-Bolliger zijn ritme en regelmaat erg belang rijk voor kinderen. „Dit geeft ze houvast. Daarom is er bij ons een dag- en weekritme, de peu ters krijgen dus zoveel mogelijk vaste programma's", aldus de kleuterleidster. Zo zingt ze bij voorbeeld altijd om twaalf uur, wanneer de kleuters naar huis gaan, een kabouterliedje met ze. Verder is er aan het begin van ie dere week .een activiteit in de keuken en wordt er aan het eind iets met een kunstzinnig tintje georganiseerd. De school hecht veel waarde aan een goed contact met de ouders. Strenk-Bolliger gaat in elk ge val een keer bij de ouders op be zoek. Verder hangt de relatie met hen af van wat zij zelf wil len. Met sommigen heeft de leid ster een heel persoonlijk con tact, terwijl anderen aangeven daar minder behoefte aan te hebben. Dinsdag, 10 juni, is er op de Vrije School aan de Willem Aron- deusstraat om 20.00 uur een in formatieavond voor belangstel lenden. MIDDELBURG - In de nacht van donderdag op vrijdag ont dekte een patrouille van een vei ligheidsdienst een bx-and bij het kantoor van de reinigingsdienst aan de Oude Veerseweg in Mid delburg. De brandweer had een uur nodig om het vuur, dat woedde in een container met pa- pierafval, te blussen. Het vuur is waarschijnlijk aangestoken. De schade bleef beperkt VEERE Vierdaagse - Wandelsportver eniging 't Zand uit Middelburg en wijkvereniging Zanddijk- Veere houden van dinsdag 10 tot en met vrijdag 13 juni voor de tiende keer de avondvierdaagse in Veere. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden vijf en tierf kilometer. De start is de eer ste drie dagen om 19.00 uur van uit 't Praetuus in Veere; de laat ste dag starten de deelnemers aan de tien kilometer om 17.45 uur, de anderen om 18.45 uur. OOST-SOUBURG Jeugddienst - Combo Second Chance met fluitiste Corrie Marteijn en jeugdkoor Jubilate verlenen morgen medewerking aan de jeugddienst Singinn in de Hervormde Kerk in Oost-' Souburg. De dienst begint om 19.00 uur, het thema is 'Heb je kritiek?'. 'an onze medewerker jjjkas Fransen ftJSSINGEN - De Kenau Has- 'e»aarstraat in Vlissingen is vanaf maandag 9 juni ter hoogte van de Leeuwentrap in beide ^richtingen afgesloten voor voorgaand verkeer. e gemeente Vlissingen ver dacht dat de afsluiting twee paar zal duren. Dit in verband Jptet de bouw van apartemen- ófencomplexenaan de Boulevard akkert. De boulevards zelf blijven wel op de gebruikelijke wijze bereikbaar. Tussen de Strandveste en Resi dence Belvédère verschijnt een uit zeven gebouwen bestaand complex, dat ruimte biedt aan 221 woningen. De hoogte van het geheel loopt op van vijftig meter tot de tachtig meter hoge Sardijntoren, die vlakbij de Leeuwentrap zal verschijnen. In de zomer van 1999 zal de nieuwbouw voltooid zijn. Tegen de hoogbouw op de Vlis- singse boulevard is meerdere malen geprotesteerd door de Stichting Verantwoorde Boule vardbebouwing en door omwo nenden. De protesten richtten zich voornamelijk tegen de hoogte van de 27 verdiepingen tellende Sardijntoren. Volgens de stichting wordt de wind door de open ruimte die tussen de to ren en de Strandveste overblijft, geperst. Hierdoor kan hevige turbulentie optreden. De stich ting en bewoners van huizen achter de boulevard vrezen ern stige windhinder in de straten achter de boulevard. Dat zou ten koste gaan van het leefkli maat en tevens ernstige hinder kunnen opleveren voor het ver keer. De gemeente probeert dit tegen te gaan door het plaatsen van luifels en windschermen. De Vlissingse boulevards zijn normaal op zondagmiddagen tussen 13.00 en 17.00 uur in de maanden mei tot en met septem ber niet toegankelijk voor ge motoriseerd verkeer. Zolang de Kenau Hasselaarstraat is afge sloten mag het gemotoriseerde verkeer wel over de Boulevard Evertsen en over het gedeelte van de Boulevard Bankert tot aan de Trompweg. Daarna kan het verkeer zijn weg weer ver volgen via de Kenau Hasselaar straat. Het gedeelte vanaf de Trompweg tot aan Boulevard De Ruvter blijft op zondagmid dagen in de zomer gesloten voor het verkeer. Op weekdagen en op zaterdag blij ft de gehele bou levard gewoon open voor het verkeer. onze verslaggeefster lith Ramakers LISSINGEN - Op Walcheren onit één huursubsidiebeleid. ie colleges van Vlissingen, Middelburg en Veere, de wo- 5 jngbouwverenigingen en de Aijjote particuliere verhuurders trekken één lijn. Meer dan voor- leen wordt gelet op een woning "lie past bij het inkomen van een uishouden. Volgens C. M. Lu- eijn van de sector stadsontwik- ;elingvan de gemeente Vlissin- en krijgen vooral de sociale iinima door de nieuwe regels neer kansen om een aantrekke lijke woning te vinden. [uursubsMg is mogelijk voor koonruimte met een huurprijs ot 755 gulden per maand. Op it moment kunnen sociale mi nima woningen tot 679 gulden luren. „Die grens hebben we pgetrokken. We hadden nog .ets hoger mogen gaan, tot maximaal 882 gulden. We zijn oorziehtig geweest. Dat zou itgelegd kunnen worden als 1 aternalistisch, maar deze aan- f assing staat de woningmarkt lrop Walcheren ruim toe. Dit be leid is ook toegespits op de froonmarkt op Walcheren. Hier is-is geen woningprobleem als in '-{Tieuwegein." ^Door de bank genomen krijgen -De Wallen van Goes vandaag met optreden Nada Naga van 13.00 tot 15.30 uur nabij Ganzepoortbrug rondleidingen van 11.00 tot 16.00 uur schapen en geiten van 10.00 tot 16.00 uur Dit is een onderdeel van Zeeland Natuurmaand J op internet; '||vv<||éelandnet.nl/wallen Ontwerp Oomen Kohlmann Waltjen uit Breda. Ontwerp Wisse Tuinhof Slemmer uit Vlissingen. van onze verslaggever Maurits Sëp KOUDEKERKE-De beoorde lingscommissie selectie archi tect van de gemeente Veere heeft zich vrijdagochtend uit gebreid gebogen over vijf ont werpen voor het nieuwe ge meentehuis. Dat moet aan de Roosjesweg in Domburg worden gebouwd. De gemoti veerde voorkeur van de beoor delingscommissie wordt over gebracht aan het Veer se college van B en W. Dat hakt komende week de knoop door en bepaalt welke architect hel Veerse ge meentehuis mag gaan ontwer pen. I De vijf maquettes waaruit dei gemeente moet kiezen, zijn van de architectenbureaus Rau Partners uit Amsterdam, Oo men Kohlmann Waltjen uit Breda, Wisse Tuinhof Slemmer uit Vlissingen, Rothuizen van Doom 't Hooft uit Middelburg en B D Architecten uit Lei den. In totaal reageerden 27 ar chitecten op een advertentie van de gemeente Veere. Twee bureau's - die van Rau gemeentehuis verwijzen naar bijvoorbeeld de vesting van Veere. Projectleider gemeentehuis O. van den Hoek. en wethouder J. Houmes (die de portefeuille voor nieuwbouw van het ge meentehuis heeft) spreken van 'vijf doordachte en gedegen ontwerpen'. Van den Hoek: „We zijn zonder meer tevreden over cle inzendingen. Helaas kan er maar eentje overblij ven." „En naarmate het proces vordert, stijgt cle spanning", al dus Houmes. „We streven naar snelheid maar dat mag niet ten koste gaan van de zorgvuldig heid en de kwaliteit." Bij de beoordeling kijkt de commissie selectie architect naar respectievelijk de estheti sche en functionele kenmerken van de ontwerpen, de kwali teit, de technische waarde, de prijs, de technische bijstand en de datum van levering. De ge meente Veere heeft voor het nieuwe gemeentehuis 8,8 mil joen gulden beschikbaar gesteld. Dat is exclusief inrich ting. Er moeten 156 werkplek ken worden ingericht. mensen met een laag inkomen geen dure huurwoningen meer toegewezen. De gemeenten keu ren dat systeem af, als er een an dere woning op maat aangebo den wordt. Nieuwe regels De regels gelden voor nieuwe aanvragen, die vanaf 1 juli wor den ingediend. Voor huursubsi die komen alleenwonenden tot 23 jaar met een bruto-jaarinko- men van minder dan 2 9000 gul den in aanmerking. Voor alleen wonende burgers tot 66 jaar geldt een bedrag van 33.000 gul den, voor 66 jaar of ouder 30.050. Voor samenwonenden tot 23 jaar 38.000, tot 66 jaar 43.000 en ouder dan 66 jaar 39.000 gul den. Het maximale bedrag aan huursubsidie is verhoogd van 300 tot 380 gulden per maand. „We hebben in onze plannen vooral gedacht aan de financië le situatie van de sociale mini ma. De groep daarboven heeft meer kansen om andere ruimte te vinden. We moeten bij deze nieuwe huursubsidiewet voor de eerste keer ook het eventuele vermogen van de aanvrager meerekenen. Dat gebeurde vroeger niet." Concurrentie Volgens Luteijn is een van de be langrijkste voordelen van de sa menwerking van de drie gemeenten, woningbouwver eniging en verhuurders dat de onderlinge concurrentie is uit geschakeld. „Het was goed mo gelijk dat mensen verhuisden omdat zij in die andere plaats in een gunstiger subsidieregeling vielen. Omdat we het beleid nu op elkaar hebben afgestemd, is dat van de baan." Binnenkort zullen de gemeenteraden het nieuwe beleid, dat tot 1 juli 1998 duurt, vaststellen. Ontwerp Rau Partners uit Amsterdam. gemeentehuis ondersteunt het dak dat net over de muur heen hangt. Rothuizen van Doorn 't Hooft is het enige architec tenbureau dat voor een com pact gebouw heeft gekozen. Het ontwerp straalt uit dat de vijf voormalige gemeenten sa men verder moeten, onder een dak. Het gemeentehuis zoals Wisse Tuinhof Slemmer dat voor ogen heeft, bestaat uit vier langgerekte gebouwen. Die staan twee aan twee, met daar tussen een verbindingsgang. Door het gebruik van rode da ken en zandkleurige wanden wordt een link gelegd naar Walcheren met zijn veel voor komende rode daken en stran den. Kleine dijkjes rond het van onze verslaggever Maurits Sep MIDDELBURG - Mr. L. H. B. Spahr van der Hoek is vrijdag middag geïnstalleerd als de nieuwe burgemeester van Middelburg. Loco-burge meester P. M. Bruinooge droeg de ambtsketen en de voorzit tershamer over aan Spahr van der Hoek. Op de buitengewone openbare raadsvergadering in de Burgerzaal van het stadhuis waren tal van prominenten aanwezig om de nieuwe burge meester te verwelkomen. On der hen was ook de voormalige burgemeester van Middelburg, en nu van Breda, mr. Chr. G. J. Rutten. „Het bestuur en de bevolking van Middelburg verwachten veel van de nieuwe burgemees ter", zei Bruinooge. „Zeker in het begin zullen zij en de media u goed volgen. Hopelijk kun nen we trots zijn op uw werk." Maar ook van mevrouw Spahr van der Hoek zal veel worden gevraagd, voorspelden Bruin ooge en de nestor van de Mid delburgse gemeenteraad, R. Visser (AOV/Unie 55+). Name lijk dat zij zich actief betrok ken voelt bij Middelburg en de Middelburgers. Vertrouwen Niet alleen zijn de verwachtin gen van de nieuwe burgemees ter hooggespannen, het ver trouwen in Spahr van der Hoek is ook torenhoog, zo bleek uit de woorden van Bruinooge. „Wij, de raad en de bevolking, zijn gelukkig met rige gemeente Coevorden heeft behaald en vooral op de manier waarop de burgemeester daar heeft gewerkt. ,,U hebt zich krachtdadig en integer ingezet voor het wel en wee van die ge meente. U heeft aangetoond een bestuurlijk manager te zijn met een grote mate van be stuurlijk inzicht. Dat sprak ons aan." Bruinooge merkte op dat de burgemeester een boeg beeld moet zijn en voorop moet lopen, maar de de zwakkeren in de samenleving niet mag vergeten en een „actieve poli tiek moet voeren om het wel zijn van al onze burgers te ga randeren." Spahr van der Hoek wond er in zijn dankwoord geen doekjes om dat hij zich juist voor de 'gewone man en vrouw' zal in zetten en dat hij er niet alleen is voor de gevestigde orde. „Dit is een baan als elke andere. Niks pontificaals, niks paternalis tisch en geen pretenties, maar sober en functioneel. Doe maar gewoon. Ik wil Middelburger onder de Middelburgers zij n en direct contact hebben. De ge meente is er voor de mensen, niet andersom." Spahr van der Hoek leek zich al helemaal thuis te voelen in Middelburg, de stad die hij zo ambieerde en gisteren liefde vol betitelde als 'het kroonju weel van Zeeland'. Zelfs zijn voorlichters was hij al te snel af. Terwijl die onrustig rond keken waar hun nieuwe baas zich bevond om hem de Bur gerzaal in te leiden, liep die daar al rond om handen te schudden en kennis te maken met de aanwezigen. Ontwerp Rothuizen Van Doorn 't Hooft uit Middelburg. Partners en van B D Archi tecten - hebben gekozen voor een vingermodel. Rau Part ners heeft aan de zijde van dé Roosjesweg voor een open ruimte gekozen, met daarom heen het gemeentehuis. Aan de achterzijde strekken zich drie kantoorarmen uit. Het ge meentehuis van B D Archi tecten bestaat uit een centraal gebouw met daaraan vier 'vin gers' voor de verschillende af delingen. Ook bij het ontwerp van Oo men Kohlmann Waltjen is het gemeentehuis wat verder van de weg gesitueerd. Een groot voorterrein zorgt ervoor dat het niet pontificaal aan de Roosjesweg staat. De zuilenga lerij aan de voorzijde van het uw benoeming. De voordracht was unaniem. U dwong respect af bij de vertrouwenscommis sie door uw dossierkennis en omdat u de namen van alle le den van de commissie kende. De enige vrouw in de vertrou wenscommissie was bijzonder onder de indruk van uw char me." „Op u rust de zware taak het grote vertrouwen dat wij unaniem in u hebben uitge sproken waar te maken. An ders krijgen wij, terecht, de schuld", lachte Visser. Bruinooge wees op de volgens hem bijzondere resultaten die Spahr van der Hoek in zijn vo- Mr. L. H. B. Spahr van der Hoek is vrijdagmiddag geïnstalleerd als de nieuwe burgemeester van Middelburg. Loco-burgemeester P. M. Bruinooge (1) draagt de ambtsketen en de voorzittershamer over aan Spahr van der Hoek. foto Ruben Oreel Ontwerp B D Architecten uit Leiden foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15