iülflMT Tekort ambulances kost levens Lot korpschef Brinkman lijkt bezegeld 4 WEKEN Vogelverschrikkers klaar voor festival Blair ligt nog dwars over Amsterdam Wesdorp Groep T§| Maak kans op één van de 80 gratis Carisma's. VOOR i 15,00 JA, ik wil: C1RCIE IEASE Pinnen liever niet op zondag KLM weigert stewardess wegens accent Leaseauto zwaarder belast Verkiezingen Algerije rustig Popster Buckley dood gevonden Klazien uit Zalk overleden Kunstenpaleis in Lille Zeeuwse huisartsen slaan alarm over gebrekkig ziekenvervoer Hingis en Majoli in eindstrijd Een enkele bui Afwisselend stapelbewolking en zon. Lokaal kans op een omveersbui. De wind, overwegend matig, draait naar zuid. Maxima rond 25 graden. 240e jaargang no. 133 vrijdag 6 juni 1997 losse nummers 1,75 Actie-tarieven Hypotheken vanaf 3,2% I 5,1% 6,1% (1 jaar) (5 jaar) (10 jaar) Bel W.G. Hypotheken Nederland B.V: 0113-563772 van onze redactie buitenland MALMÖ - Premier Kok is er als EU-voorzitter niet in geslaagd alle Britse bezwaren legen het Verdrag van Amsterdam, dat op 17 juni moet worden gesloten, weg te nemen. Dat bleek giste ren na een ontmoeting met zijn Britse ambtgenoot Blair in het Zweedse Malmö, in de marge van een conferentie van Euro pese socialisten. „De messen liggen niet op tafel, maar er zijn nog een aantal har de punten weg te werken", zei Kok over zijn onderhoud met Blair. De Britse premier prees de constructieve sfeer tijdens de discussie. „Maar er moeten nog harde onderhandelingen ge voerd worden tot Amsterdam", beklemtoonde hij. DeEU-leiders moeten op de Eu ropese top van Amsterdam op 16 en 17 juni overeenstemming bereiken over een verdrag waarmee de Unie haar instellin gen en besluitvorming wil stroomlijnen. De problemen tussen Brussel en Londen gaan over de opname van de West-Europese Unie als defensiepoot van de EU en de controle over de buitengrenzen van de EU. De Britten willen zelf de controle over hun gren zen houden en die niet onder het gemeenschappelijke Europese beleid laten vallen. Londen wil op dit terrein slechts vrijblijvende afspraken maken, evenals Ierland en ■•Denemar ken. Zo zei de Deense premier Rasmussen eerder gisteren te gen Kok dat zijn land niets voelt voor gemeenschappelijke vluchtelingenpolitiek en' een echte Europese justitiële sa menwerking. De Denen willen dat er resulta ten in Amsterdam worden ge boekt, 'maar we zijn ook bereid er buiten te blijven', onder streepte Rasmussen. Zonodig zal Kopenhagen zich beroepen op de uitzonderingspositie die het op de EU-top in Edinburgh heeft bedongen. Advertentie Later méér pensioen met overwaarde huis? 'fff van Bruggen •^xdviesgroep baalt méér uit uw hypotheek Vraat; de «ratis HypotlieekScan 0800-1800[!«ii>) Volgens diplomatieke bronnen heeft Nederland Kopenhagen een 'opt-in' aangeboden. Dene marken kan dan naar believen kiezen wat het met de anderen deelt en waar het buiten blijft. Volgens een soortgelijke formu le is Londen en Dublin de moge lijkheid geboden de controle over de eigen grenzen te behou den. Maar de Britten hebben er moeite mee dat de overige lid staten verdergaan met een com munautaire grenscontrole. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91.35 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 landse Politiebond (NPB). De vakorganisaties pleiten na drukkelijk voor de benoeming van een nieuwe korpschef die afkomstig is uit de eigen cul tuur. De regiopolitie Rotterdam- Rijnmond dreigt op korte ter mijn geheel zonder korpsleiding te raken. Naast Brinkman moet immers ook plaatsvervangend korpschef C. Ottevanger ver trekken, terwijl er eveneens kri tiek is op drs. H. Karreman, een van de directeui-en in de top van het korps. GPD zie ook pagina 2 (Advertentie) Ook als lease-adviseur helpt Auto-Lease Walcheren u graag op weg Auto-Lease Walcheren B.V. Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen Telefoon: 0118-424000 Fax: 0118-416699 Sterk in elk merk! U least al een VW Caddy vanaf 465,- per maand excl. BTW^/ GENEMUIDEN - De ING- bank in IJsselmuiden ver zoekt het publiek haar geld- automaat in het centrum op zondag niet te gebruiken. De bank heeft het verzoek bij de automaat opgehangen, Si omdat veel inwoners uit de i overwegend christelijke ge- i meente vinden dat de zon dagsrust door het gepin wordt verstoord. Twee andere banken zetten hun pinautomaat in Gene- muiden zondag buiten wer king. Bij de pinautomaat van de ING bank is het uitscha kelen technisch moeilijk, omdat dat weer moeilijkhe den veroorzaakt bij het op starten. Bovendien wordt de pinautomaat van de ING- bank op zondag maar mond jesmaat gebruikt. ANP van orize redactie binnenland ULFT - Een Brabantse tongval kan wèl, een Achterhoeks of Fries accent niet. Dit kreeg de Achterhoekse Ilse Wielheesen (21) volgens haar te horen toen ze bij de KLM solliciteerde voor een baan als ste wardess. Ze reageerde op een advertentie en werd enige tijd later door uitzendbureau Vedior ASBdat voor de luchtvaartmaatschappij bemiddelt, opgebeld en uitgenodigd voor een gesprek.Na twee minuten werd dat afgekapt; ik moest eerst maar logopedi- vertelt ze. Volgens een KLM-woordvoerder moeten de kandidaten over een goede verbale uit drukkingsvaardigheid beschikken, maar is het beslist niet zo dat vrouwen van het platteland worden achtergesteld. Een woordvoerder van uitzendbureau Vedior ASB bevestigt dat kandidaten wegens een accent worden afgewezen. Om hoeveel gevallen het jaarlijks gaat is onbekend. Ilse Wielheesen heeft haar buik vol van de KLM. „Ik heb de vereiste lichaamslengte en ben in het bezit van de benodigde oplei dingen. Bovendien heb ik vier jaar erva ring in de dienstverlenende sector en spreek ik mijn talen." De Achterhoekse heeft inmiddels tijdelijk werk in de horeca gevonden en gaat volgend jaar een secre taresseopleiding volgen. „Een baan als stewardess hoeft van mij niet meer." ANP Een Algerijnse vrouw stemt donderdag in een mobiel stembureau in Algiers. van onze redactie buitenland ALGIERS - Algerije krijgt voor het eerst sinds de onafhankelijkheid in 1962 een parlement met meerdere partijen. De verkiezingen giste ren verliepen onder strenge beveiliging rustig. Uitslagen worden vanaf vanochtend ver wacht. Volgens waarnemers maken de Demo cratische Nationale Verzamelbeweging (RND) van president Liamine Zéroual en de gematigd islamitische Beweging van de Samenleving voor de Vrede (MSP) van sjeik Nahnah kans de grootste partijen in de Nationale Vergadering te worden. AFP/RTR/DPA/ANP [van onze verslaggever Willem van Dam [IDDELBURG - In Zee- -land vallen jaarlijks enke le doden omdat het zie kenvervoer niet deugt. Dat zegt voorzitter P. F. de 2(Doelder van de Zeeuwse Huisartsen Ver eniging (DHV). Volgens De Doelder komt het her haaldelijk voor, dat pati ënten overlijden omdat de ambulance te lang op zich wachten. ie Doelder, huisarts te Middel- iurg, erkent dat die bewering liet of nauwelijks te bewijzen ■alt. „Maarveelhuisartsenheb- len soms het gevoel dat het le- -en van een patiënt mogelijk ge red had kunnen worden, indien ■de ambulance eerder was ge weest." De kwaliteit van de .ambulancehulpverlening in Zeeland is al geruime tijd on derwerp van discussie. Ook huisartsen hebben bij herhaling laten weten, dat zij zich daar over grote zorgen maken. Het is echter voor het eerst, dat de Zeeuwse huisartsenorganisatie buiten de beslotenheid van ver gaderzaaltjes met dit soort alar merende berichten komt. Volgens De Doelder hebben de huisartsen dat tot dusver niet gedaan, omdat het nagenoeg onmogelijk is met harde bewij zen te komen. Maar zegt hij, bij veel Zeeuwse huisartsen leeft het idee, dat in een aantal geval len mensenlevens gered hadden kunnen worden, indien niet zo lang op een ziekenauto moest worden gewacht. „Op het moment dat je met een heel ernstig zieke patiënt zit, wil je maar één ding: zo snel moge lijk naar het ziekenhuis. Naar mate het langer duurt voordat die ambulance er is, worden de kansen op volledig herstel klei ner. En als zo'n patiënt dan overlijdt, blijf je met het gevoel zitten, dat hij het misschien wél had gered, als hij eerder naar het ziekenhuis was gebracht." De Doelder zegt dat het 'onge- MEMPHIS - Het lichaam van de Amerikaanse muzikant Jeff Buckley is woensdag gevonden in de rivier de Mississippi. Hij werd al sinds eind vorige week vermist, na een zwempartij in de rivier bij Memphis (Tennessee). Daar was hij bezig met opnames voor een nieuw album. De zan ger en liedjesschrijver werd 30. Jeff Buckley was de zoon van de legendarische zanger/compo nist Tim Buckley en de klassieke (celliste Maiy Guilbert. Buckley {senior, die het gezin al enkele maanden na de gebooiTe van Jeff in de steek liet, overleed in [1975 op 28-jarige leeftijd aan een overdosis drugs. Sinds begin jaren negentig speelde Jeff Buckley met eigen bands in New York. In 1994 volgde zijn eerste en enige al bum: 'Grace'.Onlangs scoorde hij onverwacht een bescheiden bit met het nummer 'The Last Goodbye'. AFP/ANP BANT - Hennie (1) en Nico van Weggen plaatsen donderdag de eerste vogelverschrikkers voor het Vogelverschrikkersfestival dat dit weekeinde in Bant (Flevoland) wordt gehouden. Ongeveer dertig exemplaren worden op het land van de campinghouder geëxpo seerd. Een van de opvallendste is een vader met kind op de fiets (foto). foto Al ex de Haa n/AN P twijfeld' ook voorkomt, dat pa tiënten - bijvoorbeeld verkeers slachtoffers of mensen die op straat door een hartinfarct wor den getroffen - ter plekke over lijden, doordat de ziekenauto te laat arriveert. „Je zult als huis arts op het strand een patiënt moeten reanimeren en die am bulance komt maar niet. Dan maakt zo'n patiënt heel weinig kans". Personeel Hoewel de bewijzen ontbreken, is de voorzitter van de Districts Huisartsen Vereniging er vrij wel zeker van, dat in Zeeland jaarlijks een aantal patiënten sterft mede ten gevolge van de gebrekkige ambulancehulpver lening. Volgens De Doelder treft het ambulancepersoneel ('dat staat altijd klaar') daarbij geen enke le blaam. De problemen vloeien vooral voort uit het gebrek aan voldoende ziekenauto's. pagina 2: commentaar pagina 9: Artsen vinden grens aanvaardbare bereikt ZWOLLE - Klazien uit Zalk is donderdagochtend in het ver pleeghuis van het ziekenhuis De Weezenlanden in Zwolle op 78- jarige leeftijd overleden. Burge meester M. Markusse van IJssel muiden heeft dit bevestigd. Klazien Rotstein-Van den Brink was algeruime tijd ziek. Ze ge noot landelijke bekendheid door haar kennis van kruiden en de manier waarop ze op radio en tv daarover wist te vertellen. Ze trad vooral vaak op voor de NCRV. De door haar geschreven boek jes waren zeer succesvol en meestal goed voor een plaats in de top tien van de meest ver kochte werken. ANP zie verder pagina 3 De nieuwe belastingvoorstellen van staatssecretaris Ver meend (PvdA) dreigen ongunstig uit te pakken voorde burger. Sterker nog, de leaseauto van de zaak en het woon-werkver- keer gaan de belastingbetaler meer geld kosten. Makkelijker wordt het evenmin. Plannen voor een simpele, duidelijke heffing zitten er niet in. Het Paleis voor Schone Kunsten in Lille was jarenlang een groot maar verwaarloosd museum aan de rand van Frankrijk. Sinds de opening van de kanaalverbinding ligt Noord-Frank rijk op een kruispunt van Europese wegen. Lille vond het de hoogste tijd om zich als het hart van Europa te profileren. De restauratie en uitbreiding van het kunstenpaleis, dat morgen (zatei'dag) door president Chix-ac wordt ge- *11 opend, past in dat stx~even. De vrouwenfinale van de open Franse tenniskampioenschap pen op Roland Gairos gaat mor- gen tussen Martina Hingis (foto) en Iva Majoli. De Kroatische Majoli won in de halve finale met 6-3,4-6 en 7-5 van Amanda Coetzer uit Zuid-Afrika. Hin gis, de Zwitserse nummer 1 van de wereld, rekende in drie slo pende sets af met de Amerikaanse Monica "J Seles: 6-7, 7-5, 6-4. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11, 12,13,14 en 15; kunst en cultuur: 17,18,19, 20,21, 22, 23 en 24; sport: 25, 26, 27 en 29. Advertentie van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Het vertrek van hoofdcommissaris J. W. Brink man als korpschef van de regio politie Rotterdam-Rijnmond is nog slechts een kwestie van tijd. Nadat eerder de politiebonden en de ondernemingsraad het vertrouwen in hem opzegden, gaf gistei-avond het regionaal college van burgemeesters in het Rijnmondgebied te kermen niet verder te willen met Brink man. Aanleiding was de afwij zende houding van de ex-gene raal, maandagavond, tegenover onderdelen van het rapport dat de Rotterdamse burgemeester Peper over de affaire-Brinkman had gemaakt. Peper heeft het besluit van het college aan minister Dijkstal (binnenlandse zaken) overge bracht. De bewindsman heeft op zijn beurt gevraagd om extra uitleg van het standpunt van het regionaal college. Omdat Dijk stal vandaag al antwoord wil, is de kans groot dat deze kwestie vanavond in de ministerraad wordt besproken. De minister had gisteravond al een informeel gesprek met korpschef Brinkman in Den Haag. De hoofdcommissaris had eerder die dag nog duidelijk aangegeven geen enkele aanlei ding te zien om te vertrekken. Ondanks zijn kritiek van afge lopen maandag zei hij het rap port van Peper loyaal uit te zul len voeren. Opstappen was wat hem betreft 'absoluut niet aan de orde'. Burgemeester Peper, tevens korpsbeheerder, ziet geen toe komst meer voor Brinkman bij de Rijnmond-politie. „Mijn voorstellingsvermogen gaat niet zo ver", zei hij, „om daar nog iets op te kunnenverzinnen. Wat nu is gebeurd, is een stevig politiek feit." De grote politiebonden stellen vast dat Brinkmans positie nu onhoudbaar is geworden en dat er in de affaire alleen verliezers zijn. „We hebben acht maanden stilgestaan en met het zoeken naar een nieuwe korpschef blijft die stilstand gehand haafd," aldus regionaal voorzit ter K. de Neef van de Neder- Mitsubishi bestaat 80 jaar en viert dat met 80 gratis Carisma's. Zo'n Carisma t.w.v. 35.395,- kan van u zijn. Het enige wat u moet doen is de Carisma-adver- tentie van woensdag 11 juni of de Carisma-poster uit uw brievenbus op 12, 13 en 14 juni goed zichtbaar voor uw raam plakken. U kunt de poster ook ophalen bij de Mitsubishi dealer, "motok11 Imp.: MMCAuto NederlandB.V.. rel. (0252) 26 61 11.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1