franse regering roze-groen-rood ORP^L Minister Waigel overleeft debat Bondsdag over waardering goud PZC Grote uittocht uit Freetown buitenland DE ZOMER ZIT VOL VOORDEEL BIJ C&A HERENSHIRTS MET KORTE MOUW, UNI EN PRINT. NÜ VAN 29.- VOOR 19.- Laatste herdenking Tiananmen in Hongkong Russische Robin Hood gestraft Einde chocoladen goudstaafjes Major cricket-commentator Franse ex-ministers vervolgd Moskou werft dubbelagenten Communisten keren na afwezigheid van dertien jaar terug in kabinet Clintons Air Force One mist net ander vliegtuig VN verlengen olie-voor-voedsel contract Irak Einde oproer in gevangenis van Sao Paulo 'Franse socialisten vechten voor Renault-fabriek België "Lijk Belgische tabaksmagnaat ^opgegraven donderdag 5 juni 1997 Fashion More 9700129 VORONEZJ - Hoewel de rechter in de Russische stad Voro- nezj toegaf dat hij nog nooit zo'n onbaatzuchtige dief voor zich had gehad, veroordeelde hij hem toch tot vier jaar gevan genisstraf. De landarbeider Tsjernich werd gisteren schuldig bevonden aan zeven gevallen van diefstal. Hij had bijna alles wat hij had gestolen, voornamelijk voedsel, rondgedeeld op de boerderij waar hij werkte en had nooit iets van vrienden of buren ont vreemd. Een keer, zo gaf Tsjernich ruiterlijk toe. had hij gesto len om er zelf beter van te worden. Collega's waren voor hem in de bres gesprongen en zijn werk gever liet de rechtbank weten dat Tsjernich een goede werk nemer was. Het kon de rechter niet vermurwen. AP GENÈVE - Uit piëteit met joodse reizigers is de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair gestopt met het presente ren van chocolaatjes die zijn verpakt als goudstaafjes. Gezien de onthullingen over financiële banden die het Zwitserland tijdens de Tweede Wereldoorlog met de nazi's blijkt te hebben onderhouden is dergelijke verpakking 'een beetje storend', zei woordvoerder Jean-Claude Donzel van Swissair. De Amerikaanse onderminister van handel Stuart Eisenstadt heeft vorige maand 'gezegd dat sommige van de echte goud staven die Zwitserland tijdens de oorlog van Duitsland heeft gekocht, gemaakt zijn van ringen en gouden vullingen van joden die door de nazi's zijn vergast. Donzel bevestigde een bericht van het weekblad Sonntagsblick dat Swissair de cho colaatjes uit de roulatie had genomen naar aanleiding van Ei- senstads uitspraak. AP LONDEN - De voormalige Britse premier John Major begint, althans voor een deel. een nieuwe carrière en wel als BBC- commentator bij cricket-matches. Major is een fervent liefhebber van cricket. Hij bekende eens het vervelend te vinden als hij een match moest missen we gens een kabinetszitting. Bij de verkiezingen op 1 mei kwa men er meer Conservatieve afgevaardigden ten val dan er wickets op een middag worden neergehaald. Als Major het leuk vindt en het publiek in hem een kleurrijker verslaggever dan premier ziet. dan kan hij 'lid worden van de commentatorsploeg', aldus de BBC. AFP PARIJS - De Franse Justitie is een onderzoek wegens fraude begonnen tegen drie ex-ministers. De drie bewindslieden wa ren mogelijk betrokken bij illegale fondswerving voor hun partij Centrum van Sociaal-Democraten (CDS). Tot de verdachten behoort de minister van Werkgelegenheid en Sociale Zaken van de maandag opstapte regering-Juppé, Jacques Barrot. Ook tegen oud-minister van Justitie Pierre Mehaignerie en voormalig verkeersminister Bernard Bosson loopt sinds maandag een onderzoek. AFP MOSKOU - De Russische geheime dienst FSB vraagt Russen die voor buitenlandse mogendheden spioneren, ook voor ei gen land actief te worden. Generaal Nikolai Kovaljov, de lei der van de opvolger van de beruchte KGB, deed op het tv-sta- tion MTK een oproep aan de potentiële dubbelagenten. Belangstellenden kunnen zich opgeven via het speciale tele foonnummer 224.3500 in Moskou. De nieuwe dubbelagenten mogen hun salaris van de buitenlandse geheime diensten houden. Voor spionnen die de oorspronkelijke opdrachtgever trouw willen blijven, heeft de generaal ook een dreigement in petto: „Vroeger of later zullen we ze vinden." RTR HONGKONG - In Hongkong werd dit jaar vermoedelijk voor het laatst een openlijke herdenking gehouden van het bloedige neerslaan van de de- mocratiebevveging op het Tia- nanmenpleiu in de Chinese hoofdstad Peking in 1989. Hierbij vielen volgens oogge tuigen honderden, mogelijk duizenden slachtoffers door het Chinese leger. De Britse kroonkolonie gaat op 1 juli over in Chinese handen. Tienduizenden activisten in Hongkong kwamen gisteren voor het laatst onder Brit se be stuur bijeen in het Victoria- park. De organisatoren zeiden dat er 55.000 mensen op af wa ren gekomen, meer dan de 30.000 tot 40.000 die normaal komen. Zij zeiden dat veel mensen geloven dat het moge lijk hun laatste kans is om de slachtoffers te eren van het bloedbad op Tiananmen. De organisatoren zeiden vast besloten te zijn om volgend jaar ook een herdenking te houden, een duidelijke uitda ging aan het toekomstige semi- autonome bestuur. Verbod Er is niets gezegd over een ver bod op toekomstige herden kingen, maar de aanstaande leider Tung' Chee-hwa heeft de. inwoners opgeroepen Tianan men te laten rusten en de over dracht een succes te maken. Op Tiananmen in Peking zelf leek het gisteren een dag als al le andere. Niets vestigde er de aandacht op dat het leger pre cies'acht jaar geleden op bloe dige wijze een eind maakte aan de door studenten geleide de mocratiseringsbeweging, of het moesten al de agenten in burger zijn die de bezoekers in de gaten hielden. AP Een meisje speelt woensdag bij het rustige Tianamnenplein in Peking. foto Bullit Marquez/AP van onze redactie buitenland FREETOWN - Frankrijk heeft gisteren opnieuw buitenlanders geëvacueerd vanuit de Sierra- leoonse hoofdstad Freetown. Ook de Sierraleoners zelf ont vluchten de hoofdstad. Secreta ris-generaal van de Verenigde Naties Kofi Annan en de Britse minister van Buitenlandse Za ken Robin Cook zeiden gisteren dat militair ingrijpen als laatste oplossing een optie is. Frankrijk evacueerde gisteren ruim 730 buitenlanders, onder wie vierhonderd Senegalezen. Zondag al had de Franse marine met de Operatie Zwaardvis ruim 250 buitenlanders geëva cueerd. Dinsdag bracht de Ame rikaanse marine zeker 1.200 mensen naar veiliger oorden. Groot-Brittannië charterde gisteren een Boeing 747 om tweehonderd Britten. 75 Ameri kanen en nog eens tachtig bui tenlanders vanuit Conakry, Guinee, naar huis te brengen. Inwoners van de wij k Aberdeen NEW YORK - De Verenigde Naties hebben het olie-voor- voedselcontract met Irak zes maanden verlengd. De Veilig heidsraad stemde gisteren una niem in met het voorstel van VN-secretaris-generaal Annan. Het huidige halfjarig contract loopt zaterdag af. Annan wees op de onverminderde humani taire crisis in het land, een uit vloeisel van het internationale handelsembargo na de Iraakse invasie in Koeweit in 1990. Het olie-voor-voedselakkoord trad op 10 december vorig jaar in werking. Het programma biedt Irak de mogelijkheid om olie ter waarde van twee miljard dollar te ruilen voor voedsel en medicijnen. Met eenderde van de opbrengst dient Irak oorlogs schade te compenseren. Onlangs lieten de Amerikanen nog weten grote moeite te heb ben met een veiienging van het akkoord. De Amerikaanse am bassadeur Richardson bij de VN toonde bezorgdheid over de Iraakse distributiemethoden. Ook plaatste hij vraagtekens bij de doelmatigheid van de VN- controle op de verspreiding van goederen. RTR van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het vliegtuig van de Amerikaanse president Clinton, de Air Force One, heeft vorige week dinsdag in het luchtruim boven Ierland een Amerikaans transportvliegtuig op een haar na gemist. De vlieg tuigen bevonden zich op 'zeven seconden van een catastrofe', aldus de Amerikaanse onafhan kelijke pilotenvereniging. Het presidentiële vliegtuig, met de president en zijn vrouw aan boord, koerste boven het Ierse Shannon recht af op een Boeing-747 transportvliegtuig dat van Keulen naar Philadel phia vloog. De boordcomputer van de Air Force One gaf 'bot singalarm' waarna de piloot een uitwijkmanoeuvre maakte. Clinton was op weg naar Euro pa voor de ondertekening van het akkoord tussen de NAVO en Rusland in Parijs en de Mars hall-herdenking in Nederland. „We zagen elkaar goed, het was heel serieus", aldus de piloot van het transportvliegtuig gis teren in de Amerikaanse krant USA Today. Na de uitwijkma noeuvre kruisten de toestellen elkaar op een afstand van vijf kilometer en met een hoogtever schil van driehonderd meter. Op het moment dat de boord computer alarm sloeg, meldde ook de luchthaven van Shannon de dreigende botsing. Omdat de noodprocedures goed hebben gewerkt, is er geen onderzoek ingesteld. DPA SAO PAULO - Oproert roepen hebben gisteren de grootste ge vangenis van Latijns-Amerika bestormd en zeven gijzelaars bevrijd uit handen van opstan dige gevangenen. Er werd geen melding gemaakt van doden of gewonden. De opstand in de Carandiru-ge- vangenis in de Braziliaanse stad Sao Paulo begon dinsdag toen bewakers een massale uitbraak van zo'n 500 gedetineerden ver hinderden. AP wan onze redactie buitenland J»ARIJS - De Franse premier Dospin heeft gisteravond zijn Nieuwe, linkse kabinet voorge steld. Het kabinet is inmiddels door president Chirac benoemd. 2Üe 'roze-groen-rode' regering- 2Jospin telt 26 leden: veertien sininisters (onder wie vijf vrou- l\ven), twee vice-ministers en 1|ien staatssecretarissen. %)e sleutelposten worden bezet %oor de socialisten Hubert Vé- flrine (Buitenlandse Zaken), ^Dominique Strauss-Kahn (Eco nomische Zaken en Financiën) jen Alain Richard (Defensie). rMartine Aubry, de nummer ütwee van de socialisten achter Jospin, krijgt een superministe- %e met de posten Werkgelegen- en Sociale Zaken, biy was eerder minister van rkgelegenheid. Zij is een ;hter van de vroegere voor tervan de Europese Commis- Jacques Delors. nister van Buitenlandse Za- i Védrine is een expert op het ried van internationale be kkingen die lange tijd de rrleden Franse president tterrand adviseerde. Védrine ?ft felle kritiek geleverd op irac die wilde dat Frankrijk h weer voegde bij de militaire :van de NAVO. als verwacht krijgen de com- inisten twee minder belang- ie ministeries en een staats- iretariaat toegewezen. Jean- mde Gayssot gaat het minis- jterie van Infrastructuur, Trans port en Huisvesting leiden, ter wijl Marie-George Buffet 'Jeugdzaken en Sport onder zich krijgt. Michelle Demessine wordt staatssecretaris voor toe risme. •Jospin maakt met de bekend- kaking van zijn nieuwe rege ring een einde aan de hoop van jde generatie 'oude baronnen', De vroegere minister van Cul tuur Jack Lang komt niet in de en ook Pierre Jacques, ex-minister van Buitenlandse Zaken en getipt voor Justitie, is door Jospin overgeslagen. Nieuw bloed Nieuw bloed komt er in elk ge- val van de communisten, die na een afwezigheid van dertien 15)aar terug zijn in de regering. :Maar de aan hen toegewezen /{ministeries hebben weinig te zeggen over Europese integra tie. Premier Jospin had de steun van de Communistische Partij PCF nodig voor een meerder heid in het Franse parlement. Jean-Pierre Chevènement, de leider van de anti-Maastricht beweging Burgerpartij krijgt Binnenlandse Zaken onder zijn hoede. Chevènement was eerder minister van Defensie. In 1991 trad hij af, omdat hij het niet eens was met de Franse bijdrage aan de Golfoorlog. De Groenen krijgen Dominique Voynet in het kabinet. Zij wordt minister van Ruimtelijke Plan ning en Milieu. De burgemees ter van Straatsburg, Chatherine Trautmann, wordt verantwoor delijk voor Cultuur en Commu nicatie en zal tevens optreden als regeringswoordvoerster. De stichter van Arisen zonder Grenzen Bernard Kouchnervan de kleine Radicale Socialisti sche Partij wordt staatssecreta ris van Volksgezondheid. Kouchner was eerder minister van Gezondheidszorg en Huma nitaire Zaken en is vooral be kend van zijnoptredens in ex- Joegoslavië en Somalië. De so cialisten en hun bondgenoten wonnen bij de tweede ronde van de verkiezingen in Frankrijk af gelopen zondag 273 van de 577 zetels. De communisten behaal den 38 zetels en de Groenen ze ven. AFP/RTR/DPA onze redactie buitenland PARIJS - De Franse socialisten blijven bij hun belofte hun ui terste best te doen de sluiting :rsj /ri BRUSSEL - Justitie in België us heeft gisteren op een Brusselse begraafplaats het stoffelijk J overschot van de vroegere siga- Gosset laten opgraven. Er bestaan twijfels over of Gosset zes jaar geleden een natuurlijke dood stierf, la? Justitie onderzoekt of de voor- 3rrmalige call-girl aan wie hij zijn fortuin van ruim 150 miljoen i gulden heeft nagelaten iets met overlijden te maken heeft. 0f. De vrouw heeft onlangs voor korte tijd vastgezeten. Zij zou us- de erfenis hebben gestort op een rtsj geheime rekening in Luxem burg, zonder belasting te beta- ie'; len. Tijdens ondervragingen ontstond bij Justitie gjook twijfel over de doodsoor- zaak van Gosset. Autopsie moet volgende week iij uitwijzen of de voormalige call- iei girl de dood van Gosset in de rn hand heeft gewerkt. Justitie 3r= verdenkt haar verder van be- trokkenheid bij de moord op een vrouw, die vorig jaar om het leven is gebracht. De to!| wouw zou op de hoogte zijn ge- de, weest van verleden van de pros- rej tituee. ANP op van de Renault-fabriek in het Belgische Vilvoorde ongedaan te maken. Dat hebben zij giste ren laten weten aan een delega tie van Belgische vakbonden. De aandeelhoudersvergadering van volgende week dinsdag zal over de voorgenomen sluiting oordelen. Renault-topman Schweitzer kondigde begin dit jaar volledig onverwacht aan de fabriek in Vilvoorde bij Brussel te sluiten om de verliezen van ruim ander half miljard gulden te compen seren. Renault kampt met veel overcapaciteit. De huidige Franse premier Jospin zei voor de Franse ver kiezingen de sluiting opnieuw te zullen bespreken als de socia listen aan de macht zouden ko men. Nationaal secretaris Cot- tigny van de Parti Socialiste heeft dat de Belgische bonden gisteren nogmaals bevestigd. De Franse overheid beschikt na een gedeeltelijke privatisering nog over 46 procent van het voormalige staatsbedrijf Re nault. In de raad van veertien commissarissen zitten vijf staatsvertegenwoordigers, naast vier vakbondsafgevaar digden. Ongedaan maken Deze overheidsvertegenwoor digers moeten Schweitzer ervan zien te overtuigen om de voorge nomen sluiting ongedaan te ma ken. Jospin heeft de Belgische bonden overigens nooit gezegd dat hij de sluiting eigenhandig kan terugdraaien. ANP van onze correspondent Peter van Nuijsenburq nj BONN - De aangekondigde or- 0p kaan bleek tenslotte een storm ig in een glas water. De Duitse op- n. j positie had Theo Waigel zo rij'! graag uit de ministerszetel ge- en blazen, maar na afloop van het mdebat in de Bondsdag zat niet eens zijn haar in de war. Bonds- kanselier Kohl was voor zijn 'excellente' minister van Finan ciën opgekomen. Waigel moest zich gisteren ver antwoorden voor een omstreden Plan. Om het gat van rond de 20 miljard mark in zijn begroting te dekken en zo Borrns kansen voor deelname aan de Europese Monetaire Unie (EMU) open te houden, had Waigel voorgesteld de goudvoorraad van de Bun desbank te herwaarderen. Dat voorstel viel verkeerd. Waigel had de onaantastbaarheid van de Bundesbank geschonden en dat is in Duitsland een politieke doodzonde. Voor de oppositie was het ook het zoveelste bewijs dat Waigel op Financiën de ver keerde man op de verkeerde plaats is en dat de regering 'uit geregeerd' is. Aftreden Dat oordeel werd tijdens het de bat op soms geestige, Groenen- leider Fischer, maar meestal saaie wijze, de fractieleider van de sociaal-democraten Schar- ping, herhaald. Beiden kregen in elk geval geen poot aan de grond. Hun motie waarin Wai- gels aftreden werd geëist, werd met 328 tegen 311 stemmen ver worpen. Waigel werd geholpen door het compromis dat hij dinsdag met de president van de Bundes bank, Tietmeyer, zou hebben ge sloten. Daardoor konden de re geringspartijen, CDU/CSU en FDP, de gelederen gesloten hou den, want ook daar was de kri tiek op Waigels greep naar het goud groot. Maar Waigel moest gisteren toegeven dat dat com promis, het goud dit jaar her waarderen, maar de winst pas volgend jaar uitkeren, nog niet helemaal in kannen en kruiken was. Hij had goede hoop dat al les voor het eind van de maand rond was. Om de begroting voor verdere gaten te behoeden, kondigde Waigel een uitgavenstop af. Elk ministerie moet voor uitgaven vanaf 1 miljoen mark om toe stemming van Financiën vra gen. Dat is niet voldoende om het bestaande tekort te dekken. Waigel sluit daarom belasting verhoging, gedacht wordt aan de verhoging van de benzine accijns met 10 pfennig, niet uit, maar stuit op het onwrikbare nee van de kleinste regerings partij, de FDP. GPD die aan zee ligt, zijn massaal weggetrokken. De wijk werd maandag getroffen door zware bombardementen vanaf Nigeri- aanse marineschepen. Volgens de coupleiders kwamen daarbij tachtig mensen om het leven. Liberiaanse vluchtelingen heb ben het Jui-kamp achtergela ten. Het kamp ligt tussen de Ni- geriaanse basis en het front van de Sierraleoonse troepen en de rebellen van het Verenigd Revo lutionair Front (RUF). VN-secretaris-generaal Kofi Annan zei gisteren dat militair ingrijpen tot de mogelijkheden behoort om de orde te herstellen in het West-Afrikaanse land. „Ik geef de voorker aan onder handelingen, maar als het ge bruik van geweld overblijft als enige oplossing en onvermijde lijk is, dan moet het er maar van komen", aldus Annan. De lidstaten van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) stemden gisteren in Harare in met militair ingrijpen door de West-Afrikaanse troepenmacht Ecomog om de coup in Sierra Leone te beëindigen. De OAE veroordeelde de staatsgreep in Sierra Leone unaniem als een 'enorme terugslag voor de de mocratie in Afrika'. De coupplegers onder leiding van Johnny Paul Koroma heb ben ondertussen 313 Nigeriaan- se militairen vrijgelaten die zij maandag gevangen hadden ge nomen. Het militaire regime dreigde de krijgsgevangenen als menselijk schild tegen lucht aanvallen te gebruiken. RTR/AFP/DPA Evacués uit Sierra Leone vullen de hangar van het Amerikaanse marineschip USS Kearsarge. foto Jason Jacobowitz/RTR (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5