Shell haalt meer uit zware olie PZC Witte nieswortel Tom Poes en de Niks varia 4 Raffinaderij Pernis voor 3,3 miljard compleet vernieuwd homeopathie puzzel recept snelheidscontrole ...en in zeeland het weer in zeeland donderdag 5 juni 1997 In een wereld waarin raffi naderijen nauwelijks winst maken, heeft Shell voor 3,3 miljard gulden een nieuwe installatie in Rotterdam-P emis ge bouwd. Daarmee denkt het Nederlands-Britse olieconcern een beslissen de voorsprong te nemen in de slijtageslag met de con currentie. door Onno Buiter Door nieuwe veelbelovende technieken in de praktijk te brengen heeft Shell volgens al gemeen directeur Ruud Goetzee van Shell Pernis de 'modernste' raffinaderij in Europa. „Alles is in Pernis binnenkort op topni veau. De techniek, de kwaliteit, de kostenbeheersing, de men sen, het milieu." D e leek zal zi ch niet veel kunnen voorstellen bij dit project met de naam Per+. Hij zal ook nauwe lijks een blik kunnen werpen op de installatie, die helemaal in gesloten ligt op het raffinaderij terrein bij Hoogvliet. In het matglanzende woud van pijpen, buizen, steigers en reactorva ten, voelt de mens zich als Klein Duimpje in een laboratorium. Voor Shell-medewerkers is de aaneenschakeling van pijpen en buizen een moderne symphonie van technologie en daadkracht. Kern van de investering: van cle zware olie die in Rotterdam met supertankers wordt aangevoerd veel meer goed verkoopbare, lichtere producten als diesel en kerosine te maken dan voorheen mogelijk was. Goetzee: „Shell vroeg zich jaren geleden af hoe het in de olieraf- finage de komende twintig jaar verder zou moeten. Wat voor wereld komt op ons af en wat zijn dan de productie-eisen, de milieueisen en wat voor soorten olie zijn voorradig: de zware zwavelrijke soorten of de lichte zwavelarme soorten? En tege lijk kwamen er nieuwe techno logieën op ons af." „Bij de beslissing over de bouw leek het erop dat de voorraden lichte soorten op zouden raken. En wegens de milieueisen was het duidelijk dat we producten met een laag zwavelgehalte Het Shell-complex in Pernis. moesten maken. Tegelijk stijgt de vraag naar lichtere destilla ten zoals diesel en kerosine, ter wijl de vraag naar benzine vrij wel stabiel blijft omdat auto's nu eenmaal steeds zuiniger rij den. Er is momenteel in Europa een overschot aan benzine en een tekort aan lichtere destilla ten. Dus koos Shell ervoor om zo efficiënt mogelijk in staat te zijn zware hoogzwavelige ruwe olie om te zetten in lichte zwavelar me brandstoffen. Dat leidde tot de bouw van het Per+-proj eet op onze raffinaderij in Pernis. De nieuwe hydrocracker vormt het hart van de installatie. Daarin maken we van restproducten beter verkoopbare producten door toevoeging van waterstof. Dat is de winst van deze miljar deninvestering. Carpoolen Inmiddels zijn nieuwe voorra den lichte olie ontdekt, bijvoor beeld in Saudi-Arabië. En op de Noordzee worden meer lichte- olievelden ontgonnen dan ver wacht. Goetzee beseft dat het 3,3 miljard gulden kostende Per +-pfoject daarmee wat vroeg is, maar dat doet volgens hem be slist niets af aan het belang van de investering op langere ter mijn, ook omdat het logisch is dat lichte oliesoorten steeds duurder zullen worden dan de zware soorten. De ombouw van de raffinaderij was niet eenvoudig. „Het was een 'brownfieldproject', in te genstelling tot een 'green- fieldproject'," zegt Goetzee. „In plaats van in de wei, vond de bouwplaats op een al bestaande raffinaderijdie ondertussen doordraaide. Zulke projecten zijn berucht, omdat ze moeilijk te managen zijn. We zijn echter zeer tevreden over hoe het ge gaan is. We hebben zelfs de Gol den Rospa Award gekregen voor bijzondere veiligheidspresta ties." „De complicatie was dat er op 8.600 punten op de raffinaderij nieuwe aansluitingen moesten komen op de oude installatie, variërend van buizen tot elek trische signalen. Je kunt dat omschrijven als open hartchi- rurgie. Dat stelt enorme eisen aan het bouwproces. Op het hoogtepunt van de bouw, vorig jaar juli, waren er tegelijkertijd 3.500 mensen aanhet werk. On ze eis was wel dat de mensen gingen carpoolen, want 3.500 auto's konden we niet op het ter rein hebben." Zelfstudie Per+ is een verdere stap op het vlak van efficiency en kostenbe sparing. In Pernis daalt het aan tal arbeidsplaatsen de komende tweeënhalf jaar tot 2.960. Nu werken er op het hele complex nog circa 3.500 mensen. Shell heeft de vakbonden toegezegd dat er tot het jaar 2000 geen ge dwongen ontslagen vallen. De werknemers kunnen door zelf studie bij Shell diploma's halen, waarmee ze ook gemakkelijker een andere baan kunnen vin den. Een nieuw computersys teem regelt de besturing van de nieuwe installatie. Mensen zijn op het terrein nauwelijks meer te vinden. De centrale compu ter, die meer dan vijf miljoen guldén heeft gekost, geeft meer dan een miljoen signalen voor zeventig verschillende pro ductstromen en 1.400 operatio nele systemen. De computer wordt vanuit de centrale con trolekamer bestuurd, waar de 'wacht' achter een aantal scher men zit. „Vroeger stonden daar meterslange panelen met grote klokken, waar de medewerkers streepjes op het papier aflazen. Nu staan sommige processen op de automatische piloot. De mensen in de controlekamer kunnen die zonodig uitzetten en het systeem zelf ter hand nemen. Ongeschoolde arbeid komt bij Shell Pernis al jaren niet meer voor. Er hoeven steeds minder afsluiters met de hand openge draaid te worden. Het is alle- foto Roland de Bruin/GPD maal heel specialistisch werk geworden. "De situatie in deraf- finagesector blijft volgens Goe tzee de komende jarenzorgelijk. „Er is in Europa een structurele overcapaciteit aan raffinage. De verdiensten staan onder druk. In andere takken van sport zie je in zo 'n situatie af val- lers. Maar in de raffinage is dat niet zo. Er zijnenorme kapitaal sinvesteringen mee gemoeid en er speelt ook een sociaal verhaal omheen. De milieuaspecten spelen eveneens een rol. Bij ver trek moet je de locatie schoon opleveren en dat maakt stoppen niet makkelijk." Ondanks de la ge marges verdienen velen ech ter nog wel de vaste kosten te rug, al wordt hetmoeilijkmet de investeringen. „Uiteindelijk zullen de sterksten overleven, al ga ik ervan uit dat de komende jaren moeilijk blijven." Maar met Per+ heeft Shell in Rotter dam volgens Goetzee 'een heel sterke positie opgebouwd'. GPD Vooruitzichten voor het buitenland: Finland: Geleidelijk meer zon en vrijwel overal droog. Flinke stijging van temperatuur; vrijdag maxima uiteenlopend van een graad of 15 in het noorden tot iets boven 20 in het midden en zuiden. Noorwegen: Wolkenvelden en vooral langs de kust ten noorden van Bergen af en toe regen. Met na me in het zuidoosten eerstflink wat zon maar vrijdag later op de dag mogelijk een bui. Maxima van 10 graden in het noorden tot meer dan 20 in het zuidoosten. Zweden: Flinke zonnige perioden. In het noorden soms ook wolken velden maar vijwel overal droog. Iets hogere maxima; vrijdag uiteen lopend van 14graden in Laplandtot 20 of meer in het midden of zuiden. Denemarken: Veel zon maar vrijdag in de loop van de dag meer bewol king en kans op regen- of onweers bui. Maximumtemperatuur onge veer 20 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Eerst zonnige perioden en langs de Schotse Noordzee-kust nog mist of langhangende bewol king. Later van het zuiden uit meer bewolking en een toenemende kans op buien, ook met onweer. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 14 in het noorden tot rond 20 in het zuiden. België en Luxemburg: Donderdag eerst zon maar van het zuiden uit meer bewolking, gevolgd door en kele buien, ook met onweer. Mid dagtemperatuur rond 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wis selend bewolkt en van tijd tot tijd enkele regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen 20 en 25 graden, maar in het westen hier en daar la ger. Portugal: Wisselend bewolkt en een aantal regen-of onweersbuien, vooral vrijdag met plaatselijk veel neerslag en veel wind. Middagtem peratuur uiteenlopend van een graad of 20 aan zee tot meer dan 25 in het binnenland. Madeira: Donderdag zonnige perio den. Vrijdag meer bewolking en kans op een bui. Middagtempera tuur ongeveer 23 graden. Spanje: Naast zonnige perioden vooral in het noorden en westen ook enkele buien, soms met on weer. Vooral vrijdag warm met maxima van rond 23 in het noord westen tot meer dan 30 in het bin nenland. Canarische Eilanden: Flinke zonni ge perioden maar vrijdag later meer bewolking en kans op een bui, mis schien met onweer. Middagtempe ratuur rond 26 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. Maxima vlak aan zee rond 25 gra den. Tunesië: Donderdag enkele stevig! buien, ook met onweer. Vrijdag var het westen uit meer zon en droog: Aan zee middagtemperatuur rong' 25 graden, landinwaarts warmer. Zuid-Frankrijk: Vooral donderdag een aantal flinke regen- en on! weersbuien. Vrijdag op veel plaat; sen droog en geregeld zon. Mid i dagtemperatuur op donderdag l rond 22 graden, vrijdag rond 26. i Mallorca en Ibiza: Donderdag eers nog kans op een regen- of onweers bui maar geleidelijk meer zon er. vrijdag droog. Vrij warm met maxi ma rond 27 graden. Italië: Van het westen uit meer be wolkingen buien,vaakmetonweei i Vrijdag van het westen uit weer op klaringen en geleidelijk droog. Vri j warm met bijna overal maxima tus sen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Donderdag en Icele pittige regen- en onweersbui!' en. Vrijdag opnieuw droog en zon-' nige perioden. Middagtemperatuu'1 tussen 23 en 28 graden. Malta: Zonnige perioden en vrijdag;, kans op een bui, misschien met on weer. Middagtemperatuur rond 28 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnio en droog maar later in de het noor den mogelijk een onweersbuen; Middagtemperatuur langs de kuS' ten rond 25 graden, landinwaarts1 iets warmer. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig; mei name in het noorden soms ook be wolking en kans op een bui. Mid dagtemperatuur tussen 23 en 2S graden. Duitsland: Donderdag zonnig, ir het zuidwesten en westen toene mende kans op een regen- of on weersbui. Donderdag ook elders meer bewolking en kans op een bui Middagtemperatuur rond 25 gra den, in hetzuiden donderdag lokaal 30. Zwitserland: Donderdag half tot> zwaar bewolkt en vooral aan de; zuidflank van de Alpen enkele re gen- en onweersbuien. Vrijdag op, de meeste plaatsen droog en zonni ge perioden. Middagtemperatuur rond 25 graden, maar donderdag: aan dé zuidflank van de Alpen min-; derwarm. Oostenrijk: Zonnige perioden,; maar vooral in het westen ook kans. op enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur tussen 24 en: 28 graden. Polen: Droog enflinkwatzon. Maxi ma oplopend naar 22 graden in het oosten en 26 in het westen. Tsjechië en Slowakije: Flinke zonni ge perioden en een kleine kans op een regen-of onweersbui. Middag temperatuur omstreeks 25,graden. Hongarije: Donderdag zonnig, vrij dag meerbewolking en kans opeen regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. door Jacq. van Dam Veratrum album (witte nieswortel) wordt veelal toegepast in acute situaties. Het is bekend als passend medicijn bij shock-achtige toestanden. In het acute stadium is er sprake van een overdreven activiteit (zowel fysiek als mentaal) van de patiënt. Dat gaat gepaard metbraken en gelijktijdig diarree. Uitein delijk gevolgd door uitput ting en intense kou. De patiënt is koud tot in de vin gertoppen en het voorhoofd is bedekt met koud zweet, soms zien de lippen blauw. Succes Hij ziet heel bleek en heeft een snelle, zwakke en onre- gelmatige pols. De patiënt ziet er uit alsof hij gaat ster ven. Ik heb dit medicijn met succes voorgeschreven in het volgende geval. Een vrouw werd 's avonds getroffen door een hevige diarree en enorm braken. De ontlasting en het braaksel hadden een donkere tot zwarte kleur. Verder was ze enorm kouwelijk en zag er zo slecht uit dat ziekenhuis opname noodzakelijk zou zijn. Ze vertelde dat ze 's middags in de zon had gezeten en dat het net was alsof ze door een elektrische schok werd ge troffen. Eén dosis van Veratrum album deed won deren. Zowel de diarree en het braken stopten onmid dellijk. De vrouw knapte in de loop van de nacht ziender ogen op. De volgende och tend was ze weer de oude en de klachten keerden niet meer terug. Kinderen Wie deze rubriek af en toe leest, weet inmiddels dat een geneesmiddelbeeld veel uit gebreider is dan bovenstaan de symptomen. Ook Veratrum album kent een groot toepassingsgebied. Baat bij dit medicijn hebben soms ook vroegrijpe' kinde ren, bij wie de mentale (ver standelijke) kant ver is ont wikkeld. Het kind praat als een volv/assene. Verder val len de grote bewegingsdrang en rusteloosheid op bij deze hyperactieve kinderen. Het kind is prikkelbaar en doet graag die dingen die de ou ders verbieden. Deze kinde ren hebben de voorkeur din gen kapot te scheuren of kapot te knippen. De ge voelskant is vaak achterge bleven in vergelijk met de verstandelijke ontwikke ling. Vaak hebben ze last van nachtmerries. Ze worden dan schreeuwend wakker. Ook kunnen deze kinderen heel religieus zijn, veel vra gen stellen over God en zelfs hun mening over het geloof uitdragen naar andere kin deren. Doordat ze verstandelijk vaak voorliggen op hun soortgenootjes, is het moge lijk dat ze zich als superieur beschouwen. Ze kunnen slecht tegen tegenspraak en kritiek en zijn overtuigd van hun gelijk. Dit kan leiden tot conflicten met leraren en leerlingen. Volwassenen Bij volwassenen kunnen maatschappelijk positie en zakelijk verlies leiden tot ty pische Veratrum album klachten. Een reactie kan zijn dat de patiënt probeert de schijn op te houden. Hij blijft op te grote voet leven, geeft te veel geld uit en liegt en bedriegt. Ook hier zien we het gevoel en gedrag van su perioriteit. Maar het kan ook zijn dat de patiënt doet alsof hij ziek is, om zo aandacht te krijgen. Ook bestaat de mogelijkheid dat hij zich stort en zich ver liest in religie, Straatpredi kanten (of tv-dominees) kunnen Veratrum album pa tiënt zijn. De voedselvoor- keur van de patiënt kan ook een indicatie zijn. Hij eet graag ijs en ijsblokjes (om de maag koud te houden). Ver der verlangt hij naar zout en citroen. Groen, zuur fruit heeft ook zijn voorkeur. Talloze andere symptomen kunnen leiden tot het medi cijn Veratrum album. Pijnlij ke menstruatie, kou, diarree en koud zweet. Soms flauw vallen bij de minste inspan ning. Astmatische aanvallen die verbeteren door het hoofd achterover te buigen. De klachten gaan vaak ge paard met hevige kou en spierkrampen. Met name de ledematen worden hier door getroffen, Ook als vrouwen tijdens de zwangerschap worden geplaagd door extre me rusteloosheid, kan Veratrum album met succes worden toegepast. Toonder Studio's De materie-ontbinder die professor Prlwytzkofsky met gemeente gelden had opgebouwd, werkte, dat was duidelijk. De ontladingen kronkelden knetterend door de buizen en wierpen vreemde schadu wen door het laboratorium. Het was een mooie uitvinding, die, mits goed gericht, ieder voor werp tot stof kon doen wederkeren. Toch maakte de geleerde geen gelukkige indruk. Bekommerd slofte hij naar de telefoon die reeds enige tijd stond te rinkelen en nam de hoorn van de haak. „Met der laboratorium", sprak hij. „Jawel. Spreekt u een weinig luider, wat ik u bidden mag. Der GX-buis vertoont zo ener klapper geluid, dat mij horen en zien vergaat. Wat zegt u? Ene verschijning op der politiebureau? Praw!" Enige tijd luisterde hij onthutst naar de opgewonden stem van de commissaris. Maar de lichtflitsen en de ontladingen leidden zijn aandacht af en de duisternis van de werkplaats achter hem beklem de hem. Het valt dan ook te vrezen, dat hij weinig van het gehoorde begreep. „Wóanzin!", riep hij tenslotte uit. „Witte mannetjes die bij een schildering gehoren bestaan niet. Breng uw spullen maar hier, mienheer Bas. Ik ga dat gans wetenschappelijk onderzoeken. Tot straks!" De politiechef legde ongetroost de telefoon neer en repte zich met het schilderij naar buiten. „De prof is verstrooid", mompelde hij, terwijl hij de jeep startte. „Maar de man heeft ook zoveel aan zijn hoofd. Een knappe bol, hoor. Met die uitvinding van hem is Rommeldam een stad geworden waar niet mee te spotten valt. En toch moet hij het politiewerk nu niet gaan onderschatten. Hij zal nog vreemd opkijken wanneer ik dit stukje bij hem achterlaat." 1 K IVI A N E S E L 2 L 0 N O D I S G 3 E p A E N T E R 4 H A N A D S R T 5 T E E N N I I S 6 G S T P O O T K 7 T E R R O O S T 8 R I W A N IJ L T 9 T H O P IJ p E R 10 B R E E E E K S 11 K w F A L IJ K T 12 L V 0 N A D E N 13 S T N O O A M N 14 L 0 K G E S T T Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van bo ven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Preekstoel; 2. bergplaats; 3. roof dier; 4. bijna; 5. balspel; 6. geest; 7. bemoediging; 8. bekoorlijk; 9. kort damesmanteltje; 10. serie; 11. ver keerd; 12. hoofdstad van Engeland; 13. waterdamp; 14. deurraampje. Oplossing Woensdag: Horizontaal: 1Benard; 4. rammelen; 6. uni;7. bes; 9. terrein; 11. stomp. Vertikaal: 1. Berg; 2. Namen;3. roem; 5. erelid; 6. uit; 8. drom; 10. Est. benard e-a-o- rammelen g-e-m-r- uni-bes - -d-L - terrein -s-o-d- stomp Janny van der Lee_ Gazpacho uit de keukenmachine Deze koude soep wordt niet gekookt maar simpelweg in de keukenmachine gepureerd. Serveer hem bij voorkeur zo koud mogelijk. Het handigste is het dus om de soep 's och tends al te maken en dan tot gebruik in de koelkast te bewaren. Uiteraard smaakt een gazpacho het lekkerst op een warme dag. Voor 4-6 personen: 6-8 tomaten 1 ui 1 groene paprika 1 komkommer klein bosje peterselie 2 tenen knoflook 3 eetlepels olijfolie 3 dl tomatensap 2 dl witte wijn tabasco. Ontvel de tomaten en snijdt ze in stukken. Pel de ui en snijd deze in parten. Halveer de paprika en verwijder zaadjes en zaadlijsten. Schil de komkommer en snijd deze in stuk ken. Pel de tenen knoflook. Pureer nu alle groente met de olijfolie, tomatensap en wit te wijn in een keukenmachine, foodproces sor of blender en breng op smaak met ta basco. Zet de gazpacho tot gebruik in de koelkast. U kunt de gazpacho helemaal glad pureren en desnoods nog zeven ook of u kunt de soep met de zogenaamde 'puls- 'knop pureren en er kleine stukjes in laten zodat de soep nog enig 'beet' heeft. Serveer de soep zo, of bestrooi eventueel met vers gehakte kruiden of met croutons. De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A10 - ringweg Amsterdam A12 - bij Bunnik en bij Harmeien Vandaag Het hogedrukgebied heeft zich naar het noordoosten teruggetrokken en ligt met centrum boven Rusland. Een lagedrukgebied zuid van Ier land meteen bijbehorende randsto- ring boven de Golf van Biskaye komt naar het noorden. Vanoch tend is het zonnig maar spoedig ontstaan stapelwolken die de zon steeds meer zullen laten verdwij nen. Tegen de avond kan er zelfs een bui ontstaan met kans op on weer. De oostnoordoosten wind is matig, 3-4 Beaufort. Met deze oos tenwind komt warme lucht naar de regio en de maximum temperatuur in Oost-Zeeland ligt bij 25 graden, elders wordt het 22 tot 24 graden. Vanavond en vannacht is er nog al tijd kans op een bui met een mini mum temperatuur van omstreeks 14graden. Nautisch bericht wind: oostnoordoost 3-4, eind van de middag en tijdens buien af en toe 5 Beaufort; zicht: matig tot goed; temperatuur kustwater: 15 graden; afwijking waterstanden: geen afwij king van betekenis; maximum golf hoogte monding Scheldes: ruim een helve meter. ZON EN MAAN Zon op 05.29 onder 21.55 Maan op 05.59 onder21.46 Vooruitzichten Voor vrijdag: Het lagedrukgebied bij Ierland zorgt boven Zeeland voor een zuidzuidwestelijke aan voer van iets minder warme en vochtigere lucht. Af en toe zon met kansopeen lokale bui. De wind trekt aan naar matig tot vrij krachtig, 4-5 Beaufort. Maximum temperatuur omstreeks 22 graden; minimum 's nachts rond 14 graden. Ook dan is er nog altijd kans op een bui. Vrijdag 6 juni r Vlissingen 03.17 240 15.47 2;P Terneuzen 03.38 266 16.05 2?1 Bath 04.40 307 17.07 3(ei Roompot Buiten 03.15 179 15.40 1?3V Zierikzee 05.15 168 17.35 Hti Wemeldinge 05.10 193 17.30 1fj, Philipsdam West 05.45 180 18.05 1|.j I Laag water uur cm uur cu NM k Donderdag 5 juni p: Vlissingen 09.05 216 21.28 2ijv Terneuzen 09.33 227 21.56 22^ Bath 10.40 249 23.03 2<W Roompot Buiten 08.50 157 21.10 1K Zierikzee 10.15 151 22.40 W Wemeldinge 10.25 167 22.45 1(c Philipsdam West 10.20 161 22.40 Vrijdag 6 juni C Vlissingen 09.45 212 22.09 2\k Terneuzen 10.15 220 22.38 2i!ti Bath 11.23 241 23.46 2$? Roompot Buiten 09.35 151 22.00 1SL Zierikzee 11.00 144 23.25 1E£. Wemeldinge 11.05 161 23.30 1f opklaringen warmtefront windrichting —r— koufront l_ lagedruk hogedruk luchtdruk in 1000- heclo pascal 19 temperatuur Voor zaterdag tot en met maand» Zon, stapelwolken en een enkel bui: dat zijn de ingrediënten vo& ons weer. Temperatuur overd| tussen 19 graden aan zee en 22 gr; den landinwaarts. Minimum teil peratuur rond 14 graden. De wir draait naar zuidwest en neemt y; naar matig. uur cm NM Donderdag 5 juni Vlissingen 02.35 233 Terneuzen 02.52 259 Bath 03.56 299 Roompot Buiten 02.30 173 Zierikzee 04.25 162 Wemeldinge 04.20 187 Philipsdam West 05.00 171 eh 2p I !f j 3to

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 4