Bom onder stadsprovincie Peil van de bijstand is te laag Blinde kinderen maken kennis met de trein Verkeersboetes beter betaald dankzij snellere afhandeling Grote hennepkwekerij ontdekt Oud-staatssecretaris Haars (83) overleden Vier PvdA'ers weg uit Tweede Kamer binnenland donderdag 5 juni 1997 Uitvinding tegen overlast kauwgom lijkt succes 01 Kortenaer gaat naar Griekenland Illegaal bekent doden lotgenoot Kwaliteit water te laat bekend Energiezuinig bouwen duur Laser tegen overbeharing Rotterdam krijgt spitsbussen Rotterdamse bestuurders keren zich tegen kabinetsvoorstellen AmFm. mm PTT Telecom sluit dossiers spooknota's Bang&Olufsen GOUDA - Een groepje van drie blinde en zes slechtziende kinderen, in de leeftijd van 6 tot 9 jaar, ging woensdag met de NS op stap om voelend en horend kennis te maken met de wereld van het spoor. In een speciale dubbeldekker ging het gezelschap heen en weer tus sen Gouda en Utrecht. Dergelijke uitstapjes worden gehouden om de kinderen inzicht te geven in de wereld rondom. Het reisje begon op het perron waar veèl gevaren schuilen. foto Bram Gebuys/ANP AMERSFOORT - Een Rotterdamse uitvinding zou wel eens een einde K kunnen maken aan hard nekkige kauwgumover- last op vloeren van open- e. bare ruimtes als stations, :o winkelcentra en postkan- toren. OphetNS-stationAmers- >e foort is gedurende drie a maanden met succes een 0 proef gehouden met het milieuvriendelijke mid- )t del Go-gum, dat verhin- l1 dert dat uitgespuugde J kauwgom zich hecht aan fi de vloer. Volgens onderhoudsma- nager van het station E. Bosch is het verwij dei-en van het goedje tot nu toe altijd een tijdrovend, duur en arbeidsintensief kar- wei geweest. „We moesten de aangehechte kauwgom vaak bevriezen om het weg te krijgen." Go-gum, ia] een kleurloze vloeistof, li; wordt op de grond gespo- ten, waarna het in de vloer t(: trekt. Automatisch vormt het een beschermlaag. Gedurende vijf jaar be- houdt de laag zijn kracht. Kauwgom die daarop be- ci landt, is eenvoudig weg te halen. Bosch is van plan het middel definitief in gebruik te gaan nemen. Ook andere stations heb- j le ben volgens hem grote be- langstelling. ANP iesl I DEN HAAG - Griekenland heeft het S-fregat Kortenaer van de Nederlandse marine ge- n! kocht. Minister Voorhoeve van d' Defensie heeft woensdag het ;e; contract met zijn Griekse colle- 3r, ga Akis Tsochatsopoulos onder- Ij teken d. Het schip, dat de Grieken zo'n honderd miljoen gulden kost, wordt in december overgedra- asj gen. iaj! Eerder heeft Griekenland al drie schepen van dit type ge- kocht, en de Verenigde Arabi- scheEmiratentwee.Inl979had d' Athene al twee nieuwe S-fre- i&! gatten bij De Schelde in Vlissin- gen aangeschaft.- ANP ROTTERDAM - Een 25-jarige illegaal in Nederland verblij vende man heeft bekend zondag in een woning aan de Water geusstraat in Rotterdam zijn 26-jarige vriend, ook een ille gaal, te hebben doodgeschoten. Volgens de dader heeft hij het slachtoffer tijdens het spelen met een vuurwapen per ongeluk in de borst geschoten. De ge troffen man strompelde naar buiten waar hij in elkaar zakte. Hij overleed korte tijd later. De politie trof in de woning han- delshoeveelheden drugs en twee vuurwapens aan. De schut ter meldde zich maandag zelf bij de politie. Hem wordt dood door schuld ten laste gelegd. ANP DEN HAAG - De Europese Commissie moet de gegevens over de kwaliteit van het zwemwater in Europa voortaan eerder bekendmaken. De ANWB dringt daarop aan in een brief aan minister De Boer (Milieu). De bond doet dat mede namens de internationale automobiel- en toeristenorganisaties AIT en FIA De informatie over de kwaliteit van het Europese zwemwater komt volgens de ANWB te laat om iedereen die 's zomers op vakantie gaat. tijdig te informeren. De organisatie vindt dat jammer, omdat een schoon milieu van invloed is op de vakan tiekeuze. De ANWB krijgt jaarlijks op dat terrein duizenden vragen. ANP DEN HAAG - Energiezuinig bouwen kost veel meer dan werd aangenomen. Voor een huis in de sociale koopsector lopen de extra kosten op tot 10.000 gulden, ofwel 8 procent van de bouwkosten. Voor een twee-onder-een-kap-woning bedra gen de extra kosten 17.500 gulden. Dat blijkt uit berekeningen van de Stichting Research Ratio nalisatie Bouw, een onderdeel van de Vereniging Grootbedrij f Bouwnijverheid (VGB). De extra kosten worden gemaakt als de huidige norm voor energiebesparing met 15 procent wordt aangescherpt. GPD LEIDEN - Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) gaat onderzoeken of een laserbehandeling helpt tegen overbeha ring in de schaamstreek of op de armen. Overbeharing is voor veel vrouwen een probleem Een op de tien meisjes heeft er in de puberteit al last van. Na hun veertigste krijgt de helft van de vrouwen er last van. In Amerika is er sinds kort een goedgekeurde nieuwe therapie in de vorm van een laser. Onderzoek in de VS toonde aan dat een laserbehandeling voor ontharing in het gezicht betere re sultaten geeft dan harsen en electrische epilatie. De patiënt voelt de laserbehandeling als tikjes tegen de huid. De onder zoekers verwachten dat de plekjes die met laser zijn behan deld voor lange tijd en mogelijk definitief zijn onthaard. ANP ROTTERDAM - In de regio Rotterdam gaan in september de eerste zogenoemde spitsbussen rijden. Minister Jorritsma maakte woensdag bij de opening van het nieuwe metrostation Wilhelminaplein in Rotterdam bekend dat de Stadsregio, streekvervoer ZWN en stadsveivoer RET dit jaar en volgend jaar in totaal 8,1 miljoen gulden krijgen voor de extra buslij nen. De extra lijnen in de spits maken deel ui t van het Fileplan Re gio Rotterdam. In september gaan de eerste twee lijnen van start. Volgend jaar komen er nog een paar bij. Jorritsma heeft voor de extra spitsbussen in heel Nederland in totaal zo'n 73 miljoen gulden over. De bussen zijn een van de maatregelen om het fileprobleem te bestrijden. ANP van onze parlementsredactie ROTTERDAM - Rotterdam ziet de kabinetsvoorstellen voor een stadsprovincie niet meer zitten. Het nieuwe bestuur voor het he le Rijnmondgebied is nog te zwak om grootstedelijke pro blemen aan te pakken. Dat liet het college van B en W woens dag weten aan de Tweede Ka mer. De bestuurders van de overige 17 gemeenten vinden de voor stellen van het kabinet juist wel een goede basis. Dat heeft geleid tot een scheuring in het bestuur van de samenwerkende ge meenten. De twee Rotterdamse leden, burgemeester A Peper en wethouder H. Simons, wijzende voorstellen af. De zes overige le den uit de regio gaan akkoord. Twee weken geleden schaarden de coalitiepartijen in de Tweede Kamer zich ook achter het mo del dat het kabinet voor ogen staat en waarover in september een principebesluit wordt geno men. Aan de stadsprovincie is de overgang gekoppeld van Goei'ee-Overflakkee naar Zee land. Niet verrast WD-Kamerlid J. Remkes rea geerde niet verrast op het Rot terdamse standpunt. „Ze heb ben liever geen stadsprovincie maar een grote agglomeratiege meente. Nu heeft Rotterdam met deze brief een bom onder de plannen gelegd. Ik vind dat Rot terdam er eerlijk voor moet uit komen dat het geen stadspro vincie meer wil." Ook de PvdA spreekt van een 'lont in het kruitvat'. Kamerlid J. de Cloe: „Dit is buitengewoon ernstig. Keer op keer hebben wij naar Rotterdam geluisterd en de stadsprovincie slagvaardiger gemaakt. Er ligt nu een mooi ak koord en een besluit onder handbereik en nog is het niet ge noeg. Ook ik begin te geloven dat ze niet meer willen. Remkes acht het onwaarschijn lijk dat de Kamer het coalitie akkoord nog verder aanscherpt, zoals Rotterdam wil. De Cloe ziet de deur voor Rotterdam nog wel op een kier staan, maar „het wordt moeilijk nu Rotterdam de deur zelf dichtsmijt." Formeel komen de bezwaren van de Maasstad erop neer dat de stadsprovincie te weinig ta ken en bevoegdheden krijgt op gebied .van uitkeringen en werkgelegenheid, culturele voorzieningen en opvang van thuis- en daklozen. Ook zou het nieuwe, grootstedelijke bestuur te weinig macht krijgen om on willige lokale bestuurders af te troeven. Verder ontbreekt het kiesrecht voor allochtonen zon der Nederlands paspoort. Macht Het gemeentebestuur heeft aanvankelijk het plan voor een stadsprovincie zelf geopperd. In juni 1995 kwam een kink in de kabel toen de bevolking bij refe rendum het idee massaal af wees, als daarvoor de stad zou worden opgedeeld in tien klei nere gemeenten. De opsplitsing was nodig om de macht van de stad in de stadsprovincie te be perken. Sindsdien zet Rotter dam in op een zeer machtige stadsprovincie, om op die ma nier toch de invloed van de stad te beperken. Vreemd genoeg gaan de Rotterdamse bestuur ders daarin nog verder dan de bestuurders uit de regio. ANP Een politieman bekijkt de aangetroffen hennepplanten. foto Cees Spruyt/ANP van onze redactie binnenland VLAARDINGEN - De Vlaardingse politie heeft woensdagmorgen in een kas een enorme hennepkwekerij ontdekt. In de kas stonden 80.000 planten. Voor zover bekend is de kwe kerij de grootste die tot nu toe dit jaar in Neder land werd ontdekt. Er zijn vijf arrestaties ver richt. De politie kwam de kwekerij op het spoor om dat zij in diverse kassen een controle uitvoerde op identiteitspapieren van werknemers. In de kas werden drie mannen aangehouden die geen papieren bij zich hadden. Er wordt nog onderzocht of zij illegaal in Nederland zijn. Na die aanhoudingen liepen de politiemensen verder de kas in. Achterin stuitten zij op de kwekerij. Daar werden nog eens twee mensen aangehouden die de planten aan het verzorgen In samenwerking met de reinigingsdienst Ro- teb haalde de politie gisteren de kas leeg. De planten worden vernietigd. ANP n van onze redactie binnenland GRONINGEN - Foutparkeer- ders, hardrijders en mensen die n andere lichte verkeersovertre- dingen begaan, betalen steeds j. vaker hun boetes. Dat is te dan- ken aan de snellere en betere af- handeling van de inning van 4 boetes. Ook nam de bereidheid toe om parkeergeld te betalen. 'e In de periode 1991-1994 steeg Advertentie het aantal mensen dat de boete voor een verkeerovertreding bij eerste acceptgiro betaalde van 76 naar 85 procent. Het aantal niet-geïncasseerde boetes daal de van 14 naar 7 procent. De stijgende opbrengst van ver keersboetes heeft alles te maken met de wet-Mulder, schrijft drs. A Onneweer. Zij hoopt op 12 ju ni aan de Rijksuniversiteit Gro ningen te promoveren op een onderzoek naar de verbeterde betaling van verkeersboetes. Wetboek De wet-Mulder heeft de inning van de boetes veranderd. Lichte verkeersovertredingen vallen niet langer onder het wetboek van strafrecht. Zij worden afge daan met een bestuursrechtelij ke boete, die sneller kan worden geïncasseerd. Mensen krijgen sneller (meerdere) betalings herinneringen in de bus, de be talingstermijnen zijn korter en justitie kan eerder overgaan tot dwangmaatregelen. Verder is nog maar één organisatie belast met de inning van de boetes: het Centraal Justitieel Incassobu reau. Andere overtredingen die zo worden behandeld zijn het rij den door rood en het niet verle nen van voorrang. Door de verbeterde inning lukt het volgens Onneweer bijna niet meer om onder de boete uit te komen door daar niet op te rea geren. De bestuursrechtelijke boete is onlangs ook ingevoerd in het so ciale zekerheidsrecht en staat op stapel bij andere wetten, zo als de nieuwe mededingings wet. Wielklemmen Uit het onderzoek van Onne weer blijkt ook dat mensen veel vaker bereid zijn om parkeer geld te betalen als de gemeente gebruik maakt van wielklem men. In Amsterdam betaalde 80 pro cent van de automobilisten par keergeld dankzij de klem. Voor de invoering van de Idem was dat 50 procent. Gemeentes varen wel bij de fis caal geïnde parkeerboete, aldus Onneweer. Foutparkeerders en wanbetalers krijgen een belas tingheffing, bestaande uit het verschuldigde parkeergeld. Daar bovenop brengt de ge meente een bedrag aan kosten in rekening. De gemeente mag beide bedra gen houden. ANP van onze parlementsredactie TILBURG - De voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de Utrechtse bur gemeester mr. I. Opstelten, vindt de bijstandsuitkering te laag. Hij zei dat woensdag op het VNG-jaarcongres in Til burg. „Een rijk land moet aan effectieve armoedebestrijding doen", aldus de VVD'er. Gemeenten maken steeds meer gebruik van de mogelijkheden om mensen in de bijstand te hel pen via kwijtschelding of via de bijzondere bijstand. Er is een lappendeken aan maatregelen ontstaan om deze mensen niet aan de kant te laten staan. „Dat roept nadrukkelijk de vraag op of het algemeen niveau van de bijstand met tekort schiet", al dus Opstelten. Hij wees erop dat de gemeenten de extra's voor mensen in de bij stand uit eigen portemonnee moeten betalen, teiwijl ze toch al in geldnood zitten. Voor de gemeenten is het van groot be lang dat de landelijke politieke partijen voor de verkiezingen een duidelijk standpunt inne men over het niveau van de bij stand, aldus Opstelten. Het pleidooi van Opstelten is voor fractieleider Rosenmöller van GroenLinks aanleiding om bij minister Melkert van Sociale Zaken aan te dringen op verho ging van de bijstandsuitkerin gen vanaf volgend jaar. In schriftelijke vragen aan de bewindsman stelt Rosenmöller dat het maatschappelijk draag vlak hiervoor groeiende is. Eer der hebben bisschop Muskens, de FNV en de directeuren van sociale diensten gepleit voor hor gere bijstandsuitkeringen. Mel kert heeft een dergelijke maat regel tot dusver afgewezen. Minister Melkert begint dit jaar een grootscheeps onderzoek naar uitkeringsfraude, waaron der die met de Algemene Bij standswet (ABW). Hij wil onder meer uitvinden waarom mensen frauderen en wat hun achter gronden zijn. Dat zegt de PvclA- bewindsman in antwoord op vragen van het WD-Tweede- kamerlid Van Blerck-Woerd- man. Van Blerck wijst op schattingen van de sociale recherche, dat 25 van onze redactie binnenland DEN HAAG - PTT Telecom heeft in totaal 230.000 gulden uitbetaald of kwijtgescholden aan 332 klanten die naar hun mening ten onrechte een hoge rekening kregen voor gesprek ken met seks- en babbellijnen. Daarmee sloot bet bedrijf woensdag volgens een woord voerder het dossier over de spooknota's en de 06-ellende. PTT Telecom heeft jaren gestre den met de Landelijke Werk groep 06-Gedupeerden uit Ewijk. Bij deze groep meldden zich honderden mensen, die ho ge rekeningen ontvingen voor gesprekken met 06- en 00-lij- nen. Zij hadden die naar eigen zeggen nooit gevoerd. Eind vorig jaar hield PTT Tele com een onderzoek onder alle leden van de werkgroep. Er kwamen 721 reacties binnen. In totaal hadden deze werkgroep leden een schade van 680.000 gulden geleden. PTT Telecom vond dat er in 332 gevallen re den was om het dossier opnieuw te openen. De 06-Werkgroep is woedend dat PTT Telecom ruim 400 men sen die hun zaak voorlegden aan de Geschillencommissie of een onafhankelijk rechter, heeft uit gesloten van herbeoordeling. Onder hen is werkgroepvoorzit- ter A Claessen. Volgens hem is volstrekt willekeurig te werk gegaan. De werkgroep blijft be staan. ..De PTT kan wel zeggen dat het boek dicht is, maar er is genoeg reden de vinger aan de pols te houden." ANP procent van de mensen met een bijstandsuitkering fraudeert. Volgens Melkert gaat het echter om een ruwe schatting- Daarbij baseert de sociale recherche zich op de door haarzelf opge spoorde fraude en op de lopende zaken. Op grond van deze infor matie heeft de recherche een schatting gemaakt voor alle ruwweg 500.0G0 bijstandsge rechtigden. Zelf gaat de PvdA-bewindsman liever uit van de feitelijk opge spoorde fraudegevallen. In dat geval gaat het om 7 procent van het aantal bijstandsgerechtig den. Melkert geeft echter toe dat dit percentage geen betrouwba re schatting is van de totale fraudeomvang. ANP commentaar op pagina 2 BREUKELEN - Oud-staatsse cretaris Haars van Justitie is dinsdag in haar woonplaats Breukelen overleden. Ze was 83 jaar. Haars was staatssecretaris in het eerste kabinet-Van Agt van 1977 tot 1981. Elbarta Alijda Haars werd op 1 september 1913 geboren in Lo- chem. Na haar rechtenstudie in Utrecht was ze van 1937 tot 1977 advocaat en procureur. Haar politieke carrière begon in 1950, toen ze voor de CHU lid werd van Provinciale Staten van Utrecht. In 1967 kwam ze in de Tweede Kamer. Vijfjaar later werd ze gedeputeerde in Utrecht. In 1977 werd ze staatssecretaris van Justitie onder minister De Ruiter. Ze was belast met het van onze verslaggever Wilco Dekker DEN HAAG - Zeker vier van de 37 PvdA-Kamerleden houden er binnen afzienbare tijd mee op. Gerda Dijksman (40), die in maart haar vertrek al aankon digde met een brief waarin ze de werksfeer in de PvdA-fractie hekelde, wordt per 1 september districtschef bij het politie korps Zuid-Holland Zuid. Mie- ke van der Burg (51), voormalig voorzitter van de Rooie Vrou wen, liet gisteren weten na de verkiezingen van volgend jaar te stoppen omdat het Kamer werk te zwaar drukt op haar privé-leven. Ook de Limburger Servaes Huys (57) en voormalig Europarlementariër Eisso Wol- tjer (55) keren het Binnenhof na mei '98 de rug toe.' Dijksman, die van '77 tot '87 bij de Haagse politie werkte, gaat leiding geven aan 250 politie mensen in de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden. Ze liet de fractie ruim twee maanden ge leden per brief al weten er abso luut geen zin meer in te hebben. Dat schrijven veroorzaakte eni ge opschudding omdat Dijks man sprak van een gesloten cul tuur in de PvdA-fractie, die haar verlamde en zelfs met weerzin vervulde. Fractievoor zitter Wallage zei gisteren te be grijpen dat Dijksman deze 'unieke kans" op een nieuwe baan niet kan laten lopen. Peter van Heemst wordt woordvoer der voor politiezaken. vreemdelingenbeleid en ver wierf daar weinig populariteit mee. „Ik moest me vaak teweer stellen tegen mensen die vonden dat we meer buitenlanders moesten opnemen. Dat geluid verneem je haast nooit meer", zei ze jaren later. Het leverde haar het imago van een onver zettelijke, keiharde tante op. Oud-minister De Ruiter vindt het jammer dat de buitenwereld menigmaal viel over haar wat „strakke" presentatie en te wei nig oog had voor haar argumen tatie. „Haars was een echte vak vrouw. Ze heeft de basis gelegd voor het huidige asiel- en vreemdelingenbeleid. Maar in haar tijd was de politiek daar nog niet aan toe", aldus De Rui ter in het Radio 1 Journaal. ANP Mieke van der Burg zegt haar Kamerwerk nog steeds met veel plezier te doen. maar het na twee periodes welletjes te vin den. Eisso Woltjer - bezig met zijn eerste Kamerperiode - zei vorige week dat hij na de verkie zingen niet terug wil keren. Hij klaagde over het 'haantjesge drag' in de fractie en verweet zijn collega's een mentaliteit van 'zelfstandige kruideniers'. Andere PvdA'ers bezweren dat de sfeer in de fractie prima is. Zo spreekt financieel specialist Rick van der Ploeg geregeld van „een warm bad". Lilipaly De Zeeuwse PvdA'er John Lili paly (54) overweegt de Kamer na de verkiezingen eveneens vaarwel te zeggen, maar heeft nog geen besluit genomen. Ver wacht wordt dat er nog min stens één PvdA-Kamerlid uit ei gen beweging opstapt, zodat het totale aantal op zes komt. Daar naast zullen waarschijnlijk nog enkele Kamerleden deze zomer te horen krijgen dat hun dienst verband niet verlengd wordt. De 'blijvertjes' hebben op twee na (partijvoorzitter Adelmund en fractievoorzitter Wallage) inmiddels een 'functionerings gesprek' gehad met de commis sie-Dunning, die de kandida tenlijst voor de verkiezingen opstelt. Dunning wil de fractie opnieuw flink vernieuwen. Daartoe is onder meer een ad vertentie geplaatst in de kran ten, die zo'n 400 sollicitatiebrie ven heeft opgeleverd, GPD EXAMENCADEAU ALLES-IN-ÉÉN BeoSound Century FM radio - CD-speler, cassettedeck en twee geïntegreerde actieve luidsprekers. Slechts 11 cm diep. Kan staan of aan de wand gemonteerd worden. Leverbaar in de kleuren: groen, zilver, blauw, rood, zwart en geel. Ooit kiest u voor mooist AXEL Electro World Van Cadsand Bang Olufsen Center, Stationsstraat 7. GOES Van den Berge Audio Video Bang Olufsen Center, Gasthuisstraat 2-4. MIDDELBURG Expert Kamperman, Lange Noordstraat 20. ST. JANSTEEN Weemaes Electro World, Hoofdstraat 7. TERNEUZEN El. Techn. Installatiebureau Verlinde, Axelsestraat 25. VLISSINGEN Audio Video Design Louis Hemelaar, Spuistraat 82 3 jaar garantie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3