Geboeid door de mysterieuze klok De Berenning van Aardenburg PZC West-Z-Vlaanderen laat kansen liggen zeeland donderdag 5 juni 1997 z 17 lezers schrijven agenda in detail ondernemend zeeland mensenwerk Mei was nat, vrij warm en zonnig Restaurateur repareert uurwerk van Zeeuws Museum Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Damherten Uw verslaggever bericht in het artikel Damherten mogen blij ven in de Manteling (PZC 28 mei) dat de populatie tien jaar de tijd krijgt om zich te verdub belen tot vijftig dieren. Neemt u van mij maar aan dat we dat aantal nu al een heel eind bena deren. Najaar 1996 telde ik in de omgeving van de Eendenkooi twintig damherten bij elkaar; maar ook aan de kant van Vrou wenpolder en bij Domburg wor den er regelmatig gesignaleerd. En ze zwerven steeds verder uit: afgelopen winter liep er een jon ge dambok in de wegberm van de dijk naar Veere. Damherten en vooral ook reeën (waarvan er in de Manteling naar mijn schatting wel tegen de honderd verblijven) hebben allemaal een leefgebied, territorium, nodig. Als er te veel komen treedt stress op met alle nare gevolgen van dien: rusteloosheid, rondzwer ven, vluchtgedrag (gevolgen: aanrijdingen, verkeersongeluk ken) en het optreden van infec tieziekten. Dit alles houdt in dat de populatie in de hand gehou den dient te worden. Aangezien natuurlijke vijanden ontbreken dient de mens regulerend op te treden. Via de jacht. De verant woordelijke instantie zal er dan ook goed aan doen de bestaande jachtcombinatie in te schake len. Voor alle duidelijkheid: ik ben zelf geen jager en in die zin dus geen belanghebbende, maal ais jarenlang onbezoldigd AID- controleur vogel- en natuurbe- schermingwet en al vijftig jaar een vaste bezoeker van het ge bied, meen ik wel enig recht van spreken te hebben. Nu besloten is dat er voor het damwild plaats blijft in de Manteling van Walcheren, laten we dan ook de verantwoordelijkheid accepte ren voor een goed en deskundig beheer. Jan van Leerdam- Kon. Wilhelminalaan 31 Vrouwenpolder Zeeuws Orkest Vrij dag 3 O mei in de PZC een he le pagina als afscheidsgroet of zwanengezang van Frits Tave- nier, voorzitter van het Zeeuws Orkest. In dit artikel wijst de EVENEMENTEN MIDDELBURG - Koorkerk, 15 uur: Miniconcert door dameskoor Ad Li bitum RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort (t/m okt.); SAS VAN GENT - Prinsenkade, 16.15 en 19 uur: Golden Circus; BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: The Fifth Element; Turbulence Cinemactueel, 20 uur: Karakter; Liar Liar; The Saint; GOES - Grand, 20 uur: The Saint 't Beest, 20.30 uur: Breaking the Wa ves; HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: Turbulence; Liar Liar; The Fifth Element; All Stars; Donnie Brasco; The Saint; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: The English Patient; VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur: Li ar Liar; Turbulence; The Fifth Ele ment; Donnie Brasco; TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG - Archeologisch Museum, 10.30-12 en 13-17.30 uur: '(in de) Kaart kijken', Het verleden in het West-Zeeuws-Vlaamse land schap van heden, (t/m 30/9); SINT ANNA TER MUIDEN - Streek- landbouwmuseum Agrimuda, 10- 12 en 13-18 uur: 'Van paarden naar paardenkrachten', boerenleven in West Zeeuws Vlaanderen (t/m 30/9); SINT ANNALAND - Museum De Meestoof, 14.15-16.45 uur: Foto-ex positie 'Bruidssuikers en witte broodsweken', trouwrituelen (t/m okt.); BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 11-17 uur: 'Passages', Aagje Pel, ge mengde techniek en Bert Bevers, poëzie (t/m 6/7); Eugène Peters, schilderijen (t/m 8/6); Galerie 't Lievevrouwke, 13.30-18 uur: Jannie Boers en-,Tonnïe Nuij- ten, keramische objecten; Paul Bogaert, linosnedes (t/m 14/6); BRESKENS - Visserijmuseum, 10- 12 en 14-17 uur; VOC-jacht Bres- kens (t/m 29/6); BROUWERSHAVEN - St. Nicolaas- kerk, 13.30-16.30 uur: Kees v.d. We tering, schilderijen en tekeningen (t/m 12/6); BURGH-HAAMSTEDE - Galerie 't Zuuddek, 10-17 uur: Ida Wendrich en Liesbeth Mullemeister (kera miek) t/m 27/6; Leontien Hooij, schilderijen (t/m 27/6)'; De Burghse Schoole, 13.30-16 uur: 'Rozen verwelken, scheepjes ver gaan' over 150 jaar poëzie-albums; 'Hazen en konijnen'; 'Vlinders' (t/rh 25/10); DOMBURG - Museum Marie Tak van Poortvliet, 13-17 uur: Reimond Kimpe, Kimpe's Collectioneur (t/m 15/6); GOES - Galerie v.d. Berge, 13-17 uur: Jus Juchtman, schilderijen (t/m 14/6); Museum, 10-17 uur: Hemels Erf goed, schatten van het Bisdom Bre da (t/m 31/8); GRIJPSKERKE - Zijdemuseum, 13.30-17.30 uur: Lou Willeboordse, 'natuurgetrouwe vlindertekenin gen in kleur' (t/m 26/7); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30-12.30 en 17-20 uur: Asmet Selim, beeldende kunst (t/m 24/7); HULST - Stadhuis (hal), 9-12 en 13- heer Tavenier alle eigen schuld voor de huidige (financiële) si tuatie van het Zeeuws Orkest af. Noemt zichzelf de zondebok en gedeputeerde De Kok het kwa de genius die erop uit zou zijn het Zeeuws Orkest te laten stranden. Niets is echter minder waar. Er is er maar één echt ver antwoordelijk voor de situatie van het Zeeuws Orkest en dat is Tavenier zelf. Als een dictator heeft hij. met een dociel bestuur, het Zeeuws Orkest onder eigen duim gehouden. Inspraak werd niet geduld, tot in de kleinste details regelde en beheerste hij elke denkbare situatie, en zeker ook de financiële. Hij bestond het zelfs om. en plein public, tij dens repetities dirigenten te corrigeren. Samenwerking met andere muziekgezelschappen werd hooghartig afgewezen. Uiteindelijk heeft zijn megalo mane instelling geleid tot de huidige situatie van het Zeeuws Orkest. Het is nu maar verder te hopen dat het Zeeuws Orkest tot in lengte van dagen zal mogen blijven bestaan met een wat aanspreekbaardere voorzitter en een minder dociel bestuur. B. van Trirum Westwal 77 Goes Politie bekeurt 90 hardrijders TERNEUZEN - Bij een controle op de Haarmanweg in Terneu- zen maakte de politie woensdag 90 keer proces-verbaal op tegen snelheidsovertreders. In totaal passeerden 1009 auto's de ra- darapparatuur. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 82 kilo meter per uur, terwijl ter plaatse 50 kilometer is toegestaan. De politie houdt vandaag snel heidscontroles op de Kraaijenstein- weg in Haamstede en de N256 op Noord-Beveland. 16 uur: Werken van Beatrice Vael (t/m 6/6); KAPELLE - Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Werken in de Fruitteelt' (zwart- /wit foto's) (t/m 1/9); Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Rie Baauw, olieverfschilderijen (lucht, land en water) (t/m 13/6); MIDDELBURG - Zeeuwse Biblio theek, 9-21 uur: Zierikzee rond 1900, prentbriefkaarten en foto's (t/m 21/6); Aanwinsten selectieronde en publiekskeuze 1997 (t/m 14/6); Zeeuws Museum, 11-17 uur: Rei mond Kimpe, De gulden midden weg, schilderijen en tekeningen (t/m 15/6); Galerie 'T', 11-16 uur: Marja de Lan ge, schilderijen en Angelique Sturm, beelden (t/m juni); Marjan Groeneveld, etsen en Wim Zwijsen, monothin (t/m juli); Galerie Het Gouden Briefke, 10- 17.30 uur: Greetje de Korne, schil derijen in olie en acryl en Jeannet Hoejenbos, bloemen in aardewerk (t/m 26/6), Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Mya 's-Gravesande-Kuyper, schil derijen in gouache, aquarel en acryl (t/m 1/7); Kunstuitleen, 13-17 uur: Elske Neus, metro s (t/m 28/6); Werk van diverse kunstenaars (t/m 14/6); GHL-galerie, 13-17 uur: Wouter van Riessen, spin-off (t/m 15/6); OOSTBURG - Den Hoekzak, 10-12 en 14-18 uur: 'Kunst om te begin nen', werken van diverse kunste naars (t/m 24/6); OOST-SOUBURG - Watertoren, 12- 17 uur: Expositie van Bettina Gru- ber, David Smithson en Ulrich Till- mann (t/m 6/7); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, 10-17 uur: Expositie van botten van fossiele zoogdieren; De Flora voltooid (t/m 28/9), OUDDORP De Grevelingen, 10-17 uur: Jan Nelemans, aquarellen en olieverfschilderijen (t/m 29/6); VEERE - Grote Kerk, 10-17 uur: 'Ge verfde vrijheid', schilderijen van Hetty van der Linden (t/m 29/6); De Schotse Huizen, 12-17 uur: Wer ken llona Schmit; VLISSINGEN -Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Van Zeeuwse Admirali teit tot marine inZeeland'(t/m 28/9); Theo van Doesburgcentrum, 9-17 uur; 'Beeld en Landschap' werken diverse kunstenaars (t/m 3/8); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10- 12 en 13-17 uur: '125 jaar Groei en Bloei' (t/m 25/10); 'Het aangespan nen trekpaard' (t/m 25/10); ZIERIKZEE - Galerie "Galerij", 13-16 uur: Tien Heestermans, "Naar Mar- sella" tekeningen, collages en schil derijen (t/m 19/6). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zee land: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. van onze medewerker Lukas Fransen MIDDELBURG - De mysteri euze klok in het Zeeuws Muse um in Middelburg tikt weer. Albert de Goeij, restaurateur van oude klokken, kon het niet langer aanzien. Elke keer als hij het Zeeuws museum be zocht, stond het uurwerk van deze 'bijzondere' klok stil. „Het intrigreert je toch", aldus De Goeij. „Het valt me gewoon op als dingen het niet doen, vooral klokken. Ik kon het niet uitstaan dat het uurwerk niet tikte." Albert de Goeij zat als klein kind al te prutsen aan oude wekkers. „Maar ik haalde echt van alles uit elkaar hoor." Hij maakte voor het eerst kennis met het vak van restaurateur via zijn broer. Deze zat op de Vakschool in Schoonhoven en nam allerlei werk mee naar huis. Zo ging het bekende bal letje rollen, in 1981 studeerde De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. De cokesfabriek ACZC in Sluiskil heeft het ISO-9002 certificaat behaald. Het kwali teitscertificaat werd uitgereikt door C. Quak van het Rotter damse bureau Veritas. Naast het kwaliteitszorgsysteem be schikt ACZC tevens over een (nog niet gecertificeerd) arbo- en milieuzorgsysteem. Palingrokerij Scherpenisse te Sint-Annaland is maandag 9 juni gastbedrijf voor de Ex portsociëteit van de Kamer van Koophandel. De sociëteit duurt van 15.30 tot 18.30 uur. hij zelf af aan de Vakschool. „Ik heb toen een paar jaar bij een baas gewerkt in Utrecht. Daar is de liefde voor het antiek ont staan." Wegwerpproducten In 1985 verhuisde De Goeij naar Middelburg. Daar begon hij een uurwerkmakerij in de Nieuwstraat. Volgens De Goeij een uitstervend beroep. „De meeste klokken van tegen woordig zijn wegwerpproduc ten. Na een bepaalde tijd hou den ze er gewoon mee op en kun je ze weggooien. Vroeger was dat niet zo. Een antieke klok heeft maar eens in een mensen leven een onderhoudsbeurt no dig. Oude klokken zijn daarom nog steeds het beste." Zijn werk slokt zoveel tijd op dat het tegelijk zijn hobby is. De Goeij kan dan ook al zijn creativiteit botvieren op de restauratie van een antieke klok. „In dit vak is het zo dat je kapotte onderdelen niet zo maar kunt kopen. Je moet het vaak zelf maken. En dat is niet eenvoudig. Want naast dat een restaurateur oud materiaal moet gebruiken, moet hij ook Kwaliteitskring bekijkt 'audits' TERNEUZEN - De Kwaliteits kring in Zeeuws-Vlaanderen buigt zich donderdag 12 juni bij Dethon Industrie in Terneu- zen over het voorbereiden en uitvoeren van audits, controles op de procedures die de kwali teitszorg in een bedrijf of orga nisatie moeten bewaken. Deze audits, die worden uitge voerd door mensen van speci aal door de overheid daartoe aangewezen onafhankelijke instanties, horen bij het certifi ceren van zulke zorgprogram- ma's. Gastspreker is ir. I. H. M. Bot, lead-accessor van Bureau Veritas Quality International, uitvoerder van zulke audits bij deze certificerende instantie. Hij legt uit hoe deze beoorde ling in zijn werk gaat. De bie- enkomst duurt van 19.00 tot 21.30 uur aan de mr. F. J. Haar manweg. proberen het idee van de maker te volgen. Daarom is een goede restauratie ook zo belangrijk voor de waarde van de klok." Op een dag besloot De Goeij contact op te nemen met het Zeeuws Museum. „Er hing daar al jaren een bijzondere klok die niet tikte. Ik wilde al tijd al voor musea restaureren omdat daar de kans het grootst is dat je tegen iets leuks aan loopt. Een goede referentie van het Zeeuws Museum kan mis schien ook de deuren van ande re musea openen." Maar dat was niet de enige re den voor De Goeij. „Het is ei genlijk een hele mysterieuze klok. Normaal wordt de slinger aangedreven door het uur werk. In dit geval maakt het uurwerk deel uit van de slinger. De klok is eigenlijk één grote slinger. Maar hoe blijft die slin ger in beweging? Dat is nu juist het mysterieuze." Voor De Goeij was reparatie van de ruim 150 jaar oude klok een uitdaging. „Het idee dat je aan iets werkt dat vaak al hon derden jaren oud is. Dat de ma kers toen met het meest een voudige gereedschap zoiets in elkaar hebben gezet, dat dwingt toch wel respect af. Te genwoordig kan dat al lang niet meer. Dat is veel te kost baar." Hij is blij dat de klok nu loopt. „Iets in zijn orginele staat terug brengen, dat is toch de kick van de meeste restaura- teurs. Dat geeft veel voldoe ning." Albert de Goeij met het Middelburgse meesterwerk. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Hans Heijt OOSTBURG - De kust van West-Zeeuws-Vlaanderen heeft een aantrekkelijk achter land, maar dat wordt te weinig benut en onvoldoende onder de aandacht van toeristen en re creanten gebracht. De meeste inspanningen zijn nog immer gericht op het strand. Deze conclusie trekt de werk groep recreatie van de Land bouwuniversiteit Wageningen in een rapport over recreatieve ontwikkelingen aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust. Linda Brouwer en Hans Bakker voer den dit onderzoek uit in op dracht van de Denktank recre atieve ontwikkelingen Kust West-Zeeuws-Vlaanderen. De^e denktank bestaat uit on dernemers en vertegenwoordi gers van de gemeente Oostburg en is opgericht om de toeris- tisch-recreatievè aantrekke lijkheid van de West-Zeeuws- Vlaamse kustregio te vergro ten. Brouwer heeft het huidige 'toe- ristisch-recreatieve product' op basis van een literatuurstu die en een gebiedsverkenning in kaart gebracht. De onder zoekster komt tot de conclusie dat er een ruim aanbod aan toe- ïistisch-recreatieve accommo daties is en dat korte en lang blijvende gasten natuur en landschap in het achterland zeer aantrekkelijk vinden Maar Brouwer vindt dat de sterke punten rust en ruimte niet voldoende benut worden. „Er zijn te weinig mogelijkhe den voor korte eendagsuitjes en er is te weinig groen en sfeer bij de campings en bungalow parken. Het product Kust West-Zeeuws-Vlaanderen wordt wat sleets", constateert Brouwer. Brouwer schetst drie scenario's die inspelen op behoefte en ge drag van verschillende soorten recreanten en toeristen: In het eerste scenario ligt de nadruk op het koesteren van de kwali teit, het tweede legt de nadruk op diversiteit en in het derde scenario wordt gepleit voor exclusief maatwerk langs de kust. Volgens Brouwer ver dient het aanbeveling de diver siteit te benadrukken, omdat dan de rust en ontspanning in een goede ruimte onder de aan dacht kunnen worden ge bracht. Elementen uit de ande re twee scenario's kunnen ter aanvulling dienen. Verder pleit Brouwer voor re gionale samenwerking bij het realiseren van kleinschalige voorzieningen op het gebied van natuur, cultuur, religie, speelvoorzieningen en recrea- tiewerk. Het rapport wordt vandaaag, donderdag, om 16.00 uur gepresenteerd in de burgerzaal van het gemeente huis van Oostburg. van onze medewerker Jos Broeke VLISSINGEN - De afgelopen maand mei was nat, iets aan de warme kant en de zon scheen wat langer dan normaal. Vooral in het kustgebied is plaatselijk veel regen gevallen. In Wilhelminadorp werd 56 mm gemeten tegen 49 mm normaal. In Vlissingen viel daarentegen 93 mm. Verder meldde Ritthem 89, Middelburg 87, Burgh- Haamstede 80, Vrouwenpolder 74 en Westdorpe 7 0 mm. Veel re- gen viel er op 5 mei: in Vlissin gen werd 24 mm geregistreerd. Ook in de nacht van 17 op 18 mei viel in het gebied tussen Zoute- lande en Domburg veel regen tijdens onweersbuien. In Wil helminadorp regende het 44 uur tegen 38 uur gemiddeld. De gemiddelde temperatuur in Wilhelminadorp^ was 13.1 tegen 12.3 gr normaal. De hoogste temperatuur werd op 17 mei in Wilhelminadorp en Westdorpe gemeten: 27.6 gr. De laagste temperatuur werd op 7 mei in Westdorpe gemeten: 0.3 gr. Aan de grond kwam het toen nog tot lichte vorst. In Vlissingen en Wilhehninadoi'p werden 2, in Westdoxpe 3 zomerse dagen (maximumtemperatuur >25 gr) geregistx-eerd. Het aantal war me dagen (maximumtempera tuur >20 gx-) liep uiteen van 6 in Vlissingen tot 8 in Wilhelmina- doxp en Westdorpe. De zon scheen in Wilhelmina dorp 235 uur tegen 202 uur nor maal. Vlissingen meldde ook 235 en Westdorpe 227 uur zon. Het aantal zonloze dagen was 1 tegen 3 normaal. Op twee dagen werd in Vlissin gen windkracht 7 bereikt. A. Dijkwel leidt stuurgroep MIDDELBURG - Het Middel burgse Statenlid A Dijkwel zal leiding geven aan een stuur groep de staatssecretaris E. Ihrpstra (welzijn) zal adviseren over de zorg voor licht verstan delijk gehandicapte jongeren. Dijkwel treedt op als onafhan kelijk voorzitter. In de stuurgroep zitten verder Vertegenwoordigers van be trokken ministeries, provincies, gemeenten, de inspectie en [zorgverzekeraars. Regering en Tweede Kamer willen de ko- mende tien j aar 2 5 milj oen extra uittrekken om jongeren met ge- j dragsproblemen te helpen. De musical 'De Verloren Sleutel' verhaalt over de berenning van Aardenburg in 1672. door Wilma Valk Circa tweehonderd soldaten in Aardenburg sloegen in de nacht van 25 op 26 juni 1672 de aanval van circa negendui zend Franse soldaten af. „Met zodanigen couragie dat het te verwonderen waer", wordt in de historische stukken ge schreven. Moed is er ook, 325 jaar later, nodig om met 45 kin deren en 25 volwassenen de over de Berenning van Aar denburg geschreven musical 'De Verloren Sleutel' op te voe- Freddy Moens (34), dirigent van het Jongerenkoor in Aar- denburg he'eft als jongen van negen bij de laatste opvoering in 1972 meegespeeld. „Ik her inner het mij als een enorme gebeurtenis. Dit is misschien mijn enige kans om het nog eens van dichtbij mee te ma ken. We willen ook de gedachte aan de Berenning van Aarden burg levend houden, er gaat al zoveel verloren in deze moder ne maatschappij. Het Jonge x-enkoor is het ideale gezel schap voor deze musical: veel kinderen en voldoende vol wassenen voor hand- en span diensten en het meezingen aan de zijkant als ondersteuning, daarbij nog ons combo, de ide ale club." Groepen Freddy en zijn helpers zijn'ver deeld in groepen: een regie groep die zowel vóór als achter het toneel werkt. Een kleding groep, dames die de benodigde kostuums verzamelen en zono dig zelf maken. Een grime- groep, die pas op de grote dag zelf in actie komt en een decor- groep die het decor herstelt en opbouwt. „Gelukkig was het door Jozef Verbeke en Willv de Vxiend in 1972 gemaakte decor nogyrijwel geheel intact", ver telt Freddy, „dit was een mee valler voor ons, we hebben het decor gevonden in de loods van Gemeentewex-ken. Het decor is 20 meter breed, 3 meter hoog en bestaat uit 20 panelen. „Het podium van cir ca 110 m2 is wel erg groot en heel apart voor onze zanger tjes". aldus Freddy. „Ook al zijn ze gewend aan zingen in een koor alleen op het toneel,, zingen en spelen is heel anders. Spannend, moeilijk, soms moeten ze weer gemotiveex-d worden, soms heb ik ook mijn dieptepunten, maar de regie- groep vangt veel op en ineens gaat dan alles weer van een lei en dakje." Om de geluidsin stallatie en de belichting aan te passen aan de eisen van 1997 is een beroep gedaan op gemeen te, de middenstand en de ver enigingen van Aardenburg.,, Gelukkig zon derproblemen, om de financi en hoeven we ons geen zorgen meer te maken." Dubbelrol Voor de zestig rollen van de musical waren er niet voldoen de kinderen in het koor. „Het aantal is naar vijfenveertig ge- bi-acht door hulp van broeitj es enzussen, soms meer of minder gedwongen", lacht Freddy, „vijftien kinderen spelen een dubbelrol. Zaterdag 5 juli is het dan zover. Voor de St. Baafskerk, ook in 1672 in beeld bij de Berenning, wordt de musical opgevoerd. „Bij slecht weer wijken we uit naar de voorkex-k, maar we ho pen op mooi weer en we zijn er in ieder geval klaar voor." Klaar is ook Max-c Moens met zijn tentoonstelling over 325 jaar Berenning. Al vanaf half juni zijn er vier weken lang au thentieke stukken in de St. Baafskerk te zien. Er staat een maquette die de situatie in Aardenbux-g tijdens de Beren- ning laat zien, er zijn brieven uit het gemeentearchief uit 1672, waaxonder een hand- schrift van bux-gemeester Peurssen en de brief van Jan de Cuijper die de Aardenbux-gers waarschuwde voor de Fran sen. Verder heel veel iirfonna- tie over vroegere Berennings- feesten. „Ik heb nog niets kunnen vin den uit 1772", vertelt Mare, „maar wel veel informatie uit 1872 waaronder een affiche van wel drie meter lang. Toe gangskaarten voor de feeste- foto Peter Nicolai lijkheden kostten in 1872 voor heren ƒ1,00 en voor dames maar ƒ0,50." In 1922 was er ge zien de politieke situatie een gx-oot feest maar in 1947 waren er feesten met een optocht en een herdenkingsspel in de open lucht. „Aan dit historische openluchtspel deden tweehon derd mensen mee", zegt Mare. „Er waren paarden er wex-d ge schoten, men trachtte de Be renning zo getrouw mogelijk na te spelen. Er waren toen wel tweeduizend bezoekers." Een van de px-onkstukken uit 1947 is een plakboek van me vrouw F. J. van de Bx-oecke-de Man, die het stuk zelf schreef en ook de regie voex-de. Ook van de meex-daagse feesten in 1972 is veel bewaard. Max-c hoopt op veel belangstelling van de Aar denburgers voor de tentoon stelling. „Ik hoop dat eens in de vijfenwintig jaar herdacht wordt dat Aardenburg de eer ste stad in deze ooi-log was, die de vijand voor haar wallen te rugdreef. Flier gold voor het eerste in 1672 het woord: 'tot hevr toe ende niet verder!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 35