Teleurstellend jaar voor Dethon Binnenstad Terneuzen kruipt uit dal Herinnering aan spoorwegverleden Kosten restauratie kerk Nieuw-Namen weer onder de loep Willibrordusschool heeft beste Hulster agrariërs in de dop zeeland 13 Inkomsten en batig saldo sociaal werkvoorzieningschap in 1996fors gedaald Ijongerenkoor Hulst kampt met tekort aan leden Akkoord OR en politieleiding Man ernstig toegetakeld op veer Zilveren Schor krijgt fietsen Onderwijsbrochure over Zeeland Frietkraam brandt uit Kat mishandeld met vloeistof Man stookte kampvuur «in achtertuin Sasse wijkagent vertelt in bieb Schaapscheerdersfeest kinderboerderij Clinge donderdag 5 juni 1997 ï/anonze verslaggever Ainnv van Gremberghe fERNEUZEN - Het sociaal i|erkvoorzieningsschap De thon heeft een matig" jaar achter 'ije mg- Werd 1995 afgesloten met een batig saldo van bijna Sen miljoen gulden, vorig jaar hield het schap amper 172.000 rTulden over. Met name de be drijfsresultaten vielen, met een 'lerugloop aan inkomsten van ruim 1.8 miljoen gulden, fors te ven. De omzet in de elektronica énbehangtafels liep sterk terug. Finaneieel-directeur A G. van het Zeeuws- werkvoorzienings- sehap zei woensdag, naar aan leiding van de jaarrekening i996, dat 'de terugval in inkom sten wellicht eenmalig is'. J,Noem het een dip. Momenteel HULST - Het Jongerenkoor Hulst is naarstig op zoek naar iiieuwe comboleden ter verster king van het orkest. Gemist worden keyboardspelers, jhvarsfluitisten, klarinetisten en gitaristen. Vooral een drum mer zal met open armen worden ntvangen. Ook nieuwe zangers :ijn meer dan welkom. )e aanvulling is des te noodza kelijker, omdat het Jongeren- oor Hulst volgend jaar zijn ijftienjarig bestaan viert. De oorbereidingen, onder leiding 'an de nieuwe diligente Leny ïamelink, zijn inmiddels in vol- egang. Het aantal comboleden is de faatste tijd sterk verminderd loor studie of verhuizing, waar- Soor veel mensen noodgedwon gen moesten stoppen. Momen teel telt het koor 32 leden in de leeftijd van twaalf tot veertig jaar, Het repertoire omvat onder neer nummers van The Beatles, jfhe Carpenters, Herman van veen en enkele a-capellanum- iers. like vrijdagavond tussen 20.00 21.30 uur repeteren de leden jp de eerste verdieping van het %outenkwartier in Hulst. staan we er een stuk beter voor. De orderportefeuilles van al on ze afdelingen zijn redelijk ge vuld. De resultaten voor het lo pende jaar zullen - voor zover ik nu kan inschatten - een stuk be ter uitpakken." Volgens Sponselee werden de bedrijfsresultaten over 1996 ook nog eens negatief beïnvloed door een korting op de rijkssub sidie voor het schap. Een kor ting van zo'n miljoen gulden. Dit jaar is van een forse korting geen sprake en heeft het Rij k bo vendien te kennen gegeven de CAO-aanpassing grotendeels voor rekening te nemen. Vorig jaar moesten de schappen de CAO-verhogingen zelf ophoes ten. Werkdruk Het voorbije matige jaar en de wil van de bedrijfsleiding om dit jaar beter te presteren hebben overigens wel geleid tot een ver hoging van de werkdruk op de werkvloer. Sponselee gaf dit gisteren ook toe. „In Hulst was er vorig jaar weinig te doen; nu worden daar overuren ge draaid. Zo'n ommezwaai zorgt voor extra werkdruk. Dat is waar. Dat neemt niet weg dat mensen die bij Dethon werken een dienstverband hebben en dan mogen er - overigens wel naar vermogen - prestaties ver wacht worden." Het overschot over 1996 wil het schap gebruiken om toekomsti ge investeringen te kunnen be kostigen. Daarnaast - zo blijkt uit de aanbiedingsbrief van het dagelijks bestuur bij de begro ting voor 1998 - zal het aantal fulltime arbeidsplaatsen bij De thon volgend jaar amper groei en. Het bestuur gaat uit van 569 arbeidsplaatsen, slechts vijf meer dan dit jaar. De begroting voor 1998 kan al leen sluitend gemaakt worden als er vier ton geput wordt uit het egalisatiefonds dat de Zeeuws-Vlaamse gemeenten sinds 1991 jaarlijks met twee ton hebben aangevuld. Ook vol gend jaar worden de gemeenten gevraagd een dergelijk bedrag beschikbaar te stellen. Het algemeen bestuur van De thon buigt zich donderdag 26 j uni over j aarrekening en begro ting. De vergadering begint om 10.00 uur in het Dethon-ge- bouw in Terneuzen. Kunstenaar kees Wijker beproeft de rails van zijn spoorwegmonument. v- -- - - vi *t:r' - si."-: foto Charles Strijd van onze verslaggever AXEL - De Middelburgse kunstenaar Kees Wijker laat hel spoorwegverleden van Axel herleven bij de rotonde op het kruispunt Emmastraat/Nieuwendijk/ Oudeweg/Buitenweg/Stationsstraal. Vlakbij de plek waar vroeger het Axelse station was, staan sinds woensdag op ze venmeter rails weer een locomotief en een aanhangertje. Naast het treintje comple teert een hoog de lucht instekende sein paal het spoorwegmonument. U Vóór de aanleg van de minirotonde zijn de oudertuls opgeruimd. De grond is daarna door de.Nederlandse Spoorwegen overge dragen aan Axel. Het gemeentebestuur besloot vorig jaar herfst voor het braak liggende terreintje tussen Oudeweg en Buitenweg een kunstwerk te laten ont werpen dat te maken heeft met de spoor weggeschiedenis van het marktstadje. Kanonskogel Middelburger Kees Wijker bleef met zijn kunstwerk heel dicht bij de treinen die vroeger door Axel reden. „Maar ik wilde géén historisch verantwoorde trein op ware grootte maken, want de passanten moeten niet denken: 'Hé, hier reed een trein en die doet het niet meer'. Ook moe ten mensen niet worden overdonderd door een enorme metalen 'kanonskogel bij de entree van de stad." „Aan de andere kant moet er wel wat te fantaseren blijven en daarom heb ik gekozen voor een poëti sche interpretatie van de locomotief." Wijker gebruikte voor zijn fantasietrein wel het 'klassieke kunstenaarsmateriaal'" brons. De seinpaal die erbij staat, vormt een eenheid met de ANWB-wegwijzer op de rotonde, Het spoorwegmonument wordt op een la ter moment - de gemeente weet nog niet precies wanneer- officieel 'onthuld'. Vóór die plechtigheid wordt het onkruid ver wijderd van het terreintje waarop trein en seinpaal staan. Nieuwe struiken en plan ten moeten het monument nog meer ca chet geven. MIDDELBURG - Tussen de leiding en de ondernemingsraad van de politie Zeeland zijn sluitende afspraken gemaakt over de wijze waarop de Wet op de Ondernemingsraden moet wor den gehanteerd. Twee weken geleden bleek er een verschil van mening te bestaan over de interpretatie en toepassing van de wet. Afgesproken werd toen hierover eerst duidelijkheid te scheppen om problemen in de toekomst te voorkomen. PERKPOLDER - Een 33-jarige man uit Zaamslag is, naar woensdag pas bekend werd, zaterdagnacht ernstig mishan deld op de veerboot van Perkpolder naar Kruiningen. De man liep een snijwond in het gezicht, een hersenschudding en ver wondingen aan het hoofd op. Hij kreeg zaterdag op de laatste boot naar Kruiningen ruzie met een onbekende man die zijn vriendin lastig viel. Het conflict escaleerde, waarna een groep van tien tot vijftien jongeren zich als één blok tegen de inwo ner van Zaamslag keerde. Het slachtoffer belandde op de grond en werd bekogeld met flessen en blikjes. Een medewer kervan de veerboot kwam wel even kijken, maar greep niet in. Pas maandag werd duidelijk hoe ernstig de verwondingen waren. De man kreeg strikte bedrust voorgeschreven. Dins dag heeft zijn vriendin aangifte gedaan. De politie vraagt ge tuigen zich te melden. DEN HAAG - Vakantiecentrum Het Zilveren Schor bij het Veerse Meer krijgt van fietsenfabrikant Batavus 25 fietsen. De Friese fabrikant maakte dat woensdag bekend in Den Haag. Daar kreeg minister H. Dijkstal van Binnenlandse Za ken de achtmiljoenste fiets die de fabriek heeft geproduceerd cadeau. Het is de bedoeling dat Dijkstal de fiets gebruikt als 'bedrijfsfiets*. v MIDDELBURG - De provincie heeft een algemene informa tiebrochure over Zeeland gepubliceerd. De publicatie is voor- al bedoeld voor het onderwijs. De provincie krijgt regelmatig verzoeken van scholen of individuele scholieren om informa tie over Zeeland. Op een enkele uitgave na waren de publica ties van de provincie niet gericht op het basisonderwijs en de eerste fase van het voortgezet onderwijs. Met Wat je gewoon moet weten over Zeeland wordt in die leemte voorzien. Ook anderen die feitelijke informatie over Zeeland zoeken kun nen met de publicatie uit de voeten. In zeventien hoofdstuk ken komen onderwerpen als geschiedenis, geografie, bestuur en toerisme aan bod in teksten, tekeningen en foto's. De bro chure is gratis verkrijgbaar bij de provincie. SAS VAN GENT - Een Sasse frietboer kan voorlopig zijn schuimspaan aan de wilgen hangen. De 26-jarige man ont dekte woensdagochtend dat zijn frietkraam volledig was uit gebrand. De man had het kraam de avond tevoren in goede or de op de Beneluxstraat in zijn woonplaats achtergelaten. De hoogte van de schade was woensdag nog niet bekend. De oor zaak van de brand is eveneens nog onbekend, maar brand stichting wordt niet uitgesloten. ZAAMSLAG - Een 22-jarige man uit Zaamslag deed woens dag bij de politie aangifte van mishandeling van een huisdier. Zijn kat bleek in zijn schuur aan de A van Walravenstraat in Zaamslag overgoten te zijn met een vluchtige vloeistof. Het dier was onderkoeld en stijf. Van onze verslaggeefster Tascalle Cappetti NIEUW-NAMEN - De ad-hoc- commissie die de onderhouds- vtoestand van de kerk in Nieuw- - Namen gaat inventariseren, zal op korte termijn met deskundi gen de kerk aan een nadere in spectie onderwerpen. Het kerk bestuur, de dorpsraad van Nieuw-Namen en de vrijwilli- gersgroep zijn dit overeengeko men na een moeizaam gesprek. De inventarisatie moet uitwij zen of het door het kerkbestuur Opgestelde kostenplaatje voor de restauratie van de Sint Jozef - ;erk wel realistisch is. Volgens leze begroting is een miljoen ilden nodig; de dorpsraad en le vrijwilligers denken dat het ;elgoedkoper kan. 'enningmeester T. van Duyse 'an het kerkbestuur wil niet Jerder dan het moment waarop alle verzekeringen in orde zijn, toestemming geven de kerk te betreden. Volgens hem is het an ders onverantwoord om de kap constructie van dichtbij te be kijken. De besprekingen over de te volgen werkwijze verliepen deze week 'niet zo soepel', er kent hij, omdat kerkbestuur en dorpsraad er totaal andere me ningen op na houden. De één iet geen mogelijkheden de kerk behouden, omdat er te veel ian moet gebeuren; de ander teeft zijn zinnen erop gezet met Tijwilligershulp en sponsor- lelden het voortbestaan van de terk voor Nieuw-Namen te ga- anderen. ,Er wordt naar mijn mening te gemakkelijk over ge dacht. Dat doen we wel even, vordt er geredeneerd. Maar met bn beetje schilderen ben je er 'iet. Voor het vervangen van een apconstructie is veel meer :enms van zaken nodig. En anf HOEK - Een 39-jarige man uit ofóprugge werd dinsdagavond aangehouden omdat hij in een achtertuin van een woning van fen kennis aan de Gerberalaan m Hoek een kampvuur had ge blaakt van hout en kleding. De nian bleek bovendien in het be- ?it van 11,5 gram marihuana. De drugs werden in beslag ge- Jiomen. waar haal je het geld vandaan?", uit Van Duyse zijn twijfels over de haalbaarheid van het plan. Woordvoerder R. Bleijenberg van de vrijwilligersgroep is er echter van overtuigd dat het lukt. Hij noemt de weerstand van het kerkbestuur tegen de pogingen van een aantal inwo ners van het dorp pure koppig heid. En snapt ook niet waarom het zo moeilijk doet. „Ze zouden ons met open armen moeten ontvangen." Als het aan hem ligt, hoeft het kerkbestuur het geld dat het nog in het paro chiefonds heeft niet eens te ge bruiken voor de restauratie. „We gaan onze eigen kas vor men." Het besluit om het voormalige witgele-kruisgebouw te betrek ken, was zeer tegen de zin van de dorpsraad. Op aandringen van de dorpsraad is daarop een com missie gevormd die zelf een res tauratieplan gaat opstellen. De ze rapportage moet 1 september klaar zijn. Het streven is deze al eerder te presenteren. Op de basisscholen, peuterspeelzalen, het wijkcentrum en de pleintjes in het centrum van Terneuzen voelen velen zich weer beter: de rust lijkt grotendeels weergekeerd. foto Charles Strijd van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - Het gaat allemaal beter in de binnenstad van Terneuzen, roept ie dereen. Last van drugsdealers is er nog wel, maar of dat ook overloopt? Messen trekkers, schietpartijen, naalden her in der in de bosjes - je hoort er bijna niet meer van. Beïnvloeding van de publieke opinie door politie en gemeente, realiteit, gewenning? „Wat het precies is, weet ik ook niet", zegt een vrouw die dertig jaar geleden haar hart verpandde aan het ou de stadscentrum. „Maar de rust is terug bij de meeste mensen die hier wonen. En daar gaat het om." Op de basisschool, peuterspeelzaal en. het wijkcentrum was de drugsoverlast gesprek van de dag onder ouders en an dere bezoekers. Was, want je hoort er bijna niemand meer over, ervaart hoofd leidster Trees de Theije van De Binnen- stappertjes. De speelzaal en de school hebben de neergang van de leefbaarheid in het stadscentrum rechtstreeks voor hun kie zen gehad. Een aantal jonge gezinnen trok weg, toen het nog kon. Voor hen kwam niemand in de plaats, met als ge volg dat de inschrijvingen terugliepen. Die tendens lijkt zich nu te stabiliseren. „Voor het nieuwe seizoen is er weer vraag naar een plaats in de jongste groepen. Je merkt gewoon dat de angst om hier te wonen er een heel eind uit is. Waaromzou men dan nog willen verhuizen? Je zit overal vlakbij. Maar hoe breng je dat de buitenwacht, mensen die dénken te we ten hoe het er in het centrum aan toegaat, aan het verstand? De nieuwe aanwas is dan ook nog minimaal. Jammer hoor", vindt De Theije. Gezellig Oma de Roo (al 46 jaar boodschappen meisje, koffiejuffrouw, 'Marietje-van-al- les' op de basisschool) meent dat de hele situatie te vaak is overdreven. „Ik ben elf jaar geleden in de binnenstad komen wo nen en toen was het net zo gezellig als nu. Natuurlijk is de boel veranderd. Wat niet in zo'n periode. De wereld draait toch door, of zie ik dat verkeerd? Je moet zo'n buurt zelf gezellig maken. Mij krijgen ze er niet onder wat dat betreft." En de binnenstad van Terneuzen wérkt aan haar imago. De kinderclub binnen welzijnscentrum De Triangel bulkt van de activiteiten, het jongerencentrum Ka- lashnikov laat geen week voorbij gaan zonder muziek of andere culturele uit spattingen. Voor het gemiddelde publiek zijn er altijd nog de feestjes ('6 september een grote buurtbarbecuevan de Stich ting Leefbaarheid en het Bewonersplat form, het platform dat tot voor kort hoogtijdagen beleefde dankzij de strijd tegen de drugsoverlast en nu weer is te ruggezakt naar het niveau van een waak zame buurtvereniging De oude vrouw geniet op de stoel voor haar woning in de Dijkstraat van zon en rust. Niets in haar straalt het beeld uit wat de laatste vijf jaar zo vaak het karakter van de Terneu- zense binnenstad bepaalde. Maar er zijn toch nog steeds drugspanden, straatdea lers en runners? Wat is er dan over van de aversie amper één jaar geleden tegen de dag- en nachtopvang? „Kom nou toch! Kijk, als er iets voor je deur gebeurt, is dat natuurlijk nooit leuk. En het gebeurt nog steeds. Dat krijg je er nooit helemaal uit. Niet in Terneu zen, nergens niet. Maar over het alge meen ligt het er maar net aan hoe de per soon daarmee omgaat. Iemand die zich overal aan ergert, heeft ook overal last van. Mensen die nooit in de binnenstad komen, laten zich opnaaien. Mijn twee jongens zijn in deze zelfde omgeving op gegroeid. Ze hebben de hoeren meege maakt en weten wat overlast van drugs gebruikers is. Toch zijn het hele brave kinderen geworden. Waar zal ik me dan druk over gaan zitten maken." Haar naam verzwijgt ze evenwel voor de krant. „Ik heb met niemand geen last. Laat mij maar overal buiten." Reanimatie Evert Jan van Exter, directeur van Wo ningbouwvereniging Terneuzen. heeft veel te winnen bij een reanimatie van het stadshart. Van de 215 huurhuizen staat een kwart leeg. Huizen van vijftien jaar of veel jonger. „Ons probleem is, hoe maak je zichtbaar dat het beter gaat in die binnenstad?" Fonds De verdere afsluiting van het Pastersbos voor onbevoegden wordt definitief door gevoerd. De grote ruk voorwaarts hoopt Van Exter evenwel te maken door de leegstaande huizen op de verkoopmarkt te gooien. „Dat overwegen wij althans. We hebben de gemeente voorgesteld de winst die op die verkoop wordt gemaakt in een fonds te storten. Als tegenprestatie verlangen wij dat de gemeente haar con tract met ons betreffende het leegstand subsidie in één keer afkoopt en dat geld ook inlegt. Zo ontstaat een leuk bedrag waar we mooie dingen mee kunnen doen voor de binnenstad." Van Exter erkent dat aan die benadering ook nadelen kleven. Na verkoop verliest de corporatie immers volledig haar greep op de bewoners van dat huis. En onteige ning van een pand in verband met drugs handel blijft moeilijk. „We slaan deze weg dan ook alleen maar in wanneer we er samen met de gemeente van overtuigd zijn dat het een verant woorde keuze is. Je moet toch ergens be ginnen. In vertrouwen dat het goed blijft gaan." van onze verslaggever HULST - De leerlingen van de groepen 7 en 8 van de Willibror dusschool zijn de beste land- en tuinbouwers van de Hulster scholieren. De bieslook, basili cum, peterselie en afrikaantjes die de leerlingen de afgelopen twee maanden opkweekten in speciale zaaibakken konden 'zo op de markt worden verkocht', aldus enkele deskundigen. SAS VAN GENT - De Sasse wijkagent J. van Zuidland is woensdagmiddag 11 juni tussen 14.00 en 15.30 uur in de biblio theek in de Speye om over zijn werk in Sas van Gent te vertel len. Van Zuidland komt speciaal voor de kinderen die meededen aan het leesprogramma 'Ge vaarlijk Spel' en daarvoor de af gelopen weken vijf boeken la zen. In de maand juni kunnen boekenlezers ook komen kijken naar de spullen van twee Sasse verzamelaars: een collectie pa rafernalia van Coca Cola en een Madonna-verzameling. De Land- en Tuinbouw Organi satie (LTO) Zeeland houdt elk jaar een promotionele actie on der de schooljeugd. „De land bouw komt nogal eens negatief in het nieuws met giertanken of sproeiactiviteiten. We willen jongeren laten zien dat over de agrarische sector ook wel wat positiefs te melden valt", aldus LTO-bestuurslid F. Dobbelaar. Dobbelaar zette na de paasva kantie 28 zaaibakken uit op zes basisscholen in de gemeente Hulst. Kinderen van verschil lende groepen werkten sinds die tijd aan het welzijn van de plantjes. De oudste leerlingen van de Wil librordusschool waren met af stand de beste tuinbouwers in de dop, vond een oud-leraar van de Goese middelbare agrarische school, die als jury optrad. „Het jurylid is natuurlijk nog des kundiger dan ik, maar ook ik kon zo wel zien dat de kruiden en plantjes van de Willi brordus- leerlingen zo op de markt ver kocht konden worden." Als beloning kreeg de klas uit handen van burgemeester A Kessen een cheque van honderd gulden. Van dat geld koopt de school een aantal planten en struiken om het schoolterrein wat op te vrolijken. van onze verslaggeefster Zeeland zijn aanwezig om uit leg over hun activiteiten te ge ven. MEC heeft voor deze gele genheid voor de kinderen een schapenpad uitgezet met vra gen en opdrachten. In de kassen wordt informatie gegeven over het gebruik van geneeskrachtige planten en kruiden, phytotherapie, eco- team en klankschalen. Het ge heel wordt muzikaal opgeluis terd door de reggaeband Flukx en de Iers klinkende folkgroep Laphroaig, die op twee terras sen rondom de boerderij spelen. Deze week kregen de Vrienden van de Cantecleerhoeve van de gezamenlijke mosselrestau ranthouders uit Philippine een cheque ter waarde van zesdui zend gulden. Het geld is de op brengst van het jaarlijkse mos selfestijn in het Limburgse Vaals. Het geld wordt gebruikt voor speeltuinattributen en ter- rasmeubilair, CLINGE - De kinderboerderij Cantecleerhoeve in Clinge houdt zondag 8 juni haar jaar lijkse Schaapscheerdersfeest. Op het terrein van liet centrum voor verstandelijk gehandicap ten De Sterre zijn tussen 13.00 en 18.00 uur tientallen kraam pjes ingericht met oude en nieu we ambachten. De bezoekers kunnen onder meer zien hoe de bewerking van wol gebeurt, hoe imkers en bier brouwers te werk gaan en hoe je moet spinnen en kantklossen. Demonstraties worden ook ver zorgd door een hoefsmid, een mandenvlechter en natuurlijk een schaapscheerder. Verenigingen en instanties zoals Staatsbosbeheer, het Instituut voor Natuurbeschermingsedu catie IVN, Terre des Hommes, de Wereldwinkel Hulst en MEC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33