Ruimte bepaalt levenskwaliteit PZC Belo wil geen politiek bedrijven Bijstand feiten en meningen 2 Minister kondigt maatschappelijk debat over inrichting van Nederland aan te gast Klant kindprostituee moet zonder klacht te vervolgen zijn donderdag 5 juni 1947 donderdag 5 juni 1997 De Boer: „De milieubeweging kan producenten onder druk zetten." foto Phil Nijhuis/GPD door Margreeth de Boer Twee grote milieuorganisa ties vieren dit jaar hun 25- jarig bestaan: de stichting Na tuur en Milieu en de Vereniging Milieudefensie. Veel, heel veel is door deze en andere, vaak kleinere, maar zeker zo en thousiaste, organisaties be reikt. Als je het heel kort wilt samenvatten kun je zeggen dat het ministerie van Milieu hun kind is. Een kind met veelei sende ouders, maar dat mag ook wel. Het Nederlandse milieubeleid is ontstaan tegen de achter grond van wat in het begin van de jaren zeventig als 'milieu crisis' werd aangemerkt. In die periode groeide het milieube sef- Mede door diverse inciden ten (het eerste grote ongeluk met een supertanker, de Torrey Canyon, in 1967) en door aller lei publicaties (Club van Rome, 1972) werd milieu een publiek onderwerp. De milieubewe ging heeft daarin een aanzien lijke rol gespeeld. Zij heeft er mede voor gezorgd dat milieu op de politieke agenda werd gezet en gehouden. En niet zonder succes. Zonder overdrijven kun je zeg gen dat milieubeleid zich sinds de jaren zeventig explosief heeft ontwikkeld, mede dank zij een sterke overheid, en dat milieu nu in bijna alle sectoren van de samenleving is geïnte greerd. Dat is bijzonder voor een belang dat niet voor zich zelf kan spreken en opkomen. In die zin hebben milieuorga- nisatieshet ook veel moeilijker dan de natuurorganisaties. Grijze milieu Natuur is zichtbaar, tastbaar, j e kunt het beleven en ervan ge nieten, de gevoelswaarde is groot. Het is relatief eenvoudig de handen daarvoor op elkaar te krijgen. Bij wat wel het 'grij ze' milieu wordt genoemd, overheersen aspecten als ge vaar, aantasting van de ge zondheid en de leefomgeving. Voor een deel zijn die proble men moeilijk zichtbaar te ma ken, omdat het gaat over stof fen en gassen of over processen die pas op lange termijn tot ernstige gevolgen leiden. En dan is de natuurlijke reactie vaak het bagatellisei-en of ont kennen van het probleem. Te gen die stroom in is het opmer kelijk dat het grijze milieu in het brandpunt van de belang stelling blijft staan, ook bij het ontbreken van rampen. De kracht van de milieubewe ging is dat zij de bezorgdheid van mensen uit élle lagen van de samenleving voor de kwali teit van hun leefomgeving mo biliseert en in politieke actie omzet. Die combinatie van een helder besef bij de mensen en een sterke milieubeweging is in elk land onmisbaar om tot een goed milieubeleid te komen. Maar die aandacht voor één centraal thema, het milieu, is tegelijkertijd haar zwakte. Er zijn immers meer politieke problemen waarvoor de over heid staat. Dat leidt soms tot spanningen tussen overheid en milieubeweging. Die spannin gen zijn onvermijdelijk en staan zeker niet haaks op het belang van het milieu. De wis selwerking tussen milieube weging en overheid is en blijft een zeer belangrijke sleutel van het succes van het Neder landse milieubeleid. Een hoge kwaliteit van de leef omgeving heeft alles van doen met ruimte en ruimtegebruik. Voor mij is, naast biodiversiteit en energiegebruik, ruimte de belangrijkste sleutelvoorraad voor een duurzame samenle ving. Het ministerie van VROM begint volgende maand een maatschappelijk debat over de inrichting van Nederland in 2030. Open ruimte is een belang ge worden dat zowel door de na tuur- als de milieuorganisaties nadrukkelijk wordt behartigd. Het zou wel eens zo kunnen zijn dat ruimte daarmee de schakel wordt die een veel verdere sa menwerking tussen deze orga nisaties bevordert. En dat kan van belang zijn voor beide soorten organisaties. Waar staan we nu, na 25 jaar? Nog lang niet alle milieupro blemen hebben we onder knie en op sommige onderdelen, zo als het klimaatbeleid en de ver zuring, zijn we daar zelfs nog ver vandaan. Anderzijds: op veel gebieden zijn in Neder land milieusuccessen geboekt. En er zijn steeds meer techni sche mogelijkheden die een groot deel van de milieuproble men kunnen oplossen. Over heid, producenten en consu menten zijn steeds meer bereid zich daarvoor in te spannen en de kosten te betalen die daar mee gepaard gaan. Voor de komende 25 jaar moet onze aandacht zich vooral richten op het zodanig aanpas sen van onze economie dat we in de behoefte van mensen kunnen voorzien met veel min der energie en grondstoffen. We moeten dus naar een mi lieu-efficiënte economie. De overheid zal dat stimuleren. Ik zal als milieuminister met mijn directe collega's mij in spannen de milieuproductivi- teit te verhogen. Belangrijke veranderingen moeten tot stand komen in de productie wijzen van de bedrijven en in de producten zelf. Er zullen nieuwe transportmiddelen moeten komen waarin het ac cent niet ligt op snelheid en dy namiek maar op efficiency en veiligheid. De overheid zal de ze processen heel actief moeten steunen vooral door ervoor te zorgen dat de belasting van het milieu tot uitdrukking komt in prijzen en belastingtarieven. Daarmee worden milieuvrien delijke varianten goedkoper. Prijzen moeten de waarheid over het milieu vertellen. Invloedrijker Wat kan hierin de rol van de milieubeweging zijn? Binnen die beweging wordt een, soms felle, discussie gevoerd tussen mensen die vooral de idealen en de helderheid voorop stel len, en mensen die, in overleg met het bedrijfsleven en de overheid, willen meewerken aan haalbare en concrete maatregelen. Ik heb de indruk dat de laatste groep steeds in vloedrijker wordt. Het zal geen verbazing wekken dat ik dat een goede ontwikkeling acht. De meer principiëlen zijn bang dat de geloofwaardigheid van de milieubeweging verloren gaat als zij compromissen sluit. Dat is niet terecht. Geloof waardigheid is pas in het ge ding als de compromissen die je sluit, niet meer bijdragen aan het doel dat je voor ogen hebt. Die afweging moet telkens op nieuw worden gemaakt. De milieubeweging kan via ac ties, zoals het uitlokken van negatieve publiciteit of het op roepen tot een kopersstaking, producenten onder druk zet ten. Via campagnes kan zij on der consumenten een groter milieubewustzijn creëren. En zij kan het draagvlak vergro ten voor prijsverhogingen die nodig zijn om het milieu tot uitdrukking te brengen in de prijzen. Die afweging tussen idealisme en realisme zal ook bij de mi lieubeweging de komende 25 jaar van tijd tot tijd leiden tot rolproblemen. Een actiegroep of een vakbond, dat is de kwes tie. Wat mij betreft mag het een vakbond zijn. De vakbond voor het milieu. GPD M. de Boer is minister van VROM Minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgt legenheid vraagt naar de bekende weg. Hij w, een grootscheeps onderzoek laten instelle naar uitkeringsfraude met onder meer de Algemeri Bijstandswet. De bewindsman wil weten waarom pet sonen die op een uitkering zijn aangewezen, bedre plegen en wat hun achtergronden zijn. Het antwoord: al op voorhand te geven: de hoogte van de uitkeringd liggen op een zodanig niveau dat er nauwelijks mee vai rond te komen. Tot die conclusie komt in elk geval o voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gt meenten (VNG), de Utrechtse burgemeester Van On stelten. Hij vindt de bijstandsuitkering te laag. Op hf jaarcongres van de gemeentenclub poneerde Van 0{ stelten woensdag een moeilijk te weerleggen stellis een rijk land moet aan effectieve armoedebestrijdiB doen. De praktijk met de Algemene Bijstandswet geeft Va Opstelten gelijk. Een deel van de ontvangers van ee. uitkering ziet zich blijkbaar genoodzaakt te frauderer Grote aantallen anderen die zich wel aan de regels hou den, zijn niet in staat met hun uitkering de eindjes aa elkaar te knopen en zijn gedwongen bij de gemeentelij ke sociale dienst voor bijzondere bijstand aan te klop pen. Dat is een vernederende gang van zaken, omdat to in de details dient te worden aangetoond waarom bo venop de bijstandsuitkering extra geld nodig is. Di bijzondere bijstand moeten de gemeenten uit eigen zai betalen. Mede daardoor past de ene gemeentelijke soc: ale dienst, genoopt door geldgebrek, veel striktere nor men toe dan de andere. Dat leidt tot ongelijkheid voo degenen die extra ondersteuning aanvragen. De ge meenten zijn er zelf ook niet blij mee, omdat ze met he instrument van de bijzondere bijstand aan inkomens politiek doen. En dat is in Nederland nu eenmaal ee rijkstaak. Terecht stelt Van Opstelten dan ook de vraai of het algemeen niveau van de bijstand niet tekor schiet. De voorzitter van de VNG maakte zijn opmerkingen ii het nadrukkelijke besef dat volgend jaar verkiezing© voor de Tweede Kamer worden gehouden. Verhoginj van de bijstandsuitkeringen kost zoveel dat er bij d kabinetsformatie terdege rekening mee zal moetef worden gehouden. Om dit onderwerp daarbij aan de or de te krijgen, is het noodzakelijk dat de politieke partij en er in hun programma's een düidelijk standpunt ove innemen. Daarbij doemt evenwel meteen een extra pro bleem op. Hogere bijstandsuitkeringen betekenen da( ook het minimum-loon zal moeten worden aangepas om werklozen te stimuleren actief op zoek te gaan naa een baan. Dat nu is een zaak waartegen Van Opstelten partij, de WD, zich in de huidige kabinetsperiode voortdurend feitegen heeft verzet. De voorzitter van dt VNG heeft een interessante bijdrage aan de verkie zingscampagne geleverd. door Gerard Chel Een klant van een kind prostituee moet, als het aan minister Sorgdrager van Justitie ligt, makkelijker te vervolgen zijn. De jeugdige prostituee hoeft niet eerst een klacht tegen de dader in te dienen. De minister wil zo kinderprostitutie, kinder- seks en kindersekstoerisme beter bestrijden, de daders gerichter aanpakken en de slachtoffertjes beter be schermen. Sorgdrager maakte gisteren bekend dat zij overweegt het zogenoemde 'klachtvereiste' voor het plegen van seks met een prostituee tussen de 12 en 16 jaar te laten vervallen. De minister baseert zich daarbij op een tussentijds rapport van het Verwey-Jonker Insti - tuut dat vaststelt dat politie en hulpverleners soms niet weten hoe zij een zaak moe ten aanpakken als er geen klacht ligt. Als het daadwer kelijk tot een wetswijziging komt duurt het nog ander half tot twee jaar voordat de wijziging van kracht wordt. Discussie Hoewel seks met minderjari gen tussen de 12 en 16 jaar in de Nederlandse wet welis waar strafbaar is, vindt niet automatisch vervolging plaats, Dat gebeurt pas na een Macht. De dader van seks met kinderen beneden de 12 wordt altijd vervolgd. Overi gens is er nog steeds een dis cussie gaande of de leeftijds grens van 12 moet worden opgetrokken naar 14 jaar. Organisaties die strijden te gen kinderseks en kindersek stoerisme dringen al geruime tijd bij minister Sorgdrager aan op het laten vervallen van dit 'klachtvereiste'. Dit omdat de slachtoffertjes bij na nooit uit zichzelf aangifte doen. Ze zijn vaak opgeslo ten en moeten seks meestal onder dwang bedrijven. Bo vendien wordt in veel landen kinderprostitutie ontkend en verdwijnt bij aangifte het slachtoffertje achter de tra lies en niet de dader. Criminelen Volgens Sorgdrager zijn mensen die seks met kinde ren hebben en daarbij geweld of zelfs moord niet schuwen 'criminelen van het ergste soort met bovendien een stoornis'. Mensen die Mnde- ren exploiteren zijn door- gaans 'goed bij hun hoofd en zijn alleen uit op geldelijk ge win'. „Dat vei-eist een andex-e aanpak." De D66-minister toonde zich verbaasd over het wereldwijde grote aantal sekstoeristen, „Onvoorstel baar en onthutsend." Samenwerking Sorgdrager sprak gisteren bij de overhandiging van een folder waarin wordt opge roepen een einde te maken aan de wereldwijde seksuele uitbxiiting van kinderen. De folder, die informatie en tips bevat, is tot stand geko men dankzij samenwerking tussen diverse ministexdes en Ecpat-Nederland, de Neder landse tak van de Internatio nale Coalitie tegen Commer ciële Seksuele Uitbuiting van Kinderen. De folder, waarin ook twee kofferlabels zitten, wordt verspreid via de bibliotheken en GG&GD's. Gisteren wei'd ook bekend dat de folder via x-eisbui'eaus en touroperators zijn weg naar de consument zal vinden. Directeur Schmitz van de ANVR zei dat zijn organisa tie zich op 'ondubbelzinnige wijze' uitspreekt tegen het px'omoten van selcsi'eizen. „Leden die dat toch doen wox'den uit onze organisatie gezet." Zakenreizen Frans de Man van Ecpat-Ne- derland benadrukte dat er nog meer moet worden sa mengewerkt en dat de na druk niet alleen op sekstoe risme moet liggen. „Bekend is ook dat bij veel zakenrei zen een bezoek aan een jeug dige prostituee een doodnor male zaak is en inmiddels weten we ook over dergelijke uitstapjes van militairen. Daar zullen we ons dus ook op moeten richten. Ecpat-Nederland wil daar toe zo spoedig mogelijk contact opnemen met de mi nisteries var Economische Zaken en Defensie, export organisaties en het bedrijfs leven. GPD Indonesische militairen op patrouille in Dili. foto Transworld/G PD Nobelprijswinnaar sceptisch over ontwikkelingen op Oost-Timor doorGert-Jan Broere De Nobelprijs voor de vrede heeft er voor gezorgd dat Oost-Timor een plaats op de wereldkaart heeft gekregen. Maar ter plekke is er niets veranderd. De pi-ijs heeft het leven voor de bevolking er niet eenvou diger op gemaakt. Jongeren die tijdens een demonstratie 'Viva Nobel, viva Belo' riepen werden opgepakt en in de gevangenis ge gooid. We hebben de Nobelprijs voor de vre de gekregen, maar vx-ede is het nog lang niet op Oost-Timor. Het is een van de spaarzame keren dat de rooms-katholieke bisschop Carlos Felipe Ximenes Belo (49) iets van het vuur laat zien, waarvoor hij op 11 oktober 1996, sa men met Jose Ramos-Hox-ta, de Nobelprijs kreeg. Verder houdt de spreekbuis van het Timorese volk zich veelal op de vlakte en ontwijkt met korte antwoorden politiek al te gevoelige zaken. Dat is ook het grote verschil met guerrilla- vechter Ramos-Hoila, „Hij spreekt voor een heel andex-e parochie", grapt Belo, die ex- geen geheim van maakt dat hij verder wei nig op heeft met zijn co-laureaat. „Ik ben geen politiek leidei-, maar een pi-iester." Een ander wezenlijk verschil is dat Belo nog steeds op Oost-Timor woont en sinds 1985 bisschop is van de pi'ovinciehoofdstad Dili, texwijl Ramos-Hox-ta Sydney (Australië) heeft gekozen als zijn uitvalbasis voor zijn campagne voor onafhankelijkheid. In 1975 werd Oost-Timor, een voormalige kolonie van Portugal met een hoofdzakelijk katholieke bevolking, door Indonesië gean nexeerd. Sindsdien is de bevolking syste matisch onderdrukt, zo luidde de conclusie van het Noorse Nobel Comité. Volgens schattingen heeft eenderde van de bevol- Mng door hongersnood, epidemieën, ooi-log en terreur het leven gelaten. Met gevaar voor eigen leven heeft Belo geprobeerd de bevolking te beschex-men en is hij de belang- rijkste woordvoerder geworden van ge weldloos verzet en dialoog met de Indonesi sche autoriteiten. Aanslagen Dat gevaar voor eigen leven is geen loze con statering. Hij is meermalen met de dood be- dx-eigd en tot tweemaal toe is er een aanslag op zijn leven gepleegd. Het verklaai-t voor een belangrijk deel de voorzichtigheid waarmee Belo overal ter wereld de media tegemoet treedt. Belo vei'blijft sinds 6 mei in het buitenland. Zijn grootste angst is een verbod van de In donesische autoriteiten om naar huis terug te keren. In de Verenigde Staten ontving hij aan de universiteit van Yale een eredocto- i-aat. In Nederland is hij op uitnodiging van de katholieke organisatie Justitia et Pax in Oegstgeest en had onder anderen een ont moeting met kai'dinaal Simonis. Van de rel len op Oost-Timor tijdens de parlements- verMezingen in Indonesië en over 42 doden heeft hij slechts via de westerse media ver nomen. „U bent waarschijnlijk beter op de hoogte dan ik", houdt hij zijn gehoor van journalis ten voor. „Ik heb geprobeei-d contact te zoe ken met mijn mensen ter plaatse, maar ik kom er nauwelijks door. De telefoonverbin ding wordt gewoon verbx-oken. Met name het oosten van het eiland is praktisch onbe reikbaar geworden. Zelfs de vertegenwoor- diger van het Rode Kruis kan niets doen. Ex- kan daar van alles aan de gang zijn, zonder dat het Westen er iets van merkt. Het geeft volgens Belo wel aan dat de situa tie op het eiland vex-slechtexi,. Hij wil dan ook doorgaan met de brugfunctie, die hij vervult op Oost-Timor. Hij wil een dialoog op gang brengen. „Ik vraag de bevolking respect op te brengen voor elkander Maar hoe kan ik respect opbrengen voor de solda ten die mijn vader heb ben gedood, zeggen ze dan tegen me." Geen politiek Zijn ï-ol wordt door lang niet iedex-een ge waardeerd. „Sommigen vinden dat ik niet ver genoeg ga, dat ik ook politiek moet pre diken vanaf de kansel. Andei-en daarente gen vinden dat ik te veel samenwerk met de Indonesiërs. Ik zit er middenin. „Maar ik wilgeen politiek bedrijven", meent Belo. „De kerk staat aan de kant van het volk. We luisteren naar hun problemen, we geven ze morele steun. Elke dag opnieuw komen ouders bij ons klagen, als een van hun kinderen weer is opgepakt of is gemar teld. En ik probeer de autoriteiten zover te krijgen dat ze naar die klachten luisteren. Maar de keren dat dat ook werkelijk ge beurt zijn schaars." GPD Machtsoverdracht De machtsoverdx-acht in Voor- Indië zal in juni 1948 plaats vinden. De Britse troepen zul len waarschijnlijk nog dit jaar worden teruggetrokken. Dit Verklaarde de onderkoning van Voor-Indië, lord Mount- batten, tijdens zijn eerste ooit gehouden persconferentie. Het Voor-Indisch continent wordt opgedeeld in India en Pakistan. Interventiepolitiek Terwijl Italië kan rekenen op steun van. het Marshall-plan, is het toegewezen ere diet van 30 miljoen dollar aan Honga rije geblokkeerd. Reden hier voor is de regeringswisseling in dat land, wat steeds meer een vazalstaat van de Sowjet- unie dreigt te: worden. Opval lend is het versclul in het ge bruik van methoden bij de interventiepolitiek.. De Russen maken gebruik van commu nistische filiaalpartijen en gewapende machtterwijl Amerika economische machtsmiddelen - de dollar - hanteert. In beide gevallen verliezen de betrokken landen hun onafhankelijkheid. Gretchen Volgens de laatste telling zijn er 3633 in Duitsland gestatio neerde Britse soldaten die niet een Duits meisje willen trou wen. In 404 gevallen is er al toestemming verleend en 114' Tommies zijn al met hun 'Gret chen' in het huwelijksbootje gestapt. Uitgever: W. F de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118)470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel, (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111)415380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur. Openingstijd Middelburg van 08.00 tot 16.30 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Bezorgklachten: n t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92,85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm, minimumprijs per advertentie 27,-, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2