Sologang De Zuidhoek gehekeld Zelfs nog één paard verkocht op Zierikzeese paardenmarkt Dreischor in de bloemetjes gezet Kapels trapveld nu speelstraat voor de kleintjes Oud-burgemeesters nog steeds op zoek zeeland donderdag 5 juni 1997 s 13 Akkoord OR en politieleiding Man ernstig toegetakeld op veer Zilveren Schor krijgt fietsen Onderwijsbrochure over Zeeland Friteskraam brandt uit Kat mishandeld met vloeistof Fusie werkvoorziening nu wellicht beperkt tot Betho en Besth-Werk Drietal gepakt ia snelkraak "n Vlissingen Uit op Schouwen wil doorstart maken van onze verslaggeefster Marïëtte Hitzert DREISCHOR - 'Dreischor Bloemendorp' is een geweldig voorbeeld van platte landsvernieuwing in een dorpskern. Dat zei gedeputeerde J. G. van Zwieten woensdag tijdens de officiële opening van de manifestatie. De bijeenkomst werd op geluisterd door het Dreister muziekkorps Crescendo en Apollo uit Brouwershaven De plaatselijke schooljeugd voerde een bloemendans op en klederdrachtvererii- ging De Arke demonstreerde Schouwen- Düivelandse klederdracht. Dreischor is op initiatief van de Schou- wen-Duivelandse afdeling van Groei en Bloei in de bloemetjes gezet. Groei en Bloei, officieel de Nederlandse Maat schappij Tuinbouw- en Plantkunde, be staat in september 125 jaar. De jarige vereniging is onder meer bedenker van Moederdag, de nationale Boomfeestdag en oprichter van de keuringsdienst voor zaden en heeft als doel 'op verantwoorde wijze met natuur en milieu om te gaan'. „Daarmee willen we een leefbare maat schappij bereiken", zei landelijk voorzit ter T,J. KoékHet jubileum-evenement in Dreischor wordt ondersteund door Zee land Natuurmaand en degemeente Schouwen-Duiveland. "»i 11 1 Het had volgens Van Zwieten maar een. haartje, gescheeld of Zeeland Natuur-., maand was afgelopen zaterdag in Dreischor geopend, en niet in Axel. Het verzoek van het ringdorpkwam echteniet te laat. Toch is 'Bloemendorp' yolgens Van Zwieten een van de grote evenementen binnen de themamaand. „Natuur wordt niet alleen ver weg op het platteland be leefd, maar ook in de woonomgeving", al dus de gedeputeerde. Burgemeester J. J. P. M, Asselbergs sprak van 'een briljant idee' van Groei en Bloei. „Dit is een indrukwekkende prestatie. Dreischor is deze zomer de tuin van Schouwen-Duiveland. Een juweeltje", vond hij. „De betrokkenheid van de be volking. de school en landbouwmuseum Goemanszorg hebben gezorgd voor een prima uitstraling;. Dreischor Bloemenmaand duurt de hele zomer. In het weekeinde van .14 en 15 juni zijn tien particuliere tuinen en de insec- tentuin van basisschool De Klimop te be zichtigen. Die dag wordt ook een rommel markt gehouden. Op 16 augustus vindt de jaarlijkse Vlasdag plaats. Dreischor wérd woensdag feestelijk ingewijd als Bloemendorp. foto Pieter Honhoff MIDDELBURG - Tussen de leiding en de ondernemingsraad van de politie Zeeland zijn sluitende afspraken gemaakt over de wijze waarop de Wet op de Ondernemingsraden moet wor den gehanteerd. Twee weken geleden bleek er een verschil van mening te bestaan over de interpretatie en toepassing van de wet. Afgesproken werd toen hierover eerst duidelijkheid te scheppen om problemen in de toekomst te voorkomen. PERKPOLDER - Een 33-jarige man uit Zaamslag is, naar woensdag pas bekend werd. zaterdagnacht ernstig mishan deld op de veerboot van Perkpolder naar Kruiningen. De man liep een snij wond in het gezicht, een hersenschudding en ver wondingen aan het hoofd op. Hij kreeg zaterdag op de laatste boot naar Kruiningen ruzie met een onbekende man die zijn vriendin lastigviel. Het conflict escaleerde, waarna eengroep van tien tot vijftien jongeren zich als één blok tegen de inwo ner van Zaamslag keerde. Het slachtoffer belandde op de grond en werd bekogeld met flessen en blikjes. Een medewer kervan de veerboot kwam wel even kijken, maar greep niet in. Pas maandag werd duidelijk hoe ernstig de verwondingen waren. De man kreeg strikte bedrust voorgeschreven. Dins dag heeft zijn vriendin aangifte gedaan. De politie vraagt ge tuigen zich te melden. DEN HAAG Vakantiecentrum Het Zilveren Schor bij het Veerse Meer krijgt van fietsenfabrikant Batavus 25 fietsen. De Friese fabrikant maakte dat woensdag bekend in Den Haag. Daar kreeg minister H. Dijkstal van Binnenlandse Za ken de achtmiljoenste fiets cadeau die de fabriek heeft gepro duceerd. Het is de bedoeling dat Dijkstal de fiets gebruikt als 'bedrijfsfiets'. MIDDELBURG - De provincie heeft een algemene informa tiebrochure over Zeeland gepubliceerd. De publicatie is voor al bedoeld voor het onderwijs. De provincie krijgt regelmatig verzoeken van scholen of individuele scholieren om informa tie over Zeeland. Op een enkele uitgave na waren de publica ties van de provincie niet gericht op het basisonderwijs en de eerste fase van het voortgezet onderwijs. Met 'Wat je gewoon moet weten over Zeeland' wordt in die leemte voorzien. Ook anderen die feitelijke informatie over Zeeland zoeken kun nen met de publicatie uit de voeten. In zeventien hoofdstuk ken komen onderwerpen als geschiedenis, geografie, bestuur en toerisme aan bod in teksten, tekeningen en foto's. De bro chure is gratis verkrijgbaar bij de provincie. SAS VAN GENT - Een Sasse frietboer kan voorlopig zijn schuimspaan aan de wilgen hangen. De 26-jarige man ont dekte gisterochtend dat zijn friteskraam volledig was uitge brand. De man had het kraam de avond tevoren in goede orde op de Beneluxstraat in zijn woonplaats achtergelaten. De hoogte van de schade was woensdag nog niet bekend. De oor zaak van de brand is eveneens nog onbekend, maar brand stichting wordt niet uitgesloten. ZAAMSLAG - Een 22-jarige man uit Zaamslag deed woens dag bij de politie aangifte van dierenmishandeling. Zijn kat bleek in zijn schuur aan de A van Walravenstraat in Zaamslag overgoten te zijn met een vluchtige vloeistof. Het dier was on derkoeld en stijf. onze verslaggever Balkenende - Het werkvoorzienings- 'ichap De Zuidhoek mist een be kans door af te zien de voorgenomen bestuurs- met de sociale werkvoor Betho en stichting Ljesth-Werk (banenpool, jeugd- Jerkgarantieplan). Dal zegt Setho-voorzitter D. W. van de Henve, die ook de hamer zwaait '■p Besth-Werk. Volgens hem 'jiedt een gemeenschappelijke Ageling met daaronder drie vrij ïelfstandige werkmaatschap pijen bedrijfseconomische, fi nanciële en bestuurlijke voor- leien. Die laat De Zuidhoek nu open. „Ik vind dat zonde", ver klaart Van der Merwe. )e bestuurscommissie van de ^ociale werkplaats De Zuid in Zierikzee wees de fusie de andere partners in de vorig week onderdag af. Zij volgde het ad- r'ries op van directeur F. C. Diele- ïan om even een rustpauze in te issen. De herindeling op chouwen-Duiveland heeft oor de nodige onrust gezorgd, venals de directiecrisis eind 995. Momenteel zit De Zuid- 3 oek middenin een 'verander- n lan' om de tegenvallende resu lt tten om te buigen in positieve. pgaan in een groter verband ou tot chaos kunnen leiden, is e vrees. an der Merwe betreurt het dat e Zuidhoek afhaakt, nu de Wet ■JLISSINGEN - Bij een motor- (.laak aan de Vlissingse Tïoel- jljtraweg vond woensdagmorgen id;ond half vijf een snelkraak ie)laats. Ij 'Ir werd een ruit vernield en er verdwenen drie bromfietsen. ijdens een onderzoek in de. om- lying werden later drie aan- oudingen verricht. Het betrof mstlrdammers in de leeftijd an achttien tot en met twintig raaar. Zij zijn voor onderzoek in esloten. De drie bromfietsen ijn teruggevonden. Inschakeling Werkzoekenden (WIW) en de nieuwe Wet Sociale Werkvoorziening (nWSW) er aan komen. Het idee leeft om werklozen die niet aan de toela tingscriteria voor een sociale werkplaats voldoen, via de WIW aan (gesubsidieerd) werk te helpen. Doorverwijzing kan ook omgekeerd plaatsvinden. Door brede samenwerking zou het mogelijk zijn een behoorlijk deel aan (de nu wat versnipper de) gesubsidieerde arbeid in de regio te waarborgen, waarbij de Stichting Besth-Werk, werk zaam in de gehele Oosterschel- deregio, de uitvoering van de WIW op zich neemt. Besth- Werk bezit de kennis op dit ter rein. Heikel punt Betho en Besth-Werk beraden zich over de vraag of zij een on derlinge fusie doorzetten. Van der Merwe voelt daar in princi pe het meeste voor. Heikel punt is dat Besth-Werk dan Schou wen-Duiveland niet kan bedie nen. Onderzocht wordt of Schouwen-Duiveland straks WIW-diensten kan inkopen bij Besth-Werk. Daarbij ligt er wel een financieringsprobleem. Krijgen de sociale werkplaatsen hun subsidies rechtstreeks van het Rijk (los van de gemeentelij ke bijdragen), voor de WIW zou een door gemeenten te beheren 'werkfonds' moeten worden ge sticht. Met een fusie vergt de fi nanciering minder ingewikkel de oplossingen. Veel te klein Van der Merwe bestrijdt de op vatting van Zuidhoek-directeur Dieleman dat later nog afdoen de kan worden gereageerd op de nieuwe wetgeving. Niet alleen zijn de contouren van de nWSW en WIW al redelijk helder, ook is volgens hem schaalvergroting absoluut noodzakelijk in Zee land. „De werkvoorzieningen- schappen zijn veel te klein in vergelijking met de rest van het land. Al zou je tot een organisa tie komen voor heel de provin cie, dan nog blijf' je je een klein tje. Dus zeg ik dat het beter is om waar mogelijk te groeien. Je kunt dan slagvaardiger inspe len op wetgeving, je positie op de markt uitbouwen en bespa ren op overhead en bestuurlijke rompslomp." Het is niet het belangrijkste maar ze moeten er wel zijn op de paardenmarkt in Zierikzee: paarden. foto Pieter Honhoff van onze medewerkster Madeion Lagendijk ZIERIKZEE - „Pappa, waar zitten de paarden nou?" klinkt het ongeduldig idt een wan delwagentje. Pappa moet nog een stukje verder, naar de Noord- en Zuidhavenpoort. Daar staan, in de zon, inder daad drie indrukwekkende Zeeuwse werkpaarden en twee veulens. Een zonovergo ten paardenmarkt in Zierikzee lijkt trouwens ook traditie te worden. De weergoden had den het tijdens het evenement, dat jaarlijks op de eerste woensdag van juni plaats vindt, weer goed naar de zin. Dat laatste gold niet voor een deel van de marktlui. Een beetje verveeld keken ze rond. „De mensen doen geen bood schappen op zo'n dag. Je gaat toch niet met een kip of een zak aai'dappels rondlopen?" ver telt een groentenverkoopster „Het is een marktverschui- ving." Standwerker Bertus de Regt beaamt dat. alhoewel zijn groentenschaafjes vlot van de hand gaan: „Zo'n ding koop je toch als je van de vrouw houdt? Ik geef er één aan mijn ex." Hij gniffelt en zwaait met de scherpe punten van het hand vat van de schaaf. „Maar dan zonder dit kapje erop, ha, ha. Ja, je moet een beetje lief zijn voor elkaar." De markt is te groot, vindt hij: „De mensen verdwalen. Nu lopen er tien duizend mensen en die geven allemaal bijvoorbeeld hon derd gulden uit. Of je dat nou over 140 of over zeventig kra men verdeelt, snap je wel?" Bij de kraampjes met eten en drinken was het dringen, dat gaat er wel in op zo'n dag. Gek ke T-shirts, scherpgeprijsde planten, mysterieuze oosterse meridiaanballen en enkel bandjes met belletjes vonden ook goed aftrek. De terrasjes zaten vol met vrolijke mensen en bij de remise van de minia tuurstoomtrein was het ook druk. Herinneringen Er is zelfs één paard verhan deld tijdens de paardenmarkt. „Dat gebeurt niet vaak meer", glundert een groepje kenners. Ze staan, leunend tegen de hekken, gezellig herinnerin gen op te halen over vroeger. „Zierikzee heeft nooit veel voorgesteld als paarden markt", vertelt één van hen. „Toen ik een jaar of achttien was, de markt was toen uiter aard nog op de Balie, stonden er ook niet meer dan vijftien paarden. Als je echt naar een paardenmarkt wilde, ging je naar Numansdorp. Daar ston den er zevenhonderd. Of. ver der weg, naar Den Bosch." De ogen van N. Steendijk uit Nieuwerkerk glimmen. Hij was vroeger de grootste paar denfokker op het eiland. „Nee, ik ging nooit naar een markt met mijn beesten. De mensen kwamen naar mij toe om te ko pen." Leuk Ze vinden de kermis en de marktkooplui ook leuk. „Dat hoort er toch bij? Veemarkten hebben altijd al andere hande laren aangetrokken. Bijvoor beeld om tuig en gereedschap te verkopen, of totaal andere zaken." van onze verslaggever Frank Balkenende KAPELLE - Een wat somber Kapels trapveldje is een fleu rige speelstraat geworden, die de buurt nauwelijks tot overlast zal zijn. De Kapelse schooljeugd dolde er woens dag naar hartelust tijdens de officiële opening. Kinderen voerden kamikaze-acties uit op opblaasblokken, speelden parachutebal en hingen aan de verschillende klimrekjes. De speelstraat is toeganke lijk voor gehandicapte jeugd en krijgt, als de beplanting tot wasdom komt, ook een milieu-educatieve functie. De straat, die 76 mille heeft gekost, is bereikbaar vanaf de J. A Molstraat en de Van der Biltlaan. Bij de entree aan de laatste straat onthul de wethouder C. W. A Kole het toegangsbord door een strik te verwijderen, niet toe vallig precies op Nationale Speelstraatdag. Daarna schuifelden politici en geno digden over het slingerend plaveisel, dat verschillende kleurtjes telt en waarin hin- kelcijfers en het dringend advies 'houdt u groen mooi' zijn aangebracht Brommers en fietsen zijn niet welkom in de speelstraat. Auto's kun nen er niet eens komen. De toestellen zijn met name be doeld voor kinderen tot twaalf jaar die er dankzij een heus verkeersplateau met ze bra ook kunnen oefenen op veilig oversteken. De inrich ting is verzorgd door de ge meente zelf, mei advies van Impuls Zeeland, het Milieu Educatie Centrum De Beve- landen en de Zeeuwse Stich ting Gehandicaptenbeleid. Een balletje trappen is er voor de oudere jeugd niet meer bij op deze plaats. Hét vroegere trapveldje leverde zoveel klachten van de buurt op - lawaai, rondvliegende ballen - dat de gemeente be sloot tot een herinrichting met een totaal ander concept. In juni vorig jaar werd het veld al omgeploegd om de overlast veroorzakende voetballers te verdrijven. De aanleg heeft lang geduurd door uitstel van de notitie 'Buiten Spelen'. De raad vond het noodzakelijk de no titie uit te breiden met onder zoek door een extern deskun dige. Een collegevoorstel leed vervolgens schipbreuk doordat een raadsmeerder- heid vond dat burgers wel erg veel inspraak zouden krijgen in het speelplaatsenbeleid. Een aangepast voorstel haal de het uiteindelijk wel, zodat de Kapelse jeugd woensdag massaal bezit kon nemen van de fraaie speelstraat. Die trok ook dé goèdkeurende belangstelling van omwo nenden. De voetballende oudere jeugd heeft plaatsgemaakt voor spe lende kleintjes. foto Willem Mieras van onze verslaggever BRUINISSE - Na enkele maan den waarnemend burgemeester in Rijnsburg te zijn geweest, is A Vogelaar weer terug in Bruinis- se. Het dorp waarvan hij van 1990 tot en met 1997 eerste bur ger was. Vogelaar blikt tevreden terug op zijn korte periode in Zuid-Holland: „De missie is ge slaagd." Zicht op een nieuwe burgemeesterspost heeft hij momenteel nog niet. Het verenigings- en bedrijfsle ven van Rijnsburg heeft door middel van een brievenactie nog een poging ondernomen om Vo gelaar te behouden. „Blijkbaar is de samenwerking ook van hun kant goed bevallen", zegt hij hierover. Vooraf was echter be paald dat Vogelaar niet mocht solliciteren naar de vaste post van burgemeester in Rijnsburg. De voormalige Bruse burgerva der heeft zo'n vier maanden waargenomen: tussen het af scheid van de vorige burge meester en de aanstelling van een nieuwe. Twee van de zes voormalige burgemeesters van Schouwen- Duiveland zijn gestopt: G. Hok ken van Duiveland en W. den Boer van Middenschouwen. Zo als bekend is J.J. P. M. Assel bergs van Zierikzee eerste bur ger van Schouwen-Duiveland geworden. H. Tees van Wester- schouwen is naar het Drentse Vledder vertrokken. Een tijde lijke aanstelling, omdat deze gemeente volgend jaar ophoudt te bestaan en wordt samenge voegd met vier andere gemeen ten. Alleen A P. de Haan van Brouwershaven is nog niet on der de pannen. „Maar ik ver maak me prima", laat ze weten. van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - De Stichting Uit op Schouwen-Duiveland maakt waarschijnlijk een doorstart. Enkele medewerkers van de stichting willen een werkgroep formeren die de beheersstich ting van Theater Mondragon in Zierikzee ondersteunt. Eind au gustus gaan beide partijen rond de tafel zitten, meldt voorzitter J. C. Erbrink van Uit op Schou wen-Duiveland. De stichting wil zichzelf opheffen omdat haar belangrijkste taak, het sa menstellen van een evenwichtig cultureel programma, is wegge vallen. Uit op Schouwen-Duiveland heeft de gemeente onlangs een brief geschreven waarin 'het mandaat wordt teruggegeven'. Directe aanleiding zijn de peri kelen rondom het Mondragon- complex in Zierikzee. Om de podiumactiviteiten in de Con certzaal te waarborgen, heeft de gemeente Zierikzee vorig jaar het complex (restaurant en Con certzaal) aangekocht. Samenwerking De bedrijfsvoering is in handen gekomen van een beheersstich ting, in nauwe samenwerking overigens met de theaters in Goes en Middelburg. Daarmee kwam Uit op Schou wen-Duiveland met lege han den te zitten. Immers, het pro grammeren van voorstellingen wordt nu elders gedaan. Er- brink blikt niet zonder wrok te rug op de afgelopen tijd. „Ik heb begrip voor de situatie, ik snap dat er niet alleen voor Zierikzee maar ook voor theaters in ande re plaatsen wordt gewerkt. Het is alleen spijtig dat er geen over leg met ons is gevoerd over deze plannen. Daardoor voelen we ons toch een beetje op een zij spoor gezet." Erbrink vertelt dat een handvol medewerkers van de stichting door wil gaan, onder een andere vlag en met een ander taken pakket. Gedacht moet worden aan klusjes als het controleren van kaartjes en het toewijzen van de zitplaatsen. De beheers stichting heeft in een brief haar interesse laten blijken en wil in augustus verder praten, aldus Erbrink, De voorzitter zal zelf niet meer van de partij zijn. Na 25 jaar houdt hij het voor ge zien. Uit op Schouwen-Duiveland is ongeveer vijftien jaar geleden ontstaan uit een werkgroep van de Zeeuwse Volks Universiteit (ZVU). Eén van de taken van dit in 1945 opgerichte orgaan was het samenstellen van een podi umaanbod voor Schouwen- Duiveland. „Een werkgroep met twee poten, maar dezelfde mensen", licht Erbrink toe. Toen beide 'poten' teveel uitel- kaar groeiden, ontstond Uit op Schouwen-Duiveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29