Grevelingemneer gedijt goed PZC Pragmatisme en principes botsen in drugsdiscussie Kiekieres speelt Grieks drama op Grevelingenstrand Zonnemaire Man had geen geld voor autoverzekering Boete voor rijden zonder een geldig Nederlands rijbewijs zeeland Project tegen alcohol in het verkeer begint met grote manifestatie i Blik mag dorpsgezicht Nisse niet aantasten Rijkswaterstaat peilde de meningen van gebruikers geslaagd donderdag 5 juni 1997 van onze verslaggeefster NISSE - Offer het beschermd dorpsgezicht van Nisse niet op aan autoblik. Dat betoogde één van de inwoners van het dorp woensdag tijdens de bijeen komst waarop de gemeente Borsele het herinrichtingsplan voor het Dorpsplein presen teerde. Volgens het ontwerp zouden de parkeerplaatsen op zo'n twee meter afstand van cle huizen komen te liggen. Dit plan bleek niet helemaal goed te zijn ge vallen bij de Nissenaren. Par keerplaatsen voor de huizen zouden volgens veel bewoners het uitzicht op de vaak zeer fraaie gevels verpesten. De bijeenkomst in het dorps huis was belegd om de bewo ners de gelegenheid te geven hun zegje te doen over het her inrichtingsplan. De bedoeling is het Dorpsplein in zijn geheel te herstraten en de rijbaan te voorzien van een fundering. Het groen blijft zoals het is. Veel bewoners parkeren hun auto's nu aan de overkant van de rijbaan en niet pal voor hun eigen deur. Woensdag' bleek dat het merendeel dat. zo wenst te houden. Omdat de gemeente de rijbaan wil versmallen, zou dat betekenen dat de loopstrook voor hun woningen breder wordt. Overigens beloofde ver antwoordelijk wethouder drs. P. J. Vollaai'd dat alle bewoners afzonderlijk worden benaderd over hun 'voortuintjes'. Veel mensen hebben paaltjes of planten(bakken) voor hun ge vels geplaatst of een eigen stoepje aangelegd. De gemeente streeft zo veel mogelijk naar eenheid. Tot op luchting van de vertegenwoor digers van de gemeente, pleitte geen van de bewoners voor het kappen van de lindebomen op het Dorpsplein. Dit terwijl sommige mensen in het verle den regelmatig te kennen heb ben gegeven dat ze daar overlast van ondervinden. De luizen die erin zitten, scheiden een kleverige substantie af. van onze verslaggever Harmen van der Werf BRUINISSE - Het gefoeter op de kwaliteit van het Grevelin gemneer kan verstommen. De gebruikers, van vissers tot wa tersporters, hebben gesproken op discussiebijeenkomsten van Rijkswaterstaat. Zij zijn tevre den. Het beheer van het meer kan wel wat verbeteren, maar dat doet aan de hoofdconclusie niets af: het Grevelingemneer is zo gek nog niet. Rijkswaterstaat heeft zich kwetsbaar opgesteld. Over het Grevelingemneer deden veel verhalen de ronde. Het zou zuurstofloos worden. Het zou verarmen, vooral door het ver dwijnen van zeegrasvelden. Tot overmaat van ramp werd een vreemdsoortige ziekte in oesters geconstateerd. De beeldvorming rond het Gre velingemneer was niet best. Toch durfde Rijkswaterstaat het aan een openbare discussie te beginnen over het beheer van het zoute meer. Dat is goed be vallen. Van grote tegenstellin gen, zoals op de inspraakbijeen komsten over natuurherstel Westerschelde begin 1996, was geen sprake, aldus projectleid ster Nely Houtekamer. „Zeventig mensen hebben mee gedaan aan de discussie. Vis sers, ondernemers, natuurlief hebbers, recreanten. Zij hebben in groepen met elkaar gespro ken. Eerst over de pluspunten. Iedereen vond het Grevelingen- meer hartstikke mooi. Helder water, schoon, rust en ruimte. En het heeft allerlei functies (visserij, natuur, recreatie) die redelijk samengaan." De knelpunten die vervolgens werden gesignaleerd, lagen in het verlengde van de pluspun ten. „Blijft het wel zo mooi, zo vers?" Oplossingen De insprekers kwamen zelf met oplossingen. Zij willen dat het Grevelingemneer echt wordt doorgespoeld. „Er zijn twee sluizen, één in de Brouwersdam bij de Noordzee en één in de Grevelingendam aan de andere kant bij Bruinisse. Alleen die in de Brouwersdam wordt nu ge bruikt, van 1 april tot 1 oktober Vooral aan die kant wordt het water ververst. Door de sluis in de Grevelingendam óók te ge bruiken, kan de doorstroming verbeteren. Vissers en natuurliefhebbers uitten speciale wensen, die el kaar overigens niet bijten. Vis sers willen de sluis in de Brou wersdam langer openhouden, tot bijvoorbeeld 1 mei, om meer jonge vis binnen te krijgen. Na tuurliefhebbers willen af van het stabiele waterpeil in het Grevelingemneer (20 centime ter min NAP). De begroeiing van de platen zal daardoor ver minderen. Meer sternen en ple vieren zullen op die kale grond nestelen. Houtekamer: „Je be reikt al driehonderd hectare oe ver met tien centimeter water erbij." Rijkswaterstaat gebruikt de voorstellen uit de discussieron de voor een nieuw beheersplan voor het Grevelingemneer, waai-van het ontwerp eind dit jaar moet zijn. Dan volgt de offi ciële inspraak. Gelaagdheid Wat er met de suggesties ge beurt? Belangrijk uitgangspunt voor Rijkswaterstaat is dat de gelaagdheid van het water (zout-zouter/warm-koud) en daarmee de zuurstofloosheid niet toenemen. Houtekamer neemt als voor beeld het openingsregime van de sluis in de Brouwersdam. „Dat kunnen we gaan verfijnen. De sluis kan bij koud weer later dicht. En bij warm weer wat eerder. Anders onstaat er ge laagdheid in het water door warmte- en zout-ver schillen tussen Grevelingen en Noord zee. En dat moeten we niet heb ben." van onze verslaggever Marco van Barneveld THOLEN - Met een grote mani festatie op de Oesterputten in Tholen-stad zal binnenkort het startsein worden gegeven voor het jaarlijkse provinciale alco hol- en verkeersprojeet. Tijdens die manifestatie zullen diverse bands optreden en zal de 'alco holbus' aanwezig zijn. Mede werkers van het Alcohol Ver- keers Project zullen in die bus trachten met jongeren gesprek ken aan te knopen over de geva ren van alcohol in het verkeer. Zoals elk jaar zal die bus vervol gens gedurende het zomersei zoen door Zeeland gaan toeren. Daarbij worden de plaatsen be zocht waar altijd veel jongeren te vinden zijn, zoals campings of festivalterreinen. De bus zal worden bemand door medewerkers van Veilig Verkeer Nederland (WN). Doelis jonge ren in de leeftijd van ongeveer zestien tot zesentwintig jaar na te laten denken over de gevol gen van het gebruik van alcohol en drugs in het verkeer. Leidster van het project is H. Onderdijk van WN. Zij stelt dat in Neder land nog veel te veel onder in vloed wordt gereden. „En met 'onder invloed' bedoelen wij ook drugs." De startmanifestatie vindt in Tholen plaats omdat de combi natie alcohol en verkeer in deze Open dagen op proefboerderij en COLIJNSPLAAT - PAV Zuid west houdt op woensdag 18 en vrijdag 20 juni open dagen. PAV staat voor Praktijkonderzoek voor de Akkerbouw en de Volle- grondsgroenteteelt. De eerste open dag is op de proefboerderij Rusthoeve aan de Noordlangeweg in Colijns- plaat. Belangstellenden kunnen zich van 9.30totl3.30 uur onder leiding van onderzoekers op de hoogte stellen van het werk dat op de boerderij wordt verricht. Op 20 juni kan hetzelfde op de vestiging van de PAV aan de Groeneweg 3 in Westmaas. Op beide boerderijen wordt onder zoek gedaan naar allerlei ge wassen en allerlei zaken die daarmee te maken hebben. gemeente een behoorlijk pro bleem is. Onderdijk: „Jongere' in Tholen hebben niet veel gele - genheden om uit te gaan. Daar om moeten ze altijd in de auti" stappen." Daar komt bij dó Thoolse jongeren steeds mee alcohol en- of drugs zoude» gaan gebruiken en daardoor irj- de problemen zouden komeri Dat laatste werd begin dit jaa^ geconstateerd tijdens een ge? sprek tussen mensen van Wfljl het Zeeuws Consultatie Bureait voor Alcohol en Drugs, de gen meente en de stichting jeugd- jongerenwerk Tholen, de inj{ stanties die einde deze maani zullen meewerken aan de mam, festatie in Tholen-stad. F Muziek Die manifestatie zal worden gej houden op zaterdag 28 juni val, 19.00 uur tot 24.00 uur. De bejc doeling is er een muziekfestijn van te maken met live-bands e„ een drive-in-show. Op die mal, nier hopen de organisatoren zv( veel mogelijk jongeren te treil ken. I J Sandra van der Heyden heeft aal' de Stichting School Infra Scaldeirll tot opleiding in de gezondheidszorg voorZeeuws-Vlaanderen het diplop ma ziekenverzorging gehaald. 2ijc deed de praktische opleiding in vei pleeghuis Ter Schorre. Aan het Zeeuws Instituut Opleidin gen in Goes zijn voor het diplom;- van de opleiding tot verpleegkundi ge geslaagd: Marjolein Boot, Kin de Kok, Janine Kramer, Elsbetl Kriekaart, Marjolein Ots, Kiona Vei meulen, Paula Vink, Angelique Vin ke, Janine Wagensveld en Marian j ne van der Wende. Aan het ROCZeeland, Chr. DGOTe Welle, zijn geslaagd voor het exe' men apothekersassistenten: Poul' Bezuyen, Carolien van CadsanÉ Cindy Dijkers, Sabine van Goe them, Myra Helmendach, Jankt Klaassen, Lian_.de Looff, Nathalie Paridaen, Mareille Verhage, Esthe Vervaet, Martha Westerbeke; doL tersassistenten: Miranda Alemar Anita Arends, Marika Bolier, Willi anne van de Hoog, Sonja Jansen Diane Labeur, Dianne de Leeuw Bethina Visser; tandartsassisten ten: Anoek Courtin, Barbare Krs mer, Cathelijne Rentmeester, Miri am Olipitz, Nathalie Proost. Medea, zaterdag aan de Grevelingen bij Zonnemaire. fotoPieterHonhoff van onze verslaggeefster ZONNEMAIRE - De Zierikzeese theater- sportgroep Kiekieres speelt zaterdag avond de Griekse tragedie Medea op het Kijkuitsestrandje bij de Grevelingen ten noorden van Zonnemaire. Het toneelstuk wordt geregisseerd door Reint Laan. Met het strand als toneel, de Grevelingen als golvend decor en de oude zeedijk als tribune leent de locatie zich uitstekend voor een Grieks drama, vindt Karen Ver- seput, die samen met Coby Kleemans Me dea speelt. „Locatie-theater zet je fanta sie aan het werk. We zijn niet alleen door- het verhaal, maar ook door de omgeving geïnspireerd." Medea is volgens haar 'een heel mooi stuk met een grote zeggings kracht'. Het uit 432 voor Christus daterende hart verscheurende liefdesdrama verhaalt over koningsdochter Medea die met haar geliefde Jason en hun kinderen in Korin- the terechtkomt. Als Jason (gespeeld door Peter Jansen) haar in de steek laat voor een andere vrouw, neemt Medea wraak. Kiekieres volgt bij deze produktie de klas sieke lijnen van het mythologische stuk. Wel is bij het instuderen gebruikgemaakt van theatersporttechnieken. Zo is in één Van de langere scènes sprake van een ver teller en een acteur die het voorgelezen verhaal verbeeldt. De eenmalige voorstelling vindt plaats in het kader van Zeeland Natuurmaand. Het publiek kan plaatsnemen op een van de zestig stoeltjes of op kleden op de grond. Als het regent wordt een overkapping aangebracht. De voorstelling begint om 20.30 uur. van onze verslaggever Marco van Barneveld GOES - T. Stortenbeker, direc teur van het christelijke afkick centrum De Hoop in Dordrecht, zei het woensdagavond nog eens tijdens het dankgebed dat hij uitsprak. „Het blijft een moei lijke discussie, over een gedoog beleid. Ieder met z'n eigen me ning, en dan toch proberen tot een besluit te komen. Heel moei lijk." En inderdaad. De uren voorafgaand aan dit dank woord, tijdens een themabij eenkomst van de SGP-studie- kring Midden-Zeeland en van de SGP/RPF/GPV-Borsele over het gedoogbeleid in de Ooster- schelderegio, bleken de menin gen verdeeld. De ex-verslaafde: „Laat geen koffieshops toe, burgemeester. Nooit. Ik weet waar ik over praat." De burgemeester: „De stelling dat gedoogbeleid soft drugs onbeheersbaar maakt on derschrijf ik niet. Het doet de beheersbaarheid toenemen." De hulpverlener: „Politici ken nen de feiten niet. Dat is het pro bleem!" Het verhaal is bekend. Binnen kort moeten de gemeenteraden in de Oosterschelderegio zich buigen over een zeer lastige vraag. Wel of geen gedoogbeleid in de regio (een aantal 'koffie shops' toestaan), waarbij een paar gemeenten voor de 'nul optie' (géén koffieshop in die ge meente) kunnen kiezen. Een lastige vraag, die voor de SGP in de regio aanleiding vormde zich daar gisteren in het Calvijn Col lege te Goes danig in te verdie pen. Diverse sprekers waren daarvoor uitgenodigd. Zo wa ren daar bijvoorbeeld drs. D. J. van der Zaag, burgemeester te Goes, mr. J. J. A Groen, officier van justitie te Middelburg en Stortenbeker, directeur van De Hoop. Praktijk Pragmatisme ('je kunt het niet tegenhouden, dus moet je gedo gen') botste gisteren op princi pes ('drugs maakt alles kapot, dus tegengaan die handel') en bedacht beleid ('het zal verbo den zijn dus dan gebeurt het niet') botste op de praktijk ('vijf gram toestaan? Dat kun je nooit controleren man!'). Aan de pragmatische kant stonden de burgemeester en de officier van justitie, aan de andere kant stonden de directeur van hét af kickcentrum en de ex-verslaaf de, die later op de avond ook achter de forumtafel kroop. De burgemeester van Goes, zo is bekend, is vóór gedogen. Hij stelde gisteren dat op die manier een scheiding kan worden aan gebracht tussen de markten van soft- en harddrugs, zodat voor gebruikers de drempel naar harddrugs wordt verhoogd. Duidelijk beklemtoonde hij daarbij dat tijdens zo'n ge- doogdbeleid de illegale handel heel streng moet worden aange pakt. „Een regionaal gedoogbe leid", aldus Van der Zaag, „dat is gewoon nodig om de handel beheersbaar te houden." Groen, de officier van justitie, zat op dezelfde lijn als Van der Zaag. Ook hij wees op het belang van de scheiding der markten tussen soft- en harddrugs. „Op die ma nier is gedoogbeleid een onder deel van drugsbestrijdingsbe- leid." Stortenbeker op zijn beurt was het volstrekt met deze visies on eens. Zo wees hij erop dat alle cannabisprodukten volgens de wet onder softdrugs vallen, maar dat de Nederwiet tegen woordig van zo'n superieure kwaliteit is dat het qua werking gewoon een harddrug is. Boven dien wees hij erop dat het ge bruik van softdrugs de laatste jaren explosief is gestegen en dat het gedogen van die drugs heeft geleid tot veel te grote to lerantie. „Bovendien is de han del in koffieshops volstrekt on controleerbaar en komen daar ook altijd harddrugversla af- den. Je kunt die markten niet scheiden. Dat is een grote fabel! Aan het einde van de bijeen komst, tijdens het dankgebed, wenste de directeur van De Hoop de politici in de regio veel wijsheid toe voor hun besluit over de materie. van onze verslaggever MIDDELBURG - „Beschouwt u het maar als een cadeautje voor uw bruiloft." Met deze toevoe ging veroordeelde kantonrech ter mr. H. Bruin woensdag een 22-jarige inwoner van Melis- kerke tot een boete van zeshon derd gulden voor het rijden in een onverzekerde auto. De offi cier van justitie had 660 gulden geëist. Geldgebrek was er volgens de verdachte de oorzaak van dat hij vorig jaar oktober in een on verzekerde auto reed. „Ik had de verzekeringsmaatschappij ge machtigd, maar de bank wilde het geld niet afschrijven omdat ik rood stond." Officier van justitie Y. Willems wildeweten waarom de man niet akkoord was gegaan met een boete van 550 gulden, „U bekent immers schuld. Door het te laten voorkomen kan de boete hoger worden." De inwoner van Meliskerke verklaarde dat hij binnenkort gaat trouwen en daarvoor aan het sparen is. „Ei genlijk kan ik geen geld mis sen." De officier van justitie wees de man er op dat de wet een auto verzekering verplicht stelt om te voorkomen dat slachtoffers van een aanrijding in de kou ko men te staan. „Ik moet er niet aan denken dat u onverzekerd een aanrijding veroorzaakt. "De kantonrechter stelde de officier in het gelijk, maar hield reke ning met de toekomstplannen van de verdachte. Tot slot van de zitting informeerde rechter Bruin nog even naar de wijze waarop de man in het huwe lijksbootje wilde treden. van onze verslaggever MIDDELBURG - Een 30-jarige man en een 32-jarige vrouw uit Vlissingen zijn woensdag door het kantongerecht in Middel burg ieder veroordeelt tot een boete van driehonderd gulden voor het besturen van een auto zonder geldig Nederlands rijbe wijs. De vrouw was vorig jaar augus tus op weg van Domburg naar Vlissingen toen ze door de poli tie werd aangehouden. „Bij controle bleek u niet over een geldig rijbewijs te beschikken. Klopt dat?" „Nee, ik reed zonder geldig Nederlands rijbewijs", vulde de verdachte kantonrech ter mr. H. Bruin aan. D Vlissing- se legde uit dat ze een Pools rijbewijs had. „Ik ben in Polen geboren, maar woon sinds vijf jaar in Nederland." Officier van justitie mr. Y. Willems erkende dat de wegenverkeerswet inge wikkeld in elkaar zit. Toch staat volgens haar duidelijk in de wet dat een buitenlands rijbewijs slechts een jaar geldig is in Ne derland. „U had uw rijbewijs dus moeten omzetten. In vijf jaar tijd moet dat toch zeker lukken. Het rijbewijs van de Poolse kan inmiddels niet meer worden overgeschreven. Onlangs is ze dan ook begonnen met het ne men van rijlessen. De officier van justitie hield de kanton rechter voor dat de vrouw welis waar in de fout was gegaan, maar dat ze niet te zwaar hoeft te worden gestraft. „Later dit jaar moet ze nog voorkomen bij de politierechter omdat ze tij dens de controle weigerde een blaastest af te leggen." De offi cier eiste een boete van driehon derd gulden. Rechter Bruin kon zich hier in vinden en deelde de vrouw mee dat ze 'gematst' werd. „Voor u is de zaak echter nog niét voorbij." Omzetten Een 30-jarige Vlissinger bleek vorig jaar maart bij een politie controle al vijf jaar met een Nigeriaans rijbewijs rond te rij den. De man verklaarde tegen over de kantonrechter pogingen te hebben gedaan bij de ge meente Vlissingen om zijn rijbe wijs om te zetten. Volgens de Vlissinger kreeg hij echter nul op het rekest. In de vijf jaar is de man voor een periode van twee jaar terug ge weest naar Nigeria. In oktober 1995 keerde hij terug naar Vlisl singen. Toen hij zich op het ge meentehuis meldde omdat hi; graag een Nederlands rijbewiji wilde, werd gezegd dat hij daar voor eerst een half jaar in Ne derland moest verblijven. Kan tonrechter Bruin constateerdi dat de man al lang een half jaai een Nederland was geweest. „1 had dus al in het bezit van eei Nederlands rijbewijs kunnei zijn." De verdachte werd eveneens to: een boete van driehonderd gul den veroordeeld. De officier vat justitie had een boete van 39( gulden en twee weken voor waardelijke gevangenisstra geëist omdat de man in 1992 ei 1993 ook al eens was veroor deeld voor hetrijdenzonder gel dig Nederlands rijbewijs. Di rechter lichtte zijn beslissing toe door er op te wijzen dat df man inmiddels een geldig Ne derlands rijbewijs bezit. PvdA Oostburg wil zetel nieuw waterschap in eigen gemeente OOSTBURG - De PvdA-fractii in de gemeente Oostburg wil dal de gemeente een actief beleid voert om het nieuwe Zeeuws- Vlaamse waterschap binnen d( gemeentegrenzen te krijgen Volgens de PvdA kan de ge meente door een subsidie vooi arbeidsplaatsen, het goedkoop beschikbaar stellen van bouw grond of een 'blijfpremie' be vorderen dat het waterschap voor Oostburg kiest. De PvdA wijst er in een brief aar, B en W op dat het verdwijner. van het waterschap uit Oost burg negatieve gevolgen heef voor de werkgelegenheid it West-Zeeuws-Vlaanderen. Ver der stelt de PvdA dat het water schap een belangrijke taal heeft in dit gebied omdat het ge bied een lange, kustlijn heeft er er in de zomer een grote water zuiveringscapaciteit nodig is. Volgens de PvdA maakt de be-- hoefte aan een centrale vesti ging van het nieuwe waterschap de gemeente Oostburg niet bi voorbaat kansloos. Fractie voorzitter Wille: „IJzendijh bijvoorbeeld is een plaats waai de vestiging van het schap ooï "vanuit de 'centrale visie' enigs zins verantwoord is. foto PieterHonhoff Het Grevelingemneer blijkt zo gek nog niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 28