Geboeid door de mysterieuze klok Een leven lang vrijwilligerswerk PZC West-Z-Vlaanderen laat kansen liggen zeeland donderdag 5 juni 1997 sb 17 lezers schrijven agenda in detail ondernemend zeeland mensenwerk j Mei was nat, vrij warm en zonnig Restaurateur repareert uurwerk van Zeeuws Museum Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Damherten Uw verslaggever bericht in het artikel Damherten mogen blij ven in de Manteling (PZC 28 mei) dat de populatie tien jaar de tijd krijgt om zich te verdub belen tot vijftig dieren. Neemt u van mij maar aan dat we dat aantal nu al een heel eind bena deren. Najaar 1996 telde ik in de omgeving van de Eendenkooi twintig damherten bij elkaar: maar ook aan de kant van Vrou wenpolder en bij Domburg wor den er regelmatig gesignaleerd. En ze zweiwen steeds verder uit: afgelopen winter liep er een jon ge dambok in de wegberm van de dijk naar Veere. Damherten en vooral ook reeën (waarvan er in de Manteling naar mijn schatting wel tegen de honderd verblijven) hebben allemaal een leefgebied, territorium, nodig. Als er te veel komen treedt stress op met alle nare gevolgen van dien: rusteloosheid, rondzwer ven, vluchtgedrag (gevolgen: aanrijdingen, verkeersongeluk ken) en het optreden van infec tieziekten. Dit alles houdt in dat de populatie in de hand gehou den dient te worden. Aangezien natuurlijke vijanden ontbreken dient de mens regulerend op te treden". Via de jacht. De verant woordelijke instantie zal er dan ook goed aan doen de bestaande jachtcombinatie in te schake len. Voor alle duidelijkheid: ik ben zelf geen jager en in die zin dus geen belanghebbende, maal ais jarenlang onbezoldigd AID- controleur vogel- en natuurbe- schermingwet en al vijftig jaar een vaste bezoeker van het ge bied, meen ik wel enig recht van spreken te hebben. Nu besloten is dat er voor het damwild plaats blijft in de Manteling van Walcheren, laten we dan ook de verantwoordelijkheid accepte ren voor een goed en deskundig beheer Jan van Leerdam Kon. Wilhelminalaan 31 Vrouwenpolder Zeeuws Orkest Vrijdag 30 mei in de PZC een he le pagina als afscheidsgroet of zwanengezang van Frits Tave nier, voorzitter van het Zeeuws Orkest. In dit artikel wijst de heer Tavenier alle eigen schuld voor de huidige (financiële) si tuatie van het Zeeuws Orkest af. Noemt zichzelf de zondebok en gedeputeerde De Kok het kwa de genius die erop uit zou zijn het Zeeuws Orkest te laten stranden. Niets is echter minder waar. Er is er maar één echt ver antwoordelijk voor de situatie van het Zeeuws Orkest en dat is Tavenier zelf. Als een dictator heeft hijmet een dociel bestuur, het Zeeuws Orkest onder eigen duim gehouden. Inspraak werd niet geduld, tot in de kleinste details regelde en beheerste hij elke denkbare situatie, en zeker ook de financiële. Hij bestond het zelfs om, en plein public, tij dens repetities dirigenten te corrigeren. Samenwerking met andere muziekgezelschappen werd hooghartig afgewezen. Uiteindelijk heeft zijn megalo mane instelling geleid tot de huidige situatie van het Zeeuws Orkest. Het is nu maar verder te hopen dat het Zeeuws Orkest tot in lengte van dagen zal mogen blijven bestaan met een wat aanspreekbaardere voorzitter en een minder dociel bestuur. B. van Trirum Westival 77 Goes Politie bekeurt 90 hardrijders TERNEUZEN - Bij een controle op de Haarmanweg in Temeu- zen maakte de politie woensdag 90 keer proces-verbaal op tegen snelheidsovertreders. In totaal passeerden 1009 auto's de ra- darapparatuur. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 82 kilo meter per uur, terwijl ter plaatse 50 kilometer is toegestaan. De politie houdt vandaag snel heidscontroles op de Kraaijenstein- weg in Haamstede en de N256 op Noord-Beveland. EVENEMENTEN MIDDELBURG - Koorkerk, 15 uur: Miniconcert door dameskoor Ad Li bitum; RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort (t/m okt.); SAS VAN GENT - Prinsenkade, 16.15 en 19 uur: Golden.Circus; BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: The Fifth Element; Turbulence Cinemactueel, 20 uur: Karakter; Liar Liar; The Saint; GOES - Grand, 20 uur: The Saint 't Beest, 20.30 uur: Breaking the Wa ves; HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: Turbulence; Liar Liar, The Fifth Element; All Stars; Donnie Brasco;The Saint; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: The English Patient; VLISSINGEN -Alhambra, 20 uur: Li ar Liar; Turbulence; The Fifth Ele ment; Donnie Brasco; TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG - Archeologisch Museum, 10.30-12 en 13-17.30 uur: '(in de) Kaart kijken'. Het verleden in het West-Zeeuws-Vlaamse land schap van heden, (t/m 30/9); SINT ANNA TER MUIDEN - Streek- landbouwmuseum Agrimuda, 10- 12 en 13-18 uur: 'Van paarden naar paardenkrachten', boerenleven in West Zeeuws Vlaanderen (t/m 30/9); SINT ANNALAND - Museum De Meestoof, 14.15-16.45 uur: Foto-ex positie 'Bruidssuikers en witte broodsweken', trouwrituelen (t/m okt.); BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 11-17 uur: 'Passages', Aagje Pel, ge mengde techniek en Bert Bevers, poëzie (t/m 6/7); Eugène Peters, schilderijen (t/m 8/6); Galerie 't Lievevrouwke, 13.30-18 uur: Jannie Boers en Tonnie Nuij- ten, keramische objecten, Paul Bogaert, linosnedes (t/m 14/6); BRESKENS - Visserijmuseum, 10- 12 en 14-17 uur: VOC-jacht Bres- kens (t/m 29/6); BROUWERSHAVEN - St. Nicolaas- kerk, 13.30-16.30 uur: Kees v.d. We tering, schilderijen en tekeningen (t/m 12/6); BURGH-HAAMSTEDE Galerie 't Zuuddek, 10-17 uur: Ida Wendrich en Liesbeth Muilemeister (kera miek) t/m 27/6; Leontien Hooij, schilderijen (t/m 27/6); De Burghse Schoole, 13.30-16 uur: 'Rozen verwelken, scheepjes ver gaan' over 150 jaar poëzie-albums; 'Hazen en konijnen'; 'Vlinders' (t/m 25/10); DOMBURG - Museum Marie Tak van Poortvliet, 13-17 uur: Reimond Kimpe, Kimpe's Collectioneur (t/m 15/6); GOES - Galerie v.d. Berge, 13-17 uur: Jus Juchtman, schilderijen (t/m 14/6); Museum, 10-17 uur: Hemels Erf goed, schatten van het Bisdom Bre da (t/m 31/8); GRIJPSKERKE - Zijdemuseum, 13.30-17.30 uur: Lou Willeboordse, 'natuurgetrouwe vlindertekenin gen in kleur' (t/m 26/7); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30-12.30 en 17-20 uur: Asmet Seiim, beeldende kunst (t/m 24/7); HULST - Stadhuis (hal), 9-12 en 13- 16 uur: Werken van Beatrice Vael (t/m 6/6); KAPELLE - Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Werken in de Fruitteelt' (zwart- /wit foto's) (t/m 1/9); Gemeentehuis, 8.30-12 en 13-16 uur: Rie Baauw, olieverfschilderijen (lucht, land en water) (t/m 13/6); MIDDELBURG - Zeeuwse Biblio theek, 9-21 uur:Zierikzee rond 1900, prentbriefkaarten en foto's (t/m 21/6); Aanwinsten selectieronde en publiekskeuze 1997 (t/m 14/6); Zeeuws Museum, 11-17 uur: Rei mond Kimpe, De gulden midden weg, schilderijen en tekeningen (t/m 15/6); Galerie'T', 11-16 uur: Marja de Lan ge, schilderijen en Angelique Sturm, beelden (t/m juni); Marjan Groeneveld, etsen en Wim Zwijsen, monothin (t/m juli); Galerie Het Gouden Briefke, 10- 17.30 uur: Greetje de Korne, schil derijen in olie en acryl en Jeannet Hoejenbos, bloemen in aardewerk (t/m 26/6); Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Mya 's-Gravesande-Kuyper, schil derijen in gouache, aquarel en acryl (t/m 1/7); Kunstuitleen, 13-17 uur: Elske Neus, metro s (t/m 28/6); Werk van diverse kunstenaars (t/m 14/6); GHL-galerie, 13-17 uur: Wouter van Riessen, spin-off (t/m 15/6); OOSTBURG - Den Hoekzak, 10-12 en 14-18 uur: 'Kunst om te begin nen', werken van diverse kunste naars (t/m 24/6); OOST-SOUBURG - Watertoren, 12- 17 uur: Expositie van Bettina Gru- ber, David Smithson en Ulrich Till- mann (t/m 6/7); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, 10-17 uur: Expositie van botten van fossiele zoogdieren; De Flora voltooid (t/m 28/9); OUDDORP - De Grevelingen, 10-17 uur: Jan Nelemans, aquarellen en olieverfschilderijen (t/m 29/6); VEERE - Grote Kerk, 10-17 uur: 'Ge verfde vrijheid', schilderijen van Hetty van der Linden (t/m 29/6); De Schotse Huizen, 12-17 uur: Wer ken HonaSchmit; VLISSINGEN -Stedelijk Museum. 10-17 uur: 'Van Zeeuwse Admirali teit tot marine in Zeeland'(t/m 28/9); Theo van Doesburgcentrum, 9-17 uur: 'Beeld en Landschap' werken diverse kunstenaars (t/m 3/8); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10- 12 en 13-17 uur: '125 jaar Groei en Bloei' (t/m 25/10); 'Het aangespan nen trekpaard' (t/m 25/10); ZIERIKZEE - Galerie "Galerij", 13-16 uur: Tien Heestermans, "Naar Mar- sella" tekeningen, collagesen schil derijen (t/m 19/6). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zee land: tel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118 615551 (dag en nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384. van onze medewerker Lukas Fransen MIDDELBURG - De mysteri euze klok in het Zeeuws Muse um in Middelburg tikt weer. Albert de Goeij, restaurateur van oude klokken, kon het niet langer aanzien. Elke keer als hij het Zeeuws museum be zocht, stond het uurwerk van deze 'bijzondere' klok stil. „Het intrigreert je toch", aldus De Goeij. „Het valt me gewoon op als dingen het niet doen, vooral klokken. Ik kon het niet uitstaan dat het uurwerk niet tikte." Albert de Goeij zat als klein kind al te prutsen aan oude wekkers. „Maar ik haalde echt van alles uit elkaar hoor." Hij maakte voor het eerst kennis met het vak van restaurateur via zijn broer. Deze zat op de Vakschool in Schoonhoven en nam allerlei werk mee naar huis. Zo ging het bekende bal letje rollen, in 1981 studeerde De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk ivorden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. De cokesfabriek ACZC in Sluiskil heeft het ISO-9002 certificaat behaald. Het kwali teitscertificaat werd uitgereikt door C. Quak van het Rotter damse bureau Veritas. Naast het kwaliteitszorgsysteem be schikt ACZC tevens over een (nog niet gecertificeerd) arbo- en milieuzorgsysteem. Palingrokerij Scherpenissete Sint-Annaland is maandag 9 juni gastbedrijf voor cle Ex portsociëteit van de Kamer van Koophandel. De sociëteit duurt van 15.30 tot 18.30 uur. hij zelf af aan de Vakschool. „Ik heb toen een paar jaar bij een baas gewerkt in Utrecht. Daar is de liefde voor het antiek ont staan." Wegwerpproducten In 1985 verhuisde De Goeij naar Middelburg. Daar begon hij een uurwerkmakerij in de Nieuwstraat. Volgens De Goeij een uitstervend beroep. „De meeste klokken van tegen woordig zijn wegwerpproduc ten. Na een bepaalde tijd hou den ze er gewoon mee op en kun je ze weggooien. Vroeger was dat niet zo. Een antieke klok heeft maar eens in een mensen leven een onderhoudsbeurt no dig. Oude klokken zijn daarom nog steeds het beste." Zijn werk slokt zoveel tijd op dat het tegelijk zijn hobby is. De Goeij kan dan ook al zijn creativiteit botvieren op de restauratie van een antieke klok. „In dit vak is het zo dat je kapotte onderdelen niet zo maar kimt kopen. Je moet het vaak zelf maken. En dat is niet eenvoudig. Want naast dat een restaurateur oud materiaal moet gebruiken, moet hij ook Kwaliteitskring beziet arbozorg MIDDELBURG - Arbozorg is het onderwerp waar de leden vergadering van de Vereniging Kwaliteitskring Midden- en Noord-Zeeland donderdag 12 juni om draait. De vereniging bezoekt die dag twee bedrij ven, Arbo-GGD Zeeland aan de Westwal in Goes en het na bijgelegen gebouw van het wa terschap Zeeuwse Eilanden. Directeur V. A J. Slenter schetst de GGD-taken, be drijfsarts en hoofd van Arbo- GGD Zeeland C. A Sijderius gaat in op de arbodienst en de taken in ziekteverzuimbeper king en sociale wetgeving. Ar beidsomstandigheden in het bedrijf is het onderwerp waar over arbeidshygiënist M. L. E. J. Roelse spreekt. Bij Zeeuwse Eilanden spreekt ar- bocoördinator van het water schap ing. K. Vahlkamp. proberen het idee van de maker te volgen. Daarom is een goede restauratie ook zo belangrijk voor de waarde van de klok." Op een dag besloot De Goeij contact op te nemen met het Zeeuws Museum. „Er hing daar al jaren een bijzondere klok die niet tikte. Ik wilde al tijd al voor musea restaureren omdat daar de kans het grootst is dat je tegen iets leuks aan loopt. Een goede referentie van het Zeeuws Museum kan mis schien ook de deuren van ande re musea openen." Maar dat was niet de enige re den voor De Goeij. „Het is ei genlijk een hele mysterieuze klok. Normaal wordt de slinger aangedreven door het uur werk. In dit geval maakt het uurwerk deel uit van de slinger. De klok is eigenlijk één grote slinger. Maar hoe blij ft die slin ger in beweging? Dat is nu juist het mysterieuze." Voor De Goeij was reparatie van de ruim 150 jaar oude klok een uitdaging. „Het idee dat je aan iets werkt dat vaak al hon derden jaren oud is. Dat de ma kers toen met het meest een voudige gereedschap zoiets in elkaar hebben gezet, dat dwingt toch wel respect af. Te genwoordig kan dat al lang niet meer. Dat is veel te kost baar." Hij is blij dat de klok nu loopt. „Iets in zijn orginele staat terug brengen, dat is toch de kick van de meeste restaura teurs. Dat geeft veel voldoe ning." Albert de Goeij met het Middelburgse meesterwerk. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Hans Heijt OOSTBURG - De kust van West-Zeeuws-Vlaanderen heeft een aantrekkelijk achter land, maar dat wordt te weinig benut en onvoldoende onder de aandacht van toeristen en re creanten gebracht. De meeste inspanningen zijn nog immer gericht op het strand. Deze conclusie trekt de werk groep recreatie van de Land bouwuniversiteit Wageningen in een rapport over recreatieve ontwikkelingen aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust. Einda Brouwer en Hans Bakker voer den dit onderzoek uit in op dracht van de Denktank recre atieve ontwikkelingen Kust West-Zeeuws-Vlaanderen. Deze denktank bestaat uit on dernemers en vertegenwoordi gers van de gemeente Oostburg en is opgericht om de toeris- tisch-recreatieve aantrekke lijkheid van de West-Zeeuws- Vlaamse kustregio te vergro ten. Brouwer heeft het huidige 'toe- ristisch-recreatieve product' op basis van een literatuurstu die en een gebiedsverkenning in kaart gebracht. De onder zoekster komt tot de conclusie dat er een ruim aanbod aan toe- ristisch-recreatieve accommo daties is en dat korte en lang blijvende gasten natuur en landschap in het achterland zeer aantrekkelijk vinden. Maar Brouwer vindt dat de sterke punten rust en ruimte niet voldoende benut worden. „Er zijn te weinig mogelijkhe den voor korte eendagsuitjes en er is te weinig groen en sfeer bij de campings en bungalow parken. Het product Kust West-Zeeuws-Vlaanderen wordt wat sleets", constateert Brouwer. Brouwer schetst drie scenario's die inspelen op behoefte en ge drag van verschillende soorten recreanten en toeristen: In het eerste scenario ligt de nadruk op het koesteren van de kwali teit, het tweede legt de nadruk op diversiteit en in het derde scenario wordt gepleit voor exclusief maatwerk langs de kust. Volgens Brouwer ver dient het aanbeveling de diver siteit te benadrukken, omdat dan de rust en ontspanning in een goede ruimte onder de aan dacht kunnen worden ge bracht. Elementen uit de ande re twee scenario's kunnen ter aanvulling dienen. Verder pleit Brouwer voor re gionale samenwerking bij het realiseren van kleinschalige voorzieningen op het gebied van natuur, cultuur, religie, speelvoorzieningen en recrea- tiewerk. Het rapport wordt vandaaag, donderdag, om 16.00 uur gepresenteerd in de burgerzaal van het gemeente huis van Oostburg. l|j| van onze medewerker lm Jos Broeke VLISSINGEN - De afgelopen maand mei was nat, iets aan de warme kant en de zon scheen wat langer dan normaal. Vooral in het kustgebied is plaatselijk veel regen gevallen. In Wilhelminadorp werd 56 mm gemeten tegen 49 mm normaal. In Vlissingen viel daarentegen 93 mm. Verder meldde Ritthem 89, Middelburg 87, Burgh- Haamstede 80, Vrouwenpolder 74 en Westdorpe 70 mm. Veel re gen viel er op 5 mei: in Vlissin gen werd 24 mm geregistreerd. Ook in de nacht van 17 op 18 mei viel in het gebied tussen Zoute- lande en Domburg veel regen tijdens onweersbuien. In Wil helminadorp regende het 44 uur tegen 38 uur gemiddeld. De gemiddelde temperatuur in Wilhelminadorp was 13.1 tegen 12.3 gr normaal. De hoogste temperatuur werd op 17 mei in Wilhelminadorp en Westdorpe gemeten: 27.6 gr. De laagste temperatuur werd op 7 mei in Westdorpe gemeten: 0.3 gr. Aan de grond kwam het toen nog tot lichte vorst. In Vlissingen en Wilhelminadorp werden 2, in Westdorpe 3 zomerse dagen (maximumtemperatuur >25 gr) geregistreerd. Het aantal war me dagen (maximumtempera tuur >20 gr) liep uiteen van 6 in Vlissingen tot 8 in Wilhelmina dorp en Westdorpe. De zon scheen in Wilhelmina dorp 235 uur tegen 202 uur nor maal. Vlissingen meldde ook 235 en Westdoipe 227 uur zon. Het aantal zonloze dagen was 1 §e tegen 3 normaal. Op twee dagen werd in Vlissin gen windkracht 7 bereikt. A. Dij kwel leidt stuurgroep MIDDELBURG - Het Middel burgse Statenlid A Dijkwel zal leiding geven aan een stuur groep de staatssecretaris E. ftrpstra (welzijn) zal adviseren over de zorg voor licht verstan delijk gehandicapte jongeren. Dijkwel treedt op als onafhan kelijk voorzitter. In de stuurgroep zitten verder vertegenwoordigers van be trokken ministeries, provincies, gemeenten, de inspectie en zorgverzekeraars, Regering en Tweede Kamer willen de ko mende tien j aar 2 5 milj oen extra uittrekken om jongeren met ge dragsproblemen te helpen. door Anita Hoekman Soms heb je de pech dat je in het bestuur terecht komt." Jannie Aalbrechtse uit Tholen gooit het eruit voor ze het in kan slikken. Jannie is één van die 'bestuursongelukkigen'. Vanuit haar groentewinkel rolde ze de ondernemersver eniging in en vandaar werd ze ook nog eens voorzitter van de werkgroep 'Tholen Stad Ak- tief'. Maar voor een bestuurs lid heeft Aalbrechtse het prima naar haar zin. Ze doet het voor zichzelf. Ze doet het voor an deren en voor 'haar' Tholen. „Een beetje promotie voor dit prachtige stadje is toch wel op zijn plaats." De in Tholen geboren en geto gen Jannie stond vroeger be kend als de vrouw van het groentewinkeltje. Nu is ze met de vut en kent iedereen in de stad haar als Jannie de voorzit ter. 'Een echte klets- en regel- tante' zoals ze zichzelf noemt. „Je moet op iemand af durven stappen, kunnen organiseren en het heft in eigen handen durven nemen. Nou, dan ben je toch een regeltante. Een bazig type." Aan ervaring binnen het be- stuurswereldje geen gebrek. Elf jaar geleden kwam Jannie in Tholen Stad Aktief terecht. „Ik rolde er spontaan in." Ja ren daarvoor 'Ik zou even moe ten zoeken naar het exacte jaartal' rolde Jannie al even spontaan de ondernemersver eniging binnen. „Ik hield een toespraak, werd gevraagd als lid en daarna had ik dus de pech één van de bestuursleden te worden. De eerste en enige vrouw", zegt ze een beetje trots en een tikkeltje verontwaar digd. „Ja... clat is toch heel be langrijk. je hebt toch ook met mannen én vrouwen te ma ken." Koninginnedag Tholen Stad Aktief werd opge zet om de activiteiten van de verschillende Thoolse vereni gingen te coördineren. „Dat was de opzet, maar het is er op neergekomen dat we zelf zijn gaan organiseren. Al dan niet in samenwerking met vereni gingen." De werkgroep is het Oranjëcomité van Tholen. Elk jaar organiseren ze Koningin nedag. „Wij hebben de brug niet ingepakt hoor. Zoiets kost een vermogen!" Ook de natio nale monumentendag en be vrijdingsdag staan op de agen Jannie Aalbrechtse doet al jaren vrijwilligerswerk: voor zichzelf, voor anderen en voor 'haar' Tholen. da van Tholen Stad Aktief. „Vijftig jaar bevrijding. Dat was me een feest. Daar hebben we het nu nog over. Het werk voor de werkgroep ziet Jannie als een hobby. Een wekelijks terugkerende ver plichting is het niet. De gehele dag niets doen, staat haar ook tegen en, zoals ze zelf zegt, zijn er geen andere kandidaten om haar taken over te nemen. „Er zullen zat mensen zijn die het veel beter kunnen, maar ze staan er niet om te springen." Springen ze niet, klagen doen ze des te meer. „Er zijn er altijd wel een paar bijJe doet je best om er iets moois van te maken, steekt er veel tijd, liefde en aandacht in en dan zeuren sommigen nog dat het niet he lemaal naar hun zin is. Doe je niets, dan is het ook niet goed. Wat wallen ze nu? In plaats van te klagen, kunnen ze beter meehelpen." Complimentjes Natuurlijk zijn er niet alleen klagers en zeuren. Soms krij gen de zeven bestuursleden van de werkgroep zelfs een complimentje voor het gedane werk. Daar doet Jannie het voor. „Soms vraag je je af: 'Waar ben ik mee bezig. Mis schien stop ik na dit jaar wel'. Na Koninginnedag bijvoor beeld voel je je helemaal afge- druipt. Eén spontane reactie en je staat er volgend jaar weer. Daar haal je de moed van daan," Na een zware vrijwilli- gersdag wil ze nog wel eens aan stoppen denken, maar als je er op een doorsnee ochtend over begint, wil ze niets van stoppen horen. Ik kan toch niet zeg gen wanneer ik stop! Zodra ik het niet meer leuk vind, denk ik. Maar misschien moet ik er al wel veel eerder mee ophou den vanwege de gezondheid of familie-omstandigheden. Ja, dat weet je toch nooit. Ik kan slechts hopen dat het goed gaat." Een leven zonder vrijwilligers werk? Niet voor Jannie Aal brechtse. Ze krijgt er rillingen van op haar rug. „Ik weet niet beter. Het werken is er inge bakken. Als kind al moest ik meehelpen als mijn vader en moeder zich weer voor een be- foto Dirk-Jan Gjeltema paald doel inzetten. Toen ik te rugkwam van vakantie met mijn verloofde werd ik gelijk aan het werk gezet. Ik stapte van de motor, zette mijn helm af en kreeg de mededeling me om te kleden. Ze hadden nog mensen voor het inschrijfbu- reau van de wandelvereniging nodig. Ik wist niet anders en ik weet nog steeds niet beter. Zo heb ik mijn kinderen ook opge voed, maar dat klinkt zo po cherig. Dat wil ik niet hoor. Mijn moeder is vijfenzeventig en doet nog steeds vrijwilli gerswerk. Ze heeft er zelfs een koninklijke onderscheiding voor gekregen. Of ik dat ook nastreef? Ben je mal. Daar moet je het niet voor doen hoor..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27