nieuw theater start in 1998 Ingenieurs vragen meer waardering SC PZC Marshallplan heeft veel voor ons betekend Vissersbond wil minder bijvangsten Milieuorganisaties »rond havengebieden yeel te goedkoop zeeland 15 Elf Atochem wil blijven praten Contactdag joodse cultuur Fusie Philadelphia Tehuizen Messentrekker mishandeld Inbraak in woningen jemeente Terneuzen huurt deskundigen in voor begeleiding project Toenadering in conflict om t!AO Hydro Agri Sluiskil joezo aan een railtje donderdag 5 juni 1997 Jo-Annes de Bat wint opstelwedstrijd Jo-Annes de Bat: Marshallplan voor Oost-Europa... foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Caroline Moerland OOSTDIJK - Dat premier Kok vorige week met het idee kwam voor een soort Marshall-plan voor Oost-Europa, ver baasde Jo-Annes de Bat (17) uit Waarde niets. In zijn winnende essay over deze na- oorloogse Amerikaanse ontwikkelings hulp voor Europa, had hij voor precies hetzelfde gepleit. De leerling van het Goe- se Calvijn College is één van de prijswin naars van een landelijke opstelwedstrijd over het Marshall-plan. Jo-Annes hoorde voor het eerst over het initiatief via Radio 3. „Mijn vader heeft een landbouwbedrijf. Ik reed op de trek ker en toen zeiden ze op de radio dat er een opstelwedstrijd was." De atheneumleer ling stapte vervolgens op zijn geschiede nisdocent drs. L. A Nïeuwenhuise af. Die wist van niets, maar kreeg toevalig nog diezelfde dag de aanmeldingsformulieren binnen. Dat was begin februari. Half april moest het opstel binnen zijn. Jo-Annes ging dus meteen op zoek naar boeken over het Marshall-plan. Acht titels vermeldt de li teratuurlijst, waaronder twee Engelstali ge. „Die heb ik niet helemaal doorgespit, moet ik eerlijk zeggen", bekent de scho lier. Jo-Annes ging ook bewust op zoek naar andere bronnen. „Ik doe graag interviews; ik schrijf ook wel eens voor de school krant. Ik leg gemakkelijk contacten." Hij benaderde twee mannen, die kort na de oorlog een eigen akkerbouwbedrijf had den. Zij vertelden hem dat ze weinig van het Marshall-plan hadden gemerkt. „Het ging meer om verborgen subsidies", legt Jo-Annes uit. „Heel veel mensen kenden het niet. Terwijl het toch ontzettend veel heeft betekend." Communisme De scholier komt in zijn opstel tot de con clusie dat het niet pure liefdadigheid was, dat Amerika ertoe bewoog Europa finan cieel te steunen. De Verenigde Staten vreesden de opkomst van het communis me in het door oorlog verwoeste Europa en creëerden door de hulp een afzetmarkt voor hun producten. Jo-Annes besluit zijn opstel met een plei dooi voor een soort Marshall-plan voor Oost-Europa. „Wij zijn er na de Tweede Wereldoorlog door Amerika fantastisch bovenop geholpen. Is het nu ook niet onze plicht om de Oostbloklanden te hel pen?", zo schrijft hij. Jo-Annes was één van de 140 middelbare scholieren die een opstel inzonden over het Marshall-plan. Samen met twintig leeftijdgenoten mocht hij afgelopen vrij dag naar Den Haag voor de prijsuitrei king. „Ik was de enige Zeêuw daar"meldt hij trots. Helaas greep Jo-Annes naast de eerste prijs, een reis naar Amerika. Maar met de tweede prijs, een disc-man, is hij ook blij. Bovendien heeft hij genoten van de bijeenkomst in Den Haag. Hij laat een foto zien waarop hij poseert naast de Amerikaanse ambassadeur. „Het was heel sjiek allemaal." Van de 25 tweede-prijs winnaars. was de middelbare scholier één van de weinigen die in zijn opstel pleitte voor financiële steun aan Oost-Europa. Jo-Annes is er trots op dat hij dat heeft be dacht, nog voor premier Kok vorig week pleitte vooreen vorm van 'Marshall-hulp' voor de voormalige Oostbloklanden. De 17-jarige heeft ook al een naam voor dit project bedacht: het 'Kok-plan'. VLISSINGEN -Elf Atochem wil met de provincie blijven pra ten over een oplossing voor de vierhonderd ton vervuilde grond die bij het bedijf in Vlissingen-Oost ligt opgeslagen. Het bedrijf vindt de opslag van het chemische afval niet ge vaarlijk voor het milieu en wil het spul in beton verwerken dat op het terrein zelf zal worden gebruikt. De provincie echter heeft laten weten uitgepraat te zijn met Elf Atochem. In een brief is het bedrij f te verstaan gegeven de boel voor 1 j uni te la ten verwijdei-en. Zo niet, dan past de provincie bestuurlijke dwang toe. In een reactie op het ultimatum van de provincie zegt Elf Atochem dat het welslagen van het betonproject af hankelijk is van de dialoog met de overheid. TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse werkgroep Chaweroet houdt zondag 8 juni in Terneuzen een ontmoetingsdag. De bijeenkomst is bedoeld mensen met een joodse achtergrond uit het Nederlands en Belgisch grensgebied met elkaar in con tact te brengen. Bij voldoende belangstelling is het de bedoe ling om een begincursus joodse cultuur op te zetten.Volgens de initiërende Stichting Joods Maatschappelijk Werk in Am sterdam bestaat er een toenemende belangstelling voor jood se activiteiten. Verschillende steden kennen inmiddels een joods café en de oplage van de activiteitenkrant 'De Benja min' groeit gestaag. Volgens de stichting wordt de groei ver oorzaakt door mensen die zich niet direct vanuit een religieus aspect willen organiseren, maar toch een joodse identiteit be speuren. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij I. Horowitz in Terneuzen. Dan krijgen ze ook de precieze locatie en het aan- vangstijdstip te horen. MIDDELBURG - De Stichting Philadelphia Tehuizen Wal cheren (verstandelijk gehandicaptenzorg) fuseert binnenkort inet de Stichting Phildelphia Zorg uit Nunspeet. De fusie overeenkomst wordt donderdag 19 juni op het provinciehuis te Middelburg ondertekend. Beide instellingen werken al ge ruime tijd samen.Volgens manager C. J. Kruisselbrink van Philadelphia Walcheren is voor aansluitingbij 'Nunspeet' ge kozen, omdat de Walcherse instelling te klein is geworden om zelfstandig te kunnen functioneren. Philadelphia Walcheren beheert vijf voorzieningen en heeft de zorg voor ruim zestig cliënten. Er werken ongeveer 45 per soneelsleden. Philadelphia Zorg te Nunspeet (zo'n 5000 cliën ten) heeft een groot aantal voorzieningen, verspreid over het land. Volgens Kruisselbrink heeft de fusiegeen consequenties voor het personeel. MIDDELBURG- Een 31-jarige Middelburger is dinsdagmid dag op de Vlasmarkt in zijn woonplaats door een onbekende man met een mes bedreigd. Toen de politie op aanwijzing de verdachte wilde aanhouden werd deze juist mishandeld door de bedreigde Middelburger. Beide personen zijn vervolgens aangehouden. De onbekende bleek illegaal in Nederland te zijn en is overgedragen aan de Vreemdelingendienst. ARNEMUIDEN - In een woning aan de Rademacherstraat in Arnmuiden is dinsdag ingebroken. Er werd een raam gefor ceerd en er verdwenen een telefoontoestel en voor een onbe kend bedrag aan sieraden. In een vakantiewoning aan de Wie lingenstraat in Zoutenlande is diezelfde nacht ingebroken. Uit de woning zijn persoonlijke bescheiden ontvreemd en ook verdwenen er waardevolle papieren en een hoog bedrag aan buitenlands geld. van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het terugdrin gen van de bijvangsten wordt de komende tijd in de visserij het grote discussiepunt. De Europe se visserijministers hebben eer der dit jaar opgeroepen de bij vangsten te minimaliseren. De Nederlandse Vissersbond speelt daarop in met een oproep aan vissers om met voorstellen te komen. „Wij moeten zelf met ideeën komen", aldus Vissers- hond-secretaris G. Hiemstra. „Anders wordt er over ons zon der ons beslist." In de visserij zijn bijvangsten niet te vermijden. De Neder landse vissers richten zich met name op de vangst van tong, schol en kabeljauw. Er blijft al tijd wel wat in de netten achter, dat niet verkoopbaar is: zeester ren, zeeëgels, te jonge vis, 'vreemde vissoorten'. Over de omvang van de bijvang sten doen de wildste cijfers de ronde. Het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) werkt aan een rapport over de Noordzee-visserij voor de Euro pese Unie. „In dat rapport con stateren wij", zegt NIOZ-on- derzoeker H. Lindeboom, „dat bij elke kilo marktwaardige vis één kilo bijvangst aan vis zit. Daar komt per kilo een halve ki lo aan schelpdieren, zeesterren en zeeëgels bij." Een op acht Andere cijfers zijn genoemd. Eén kilo vis op acht kilo bij vangst. bijvoorbeeld. Linde boom: „Dan spreken wij over één kilo tong, waarbij alle ande re (ook marktwaardige) vis als bijvangst wordt aangemerkt." Tot op heden zetten Nederland se vissers hun bijvangsten over boord. Die kunnen overigens variëren. Schar was lange tijd nauwelijks interessant en nu is het een belangrijk exportpro duct naar Japan geworden. Het probleem van de bijvang sten is desondanks gebleven. Er blijven nog steeds jonge vis en andere zeedieren in de netten achter. In Noorwegen heeft de regering verordonneerd dat vis sers de jonge vis voortaan niet meer overboord zetten. De vis sers voeren die vis nu ook aan. Van rondvis (onder meer kabel jauw) gaat anders toch 99 pro cent dood en van platvis (tong en schol) 75 procent. Alle aange voerde vis wordt verrekend met het quotum; ook de ondermaat se die vaak minder opbrengen. B. Keus, hoofd afdeling natuur en milieu van het Productschap Vis, vindt een verbod op het overboord zetten .van bijvangst niet de oplossing. „Het gaat er om bijvangsten te beperken door selectiever te vissen. Wij kunnen daarvoor kijken naar de maaswijdte en de soorten netten die worden gebruikt. Dat is ove rigens gemakkelijker gezegd dan gedaan. Er zijn al maatre gelen genomen." Dat de kwestie van de bijvang sten actueel wordt, staat voor Keus als een paal boven water. Op Europees niveau wordt er over nagedacht. Het ministerie van Economische Zaken werkt aan een nota over milieu en eco nomie, waarin ook aandacht zal worden besteed aan de bijvang sten in de visserij. Advertentie an onze verslaggever LUISKIL - De hervatting van et cao-overleg tussen de vak- onden en de directie van Hydro igri Sluiskil heeft woensdag- vond nog niet tot concrete re geleid. De werkgever weliswaar met iets meer i^eld naar de onderhandelings- ifel, maar omdat dit nog steeds iet structureel is, zien de bon en nog geen directe reden voor principe-akkoord. De directie heeft ons heel dui- plijk gemaakt dat dit haar ul- (eme bod is", verklaarde roordvoerder P. Janssen na- ïens de Industriebonden FNV, jNV en De Unie na afloop van et overleg. „Daar denken wij yseven anders over. Voor ons is ,et hooguit een onderhancle- mgsresultaat op basis waarvan irder kan worden gesproken, let toetje is ei', nu het toefje agroom nog." /erhoging )e toenadering van de werkge el' bestaat uit twee keer (dit _aar en in 1998) een éénmalige uitkering van 0,75 procent van het jaarsalaris, bovenop de voorgestelde twee procents loonsverhoging. De bonden zijn evenwel door de leden op pad gestuurd met de eis van structu reel drie procent meer salaris. Ook het voorstel om de pensi oenuitkering te verhogen van 2,25 naar 2,5 procent van het jaarsalaris vinden de bonden een te kleine stap in de goede richting. Verder werden toege zegd twee extra atv-dagen in 1998 en 1999 en betaling van de overwerkvergoeding na de ze vende in plaats van de twaalfde inhaaldag. De bonden leggen het beschei den resultaat vandaag voor aan het 'comitié van waakzaam heid', dat geldt als een klank bordgroep van het personeel. Volgende week donderdag vol gen de gebruikelijke massale le denraadplegingen. Wijzen de leden het 'ultieme bod' af, dan is de kans op een staking groot, zo schat Janssen de situatie in. An derhalve week geleden kwam het tot een grote poortactie om de onderhandelingen onder druk te zetten. an onze verslaggever - Het Haagse bu- sau Diepenhorst, de Vos en artners gaat zeer waarschijn- jk de gemeente begeleiden in ebouw van het nieuwe theater a Terneuzen. DVP maakt deel jt van de gerenommeerde \vijnstra en Gudde Groep en reldt als één van de meest erva- en adviseurs op het gebied van iet bureau zal naar verwach- jng nog dit voorjaar met een rogramma komen waarin xact staat om schreven aan >elke eisen een nieuw theater "oor een plaats als Terneuzen voldoen. Cultuurwethou der P. Hamelinck (CDA) maakte woensdag bekend dat het de be is volgend jaar te met de aan de Westkolkstraat, todat de opening aan het begin tan het seizoen 1999/2000 kan ijaatsvinden. Ij Het precieze bedrag dat burge meester en wethouders willen uittrekken voor inschakeling van DVP, hield Hamelinck gis teren binnenskamers. Hij gaf aan dat het college van de raad één miljoen gulden - binnen het totaalbudget van zeventien mil joen - mag benutten voor de no dige voorbereidingskosten. Slechts een deel daarvan is voor de projectbegeleider. „De offerte bestaat uit een tien tal aparte posten. Wij gaan eerst kijken welke onderdelen de ge meente eventueel zelf zou kun nen uitvoeren. Pas dan valt een definitieve prijs te bepalen." Ervaring De kennis en ervaring van DVP in de theaterwereld maakten volgens de wethouder dat de keus niet op de twee andere ge gadigden is gevallen. Die con currenten waren DHV, partner van de gemeente in de bouw van het stadskantoor, en Varocom van Hamelincks voormalige collega J. van Rooijen. De uitge brachte offertes waren in finan cieel opzicht vrijwel gelijk. DHV was volgens Hamelinck de afgelopen vijftien jaar betrok ken bij de realisatie van zeker twintig theaters. Volgt de raad 26 juni het colle gevoorstel met DVP in zee te gaan, dan wordt daarmee de zo genaamde definitiefase ingezet. In deze 'meest cruciale en om vangrijke' fase worden behalve het programma van eisen ook een kostenraming gemaakt van de nodige investeringen en dient er een bedrijfsplan op pa pier te komen. Of er binnen de opzet ruimte komt voor een bio scoop, is onzeker. De onderne mer in kwestie zou dan wel zelf het nodige geld moeten inbren gen. Volgens Hamelinck zijn er al wel contacten geweest over realisatie van een filmzaal, maar waren die tot dusver vol komen vrijblijvend. Van Rooijen reageerde gisteren terughoudend en uiterst zake lijk op het collegebesluit. Bij de bekendmaking van zijn voortij dige vertrek uit de politiek be gin dit jaar plaatsten verschil lende raads fracties vraagtekens bij de precieze beweegredenen van de wethouder. Vooral omdat kort na zijn afscheid bekend werd dat hij in zijn nieuwe hoe danigheid van commercieel ad viesbureau mocht meedingen naai' de planbegeleiding van het theater. Motieven „De beoordeling van de offertes is aan de opdrachtgever. Meer kan ik daar niet over zeggen. Als startende ondernemer ben ik al leen al blij dat ik heb mogen meedoen in de race. Ik zie geen reden te bevroeden dat er ande re motieven aan de keuze ten grondslag liggen dan puur in houdelijke" antwoordde Van Rooijen op de vraag of zijn nog prille scheiding met de gemeen te nu mogelijk in zijn nadeel is gaan werken. De commissie cultuur vergadert woensdag 11 juni over de in schakeling van DVP. De open bare vergadering in het stads kantoor begint om 19.30 uur. an onze verslaggever ten Jansen nf ir?LISSINGEN - De stichting 'eJatuur en Milieu wil dat Euro- aifies commissaris Van Miert een irJiderzoek instelt naar concur- ïntievervalsing in Europese eravens. De milieu-organisatie egt over informatie te beschik ken dat in Rotterdam bedrijfs- voor slechts vijf gul den per vierkante meter per jaar e/orden uitgegeven. Ook in Am- ajlerdam, Antwerpen, Zeebrug- p en Hamburg en Bremerhaven ic'ordt zo door de plaatselijke de grondprijs kunst extreem laag gehouden. de mening van Natuur en - en negen Europese zus- - worden de Eu- eripese regels tegen oneigenlijke ;aiededinging overtreden. Cij- ■eiïrs over berekende grondprij zen zijn niet openbaar, maar de zegt over aanwijzingen' te gc|e oneigenlijke mededinging 'ordt in de hand gewerkt door e enorme concurrentie tussen e Europese havens. „We weten at het jarenlang gebruikelijk is eweest bedrijven te lokken met antrekkelijke grondprijzen," 5gt een woordvoerster van Na- iur en Milieu. „Maar het moet ?ns afgelopen zijn." 'e stichting Natuur en Milieu enkt dat andere bedrijven de upe worden van dit 'overheids beleid'. „Het geld kan maar één eer worden uitgegeven", stelt e woordvoerster. „Geld voor eun aan duurzame andere ac- fdteiten, zoals biologische ndbouw, is er dan niet." jok maakt de concurrentie- pjd tussen de Europese ha- ens en het voordelig uitgeven an bedrijfsterreinen dat niet innig met grond wordt omge- F prongen", denkt Natuur en Mi- -_n. „Als ze in Rotterdam wat liniger zijn clan is die Tweede aasvlakte niet nodig." ■,en woordvoerder van het Ge meentelijk Havenbedrijf Rot- h'dam acht de beschuldigingen k de lucht gegrepen. „We zijn en gemeentelijk bedrijf dat met een zeker winstoogmerk ferkt en dus hanteren wij arktconforme tarieven." mlgens voorzitter D.J. P. ■ruinooge van Zeeland Sea- is er in de havengebieden Vlissingen en Terneuzen in M* geval geen sprake van dat onder de tevoren vastge- |elde prijs wordt verkocht. „In de prijzen calculeren we alles in: de aankoopprijs van de grond, de kosten van wegen, kaden en andere voorzieningen en de ren teverliezen. Daar komen dan ta rieven uit voor aan het water grenzende terreinen en de zoge naamde droge grond. Die eerste categorie is duurder." Hoe de andere havens met hun grondprijzen omspringen in Bruinooge onbekend. „Wij heb ben in Zeeland Seaports te ma ken met de provincie en vier ge meenten en die letten echt wel op of we de grond niet tegen te lage prijzen van de hand doen. Trouwens, tot voor kort was ook het Rijk partner in de Zeeuwse havenschappen en de vertegen woordigers daarvan hielden dit soort zaken goed in de gaten." Dc samenleving heeft maar al te vaak behoefte aan de technieken die door ingenieurs wordt bedacht, zoals deze boormachine voor tunnels. foto GPD van onze verslaggever Richard Hoving MIDDELBURG - Met de waar dering voor ingenieurs is het slecht gesteld in de Nederlandse samenleving. Dit is althans de mening van Leo Maas en Theo Jonkergouw van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs (KIvI), de landelijke organisatie van universitair opgeleide ingeni eurs. Vri jdag komen beide KIvI- -bestuurders naar Middelburg om de Zeeuwse ingenieurs een hart onder de riem te steken. „Ingenieurs hebben het zwaar." Theo Jonkergouw zegt het met een glimlach, maar meent het serieus. „Vroeger kon een inge nieur volstaan met een uitge werkt plan of ontwerp. Tegen woordig moet hij ook nog eens rekening houden met de emoties die zijn voorstellen bij het pu bliek oproepen." Of het nu gaat om het afzinken van het olieplatform Brent Spar of over de afstand waarop de vluchtwegen in de Westerschel- detunnel moeten worden aan gelegd. Volgens Maas en Jon kergouw wint de emotie het in toenemende mate van de ratio. Maas: „Hoewel onderzoek uit wijst dat de afstand waarop vluchtwegen kunnen worden aangelegd in de Westerschelde- tunnel vijfhonderd meter is, ontstaat er zoveel commotie dat er uiteindelijk een compromis wordt bereikt over een afstand van 250 meter. Dat is toch op merkelijk." Jubileum Het KIvI bestaat 150 jaar. Om het jubileum luister bij te zetten houdt de vereniging dit jaar door het hele land bijeenkom sten. Vrijdag wordt voor de Zeeuwse leden een thema-mid dag gehouden in het Middel burgse hotel Ameville. Naast een lezing over 'Veilig werken in het Sloegebied' woi'den drie be drijven bezocht. De achterliggende gedachte van de bijeenkomst is de oprichting van Regio Klvl-Zeeland, erkent Maas. „Delaatstepaarjaarheb- ben wij al op een aantal plaatsen in het land regionale afdelingen opgericht. Als er genoeg animo is willen wij dat in Zeeland op den duur ook doen." Jonker gouw denkt dat ingenieurs juist door de steeds groter wordende druk die vanuit de samenleving op ze wordt gelegd meer behoef te hebben aan onderling con tact. „Het is eigenlijk heel para doxaal hoe wij in Nederland met ingenieurs omgaan. De techniek die overal om ons heen aanwezig is. wordt als een van zelfsprekendheid gezien. Maar o wee als er iets niet goed loopt, dan is het de schuld van de tech neut." Veelal is de techniek de enige manier om maatschappe lijke problemen op te lossen, zegt Jonkergouw. „Maar het wordt de technicus vervolgens niet gemakkelijk gemaakt om zijn taak te vervullen." Wereldvreemd Maas en Jonkergouw beseffen dat de ingenieurs ook wel eens de hand in eigen boezem mogen steken. Het beeld dat een inge nieur een beetje wereldvreemd is gaat zeker niet in alle gevallen op. maar is wel degelijk herken baar, zeggen de Klvl-bestuur- ders. De vooroordelen die leven rond het beroep van ingenieur zijn ook zeker van invloed op de matige belangstelling voor een technische opleiding onder jon geren, denkt Jonkergouw. Toch hoopt de Klvl-bestuurder van ganser harte dat ook in de toe komst voldoende ingenieurs worden opgeleid. „Je moet er toch niet aan denken dat we straks in een samenleving leven waarin de ene helft van de be volking kapper is en de andere helft communicatie-adviseur." De écht mooie manier om uw gordijnen op te hangen ziet u pas bij Interieur Paauwe. Een compleet nieuwe showroom vol ideeën en mogelijkheden, die anders zijn dan anders! Zuiduieg 20a, Zonnemaire. Tel. 0111-401318. Volop parkeergelegenheid en goed bereikbaar per openbaar vervoer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25