Verschil pinpassen verdwijnt Alcohol in bloed piloten Hercules 0 Nelson Mandela onderscheidt Ruud Gullit Van Aartsen weigert rol Don Quichotte Van opper tot plastic hooibal 4 WEKEN Zeepaardjes in Vlissingen Brussel heeft haast met interne markt Vijfenveertig Van Goghs mogelijk vals Banken beëindigen onderling gevecht Stadsprovincie onzeker Voetganger verongelukt in Nieuwvliet Stormloop op aandelen Vedior Conflict over CAO personeel gemeenten kan lang aanlopen Bedreigde Westerscheldestrandjes Sergi Bruguera nu favoriet VOOR 15,00 JA, ik wil: a Kans op een bui Zonnige perioden, stapelwolken, met 's avonds mogelijk een (onweers)bui. De oost tot noordoosten wind is ma tig, kracht 3-4. Maxima 24 graden. 240e jaargang no. 132 donderdag 5 juni 1997 losse nummers 1,75 BRUSSEL - Wil de interne markt in de Europese Unie wer kelijk tot ieders tevredenheid functioneren, dan moet er tus sen nu en 1 januari 1999, de da tum waarop de euro wordt inge voerd, nog heel wat gebeuren. Daarom zal de Europese Com missie half juni op de Eurotop in Amsterdam een actieplan voor leggen om de hele zaak in een stroomversnelling te brengen. „De voltooiing van de interne markt en de invoering van één munt gaan hand in hand", zei commissie-voorzitter Jacques Santer gisteren in Brussel. ,,Ik ken geen enkele interne markt die met veertien verschillende munten opereert." Tot nu toe is slechts 65 procent van de al bestaande regels voor de interne mai-kt in alle vijftien EU-lidstaten in praktijk ge bracht. Daarnaast moet er nog eens een flink aantal nieuwe re gels bijkomen onder meer op het omstreden vlak van de belastin gen, aldus de commissie. GPD Schoolkamp op drama uitgelopen VAASSEN - Een kamp van een scholengemeenschap uit Pur- mercnd is gisteren in Vaassen uitgelopen op een drama. Tij dens een fietstocht van een brugklas verloor een 13-jarig meisje uit De Rijp het leven. Het meisje behoorde tot een groep van 25 leerlingen die over een smalle weg door het bos fietste. Een tegemoetkomende automobilist uit Epe raakte de staart van de stoet. GPD ROME - Vijfenveertig schilderijen en tekenin gen die aan Van Gogh worden toegeschreven, zijn niet van hem. Dat stelt onderzoeker Martin Bailey volgens een Itali aanse krant. Hij baseert zich op kleu- renonderzoek, onderzoek naar penseelstreken en reeds bestaande twijfels. Bailey veronderstelt ook dat er gewoon te veel schilderijen aan de mees ter worden toegeschre ven.. „Zoveel tijd had de man niet eens." ANP Rotterdam ziet de kabinetsvoorstellen voor een stadsprovin cie niet meer zitten. Het nieuwe bestuur voor het Rijnmond gebied is nog te zwak om grootstedelijke problemen aan te pakken. Dat liéten B en W gisteren weten aan de Ka mer. Aan de stadsprovincie is de overgang gekoppeld O van Goeree-Overflakkee naar Zeeland. foto Cor Mulder/ANP Mandela en de voormalige Oranj e-internationa 1 In 1987 droeg Gullit zijn uit verkiezing tot Europees voet baller van het jaar op aan Mandela, die toen nog op het Robbeneiland gevangen zat. „Ik heb me toen absoluut niet gerealiseerd wat mijn actie in Zuid-Afrika zou losmaken. GPD Wedstrijdverslag op pagina 19 van onze verslaggever Raymond Peil AMSTERDAM - De bank- eh giropas kunnen bin nenkort bij alle banken worden gebruikt. De Post bank en de overige Neder landse banken (ING Bank uitgezonderd) gaan hun jarenlange strijd hierover bijleggen. Postbankier drs. H.C. Dijkman zei gisteren, bij een toelichting op de jaarcijfers, nog dit jaar overeenstemming te verwach tten. De banken en de Postbank be sloten onlangs het overmaken •van geld van een giro- naar bankrekening eenvoudiger te NIEUWVLIET - De 66-jarige C. van Inthout uit het Belgische Leuven is woensdagavond rond zes uur om het leven gekomen bij een ongeval op de Nieuw- vlietseweg in Nieuwvliet. De man, die tijdelijk in Nieuw- vliet verbleef, werd toenhij te jvoet de weg wilde oversteken aangereden door een auto. Hij [overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De wagen die I vanuit Cadzand kwam werd be- Istuurd door een 49-jarige man uit Groede. De politie heeft in samenwer king met het Bureau Technische •Onderzoeken een nader onder zoeknaar het ongeval ingesteld. maken. Op de acceptgiro kan te genwoordig gewoon een bank rekeningnummer worden inge vuld. Het tijdrovende opzoeken van het gironummer van de bank is daarmee ook verleden tijd. De totstandkoming van een lan delijk pin-circuit is vele jaren bij de Postbank op problemen gestuit, vanwege het 'gecompli ceerde technische proces'. De 1550 Giromaten moesten aan sluiting krijgen op het systeem waarop de andere Nederlandse banken met hun geldautomaten zijn aangesloten. De kosten voor 'gastgebruik' zijn daarbij steeds het grootste struikelblok gebleken. De Post bank heeft de meeste pinpassen in omloop. Dat betekent dat haar klanten vaker bij andere banken gaan pinnen dan omge keerd. Dus zullen de 'giroblau- wen' hun collega's meer moeten betalen dan andersom. Te hoog De prijs die andere banken vra gen voor het gastgebruik vond de Postbank tot dusver veel te hoog. Het standaardtarief is in een geheime, onderlinge af spraak vastgelegd en bedraagt ongeveer 2,70 per keer. Dat tikt flink aan met de vele miljoe nen pin-opnames per jaar in Ne derland. Het probleem verdwijnt dit jaar, zo verwacht Dijkman. Hij wei gerde op details in te gaan, maar duidelijk is wel dat de Postbank nooit akkoord gaat zonder dat er wat aan het gastentarief wordt gedaan. Deze kwestie heeft later geen rol gespeeld bij de betaalautomaten in winkels: een overkoepelende organisatie van de banken (Interpay) regelt dit, inclusief talrijke samen werkingsverbanden met ban ken in het buitenland. Bij de komst van de chipkaart stonden overigens de banken opnieuw lijnrecht tegenover de Postbank. Zij heeft deson danks, samen met onder meer PTT Telecom, haar eigen chip per gelanceerd als tegenhanger van de chipknip. Vrijwel alle chip-betaalpunten worden ech ter toch geschikt gemaakt voor beide soorten van de elektroni sche portemonnee. GPD AMSTERDAM - Beleggers heb ben zich met een ongekend en thousiasme op aandelen van beursnieuweling Vedior gestort. Het aantal beschikbare aande len is liefst dertig keer overte- kend. Ondanks de uitzonderlijke be langstelling heeft Vendex niet gekozen voor de hoogst mogelij - ke prijs. De introductieprijs van 39 is een gulden onder het maximum van de bandbreedte tussen/ 37 en 40. „Hiermee laten we blijken dat we niet het onderste uit de kan willen', aldus woensdag een woordvoerder van Vendex. Het concern was vorige week nog hevig bekritiseerd door institu tionele beleggers omdat de bandbreedte voor de introduc tieprijs was verhoogd van ƒ33 a 37 tot 37 a/ 40 .ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Gemeente ambtenaren zijn gisteren mas saal in actie gekomen om een nieuwe CAO af te dwingen. Op het Beursplein in Amsterdam kwamen ruim 10.000 ambtena ren bijeen op een manifestatie van de vier betrokken bonden. Met de acties protesteerden de gemeenteambtenaren tegen het vastlopen van het CAO-overleg half mei. De vakbonden eisen 3 procent salarisverhoging voor één jaar plus een structurele verhoging van de eindejaarsuit kering van 1,5 procent. De werkgeversorganisatie, de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG), biedt over een periode van twee jaar 4,25 pro cent structureel en een half pro cent eenmalig. Heropenen De bonden AbvaKabo, Novon, CFO en CMHF houden er reke ning mee dat het conflict over een nieuwe CAO voor gemeen teambtenaren lang kan duren. „We moeten ons voorbereiden op een langdurig conflict", hield vakbondsonderhandelaar X. den Uyl van de AbvaKabo de in Amsterdam toegestroomde ge meenteambtenaren voor. De VNG liet aan de vooravond van de acties weten dat ze bereid is om op elk moment de onder handelingen te heropenen. Ze wacht het initiatief van de bon den af. De vier betrokken bon den heten op de manifestatie in Amsterdam echter weten dat de werkgevers aan zet zijn. Ze von den het gat te groot om aan de onderhandelingstafel te over bruggen. Onrealistisch Onderhandelaar H. Scherf van de VNG had de eisen van de bonden betiteld als 'niet realis tisch'. Na de actie van gisteren bleef hij bij zijn standpunt. Daartegenover stelden de bon den dat ook de ambtenaren met hun gematigde looneisen heb ben bijgedragen aan het ge- zondmaken van de overheidsfi nanciën. Amsterdam was eerder op de dag al centrum van de acties. Het gemeentelijk openbaar ver voer het het in de ochtendspits volledig afweten. Om half negen gingen de gemeentelijke bussen, trams en metro op weg en de ve ren op het IJ weer varen. ANP van onze sportredactie JOHANNESBURG - Het le ven van voetballer Ruud Gul lit kent veel hoogtepunten en gedenkwaardige momenten. Maar als sportman, volksheld en ambassadeur van Neder land beleefde hij in Zuid-Afri- ka gisteren de 'allermooiste dag' in zijn leven. Een 'state- award' - de hoogst denkbare onderscheiding in het land van Nelson Mandela - kreeg hij uitgereikt door de man die hij al zoveel jaren bewondert. Alleen enkele voormalige pre sidenten van Zuid-Afrika mochten deze 'orde van de goede hoop' eex-der in ont vangst nemen. Spanning Gullits bezoek had de nodige voeten in de aarde. Bondsbon- zen, ambassades en Zuid- Afrikanen stonden de laatste dagen op tilt, nadat ze eei'der weken in spanning hadden verkeerd of 'Mister Goelit' wel zou komen. De ex-internatio nal haalde op de dag van de wedstx-ijd de schade, opgelo pen door zijn vertraagde be zoek, ruimschoots in. De winst (2-0) van het Nederlands elftal op Zuid-Afrika kwam zelfs geheel in de schaduw te staan van de ontmoeting tussen De vei'dieping van de vaargeul in de Westerschelde laat ook de verpozing zoekende mens niet ongemoeid. De strandjes langs de zeearm dreigen ten pi-ooi te vallen -% aan de stroom. Sex-gi Bruguera is de grote favoriet voor de eindovei'winning op het tennistoernooi op Roland Garros te Parijs. De Span jaard versloeg gistei-en in de kwartfinale Hicham Arazi uit Marokko in vier sets. Hij tx-eft in de halve fi- O) nale de Austx-aliër Rafter. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11; 13,14,15 en 16; sport: 19 en 21. van onze verslaggever Peet Vogels DEN HAAG - Een deel van de Tweede Kamer wil minister Van Aartsen van landbouw dwingen een begin te maken met het vac cineren van varkens tegen de varkenspest. D66 woordvoer der P. Ter Veer kondigde woens dag aan een motie van deze strekking in te gaan dienen. De motie kan rekenen op steun van het CDA Groen Links en de So- cialistiese Partij. VVD en PvdA zijn tegen de motie, evenals mi nister Van Aartsen. ruimd zullen woi-den, mag niet van de Europese Commissie. Dat heb ik de afgelopen week nachukkelijk ondex-zocht. Toe stemming vragen voor beperkte vaccinatie is een mission impos sible en ik ga niet als een Don Quichotte toch proberen toe stemming te ki'ijgen in Brussel". Als Nedei-land toch op eigen houtje gaat vaccinex-en zal dat de nekslag voor de varkenssec tor betekenen, aldus de minis- ter. GPD (Advertentie) WOLVEGA - Vroeger waren er hooioppers en -bergen en later kwamen de rollen. De moderne boer doet het weer anders en verpakt het gras al op het veld in plastic balen, zoals gisteren te zien was bij Wolvega. foto Peter Wouda/ANP Nelson Mandela en Ruud Gullit voor de aanvang van de wedstrijd. van onze verslaggevers Henkvan Essen Hans van Soest DEN HAAG - Bij de nabestaan den van de slachtoffers bij de Herculesramp is beroering ont staan over mogelijk drankge bruik van de bemanning. Uit autopsierapporten blijkt dat bij drie van de vier bemanningsle den kleine hoeveelheden alco hol zijxx aangetroffen. Naar nu pas blijkt, is op 21 mei, tijdens een besloten bijeen komst voor nabestaanden in Soestei-berg, consternatie ont staan toen het verhaal over het mogelijk alcoholgebxuik be kend werd. In de rapportage van het ongeluk werd aanvankelijk beweerd dat slechts bij één be manningslid alcoholsporen in bloed en urine zaten, zei nabe staande A Kempen uit het Bx-a- bantse Zeeland. Na kritische vi-agen uit de zaal gaf Defensie toe dat het om dx-ie bemannings leden ging. Kempen, die zijn zoon verloox-, is hierover zeer ontstemd. „Ik begrijp niet waarom Defensie bij zo'n ge voelige zaak zulke tegenstx-ijdi- ge informatie geeft. Wat is er door de piloten genuttigd voor dat ze in de cockpit stapten?" Vruchtensap De leden van de Stichting Her culesramp achten het niet uit gesloten dat de bemanning haar schex-pte vexToor door alcohol gebruik in combinatie met een wanne en lange wei'kdag van bijna elf uur. Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) zei in antwoord op Kamervragen dat de aangetroffen sporen niet per se vex-band houden met alcohol gebruik. „Ze zijn ook gebxuike- lijk na het nuttigen van een glas vruchtensap. Ze zijn zeker niet van invloed geweest op het vlieggedrag in de cruciale laat ste momenten." In eerste instantie drong bijna de hele Tweede Kamer aan op vaccinatie van varkens. Van Aartsen legde de Kamer uit wat de consequenties zijn. „De Eu ropese Commissie legt Neder land dan een exportvex-bod voor varkensvlees op en dat kost mi nimaal vijf miljard gulden. Ook inentingen op bescheiden schaal zullen geen genade vin den in de ogen van de Eux opese Commissie", liet Van Aax-tsen de Tweede Kamer weten. Wel zal de minister de komende weken bekijken of het nodig is om het fokverbod ook buiten Noord- Bx'abant in te voeren. Destructiecapaciteit De Kamer had aangedi'ongen op vaccinatie, omdat de varkens pest met de huidige bestx-ij- dingsmethoden nauwelijks te stoppen lijkt. De belangrijkste oorzaak hiervoor is de te geringe destructiecapaciteit voor var kens. CDA woordvoei'der R. van der Linden wees de minister ex- op dat het soms wel vier weken duux-t voor een bechijf wordt ontruimd, terwijl een week het maximum behoort te zijn. Van Aartsen ex-kende dat de ge ringe destructiecapaciteit de achilleshiel is van de pestbe- stx-ijding. „Vandaar dat we prio riteiten stellen. Het gebied rond Venhorst hebben we min of meer opgegeven. Uitbi-aken daar hebben een lage prioxiteit. We concentreren ons op de bestrij ding van nieuwe gevallen van varkenspest buiten dit gebied", aldus Van Aaxisen De minister stelde dat vaccine x-en op onoverkomenlijke be zwaren van Brussel stuit. „Ik heb de afgelopen maanden al hard gewerkt aan een mogelijke versoepeling van het vaccina tieverbod. Maar het beleid van Brussel verander je niet zo snel. Ook vaccinatie op beperkte schaal, bijvoor-beeld alleen die bedrijven enten die toch al ge- De stelligheid van deze uit spraak wordt echter betwijfeld door dr. G. van der Wijngaard, hoofd van het centrum voor ver slavingsonderzoek in Utrecht. „Een glas vruchtensap? Dat lijkt me hoogst onwaarschijn lijk. Alcohol komt niet zomaar in het bloed." Van der Wijngaard zei dat het lage percentage net zo goed een aanwijzing kan zijn dat de be manning een dag eerder flink aangeschoten was. Per glas pils duurt het ongeveer anderhalf uur voordat de alcohol uit het li chaam vex-dwijnt. Een alcohol promillage van 0,07, aangetrof fen bij één van de piloten, kan even goed worden veroox-zaakt door-dat iemand een dag eex-der vijftien glazen bier heeft ge dronken. „De meeste alcohol is dan weliswaar uit het bloed, maar van de kater kun je je nog goed beroerd voelen", aldus Van der Wijngaard. Momenteel bestaat nog geen wettelijk maximum aan het percentage alcohol dat piloten in hun bloed mogen hebben. Per 1 januaiï 1998 verandexl dat en ligt dat vast op 0,2. Wel is het pi loten verboden om tien uur voor een vlucht alcohol te drinken. In een periode van 48 uur voor een vlucht moet het dx-inken worden beperkt. GPD (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat snellen (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1