Tweede keus spaart Zuid-Afrika Gotti mag blijven dromen van eindzege Ronde Italië Ajax zet zinnen op broers Laudrup Sterke start van RKC en NEC Engeland en Italië spelen verstoppertje Hockeysters houden zicht op finaleplaats sport donderdag 5 juni 1997 19 Real kiest uit de drie H's Tapie: opnieuw zes maanden cel Twee Fransen naar Arsenal Boghossian naar Sampdoria Steaua wint Roemeense beker Sion kampioen van Zwitserland Onervaren Oranje-spelers nemen voortouw in Johannesburg Ledezma is grote winnaar in klucht Rusland wil EK in 2004 Norman weigert duel met Woods Het Nederlands elftal ging, voorafgaand aan het oefenduel met Zuid-Afrika, op de foto met staatssecretaris Terpstra, Ruud Gullit en Nel son Mandela. foto Cor Mulder/ANP van onze sportredactie NANTES - Voetbal terug naar de baker mat en een belangrijke titel ook. Bij het EK in Engeland lukte dat laatste vorig jaar niet. De hoop dat het in 1998 wel lukt werd gisteravond in Nantes iets groter. Engeland versloeg bij het vierlandentoer- nooi in Frankrijk, het mini-WK, Italië met 2-0. De stand stond al bij rust op het score bord door treffers van Ian Wright en Paul Scholes. Wright is een belangrijke exponent van het hernieuwde elan. De aanvaller van Arsenal, bij zijn club een gevaarlijk duo vormend met Dennis Bergkamp, scoort ook in de nationale ploeg altijd en overal. In Nantes had hij na een klein halt' uur succes. Hij was al zijn 21e doelpunt in zijn 25e interlandwedstrijd, bijna 1 op 1. Indeling Verheffend was het duel niet. Beide teams wekten niet de indruk het. al te serieus te nemen. Het publiek ook niet, want het stadion van Nantes was met ruim 22.000 toeschouwers allesbehalve uitverkocht. Reden voor het verstoppertje spelen was uiteraard de indeling in dezelfde WK- kwalificatiegroepEngeland en Italië treffen elkaar in oktober in Rome nog maals. Dan gaat het erom. Wright en Scholes schoten raak na verre passes vanaf het middenveld en vooral dankzij onoplettendheid in de Italiaanse defensie. In „echte" wedstrijden was de Azzurri dat vermoedelijk niet overko men. Het waren overigens de eerste tegen treffers onder het leiderschap van bonds coach Cesare Maldini, wiens uitverkoren doelman in vijf duels de nul had gehou den. Nantes. Vierlandentoernooi.'Engeland - Italië 2-0 (2-0), 26. Wright 1-0. 44. Scholes 2-0. Scheidsrechter: Benko (Oos). Aantal toeschou wers: 22.000. Gele kaart. Beckham, Scholes, Pearce, Gascoige (Eng), Ganhava.ro, Nesta (Ita). ANP/SID MADRID - Het bestuur van Real Madrid vergaderde gisteren over de aan te trekken nieuwe trainer en na de bijeenkomst la gen de drie overgebleven namen zo op straat. Alledrie begin nen met een H: de Duitsers Heynckes (Tenerife) en Hitzfeld (Dortmund) en de Nederlander Hiddink (KNVB). Hiddink verklaarde in Johannesburg nog eens dat hij van niets weet van Reals belangstelling en een contract bij de KNVB heeft uit te dienen. Dat loopt tot medio 1998. Deze verklaring lijkt hem enigszins uit de markt te prijzen voor de opvolging van Fabio Capello. die de vrijwel zekere kampioen alweer verlaat na een seizoen. ANP PARIJS -Een hof van beroep in Parijs heeftde failliete Franse zakenman Bernard Tapie gisteren veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waarvan 2.5 jaar voorwaardelijk, wegens belastingontduiking en misbruik van bedrijfsgelden. Het hof bevestigde het vonnis dat een lagere rechtbank een jaar gele den tegen Tapie had uitgesproken. Tapie heeft voor miljoenen francs gefraudeerd door zijn jacht op te voeren als zakelijke kosten, terwijl hij het schip gebruikte voor privédoeleinden. Het jacht is eerder dit jaar in beslaggenomen en verkocht om schulden van Tapie af te lossen. Tapie, een voormalig minister, zit momenteel al een celstraf van acht maanden uit wegens omkoping bij een voetbalwed strijd. Hij is bovendien nog in afwachting van de uitspraak van een andere rechtbank over mogelijke fraude bij zijn voor malige voetbalclub Marseille. Hij wordt ervan beschuldigd 35 miljoen gulden van de club te hebben verduisterd. RTR MONACO - Arsenal heeft zich voor het komende seizoen ver sterkt met twee Fransen. Emmanuel Petit en Gilles Grimandi, beiden 26, maken de overstap van de Franse kampioen AS Monaco. Arsenal, de club van Dennis Bergkamp, wordt ge traind door de Fransman Arsène Wenger. De trainer was eer der in dienst van Monaco. Grimandi is een verdediger, die vooral op de positie van stop per speelt. Petit is een verdedigende middenvelder. Het be drag dat met beide aankopen is gemoeid en de lengte van de contracten zijn nog niet naar buiten gebracht. Petit speelde vijftien interlands voor Frankrijk. AFP GENUA - De Franse middenvelder Alain Boghossian heeft een vierjarig contract getekend bij Sampdoria. Boghossian kon transfervrij vertrekken bij Napoli. Hij gaat in Genua per jaar ongeveer 900.000 gulden verdienen. Sampdoria heeft goede ervaringen met Franse spelers. Christian Karembeu en Pierre Laigle stonden er al onder contract. RTR BOEKAREST - Steaua Boekarest heeft de Roemeense voet balbeker gewonnen. In de finale klopte Steaua met 4-2 stad genoot FC National Boekarest. Sabin Ilie was met drie doel punten in het eerste half uur de grote man bi j Steau, dat bij rust met 3-1 voor stond. AFP SION - Sion is voetbalkampioen van Zwitserland geworden. Het won de laatste wedstrijd uit de finaleronde met 1-0 van Lausanne Sport. De club uit Wallis eindigde met drie punten voorsprong op naaste concurrent Xamas Neuchatel. Zondag kan Sion in Bern de dubbel pakken als het Luzern verslaat in de bekerfinale. SID van onze verslaggever Marcel van der Kraan e- -- I JOHANNESBURG - Binnen vijfjaar, denkt men bij de FIFA, zal een Afrikaans elftal kans e zien om de wereldtitel te grij- pen. Of Zuid-Afrika in de zomer II van '98, op de eindronden van n het wereldkampioenschap in Frankrijk, al een gooi kan doen e; naar goud valt te betwijfelen. Het Nederlands elftal maakte gisteravond in Johannesburg e' duidelijk dat 'Bafana Bafana', - zoals het sterrenelftal van Nel- R son Mandela in eigen land heet, 1 nog een lange weg te gaan heeft. Oranje was met een 2-0 over- winning mild voor de Zuid- Afrikanen, die in de tweede helft rijp waren voor een slacht- partij en alleen dank zij missers e van Pierre van Hooij donk, het houtwerk en wat kunst- en 3: vliegwerk voor een grotere ne- a' derlaag werden behoed. Het gastland beweerde nogal wat spelers te moeten sparen, omdat het dit weekeinde een be- slissende kwalificatie-wed strijd voor het WK tegen Zam bia moet afwerken. Bondscoach Clive Barker wees de afwezig heid van Serie A-sterren als a, Mark Fish (Lazio Roma) en Eric Tinkler (Cagliari) als oorzaak voor de nederlaag aan. Maar lo aan Nederlandse zijde ontbra- Zi ken natuurlijk nog veel meer 8'' vaste krachten. Daarom was Guus Hiddink dik tevreden over het elftal dat hij had neergezet en dat zich zon- der vedetten als Dennis Berg je kamp, Frank en Ronald de Boer of centrumverdediger Jaap Stam in het First National Sta in; dium van Johannesburg mani- festeerde. Gewicht Door het afhaken van een hand vol Ajacieden kregen twee Fey- enoorders, Giovanni van Bronckhorst en Jean-Paul van Gastel de kans om zich aan de andere kant van de evenaar in de kijker te spelen bij de bonds- coach, als die tenminste de man blijft die Oranje naar het WK 3„| loodst. Van Bronckhorst, net als J bij Feyenoord opererend als lin- kermiddenvelder, bracht Ne- ra derland met een verwoestend iri- schot in de bovenhoek al vroeg in de wedstrijd op voorsprong. Het was de eerste goal in zijn nog jonge interland-carrière. Praatje Van Bronckhorst had 's mor gens, bij een bezoek aan een we zendorp ver buiten Johannes burg, nog gezegd hoeveel indruk de trip naar Zuid-Afrika op hem maakte. Kort voor de wedstrijd was er een moment dat nog veel meer gewicht aan zijn vijfde interland gaf. Net als de andere Oranje-internatio nals mocht hij Nelson Mandela de hand schudden en tot zijn verbazing maakte de wereldbe roemde staatsleider, getooid in een bontmuts, nog een praatje met hem ook. Eenmaal in het veld liet de Fey- enoorder, voor wie het Spaanse Valencia steeds meer interesse heeft en aan wie zijn club al een prijskaartje van 12 miljoen gul den heeft gehangen, blijken al een volwassen prof te zijn. Hij speelde de beste wedstrijd in zijn loopbaan als A-internatio- nal en onderstreepte dat met zijn schitterende doelpunt. Brede selectie In het tweede bedrijf kregen de bijna 40.000 Zuid-Afrikanen een herhaling van dat doelpunt te zien van Van Bronckhorsts clubgenoot Jean-Paul van Gas tel. De man die in de Kuip met de vuist op tafel moest slaan om te worden geselecteerd (Haan wil de niet meer dan twee spelers af staan), schoot zeven minuten nadat hij was ingevallen de bal met zo mogelijk nog meer 'po wer' in de rechterbovenhoek. Ook Van Gastel deed het van zo'n 25 meter. De Brabander is daarmee bezig aan een opmerkelijke start als international. Hij is de enige speler in de selectie van Guus Hiddink die een honderd pro cent score haalt in het Neder lands elftal. Twee gespeeld, twee doelpunten. De eerste le verde hij begin dit seizoen af te gen Brazilië, toen hij een straf schop mocht nemen. Behalve Van Gastel en Van Bronckhorst leverde ook een andere, nog vrij onervaren man behoorlijk werk af. Boudewijn Zenden profiteerde gretig van de vrijheid die hij kreeg tegen het verzwakte Zuid-Afrikaanse elftal. Maar Guus Hiddink begreep als geen ander na afloop dat hij niet al te veel conclusies moest ver binden aan het optreden van zijn ploeg. Over een paai' maan den wacht Nederland weer ech te partijtjes, als het in Rotter dam mag aantreden tegen de Belgen, in de allesbeslissende wedstrijd om plaatsing voor het WK. Het is voor de bondscoach hoogstens goed te weten dat hij uit een brede selectie kan put ten, als zich aan het begin van het volgend seizoen problemen voordoen. Johannesburg. Zuid-Afrika - Ne derland 0-2 (0-1) S. Van Bronck horst 0-1, 62. Van Gastel 0-2. Scheidsrechter: Lodge (Eng) Aan tal toeschouwers: 35.000. GPD van onze verslaggever Simon Zwartkruis GLASGOW/DEN HAAG - Bij Ajax gaat traditiegetrouw nie- mand op de geruchten in, maar voor de gezaghebbende Schotse krant Daily Record bestaat er geen twijfel ineer: Brian Laud rup speelt vanaf volgend sei- van onze sportredactie DEN HAAG - De klucht die Ajax en Feyenoord rond hem hebben opgevoerd, heeft Froy- lan Ledezma en zijn club Alaju- elense geen windeieren gelegd. Ledezma, na hevig bakkeleien over het recht tot koop door Ajax ingelijfd, verklaarde giste ren in de Costa Ricaanse krant 'La Nacion' dat hij in Amster dam meer heeft gekregen dan hij vooraf had durven dromen. De 19-jarige aanvaller tekende afgelopen maandag een vijfja rig contract, volgens La Nacion tegen een transfersom van vijf miljoen dollar (bijna tien mil joengulden). „Terwijl we op niet 1 meer hadden gerekend dan een contract voor drie jaar en een transfersom van één miljoen dollar." 1 Voor de prijsopdrijving heeft Ledezma, die er qua salaris tij- dens de twist ook niet op achter uit zal zijn gegaan, een nogal naïeve verklaring in het inter- I view. „Ajax heeft het bod ver- j hoogd vanwege mijn goeie spel afgelopen weekeinde", zegt de 19-jax-ige aanvaller, refererend 1 aan een jeugdtoemooi waarin hij namens Feyenoord uit- j kwam. Op de vraag waarom hij I voor Feyenoord speelde terwijl hij met Ajax in onderhandeling was, antwoordt Ledezma: „Het is zo'n warboel geweest, daar wil ik het liever niet over heb ben. In een woelige rivier is het beter vissen, luidt een gezegde. Maar geld is niet alles in het le ven. Belangrijker vind ik het om een basisplaats te veroveren." Volgens Ledezma heeft Ajax, wiens voorzitter volgens het ar tikel Michael van Brang heet, nog meer spelers van Costa Rica op het oog.Mensen van de club gaan de wedstrijden van Costa I Rica volgen. Om te kijken of an- dere spelers ook interessant zijn voor Ajax. "GPD zoen bij Ajax. Het dagblad baseert zich vandaag op de voorpagina op Laudrups Itali aanse zaakwaarnemer Vicenzo Morabito, die de overgang 'off the record' bevestigde. Laudrup heeft tot medio '98 een contract bij Glasgow Rangers en heeft zich al eens laten ont vallen dat niet te zullen verlen gen. Vandaar dat de clubleiding nu bereid is de 28-jarige Deense aanvaller te verkopen, naar ver luidt tegen een som van ruim dertien miljoen gulden. Eerder deze week lekte uit dat de nieuwe Ajax-trainer Morten Olsen Brians 32-jarige broer Michael Laudrup had gepolst om naar Amsterdam te komen. De Deense oefenmeester reist komende zondag naar Kopen hagen, waar hij na afloop van de WK-kwalificatiewedstrijd te gen Bosnië met de gebroeders Laudrup om de tafel wil gaan zitten. Beide spelers hebben in middels verklaard graag nog enkele jaren samen te spelen. De belangstelling voor de twee top- voetballers is in zowel Engeland als Spanje groot, maar los van elkaar hebben de broers al meerdere malen verklaard geen behoefte meer te hebben aan de immense druk en hectiek in der gelijke voetballanden. Michael Laudrup, vandaag 33 jaar geworden, speelde voor heen voor Juventus, Barcelona en Real Madrid en tegenwoor dig bij het Japanse Vissel Kobe, waar hij dolgraag weg wil. Ajax ontdekte hem reeds op 14-jarige leeftijd en wilde hem destijds al overhevelen naar Amsterdam. Vader Laudrup stond er echter op dat Michael in Denemarken zijn school zou afmaken. Brian Laudrup speelde bij Bröndby, Bayer Uerdingen, Bayern München, Fiorentina en AC Milan, alvorens in Glasgow neer te strijken. GPD MOSKOU - Rusland heeft zijn zinnen gezet op de organisatie van het EK voetbal in 2004. De Russische voetbalbond (RFS) heeft zich nog niet offici eel kandidaat gesteld, maar be reidt dat wel voor. Dinsdag maakten Hongarije en Oosten rijk bekend gezamenlijk het EK in 2004 te willen organiseren. De Europese voetbalunie UEFA maakt de definitieve keuze in het voorjaar van 1999 bekend. RTR/SID van onze sportredactie BERLIJN - Dc hockeysters van Tom van 't Hek zijn tijdens de Champions Trophy nog steeds in de race voor een finaleplaats. Nederland won gisteren het derde duel overtuigend van de Verenigde Staten: 3-0. Met zes punten uit drie duels is het toet je op zondag nog binnen hand bereik. Van 't Hek was tevreden met de ruime overwinning. Oranje, dat op de Olympische Spelen tegen hetzelfde land niet verder was gekomen dan een gelijkspel (1-1), speelde een uitstekende wedstrijd. „De Amerikaansen zijnspeltechnisch minder, maar mentaal ijzersterk", wist Van 't Hek nog uit Atlanta. Tegen woordig straalt echter ook Oranje zelfvertrouwen uit. Fleur van de Kieft, vorige zomer nog op de bank, stond op scherp. Al in de vijfde minuut zorgde de vleugelspits op aangeven van CaroleThate voor 1-0. Acht mi nuten later was het na voorbe reidend werk van Suzan van der Wielen opnieuw raak (2-0). Op aangeven van Nicole Koo ien, die als invalster haar vijf tigste interland speelde, bepaalde Van der Wielen de eindstand op 3-0. Een glaszui- vere vierde treffer van dezelfde speelster werd afgekeurd omdat de scheidsrechter dacht dat de spits de bal niet had aangeraakt. Vandaag ontmoet Nederland in Berlijn Zuid-Korea. Nederland - Verenigde Staten 3-0 (2-0). 5. Van de Kieft 1-0. 13. Van de Kieft 2-0, 53. Van der Wielen 3-0. Aantal toeschouwers: 400. Scheids rechters: Clarke (Eng) en Lee (ZKo) Strafcomers Nederland 5. Verenig de Staten 2. van onze sportredactie VLISSINGEN - De na-compe titie, met als inzet twee plaatsen in de eredivisie van de vader landse competitie, is met weinig verheffend voetbal begonnen. In geen van de vier duels kon het publiek genieten. De twee ere divisie clubs die om behoud vechten - NEC en RKC - begon nen goed. NEC versloeg Cam- buur met 2-1, RKC was met 2-0 te sterk voor Emmen. RKC kreeg van Emmen de ope ningstreffer in de schoot gewor pen. Sion speelde in de 32e mi nuut van heel ver te zacht terug op Migchelsen. Die kwam wel zijn doel uit maar niet snel ge noeg om te verhinderen dat de attente Wijnhard profiteerde. In de tweede helft was het beste er bij Emmen af. RKC ging op jacht naar de bevrijdende twee de treffer, zonder de voorzich tigheid uit het oog te verliezen. Dat de 2-0 lang op zich liet wachten, had te maken met het missen van kansen (Wijnhard, Dos Santos) en egoïsme (Dos Santos, Wijnhard). In de 83e mi nuut was het dan toch raak. Wijnhard maakte er 2-0 van. Cambuur was tegen NEC lange tijd gelijkwaardig. Een onge lukkige overtreding van ex- Middelburger Roy Hcndriksen in het eigen strafschopgebied, deed de Friezen in de 71e mi nuut de das om. Arbiter Van der Ende twijfelde niet. legde bal op de stip. Maes liet zich dat ca deau niet ontnemen. Cambuur besloot met een slotoffensief, maar zag Van der Laan missen. De twee resterende duels wer den gewonnen door Go Ahead Eagles en FC Zwolle. De Eagles versloegen in Venlo VVV met 0- 3. terwijl Zwolle in Den Haag te sterk was: 0-2. Groep A RKC - Emmen 2-0 (1-0). 32. Wijnhard 1-0, 33. Wijnhard 2-0. Scheidsrechter: Wegereef. Aantal toeschouwers: 5.700. Gele kaart: Unelcen en Drent (Emmen). ADO Den Haag - FC Zwolle 0-2 (0-1). 38. Boekweg 0-1 (strafschop), 90. Bosschaart 0-2. Scheidsrechter: Temmink. Aantal toeschouwers: 55S5. Gele kaart: Meijer (ADO), Boekweg. Van der Haar, De Waal, Bosschaart (FC Zwolle). Groep B: VVV - Go Ahead Eagles 1-3 (0-3). 4. Rorije 0-1. 28. Micliels 0-2. 38. Tammer 0-3, 66. Volmer 1-3 (strafschop). Scheidsrechter: Jol. Aantal toeschouwers: 3021. Gele kaart: De Wolf, Van der Roer VVV), Hofstede, Leferink (GA Eagles). NEC - Cambuur 2-1 (1-1). 43. Lan- gerak 1-0, 45. Dijkhuizen 1-1, 71. Maes 2-1 (strafschop). Scheidsrech ter: \*an der Ende. Aantal toeschou wers: 4000. Gele kaartVerhoeven (NEC), Goulooze, Hendriksen, Dijk huizen (allen Cambuur). CAVALESE - Ivan Gotti staat voor het grootste succes uit zijn wielerloopbaan. Tijdens de in dividuele tijdrit over veertig ki lometer verdedigde de Italiaan gisteren met overgave zijn lei dende positie in het klassement. Zijn gevaarlijkste tegenstander Pavel Tonkov maakte welis waar een kwart van zijn achter stand goed, maar moet vandaag in de Dolomieten nog steeds 37 seconden zien weg te werken. De Oekraïner Sergei Gontsjar was de verrassende winnaar van de achttiende etappe. Hij soleerde met een gemiddelde van boven de rijf tig in het uur naar de eindtijd van 47 minuten en 18 minuten. Jevgeni Berzin, de nummer twee, moest meer dan een mi nuut toegeven. Tonkov eindigde als zevende op tweeëneenhalve minuut, Gotti finishte als elfde op 2.44. De race tegen de klok zou - vol gens de betrokken hoofdrolspe lers - weieens de scherprechter van de 80e Giro dTtalia kunnen worden. Veertig individuele ki lometers, waarvan de eerste dertien kilometer licht oplo pend, een korte afdaling, een vlak gedeelte en een slotklim van drie kilometer naar Cavale- se. De ultieme kans voor Pavel Tonkov, de winnaar van vorig jaar. Kracht De Rus keek 's ochtends nog te gen een achterstand van 51 tel len aan. Het traject was onvol doende om die marge compleet te verhelpen. Tonkov won slechts veertien tellen terug op Gotti. De Italiaan beperkte het verlies door met name een sterke af sluiting, „Ik heb geen risico's ge nomen. Ik ben blij dat ik de lei derstrui nog steeds heb. Dat geeft kracht", aldus Gotti. Tonkov kende een vervelende aanloop naar de tijdrit. Hij moest op het laatste moment van fiets veranderen. Van zijn speciale materiaal was de spoi ler op het achterwiel volgens de jury niet conform de regels. In de door Tonkov gewonnen Ron de van Romandië had onlangs niemand problemen met het aangepaste rijwiel. „Nu moest ik plotseling op een andere fiets rijden. Aan het ein de van de tijdrit had ik pijn in van onze sportredactie De onbekende Serguei Gontchar sloeg gisteren toe in de 18e etappe van de Ronde van Italië. De Oekraï ner won dc tijdrit met meer dan een minuut voorsprong op de Rus Pavel Tonkov. foto Alex Trovati/AP mijn benen door de nieuwe zit- positie." Gotti zag tot genoegen de num mer drie van het klassement, Luc Leblanc, door een valpartij verder wegzakken. De Frans- SYDNEY - Hoge stapels dollars hebben Greg Norman niet kunnen verleiden een rechtstreekse confrontatie aan te gaan met Tiger Woods. De Australiër zei geen tijd te hebben. Norman staat al vele jaren eerste op de wereldranglijst van het golf. Woods is een half jaar professional en won het US Masters. Er was veel geld beschikbaar voor een duel tussen The Great White Shark en The Black Superstar. De agenda van Norman zit vol. Hij probeert zich niet alleen als speler te handhaven als 's werelds num mer één, hij runt ook zijn eigen company. Binnenkort organiseert hij met Great White Shark Enterprises zijn eerste golf toernooi. RTR man buitelde tijdens de afda ling van zijn fiets en constateer de aan de streep dat zijn nadelige verschil was opgelo pen tot boven de vier minuten. „Ik had op het moment van de val nog geen tien tellen op Tonk ov toegegeven", zei hij aange slagen. Vandaag krijgen de renners op nieuw een zware opdracht. Tij dens de 222 kilometer door de Dolomieten staan er enorme hoogteverschillen op het pro gramma. „Dat wordt mijn dag", aldus Tonkov. Hij moet ook wel. ANP/IPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19