ociale dienst moet concurreren Een week cel voor stelende verslaafde Nehalennia onthult haar schoollogo Soete voor rijden ronder een geldig Vederlands rijbewijs Man had geen geld voor autoverzekering Zowaar een paard verkocht op markt zeeland Akkoord OR en politieleiding Man ernstig toegetakeld op veer Zilveren Schor krijgt fietsen Onderwijsbrochure over Zeeland Friteskraam brandt uit Kat mishandeld met vloeistof \tiddelburg voert revolutionaire aanpak in fis' Oldies Forever in Domburg donderdag 5 juni 1997 MIDDELBURG'- Tussen de leiding en de ondernemingsraad van de politie Zeeland zijn sluitende afspraken gemaakt over de wijze waarop de Wet op de Ondernemingsraden moet wor den gehanteerd. Twee weken geleden bleek er een verschil van mening te bestaan over de interpretatie en toepassing van de wet. Afgesproken werd toen hierover eerst duidelijkheid te scheppen om problemen in de toekomst te voorkomen. PERKPOLDER - Een 33-jarige man uit Zaamslag is. naar woensdag pas bekend werd, zaterdagnacht ernstig mishan deld op de veerboot van Perkpolder naar Kruiningen. De man liep een snijwond in het gezicht, een hersenschudding en an dere verwondingen aan het hoofd op Hij kreeg zaterdag op de laatste boot naar Kruiningen ruzie met een onbekende man die zijn vriendin lastig viel. Het conflict escaleerde, waarna een groep van tien tot vijftien jongeren zich als één blok tegen de inwoner van Zaamslag keerde. Het slachtoffer belandde op de grond en werd bekogeld met flessen en blikjes. Een mede werker van de veerboot kwam wel even kijken, maar greep niet in. Pas maandag werd duidelijk hoe ernstig de verwon dingenwaren. De man kreeg strikte bedrust voorgeschreven. Dinsdag heeft zijn vriendin aangifte gedaan. De politie vraagt getuigen zich te melden. DEN HAAG - Vakantiecentrum Het Zilveren Schor bij het Veerse Meer krijgt van fietsenfabrikant Batavus 25 fietsen. De Friese fabrikant maakte dat woensdag bekend in Den Haag. Daar kreeg minister H. Dijkstal van Binnenlandse Za ken de achtmiljoenste fiets cadeau die de fabriek heeft gepro duceerd Het is de bedoeling dat Dijkstal de fiets gebruikt als 'bedrijfsfiets'. MIDDELBURG - De provincie heeft een algemene informa tiebrochure over Zeeland gepubliceerd. De publicatie is voor al bedoeld voor het onderwijs. De provincie krijgt regelmatig verzoeken van scholen of individuele scholieren om informa tie over Zeeland. Op een enkele uitgave na waren de publica ties van de provincie niet gericht op het basisonderwijs en de eerste fase van het voortgezet onderwijs. Met 'Wat je gewoon moet weten over Zeeland' wordt in die leemte voorzien. Ook anderen die feitelijke informatie over Zeeland zoeken kun nen met de publicatie uit de voeten. In zeventien hoofdstuk ken komen onderwerpen als geschiedenis, geografie, bestuur en toerisme aan bod in teksten, tekeningen en foto's. De bro chure is gratis verkrijgbaar bij de provincie. SAS VAN GENT - Een Sasse frietboer kan voorlopig zijn schuimspaan aan de wilgen hangen. De 26-jarige man ont dekte gisterochtend dat zijn friteskraam volledig was uitge brand. De man had het kraam de avond tevoren in goede orde op de Beneluxstraat in zijn woonplaats achtergelaten. De hoogte van de schade was woensdag nog niet bekend. De oor zaak van de brand is eveneens nog onbekend, maar brand stichting wordt niet uitgesloten, ZAAMSLAG - Een 22-jarige man uit Zaamslag deed woens dag bij de politie aangifte van dierenmishandeling. Zijn kat bleek in zijn schuur aan de A van Walravenstraat in Zaamslag overgoten te zijn met een vluchtige vloeistof. Het dier was on derkoeld en stijf. van onze medewerker MIDDELBURG - Een 35-ja- rige man uit Vlissingen kon 8 december vorig jaar de ver leiding niet weerstaan en stal een krat bier bij het Arse- naalrestaurant in zijn woon- plaats. De Vlissinger, die drugs- en alcoholproblemen »i heeft, incasseerde een dag la ter bij Albert Heijn het sta- tiegeld voor het krat met lege flesjes! Hij redeneerde sirn- pel. „Het was zondag en de winkels waren gesloten. Ik lust graag bier. Wat doe je dan? De container stond open, ik kon het krat zo mee- nemen." Officier van justitie mr. D. rvan der Bel wilde de man naar de gevangenis sturen, omdat die eerder al zoveel kansen had laten liggen. Hij geniet volgens de officier óp het gebied van vermogensde licten een reputatie. De officier eiste een week on-; voorwaardelijke gevange nisstraf. Raadsman mr. E. G. MSmitpleitte voor een voorwaardelijke straf. „Dit hoort nietbij zijn le vensstijl. Hij is bezig om van zijn drugsverslaving af te ko men", zei hij. Politierechter mr, C. KooL kon de argumentatie van de verdachte niet los van diens verslaving zien. Hij veroor deelde de man conform de eis tot een week cel.1 - - Wethouder M. L. Strous wil de achterstand bij de sociale dienst dit jaar wegwerken. foto Ruben Oreel fen onze verslaggeefster Hith Ramakers __DELBLïRG - De sociale jenst zal niet meer vanzelf- jrekend alle taken voor sociale ■kerheid mogen uitvoeren voor imeenten. Dat is de huidige idens. Er zijn kapers op de jst. zoals uitzendbureaus, ar- Idsbureaus en het voormalige Die organisaties bieden diensten tegen concurre- ■nde prijzen aan. Zij schermen ,ee heel snel de wachttijd (oor bijvoorbeeld het vaststel- in van recht op uitkering, te uinnen terugdringen. sociale dienst kan niet ach- rblijven. Daarvoor is een ver gelijking, een commercialise- ng nodig, die moet leiden tot ficiënt werken. De klant moet UDDELBURG ommelmarkt - Blue Spirit 5rum Bugle Corps in Middel burg houdt zaterdag 7 juni een munelmarkt op de Markt. Ook er een infostand van het corps iet informatie over muziek- en ansopleidingen. De rommel- larkt begint om 8.00 uur. merken dat de dienst sneller uit sluitsel geeft over zijn rechten en vooruitzichten", merkt M. L. Strous, wethouder sociale za ken van de gemeente Middel burg op. Er zullen resultaten geleverd moeten worden. Volgens Strous gebeurt dat in Middelburg op een tamelijk revolutionaire ma nier. „De twee simpele vragen hebben we opgelost met behulp van het onderzoek verricht door bureau Deloitte en Touche (D en T). Wat moet je doen om sneller tot beslissingen te komen van uitbetaling en hoe kom je tot meer werkverschaffing?" Te lang Het zijn geen nieuwe vragen. De diensten in Nederland willen al langer de achterstand wegwer ken en mensen laten dooi-stro- men naar de arbeidsmarkt. „Maar als je jezelf iets afvraagt en er vervolgens niets aan de or ganisatie doet, schiet je niets op. Feit is dat Middelburg op dit moment 1 miljoen gulden voor schiet aan klanten, voor wie de sociale dienst nog geen defini tief besluit heeft genomen. Te veel mensen zitten te lang in het proces. Ze komen bij de intake, vervolgens bij de afdeling tot het vaststellen van recht van in komen, dan bij de eindadviseur, waar blijkt dat ze een verkeerde weg hebben doorlopen. Te vaak worden ze daar weer terugge stuurd, om het hele traject nog een keer te doorlopen. Ook de beoordeling voor recht op alge mene bijstand, bijvoorbeeld als een bril van een uitkeringsge rechtigde kapot is, zullen we sneller moeten afhandelen." Van die omslachtige bureaucra tische procedure hebben de klanten last. De wachttijden liepen gemiddeld op tot een half jaar. In Middelburg staan tussen 1.300 tot 1.400 Wanten inge schreven. De regel is dat een cli ënt in acht weken uitsluitsel moet hebben. „Zeventig pro cent van de sociale diensten kan niet aan die termijn voldoen. Een ander punt is dat klanten door de nieuwe algemene bij standswet veel meer papieren dan vroeger moeten overleggen. Dat werkt ook vertragend." Uitspraken Het onderzoek van D en T heeft een maatlat opgeleverd, waar door Strous stevige uitspraken kan doen. „Op 1 januari wil ik dat de hele achterstand is weg gewerkt. Dat gebeurt met inzet van extra uitzendkrachten. Ook leg ik in de laatste gemeente raadsvergadering van dit jaar vast hoeveel mensen in 1998 via de sociale dienst op de arbeids markt zullen terechtkomen. Dat is nog nooit gebeurd. De sociale dienst wordt controleerbaar. Het kwijtraken van inschrij vingsformulieren tot twee, drie keer toe. behoort dan hopelijk ook tot het verleden. De ge meenteraad kan mij beoorde len, zoals alle functies te beoor delen zijn." Om resultaten te bereiken wordt de intake versterkt. „Nu komt er een cliënt bij de receptie die, grof gezegd, maar ergens naar toe gestuurd werd. Op die baan werd neergekeken. Dat is fout, want daar begint het pro ces. Daar moeten de mensen zit ten die stressbestendig zijn, die goed met mensen om kunnen omgaan en die direct vaststellen wat de volgende stap is. Er ko men binnenkort bij de afdeling waar het recht op een uitkering wordt vastgesteld computer- lijsten met duidelijke vragen. Als er nu een klant kwam met een bijzondere achtergrond werd het wiel uitgevonden. Dat gebeurde te pas en te onpas en dat kost te veel tijd. Gegevens kunnen in schema's vastgelegd worden." De eindadviseur zal met meer inzicht cliënten door kunnen sturen naar de Stichting Werk maatschappij Walcheren, een soort arbeidsbureau van de so ciale dienst. Ook wordt door verwijzing naar het Jeugd Werk Garantiéplan en De Flexpool bevorderd. „De Flexpool kan beter werken. Zoals dat voor meer onderdelen geldt. Maar ik heb gemerkt dat de medewer kers van de sociale dienst ver trouwen hebben in de verande ringen. De offertes van de concurrenten, die ik regelmatig op mijn bureau aantref, kan ik naast me neerleggen. Ik ver wacht dat de dienst de concur rentie voorblijft." van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - De fusie tussen Stich ting Scholengemeenschap Middelburg (SSGM) en De Wellinge werd gisteren in het stadhuis van Middelburg een feit. Ne halennia de Queljoe mocht het nieuwe lo go en de naam van de school onthullen. Zij is volgend schooljaar brugklasser van de nieuwe school die Nehalennia zal heten. „Nehalennia de Queljoe meldde zich aan. net nadat we het eens waren over de nieu we naam. Dat is een goed voorteken", rea geerde drs. H. T. Koster, rector van de SSGM. De school die uit de fusie ontstaat - de ste delijke scholengemeenschap Nehalennia - bevat het ivbo, vbo, mavo, havo, athene um en gymnasium en telt ongeveer 1500 leerlingen. Voor Nehalennia de Queljoe zal de uitleg van archivaris drs. R Sijnke over de cultus rond de inheemse godin Ne halennia een geruststelling zijn geweest. De school is genoemd naar de moedergo din die in de tweede en derde eeuw na Christus werd vereerd door vooral zeelie den. Nehalennia-altaren en beelden zijn in de Oosterschelde en in de Noordzee bij Domburg teruggevonden. In het logo van de school is het evenbeeld van Nehalennia terug te zien. Koster en J. Kingma. rector van De Wel linge, verwachten veel voordelen van de samensmelting. Het onderwijsaanbod wordt vergroot en voor leerkrachten en onderwijs ondersteunend personeel is een onzekere periode afgelopen. „Voor het personeel, ongeveer 130 in totaal, kunnen we tot 2000 werk garanderen. Dat was voor deze fusie uitgesloten. Een probleem is dat de scholen drie kilometer uit elkaar liggen. Met het bestuur van de stichting Openbaar Voortgezet Onderwijs (OVO) Walcheren, die dinsdag is opgericht, drin gen we er bij het gemeentebestuur op aan de huisvesting te verbeteren. Op ons sportveld is nog ruimte voor een gebouw" merkte Koster op. Van de twee teams één lerarenkorps ma ken, is volgens de nieuwe algemene rector de moeilijkste taak. „De docenten komen van verschillende richtingen. Maar ik heb er vertrouwen in dat we dit aankunnen. Deze feestelijke bijeenkomst is de eerste stap voor teambuilding." an onze verslaggever ichard Hoving UDDELBURG - Een 30-jarige ian en een 32-jarige vrouw uit lissingen zijn woensdag door et kantongerecht in Middel ing ieder veroordeelt tot een oete van driehonderd gulden oor het besturen van een auto 1 onder geldig Nederlands rijbe- •e vrouw was vorig jaar augus op weg van Domburg naar toen ze door de poli- e werd aangehouden. „Bij ontrole bleek u niet over een eldig rijbewijs te beschikken, loptdat?" „Nee, ik reed zonder - eldig Nederlands rijbewijs", ulde de verdachte kantonrech- irmr. H. Bruin aan. D Vlissing- legde uit dat ze een Pools r jbewijs had. „Ik ben in Polen iboren, maar woon sinds vijf ar m Nederland.Officier van istitie mr. Y. Willems ex-kende at de wegenverkeerswet inge wikkeld in elkaar zit. Toch staat Dlgens haar duidelijk in de wet at een buitenlands rijbewijs echts een jaar geldig is in Ne erland. „U had uw rijbewijs us moeten omzetten. In vijf aar tijd moet dat toch zeker -ukken." ^et rijbewijs van de Poolse kan hmiddels niet meer worden jvergeschreven. Onlangs is ze jan ook begonnen met het ne pen van rijlessen. De officier POMBURG - De VVV evene- pentencommissie Domburg ac- N houdt zaterdag 21 juni de Pldies Forever Day in het cen tum van Domburg. Deze dag (laat het kustplaatsje in het te len van de jaren vijftig en zes- fanaf 13.00 tot 21.00 uur is er fen ambachtenmarkt en een Paattheater. Tussen kwart por twee en kwart voor drie torden de oldtimers vernacht, lie een rondje toeren over Walcheren. De auto's zijn t;e be- |chtigen in de Noordstraat in %nburg. 's Middags is er een treden van de Boerenkapel en de avonduren zorgt de Til- urgse banc! The Mental Bats foor een jaren zestig sfeertje. De pagwordt om 22.00 uur afgeslo ten met een beachmovie in frandpaviljoen De Oase. van justitie hield de kanton rechter voor dat de vrouw welis waar in de fout was gegaan, maar dat ze niet te zwaar hoeft te worden gestraft. „Later dit jaar moet ze nog voorkomen bij de politierechter omdat ze tij dens de controle weigerde een blaastest af te leggen." De offi cier eiste een boete van driehon derd gulden. Rechter Bruin kon zich hier in vinden en deelde de vrouw mee dat ze 'gematst' werd. „Voor u is de zaak echter nog niet voorbij." Omzetten Een 30-jarige Vlissinger bleek vorig jaar maart bij een politie controle al vijf jaar met een Nigeriaans rijbewijs rond te rij den. De man verklaarde tegen over de kantonrechter pogingen te hebben gedaan bij de ge meente Vlissingen om zijn rijbe wijs om te zetten. Volgens de Vlissinger kreeg hij echter nul op het rekest. In de vijfjaar is de man voor een periode van twee jaar terug ge weest naar Nigeria. In oktober 1995 keerde hij terug naar Vlis singen. Toen hij zich op het ge meentehuis meldde omdat hij graag een Nederlands rijbewijs wilde, werd gezegd dat hij daar voor eerst een half jaar in Ne derland moest verblijven. Kan tonrechter Bruin constateerde dat de man al lang een half jaar een Nederland was geweest. „U had dus al in het bezit van een Nederlands rijbewijs kunnen zijn." Boete De verdachte werd eveneens tot een boete van driehonderd gul den veroordeeld. De officier van justitie had een boete van 390 gulden en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf geëist omdat de man in 1992 en 1993 ook al eens was veroor deeld voor het rijden zonder gel dig Nedei'lands rijbewijs. De rechter lichtte zijn beslissing toe door er op te wijzen dat de man inmiddels een geldig Ne derlands rijbewijs bezit. OOST-SOUBURG Rommelmarkt - Buurtvereni ging Van Duyvenvoorde in Oost-Souburg houdt zaterdag 7 juni van 10.30 tot 15.00 uur een rommelmarkt en kleding- en speelgoedbeurs bij buurthuis De Schuur. van onze verslaggever MIDDELBURG - „Beschouwt u het maar als een cadeautje voor uw bruiloft." Met deze toevoeging veroor deelde kantonrechter mr. H. Bruin woensdag een 22-jarige inwoner van Meliskerke tot een boete van zeshonderd gulden voor het rijden in een onverze kerde auto. De officier van justi tie had 660 gulden geëist. Geldgebrek was er volgens de verdachte de oorzaak van dat hij vorig jaar oktober in een on verzekerde auto reed. „Ik had de verzekeringsmaatschappij ge machtigd, maar de bank wilde het geld niet afschrijven omdat ik rood stond." Officier van justitie Y. Willems wilde weten waarom de man niet akkoord was gegaan met een boete van 550 gulden. „U bekent immers schuld. Door het te laten voorkomen kan de boete hoger worden.De inwoner van Meliskerke verklaarde dat hij binnenkort gaat trouwen en daarvoor aan het. sparen is. De officier van justitie wees de man er op dat de wet een auto verzekering verplicht stelt om te voorkomen dat slachtoffers van een aam-ij ding in de kou ko men te staan. „Ik moet er niet aan denken dat u onverzekerd een aanrij ding veroorzaakt. "De kantonrechter stelde de officier in het gelijk, maar hield reke ning met de toekomstplannen van de verdachte. Tot slot van de zitting informeerde rechter Bruin nog even naar de wijze waarop de man in het huwe lijksbootje wilde treden. foto Ruben Oreel Nehalennia de Queljoe onthult het logo van de school die haar naam kreeg. van onze medewerkster Madeion Lagendijk ZIERIKZEE - „Pappa, waar zitten de paarden nou?" klinkt het ongeduldig uit een wandel wagentje. Pappa moet nog een stukje verder, naar de Noord- en Zuidhavenpoort. Daar staan, in de zon, inderdaad drie indruk wekkende Zeeuwse werkpaar den en twee veulens. Een zon overgoten paardenmarkt in Zierikzee lijkt trouwens ook traditie te worden. De weergo den hadden het tijdens het evenement, dat jaarlijks op de eerste woensdag van juni plaatsvindt, weer goed naar de zin. Dat laatste gold niet voor een deel van de marktlui. Een beetje verveeld keken ze rond. „De mensen doen geen boodschap pen op zo'n dag. Je gaat toch niet met een kip of een zak aard appels rondlopen?" vertelt een groentenverkoopster. „Het is een marktverschuiving." Standwerker Bertus de Regt beaamt dat, alhoewel zijn groentenschaafjes vlot van de hand gaan: „Zo'n ding koop je toch als je van de vrouw houdt? Ik geef er één aan mijn ex." Hij gniffelt en zwaait met de scher pe punten van het handvat van de schaaf. „Maar dan zonder dit kapje erop, ha, ha. Ja, je moet een beetje lief zijn voor elkaar." De markt is te groot, vindt hij: „De mensen verdwalen. Nu lo pen er tienduizend mensen en die geven allemaal bijvoorbeeld honderd gulden uit. Of je dat nou over 140 of over zeventig kramen verdeelt, snap je wel?" Bij de kraampjes met eten en drinken was het dringen, dat gaat er wel in op zo'n dag. Gekke T-shirts, scherpgeprijsde plan ten, mysterieuze oosterse meri- diaanballen en enkelbandjes met belletjes vonden ook goed aftrek. De terrasjes zaten vol met vrolijke mensen en bij de re mise van de miniatuurstoom trein was het ook druk. Herinneringen Er is zei I's één paard verhandeld tijdens de paardenmarkt. „Dat gebeurt niet vaak meer", glun dert een groepje kenners. Ze staan, leunend tegen de hekken, gezellig herinneringen op te ha len over vroeger. „Zierikzee heeft nooit veel voorgesteld als paardenmarkt", vertelt één van hen. „Toen ik een jaar of achttien was, de markt was toen uiteraard nog op de Balie, stonden er ook niet meer dan vijftien paarden. Als je echt naar een paardenmarkt wilde, ging je naar Numansdorp. Daar stonden er zevenhonderd. Of, verder weg, naar Den Bosch." De ogen van N. Steendïjk uit Nieuwerkerk glimmen. Hij was vroeger de grootste paarden fokker op het eiland. „Nee, ik ging nooit naar een markt met mijn beesten. De mensen kwa men naar mij toe om te kopen." Ze vinden de kermis en de marktkooplui ook leuk. „Dat hoort er toch bij? Veemarkten hebben altijd al andere hande laren aangetrokken. Bijvoor beeld om tuig en gereedschap te verkopen, of totaal andere za ken." Op de Paardenmarkt in Zierikzee vormen de paarden slechts een marginaal verschijnsel. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13