Politiekorps houdt fors bedrag over ujti Verdieping bedreigt strandjes Dagje vrijuit spelen op straat ïL I n Vonnis over jetski's stemt gemeenten in Zeeland tevreden Overschot van 2,7 miljoen Zeepaardjes blikvangers in Vlissingse vishandel Natuur heeft aan de Westerscheldeoevers weinig meer in te brengen zeeuwse almanak Het meisje van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - Zuinig leven en een paar financiële meeval lers hebben ervoor gezorgd dat de armlastige politie Zeeland vorig jaar 2,7 miljoen gulden heeft overgehouden. Er was een tekort van ruim een miljoen gul den geraamd. Het regionaal col lege van Zeeuwse burgemees ters beraadt zich op 19 juni over de de vraag welke zinvolle be stemmingen deze gelden zou den kunnen krijgen. De gedachten van het dagelijks bestuur gaan uit naar het inlo pen op de foi'se tekorten die in de loop van de jaren zijn ontstaan. Ze kwamen voort uit de reorga nisatie van de politie in Zeeland en de hoge personele en mate riële kosten. De 'leeftijdsop bouw van het korps en de geo grafische situatie in Zeeland zijn daar mede debet aan. Het flinke batige saldo kent ver schillende aanleidingen: er is het afgelopen jaar extra op de Verdachte van diefstal gepakt ('VLISSINGEN - Een 40-jarige iinwoner van Vlissingen. is woen- I dagmorgen aangehouden op verdenking van diefstal uit een auto in de Vlamingstraat in zijn woonplaats. De verdachte is in verzekering gesteld. Aan de Joossesweg werd dins dagnacht een personenauto 'ontvreemd met een Duits kente ken. Het voertuig, een Merce des, heeft een waarde van 170,000 Duitse mark. centen gelet. Dat werd vooral ingegeven door het besluit van de minister van Binnenlandse Zaken om het Zeeuwse korps een beperking in de bewegings vrijheid op financieel gebied op te leggen. In de praktijk leidde dat preventieve toezicht er bij na toe dat voor elke nieuw potlood en aan te schaffen bon boekje toestemming van hoger hand nodig was. Extra geld Eind vorig jaar kreeg de politie Zeeland een extra bestedings bedrag van 6,5 miljoen toege schoven. Tevens werden extra financiële middelen toegekend om de extra kosten van de recre- atieproblematiek te dekken. Het batige saldo werd vooral opgevijzeld door het niet opvul len van zos vacatures. Daarmee werd een half miljoen gulden bespaard. Voorts vloeide een ex tra uitkering van negen en een halve ton van de noodopvang asielzoekers in de kas van het Zeeuwse koips. Daarnaast kx-eeg de politie een zes ton grote subsidie voor intensivering van het verkeerstoezicht uitge- keerd. Overheadkosten Ook al gaat het korps mogelijk de financiële meevaller benut ten om op het tekort in te lopen, er zijn ook nog andere maatre gelen nodig. Zo wordt thans een scenario ontwikkeld om op ter mijn de personele opbouw te vex-beteren. Ook wordt ge- streefd naar een efficiënter werkwijze en een bepex-king van de ovex'headkosten. pagina 14: jaarverslag politie Een middagje onbezorgd spelen op straat, zoals hier in Veere. foto Ruben Oreel. van onze verslaggevers VEERE - Verschillende straten in Neder land bekoordeix woensdag aan de kinde ren toe. Al het verkeer was taboe iix de af gesloten straten. Kinderen konden zich naar hartelust uitleven en hoefden even niet angstig om zich heen te kijken bij het oversteken. De Nationale Straatspeeldag is een idee van de organisatie Kinderen Voorrang, die met ouders, buurtgroepen en scholen in het hele land samenwex-kt. Tijdens de straatspeeldag worden vex'keersonveilige situaties onder de loep genomen. De Zanddijkseweg in Veere was woens dag omgetoverd ixx een ware speelplaats voor kinderen. Het geheel was versierd met een groot spandoek en overal hingen kleurige ballonnen. Alle kindei'en droe gen een geel zonneklepje met de tekst: kinderen voorrang. En dat wilden ze we ten ook. Zonder op of om te kijken liepen ze over straat, van het ene spelletje naar het andere. Het enthousiasme straalde van de vx-olijke gezichtjes af. Michelle (7) is dan ook erg blij met de straatspeeldag. „Je kunt veel leuke dixxgen doen en ik hoef niet te kijken als ik oversteek." Een moeder van een van de spelende kin deren slaat het tafex-eel met een glimlach gade. „Eindelijk kunnen de kinderen eens onbezorgd buiten spelen. Ze hoeven ner gens op te letten." Terneuzen In Zeeuws-Vlaandex'en haakten twee Ter- neuzense en een Sasse Wijk in op de Natio nale Straatspeeldag. In de wijk Oude Vaax-t kwamen zo'n negentig kindei'en naar het speelveldje in de Klapi'ooslaan. Deomringende straat was woensdagmid dag afgesloten om onder meer zebrapad en het puzzelspel van Veilig Verkeer Ne derland te kunnen spelen. Ook in de wijk Triniteit, waar 42 kinderen naar gebouw 't Schelpenhoekje kwamen, en de Sasse Witte Wijk, waar zo'n 25 kin deren naar het 'spelpaxkoers' trokken, waren enkele straten tot kinclei'domein geboxxxbardeerd. De Sasse jeugd uit de Witte Wijk kan al uitkijken naar een nieu we speelgelegenheid. Bij de xxieuwe wo ningen in het Julianaparkje, het braaklig gende terrein tussen de Vlaanderen en de wijk, wordt volgend jaar ook een nieuwe speeltuin aangelegd, hebben gemeente en projectontwikkelaar beloofd. De Nationale Straatspeeldag leidde woensdag in de Goese Polder tot de blok kade van het westelijk stuk Thorbecke- laanKindex-en konden er een dagj e ravot ten op het asfalt. Eer-der werden al delen van andere doorgaande routes in de wijk afgezet. De actievoerders, vex-enigd in on der meer de leefbaarheidswerkgroepen in de Goese Polder-, vinden dat op de hoofd wegen in de wijk te hard wordt gereden. Overigens beschikt de wijk over een bo vengemiddeld aantal speelvoorzieningen en trapveldjes. j Twee arrestaties voor smokkel van cocaïne van onze verslaggever VLISSINGEN-De politie Zee land heeft nieuwe arrestaties verricht rond een onlangs in de Zeeuwse wateren onderschept cocaïnetransport. Er is een der de Vlissinger ingerekeixd. Ook werd op last van justitie een man zonder vaste woon- of ver- bljfplaats aangehoudeix. Beide mannen worden beschuldigd van betrokkenheid bij het in voeren van de 1.200 kilo cocaï ne. Bij elkaar zitten er nu vijf personen vast. De politie deed al eex-der een huiszoeking in de particuliere Woning en het kantoor van de aangehouden Vlissingex-, maar zag toen geen aanleiding tot na dere stappen. Via het kantoor van de Vlissinger liepen de con tacten rond de wei-ving van een bemanning, die de trawler van Curacao naar Nederland moest brengen. Het schip was naar (Nederland gebi-acht om het daar tot ondei-zoeksvaartuig te ilaten ombouwen. De Vlissinger heeft van meet af aan ontkend iets met het dx-ugs- transpox-t te maken te hebben. In het door hem beklante café maakte hij er grappen over door andere bezoekers op dioxgs lij kende, maar met zeeppoeder ge- [vulde zakjes aan te x-eiken. ((Opdrachtgever Ten tijde van de ontdekking van de cocaïne in de ballasttanks van het bij Hansweert afge meerde, voox-malige Canadese kustwachtschip wei-d een free lance medewex-ker van het Vlis singse kaxxtoor aangehouden. Ook deze man kwam ixit de Scheldestad. Een derde per soon, die sinds een half jaar in Vlissingen woont en opdracht gever zou zijn geweest van de overbx-enging van het schip van de Antillen naar Nedex-land, verdween spooidoos op de dag dat de drugs wei-den gevonden. Later meldde hij zich vrijwillig bij de politie. Gecompliceerd Drie eerder aangehouden Filip pijnse bemanningsleden zijn in middels in vx-ijheid gesteld. De Canadese vriendin van de Vlis singse freelance nxedewex-kei-, die ten tijde van de vondst van de dx-ugs aan boord van het jschip was, bevindt zich nog in [hechtenis. Volgens waarne mend persofficier van justitie nxr. J. J. A Gi-oen ligt de zaak zo gecompliceex-d, dat in dit stadi um nog geen nadex-e mededelin gen over het ondex-zoek kunnen [worden gedaan. Het strandje bij Hoofdplaat, foto Charles Strijd van onze verslaggever Conny van Gremberghe WALSOORDEN - „Ik heb de indruk dat de belangstelling voor de Wester- scheldestrandjes en de dijken weer toe neemt. Je moet op zomerse dagen maar eens bij de Perk of Walsoorden een kijk je nemen. Dan zijn ze er weer; de dijk- loeristen. We hebben zelfs in Walsoor den een toilet-unit moeten plaatsen. Mensen uit het dorp kwamen klagen bij de gemeente, omdat toeristen bij hen aanklopten om naar de wc te gaan. Dat kim je een keer toestaan, maar als ie dereen gaat aankloppen is het niet leuk meer. De voorbije weken is gebleken dat ééix unit eigenlijk ontoereikend is. We zijn dan ook van plan om er een tweede bij te zetten." Willy Broekhoven, hoofd technische dienst van de gemeente Hontenisse, heeft de voorbije tien jaar het dijktoe- x-isme in Hontenisse zien opbloeien, af nemen en weer opkomen. In de jaren '80 dacht de toenmalige bur gemeester van Hontenisse, mi'. - toen nog geen dx-, - A Kessen de Oost- Zeeuws-Vlaamse gemeente op de kaart te zetten met di jktoerisnxe, ministrand- jes, tuinpremie en andex-e lokkertjes. Niet geheel zonder succes. Het inwo nertal steeg en het aantal toeristische bezoekers aan de' groene long' idem dito'. Op zonnige zomerdagen vertoef den er x-egelmatig honderden zon- en zeeaanbidders op de dijk en het laag- waterstrandje bij de veerhaven Perk- polder. Voorzieningen waren er amper. Ëen vuilnisbak, een reddingsboei en na veel vijven en zessen kwam er een pavil joen. Kessen wilde meer. Veel meer Gróte parkeerterreinen, bossen bij de dijk, zandsuppleties en een bungalow parkbij de veerhaven. Het kwam er niet van. Stei-ker nog, na Kessens veitx-ek naar Hulst nam de belangstelling voor de dijk en het grauwe strandje behoor lijk af. Heropleving Broekhoven merkt dat er de laatste twee jaar spi-ake is van een heropleving in de belangstelling. Bij Perkpolder en Walsoorden is dat goed te merken. Ook bij het Schelpenhoekje, oostelijk van Tex-neuzen, staan dagelijks auto's op het parkeerten-eintje onder aan de zeedijk. Het hoekje doet zijn naam eer aan. Het strandje ligt bezaaid met schelpen. De bezoeker heeft vanaf het stx-and een pa noramisch uitzicht op Temeuzen, Dow Chemical en de Put van Terneuzen. Bij laagwater scharx-elen scholekstex-s in de moddex-ige vooroever. Aan de andere kant van Tenxeuzen, tussen de oude veerhaven en de oostsluis, wordt het strandje bij het paviljoen Westkant am per gef equenteerd door zonaanbidders. Het kleine natuurgebied aan de Schel- deoever leent zich niet echt als verpo zingsplaats. Slechts enkele mensen ha len er een fiïsse neus of laten de hond uit. Zwemmen ter plaatse is uit den boze. De waterkwaliteit nabij Terneuzen wordt in de watergids van Zeeland van de VVV bovendien als slecht aange duid. Pas voorbij de Bi-aakmanhaven, bij het Paulinaschor krijgt het Schelde- water weer de kwalificatie 'voldoende' Zwemmers tx~ef je op het 'strand van Biervliet' anxper aan. Van de dijk tot aan het water is zeker bij eb een lang eind stiefelen. Bij hoog water blijft er bij de Costa Pauline slechts een smalle strook zand over-. Dit is het domein van de eenzame visser en een enkele zon- aanbidder De bouwsels van Dow tegen de oostelijke horizon doen daar weinig aan af. Een van de meest recent door mensen handen geschapen zandstrandjes aan de Zeeuws-Vlaamse Westerscheldezij- de ligt westelijk van het doi-p Hoofd plaat. Het werd enkele jax-en geleden op aandringen van oud-wethouder J. Tho- rnaes van Oostbux-g aangelegd ten be hoeve van de dorpelingen en de nieuwe bewoners van het recreatiepark Village Scaldia. Laatstgenoemde groep laat zich niet zo vaak op het strandje zien, simpelweg omdat de bouw van het veelbesproken recx-eatiegebied is uitgelopen op een kleine ramp. zowel voor de Hoofdplate- naren als de kopers van een woning in het nog steeds niet afgebouwd park. Het grootste Westerscheldestrandj e ligt tussen de veer- en handelshaven in Breskens. Een flinke lap zand om zoomd door strek- en havendammen. Ook hier kan de zwemmer niet aan zijn trekken komen. Het water is meesten tijds alleen te bereiken door een brede laag bagger-. De stroming ter plaatse is bovendien gevaarlijk. Teloor Voor de zeedijken langs de Wester op Deltahoogte werden gebracht was het aantal strandjes langs de zeearmbedui dend groter-. Toenemend zeevaartver- keer, stromingen en dijkwex-ken deden dé pleisterplaatsjes geen goed. „Het is in feite simpel", zegt oud-waterschaps man J. A J. Boekhout uit Bx-eskens, „strandjes vormen zich alleen op plaat sen waar- de natuur het toelaat." De na tuur heeft aan de Westerscheldeoevers weinig meer in te brengen. Diverse des kundigen verwachten dat de laatste hoekjes strand na de verdieping van de Westerschelde teloor zullen gaan. Ook Boekhout koestert die vrees. Wellicht tex-echt. van onze verslaggeefster Annemarie Koedam VLISSINGEN - Bij vishandel Cash Carry aan de Vlissingse Hermesweg zijn tropische zee paardjes te bewonderen. Het aquarium vormt een ware trek pleister. Vooral kinderen lopen af en aan en zijn er vervolgens niet meer weg te branden. Vishandelaar J. Toet heeft al tien jaar een aquarium met koudwatex-zeepaardjes in zijn zaak staan. In het aquarium er naast zwemmen nu twee gele en twee oranje tropische zeepaard jes. Van de oranje exemplaren komen er in Nederland maar acht voor. Toet vex-telt dat het hem vooral voor kinderen zo leuk leek om er nog een bak bij te hebben en bo vendien kan het publiek het ver- schil tussen de soorten zee paardjes in de twee aquaria goed zien. Een vriend bx-acht de fascinatie voor zeepaardjes op hem over Het bleek ei-g moeilijk om ze in leven te houden en dat inspi reerde hem onx zich goed te vex-- diepen in het leven van de die ren. Zijn huidige kennis heeft hij opgedaan in Bretagne, waar hij vaak zijn vakanties doox*- bi'engt. Hij bestudeei-de ze daar tij dens het snoi'keltochten Tien jaar geleden begon Toet met het eerste aquarium, waar in de lang- en de kox-tsnuit zwemmen. Opvallend is dat de ze koud watersoort en groter zijn dan de tx-opische soorten. De kleur van een zeepaardje vex-raadt zijn gemoedstemming. Toet wijst een zeepaardje aan met een donkerbruine kleur dat weggedrukt zit in een hoekje van het aquax-ium. De zeepaardjes eten levend voedsel dat de naam miezes' dx-aagt, kleine garnaalachtige beestjes. De eigenaar vangt ze zelf in het Vlissingse Nollebos. Binnenkort zullen er tweehon derd jonge zeepaardjes bij ko men, waax-van Toet de ene helft aan het Ax-senaal schenkt en de ovex-ige honderd vrijlaat in de Oostex-schelde. foto Lex de Meester van onze verslaggever Richard Hoving VLISSINGEN - De Zeeuwse kustgemeenten zijn blij met de uitspraak van de Raad van Sta te dat de gemeente Noordwijk de jetski, een snelle waters cooter, mag weren. De gemeen ten Veere. Schouwen-Duive- land en Oostburg hebben net als de Zuid-Hollandse badplaats in de Algemene Plaatselijke Veror dening (APV) opgenomen dat het verboden is jetski's naar zee te brengen of terug te halen. Medewei-ker bijzondex-e wetten en APV G. M. van Belzen van de gemeente Veere reageei-t opge togen. „Jetskiëx-s zijn een hard- nekkig probleem. In de vroegere gemeenten Domburg. Veere, Valkenisse en Westkapelle be stonden al maatregelen tegen jetskiërs in de algemene plaat selijke veroi'dening. Het is goed voor ons om te weten dat de Raacl van State het gemeentebe stuur van Noordwijk in het ge lijk heeft gesteld. Dat geeft nxeer zekerheid." De kustgemeenten hebben di rect nadat de eerste jetskiërs zich aandienden de kustwate ren tot verboden gebied ver klaard. De gemeente Vlissingen heeft als enige badplaats niet tot een dergelijke maatregel beslo ten. De zeggenschap van de ge meente strekt zich slechts over tientallen meters uit. Daarvoor is het niet nodig om een speciale bepaling in de algemene veror dening op te nemen, aldus een medewex-ker van de gemeente. „We hebben overigens wel de bepaling dat het verboden is om gevaai-lijk langs het sti-and te varen met een vaartuig. Daar vallen jetski's ook onder." Rust In de gemeente Oostburg be staat al sinds 1989 een verbod voor jetski's, zegt gemeente- voorlichter L. Polfliet. „Een px-eventieve maatregel om de rust van onze recreanten te waarboi'gen." Volgens Polfliet betekent de uitspraak van de Raad van State niet automa tisch dat de APV van Oostburg niet met succes kan worden aangevochten. „Hoewel ik de uitspx-aak niet exact ken, lijkt het er wel moeilijker op gewor den." Het varen met een jetski is in de Zeeuwse binnenwateren aan stx-enge regels gebonden. Op zo wel het Grevelingenmeer, het Veex-se Meei; de Oosterschelde als het Zoommeer mag slechts beperkt worden gevaren. Bo vendien geldt grotendeels een maximumsnelheid van negen kilometer per uur. Snel varen is alleen toegestaan in een met drijfbakens aangegeven gebied. Voor het Veerse Meer betekent dit bijvoorbeeld dat alleen in het westelijk en oostelijk deel van het meer sneller dan twintig kilometer per uur mag worden gevaren. In de Westerschelde mag alleen buiten de vaargeul nxet een jetski worden gevaren. Ondanks de strenge regelgeving vonden ook vorig jaar nog een aantal ernstige ongelukken plaats op de Zeeuwse wateren waarbij een jetski was betx-ok- ken. Plezier had hij wel in het lcorfbalspel. Zeker,maar hij pakte het spelelement niet op. Hij stond vaak maar wat doelloos in het veld, met de handen in zijn zakken, hup pelend achter zijn tegenstan der of tegenstandster. Wach tend op dingen die op hem zouden kunnen afkomen, zo als een bal. In dat lijf schuilt geen sport man, om wie profclubs ooit gaan bekvechten. Zoveel ivas het ouderlijke publiek op vroege zaterdagochtenden wel duidelijk. Tot de kampioenswedstrijd. Hij leek het opeens door te hebben. Tot ieders verbazing ontpopte hij zich tot de held. van het veld. Hij scoorde twee keer achter elkaar. Aan tafel bood hij zijn excu ses aan voor het plotselinge succes. Zijn tegenstandster, 'het meisje', had zich niet goed opgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11