Onrust over afschaffen zwemles PZC Nieuwe gymzaal in Graauw geopend Replica VOC-jacht centraal op expositie Aanleg Oostburgse atletiekbaan niet voor volgend jaar Bisschop Muskens bezoekt kanaalzone Nieuwe Graauw Scholen bang dat veel kinderen buiten de boot zullen vallen zeeland zaterdag 31 mei 1997 z 1 5 NS moet automaten aanpassen Visserijmuseum krijgt een lift Scootercowboy aangehouden Wapens in auto gevonden Beroving in centrum Terneuzen Drankrijder Graafjansfeesten rond landbouw Nog geen besluit over lening van stichting welzijn Vereenigde Vrienden houdt muziekfestival GOES - Kaartautomaten op stations moeten beter geschikt worden gemaakt voor rolstoelgebruikers, blinden en slecht zienden. De Zeeuwse Stichting voor Gehandicapenbeleid (ZSG) dringt daarop aan. De ZSG komt juist nu met dit ver zoek, omdat NS Reizigers toch van plan is de kaartautomaten aan te passen. Dit gebeurt in verband met de vermindering van de openingstijden van loketten in de NS-stations per 1 ju ni. De kaartautomaten worden onder meer geschikt gemaakt voorde chipknip. Gehandicapten hebben volgens de ZSG moeite met de bedie ning van de kaartautomaat. Alles zit te hoog voor rolstoelge bruikers: de knoppen voor de keuze van het station van be stemming, het afleesschermpje en de gleuf voor het betalen met geld of girobetaalkaart. Het ontweip van de kaartauto maat moet worden verbeterd om deze onvolkomenheden te verhelpen, stelt de ZSG voor. Binnenkort zal de ZSG deze knelpunten voorleggen aan NS Reizigers. OOSTBURG - Over de termijn waarop gehandicapten mak kelijker toegang krijgen tot het Bressiaanse visserijmuseum durfde de Oostburgse wethouder A Rosendaal vrijdag nog geen toezeggingen te doen. Maar dat er een lift voor gehandi capten naar het museum - dat boven de vismijn aan de Bres- kense haven is gevestigd - komt, staat vast. Zo gauw een nieuwe huurder, die een horeca-uitspanning begint, ook zijn intrek boven de vismijn kan nemen, wordt de lift geïnstal leerd, deelde Rosendaal de leden van de commissie financiën mee. De kosten van de eenvoudige lift zullen door de horeca- uitbater en de gemeente worden gedeeld. GOES - Nadat hij eerder de politie van zich had afgeschud is een 22-jarige scooterrijder uit Goes donderdag alsnog aange houden. De politie, die dat vrij dag meededeelde, was sinds 18 maart op zoek naar de man. Op die betreffende dag reed de man zonder helm op zijn scooter door de Goese binnenstad. Twee agenten zagen de bestuurder voorbij komen. Toen de scooterrijder de politieauto in de gaten kreeg probeerde hij zo snel mogelijk weg te komen. Een wilde achtervolging volgde, maar de man wist te ontkomen. De scooter is donderdag gesignaleerd in Goes. De eigenaar heeft een verklaring bij de politie afgelegd en de bromfiets is in beslag genomen. De dader bleek de broer van de eigenaar te zijn. De man heeft bekend en een verklaring afgelegd. SLUIS - Bij een routine-controle van de politie in Sluis werd in een auto van een 31-jarige man uit Roosendaal een pistool en een CS-gaspen aangetroffen. De man werd ter plaatse aan gehouden en ingesloten. Twee inzittenden van de auto wisten zich uit de voeten te ma ken en konden door de politie niet worden achterhaald. De wapens en de auto van de man werden in beslag genomen. TERNEUZEN - Een 37-jarige man uit Zaamslag is in de nacht van donderdag op vrijdag beroofd van 150 gulden in de binnenstad van Terneuzen. Kort na middernacht spraken twee onbekende mannen de man aan. Het slachtoffer werd gesommeerd geld over te dra gen anders zouden zij hem molesteren. De man koos ervoor om geld af te dragen. Bij de politie deed hij aangifte van beroving. De Terneuzense politie heeft de zaak in onderzoek. Een replica van het VOC-schip 'Breskens' moet de trekpleister wordenvan de expositie van de Stichting Herdenking Zeeslag op Schoneveld in Breskens. foto Peter Nicolai van onze medewerkster BRESKENS - „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst, maar moet ook zijn ge schiedenis kennen", sprak wethouder A Rosendaal van de gemeente Oostburg vrijdag bij de opening van tentoonstelling over het VOC-jacht 'Breskens'. In de ruimte achter het visserij museum boven de vismijn is de replica van dat schip, in een jaar en drie maanden vervaardigd door de heer J. de Koster, het middelpunt van een door de Stichting Herdenking Zeelslag op Schoneveld zorgvuldig sa mengestelde expositie. Behalve bij .enkele historici was het be staan van het VOC-jacht 'Breskens' tot 1993 een onbekend gegeven in Nederland. De onthulling van een monument in Ya- mada, Japan, voor de 'Breskens' bracht dr. R GVonk op het spoor van dit schip dat in 1640 in opdracht van de Zeeuwse VOC- kamer werd gebouwd. In 1643 liep het binnen in de baai van Yamada, op zoek naar de goud- en zilvereilanden. Dr. Vonk, vice-voorzitter van de stichting, schreef al een boek over de zeeslag bij Schone veld. Van zijn hand verschijnt binnenkort het verhaal over het VOC-jacht 'Breskens' dat in 1646 tijdens een zeeslag met de Spanjaarden met man en muis verging. Naast de imposante replica zijn er op de tentoonstelling tal van voorwerpen te be zichtigen uit de VOC-tijd. geld- en scheepskisten, wapens, porselein en een octant van ebbenhout. Heel overzichte lij k is de geschiedenis van het schip in kor te teksten uiteengezet, zo zijn er ook dag boekfragmenten van schipper Schaep. De tentoonstelling werd ingeleid door de heer R. Meijer, bestuurslid van de stich ting en samensteller van deze en vorige exposities. De Japanse ambassade was vrijdag vertegenwoordigd door cultureel medewerkster mevrouw Matsunaga'. Openingstijden: van zondag 1 juni tot en met zondag 29 juni dagelijks tussen 10.00 en 12,00 uur en tussen 14.00 en 17. 00 uur. Bisschop Muskens (rechts) in gesprek met leerlingen van basisschool Op De Hoogte in Terneuzen. foto Charles Strijd van onze medewerker van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - De basisscho len in Terneuzen venvachten grote problemen door de af schaffing van het schoolzwem men. Ook de bedrijfsleiding van het gemeentelijk zwembad De Honte is niet gerust op de situa tie die met ingang van septem ber dit jaar ontstaat. Gevreesd wordt voor langere wachtlijsten en kinderen die buiten de boot vallen omdat hun ouders de noodzaak van een zwemdiplo ma onderschatten. Een meerderheid van de ge meenteraad schaarde zich don derdag achter het collegevoor stel om het budget van ruim twee ton voor het schoolzwem men in z'n geheel te schrappen. Het besluit is gebaseerd op een enquête waax-uit blijkt dat 75 procent van de huidige basis scholieren al pailiculier zwem les volgt. Een dwe voorziening dus voor een te kleine groep die ook op een andere manier kan worden opgevangen, menen (D66 en GroenLinks uitgezon derd) de politieke partijen. Lerares E. Plant van de meerstromenschool De Triangel denkt daar wezenlijk andex-s ovei-. Ondanks alle vangnetten die het college wil inbouwen, zullen er volgens haar in de pi-aktijk een hoop kinderen bui ten de boot vallen. „Ze werpen een enorme dx-empel op voor ou ders die de zwemles eigenlijk niet kunnen betalen (je moet wèèr gaan bedelen op het ge meentehuis) en voor mensen die er het nut niet van inzien. Zo lang het een schoolse activiteit is kunnen en moeten ze wel. Leuk zo'n bezuiniging in een wateiTijke gemeente! Secretaris M. Troost van de ou- dei'raad van de Sint Willibror- dusschool voorziet met name HULST - Een 26-jarige man uit Vogelwaarde werd in de nacht van dondei'dag op vrijdag aan gehouden door de politie op de Australiëweg in Hulst. De man bleek onder invloed achter het stuur van zijn auto te zijn gekro pen. Hij kreeg een iljverbod op gelegd en een uitnodiging om voor de rechter verantwoording voor zijn daad af te leggen. van onze verslaggever René Hoonhorst OOSTBURG - Oostburgse atle ten moeten nog minstens tot eind volgend jaar wachten op een atletiekaceommodatie. De suggestie van PvdA'er L. Wille om een gedeelte van de reserve voor nieuwe huisvesting van het Zwincollege aan te wenden voor het eerder aanleggen van een at letiekbaan, verspringbak en an dere toebehoren werd vrijdag door geen van de andere leden van de commissie financiën overgenomen. Er gaan nog wel enkele jaren overheen voor een nieuw schoolgebouw voor het West- Zeeuws-Vlaamse vooxtgezet onderwijs kan worden ge bouwd, betoogde Wille. „Waar om dan niet een gedeelte van de te reserveren gelden nu aan wenden voor de realisering van een atletiekcomplex. De plan nen daaxwoor kunnen dan in een stroomvei'snelling woi'den ge bracht. Het geld wat we volgend jaar voor de atletiek willen be- VVESTDORPE - De Stichting Graafjansfeesten wil de West- dorpse festiviteitendag meer cachet en elan geven. De Graaf jansfeesten komen in het teken (e staan vaxx de landbouw, van oudsher de belangrijkste activi teit in Westdorpe, exx daarnaast worden de verenigingen weer meer bij de dox-psfeestdag be trokken. De rommelmarkt duimt zater dag 14 juni niet langer dan twaalf uur en daarna nemen de vei'enigingen de macht over met een spellenmiddag. Ambulante handelaren zullen wel de hele dag in het dijkdoxp aanwezig zijn. Onder hen een aantal hob byisten die een gedeelte van de opbrengst beschikbaar stellen aan de stichting Cliniclowns. Een dweilorkest houdt de hele dag de stemming hoog. HOEDEKENSKERKE Rommelmarkt - Buurtvereni ging Klaver 3 houdt zaterdag 7 juni van 10.00 tot 13.00 uur een fommelmai-kt bij De Gxiend aan de Havenstraat in Hoedekens- kerke. problemen in het zwembad. „De 25 procent die nu alleen via school zwemt, moet straks in één keer worden opgevangen. En dat terwijl er al zo'n lange wachtlijst is? Dat kan gezellig worden." De bedi'ijfsleider van De Honte geeft in een reactie aan ook wei nig gexxxst te zijn op de situatie die straks binnen het zwembad ontstaat. „Met wat op de scho len wordt gezegd, ben ik het he lemaal eens." Omdat hij in dienst van de gemeente is, ont houdt hij zich echter van verder commentaar. Lesuren Volgende maand komen burge meester en wethouders met een uitgewerkt plan om de maatx-e- gel.vox-m te géven. Onderdeel daax-van is, aldus verantwoor delijk sectiechef J. Lievens vrij dag in een toelichting op het plan, een uitbreiding van het aantal lesuren. Bekeken wox-dt of het tevens mogelijk is de zwemlessen aan te bieden tus sen zes en acht uur 's avonds en op de zaterdag. Ouders van wie het idee bestaat dat ze wat extra motivatie nodig hebben om hun kind te leren zwemmen, worden individueel benaderd, aldus Lievens. Daar bij wox-dt onder andere gedacht aan allochtonen die om pxinci- piële x-edenen moeite hebben met gemengd zwemmen. Ook is het de bedoeling een financiële x-egeling in het leven te roepen, waarop mensen met een mini mum-inkomen een bex'oep kun nen doen voor betaling van de particuliere zwemles van hun kind. Het tarief in De Honte be draagt nu 45 gulden per tien badenkaart. Gemiddeld zijn zo'n honderd lessen nodig om kans te maken op het A-diplo ma. Door het toevoegen en spreiden van de lestijden zullen geen gro tere groepen ontstaan, noch zal dat leiden tot een langex-e wachtlijst, stelt Lievens. Het zwemondeiwijs in het gemeen telijk bad wordt momenteel ge geven door acht instructeurs. Dat blijft zo. De sectiechef gaat er vanuit dat het personeel de nodige flexibiliteit kan opbren gen. Over de indeling van het nieuwe lesrooster (dat al klaax- ligt) en de gevolgen voor het personeel volgt op kox'te termijn overleg. stemmen, kan dan aan de bouw- reseive voor het Zwincollege worden toegevoegd", aldus de PvdA-fractievoorzittex-. Sympathiek De Ostburgse raad besloot in '94 om zo mogelijk twee ton per j aar te sparen voor de atletiekac eommodatie. Intussen is, xxxet rentebeijschx-ijvingen, 640 mille gex-eserveerd. Hoeveel voor een loopovaal en banen voor spring en werpsporten moet worden uitgetrokken, is nog niet echt aan de orde geweest, maar Oost burg hoopt binnen een jaar of twee genoeg te hebben ge spaard. De vex-tegenwoox-digers van andere fracties vonden het voorstel van Wille om met spaargeld te schuiven welis waar 'sympathiek overkomen' (WD'er J. Provoost) maar wensten toch meer zekerheid voor het Zwincollege. „De bouw van een nieuwe school gaat meer kosten dan een beetje en daarom kunnen we maar beter nu al een flinke re serve opbouwen", vond Pro voost. Wethouder A Rosendaal onderschreef de woorden van zijnfx'actiegenoot. Hij wees Wil le, werkzaam in het onderwijs, er op dat de realisering van één schoolgebouw volgens de huidi ge inzichten de beste oplossing is. Om de bouw binnen afzien bare tijd, vóór de eeuwwisseling hopen de Oostbux-gse bestuur ders, te kunnen beginnen, is het nodig een fiks bedrag te reserve ren. Prioriteit „Het Zwingebouw heeft voor de gemeente een hogere prioriteit dan de atletiekvoorziening, dus gaan we in geen geval snijden in de reserveringen. Ook niet tijde lijk", stelde Rosendaal onom wonden. Ook de vextegenwoox- digers van Dox-psbelangen en Toexisme en D66 - het CDA moest verstek laten gaan - deel den die mening, zodat het voor- stel van Wille geen kans maakt. Overigens heeft de gemeente Oostburg halvei-wege dit jaar 1,1 miljoen gulden gei'eserveerd voor de nieuwbouw van het Zwincollege. Hoeveel uiteindelijk nodig is voor het nieuwe gebouw kon Rosendaal nog niet zeggen. „Wel duidelijk is dat vele mil joenen nodig zijn. Daarom moe ten we, nu we het kunnen, ook zeker geld opzij zetten. Wat de toekomst brengt, weet tenslotte niemand." van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - „Waarom heeft u gezegd dat je brood mag stelen als je arm bent", wil de vormeling van de Terneu zense basisschool Op de Hoog te weten van bisschop Mus kens. „Zo heb ik het nooit gezegd", verbeterd de moii- seigxxeur henx met een bi'ede glimlach. Het is een vraag die de kerkelijk leider van het bis dom Breda had kunnen venvachten. Want bij de voor- bei*eidingen op de geloofsbe lijdenis hoort inuners een kri tische blik naar jezelf en de kerk waarbij je aansluiting zoekt. „Ik heb gezegd dat de bezittin gen van deze wereld van ieder een zijn. Dat iedex-een recht SAS VAN GENT - De Sasse har monie De Vereenigde Vrienden houdt zaterdag 7 en zondag 8 ju ni een groot muziekfestival met medewerking van verschillende muziekverenigingen en ensem bles uit de regio. Het muziekfes tival staat ixx het teken van de honderdste verjaardag van de harmonie, die in maart gevierd werd, én de 450-ste geboortedag van de stad Sas van Gent. heeft op eten, kleding en on derdak. Dan is het helemaal niet zo erg als je, wanneer je niets hebt, eens een broodje wegneemt van iemand die er te veel heeft. Als er mensen zijn die niet genoeg hebben, is dat een teken dat het op de wereld niet goed is vex-deeld. Eigenl ij k is het zo dat mensen die te veel hebben, hebben gestolen." Pbpelen Het wordt Muskens niet een voudig gemaakt door de jonge katholieken. De twaalfjarigen zitten te popelen om één en an der verduidelijkt te krijgen voordat ze definitief toeti'eden tot de kerk. Waarom vrouwen geen priester mogen worden, bijvoorbeeld. „Dat is een moeilijke vraag, met een nog moeilijker antwooi-d." De bis- Het festival wordt gehouden in een tent op het Keizer Karei- plein. Op de openingsdag pre senteren de muzikanten van achtereenvolgens De Volhar ding uit Zaamslag, Eikels wor den Boomen uit Westdorpe en schop pi-obeext te overtuigen door te verwijzen naar de apostelen, allen mannen. „De paus heeft vastgesteld dat het zo rrioet blijven. Daar moeten we mee leren leven. Dat is heel moeilijk te begrijpen. Voor mij soms ook." Muskens begon vxijdag op de basisschool zijn driedaags be zoek aan de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. Hij zal in totaal aan 91 kinderen uit Terneuzen, Hoek, Sas van Gent, Westdor pe, Axel en Zuiddorpe het vormsel toedienen. Het aantal kinderen dat ge loofsbelijdenis doet in de ka tholieke kerk neemt volgens pastor K. Jordens ook in Zeeuws-Vlaandex-en lang zaam af. „Zoiets loopt parallel met de algehele kerkelijke ontwikkeling. Maar van de de gastheren van De Vei'eenigde Vrienden zich tussen 15 en 18 uur. Van 21 uur tot zondagmor gen 01 uur worden danslustigen opgeroepen de Beet City Jazz band en de Sass Kadees te beluisteren. kinderen die zijn gedoopt, doen nog steeds de meesten mee aan de vormselviering. Die verbintenis met die katho lieke kerk blijft dus. Het vorm sel is geen verplichting. Het is echt iets waar kinderen zelf voor kiezen, wanneer ze op een leeftijd zijn gekomen dat ze die keuze ook echt maken." De bisschop gaat tijdens zijn verblijf in Zeeuws-Vlaande ren ook gesprekken aan met verschillende geledingen van de regio-parochies. Op het programma stond vrijdag avond onder meer een eucha- xistieviering en een maaltijd in het Sasse bejaardenhuis De Redoute. Muskens sluit zijn bezoek zondagmiddag af met een boottocht in gezelschap van de gezinnen van kerkbe stuursleden over het kanaal. Het zondagpx'ogramma wordt om 10 uur geopend met een gaaibolling. Tussen 14 en 18 uur staan de korpsen van Sluiskil, Sint Cecilia uit Philippine, Showband Sas van Gent en Hei kant op het podium. Het dubbele vexjaardagsfeest wordt zondag 8 juni tussen 18 en 19 uur a fgesl oten met een optre den van de hofdweilband Ma Vent Tog. GRAAUW - Met het openen van de toegangsdeur heeft wethou der P. Weemaes van Hulst vrij dagavond de nieuwe gymzaal en het gerenoveerde dorpshuis of ficieel geopend. Voor de gemeenschap Gx-aauw is een lang gekoesterde wens in vei-vulling gegaan. De nood zaak voor een nieuwe gymzaal en een"verbouwing van het be staande dox-pshuis leefde al ja ren. Het financiële plaatje voi-mde echter telkens het strui kelblok. Na vele gesprekken zijn voxig jaar juli de wei'k- zaamheden begonnen. Wee maes roemde de zelfwerkzaam heid van de bevolking en vond dit uniek voor de gemeente Hulst. Met ruim 800 werkuren hebben vrijwilligers van ver schillende plaatselijke vereni gingen hun steentje bijgedra gen. Met het totale kostenplaatje van ruim 550.000 gulden is aan het bestaande dox-pshuis een sport zaal gebouwd van 25 bij 12 me ter. In het dorpshuis zelf is een nieuwe barruimte gecreëerd en de oude gymzaal opgedeeld in twee vergadeiTuimtes. In de ou de vex-gaderzaal heeft nu de peutex-speelzaal haar onderko men. Dankzij een bijdi-age van het Juliana Welzijnsfonds is ook een energieproject in de renova tie van het dorpshuis verwerkt. Om de financiën rond te krijgen TERNEUZEN - De gemeente raad heeft nog geen besluit ge nomen over de financiële situa tie bij de Stichting Welzijn Ter neuzen. Burgemeesters en wet houders trokken donderdag hun voorstel terug om de rap portage van de SWT vast te stel len. Afgesproken wex-d wel dat de stichting voor volgend jaar alsnog rekening moet houden met een bezuiniging van zo'n 35.000 gulden Hoe dat inhou delijk kan worden ingepast, wil het college eerst wat zorgvuldi ger ondei-zoeken. De SWT moet in drie jaar tijd eeh lening van twee ton aan de gemeente terugbetalen. De le ning werd vox-ig jaar verstrekt om de stichting van het faillisse ment te x-edden. In de raad van juni komen B en W met een defi nitief voorstel over de benade ring van de welzijnsinstelling. kwam de gemeente Hulst met een eenmalige subsidie van 100.000 gulden op tafel. Daax-- naast woxxlt de jaaxJijkse bij- drage aan de stichting dertig jaar lang met 40.000 gulden ver hoogd tot 75.000 gulden. Tijdens het officiële gedeelte schetste voorzitter Th. d'Haens van de stichting Gemeen schapshuis Gx-aauw de geschie denis van het dorpshuis. De plaatselijke bevolking maakte van de gelegenheid gebxuik om het gex-enoveerde deel te bezich tigen. In de gymzaal waren de monstraties schoolgynxnastiek, jeugd EHBO, mini-voetbal en tafeltennis. De fanfare Nooit Gedacht omlijste het feestelijk gebeuren met een vrolijke noot. Vismijn Breskens blijft in handen van gemeente OOSTBURG - De Oostburgse wethouder A Rosendaal (VVD) verwacht dat de landelijke 'pri vatiseringsgolf' voorlopig aan de Bressiaanse vismijn voorbij gaat. Tijdens een bezoek aan Den Haag hoox'de de wethouder van de liberale fi-actiespecialist O. Vos dat de autonomie over al dan niet privatiseren bij de ge meenten ligt. „De Oostburgse raad heeft vorig jaar nog beslo ten dat de vismijn, die overigens geheel onafhankelijk van de ge meente opereert, onder gemeen telijk beheer moet blijven. Vis sers, mij nmedewerkers en de gemeente zijn tevreden over de gang van zaken. De vismijn draait bovendien goed, dus ook het college ziet geen argumen ten om voor privatisering te pleiten." HULST Feest KVH - De Kx-eatieve Vor ming Hulst sluit vxijdag 6 juni om 20.00 uur het cursusjaar af met een feestelijk pi-ogramma in gemeenschapscentmm Den Dullaex-t. De manifestatie wordt om 20.00 uur geopend door voorzitter H. Bruggeman. Daarna ti-eden de kleinste balle rina's voor het voetlicht. In de hal loopt een expositie van de cursisten. In de eigen x-uimte in Den Dullaexi houden de deelne mers aan de Kreatieve Vorming open atelier. De kinderateliers uit Hulst, Hontenisse en Sint Jansteen presenteren het pro ject Tafeltje-dek-je.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 57