Politie controleert gedoogbeleid Zierikzees kinderkoor op cd Kunstwerk herinnert aan tramlijn op Sint Philipsland PZC Plek gemeentehuis Schouwen-Duiveland staat nog niet vast zeeland 15 Oosterschelderegio zet drie mensen in voor bestrijding illegale drugsverkoop Drankrijder Hulst Wethouder meer kunst in wijken Middelburg NS moet automaten aanpassen Visserijmuseum krijgt een lift Scootercowboy aangehouden Wapens in auto gevonden Beroving in centrum Terneuzen kerkdiensten weekenddiensten Vismijn in Breskens blijft van de gemeente zaterdag 31 mei 1997 van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - De politie in de Ooster schelderegio maakt drie mensen vrij voor de controle op het ge doogbeleid en aanpak van ille gale verkoop van' softdrugs. Po litie, justitie en betrokken gemeenten hebben dat vrijdag afgesproken. De twee recher cheurs die de illegale softdrugs- handel straks moeten bestrij den, zijn beschikbaar voor het totale werkgebied. Dus ook voor Schouwen-Duiveland, al wijst een raadsmeerderheid straks de vestiging van een gele galiseerde en gecontroleerde koffieshop af. De Goese burgemeester drs. D. J. van der Zaag, voorzitter van het regionaal drugsoverleg en tevens van het districtscolle ge, is tevreden met de mens- j kracht die de politie voor het gedoogbeleid vrijmaakt. Afge lopen maandag kon hij de Goese commissies algemene zaken en zorg nog geen uitsluitsel geven over de beschikbare politie-in- zet. Voor raadsleden was dat een heikel punt omdat het legalise ren van een beperkt aantal kof fieshops en bestrijding van ille gale verkoop daarmee staat of valt. De politie maakt in principe 3,5 formatieplaatsen vrij voor het softdrugsbeleid. Een halve baan (globaal achttien uur per week) per gedoogde koffieshop, dus in totaal anderhalve forma tieplaats. Daarbij is uitgegaan van drie koffieshops in de regio: twee in Goes en één op Schou wen-Duiveland. Omdat de ge meenteraad van Schouwen- Duiveland in meerderheid te gen het gedogen van gereguleer de softdrugsverkoop is, kan worden volstaan met het toe zicht van één politiekracht op HULST - Een 26-jarige man uit Vogelwaarde werd in de nacht j.van donderdag op vrijdag aan gehouden op de Australiëweg in [Hulst. De man zat onder invloed I'achter het stuur van zijn auto. Hij kreeg een rijverbod en een dagvaarding. de twee toekomstige Goese kof fieshops. De twee andere re chercheurs moeten illegale ver koop aanpakken in de gehele Oosterschelderegio. Dat ge beurt nu vrijwel niet. De politie steekt haar energie vooral in de bestrijding van de handel in en het gebruik van harddrugs. Schouwen Korpschef J. W. Eckhardt doet niet moeilijk over het feit dat Schouwen-Duiveland vrijwel zeker geen koffieshop wil, waardoor een beleidsmatige breuk in zijn werkgebied ont staat. „Die softdrugsmarkt is ei- toch, welke aanpak ook wordt gekozen. Het is natuurlijk zo dat een legale koffieshop iets van de illegale markt afroomt, maar die markt blijftwelbestaan. Het drugsgebruik woi'dt er niet min der zorgelijk om." Drugstoerisme vanuit Schou wen-Duiveland naar Goes ver wacht hij niet. Daarvoor acht hij de afstand net te groot. Bo vendien: als er op een bepaalde plaats vraag is, trekt dat (illegale) handelaren aan. Verkooppunten Het gedoogbeleid op de Beve- landen en Tholen gaat per 1 ja nuari 1998 in. Burgemeester Van der Zaag wil na het raads besluit van 19 juni - een meer derheid in de Goese politiek steunt het gedoogbeleid - me teen voorbereidingen treffen. Bestaande verkooppunten, mo menteel zo'nnegen a tien, zullen per brief worden gesommeerd htm activiteiten per 1 januari te sluiten. „Je zult eerst de illegale verkooppunten moeten sluiten of beëindigen, alvorens je het gedoogbeleid opzet. Hei; kan zijn dat de gelegaliseerde kof fieshophouders straks voortko men uit het huidige circuit, maar dat hoeft niet. In elk gevai zal hij aan de criteria moeten voldoen, dus ook moeten mee werken aan een stuk versla vingszorg." De politie zal overigens de be voorrading van gedoogde kof fieshops niet blokkeren, ook al blijft dat strafbaar. Met die schizofrenie in de wetgeving - de verkoop gedogen, de handel strafbaar stellen - wordt soepel omgegaan. Eckhardt: „Als je dan niet doet, leg je de koffie shops stil." van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - Hoewel bij de ge meentelijke overleggroep geen twijfel valt te bespeuren, staat het nog niet vast dat het defini tieve Schomven-Duivelandse gemeentehuis zal verrijzen in de driehoek tussen de Laan van St. Hilaire, de Nieuwe Kooiweg en de Houwersweg in Zierikzee. Duren de onderhandelingen te lang en wordt over de prijs geen (overeenstemming bereikt dan j moet alsnog voor een alternatief (wordengekozen, aldus wethou- j der C. W. Veerhoek. De stuurgroep die de herinde ling voorbereidde, is vorig jaar al begonnen met de werkzaam heden die voorafgaan aan de (bouw van het gemeentehuis. De nieuwe gemeente neemt na een pauze van enkele maanden de fakkel over: momenteel ligt een van onze verslaggever Ab van der Sluis MIDDELBURG - Wethouder M. L. Strous (cultuur) van Mid delburg wil meer beeldende kunst in zijn stad. Vooral in wij ken waar voornamelijk huur woningen staan en waar parti culier initiatief niet leidt tot kunstaankopen in de openbare ruimte. Het geld moet komen uit het fonds stadsverfraaiing dat in apxil vrijwel leeggehaald wex-d door de raad om de Markt op te knappen. Volgens Strous komt er de komende jaren veel geld in het potje door alle nieuwbouw- plannen van de gemeente. Kritiek Strous kreeg in Middelburg zo wel van een aantal i-aadsleden sis van de directeur van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg zware kritiek op zijn plan om het fonds stadsver fraaiing leeg te halen om de op knapbeurt van Middelburgs be plein te kunnen be talen. startnotitie op tafel. „We heb ben dit rustig voorbereid", licht gemeente-secretaris M. Sas toe. „Het eerste deel van het jaar hebben we ons voornamelijk met andere zaken beziggehou den." Desondanks moet het 'programma vair eisen' dit jaar nog klaar zijn. Bedoeling is dat het gemeente huis wordt opgeleverd in de vijf- eneenhalf jaar durende zit tingsperiode van de eerste Schouwen-Duivelandse raad, uitexiijk eind 2001. Hiermee wordt groot onder-houd aan het tijdelijk onderkomen aan de Haringvlietstraat in Zierikzee voorkomen, zegt Veexiioek. Bo vendien is de tijdelijke bouw vergunning voor dit pand tegen die tijd verlopen. Onderhandelingen Binnenkoif worden de onder- handelingen met de grondeige naar heropend. Op dit gebied heeft de nieuwe gemeente even eens nog geen actie onderno men. Feitelijk staat de locatie, in de woorden van Veerhoek, dan ook nog 'volledig ter discus sie'. „De grond is nog niet verworven, er rust nog een agra rische bestemming op." De overleggroep die de startnotitie heeft voox'bex-eid, zegt echter het volste ver-trouwen te hebben in een goede afloop van de onder- handelingen. Overigens moet er een speciale raadscommissie worden geformeerd voor de bouw van het gemeentehuis. Een ander doel is om een externe projectmanager aan te tx-ekken. Nieuw theater Onduidelijk is xrog of het ge meentehuis wordt gekoppeld aan een nieuw theater. Een grondig onder-zoek moet hier ui terlijk oktober van dit jaar dui delijkheid over verschaffen, al dus Veerhoek. Een Schouwen- Duivelandse 'stopera' biedt veel logistieke voordelen, meent hij. „Je kunt de zaal gebruiken voor- seminars en congressen en de catering kun je eveneens combi neren." De overleggroep stelt niet op voorhand dat het op knappen van de Concertzaal in het Zierikzeese centrum voor deliger is. Sas: „Je weet niet hoe lang dat gebouw nog meegaat." Verder meldt de notitie dat 38 architectenbureaus zich hebben aangeboden om het gemeente huis te mogen ontwerpen. Hier van gaan er vijf door naar de volgende ronde. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Kinderkoor 'de Sjofar' van de christelijk gereformeerde kerk in Zie rikzee heeft vrijdag de eerste cd gepresen teerd. Op het schijfje, getiteld 'Op weg', staan dertig bijbelse liederen. Koor-voor zitter M. van der Zande reikte het eerste exemplaar gisteren uit aan dirigente Ellen van den Hoek-Boot. Het uitbrengen van een cd moet volgens Van der Zande nieuwe impulsen aan het koor geven. „We wilden eens wat anders doen", verklaart hij. Hét koor, bestaande uit zestig kinderen in de basisschoolleef tijd, zingt tijdens feestdagen in de kerk en treedt geregeld op bij bejaardenhuizen en andere instellingen. Doel van het koor is het verspreiden van het evangelie. foto Pieter Honhoff rHHHBHBB Maquette van de 'bronzen hoorn' van Roel Teeuwen. foto Willem Mieras van onze verslaggever Frank Balkenende ANNA JACOBAPOLDER - De tramlijn op Sint Philips land verdween kort na de wa tersnoodramp van 1953. Een brand, het wassende water en de flexibeler streekbus maak ten een eind aan ruim vijftig jaar tramgeschiedenis. Het vervallen spoorbruggetje over de Bruintjeskreek, de keien van de los- en laadplaatsen aan de Lageweg en de Sta tionsstraat in Sint Philipsland zijn de enige tastbare herinne ringen. Het kunstwerk Sig naal '97, dat dinsdag 10 juni wordt onthuld bij het dorps huis in Anna Jacobapolder, wordt een vierde verwijzing naar het opgedoekte tramwe zen. De 'bronzen hoorn' van Roel Teeuwen uit Alblasser- dam is geïnspireerd op de toe ter van een tramconducteur. Het is Thools beleid om alle dorpen te voorzien van een kunstwerk. De keuze viel nu op Anna Jacobapolder, omdat die polder clit jaar honderd- vijftig jaar bestaat. Reden voor gemeente-archivaris J. P. B. Zuurdeeg een boekje te schrijven over het polderdorp je en de geschiedenis van de tramverbinding in het bijzon der. Signaal '97, dezelfde titel als de 'hoorn', bevat een gede tailleerd en chronologisch overzicht van 1847 tot 1955. Frederik del Campo, bedijker van de Anna Jacobapolder, pieitte al vroeg voor een spoor weg en een stoombootveer. Via het water en over rails kon dan een verbinding ontstaan tus sen het West-Brabantse Steenbergen en Schouwen- Duiveland. Del Campo, ook Camp genaamd, maakte de komst van het stoomros niet meer mee. Hij stierf in 1879. Uiteindelijk kreeg de Rotter- damsche Tramweg Maat- schapprj (RTM) toestemming voor de aanleg van een tram lijn van Steenbergen naar Brouwersdam. Die kwam in 1900 gereed. De oversteek van de Eendracht vormde dankzij de Slaakdam geen probleem meer. Het Zijpe werd per schip overbrugd, waarvoor het Rijk bij Anna Jacobapolder en Brurnisse tramweghavens liet bouwen. Het was overigens de minst moderne RTM-lijn. Het tracé bevatte scherpe bochten omdat overal de hoofdweg werd gevolgd. Dat beperkte de snelheid aanzienlijk. Het was een simpel tramlijn tje. Op Sint Philipsland stond het enige RTM-station bij de tramweghaven, waarvan de beambte tevens caféhouder- was en die in het geval van Gil les Bossers ook biggen ver kocht. De Duitsers sloopten het station in 1943, zodat nu overal naast de baan moest worden uitgestapt. Ongeluk ken deden zich regelmatig voor, ondanks een topsnelheid van dertig kilometer per uur. In het begin ontspoorde de tram vaak, te wijten aan een te fors tempo en technisch man co's. Verder botsingen met voetgangers, fietsers en paar den met wagens. De RTM- vloot bleef evenmin van pech verschoond. De S.S. Schouwen-Duiveland liep in 1936 in dichte mist op een strekdam. De schuit kwam scheef te liggen en rijf geladen tramwagons schoven het Zijpe in. Desondanks vormde de tram een belangrijk transport middel voor de eilandbewo ners. Ze konden bijvoorbeeld makkelijker naar Zierikzee of het ziekenhuis in Steenbergen. Onder water In de oorlog vervoerde de tram arbeiders naar vliegveld Haamstede. Door inundaties van Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland werd het openbaar ver*voer in 1944 ge staakt. Na de inname door de Canadezen lag Sint Philips- land nog maanden onder Duits vuur vanuit Flakkee. Brand stof was schaars en daarom verstookte de bevolking vele spoorbielzen en telefoonpalen in kachels en fornuizen. Ook de aanwezige militairen kon den ermee hun potje koken. Zo werd de helft van de ruim twintig kilometer lange lijn opgebroken. Pas in 1947 kwam het tramver-voer weer goed op gang. Vijf jaar latex- brandde de tramloc uit. En na het vuur kwam het water, dat in 1953 geheel Sint Philips land overspoelde. Dat was uiteindelijk de dood steek voor het tramwezen. De regering haalde een streep door het herstel van de lijn Burgh-Brouwershaven. Her verkaveling van landbouw gronden kreeg prioriteit. Door- de opheffing van het Schou wen-Duivelandse net, waar over bieten naar Brabant wer den vervoerd, ver-viel ook het bestaanrecht van de verbin ding Anna Jacobapolder- Steenbergen. De veel flexibe ler inzetbare streekbus deelde de nekslag uit. Het Fliplandse tramtijdperk eindigde in 195 5 GOES - Kaartautomaten op stations moeten beter geschikt worden gemaakt voor rolstoelgebruikersblinden en slecht zienden. De Zeeuwse Stichting voor Gehandicapenbeleid (ZSG) dringt daarop aan. De ZSG komt juist nu met dit ver zoek. omdat NS Reizigers toch van plan is de kaartautomaten aan te passen. Dit gebeurt in verband met de vermindering van de openingstijden van loketten in de NS-stations per 1 ju ni. De kaartautomaten worden onder meer geschikt gemaakt voor de chipknip. Gehandicapten hebben volgens de ZSG moeite met de bedie ning van de kaartautomaat. Alles zit te hoog voor rolstoelge bruikers: de knoppen voor de keuze van het station van be stemming, het afleesschermpje en de gleuf voor het betalen met geld of girobetaalkaart. Het ontwerp van de kaartauto maat moet worden verbeterd om deze onvolkomenheden te verhelpen, stelt de ZSG voor Binnenkort zal de ZSG deze knelpunten voorleggen aan NS Reizigers. OOSTBURG - Over de termijn waarop gehandicapten mak kelijker toegang krijgen tot het Bressiaanse visserijmuseum durfde de Oostburgse wethouder A Rosendaal vrijdag nog geen toezeggingen te doen. Maar dat er een lift voor gehandi capten naar- het museum - dat boven de vismijn aan de Bres- kense haven is gevestigd - komt, staat vast. Zo gauw een nieuwe huurder, die een horeca-uitspanning begint, ook zijn intrek boven de vismijn kan nemen, wordt de lift geïnstal leerd, deelde Rosendaal de leden van de commissie financiën mee. De kosten van de eenvoudige lift zullen door de horeca- uitbater en de gemeente worden gedeeld. GOES - Nadat hij eerder de politie van zich had afgeschud is een 22-jarige scooterrijder uit Goes donderdag alsnog aange houden. De politie, die dat vrijdag meededeelde, was sinds 18 maart op zoek naar de man. Op die betreffende dag reed de man zonder- helm op zijn scooter door de Goese binnenstad. Twee agenten zagen de bestuurder voorbij komen. Toen de scooterrijder de politieauto in de gaten kreeg probeerde hij zo snel mogelijk weg te komen. Een wilde achtervolging volgde, maar de man wist te ontkomen. De scooter is donderdag gesignaleerd in Goes. De eigenaar heeft een verklaring bij de politie afgelegd en de bromfiets is in beslag genomen. De dader bleek de broer van de eigenaar te zijn. De man heeft bekend en een verklaring afgelegd. SLUIS - Bij een routine-controle van de politie in Sluis werd in een auto van een 31-jarige man uit Roosendaal een pistool en een CS-gaspen aangetroffen. De man werd ter plaatse aan gehouden en ingesloten. Twee inzittenden van de auto wisten zich uit de voeten te ma ken en konden door de politie niet worden achterhaald. De wapens en de auto van de man werden in beslag genomen. TERNEUZEN - Een 37-jarige man uit Zaamslag is in de nacht van donderdag op vrijdag beroofd van 150 gulden in de binnenstad van Terneuzen. Kort na middernacht spraken twee onbekende mannen de man aan, Het slachtoffer werd gesommeerd geld over te dra gen anders zouden zij hem molesteren. De man koos ervoor om geld al' te dragen. Bij de politie deed hij aangifte van beroving. De Terneuzense politie heeft de zaak in onderzoek. Zondag 1 juni 1997 Brouwershaven Gereformeerde Kerk 10 ds. Spaa (HA), 18.30 ds. Praamsma; Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 9.30 ds. Roose, 17 ds. Overweg; Bruinisse Nederlandse Hervormde Kerk-10 en 17 ds. Smit; Gereformeerde Kerk 10 dhr. Baas, 17 dhr. Murre; Gereformeerde Ge meente in Nederland 10 en 17 lees- dienst; Burgh Nederlandse Her vormde Kerk 10 ds. v.d. Deijl; Dreischor Nederlandse Hervormde Kerk 10 dhr. Binnenmarsch; Haam stede Nederlandse Hervormde Kerk 10 ds. Kansen-Brasz, 19 ds. Graafland; Gereformeerde Kerk 10 ds. Lingen; Christelijke Gerefor meerde Kerk 10 en 18.30 ds. Boom gaard; Gereformeerde Gemeente 10 en 18.30 leesdienst; Rooms-Ka- tholieke Kerk zo 11 past. Kempers; Kerkwerve Nederlandse Hervorm de Kerk 10 dhr. v.d. Pol en dhr. Schipper; Christelijke Gerefor meerde Kerk 10 en 18 ds. Korving; Nieuwerkerk SOW-Gemeente 10 ds. Knoop; Gereformeerde Ge meente 9.30 en 15.30 leesdienst; Gereformeerde Gemeente in Ne derland 9.45 en 15.30 leesdienst; Oosterland Nederlandse Hervorm de Kerk 10 ds. de Haan (HD), 18 ds. de Haan; Gereformeerde Gemeen te 10, 14.30 en 18.30 leesdienst; Oud-Gereformeerde Gemeente 9.30, 14 en 18 leesdienst; Ouwer- kerk Nederlandse Hervormde Kerk 10 mw. Esveld; Renesse Nederland se Hervormde Kerk 9.30 ds. Good- ijk; Rooms-Katholieke Kerk Se- rooskerke Nederlandse Hervormde Kerk 10 kand. Korten, 19 ds. het Lam; Scharendijke SOW-Gemeen te lOds. Graafland (HA), 19ds. Kan- sen-Brasz; Sirjansland Nederland se Hervormde Kerk 10 cand. Teeuw, 18.30 ds. Russcher; Zierikzee Ne derlandse Hervormde Kerk Gast- huiskerk 9.30 ds. v.d. Schee, 18.30 dhr. Vos, 11 ds. Vonck; Zweeds Ro de Kruis Ziekenhuis 11.15 ds. Har deman; Gereformeerde Kerk 10 ds. Jobsen (HA), 18.30 ds. Out; Christe lijke Gereformeerde Kerk 10 en 18 ds. Oosterbroek; Gereformeerde Gemeente in Nederland 10 en 18 leesdienst; Leger des Heils 10 sa menkomst; Pinkstergemeente 10 samenkomst; wo 20 samenkomst; Rooms-Katholieke Kerk za 19 past. Kempers, zo 9.30 past. Kempers; Zonnemaire Nederlandse Her vormde Kerk 10 ds. Buijs; 31 mei en 1 juni 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. de Jonge, Zierikzee, tel. (0111) 412280. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel. (0111)651861 J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111)461280. L. A. M. Bruel en J. J. Roth, zat. Markt 32, Brouwershaven, zon.: Dïjkstraat 32, Scharendijke, tel. (0111)691280. Renesse/Ellemeet; J.L. Flach en S.W.H.M. Simons, tel. (0111) 461280; Burgh-Haamstede: G. van Beek- Verbeek en J.Ph.P. Stenger, tel.(0111) 651861; Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Ooster land, tel.(0111)641280. Tandartsen: J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierik zee, tel. (0111) 413016 Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): M.C.M. Ver haak, Zierikzee, tel. (0111) 412180. Spreekuurzat. 13-13.30 uur., OOSTBURG - De Oost burgse wethouder A Ro sendaal (VVD) verwacht dat de landelijke 'privati seringsgolf' voorlopig aan de Bressiaanse vismijn voorbij gaat. Tijdens een bezoek aan Den Haag hoorde de wet houder van de liberale fractiespecialist O. Vos dat de autonomie over al dan niet privatiseren bij de gemeenten ligt. „De Oostburgse raad heeft vo rig jaar nog besloten dat de vismijn, die overigens geheel onafhankelijk van de gemeente opereert, on der gemeentelijk beheer moet blijven. Vissers, mij nmedewerkers en de gemeente zijn tevreden over de gang van zaken. De vismijn draait boven dien goed, dus ook het col lege ziet geen argumenten om voor privatisering te pleiten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 53