Asielbeleid obstakel EU-top PZC ƒ100,- KORTING BIJ SONY MINIDISC. Kroaten tot de tanden gewapend 1 Fransen moeten kiezen tussen twee kwaden Zege overtreft verwachting Golkar 1 Prodi voelt zich zeker van deelname EMU Cel voor Albanese separatisten Kosovo Acht doden bij brand in tehuis buitenland zaterdag 31 mei 1997 Rechter gelast verbetering vrouwencellen Antillen Jeltsin zegt Oekraïne steun toe Ex-militairen DDR veroordeeld Opacic moet naar Bosnië Twist EU-VS over chemie Russische kernonderzeeër zinkt Bonn hecht aan vetorecht Evacuatie van buitenlanders Sierra Leone Met MinïDisc neem je je favoriete muziek met digitale kwaliteit op. Afspelen doe je in elke gewenste volgorde. Je kunt een miljoen keer wissen en opnemen zonder kwali teitsverlies. Sony MinïDisc is nu bovendien bereikbaar voor iedereen. Want Sony geeft je 100,- korting bij aankoop van een Sony MiniDisc-recording deck én een shock- proof MiniDisc Walkman Je betaalt dus geen 1098.- voor deze twee producten maar 998.-. ONLY SONY. SONY MINIDISC. DIGITAAL MUZIEK OPNEMEN. van onze redactie buitenland WILLEMSTAD - Rechter P. Duinkerken heeft de Antilli aanse overheid tien dagen de tijd gegeven om verbeteringen aan te brengen in de vrouwen afdeling van de gevangenis op Curasao. Volgens de rechter is de situatie in strijd met de rechten van de mens. De vrouwen worden nooit ge lucht. Ze hebben geen moge lijkheden voor recreatie. De cellen zijn onhygiënisch door ongedierte en een chronisch te kort aan zeep, toiletartikelen en maandverband. De rechter kwam tot zijn be vindingen na een bezoek aan de gevangenis. Hij deed dat na een proces dat een twaalftal vrouwen had aangespannen om vervroegde vrijlating te bewerkstelligen. Vanwege de overbevolking krijgen gedetineerden die het langst hebben gezeten, name lijk een strafkorting van tien procent. Deze strafverminde ring komt- bovenop de ver vroegde invrijheidsstelling na het uitzitten van tweederde van de celstraf. Voorzitter Michelle Russel van de Justitiecommissie van het parlement bestrijdt dat de om standigheden in de vrouwen vleugel zo slecht zijn. ,,Ik ben er een paar weken geleden ge weest en de situatie was aan zienlijk beter dan bij de man nen. Wat kan verbeteren, zullen we zeker verbeteren. Maar het moet niet op een luxe-hotel gaan lijken." ANP KIEV - Rusland is bereid Oekraïne 'in extreme situaties' te verdedigen. Dit heeft de Russische president Boris Jeltsin gis teren gezegd voor zijn vertrek naar Kiev, waar hij vandaag een vriendschapsverdrag met Oekraïne ondertekent. In het verdrag tussen Moskou en Kiev erkent Moskou dat het schiereiland de Krim en de stad Sebastopol deel uitmaken van Oekraïne. Afgelopen woensdag hebben beide landen hun geschil over de verdeling van de Zwarte Zeevloot en de statio nering van Russische schepen op de Krim bijgelegd. Dit ak koord maakte de weg voor Jeltsins reis vrijRTR/DPA SONY ZAGREB - Een colonne tanks rolt voorbij tijdens een militaire parade in Zagreb gisteren ter gelegenheid van de zevende verjaardag van de Kroatische onafhankelijkheid. In die periode heeft president Tudjman gezorgd dat de strijdkrachten werden voorzien van een uitgebreid arsenaal aan moderne wapens. foto Nikola Solic/RTR BERLIJN - Vier voormalige topmilitairen uit de vroegere DDR zijn gisteren door een rechtbank in Berlijn veroox-deeld voor betrokkenheid bij doodslag. De rechtbank achtte hen schuldig aan medeplichtigheid bij het doden en verwonden van Oost-Duitse vluchtelingen die bij de Berlijnse Muur wil den overlopen naar het westen. De vier zijn oud-medewerkers van het ministerie van Defen sie in Oost-Duitsland. Plaatsvervangend-minister Goldbach en hoofd militaire opleiding Ludwig kregen drie jaar en drie maanden gevangenisstraf. De hoofdinspecteur van het Na tionale Volksleger Handke moet bijna drie jaar achter slot en grendel. DPA DEN HAAG - De Bosnische oorlogsmisdadiger Dragan Opa cic mag door het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag worden overgedragen aan Bosnië. Dit heeft de president van de recht bank in Den Haag gisteren bepaald. Opacic is in 1995 in Bosnië veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf wegens oorlogsmisdaden. De Bosnische autoriteiten stelden hem ter beschikking van het Joegoslavië-tribunaal. zodat hij daar kon getuigen de Bosnische Serviër Tadic. Daar na zou hij weer terug moeten. Opacic legde voor het tribunaal een valse verklaring af tegen Tadic. Hij wil niet terug naar Bosnië, omdat hij zwaar is mis handeld door de Bosnische militaire politie. ANP GENEVE - De Europese Unie en een geformeerde groep lan den rond de Verenigde Staten verschillen sterk van mening over de inhoud van een verdrag om de internationale handel in gevaarlijke chemicaliën en pesticiden te regelen. In een derde ronde besprekingen deze week tussen 151 lidsta ten van het VN-milieuprogramma UNEP en de FAO stonden met name de EU en de zogenoemde Juscann-landen (Japan, VS, Zwitserland, Canada, Australië, Noorwegen en Nieuw- Zeeland) lijnrecht tegenover elkaar. Allebei de kampen willen regelgeving om landbouwers in ontwikkelingslanden beter te beschermen tegen blootstelling aan giftige stoffen. Het bekvechten is om welke giftige samen stellingen er precies aan banden moeten worden gelegd. ANP MOSKOU - Een afgeschreven Russische kemonderzeeboot is in de oostelijke haven Petropavlovsk in Kamtsjatka gezon ken. De bevolking in het gebied loopt geen gevaar voor radio actieve straling, aangezien de kernreactor van de boot in een hermetisch afgesloten ruimte zit. Dit heeft het Russische persbureau Itar-Tass gisteren uit on officiële bron vernomen. Controlemetingen na het incident wezen uit dat er geen radioactieve straling is vrijgekomen. Onderzeeboot 6 70die reeds vier jaar niet meer door de Russi sche marine werd gebruikt, lag afgemeerd aan een pier toen een andere onderzeeër het schip ramde. De boot zonk direct en ligt op een diepte van twintig meter. RTR/AFP/DPA d i c<n onze redactie buitenland riltKARTA - Met 75 procent van n°i stemmen heeft de Indonesi a-he regeringspartij Golkar bij °j parlementsverkiezingen ho- r gescoord dan ooit tevoren en enkele procenten meer dan iarop de partij vooraf had ge- afiopt. Gisteren werden van kanten gemeld dat onre- ^matigheden werden gecons- fcrd bij de stembureaus. '4n opzichte van 1992 was de pst dik zes procent. De mos- tipartij PPP ging vooruit van jnaar bijna 23 procent. De In- pesische Democratische Par- (PDI) is weggevaagd. Van de ml procent uit 1992 bleef nog en drie procent over Jakarta, waar de PPP-aan- ng zich tijdens de campagne er luidruchtig roerde, bleef )lkar met 2,9 miljoen stem- ïn de grootste, gevolgd door PPP met 2,1 miljoen. De qua- oppositionele PDI is diep ver deeld sinds vorig jaar Megaw-ati Soekarnoputri met steun van leger en regering werd uitgeran geerd. In haar plaats werd Soer- jadi voorzitter Megawati had aangekondigd niet te gaan stemmen.Volgens waarnemers profiteerde Golkar van het ver val van de PDI, maar ook van de onrustige verkiezingscampag ne die aan bijna 300 mensen het leven kostte. Veel twijfelende kiezers, die geen enkel belang hebben bij onrust, zouden ge stemd hebben voor de partij die aan de macht is. Fraude Uit diverse delen van Indonesië zijn meldingen van fraude bin nengekomen. De PPP besluit tijdens een vergadering op 5 ju ni of zij akkoord gaat met de uit slag. Bij een aantal regerings kantoren waar voornamelijk Golkar-aanhangers werken was sprake van het kopen van stemmen. Waarnemers sluiten niet uit dat vooral jonge PPP- aanhangers de straat op zullen gaan als de uitslag hen tegen valt. Ook het Indonesische Onafhan kelijke Comité van Waarnemers (KIPP) zei dat de regels syste matisch zijn geschonden. KIPP zei bij zeker 21 procent van de stembureaus zaken te hebben waargenomen die niet door de beugel kunnen, zoals intimida tie en het uitbrengen van meer dan één stem. De miljoenen me dewerkers van de instelling die de verkiezingen organiseert zijn lid van Golkar. Volgens KIPP is dat de reden waarom het verkie zingsproces 'doorzichtigheid' mist. Een woordvoerster van het Cen trum voor Informatie en Ont wikkelingsstudies (CIDES) zei ervan overtuigd te zijn dat de verkiezingen redelijk eerlijk zijn verlopen. „De verkiezingen op zich zijn niet het probleem. Het is alleen dat de omstandig heden zo zijn gemaakt dat Golkar bijna niet kan verlie zen." Toen de uitslagen bekend wer den kwamen het op een paar plaatsen tot rellen. Duizenden mensen gingen op het eiland Madoera de straat op. De beto gers, aanhangers van de PPP, plunderden de kantoren van het gemeentebestuur van Sam- pang. De residentie van de gou verneur van Madoera, verschei dene winkels en auto's liepen schade op. Op Oost-Timor heerste gisteren een gespannen rust na de onge regeldheden van woensdag. In totaal zouden 17 mensen zijn omgekomen toen strijders voor de onafhankelijkheid van de voormalige Portugese kolonie op verschillende plaatsen slaags raakten met ordetroepen. Ver scheidene stemlokalen gingen in vlammen op. Golkar behaal de hier 85 procent van de stem men GPD/ANP ^an onze redactie buitenland ^RUSSEL - Duitsland is niet ^an plan zijn veto op te geven bij 1jen toekomstig Europees asiel- in immigratiebeleid, zo is giste- 1fen uit diplomatieke bronnen 1/ernomen. Nederland maakt 1Hch ernstige zorgen over de ^uitse opstelling. Bonn kan met riet zo'n onwrikbare positie als Je Britten, Ieren en Denen een "uccesvolle afronding van de 1 pp van Amsterdam flink onder 11 ruk zetten. 2 ijle Duitse minister Kanther 1feinnenlandse Zaken) stelde jet Nederlandse EU-voorzit- erschap deze week van de Duit koerswijziging op de hoogte, laar Nederland wil toewerken aar meei'derheidsbesluiten op let gebied van asiel- en immi- jratiebeleid, onderstreepte [anther deze week in Brussel it Bonn op dit punt geen toe gingen zal doen. In diploma- jeke kringen wordt zelfs ge roken over een keiharde latcheriaanse houding. -)uits verzet !^)en Haag zit met het probleem link in zijn maag. Het hoopte aist met een akkoord over een emeenschappelijke politiek op ebied van asiel, migratie, visa li vrij personenverkeer te kun- en scoren in Amsterdam. Duits !erzet komt in dat verband ui- ongelegen. Nederland .hoopte juist op steun vanuit Bonn om Londen tot concessies te bewegen, te meer daar in Brussel de Britten op ambtelijk niveau weer hun oude stellingen hebben betrokken. Op het hoogste niveau overlegt Nederland inmiddels met de Duitsers. Premier Kok besprak de kwestie deze week met bondskanselier Kohl en minis ter Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) had in Portugal een tête a tête met collega Kinkel. Hoofdpijn Zowel Kok als Buitenlandse Zaken willen inhoudelijk niet op de gesprekken ingaan. Pre mier Kok trachtte gisteren na de ministerraad de problemen te bagatelliseren. Hij 'krijgt er geen extra hoofdpijn van'. Hij sluit echter niet uit dat de kwes tie pas op de top in Amsterdam geregeld kan worden. Kok en Van Mierlo hebben tij dens hun reis langs de Europese hoofdsteden alle ruimte om dit en nog andere problemen van him angel te ontdoen. Volgende week spreken beide bewindslie den hun collega's uit België en Luxemburg (3 juni), Finland en Denemarken (4 juni), Zweden, Oostenrijk en Groot-Brittannië (5 juni) en Spanje (6 juni). De week daarop staan Athene (9 ju ni) en Frankrijk (10 juni) op de agenda. Voor Duitsland moet nog een afspraak worden ge maakt. ANP van onze correspondent Eelco van der Linden ROME - De Italiaanse premier Romano weet het zeker: Italië zal vanaf het begin af aan mee doen met de Europese Monetai re Unie (EMU). Prodi's zeker heid is gebaseerd op eengisteren door hemzelf gepresenteerd fi- nancieel-economisch drieja renplan, DPEF genaamd. Centraal in het plan staat een nieuwe bezuinigingsmanoeuvre ter waarde van een kleine 30 miljard gulden die de begroting van 1998 zal vergezellen. Met deze operatie, die voor zestig procent gedragen wordt door bezuinigingen op de overheids uitgaven en voor veertig pro cent door nieuwe (belastingin komsten, zal Italië met enkele tienden onder de voor EMU- deelname cruciale '3-procents- norm' duiken. Begrotingstekort Een glunderende Prodi zei gis teren ervan overtuigd te zijn dat de daling van het percentage dat aangeeft hoe begrotingstekort en BBP zich verhouden, zal doorzetten tot 1,8 in het jaar 2000. Hij onderstreepte - en klopte daarmee zichzelf en zijn kabinet uitbundig op de schou der - dat vorig jaar Italië nog aankeek tegen een percentage van 6,7. Prodi rekent erop dat de econo mie volgend jaarzal groeien met 2 procent en met 2,5 en 2,7 pro cent in respectievelijk '99 en 2000. Hij voorspelde een verder dalen van de inflatie en liet doorschemeren dat dit volgens hem de president van de Centra le bank, Antonio Fazio, zou moeten aanzetten tot een verla ging van het disconto. Fazio zal vandaag zijn analyse bekend maken van Italië's economie en financiën. Prodi en zijn minister van Eco nomische Zaken, Carlo Azeglio Ciampi, zeiden dat in de komen de jaren voor het eerst de belas tingdruk zal afnemen en er ook een daling zal plaatsvinden van de werkloosheid, die nu 12,7 procent bedraagt. Beiden on derstreepten dat het DPEF met unanieme stemmen is aangeno men door de leden van de cen trum-linkse coalitie en dat ook de vakbonden, min of meer, hun fiat hebben gegeven. GPD (Advertentie) van onze redactie buitenland BELGRADO - Een rechtbank in de onrustige Servische provin cie Kosovo heeft gisteren twin tig etnische Albanezen veroor deeld tot gevangenisstraffen. De veroordeelden, die eind ja nuari waren gearresteerd, maakten deel uit van het 'be vrijdingsleger van Kosovo', dat zich verzet tegen de onderdruk king door de Servische minder heid in het gebied. Ze waren beschuldigd van lid maatschap van een geweldda dige terroristische organisatie. De leider van het 'bevrijdingsle ger', de 31-jarige Avni Klinaku, kreeg tien jaar cel. Hij heeft be kend lid te zijn van een klandes- tiene organisatie, maar ontkent dat hij iets met terrorisme te maken heeft. Klinaku's medeverdachten werden veroordeeld tot straffen van twee tot negen jaar. Zijn verloofde Shukria Rexha kreeg drie jaar. De advocaten van de verdachten zeggen dat er geen echte bewijzen tegen hun cliën ten waren behalve de bekente nissen die zij na marteling heb ben afgelegd. Al jarenlang heerst grote span ning en wantrouwen tussen Bel grado en de zuidelijke provincie Kosovo. Van de twee miljoen in woners is 90 procent van Alba nese afkomst en de meeste in woners eisen onafhankelijkheid van het gebied. Servië trok de autonome status van Kosovo in 1990 in en regeert het gebied sindsdien met noodtoestands wetgeving. Belgrado houdt het gebied met inzet van allerlei on derdrukkende maatregelen on der de duim. Het bevrijdingsleger van Koso vo meldde begin dit jaar dat het diverse aanslagen op Servische politiemannen in Kosovo heeft gepleegd. RTR/ANP FREETOWN - De Verenigde Staten hebben gisteren in een grootscheepse actie ongeveer 350 Amerikanen en een nog on bekend aantal andere buiten landers geëvacueerd uit Free town, de hoofdstad van Sierra Leone. De stad wordt sinds de staatsgreep van vorige weck door plunderende bendes be heerst. De evacués zijn naar een Ameri kaanse oorlogsbodem gebracht, waarmee ze naar het buurland Guinee gaan. Bij de actie hadden de Amerika nen meer dan tien grote heli kopters, tientallen mariniers en militaire voertuigen ingezet. Van het door de coupplegers in gestelde vliegverbod trokken zij zich niets aan. DPA/AFP/RTR n| dens zijn verkiezingscampag ne achter de microfoon sleet, was slechts één gedenkwaar dig citaat te destilleren. „Alain Juppé probeert het communistische gevaar uit te vinden", zo sprak hij naar aanleiding van de aanvallen op zijn pact met de communis ten. „Ik mag dan een bril op hebben, maar het is de pre mier die bijziend is. De Muur van Berlijn is in 1989 geval len." Juiste mensen Wat Jospin met Séguin (en met Juppé, de huidige pre mier, BaÖ'adur, de vorige pre mier, Chirac, de president) ge meen heeft is zijn opleiding. Beide politici doorliepen de ENA, een kweekvijver voor Frankrijks elite. De ironie wil dat oud-leerling Chirac nooit veel op heeft ge had met de oud-leerling Sé guin. Met Séguin zou Chirac een ongeleid projectiel in huis halen van het soort dat hij zelf is. Aan Juppé wist Chirac wat hij had: een betrouwbare va zal die impopulair genoeg was om nooit een bedreiging voor hemzelf te vormen. van onze correspondent i Cees van Zweeden te] lel PARIJS - Het aantal kandida ten voor het premierschap van cle Frankrijkis volgens de meeste 0commentatoren inmiddels ge- :e[| reduceerd tot twee. Als bij de tweede verkiezingsronde van morgen links wint, krast de rnj huidige premier Juppé op en g 1 betrekt de socialist Jospin de kaj ambtswoning. Wint rechts, dan stapt Juppé ook op, en laat Philippe Séguin de ver- arj huis wagen voorrijden. ro| In de persoon van Lionel Jospin (59), die volgens de io( laatste opiniepeilingen voor wi ligt, zou Frankrijk een oerde- ej gelijke maar dodelijk saaie 0 premier krijgen. Jospin is het soort politicus van wie ge- makkelijk slaappillen ge- tej draaid kunnen worden. „Hij wordt door niemand geliefd ell en door niemand gehaat", zo j schreef een weekblad eens, its] 'omdat hij ook niemand is'. '°i Jospin maakt vrijwel nooit M gerucht met citaten, reden i waarom hij bij de media niet 'st bijster populair is. Uit de vele r! tientallen uren die de m&n tij- Maar kom daar bij Philippe Séguin eens om. Séguinisniet alleen populairder dan Chirac zelf, hij is met zijn 54 jaar ook jonger. Séguin zou bij de pre sidentsverkiezingen in 2002 een serieuze concurrent van Chirac kunnen worden. Hetgeen - het cynisme kent geen grenzen in Frankrijk - precies de reden kan zijn voor Chirac om Séguin premier te maken. De premier moet. zo gaat de redenering, de komen de tijd zo driftig het bezuini gingsmes hanteren dat hij wel eens zichzelf in de vingers zou kunnen snijden. Séguin zou zich van de risico's bewust zijn, maar toch niet de verleiding van de schijnwer pers kunnen weerstaan. Hij heeft zich in het verleden mee smuilend over Chirac, Juppé en de rest van de politieke kas te uitgelaten, maar is flexibel in zijn meningen. Nadat hij Juppé ooit had gebrandmerkt als 'een goede ambtenaar, meer niet', verdiende hij deze week een Oscar voor schijn heiligheid met een ode aan 'de omvang van het door Alain volbrachte oeuvre'. GPD FRANKFURT AN DER ODER - Brandweerlieden bekijken de schade in een Duits verzor gingstehuis voor geestelijk ge- feel meldingen over fraude bij Indonesische verkiezingen handicapten, waar in de nacht van donderdag op vrijdag acht bewoners bij een brand om het leven kwamen. Negen mensen raakten gewond. Vierentachtig van de 145 bewoners van het te huis in Frankfurt an der Ode werden geëvacueerd. De oor zaak van de brand in het zeker honderd jaar oude gebouw is onbekend. Nieuwbouw stond al enige tijd op het programma. foto Fabrizio Bensch/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5