Politie controleert gedoogbeleid PZC Nieuw pand tennisclub geopend Kunstwerk herinnert aan tramlijn op Sint Philipsland Festiviteiten rond jubilea wijkcentra Afschaffen zwemles scholen wekt onrust in Zws-Ylaanderen zeeland 15 Oosterschelderegio zet drie mensen in voor bestrijding illegale drugsverkoop NS moet automaten aanpassen Visserijmuseum krijgt een lift Scootercowboy aangehouden Wapens in auto gevonden Beroving in centrum Terneuzen zaterdag 31 mei 1997 van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - De politie in de Ooster schelderegio maakt drie mensen vrij voor de controle op het ge doogbeleid en aanpak van ille gale verkoop van softdrugs. Po litie, justitie en betrokken (gemeenten hebben dat vrijdag afgesproken. De twee recher cheurs die de illegale softdrugs- handel straks moeten bestrij- jden, zijn beschikbaar voor het totale werkgebied. Dus ook voor Schouwen-Duiveland, al jvvijst een raadsmcerderheid 'straks de vestiging van een gele galiseerde en gecontroleerde coffieshop af. De Goese burgemeester drs. D. J. van der Zaag, voorzitter van het regionaal drugsoverleg en tevens van het districtscolle ge, is tevreden met de mens- macht die de politie voor het gedoogbeleid vrijmaakt. Afge- open maandag kon hij de Goese commissies algemene zaken en zorg nog geen uitsluitsel geven over de beschikbare politie-in- zet. Voor raadsleden was dat een heikel punt omdat het legalise ren van een beperkt aantal kof fieshops en bestrijding van ille gale verkoop daarmee staat of valt. De politie maakt in principe 3,5 formatieplaatsen vrij voor het softdrugsbeleid. Een halve baan (globaal achttien uur per week) per gedoogde koffieshop, dus in totaal anderhalve forma tieplaats. Daarbij is uitgegaan van drie koffieshops in de regio: twee in Goes en één op Schou wen-Duiveland. Omdat de ge meenteraad van Schouwen- Duiveland in meerderheid te gen het gedogen van gereguleer de softdrugs verkoop is, kan worden volstaan met het toe zicht van één politiekracht op Lefthand Freddy and the Aces in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - De blues band Lefthand Freddy the Aces treedt vanavond, zaterdag, op in café De Patrijs in Colijns plaat. Het concert begint om 22.00 uur. de twee toekomstige Goese kof fieshops. De twee andere re chercheurs moeten illegale ver koop aanpakken in de gehele Oosterschelderegio. Dat ge beurt nu vrijwel niet. De politie steekt haar energie vooral in de bestrijding van de handel in en het gebruik van harddrugs. Schouwen Korpschef J. W. Eckhardt doet niet moeilijk over het feit dat Schouwen-Duiveland vrijwel zeker geen koffieshop wil, waardoor een beleidsmatige breuk in zijn werkgebied ont staat. „Die softdrugsmarkt is er toch, wellje aanpak ook wordt gekozen. Het is natuurlijk zo dat een legale koffieshop iets van de illegale markt afroomt, maar- die markt blij ft wel bestaanHet drugsgebruik wordt er niet min der zorgelijk om." Drugstoerisme vanuit Schou wen-Duiveland naar Goes ver wacht hij niet. Daarvoor acht hij de afstand net te groot. Bo vendien: als er op een bepaalde plaats vraag is, trekt dat (illegale) handelaren aan. Verkooppunten Het gedoogbeleid op de Beve- landen en Tholen gaat per 1 ja nuari 1998 in. Burgemeester- Van der Zaag wil na het raads besluit van 19 juni - een meer derheid in de Goese politiek steunt het gedoogbeleid - me teen voorbereidingen treffen. Bestaande verkooppunten, mo menteel zo'n negen a tien, zullen per brief worden gesommeerd hun activiteiten per 1 januari te sluiten. „Je zult eerst de illegale verkooppunten moeten sluiten of beëindigen, alvorens je het gedoogbeleid opzet. Het kan zijn dat de gelegaliseerde kof fieshophouders straks voortko men uit het huidige circuit, maar dat hoeft niet. In elk geval zal hij aan de criteria moeten voldoen, dus ook moeten mee werken aan een stuk versla vingszorg." De politie zal overigens de be voorrading van gedoogde kof fieshops niet blokkeren, ook al blijft dat strafbaar. Met die schizofrenie in de wetgeving - de verkoop gedogen, de handel strafbaar stellen - wordt soepel omgegaan. Eckhardt: „Als je dan niet doet, leg je de koffie shops stil." van onze verslaggever Maurits Sep VLISSINGEN - Een kwart eeuw geleden opende toenmalig commissaris der koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen het Open Hof in de Vlissingse wijk Paauwenburg. Dat was op 17 inei 1972. In die 25 jaar zijn het wijkcentrum Open Hof en- buurthuis De Paraplu stevig verankerd geraakt in Paauwen burg. Vandaag, zaterdag, blik ken zij met diverse festiviteiten lerug op hun rimpelloze be staan. ,De samenwerking is altijd goed geweest", beamen Fred Hanny en M. Dekker. Hanny werkte 12,5 jaar in De Paraplu en heeft nu via Sociaal Cultu reel Werk Vlissingen nog met het buurthuis van doen. Dekker- is al 17 jaar bij Open Hof betrok ken, momenteel als voorzitter van het wijkcentrum. „Alles verloopt in goede harmonie", zegt Dekker. Dat geldt tevens voor de samenwerking met de her-vormde gemeente en de ka- Iholieke kerk in Vlissingen, die de kerkruimte in Open Hof ge bruiken. GOES CD A-verga dering - De afdeling Goes van het CDA houdt dins- 3 juni haar voorjaarsverga dering in de Goese schouwburg de Prins van Oranje. De avond staat in het teken van de verkie zingen voor de gemeenteraad in 1998. Voor de pauze wordt het conceptgemeenteprogramma 1998-2001 besproken. Na de )auze zal Jeroen de Graaf, voor zitter van het CDJA Zeeland, spreken over vernieuwing en doorstroming binnen het CDA De vergadering begint om 20.00 uur-. HOEDEKENSKERKE Rommelmarkt - Buurtvereni- [ing Klaver 3 houdt zaterdag 7 uni van 10.00 tot 13.00 uur een rommelmarkt bij De Griend aan de Havenstraat in Hoedekens- kerke. POORTVLIET Ichuurfeest - De afdeling Tho- en-Sint Philipsland van de PJZ loudt zaterdag 7 juni haar jaar- ijkse schuurfeest. Het wordt iehouden aan de Bitterhoekse- veg in Poortvliet en begint om •1.00 uur. Drie zulke uiteenlopende func ties in een gebouw onderbren gen lijkt vragen om strubbelin gen en scheve ogen. Op veel plaatsen zouden die misschien ook hebben plaatsgevonden, maar niet in Open Hof. Dekker: „Het is natuurlijk wel zo dat we gescheiden ingangen hebben voor het wijkcentrum en voor De Paraplu. De jongeren hebben een achter ingang. Overigens willen we die naar de voorkant halen, maar- het blijven gescheiden ingan gen." Hoogtepunten uit het 25-jarig bestaan van Open Hof kan Dek ker niet noemen. Wel denkt hij met plezier en een klein beetje heimwee terug aan die eerste ja ren, toen lezingen met dia's nog volle zalen trokken. „Onze doel groep zijn de volwassenen, maar die krijg je nu nauwelijks nog hun huis uit. Ik moet beken nen dat we gewoonweg niet meer weten wat we moeten doen om mensen te trekkenD at rus tige bestaan heeft ook te maken met de beheerders, zegt Dekker. Voorheen was dat J. Weststra te, nu A Wouters. „Weststrate was het Open Hof en Open Hof was Weststrate. Ook aan Wouters hebben we een goeie. Roldoorbrekend De Paraplu heeft al in net zo'n rustig vaarwater geleefd, maar intussen wel hard aan de weg getimmerd. De reputatie strekt inmiddels tot ver voorbij de ge meentegrenzen. Hanny vertelt: „De Paraplu is meer dan een buurthuis. Voor bepaalde groe pen jongeren heeft het een ste delijke en zelfs bovenstedelijke functie. Er komt hier een mix van jongeren. Hindoestanen, Surinamers, Nederlanders, vanalles." Soepel „Wat dat betreft hebben we hier roldoorbrekend gewerkt", ver volgt Hanny. „Het belang van De Paraplu is geweest dat min derheden een plaats hebben verworven. Juist dat is nu ook de kracht van De Paraplu: het gro te aantal vrijwilligers uit aller lei groepen. En dat gaat soepel, er zijn nooit grote problemen." Overigens heeft De Paraplu niet vanaf het begin zo geheten. On der die naam bestaat het buurt huis pas sinds 1981, aldus Han ny. „In het begin heette het club- en buurthuis het Open Hof. Het was vanuit de kerk opgezeten er werden met name kinderactivi teiten gehouden." van onze verslaggeefster SINT PHILIPSLAND - De honderdze ventig leden van tennisvereniging De Ruucstoppelen uit Sint Philipsland zijn gelukkige mensen. Na een partijtje tennis op één van de drie gravelbanen die de club heeft, kunnen ze zich eindelijk omkleden in een normale ruimte en gebruik maken van een douche. „We hebben er lang op moeten wachten," vertelt voorzitter Ab den Engelsman. Vrijdagavond opende wethouder I. C. Moerland van de gemeen te Tholen het nieuwe clubgebouw. Het vorige onderkomen van de tennisclub was een oude keet. die de verèniging in 1990 kocht. „De keet was echt pure ellen de. Een krot," zegt de voorzitten „De club is groeiende dus waren we toe aan nieuwe faciliteiten." Het nieuwe gebouw heeft een bar, kleedkamers, douches en een groot terras. Het nieuwe onderkomen, waarvan de kosten 185.000 gulden bedra gen, is voor het grootste gedeelte door de gemeente gefinancierd. De leden van de club brachten zelf 35.000 gulden bijeen. foto Willem Mieras Maquette van de 'bronzen hoorn' van Roel Teeuwen. foto Willem Mieras van onze verslaggever Frank Balkenende ANNA JACOBAPOLDER - De tramlijn op Sint Philips land verdween kort na de wa tersnoodramp van 1953. Een brand, het wassende water en de flexibeler streekbus maak ten een eind aan ruim vijftig jaar tramgeschiedenis. Het vervallen spoorbruggetje over de Bruintjeskreek, de keien van de los- en laadplaatsen aan de Lageweg en de Sta tionsstraat in Sint Philipsland zijn de enige lastbare herinne ringen. Het kunstwerk Sig naal '97. dat dinsdag 10 juni wordt onthuld bij het dorps huis in Anna Jacobapolder. wordt een vierde verwijzing naar het opgedoekte tramwe zen. De 'bronzen hoorn' van Roel Teeuwen uit Alblasser- danr is geïnspireerd op de toe ter van een tramconducteur. Het is Thools beleid om alle dorpen te voorzien van een kunstwerk. De keuze viel nu op Anna Jacobapolder, omdat die polder dit jaar honderd- vijftig jaar bestaat. Reden voor gemeente-archivaris J. P. B Zuurdeeg een boekje te schrijven over het polderdorp je en de geschiedenis van de tramverbinding in het bijzon der. Signaal '97, dezelfde titel als de 'hoorn', bevat een gede tailleerd en chronologisch overzicht van 1847 tot 1955. Frederik del Campo, bedijker van de Anna Jacobapolder, pleitte al vroeg voor een spoor weg en een stoombootveer. Via het wateren over rails kon dan een verbinding ontstaan tus sen het West-Brabantse Steenbergen en Schouwen- Duiveland. Del Campo, ook Camp genaamd, maakte de komst van het stoomros niet meer mee. Hij stierf in 1879. Uiteindelijk kreeg de Rotter- damsche Tramweg Maat schappij (RTM) toestemming voor de aanleg van een tram lijn van Steenbergen naar Brouwersdam. Die kwam in 1900 gereed. De oversteek van de Eendracht vormde dankzij de Slaakdam geen probleem meer. Het Zijpe werd per schip overbrugd, waarvoor het Rijk bij Anna Jacobapolder en Bruinisse tramweghavens liet bouwen. Het was overigens de minst moderne RTM-lijn. Het tracé bevatte scherpe bochten omdat overal de hoofdweg werd gevolgd. Dat beperkte de snelheid aanzienlijk. Het was een simpel tramlijn tje. Op Sint Philipsland stond het enige RTM-station bij de tramweghaven, waarvan de beambte tevens caféhouder- was en die in het geval van Gil les Bossers ook biggen ver kocht. De Duitsers sloopten het station in 1943, zodat nu overal naast de baan moest worden uitgestapt. Ongeluk ken deden zich regelmatig voor, ondanks een topsnelheid van dertig kilometer per uur. In het begin ontspoorde de tram vaak, te wijten aan een te fors tempo en technisch man co's. Verder botsingen met voetgangers, fietsers en paar den met wagens. De RTM- vloot bleef evenmin van pech verschoond- De S.S. Schou wen-Duiveland hep in 1936 in dichte mist op een strekdam. De schuit kwam scheef te lig gen en vijf geladen trarnwa- gons schoven het Zijpe in. Des ondanks vormde de tram een belangrijk transportmiddel voor de eilandbewoners. Ze konden bijvoorbeeld makke lijker naar Zierikzee of het zie kenhuis in Steenbergen. Onder water In de oorlog vervoerde de tram arbeiders naar vliegveld Haamstede. Door inundaties van Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland werd het openbaar vervoer in 1944 ge staakt. Na de inname door de Canadezen lag Sint Philips land nog maanden onder Duits vuur vanuit Flakkee. Brand stof was schaars en daarom verstookte de bevolking vele spoorbielzen en telefoonpalen in kachels en fornuizen. Ook de aanwezige militairen kon den ermee hun potje koken. Zo werd de helft van de ruim twintig kilometer lange lijn opgebroken. Pas in 1947 kwam het tramvervoer weer goed op gang. Vijf jaar later brandde de tramloc uit. En na het vuur kwam het water, dat in 1953 geheel Sint Philips land overspoelde. Dat was uit eindelijk de doodsteek voor het tramwezen. De regering haalde een streep door het her stel van de lijn Burgh-Brou- wershaven. Herverkaveling van landbouwgronden kreeg prioriteit. Door de opheffing van het Schouwen-Duivelandse net, waarover bieten naar Brabant werden vervoerd, verviel ook het bestaanrecht van de ver binding Anna Jacobapolder- Steenbergen. De veel flexibe ler inzetbare streekbus deelde de nekslag uit Het Fliplandse tramtij dperk eindigde in 19 5 5 GOES - Kaartautomaten op stations moeten beter geschikt worden gemaakt voor rolstoelgebruikers, blinden en slecht zienden. De Zeeuwse Stichting voor Gehandicapenbeleid (ZSG) dringt daarop aan. De ZSG komt juist nu met dit ver zoek. omdat NS Reizigers toch van plan is de kaartautomaten aan te passen. Dit gebeurt in verband met de vermindering van de openingstijden van loketten in de NS-stations per 1 ju ni. De kaartautomaten worden onder meer geschikt gemaakt voor de chipknip. Gehandicapten hebben volgens de ZSG moeite met de bedie ning van de kaartautomaat. Alles zit te hoog voor rolstoelge bruikers: de knoppen voor de keuze van het station van be stemming, het afleesschernrpje en de gleuf voor het betalen met geld of girobetaalkaart. Het ontwerp van de kaartauto maat moet worden verbeterd om deze onvolkomenheden te verhelpen, stelt de ZSG voor. Binnenkort zal de ZSG deze knelpunten voorleggen aan NS Reizigers. OOSTBURG - Over de termijn waarop gehandicapten mak kelijker toegang krijgen tot het Bressiaanse visserijmuseum durfde de Oostburgse wethouder A Rosendaal vrijdag nog geen toezeggingen te doen. Maar dat er een lift voor gehandi capten naar het museum - dat boven de vismijn aan de Bres- kense haven is gevestigd - komt, staat vast. Zo gauw een nieuwe huurder, die een horeca-uitspanning begint, ook zijn intrek boven de vismijn kan nemen, wordt de lift geïnstal leerd, deelde Rosendaal de leden van de commissie financiën mee. De kosten van de eenvoudige lift zullen door de horeca- uitbater en de gemeente worden gedeeld. GOES - Nadat hij eerder de politie van zich had afgeschud is een 22-jarige scooterrijder uit Goes donderdag alsnog aange houden. De politie, die dat vrijdag meededeelde, was sinds 18 maart op zoek naar de man. Op die betreffende dag reed de man zonder helm op zijn scooter door de Goese binnenstad. Twee agenten zagen de bestuurder voorbij komen. Toen de scooterrijder de politieauto in de gaten kreeg probeerde hij zo snel mogelijk weg te komen. Een wilde achtervolging volgde, maar de man wist te ontkomen. De scooter is donderdag gesignaleerd in Goes. De eigenaar- heeft een verklaring bij de politie afgelegd en de bromfiets is in beslag genomen. De dader bleek de broer van de eigenaar te zijn. De man heeft bekend en een verklaring afgelegd. SLUIS - Bij een routine-controle van de politie in Sluis werd in een auto van een 31-jarige man uit Roosendaal een pistool en een CS-gaspen aangetroffen. De man werd ter plaatse aan gehouden en ingesloten. Twee inzittenden van de auto wisten zich uit de voeten te ma ken en konden door de politie niet worden achterhaald. De wapens en de auto van de man werden in beslag genomen. TERNEUZEN - Een 37-jarige man uit Zaamslag is in de nacht van donderdag op vrijdag beroofd van 150 gulden in de binnenstad van Terneuzen. Kort na middernacht spraken twee onbekende mannen de man aan. Het slachtoffer werd gesommeerd geld over te dra gen anders zouden zij hem molesteren. De man koos ervoor om geld af te dragen. Bij de politie deed hij aangifte van beroving. De Temeuzense politie heeft de zaak in onder-zoek. van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - De basisscho len in Terneuzen venvachten grote problemen door de af schaffing van het schoolzwem men. Ook de bedrijfsleiding van het gemeentelijk zwembad De Honte is niet gerust op de situa tie die met ingang van septem ber dit jaar ontstaat. Gevreesd wordt voor langere wachtlijsten en kinderen die buiten de boot vallen omdat hun ouders de noodzaak van een zwemdiplo ma onderschatten. Een meerderheid van de ge meenteraad schaarde zich don derdag achter het collegevoor stel om het budget van ruim twee ton voor het schoolzwem men in z'n geheel te schrappen, Het besluit is gebaseerd op een enquête waaruit blijkt dat 75 procent van de huidige basis scholieren al particulier zwem les volgt. Een dure voorziening dus voor een te kleine groep die ook op een andere manier kan worden opgevangen, menen (D66 en GroenLinks uitgezonderd) de politieke partijen'. Lerares E. Plant van de meerstromenschool De Triangel denkt daar wezenlijk anders over. Ondanks alle vangnetten die het college wil inbouwen, zullen er volgens haar in de praktijk een hoop kinderen bui ten de boot vallen. Drempel „Ze werpen een enorme drem pel op voor ouders die de zwem les eigenlijk niet kunnen beta len (je moet wèèr gaan bedelen op het gemeentehuis) en vtoor mensen die er het nut niet van inzien. Zo lang het een schoolse activiteit is kunnen en moeten ze wel. Leuk zo'n bezuiniging in een waterrijke gemeente! Secretaris M. Troost van de ou derraad van de Sint Willibror- dusschool voorziet met name problemen in het zwembad. „De 25 procent die nu alleen via school zwemt, moet straks in één keer worden opgevangen. En dat terwijl er al zo'n lange wachtlijst is? Dat kan gezellig worden." De bedrijfsleider van De Honte geeft in een reactie aan ook wei nig gerust te zijn op de situatie die straks binnen het zwembad ontstaat. „Met wat op de scho len wordt gezegd, ben ik het he lemaal eens." Omdat hij in dienst van de gemeente is. ont houdt hij zich echter van verder commentaar. Lesuren Volgende maand komen burge meester en wethouders met een uitgewerkt plan om de maatre gel vorm te geven. Onderdeel daarvan is, aldus verantwoor delijk sectiechef J. Lievens vrij dag in een toelichting op het plan, een uitbreiding van het aantal lesuren. Bekeken wordt of het tevens mogelijk is de zwemlessen aan te bieden tus sen zes en acht uur 's avonds en op de zaterdag. Ouders van wie het idee bestaat dat ze wa t extra motivatie nodig hebben om hun kind te leren zwemmen, worden individueel benaderd, aldus Lievens. Daar bij wordt onder andere gedacht aan allochtonen die om princi piële redenen moeite hebben met gemengd zwemmen. Ook is het de bedoeling een financiële regeling in het leven te roepen, waarop mensen met een mini- mum-inkomen een beroep kun nen doen voor betaling van de particuliere zwemles van hun kind. Het tarief in De Honte be draagt nu 45 gulden per tien badenkaart. Gemiddeld zijn zo'n honderd lessen" nodig om kans te maken op het A-diplo ma. Instructeurs Door het toevoegen en spreiden van de lestijden zullen geen gro tere groepen ontstaan, noch zal dat leiden tot een langere wachtlijst, stelt Lievens. Het zwemonderwijs in het gemeen telijk bad wordt momenteel ge geven door acht instructeurs. Dat blijft zo. De sectiechef gaat er vanuit dat het personeel de nodige flexibiliteit kan opbren gen. Over de indeling van het nieuwe lesrooster (dat al klaar ligt) en de gevolgen voor het personeel volgt op korte termijn overleg. Het zwemonderwijs in het gemeentelijk bad wordt mo menteel gegeven door acht in structeurs. Dat blijft zo. De sec tiechef gaat er vanuit dat het personeel de nodige flexibiliteit kan opbrengen. Over de indeling van het nieuwe lesrooster (dat al klaarligt) en de gevolgen voor het personeel volgt op korte termijn overleg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 49