Sampras en Muster bijten in stof Mansveld vlindert naar zege Jeugd-symposium niet aan Zeeuwse trainers besteed Siemerink strijkt vlag tegen Philippoussis Muntz neemt vrijaf na nieuwe zeperd Programma Ster van Zeeland Onbekenden Norman en Kuerten houden huis op Roland Garros Tomasson in Deense selectie Van den Bergh naar Vallecano Maldini roept drie debutanten op Advocaat beboet met 500 gulden Desailly langer bij AC Milan Weinig kaarten voor interland FIFA schorst Lama niet Mancini weg bij Sampdoria Dynamo Kiev grijpt de titel -uwbedrijf Kambier b.v. jj van onze verslaggever Rob van der Zanden PARIJS - Thomas Muster en Pe te Sampras eruit in de derde ronde van Roland Garros. Was het allemaal wel zo sensatio neel? De eerste is de laatste tijd helemaal de weg kwijt en wordt elke week wel door iemand on der het gravel gestopt. De ander is dan wel nummer één van de wereld, maar een erkend gravel- hater en kwam in Parijs nog nooit in de finale. Ook begon hij nog eens slecht voorbereid en geblesseerd aan het karwei. Het waren de nummers 65 en 66 van de wereldranglijst die de bijl hanteerden op de vijfde dag van de Open Frans tenniskam- pioenschappen. Thomas Mus ter, vijfde geplaatst, werd naar huis gestuurd door de Brazili- !aan Gustavo Kuerten (66). De 20-jarige baseliner uit Floria- nopolis maakte in de vijfde set een 0-3 achterstand goed en won na een zware partij in de steeds warmer wordende hoofdstad: 6-7 (3-7), 6-1, 6-3,3- 6,6-4. Pete Sampras legde het af tegen de Zweed Magnus Nor man (65) die op zijn 21ste ver jaardag de eerste geplaatste niet op zijn paidijtje wenste: 6-2,6-4, 2-6, 6-4. Tolerantie Zoals Lendl Wimbledon nooit kon winnen, zo dreigt Sampras de geschiedenis in te gaan als de man die altijd vroegtijdig uit- gleed op Roland Garros. Op de of andere manier kan de 'wereldleider' van het tennis niet de mentale tolerantie op brengen die nodig is voor gra- veltennis. Er ligt voor de perfec tionist altijd wel een korreltje scheef. Aan het gezicht van de man uit Tampa, Florida, is aftelezen dat hij diep in zijn hart het soms on berekenbare gruis verafschuwt, maar hij wil na al die titels in Melbourne, Londen en New York (negen in totaal) ook dit Grand Slam-toernooi op zijn fréïijst bijschrijven. Maar een 'Groot Slem' - alle vier de grote prijzen in een jaar winnen - zit er op deze manier niet in voor de inan die voor elke ace die hij Slaat geld geeft aan het goede doel. Hij speelde twee partijtjes op gravel voordat hij naar Frank rijk trok. Beide potjes (tegen Courier en Philippoussis) ver loor hij en bij de World Team Cup, in de week voor Parijs, gaf hij een partij op wegens een on willig spiertje in de lies. De voortekenen bedrogen niet. Inzinking In feite was de warming up van Muster voor Parijs niet veel be ter dan die van Sampras. In vijf toernooien voor Roland Garros lag hij er steeds na één of twee ronden uit. Niemand hoeft Mus ter te vertellen dat hij een mys terieuze inzinking doormaakt. De tennisser, bijgenaamd 'Al pen Boris', won op gravel in twee jaar alles wat er te winnen viel, inclusief Roland Garros in '95. En nu opeens voelt het ge malen baksteen als glad ijs voor de linkshander. Hoe kan dat? „Ik denk er veel over na en werk hard, maar de oorzaak kan ik niet noemen," zegt Muster. „Ik ben overgestapt op een langer racket, maar ik speel er voor mijn gevoel niet slechter door. Ik heb bronchitis gehad en liep een conditionele achterstand op. Op de baan merk ik dat het. bewe gen beter kan. In de rally heb ik ook te weinig rust en geduld. Zware ballen Tegen de Braziliaan met de Duits klinkende achternaam (Kuerten heeft een Duitse grootmoeder en een Duits pas poort) werd hij in sommige fases zelfs volledig gedold. De tenge re Kuerten beheerst het spelen van achteruit, maar beschikt ook over goed netspel. In de eer ste en tweede ronde had hij al af gerekend met respectievelijk Dosedel en Bjorkmann om voor het eerst in zij n leven in de derde ronde te komen. Een plaats bij de laatste zestien was voor de man die nog nooit een ATP- toemooi won als een droom. „Dit is de beste dag uit mijn le ven," glunderde de langharige winnaar, die dit jaar ook al won van André Agassi en Wayne Fer- reira. Kuerten, door de luid ruchtige Braziliaanse aanhan gers op de tribune 'Guga' genoemd, denkt dat hij door de uitschakeling van Muster weer een wat bekendere sporter in ei gen land geworden. „Maar in de schaduw van Ronaldo mag ik natuurlijk niet staan." GPD Jan Siemerink had weinig in te brengen tegen Philippoussis. foto Touissant Kluiters/ANP van onze sportredactie PARIJS - Het waren niet de minsten die gisteren in hetzelfde schuitje zaten als Jan Siemerink. Het was een schrale troost voor de Rijnsburger, dat hij bij de uitgang op Roland Garros toppers als Pete Samp ras en Thomas Muster tegenkwam. Tegen Mark Philippoussis verloor de linkshan der de eerste twee sets op een paar crucia le punten, daarna werd de vlag snel ge streken, 6-4,6-4, 6-2. Jan Siemerink werd verslagen door een speler die minder dominant speelde dan verwacht. De 20-jarige Australiër geldt als de bommenwerper van het prof circuit en heeft de bijnaam 'Scud'. Hij slaat mak kelijk aces en enkele weken geleden liet hij nog het record noteren van '97:229 ki lometer per uur. Maar in de derde ronde tegen Siemerink hield Philippoussis veel van zijn kruit droog. Hij sloeg slechts ze ven aces en opvallend vaak kreeg de Ne derlander zijn racket achter de bal bij het retourneren. „Maar terugbrengen is niet voldoende," zei Siemerink. „Hij dicteerde na mijn re turn de rally en scoorde meestal makke lijk." Vaak was het een servicewinner of forehandwinner waarmee de man uit Melbourne (ranking 21) een punt verover de. Zijn backhand was beduidend zwak ker en in die hoek viel Siemerink dan ook regelmatig met succes aan. De lange Phi lippoussis (1.94) is in veel opzichten een kopie van Richard Krajicek. Het duel van Siemerink werd door bijna de totale Nederlandse delegatie spelers en trainers bijgewoond. Paul Haarhuis zuchtte diep als Philippoussis weer eens een servicegame snel binnenhaalde. „Op deze manier heeft Jan het gevoel dat hij zelf de hele wedstrijd serveert, zo snel ben je weer aan de beurt. Dat is heel frustre rend." Siemerink: „En daarbij miste ik in mijn servicegames ook nog eens het ritme van de afgelopen dagen." De 27-jarige service-vollever was tevre den over zijn optreden in Parijs, waar hij nooit eerder in de derde ronde kwam. In '97 haalde hij sowieso nergens de derde ronde. „Tevreden ja. Maar dan wel tussen aanhalingstekens." GPD KOPENHAGEN - Jon Dahl Tomasson. die Heerenveen bin nenkort inruilt voor Newcastle United, is opgenomen in de nationale selectie van Denemarken. De Noord-Europeanen spelen op 8 juni in Kopenhagen de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Bosnië. Doelman Peter Schmeichel van Manchester United is aanvoerder. Hij neemt de band over van Michael Laudrup, die door een knieblessure ontbreekt. In de selectie is ook oud-PSV'er Jan Heintze. tegenwoordig Leverkusen, op genomen. RTR GOUDA - Dave van den Bergh speelt de komende drie seizoe nen voor Rayo Vallecano in de Spaanse competitie. De links buiten van Ajax kwam tot een akkoord met de derde club van Madrid, waarbij een optie is voor een vierde jaar. Van den Bergh is aan het einde van hetseizoen transfervrij. Ajax, waar hij nooit een basisplaats kon afdwingen, bood hem geen nieuw contract aan. Bij Rayo Vallecano ontmoet hij Yassine Abdellaoui, ex-Willem II en NAC. ANP ROME - Cesare Maldini heeft gisteren drie debutanten opge roepen voor de Italiaanse voetbalselectie. De bondscoach haalde Giampiero Maini (Vicenza), Eusebio Di Francesco (Perugia) en Stefano Torrisi (Bologna) bij de groep voor het vierlandentoemooi in Frankrijk. Aan het evenement, dat dinsdag begint, doen ook Brazilië, Frankrijk en Engeland mee. De Italiaanse selectie ziet er als volgt uit: Peruzzi, Ferra- ra, Di Livio, Vieri, Del Piero (allen Juventus), Costacurta, Al- bertini, Maldini (allen AC Milan), Cannavaro, Chiesa, Benar- rivo, Dino Baggio (allen Parma), Fuser. Nesta, Casiraghi (al len Lazio), Zola, Di Matteo (beiden Chelsea), Torrisi (Bolog na), Maini (Vicenza) en Di Francesco (Piacenza), Inzaghi (Atalanta), Panucci (Real Madrid) en Pagliuca (Intemaziona- le). RTR ZEIST - Dick Advocaat heeft zijn opmerkingen aan het adres van de vierde official, afgelopen zondag tijdens PSV - Willem II, moeten bekopen met een geldboete van 500 gulden. De tuchtcommissie van de KNVB legde de trainer de straf op, omdat hij beledigende taal ("Jij bent zeker een vriend van Blankenstein") heeft gebruikt. Scheidsrechter Jol stuurde de Hagenaar tijdens het kampioensduel naar de tribune. ANP MILAN - Marcel Desailly heeft zijn contract bij AC Milan verlengd tot en met 30 juni 2000. De oude overeenkomst met de Franse international liep af op 30 juni 1999. De verdediger- /middenvelder speelt al enkele jaren bij de Italiaanse club van Michael Reiziger en Edgar Davids. Volgend seizoen spelen ook Patrick Kluivert en Winston Bogarde in Milaan. AFP ZEIST - Niet alle houders van de Club Card Oranje komen in aanmerking voor een kaartje voor de WK-kwalificatiewed strijd Nederland-België op 6 september in Rotterdam. De houders van de Supporters Club Card Oranje hebben voorrang. Deze groep heeft recht op de koop van twee toe gangsbewijzen met korting. Daarop is een ware run ontstaan. Daardoor is nog een beperkt aantal tickets voor de ruim 22.000 bezitters van de Club Card Oranje beschikbaar. De voorverkoop voor deze supporters verloopt via de SENS-Ser- vice Points en begint maandag 2 juni. ANP van onze sportredactie ALVESLOHE - Na wéér een ze perd op de Europese golftour heeft Rolf Muntz besloten vrijaf te nemen. Na zijn desastreuze eerste ronde in 80 slagen en een tweede in 74 kwam voor hem de uitschakeling in het Deutsche Bank Open op de Gut Kaden- golfclub in Alveslohe bij Ham burg. „Ik ben moe en aan rust toe", verklaarde de 28-jarige Bra bantse speler. Hij schrapte de European Grand Prix in Slaley Hall uit zijn agenda voor een korte vakantie. „Het ging niet zo best en als je elke week wilt herstellen ga je jezelf achterna lopen. Ik neem nu rust in de hoop dat het daarna weer gaat." Muntz, die het seizoen op 19 juni hervat met het Duits Open in Stuttgart, verliet het toernooi in goed gezelschap. Ook de plaat selijke favoriet Bernhard Lan ger treedt niet aan voor de be slissende twee ronden. De 39- jarige Duitser had echter een goed excuus, een stekende pijn in de rug. Op de elfde hole kreeg hij een pijnstillende injectie, op de vijf tiende nog een. Tussendoor liet hij zich behandelen door de fy siotherapeut van de PGA Vei ligheidsmensen hielden foto grafen weg bij dat schouwspel. Langer haalde het einde, maar de scorekaart die hij inleverde (76 slagen) was niet goed genoeg om de cut te halen. Volgens zijn caddie Peter Cole- van onze sportredactie ZURICH - De wereldvoetbal bond FIFA heeft de schorsing van de Franse doelman Bernard Lama wegens het roken van een joint niet overgenomen. De Franse federatie nam het ver grijp zwaar op. Lama mag vijf maanden, waarvan drie voor waardelijk, het doel van zijn club Paris Saint-Germain niet verdedigen. „De FIFA is niet van plan Lama ook internationaal te schorsen", zei woordvoerder Gerhard Mayer-Vorfelder. „Juridisch ge zien is het puur een zaak van de Franse voetbalbond." Die uitspraak betekent ook dat het Lama vrij staat in het bui tenland te gaan spelen, als de betreffende bond daartegen geen bezwaar maakt. RTR man is het een oude blessure, die vorige week in Wentworth op speelde. Langer kreeg last na dat hij zich door enkele jonge tjes had laten verleiden tot een een potje voetbal. De pijn werd gisteren steeds erger. Langer verliet het toernooi en de En gelsman Van Philipps staat na twee ronden aan de leiding met 139 slagen. Miguel Angel Mar tin (Spa) en Emanuele Canonica (Ita) hebben tot dusver een po ging meer nodig gehad. ANP van onze sportredactie GENUA - Roberto Mancini heeft gisteren bekendgemaakt dat hij Sampdoria na vele jaren trouwe dienst gaat verlaten. Komend weekeinde speelt hij zijn laatste wedstrijd voor de club uit Genua. Hij heeft er dan 424 duels in de Serie A opzitten. De 32-jarige spits maakte in zijn carrière, die vijftien jaar omvat, 142 doelpunten voor Samp. In het verleden vormde hij een aanvalsduo met Gianluca Vial- li. De vrienden werden de „ter- ïible twins" genoemd. Mancini zei niet waar hij ko mend seizoen onder contract staat. Lazio Roma, de nieuwe club van zijn huidige coach Sven Goran Eriksson, lijkt de belangrijkste gegadigde voor de oud-international. Sampdoria versterkte zich onlangs met de altijd scorende Duitser Jürgen Klinsmann. RTR van onze sportredactie KIEV - Dynamo Kiev, eertijds de succesvolste voetbalclub van de Sovjetunie, is voor de vijfde keer op rij Oekraïns kampioen geworden. De ploeg won giste ren met 6-1 van Zirka-Nibas Kirovograd en heeft nu vijftien punten voorsprong op Sjachtar Donetsk. Er zijn nog vier wed strijden te gaan. Het vroege kampioenschap is voor een belangrijk deel te dan ken aan coach Valeri Loba- novski. De 57-jarige trainer keerde eerder dit jaar terug op het oude nest met de opdracht de glorietijden te doen herleven. Lobanovski won met Kiev in 1975 de Europa Cup H.RTR Pe sprekers bij het symposium over jeugdvoetbal. Van links naar jechts: Hans Galjé, Co Adriaanse, Victor Deconinck, Henk Sierse- pa en Raymond Kerckhoffs. foto Charles Strijd lenden, van wie de meesten niet eens afkomstig waren uit de op leidingssfeer. Hans Lauret, de organisator, had honderden brieven verstuurd naar clubs en andere organisaties. „Het is triest dat er zo weinig interesse is voor jeugdopleiding, terwijl iedereen er toch de mond vol over heeft", verwoordde Lauret de teleurstelling van de initia tiefnemers. Leegloop Het Bosman-arrest - en meer de gevolgen daarvan - kwam ove rigens maar heel kort ter sprake. De jonge Limburger Raymond Kerckhoffs, die onlangs is afge studeerd aan de Katholieke Universiteit Limburg, heeft een scriptie geschreven over de ge volgen van het arrest. Hij schetste een somber beeld voor het betaald voetbal door de aan passing van het transfersysteem en de afschaffing van de buiten landers-clausule. „De Neder landse competitie moet zich op maken voor een nog grotere leegloop", was zijn eindconclu sie. Hans Galjé, onder meer ex-kee per van Ajax, vertelde het ver haal van de opleidingen bij Club Brugge. Henk Siersema (Assist) over de voorlopig mislukte plannen om in de Zeeuws- Vlaamse regio een voetbal- school op te starten. „Maar we blijven enthousiast en het ver haal blijft zich ontwikkelen." En tenslotte Co Adriaanse over de zo geroemde Ajax-school. van onze verslaggever Frits Bakker IJZENDIJKE - De spelersbond vindt het een slechte ontwikke ling voor het voetbal en bij de hoogst spelende clubs heerst een gevoel van machteloosheid. Het Bosman-arrest heeft het in ternationale transfersysteem op zijn kop gezet. Ook in de top van het Nederlandse voetbal heb ben de nieuwe wetten geleid tot een zorgwekkend beeld: buiten landse spelers verdringen zo langzamerhand het eigen ta lent. Deskundigen in de oplei dingssfeer bogen zich gister avond in Het Mauritshof in IJzendijke over de gevolgen van het Bosman-arrest. De organisatie van het ABAB- jeugdtoernooi, dat vandaag (za terdag) en morgen wordt gehou den, zijn erin geslaagd de talen ten van topclubs naar Zeeuws Vlaanderen te halen. Op het gse evenement zijn de- onder meer Ajax, Bay- Club Brugge en te bewonderen. Sport-presentator Deconinck leidde giste- een symposium, waarbij het name ging over de opleiding de ontwikkeling van deze talenten, avond was aan de Zeeuwse rainers nauwelijks besteed. De avond, met sprekers (Ajax) en Hans (Club Brugge), trok een dertigtal belangstel- Koudekerk UKRDUK />0/VO,. iiber 'iCISCSSCDMk Bwm HETKU5~UCHT De nummers twee, één en drie van de eerste etappe van de Ster van Zeeland. Van links naar rechts: Margaretha Groen, Debby Mans veld en Leontien van Moorsel. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Koen de Vries VLISSINGEN - Debbie Mans veld heeft iets met de Ster van Zeeland. De 24-jarige Drentse won de twee voorgaande edi ties van de wedstrijd voor de sterkste wielrensters van Ne derland en omstreken en nam gisteren een voorschot op een trilogie. Op haar eindschot in de eerste etappe van de drie daagse, van Koudekerke naai de Vlissingse boulevard, had niemand een antwoord. Zeker de deelneemsters uit Enge land, België en Duitsland niet, maar ook erkende sprinsters als Margaretha Groen en Le ontien van Moorsel die tweede en derde werden, bleven het antwoord schuldig. De onbevangen meid uit Gas- selternijveen met haar lange, wilde haren en de gezonde blos op de wangen, vlinderde over het parkoers alsof het een toer- tochtjewas. „Ik heb hele goede benen", jubelde ze na afloop. „De sprint liep eigenlijk op rolletjes. Niemand hoefde hem voor mij aan te trekken. Hes- ter-Marieke Kroes (van de Hartol-ploeg) liet 200 meter voor de streep een gaatje val len, ik sprong erin en de rest ging eigenlijk vanzelf." Mansveld reed zichzelf de af gelopen weken in topvorm in de Tour de 1Aude en de Tour de Haute Garonne, waar ze zich in de vlakke etappes steeds liet zien. In de Tour de l'Aude won ze de trui voor de tussenprints. „Maar ik kan meer dan alleen sprinten", gaf ze als schot voor de boeg. „Zondag in de tijdrit in Kloosterzande kan ik ook met de besten mee. Ik doe weer mee voor de eindzege." Levensgevaarlijk Toch, de eerste etappe van Ster van Zeeland, met een lengte van 70 kilometer over de Wal- cherse wegen, was beslist geen tocht voor leden van een plat telandswouwen-vereniging. „Het was bij vlagen levensge vaarlijk", vond bijvoorbeeld voormalig wereldkampioene Leontien van Moorsel. Ze doelde vooral op de eerste kilo meters, die over smalle B-we gen voerde waarop iedereen vooraan wilde rijden. „Ik ben niet zo'n held in dat soort situ aties", erkende ze. Bovendien zag de naar Rotterdam ver huisde Brabantse in tal van scherpe bochten gemene steentjes en hoopjes glibberig zand, waardoor ze soms ter gend langzaam de hoek om ging. Desondanks miste Van Moor sel de eerste en enige slag van de avond niet. Nog voordat er tien kilometer achter de wie len waren, wel het peloton in twee stukken uiteen. Slechts een enkele uitbraakpoging viel er daarna te noteren, maar geen daarvan reikte ver. Bijna in slagorde fietsten de vrou wen naar de eindstreep, ge trokken op een van de mooiste plekjes van Walcheren. Het VKS Cycle Team, de ploeg van Leontien van Moorsel die met zes renners in de groep van 36 het sterkst vertegenwoor digd was, zette al haar kaarten op de kopvrouw, maar die had slechte benen. „Het is dat de meiden voor mij hebben gere den, anders was ik niet zo ver gekomen.Met de derde plaats verdiende Van Moorsel in de scherpe avondzon vier secon den bonificatie, zes minder dan winnares Mansveld. Ze liet zich echter niet uit het veld slaan: „Van die Mansveld is wel te winnen. Ik probeer in de tijdrit mijn slag te slaan." Boukje Doedee van wielerver eniging Zeeuws-Vlaanderen was één van de weinige ren ners van Zeeuwse bodem die van start zou gaan. Ze was ech ter slechts toeschouw-er. Doedee kwam zondag tijdens een koers in België ten val. „Eeuwig zonde", vond haar vader. „Ze was in bloedvorm." VLISSINGEN - De tweede etappe van de Ster van Zeeland doet zijn naam eer aan. De rit van vandaag (zaterdag) over 113.5 kilometer ver takt zich vanaf de startplaats Koudekerke (ver trek om 14.30 uur) in alle windrichtingen. De renners komen onder meer langs Grijpsker- ke (14.45 uur), Veere (15.00 uur), Vrouwenpol- der (15.10 uur). Serooskerke (15.20 uur), Oost- kapelle. Domburg, Aagtekerke, Westkapelle (16.05 uur), Zoutelande, Biggekerke en Koude kerke (16.50 uur). Vanaf Koudekerke volgt nog een kleine lus, waarna in de Kerkhoflaan in Koudekerke om 17.15 uur wordt gesprint om de bloemen. Zondagmorgen volgt een tijdrit in en om Kloosterzande. 's Middags is de slotetappe Kloosterzande-Kloosterzande over 96 kilome ter. De start is om 15.00 uur, de finish om 17.25 STER VAX WALCHEREN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 45