Natuur op de vierkante meter Ralf Joosse natuur 43 puzzelen postzegels L A A 1 R E T A M G E F H N R B E H A N G E N E S A T E O V E O K E E O A N A R L E V E R D G R P A E K V E D T S C A H R M R E S G K D K S Z C E K E 1 P N N O G D A s T A M R A L A 1 T N P A A V A B N IJ A M L S 1 A W L H A T M L V R O M D R H W F L T A E F E H 1 1 T U R R A E P G A M C U E A E E N E K K A H M S D L M K G T H C E N K 1 M K M IJ D O O L T O P 1 T O 1 P N E R E F F O T S W T S G N 1 D E L K K R E W zaterdag 31 mei 1997 Naam: Het Sioe Oppervlak: ca. 1800 hectare Karakteristiek: Industriegebied met plaatselijk braakliggend terrein Ligging: Tussen Borsele en Vlissingen langs de Westerschelde Eigenaar en beheerder: havenschap Vlissingen Bezoek: Vrij toegankelijk op openbare wegen en paden Het is op zo'n ochtend dat het elk moment kan gaan regenen als ik samen met Ralf Joosse (23) in het Sloegebied ben. Het is wel ongeveer het laatste gebied waar je als natuurliefhebber verwachtingen van hebt. Fabrieksschoorstenen, terminals en windmolens. Voorbijrazende vrachtwagens en een knarsende goederentrein. Het landschap in het Sloe is alleen mooi als je het op afstand ziet. Vanaf een schip op de Westerschelde, of, nog mooier, vanuit de lucht op niet te grote hoogte. Dit is het land waarover natuurlief hebbers van de oudere generatie met weemoed praten over de vergane glorie. De dwergsterns en de grote sterns, die er in massa's broedden. En de vele bijzonde re trekvogels die je nu alleen nog tegen komt in het natuurdagboek van Hans Warren. Er is niets meer van over. De natuurbeleving van Ralf Joosse wordt niet gehinderd door dat soort nostalgi sche beelden. Hij houdt van het Sloe zoals het nu is, en weet er boeiend over te vertel len. Zijn liefde voor de natuur is Ralf met de Ondanks het verindustrialiseerde landschap en het drukke verkeer heeft de natuur van hel Sloe grote kwaliteiten. Ralf Joosse is verrukt over de rijkdom van het Sloe en weet er aanstekelijk over te ver tellen. foto's Dirk-Jan Gjeltema paplepel ingegoten. Zijn vader is een fer vent en aktief vogelaar en ook hier geldt: zoals de ouden zongen piepten de jongen. Ralf raakte al op jonge leeftijd zo 'gebio logeerd' door de natuur dat hij er een studie aan Internationale Hogeschool La- rensteïn aan wijdde, om ook beroepsma tig in de natuur aan de slag te kunnen. „In het Sloe gaat het vaak om de natuur op de vierkante meter"aldus Ralf. Tussen de bedrijventerreinen vinden vogels als de kluut en de kievit nog een plekje om hun jongen groot te brengen. Best een veilig plekje eigenlijk, want bedreigingen zoals rekreatiedruk en intensieve landbouw spelen niet in het Sloe. Wij staan samen in de wegberm, aan de rand van het Totalplasje. Een bijna ver- lande plas met brede rietkragen. Ralf meent dat de bodem nog die van het oor spronkelijke Sloe is. Niet bedolven onder een dikke laag opgespoten zand, zoals het overgrote deel van het vroegere schor- en sluftergebied. Een oorspronkelijk stukje Sloe, wat Ralf na aan het hart ligt is ook het schorretje van Ritthem; het laatste restje waar nog iets van het oude Sloe te zien is. Vogels In een wilg tussen het riet zingt een schor re grasmus, terwijl aan drie, vier kanten tegelijk het ratelende karre-karre-kiet- kiet-kiet-kiet van ons bekendste rietvo geltje weerklinkt. Boven ons klinkt de melancholieke roep van een paar zilver meeuwen. Ongetwijfeld bewoners van de grote kolonie die zich -heel riant- op korte afstand van de vuilstortplaats Midden- Zeeland heeft gevestigd. Dankzij onze wegwerpcultuur hebben ze een ruim ge sorteerde supermarkt vlak om de hoek. Een groep gezellig kwetterende kneutjes vliegt langs en buigt af richting kerncen trale. Ralf is verrukt over de rijkdom van het Sloe en weet er aanstekelij k over te vertel len. Niet alleen alledaagse soorten, maar ook wat meer zeldzame broedvogels als de blauwborst en een wintergast als dè veld- uil weten het gebied te vinden. Maar het zijn niet alleen de vogels. Joosse junior heeft zijn interesse geleidelijk uitgebreid naar planten, vlinders, zweefvliegen, en naar alles wat er verder leeft en groeit. „Anders loop je maar al te makkelijk het risico dat je een zeldzame orchidee ver trapt, terwijl je een bijzondere vogel staat te bekijken. Bovendien vind ik juist de sa menhang tussen de verschillende onder delen van de levensgemeenschap zo boei end." Wereldvreemd Evengoed is hij geen wereldvreemde freak, die alleen maar voor de natuur leeft. Een beetje plagend vraag ik of hij niet iets beters had kunnen doen, bijvoor beeld een medicijnenstudie of één van de vele andere studierichtingen die een aar dige maatschappelijke carrière kunnen opleveren. „Wie daar zijn hart heeft lig gen moet dt vooral doen. Maar ik wil in deze branche verdergaan." Dat laatste klinkt heel zelfverzekerd. Natuurbeschermers maken zich vrijwel al tij d zorgen om het gebied dat hun na aan het hart ligt. De natuur is altijd in ontwik keling, en wat nog meer zorgen baart: de mens geeft nogal eens richting en extra snelheid aan die ontwikkeling. Ralf vormt op diè regel geen uitzondering. Hij ziet met lede ogen het snelle tempo waar mee het Sloe wordt volgebouwd. Ook de aanleg van een nieuwe haven slokt weer ruimte op, op een plek waar tot vorig jaar nog volop kluten broedden. Ik probeer nog even. Als het broedgebied van de kluut en de tureluur wordt volge bouwd krijgen vogels als de zwarte rood staart en de kuifleeuwerik toch nieuwe kansen? Maar dat wil er duidelijk niet in bij Ralf. En terecht, want ondanks het ve rindustrialiseerde landschap enhet druk ke verkeer heeft de natuur van het Sloe grote kwaliteiten. Chiel Jacobusse Woordzoeker AFVAL BEHANGEN DREVEL DUIMSTOK HAAKS HAKKEN KLAUWHAMER KNECHT LEIDING LIJMTANG MATERIAAL NAGEL OMSCHOLING POTLOOD SCHROEF SPANT STOFFEREN TIMMERFABRIEK TIMMERMAN TRAP VAKMAN VLOER WATERPAS WERKKLEDING in deze mengelmoes van letters zijn al de ge noemde woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De resterende let ters vormen dan regel voor regel van boven naar beneden nog een woord. Stuur dit woord uitsluitend op een briefkaart naar: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van ƒ50,Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van ƒ25, De oplossing en de namen van de prijswin naars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. De prijswinnaars van het cryptogram van af gelopen zaterdag zijn: R. Elderkamp, Singel straat 70, Middelburg (VVV-bon 50,-); De VVV-bonnen van 25,- gaan naar: J.N. Ver- kooijen, Middelburgsestraat 17, Goes; N. Hengst, 't Hout 1, Westkapelle; A. Paauwe, Nieukerckestraat 109, Krabbendijke. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toege zonden. Oplossing zaterdag: -wb- -achterwerk -a-e-e-e-a-o- indrukwekkend -g-s-l-r-e-t-k- vertrokken-stuk -z-e-o-1t-r- tillen-invoeren -e-bn-e-m-n- onaangekleed -a-e-e-v-- vrijdenkers -rr-e aangever -g-l-o-v- repareren -n-d-r-t- Steeds meer landen vinden el kaar bij de uitgifte van zegel meerlingen. Op 23 april waren het al Duitsland, Polen. Tsjechië, Hongarije en Vaticaan, die met een identieke zegel uitkwamen ter ge legenheid van de 1000e sterfdag van Sint Adelbert (een vij fling dus, in Europa vrij zeldzaam) en op 9 mei is alweer een tweeling verschenen. (NB. Vorig jaar wer den dertien tweelingen, twee drie lingen en één vijfling uitgegeven.) Het gaat dit maal om een uitgifte van Zweden en China waarover fazanten lopen. Op de Zweedse ze gels een gewone fazant (Phasi- usnus colchicus) en een prachtig gekleurde Lady Amherstfazant (Chrysolophus amherstiae) en op de Chinese de Lady Amherst. De wereldberoemde Czeslaw Slania graveerde beide zegels. Dat is uniek, want nog nooit eerder gaf China aan een buitenlander op dracht een zegel te graveren. De beide Zweedse zegels hebben een waarde van 2 kr. (die van de Chine se is nog niet bekend) en zitten om en om in rollen. Bij deze twee zegels heeft Zweden het 9 mei overigens niet gelaten. Om te beginnen verschenen vijf portoloze zegels (waarop tuin- bloemen (Tradgardblommer) van de hand van de natuurschilder Bo Mossberg: de Siberische lis (Iris si- birica), de wilde kampferfoelie (Lonicera periclymenum), de wil de akelei (Aquilegia vulgaris), de daglelie (Hemerocallis flava) en de pensee (Viola wittrockania). De zegels (2 x 5) zitten in een boekje (50 kr.). Dan kwam Zweden 9 mei met de Europa-zegels 'Sprookjes en sa gen'. Drie 7 kr.-waarden in een boekje (2 x 3; prijs 42 kr.). Voor de motieven heeft Zweden het ge zocht in trollen en kabouters die altijd een belangrijke rol hebben gespeeld in het Zweedse volksge loof. Hoe je je deze wezens dient voor te stellen is vooral te zien in de volksverhalenbundel Het trol- lenbos dat onder meer is geïllus treerd door John Bauer (1882- 1918). De zegels tonen plaatjes bij drie bekende sprookjes uit deze bundel. Tot slot gaf Zweden 9 mei ter gele genheid van de opening van het Marinemuseum in Karlskrona drie zegels uit gewijd aan de mari tieme wereld. Op de tweezijdige getande rolzegels: 6 kr., het boegbeeld van het 18e eeuwse li nieschip Carl Xm, 7 kr., een kom pasroos ontleend aan in 1568 in Venetië gebundelde kaarten en 8 kr., een 16e eeuwse kompasroos met daaromheen de Stockholmse Sandhamn scheren. EXPOSITION PHILRTELIQUe MONDIALE LUXEMBOURG 80 Zwitserland begon vorig jaar on der de titel 'cultureel erfgoed en landschappen' een nieuwe vierde lige Pro-Patriareeks. Deel II, die 13 mei werd uitgegeven en die tot het eind van het jaar te koop zal zijn, is zo nodig nog mooier dan de eerste serie. Afgebeeld worden achtereenvolgens. 70 35 rp„ de Eglise de Soubey (JU); 70 35 rp„ de Kulturmühle Lützelflüh (BE); 90 40 rp„ de Kartause in Ittingen (TG) van de Kaï-tauserorde en 110 50 rp., de Casa Patriziale Russo (TI). Luxemburg heeft 12 mei deel II (zeven zegels) van het jaarpro gramma '97 gerealiseerd. Daaron der de Europazegels; twee stuks. Een 16 fr.-zegel toont een beeld ontleend aan het verhaal 'Melusi- na van Luxemburg', de nimf van de Alzette en op een 25 fr.-zegel 'De jager van Hollenfels' met zijn drie witte honden, die een verbond met de duivel sloot. Volgend jaar juni wordt de we- reldpostzegeltentoonstelling Ju- valux 98 gehouden. Twee zegels vragen daarvoor ï'eeds aandacht: r op een 16 fr.-zegel een grafische voorstelling (jeugdfilatelie) en een detail van een aquarel getiteld Postgeschiedenis van de Luxem burgse kunstenaar Michel Engels (1851-1901) siert een zegel van 80 franc. Blijft over een herdenkingsserie van drie 16 fr.-zegels: 200 jaar Gendarmerie (logo. historische attributen en een silhouet van de vesting Luxemburg; 75 jaar lan delijke fokkersbond van pluimvee en konijnen Gogo) en 150 jaar thermale baden in Bad Mondorf (beeld van een kuur uit het begin van deze eeuw). PRO PATRI A 1997 Zwitserland heeft het dit jaar bij de Europa-emissie maar bij één zegel gehouden. Een zegel van 90 rappen met als titel 'Teufelsbrüc- ke'. Op de zegel 'Teufel und Zie- genbock', een vijf meter groot olieverfschilderij dat Heinrich Danioth (1896-1953) in 1950 op de rotswand van de Schöllenensch- lucht maakte. Ook werden 13 mei'twee bonden postaal geëerd die beide honderd jaar bestaan Hetgaat om de Zwit serse Boerenbond (70 rp., diverse landbouwgebieden) en het Zwit serse Verbond van Steden (90 rp.. een stratenplan). Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 43