Een mooie rit op een golf geeft zo'n lekker gevoel Domburg één van de betere surfspots 43 45 vrije tijd zaterdag 31 mei 1997 Er is een fabel die uit de wereld moet worden geholpen. En dat is dat je in Nederland niet kunt golfsurfen omdat er geen goede golven zouden zijn. We hoeven zelfs niet ver te zoeken naar een stukje strand dat regelmatig geteisterd wordt door zulke golven. Eén van de betere 'surfspots' in Nederland ligt namelijk op Walcheren. Net buiten Domburg, achter de eerste strandopgang na de golfbaan. Naast de vele 'locals' worden de golven hier ook opgezocht door golfsurfers uit de rest van het land en soms zelfs van daarbuiten. Golfsurfen wordt steeds populairder in Nederland. Ook Zeeland kent een stijgend aantal beoefenaars. Op een goe de dag is het niet uitzonderlijk dat er meer dan 25 golfsurfers in het zeewater liggen. Velen van hen zijn begonnen met wind surfen. Maar de 'great hype' die begin ja ren tachtig ontstond rond deze sport is enigszins afgenomen. Het is nu vooral golfsurfen wat de klok slaat. Golfsurfen is een heel oude sport. Begin 1800 bereden de Polynesiërs, en dan voor al de Hawaiianen, de golven al. Dat deden zij aanvankelijk op matten en later op grote houten planken, van meer dan der tig kilo. En als verre stormen niet voor mooie golven zorgden, riepen de Hawai ianen vaak de hulp in van een tovenaar en werd er letterlijk gebeden voor goede gol ven. In sommige delen van Hawaii werden zelfs tempels gebouwd waar de lokale be volking kon bidden en offers kon brengen om zo die felbegeerde golven te krijgen. Cultus Na de Tweede Wereldoorlog werd het golfsurfen vooral populair in Hawaii, Ca lif ornië en Australië. Ook de steeds popu lairder wordende surfmuziek en de strand films van Hollywood droegen hier hun steentje aan bij. Toen het golfsurfen de jaren zeventig inging, ontstond er een soort cultus omheen. In tegenstelling tot hun boards werd het haar van de gemid delde surfer juist langer. De surfwedstrij- den trokken steeds meer sponsors en golf surfen is vandaag de dag 'big bussines'. De vonk sloeg uiteindelijk ook over naar Europa. Cornwall, Spanje, Portugal en vooral Frankrijk zijn tegenwoordig ge liefde bestemmingen voor veel golfsur fers. In sommige delen van Europa wordt al bijna deiiig jaar op de golven gesurft. Aan de Atlantische kuststreek van Frankrijk lijkt het dé nationale sport te zijn. Iedereen, van heel jong tot heel oud, loopt daar met een surf- of boogieboard onderzijn arm. En degenen dienietsurfen lopen in ieder geval in een surfoutfit, be staand uit surf-T-shirt, surfshort, surf- slippers met als finishing touch de bijbe horende zonnebril. In Nederland is de sport pas de laatste vijf jaar echt in de be langstelling komen te staan. En wordt, getuige het toenemend aantal beoefe naars, steeds populairder. Zaterdag 7 en zondag 8 juni wordt het Zeeuws kampioenschap golfsurfen ge houden in Domburg. Torenhoog favoriet voor de eindoverwinning is het negen tienjarige talent Roel Verhulst uit Vlissin- gen. De vwo-5 scholier windsurfte al van af zijn twaalfde j aar, maar raakte vier j aar geleden tijdens een vakantie in Zuid- Frankrijk bezeten van het golfsurfen. „Toen we daar aankwamen heb ik gelijk kwamen uit heel Europa. Als je hen ziet varen weet je hoe slecht je zelf eigenlijk nog bent. Maar ja, zij kunnen iedere dag surfen in supergoeie golven. Ik heb er wel veel van geleerd." Roel kijkt al uit naar 6 en 7 september, dan vindt de Domburg Chiemsee Classic van dit jaar plaats. „Dan komen debeteresur- fers en daar leer ik alleen maar van.Eerst moet hij nog even Zeeuws kampioen wor den. „Maar je weethetnatuurlijknooit. Ik kan mijn dag wel eens niet hebben." Sportshop Jan Sanstra is een bekend figuur bij veel golfsurfers. Hij is de eigenaar van Sportshop Domburg. „We zijn begonnen met een hoekje in de winkel van Bouw man Cadeau, waar we vliegers en wat kle ding vekochten. Regelmatig zag ik van die gasten lopen met surfboards onder hun arm. Op een gegeven moment dacht ik bij mezelf: als ik verder wil in het golfsurfen is dit het juiste moment om er in te sprin gen. Dus toen zijn we in dit pand gegaan en hebben contact gelegd met Nigel Sem- mens. Deze 'shaper' uit Engeland ont werpt en maakt nu alle surfboards voor ons op bestelling." Toen de zaak een beetje liep besloot Jan om voor de klanten van de Sportshop een golfsurfwedstrijd te organiseren. „Maar dat is een beetje uit de hand gelopen. Nu, twee jaar later is deze wedstrijd uitge groeid tot het grootste golfsurfevenement in de Benelux: de Domburg Chiemsee Classic." De prijzen zijn dan ook niet mis selijk. De hoofdprijs is een reisje naar het walhalla voor de golfsurfer: Hawaii. Surfschool De Sportshop heeft nog een unicum. Ton- ny Iiooftman (28) mag zich sinds kort de eerste gediplomeerde golfsurfleraar in Nederland noemen. Hij werkt al vanaf het eerste uur in de winkel en is zelf ook een fanatiek surfer. „Eind april ben ik een week in Engeland geweest. Daar ben ik door de British Surf Association, een offi ciële golfsurforganisatie, opgeleid tot in structeur. Ik kan nu beginnende surfers opleiden. Vanaf volgend jaar, als ik een vervolgcursus heb gehad, kan ik ook de stijl van gevorderde surfers bijspijkeren. Dat er vraag is naar een golfsurfschool bleek in de zomer van vorig jaar. Tonny: „Veel mensen vielen bij ons binnen met de vraag of er surfles werd gegeven. Ik had dat toen al kunnen doen, maar ik wilde eerst de cursus volgen. Dat is gewoon een vereiste om goed en vooral veilig te kun nen lesgeven." Een surfles bestaat uit een halve dag les, de huur van een beginnersboard plus eventueel een surf pak en een lunch. De prijs bedraagt ongeveer honderd gulden. Het is dan wel de bedoeling dat je aan het eind van de dag op je board staat en zo doende je eerste rit op de golven kunt ma ken. Peddelen Voor veel mensen zal golfsurfen iets on zinnigs lijken. Zoniet gekkenwerk. Het merendeel van de tijd dat een surfer in het water ligt peddelt hij zich suf om maar achter de branding te komen. Dat is nodig omdat hij hier rustig kan wachten op de golven die komen. En dat allemaal voor een golfrit die zeker in Nederland vaak niet langer duurt dan enkele seconden. En dan hup, peddelen maar weer, terug naar de plaats waar je enkele seconden geleden nog in het water lag. Vaak gaat dat zo een paar uur door, tot het lichaam niet meer kan van vermoeidheid, of in ons kikker landje van de kou. Waarom al die moeite voor die paar seconden? Misschien is het wel het beste te vergelijken met voetbal. Een voetballer loopt zich bijna negentig minuten de longen uit het lijf, met maar een doel. Doelpunten maken, want dat geeft zo'n ongelooflijk lekker gevoel. Met golfsurfen is het net zo. Een mooie rit op een golf, dat is waar je het allemaal voor doet. Dat geeft zó'n lekker gevoel. Je hebt er verder niemand voor nodig. Al leen dezeeen die is er altijd. Als er dan ook nog golven staan kan de dag niet meer stuk. En of het nou regent of vriest en het strand wordt bedekt door een wit laken van sneeuw. Mooie golven blijven een on weerstaanbare aantrekkingskracht uit oefenen op een surfer. -Het is dan ook de droom van bijna iedere golfsurfer om elke surfspot in Europa, en wanneer mogelijk ver daarbuiten, te bezoeken. Golven over al ter wereld te bedwingen. Golfsurfen is meendan een sport. Veel meer. It's a way of life. Lukas Fransen een surfboard gekocht en even later lag ik al in het water. Ik heb een week lang alleen maar gesurft en het ging eigenlijk wel re delijk." Eenmaal terug in Nederland verwisselde Roel zijn golf surfboard bijna niet meer voor zijn windsurfplank. Het golfsurfen had hem definitief te pakken. Als er gol ven waren was hij bijna altijd in het water te vinden. Ook 's winters, als het vroor dat het kraakte en het zeewater rond de één graden Celsius schommelde en veel men sen zich niet eens buiten waagden. Talent Roel beschikte niet alleen over een dosis onverzettelijkheid, hij bleek ook talent te hebben. En dat bleef niet onopgemerkt. Sinds 1995 wordt hij gesponsord door Sportshop Domburg. „Ze zagen me altijd surfen en toen vroeg Jan. de eigenaar van de Sportshop, of hij me mocht sponsoren. Daar zei ik natuurlijk geen nee tegen. Jan heeft ook nog meer sponsors voor me ge regeld, waardoor ik nu bijna alles krijg en me alleen nog maar hoef bezig te houden met het surfen." Tijdens de eerste open golfsurfkampioen- schappen in Domburg in 1995 behaalde Roel de derde plaats bij het longboarden en de vijfde plaats bij het shortboarden. Het verschil tussen deze disciplines zit 'm in de lengte van de plank. Vorig jaar, tij dens de Domburg Chiemsee Classic, kon hij echter geen rol van betekenis spelen. „De deelnemers waren toen zo goed. Ze Rob Verhulst uit Vlissingen is favoriet voor de eindoverwinning van het Zeeuws kampioenschap golfsurfen, dat 7 en 8 juni in Domburg wordt gehouden. fotografie Lex de Meester Inpetto brengt vrolijke noot in huis Servies van Maroeska Maetz Dulux verft speciale effecten Olijfolie is weldaad voor de gezondheid Gabbers denken alleen aan hakkulih Wina Bornprijs voor Onno Kleyn Daewoo stopt met stuntwerk Spijkerblauw op de motor Rolls-Royce is de trots van Crewe Laborant worstelt met gifgrond Kamers van Koophandel op Internet Freddi Fish, kwaliteit op cd-rom Sloegebied heeft opvallende natuurwaarden Puzzel en postzegels

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37