Kabila's militairen lachen niet PÜ PZC reportage zaterdag 31 mei 1997 33 Signalen uit Congo zorgwekkend ""llff 5 Laurent-Désiré Kabila i \e signalen lijken zorgwekkend. Soldaten van Laurent-Désiré Kabila en verhinderen demonstraties, zij knippen broekspijpen af van vrouwen omdat cxj dergelijke kleding niet deugdelijk zou zijn. En bovendien lachen de militairen niet. Op de radio wordt de haat tegen Libanezen aangewakkerd, omdat die het land n zouden hebben 'uitgebuit'. Helemaal schrikken was het toen deze week politieke n activiteiten werden verboden. Krijgt het voormalig Zaïre opnieuw een dictator? De geplaagde inwoners van het straatarme Kinshasa, hoofdstad van de nieuwe 16 Democratische Republiek Congo, wachten afZij willen voorlopig vooral hun hoop koesteren. maar de man naar buiten moest komen. Die leende me een kleed. Ik heb op school dat jaar alle kinderen van militairen laten zakken. Nu zou ik zoiets niet meer doen. Die kinderen konden het niet helpen." Dode stad De bij na zes miljoen inwoners van de stad zien tot dusver vooral profijt van de nieu we machthebbers. De angst voor de eigen politie, de militairen en alle andere amb tenaren is weg. Mobutu betaalde nie mand, zodat corruptie het systeem werd. Overheidsdienaren leefden van roven en stelen. Professor Nkulu: „Onrecht was in dit land gewoon. Er was niemand die er voor zorgde dat recht werd gedaan." De bevolking verzette zich er tegen met een variant die typisch Zaïrees is: de 'Ville Mort', dode stad. Niemand verliet zijn huis, de straten bleven leeg, uit protest te gen Mobutu en diens bewind. De afgelopen week wilde Etienne Tshise- kedi, ex-premier van Zaïre en verklaard tegenstander van Mobutu, een "Ville Mort' tegen Kabila houden. De politicus van de oude orde mag dan populair zijn in bepaalde delen van Kinshasa, die dag zat hij vermoedelijk als enige thuis. De senti menten tégen Kabila worden in Kinshasa momenteel via Tshisekedi gespeeld. Af gelopen woensdag hield hij een demon stratie die weliswaar werd gehinderd door de militairen, maar geschoten werd er niet. De opkomst viel tegen. „Niemand wil demonstreren. De mensen worden met meer beroofd door de politie, ze zijn juist blij dat Kabila er is", zegt een krantenverkoper langs de 25 kilometer weg naar het vliegveld. Armen leggen die afstand te voet af, iets rijkeren worden als sardines verpakt in de meest onmogelijke volkswagenbusjes waarvan het oor spronkelijke model amper herkenbaar is. Aan deze weg ligt het oude fabriekscom plex van General Motors waar ooit 1000 mensen werkten. In 1993 werd de fabriek ontmanteld, na dat de stad voor de tweede keer in korte tijd aan plunderingen door het leger ten prooi was gevallen. Op het terrein van het ooit zo trotse complex staan slechts de metalen funderingen overeind. De rest, tot de laatste dakpan of leiding toe, is door armen weggehaald en eldex-s nuttig gemaakt. Aids Waar Papa Moise zijn familie nog een beetje op de been heeft, en in ieder geval geen sterfte onder zijn kinderen ziet, is papa Leonard Luano er minder goed aan toe. Hij is 66 jaar oud, maar wacht alleen nog maar op de dood, zegt-ie. Van zijn ne gen kinderen zijn twee dochters die zich prostitueerden overleden aan aids. De schoonfamilie van een van die twee, kwam Leonard op zijn lazer geven en mo lesteerde het huis dat ook langs de weg naar het vliegveld ligt. Leonard behoort tot de armsten van Kinshasa, waarvan de stad er een paar miljoen rijk is. Met 60 'familieleden' woont Leonard op zijn 'compound'. In de wijk Kimbanseke, waar de vrouwen op maandag, woensdag en vrijdag eten en de mannen op de andere dagen, is sores de gewoonste zaak van de wereld. Leonard neemt niet meer de moeite te kijken als een van zijn andere dochters met een 'klant' thuiskomt en in de enige slaapkamer haar diensten ver koopt. Leonard heeft geen stroom, geen water en zijn danig geurende toilet be staat uit een in de grond gegraven gat. Een van zijn zonen is ziek, woog 80 kilo en nu nog maar 50. Welke ziekte? Leonard weet het niet. „Ik bemoei me er niet meer mee. Hoop alleen maar dat mijn kleinkin deren het beter zullen krijgen. Ik heb veel gebeden, maar God wilde me niet helpen. Waarom zou Hij een oude man nu alsnog helpen?" Professor Nkulu legt ui t waarom de inwo ners yan Kinshasa heden ten dage zoveel het woord 'Logic' in de mond nemen. Vol gens hem is het een teken van hoop. „Dit land is een school waar je alles leert te doen met niets. De mensen hier zijn onder Mobutu hun eer kwijtgeraakt. Ze deden en doen alles om te overleven. Ook dingen waarvan ze weten dat ze onethisch zijn. Zoals prostitutie, diefstal, bedelen.... het maakt niet. Maar de moraal, en het besef van goed en kwaad, komt terug. Daarom hebben ze het zo veel over 'logic', een Frans woord dat daar overgaat. Ze willen hun 'logic' terug. Tot voor kort hoorde je het woord maar op één manier, vooral na dat je iemand op zijn falen wees: Ik hoef jouw'logic'niet." Hans Leber De soldaten die de stad binnenvielen worden nog steeds 'bevrijders' ge noemd. Maar vooral de Tutsi's onder hen. afkomstig uit het Oosten van Zaïre, la chen amper. Zij kijken streng en strak. En dat valt op in een stad waar de mensen zelfs in zeer moeilijke tijden plezier ma ken. Waar in de wijken Basa Congo en Bandundu de fameuze Rumba-muziek wordt gespeeld, hét exportproduct van Kinshasa waar heel Afrika van houdt. Zal Kabila er een einde aan maken? Murw geslagen De murw geslagen bevolking van Kinsha sa houdt zich er amper mee bezig en zwaait nog steeds naar de militairen. Twee weken na de inname van Kinshasa is het vertrouwen onverminderd. De straat arme inwoners, wonend tussen imposan te maar vervallen wolkenkrabbers, wor den in ieder geval niet meer op iedere hoek van de straat overvallen. Er is maar één ding dat werkelijk telt, en dat is de dage lijkse zorg om een hap eten. Veruit de meeste gezinnen leven onder de meest ar moedige omstandigheden waarbij verge leken Westerse minima schatrijk zijn. Papa Moise Mvukulu (51) is wat je noemt een echte vader. Hij kookt wat bladeren van een aardappelplant. Vanochtend is hij voor niets de Congo overgestoken in zijn Pirogue, een uitgeholde boomstam. De tweedehands autobanden die hij aan de overkant, in het andere Congo, wilde verkopen, moest hij weer mee terug ne men. „Geeft niet. Ik werk omdat ik graag iets te doen heb, die banden leveren toch bijna niets op." Schoolgeld Volgens de gebruiken van het land is papa Moise ook de vader van de kinderen van zijn broers. Hij staat aan het hoofd van een familie met 25 monden. Zijn jongste, Grace, is een paar maanden oud en schreeuwt honderduit in de barak die als huis dienst doet. De vrouwen zijn op de markt en proberen daar gedroogde vis aan de man te brengen. Heel normaal, ook voor papa Moise. „Ze moeten er goed in zijn, anders hebben de kinderen 's avonds geen eten." Drie eenden verplaatsen zich snaterend over papa's binnenplaatsje, de meisjes ve gen onophoudelijk de vloer... er is immers bezoek. Bovendien, naar school hoeven ze toch niet. Het schoolgeld van 35 gulden per drie maanden is een onoverbrugbaar kapitaal en zou direct ten koste van het eten gaan. De revolutie is een beetje langs Moises fa milie heen gegaan. Ze bleven aanvanke lijk thuis toen de soldaten de stad inkwa men, maar hebben later langs de weg staan zwaaien. Het gezin is allang weer tot de orde van de dag overgegaan. Papa's broers gingen vanochtend naar hun werk, maar kwamen onverrichterzake terug. De beide 'administrateurs' worden al maanden niet betaald, en veel zou het so wieso niet zijn: omgerekend een halve dollar per maand. Of ze een beetje vertrouwen hebben in de nieuwe man, Kabila? „Dat weet ik nog niet. Maar de bevrijding is een goede zaakNu nog ni eu we banen en meer geld. Papa praat amper, hij lacht alleen trots omdat hij een 'Mundela' (blanke) op be zoek heeft. Lachen is echter een verraderlijke aange legenheid in dit deel van Afrika. Het staat voor plezier, maar ook voor wanhoop. Als op de markt geen prijs overeengekomen kan worden, beginnen beide partijen te lachen. Een gezegde in het voormalige Zaïre luidt: Als je de hand die je slaat niet kunt binden, dan kus je 'm. Wie tegenover iemand staat die groter en sterker is, gaat lachen als-ie 'm niet kan bevechten. Het is een overlevingsstrategie. Mama Yenio Wie hier ziek wordt, gaat al gauw dood. Bij een bezoek aan het staatsziekenhuis van Kinshasa blijken de patiënten hard getroffen door de armoede. Enkelen heb ben de luxe van een bed. De meeste pati ënten liggen in de zon op een rieten kleed. Families brengen het eten. verzorgen de patiënten, terwijl de artsen met minimale middelen trachten de ziekten aan te pak ken. In een van de gangen van het voor malige Mama Yemo (De naam van Mobu tu's moeder is er maar snel afgehaald na diens vertrek) hangt op een deur van een kamertje een papiertje met daarop de naam van 'dr. Sondji'. De chef van de chirurgen werkte hier tot dat hij enkele dagen geleden door Kabila werd aangezocht voor het ministerschap. Op het bureau ligt nog een dichtgeslagen medisch boek, 'Aesculaap' getiteld. Baptiste Sondji is nu minister van Volks gezondheid en Sociale zaken. Hij weiger de zijn levenlang in een van de rijke privé- ziekenhuizen van Kinshasa te gaan werken. „De armen lijden massaal aan slaapziekte. Zij kunnen geen privékliniek betalen." De rustige blik van de dokter wordt ver beten, als hij zijn ergernis over het regime van Mobutu vertolkt. „Vijfendertig jaar geleden had dit land de beste ziekenhui zen en de beste dokters van Afrika. Het budget voor gezondheidszorg was elf pro cent van de begroting. Nu is het nog geen procent, minder dan twee kwartjes per jaar per inwoner. Dat is dus niets. Sondji, die zich als politicus van de oppo sitie in Kinshasa al verzette tegen Mobu tu, sprak een paar minuten met Kabila. Hij hoopt dat zijn ministerie de prioriteit krijgt. „Maar ik maak me daar geen zor gen over." Hij wil vijf ziekenhuizen in het hele land aanpakken. „Nu moeten de pa tiënten de medicijnen zelf ergens kopen. Die hebben we niet in de ziekenhuizen. Als iemand geopereerd moet worden, zal hij zelf voor de steriele handschoenen van de chirurg moeten zorgen en ook voor de spullen voor anesthesie." Soldaten van Kabila in de straten van Kinshasa, na afkondiging van het demonstratieverbod. foto AP/David Gutenfelder Malaria Het land heeft goede artsen, vindt Sondji. „We zullen het allemaal op eigen kracht moeten doen. Onze dokters in het buiten land komen vanzelf terug als ze zien dat ze hier weer goed kunnen werken. Het hele staatsapparaat moet opnieuw worden opgebouwd. Een enorme klus die niet van vandaag op morgen is geklaard." In het Kinshasa zonder werkende riolen, zonder reinigingsdiensten en met straten als af valbergen, heersen de gevreesde tropi sche ziekten malaria, tbc, de slaapziekte, hepatitus B en de gele koorts. Acht procent van de totale bevolking is Hl V-positief, soldaten (12 procent) en prostituées (50 procent) zijn er erger aan toe. „Een situatie als in 1930."Deman die toegeeft al sinds december „geheim agent" voor Kabila in Kinshasa geweest te zijn kan zijn woede nauwelijks de baas. „We hebben de kans zaken te verbeteren. Moeilijk? Het is al dertig jaar moeilijk, daar lopen we niet voor weg hier. Sondji komt uit Kinshasa, maar veel van zijn collega's in de nieuwe regering zijn de bevolking van Congo geheel onbekend. Een ambtelijke delegatie van deEux-opese Commissie kwam begin deze week naar Papa Moise met zijn kleinkinderen....veel monden om te voeden.... Congo om kennis te maken. De pleitbe zorgers van democratie waren amper in Congo gearriveerd toen de regering de monstraties en politieke activiteiten ver bood. Korte rokjes bleken ook taboe. Een lid van de delegatie liet zich ontvallen dat de Congolese regering weliswaar een mo derne samenleving wil opbouwen, maar dat enkele ministers er nogal ouderwetse, tamelijk marxistische denkbeelden op na houden. Geweld En de minister van buitenlandse zaken die op zaterdag zegt dat demonstraties toegestaan zijn („We hebben iederéén hier bevrijd") blijkt op zondag weinig conse quent: „Demonstraties zijn verboden, het gebruik van geweld ertegen is gerecht vaardigd." Brussel blijft, behalve wat hand- en spandiensten aan Kabila, dus nog maar eventjes gereserveerd. Ook Sondji ontkent het probleem niet. „We hebben liberale en conservatieve minis ters in de regering. Ik ken mijn collega's niet goed. De komende tijd proberen we op een lijn te komen." Onder de bevolking van Kinshasa spelen de etnische kwesties sterk, zoals overi gens in heel Centraal Afrika. Professor Kebuye Nkulu van het Kinshasa Langua ge Centre ziet dit als een probleem. „La ten we proberen samen te leven. Hoezo geen echte Zaïrees of Congolees? De wet heeft velen uit alle delen van de binnen landen Übrmeel toegelaten. Laten ze maar bewijzen dat de minister van buitenland se zaken, Karaha, geen Zaïrees is, zoals veel wordt gezegd. Het is sowieso alle maal onzin: Burundi, Gabon, Chad, Ruanda, Angola, Guinee, Tanzania, Con go... alles samenvoegen! We hebben ge meenschappelijke belangen." Nkulu etaleert vooral hoop als het onder werp Kabila ter tafel komt. Volgens hem hebben zeven jaar van demonstreren en in de kiem gesmoorde pogingen tot demo cratie niet geholpen. ..Deze mensen heb- foto Claude Mayele ben het grondig gedaan. We zijn bevrijd van Mobutu." Maar de professor houdt een oordeel over Kabila's politiek nog even achterwege. Ook de 'revolutie' die op sommige fronten de tijd in Kinshasa dertig jaar terugzet, veroordeelt hij nog niet. „We kennen de smaak van Kabila niet, want zijn pudding hebben we nog niet gegeten. We weten al leen dat we niet meer door onze politie worden overvallen en beroofd." Voorheen eisten de politie en de mi litairen van Mobutu op iedere hoek van de straat geld van passanten. Jean bijvoorbeeld, een jonge leraar uit Kinshasa, haalde ooit geld van bedrijven van zijn moeder op. Hij werd vlak voor het vallen van de avond met het hele bedrag op zak aangehouden. Jean weigerde zijn tas af te geven, moest mee naar het politiebureau en stond pas 's ochtends, geheel naakt, weer op straat. „Waarom ik wel sokken had en zij niet, vroegen ze. Ik heb bij een huis in de buurt aangebeld en geroepen dat niet de vrouw. Professor Kebuye Nkulu «i® ><T-: ENTlohfri Een demonstratie van de oppositie tegen Laurent Kabilla werd deze week na korte tijd door ingrijpen van soldaten beëindigd. AP/David Guttenfelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33