Mijn moeder zorgt ervoor dat ik mijn afkomst niet vergeet Ik wil iets voor werknemers blijven doen PZC Stekelenburg wil wereld van commissarissen openbreken reportage zaterdag 31 mei 1997 31 Johan Stekelenburg, scheidend voorzitter van de vakcentrale FNV, wil de starre wereld van commissariaten openbreken. De raden van commissarissen zijn te vaak gesloten clubjes van gepensioneerde ondernemers die elkaar benoemen, vindt hij. Het wordt hoog tijd dat ook werknemers daarin een echte stem krijgen. Dan kunnen zij meer invloed uitoefenen op het benoemen en ontslaan van directieleden van grote ondernemingen. Stekelenburg trekt na -31 jaar vakbondswerk de deur bij de FNV definitief achter zich dicht. Hij ruilt zijn baan in voor het burgemeesterschap van Tilburg. Stekelenburg blijft daarnaast toezichthouder bij de Samenwerkende Elektriciteitsproductiebedrijven (SEP) en wordt actief als commissaris bij de ING en de KLM. „Een bewuste keuze", aldus Stekelenburg. „Vanuit die positie wil ik iets blijven doen voor de werknemers." Commissarissen vormen de bestuurlijke top van het bedrijfsleven. Ze benoemen en ontslaan bij grote ondernemingen de directieleden. Bovendien controleren zij het beleid dat de directie voert. „Als man met een vakbondshart zal ik vooral letten op de sociale kanten daarvan," aldus de nieuwe Tilburgse burgemeester. De voorzitter pleit ervoor dat werknemers minstens een derde deel van de commissarissen mogen kiezen. „De raden worden nu te vaak bemand door gepensioneerde ondernemers. Die mogen op hun beurt zelf hun opvolgers benoemen. Ik wil die wereld openbreken." Aandeelhouders en werknemers kunnen nu alleen kandidaten voordragen of bezwaar maken tegen voorgestelde benoemingen. Stekelenburg begint op 1 juli als burgemeester. lastig om herkend te worden. Wel vind ik het erg als ik in Ierland aan het zeilen ben en ik word nageschreeuwd door een stel letje dronken Hollanders." Op televisie is Stekelenburg veelvuldig te bewonderen. Bij het programma van Paul de Leeuw, 'Laat de Leeuw', was zelfs de running gag: wordt hij nu wel of geen bur gemeester van Tilburg? ..Maar tv-spelle- tjes a la 'Wie van de drie' doe ik niet. We moeten onze boodschap kwijt kunnen. Daar ligt de grens. Dus spelletjes vallen dan automatisch af." Is hij ijdel? „Ik ben wel ijdel, ja. Dat kan ook bijna niet anders in zo'n functie. En televisie vind ik ook heel leuk om te doen." Gevaar om naast z'n schoenen te lopen is er niet. „Daar zorgt mijn moederwel voor. Die is altijd zeer kritisch en wil nog wel eens zeggen: moest dat nou? Nu heb ik zelf ook niet de neiging die je bij mensen in de vakbeweging nog wel eens treft, om te vex-geten waar ik vandaan ben gekomen. Thuis hadden we het best moeilijk. Een gezin met negen kinderen. Mijn vader werkte in de ploegendienst bij Demka in Utrecht. Plet viel niet altijd mee om de eindjes aan elkaar te knopen. Nu heb ik het redelijk goed, maar vergeten waar ik vandaan kom... nee, dat gevaar bestaat bij mij niet." Even is hij in gedachten verzonken. Dan: „Mijn vader steunde me altijd. Daar had den mijn vader en moeder wel eens ruzie over. Mijn moeder vond het WAO-com- promis een schande, mijn vader kon het wel billijken. Hij begreep dat wel. Mijn moeder was daarin veel emotioneler. Ik bewonder haar erg." Twee jaar geleden overleed Stekelenburgs vader. „Met hem had ik een heel goed contact. Hij was ka derlid bij Demka. In 1973 had hij daar een stakingsactie georganiseerd en ik een sta king bij Gazelle. Dat schept natuurlijk een band." Geen idolen Idolen heeft hij nooit gehad. Maar aan Wim Kok heeft hij zich wel gespiegeld als een groot voorbeeld. „Dat voncl en vind ik een prima man, waar ik veel bewondering en respect voor heb. In de vakbeweging was hij wel een voox-beeld. Er was toenter tijd nogal wat animositeit tussen de bon den en de vakcenti-ale. Kok ging daar zeer goed mee om." Hax-d, soms zeer hard gaat het er binnen de vakbeweging aan toe. Stekelenbui-g kan daarover meepraten. Toch is zijn loyali teit altijd groot geweest. „Het is niet altijd zachtzinrxig gegaan, zeker niet in de tijd van Dick Visser (voorzitter Industriebond FNV begin jaren tachtig). Ik mocht toen geen voorzitter van de Industriebond worden. Toen ben ik overgestapt naar het FNV-bestuur. Ik ga niet over lijken, maar kan wel knokken als het moet. Maar er is sinds de jaren tachtig wel het een en ander veranderd binnen de vakbeweging. Nu is de vakbeweging opener en plurifox-mer dan toen. De neergang van de FNV in die tijd had natuui-lijk ook sterk te maken met de gestaalde kaders, met de onbuig zame mannen die hun hakken in het zand zetten.' Toch zegt Stekelenburg dat hij 31 jaar lang een hele leuke tijd heeft gehad. ,Ik ben niet één dag met de pest in mijn 1 ij f aan de slag gegaan." Zijn mooiste moment beleefde hij op het Haagse Malieveld. In de Tweede Kamer werd heftig gediscussieerd over versobe ring van de WAO terwijl op een steenworp afstand 250.000 woedende FNV'ers ston den. „Daar kijk ik met genoegen op teiug. Niet op de uiteindelijke beslissing die het kabinet nam, maar op al die mensen die we op de been brachten." Hij verhaalt verder overstakingen en de 1 mei-viering in Berlijn, net nadat De Muur was gevallen. Er zijn zoveel mooie hex-in- neringen die zijn vakbondscairière kleu- x-en. „Ik kom nog vaak mensen tegen die ik bij de vakbond heb betrokken. Zelfbe wust en niet op hun mondje gevallen. Dal is de leerschool die de vakbond ook is en dat is mooi. De vakbeweging vertegen woordigt dingen die ik belangrijk vind in het leven. Dat is altijd mijn drijfveer ge weest." Zaterdag spreekt Johan Stekelenburg voor het laatst het FNV-congres toe. Dan trekt hij de deur achter zich dicht. In Til burg treedt hij in de voetsporen van CDA- 'er Gerrit Brokx, die bekend stond als de kampioen bijbanen. Stekelenburg is de laatste tijd echter ook een veel gevraagd commissaris bij bedrijven. De onderne mingsraden van de ING-bank en de KLM benadex-den hem en hij was al toezicht houder bij de SEP (Samenwerkende Elekti-iciteitsproductiebedi-ijven), de Sluisgroep (sociale werkplaatsen) en de Weekbladpers (uitgever van onder meer Vrij Nederland). Gaat hij Brokx achterna? „Dan moet ik er nog heel wat bijbanen bij krijgen. Maar ik ben gevraagd door de ondernemingsra den. Ik zit daar vanuit de invalshoek van de werknemers, niet omdat ik verstand heb van bankieren. Doe ik het niet, dan blijven de raden van commissarissen het wereldje van gepensioneei'de onderne mers. Gesloten clubjes van mannen die el kaar benoemen. Dat wil ik bewust open breken. Nu al merk je dat er een discussie over de rol van de commissarissen op gang komt. Ik heb al iets gewonnen." Tot het laatst toe blijft Stekelenburg strijdbaar. Het gezicht van de vakbewe ging trekt zich zeker niet terug in Tilburg. „Het is een oude arbeidersstad die hevig in verandering is. Daar voel ik me wel thuis." Sylvia Marmelstein en Dick van der Peijl Een uitbater van een terras op het Plein in Den Haag drukt Johan Stekelenburg de'hand. „Johan, gefeliciteerd." De voorzitter van de FNV is een bekend gezicht; een populaire verschijning. Vandaag, zaterdag, draagt hij de hamer over aan Lodewijk de Waal. Op 1 juli begint hij aan zijn nieuwe ambt, burgemeester van Tilburg. Maar ook aan een aantal bijbanen. Sinds het nieuws van zijn aftreden bekend werd, lijkt Stekelenburg te grossieren in commissariaten. De ondernemingsraden van ING bank en van de KLM vroegen hem. „Ik probeer bewust het gesloten wereldje van commissarissen open te breken." Ook als burgemeester in het zuiden zal hij strijdbaar blijven. Niet op de barricaden, maar in de vergaderzaal. Een afscheid met pijn in het hart van 31 jaar vakbondswerk. Vertrekkend FNV-voorzitter Johan Stekelenburg: „Ik stap op een goed moment over." foto Cees Zorn Even heeft hij met de gedachte gespeeld om de handdoek in de ring te gooien. „Barst maax; dacht ik. Maar uiteindelijk heb ik dat na wat gesprekken met vrien den toch niet gedaan", zegt Johan Stekè- lenburg (55) als we het over de slepende procedure voor het burgemeesterschap van Tilburg hebben. Week na week schoof het kabinet de beslissing voor zich uit, terwijl de namen van de kandidaten al op stx-aat lagen. Het lek in Tilburg was een le vensgroot gat. „Je bent enorm kwetsbaar. Je naam is in het geding en dat kan je enorm beschadigen." Wim Kok drukte persoonlijk de beslissing door ensindsdiexx is Tilburg hèt voorbeeld in de discussie over bxxrgemeestex-sbenoe- mingen. Stekelenburg haalt zijn schou ders op. Hij heeft zin in de baan, „een nieuwe uitdaging." Bij de bevolking van de oude wolstad is hij populair, zo bleek uit een enquête. „De verwachtingen zijn wel hoog gespannen. Dat benauwt me wel wat. Het is tenslotte een nieuw vak voor me. Ik zal moeten wennen aan de verhou dingen. Aan de omgang met politie en j us- titie." Zichtbaar ontspannen zit Stekelenbux-g in de zon op het terras. Na 31 jaar zegt hij de vakbeweging vaaxwel. „Metpijn in het haxt." Een suikerzakje kantelt tussen zijn vingers. Voor een moment geen woorden. Dan: „Ik stap op een goed moment op. Economisch gaat het goed. Met de vakbe weging ook. Wij, de FNV, hebben een enorme ledenaanwas gehad. Ik kijk met een tevreden gevoel temg. Niet vlekkeloos Toch verloopt zijn afscheid niet vlekke loos. Ella Vogelaar wordt niet zijn opvol ger. Ook niet de eex-ste vrouw die leiding gaat geven aan de grootste vakcentrale. Zij schreef geen historie maar stapte op. Niet de vice-voorzitter maar de coördina tor ax-beidsvooxwaardenbeleid, Lodewijk de Waal, neemt nu de hamer over. De Waal wil niet onder Vogelaar werken. „Als Ella 'ja' had gezegd, was ze het geworden. Ze hoefde nog maar één stapje te doen", ver zucht Stekelenburg. Storm raast rond het FNV-gebouw bij de eerste van de twee gesprekken met de af tredende voorzittei'. Het lijkt symbolisch voor de opvolgingskwestie. In een kran teninterview hekelt Vogelaar de macho cultuur binnen de vakbeweging. Bijna bex-ustend zegt hij: „Misschien had ik at tenter moeten zijn. Maar het zijn volwas senmensen en dan hoef ik niet als een psy chiater boven de divan te hangen. Ais de sfeer nu slecht was geweest, maar dat was niet zo." Toch is hij wel wat teleurgesteld. „Ik dacht dat ik mijn opvolging prima had geregeld. De persconferentie met Ella en Lodewijk was al voorbereid. Maar toen zat ik daar plotseling alleen." Stekelenburg is op een leeftijd waax-op de gemiddelde werknemer denkt aan het af bouwen van zijn loopbaan. „Ik moet er niet aan denken om achter de geraniums Dag uit het leven van een FNV-voorzitter: Johan Stekelenburg tijdens de mars voor werk in Brussel in maart van dit jaar arm in arm met Marc Blondel van het Franse FO. foto Paul van Weel te verdwijnen. Ik begrijp het natuuiiijk wel. Veel wex-knemei-s die zware lichame lijke ax-beid doen, verlangen naar het ein de. Maar dat betekent niet dat je mensen op straat moet zetten. Na dat bei'icht in de krant over demotie, denkt iedereen dat wij dat willen. Absurd! Mensen kunnen nog heel veel voor een bedrijf betekenen. Wellicht een mentor rol spelen. Maar je moet ze niet minder belonen. Wexloxemers moeten hun hele leven buffelen en dan zouden ze op het laatst nog even worden gepakt.' Crisis Bij zijn aantreden als FNV-voorzitter in 1988 verkeerde de vakbeweging in crisis stemming. Discussies over de pijlex-s van het overlegmodel, zoals de Sociaal Eco nomische Raad (SER) en de Stichting van de Ax-beid (overleg werkgevers en werk nemers) bx-aken in volle hevigheid los. 'Uit de tijd', luidde veelal de conclusie. Steke lenbux-g: „Het was een kostenpost, strope- i'ig en meer van dat soox-t termen. Boven dien werd er hardop geroepen dat de vakbeweging achterhaald was. Men twij felde zelfs of de FNV het j aar 2 0 0 0 nog zou halen." Nu is dat beeld radicaal veran- derd. Zelfs in het buitenland wordt de loftrom pet gestoken over het zogenoemde pol- dermodel, het overleg tussen werkne mers, werkgevers en overheid. De tien jaar geleden nog discutabele instituten als SER en Stichting van de Arbeid genie ten weer aanzien. „Er staat een Zweedse cameraploeg te wachten. Ze willen een in- tex-view over het poldermodel. Wat het Zweedse model in de jaren tachtig was, is nu het poldei-model. Maar het succes is wel relatief, want als het morgen niet klikt tussen personen, is er geen polder model meex-. Wij, de organisaties van werkgevers en wex-knemers, hebben die discussie naar ons toegetrokken. Een ge matigde loonontwikkeling met als ruil ar- beidstijdvex-korting, flexibiliteit en zekerheid. Wij hebben de negatieve ont wikkeling, waarmee ook het paar-se kabi net is gestart, omgebogen. Melkert (mi nister van sociale zaken) heeft daar ook duidelijk een verdienste in gehad." De goede persoonlijke verhoudingen tus sen de werkgeversvoorzitter en de werk nemersvertegenwoordiger hebben daar zeker ook toe bijgedragen aan. „Wij gun nen elkaar het licht in de ogen. Persoonlij - ke verhoudingen zijn belangxïj k, maar die kunnen alleen gedijen bij het bestaan van de instituten. Daarnaast mogen persoon lijke verhoueüngen nooit zo gaan over heersen dat je niet meer over de geschillen kunt praten. Natuurlijk is het belangrijk dat je elkaar weet te vinden. Ook thuis, ja. Wij hoeven ons niet naar de overlegtaf el te vechten, zoals in Frankrijk en Engeland. Daar moet eerst worden gestaakt om te kunnen onderhandelen. Wij hebben een heel andere positie." Populair Op straat wordt de voorzitter van de FNV hei-kend en veelvuldig aangesproken. „In Oostenrijk doe ik ook x-ustig mee aan de polonaise bij de après-ski. Ik vind het niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31