Zeeuwen onder het Atomium PZC reportage 26 0^ (0 996 995 994 993 992 991 990 989 988 987 986 985 984 983 982 981 980 979 978 977 976 975 974 973 972 971 970 969 968 967 966 965 964 963 962 961 960 959 958 957 956 955 954 953 952 Si Schandaal in de Pruikentijd zaterdag 31 mei 1997 Zo dichtbij nog, en toch alweer zo lang geleden. Bladerend in het foto archief van de PZC rijst een beeld op van een bijna vergeten verleden. Aan de hand van foto's uit dat archief laat de ru briek 'Terug in de tijd' flit sen van de recente ge schiedenis zien. Vandaag: De Zeeuwse delegatie op de Expo'58 in Brussel. □1=1 DCZU De Nederlandse Dag tijdens de Expo '58 begint met het danken van de Belgische piloot Gerard de Trémerie (links op de foto). De hele wereld verzamelt zich in Brussel. Dof en aangetast door roet en roest stralen negen bollen van het Atomium aan het einde van het milïenium niets meer uit van het sterke geloof in de vooruitgang dat heerste in de jaren vijftig. De schepping van ir. Waterkeyn, een gigantische vergroting van het ijzeratoom, werd gebouwd voor de Wereldtentoonstelling - de Expo - van 1958 op de Heizei in Brussel. Onder het toen nog blinkende aluminium bouwwerk presenteerde zich ook Nederland aan de wereld. Op woensdag 20 augustus was het de Nederlandse Dag waaraan ook Zeeland een bijdrage leverde. Een Bevelands mandje fruit voor een Mexicaanse. Staande voor een stapel zandzakken, een herinnering aan de ramp van 1953, neemt Gerard de Trémerie de lof in ontvangst. Namens de bevolking van Zuidwest- Nederland dankt de familie Bezuyen uit Ellemeet de Belgische helikopterpiloot en met hem alle buitenlandse hulpverleners, voor zijn inzet tijdens de watersnood. Het huldeblijk aan de Sabena-vlieger vormt het begin van de Nederlandse Dag op de Wereldtentoonstelling. Van moeder Bezuyen krijgt De Trémerie een mandje met fruit en eieren en van zoon Daniël het boek Gekwelde Grond. Dochter Janna heeft een bos gladiolen voor de piloot en tot slot overhandigt vader hem een foto van de hofstede van de Bezuyens. De korte plechtigheid eindigt met het zingen van het Zeeuwse volkslied door de Zuidbevelandse Plattelandsvrouwen, die in hun dracht met de wijde witte kappen en blinkende oorijzers de show stelen. Kwadendamme Nadat de laatste strofen hebben weerklonken komt de Nederlandse Dag vol op stoom. Een stoet van delegaties uit alle gewesten van het land paradeert over het Expo-terrein. Friese sjezen, Spakenburger vrouwen en Brabantse ruiters passeren. De muzikanten van Con Affezzione uit Kwadendamme lopen al blazend over de brug bij het Russische en Amerikaanse paviljoen. Ze maken indruk, zo is de volgende dag in de PZC te lezen: „Duizenden halzen rekten zich, duizenden ogenparen staarden naar boven, naar de brug, waar Kwadendamme marcheerde. In de streng-zwarte boerenkostuums, de platte hoedjes misschien een beetje baldadig op het hoofd, na heel die dag van reizen en trekken en blazen. Maar rüstig blazend, net als thuis, in het vertrouwde Beveland, ter gelegenheid van een zomeravond op detent." Fruit De Bevelandse dames delen gul mandjes fruit uit aan 'de hele wereld' en laten zich kieken tussen een Japanse in kimono en een Canadese mountie. De Middelburgse volksdansgroep Medioburgum geeft een demonstratie, op accordeon begeleid door Marijke en Ad de Priester. Voor Janna en Daniël Bezuyen is later op de dag nog een rol weggelegd. Ze mogen in het Belvedèrepaleis de tulpenbol Expo '58 overhandigen aan baron Moens de Fernig. Met het zingen en spelen van het Belgische volkslied Brabanconne en het Wilhelmus door de Bevelandse Plattelandsvrouwen en de muzikanten van Con Affezzione wordt dit onderdeel van het programma besloten. Aan de afsluiting van de Nederlandse Dag komen geen provinciale afvaardigingen te pas. Die is met nadruk nationaal met een taptoe op de Esplanade door de muziekkapellen van landmacht, luchtmacht en marine. Theo Giele Bezuyen ove ïerie fruit en andigt aan vlieger eieren. Het accordeonduo Marijke en Ad de Priester. Nederland oogt braaf. De vaderlandse politieke geschiedenis is niet rijk aan schandalen. In tegenstelling tot praktisch alle buurlanden zijn de sappige, schokkende en onthullende verhalen over staatslieden die naar het oordeel van hun tijdgenoten over de schreef gingen op de vingers van één hand te tellen. Koning Willem III maakte het re gelmatig te bont met vrouwen en drank. In het midden van de vori ge eeuw heeft eens een minister van financiën het veld moeten ruimen, nadat de geruchten te sterk gewor den waren dat hij om het kabinet aan een verkiezingsoverwinning te helpen, afgezien had van zijn aan vankelijke plan de grondbelasting in Limburg te verhogen. Kort na de eeuwwisseling is een koninklijke onderscheiding voor iemand die een flink bedrag in de partijkas had ge stort. het begin van het politieke einde van ex-premier Abraham Kuyper geworden. En nog niet zo lang geleden moest een Kamerlid opstappen, omdat hij met voorken nis in aandelen Fokker had gehan deld. Er tussendoor is, eind jaren vijftig, een minister van defensie Sydney van den Berg door zijn partij, de WD, tot afgetreden gedwongen - formeel omdat hij hertrouwde met een gescheiden vrouw, maar in wer kelijkheid omdat het niet boterde tussen hem en de partijleiding. Sappiger verhalen zijn er uit Den Haag bijna niet te melden geweest. Misschien wel het enige echte poli tieke schandaal uit de Nederlandse geschiedenis dateert uit het midden van de Pruikentijd, de tijd die de mond vol had van deugdzaamheid. Het betreft een Friese edelman, jonkheer Onno Zwier van Haren, op dat moment afgevaardigde van Friesland in de Staten-Generaal, een diplomaat, bestuurder en poli ticus die nauwe betrekkingen on derhield met de Friese Oranjes. Maar dat is dan ook een schandaal zoals ze alleen nog in Groot-Brit- tannië voorkomen. Incest Op 11 februari 1760 wordt Van Ha ren er in familiekring van beschul digd zich vergrepen te hebben aan één, later twee van zijn dochtersNa aanvankelijke ontkenningen be kent hij een paar dagen later de in cest, tekent onder druk van zijn schoonzoons een schuldverklaring en belooft zonder hun toestemming niet meer in Den Haag terug te ke ren. Als Van Haren een jaar later toch weer zitting in de Staten-Ge neraal wil nemen, grijpen zijn poli tieke tegenstanders de affaire aan en wordt hij na een heleboel commotie teruggestuurd naar Friesland. Waar hij - min of meer verbannen - de rest van zijn leven doorbrengt: als dichter. De affaire rond Van Haren is een schandaal in hogere kringen dat zich aanvankelijk achter de scher men afspeelt. Maar al spoedig is heel Den Haag in rep en roer. De wildste geruchten doen de ronde. Niet alleen omdat de 'verbanning' van een der belangrijkste Oranje klanten uit de stad temidden van de zich toespitsende strijd tussen prinsgezinden, regenten en patriot ten de politieke krachtsverhoudin gen niet onberoerd laat. Maar voor al ook omdat Van Hai'en zich via een geschrift, de 'Dedpctie', publieke lijk gaat verweren tegen de beschul digingen ('lasterlijke geruchten en imputatiën') aan zijn adres. Terwijl er een pamflettenmachine- rie op gang komt - in een jaar tijd verschijnen ruim honderd schot schriften voor en tegen Van Haren - komt het voor het Hof van Friesland tot een rechtszaak, die na twee jaar procederen niet het verlangde eer herstel oplevert. Het politieke schandaal uit de Prui kentijd vormt het kernstuk in de breedsprakige, maar imposante biografie van dr. Pieter van der Vliet over Onno Zwier van Haren (1713- 1779), staatsman en dichter. Hoe wel de biograaf soms keuvelt en pa- lavert is onder zijn handen toch een evenwichtige studie over deze merkwaardige Friese jonker ont staan. Van Haren wordt door Van der Vliet afgeschilderd als een 'invloedrijk staatsman die politiek uitgescha keld werd door de incestkwestie'. Als dichter en toneelschrijver op zijn buiten in Wolvega, het verban ningsoord, verwerft hij - na de ver loren rechtszaak - zekere literaire faam, als 'romanticus, zo niet avant la lettre, dan toch van het vroegste uur'. Maar - en dat is Van der Vliets kern punt - het ging de literator Van Ha ren om zijn politieke en morele rehabilitatie: 'De opbouw van zijn literaire werk is voor Onno Zwier van Haren geen existentiële behoef te geweest. Hij heeft het op pragma tische wijze gebruikt om zijn imago dat in 1760/1761 zo'n geduchte knauw heeft gekregen, te herstel len. Hij wil zich bewijzen in zijn li terair werk als een goed vaderlan der met liefde voor de Oranjes, die de jaloezie van de tegenpartij heeft opgewekt, als een liefdevol echtge noot, als een bekwaam opvoeder van zijn kinderen en, niet te verge ten, als een verdediger van de gods dienst.' Jan Schinkelshoek Pieter van der Vliet: Onno Zwier van Haren (1713-1779), Staatsmaii en dich ter- Uitgeverij Verloren, 79,-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 26