De vogelverschrikker verjaagd PZC Paardoes moet een manege zijn waar iedereen zich thuis voelt Rijontzeggingen en boetes voor drie drankrijders zeeland zaterdag 31 mei 1997 19 lezers schrijven Rechter miniseert rol van verdachten bij problemen met politie Weinig vrouwelijke bestuurders bijeen Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk 7 dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Fokker Het vliegtuig van de koningin moet worden aangepast (PZC, 24-05). Als de regering zo voor het scheppen van werkgelegen heid is waarom moet deze ver bouwing dan naar Zwitserland gaan? En juist als het een bedrijf betreft waar al zoveel van ons belastinggeld in gestopt is en waarvan zoveel ex-werknemers thuis zitten. Er zijn tal van Nederlanders die in een huis wonen, denk bij voorbeeld aan invaliden en be jaarden, waarin zij zich moeilijk of niet in kunnen 'bewegen' en waarvoor niet of moeizaam middelen beschikbaar zijn om hun mobiliteit op een aanvaard baar niveau te brengen. Dan acht ik het van geen belang dat Hare Majesteit die paar uur die zij in een vliegtuig doorbrengt eens wat krap zit. En dat de mi nister-president af en toe zijn hoofd stoot is simpel te voorko men door even te bukken. Het ware beter die 1,3 miljoen be schikbaar te stellen aan hen die ik reeds eerder genoemd heb. Bovendien is de koningin hoogst persoonlijk bij de inrich ting van het vliegtuig betrokken geweest. Het is dus niet de fout van Fokker, maar in de eerste plaats van haar. Dan zal zij net als elke andere Nederlander voor de door haar gemaakte fout zelf de kosten moeten dra- gen. Ik heb niets tegen personen Dit gedrag doet geen goed aan de geloofwaardigheid van 'de Kroon'. Bovendien heeft het een gevaar in zich dat dit schade doet aan de democratische ge voelens van de onderdanen. Weer een voorbeeld van onzorg vuldig omspringen met belas tinggelden hetgeen de belas- tingmoraal niet zal verhogen. G. Rood.ha.rt Slotstraat 26 's-Heer Arendskerke Rustig I Rustig begin Landbouwtop (PZC 26 mei). Rustig was het die maandagmorgen om half tien op het kruispunt bij de Middel burgse Zandstraat. Slechts een paar auto's en fietsers wachtten op hun beurt bij de verkeers lichten. Ineens: een hoop mis baar, zes motoragenten met blauwe lichten en sirenes zwen ken rond de net optrekkende au to's en 'duwen' hen met panie kerige en onduidelijke aanwij zingen de stoeprand op. Een wonder dat daar geen ongeluk ken van kwamen. Wat was er he lemaal aan de hand? Er kwamen drie bussen langs met land bouwministers en hun gevolg. Welk levensbelang was hier in het geding? Konden die bussen niet een minuutje later op hun bestemming in het centrum ko men? Wat een verspilling van geld en energie, al die agenten (al waren het nog niet de 3000 van Den Haag, een dag later met Clinton daar). En wat een opge blazen toestand: die ministers zijn maar gewone jongens. Zo iets is slecht voor de geloof waardigheid van de politiek. Chica van Dam Kalkoensprenk 18 Vlissingen Rustig II Zondagmiddag (25 mei) rijd ik op de motor van Oostkapelle naar Domburg met een snelheid van tachtig kilometer per uur. Dan zie ik in mijn spiegel twee politiemotoren naderen die een dikke Mercedes begeleiden. Tot mijn verbazing word ik ge sommeerd harder te gaan rij den. De heren hadden kennelijk haast. Ik vraag mij af waarom ook deze heren zich niet aan de snelheid moeten houden. Rijd ik daar namelijk deze week harder dan tachtig kilometer, dan kan ik een forse boete vernachten. H. Machielse Verl. Bonedijkestraat 342 Vlissingen Bierdoop voor rondvaartboot MIDDELBURG - Op het Dom- burgs Schuitvlot in Middelburg is vrijdagmiddag een 18-jarige man uit die stad aangehouden. De Middelburger had een blikje bier over de inzittenden van een rondvaartboot uitgegoten. Te gen de man is proces-verbaal opgemaakt. van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter mr.J. P. M. Hopmans achtte vrijdag de rol van twee verdachten bij het ver zet tegen de aanhouding van een 32-jarige Schiedammer vorig jaar 8 juni in Schprendijke vrij wel miniem. Twee politie-agen- ten wilden op de bewust avond in Scharendijke een man aan houden, die ruzie en problemen zou hebben veroorzaakt met Duitsers. Toen de politie de ver dachte wilde aanhouden zou den ze op hardhandige wijze door een 29-jarige man uit Re- nesse en een 30-jarige vrouw uit Ouddorp in hun werk zijn be lemmerd. De man zou een agent in een houdgreep hebben gehouden en de vrouw zou diens collega in het kruis hebben geschopt. Een van de agenten had zich op het drukke terras in het nauw ge voeld. Hij loste enkele waar schuwingsschoten. De Sehouw- se verdachte zei niet te hebben geweten dat er een agent op zijn rug was gesprongen. „Dat kon ik niet zien. Ik heb me daartegen alleen verzet door hem om zijn nek te pakken." De Ouddorpse verklaarde geen vinger naar de tweede agent te hebben uitge stoken. „Ik heb alleen'rustig al lemaal' geroepen", zei ze. Uit een doktersverklaring bleek dat de agenten bloeduitstortingen en kneuzingen hadden opgelo pen. De politierechter kwam niet tot enig bewijs van een mishande ling, die beide verdachten ten laste werd gelegd. Wel vond hij dat de 29-jarige verdachte de politie-agenten had belemmerd had in hun optreden. Daarvoor achtte hij een boete van 500 gul den op zijn plaats. De rol van de 30-jarige vrouw noemde hij sus send. „U had zich er alleen niet mee moeten bemoeien en ik neem aan dat u de agent heeft weggeduwd. Ik zie verder geen bewijs voor mishandeling. Ik heb alleen de verklaring van de politie, terwijl andere getuigen u niet hebben zien schoppen of slaan." De vrouw werd hiervoor schuldig verklaard, zonder toe passing van straf. De hoofdrol werd op die avond opgeëist door de Schiedammer, die volkomen door het lint was gegaan. De officier van justitie meende dat de reacties van de verdachten buiten proporties waren geweest. Hij achtte de mishandeling op grond van ver klaringen van de agenten en op basis van de verwondingen be wezen. De officier vroeg beide verdachten een boete van 750 gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee we ken op te leggen. van onze verslaggeefster Caroline Moerland HEINKENSZAND - Het aantal deelneemsters aan de vrouwe lijke bestuurdersdag vrijdag in Borsele, viel tegen. Zo'n zestig wethouders en burgemeesters bezochten de bijeenkomst, ter wijl de gastgemeente had gere kend op ongeveer het dubbele. „Zeeland blijkt dan excentri- scher te liggen dan de noordelij ke provincies", zei de Borselse wethouder C. J. Elenbaas een tikje teleurgesteld. „Twee jaar geleden in Sneek waren er meer dan honderd." De vrouwelijke bestuurdersdag is bedoeld voor niet-mannelijke burgemeesters en wethouders. Eén keer per jaar komen ze bij elkaar, voor cle gezelligheid en om wat van elkaar te leren. Voor deze bijeenkomst was Borsele de gastgemeente. Op het och tendprogramma stond een be zoek aan de kerncentrale, de raffinaderij van Total of de Cen trale Opslag Voor Radioactief Afval (Covra). 's Middags kon den de vrouwelijke bestuurders zich laten informeren over de Borselse pleinen, het Waardevol Cultuur Landschap de Zak van Zuid-Beveland of het woon zorgcomplex VorsvLiet in 's- Gravenpolder. Er mochten dan niet veel zoveel vrouwen zijn als verwacht, de genen die er waren bleken en thousiast. PvdA/D66-Wethou- der A J. Dekker uit Bunnik had vooral erg genoten van de Bor selse pleinen. „Ik was zo en thousiast dat ik dacht: 'Als ik na de volgende verkiezingen nog steeds dagelijks gemeentebe stuurder ben, laat mij dan ook maar openbare werken doen.' Enkele Arduin-bewoners, die het onderhoud van de nieuwe manege Paardoes verzorgen, genieten even van het zonnet je en de dieren. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster Sonja de Best VLISSINGEN - Een stadspark waarin verstandelijk of lichamelijk gehandicap ten kunnen paardrijden en waar buurtbe woners zich kunnen vermaken in de kin derboerderij of bij de visvijver. Dat is de gerenoveerde Manege Paardoes in Vlis singen die vandaag, zaterdag, geopend wordt door burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen. „De gemeente heeft aan de renovering een grote bijdrage geleverd", vertelt O. Jonge- waard, manager dagbesteding van de Stichting Arduin. Met een gemeentelijke subsidie van bijna 200.000 gulden is iiet teri'ein rond de manege grondig schoon gemaakt. „Ik geloof dat er met het puin van het terrein honderd vrachtwagens ge vuld zijn", vertelt de directeur van Ar duin, P. van den Beemt. „We vonden zelfs stukken van een landingsbaan uit de Tweede Wereldoorlog." Naast de bouw van een nieuwe manege is de voormalige paarderxstal omgetoverd tot kinderboerderij. In de boerderij be vindt zich overigens nog een leeg hok. „Die is voor het hangbuikzwijn"legt Jon ge waard uit. „Maar hij mag niet vervoerd worden in verband met de varkenspest." Ondanks dat heeft de kinderboerderij al les wat een kinderboerdexij hoort te heb ben: geiten met jonkies, een cavia, een eekhoorntje, schapen, kippen, konijnen en vogels. Educatief centrum „De bedoeling is dat er ook een educatief centrum op het terx-ein komt", vertelt Van den Beemt. „Kinderen van basisscholen in Zeeland, en eigelijk heel Nederland, kunnen in dat cent rum niet alleen meer le ren over flora en fauna. Ze komen op deze manier ook op een jonge leeftijd in aanra king met verstandelijk gehandicapten." De manege wordt namelijk onderhouden door vijftien bewoners van woonvormen van de Stichting Arduin. Naast deze me dewerkers bestaat het personeel uit veer tig tot vijftig vrijwilligers die bij het paardrijden helpen. „Dat zijn er eigenlijk te weinig", aldus Jongewaard. „Bij het paardrijden is altijd een gediplomeerd in structeur aanwezig en de vrijwilligers lo pen met de paarden en gehandicapten mee. Eigenlijk moeten erbij elke paardrij- der twee vrijwilligers meelopen." De verbouwing heeft ongeveer een jaar geduurd, Jongewaard: „Via sponsoring en het enorme geldbedrag dat we van de ge meente hebben geki-egen, hebben we het geheel kunnen financieren. Daarnaast hebben we, om de kosten te dekken, ook veel hulp gekregen van vbo-techniekleex- lingen. De dieren in de kinderboerderij komen veelal uit een andex-e kinderboer derij van Arduin." In het speeltuintje loopt een vrouw rond. Haar kind zit op de schommel. „Kijk, dat is nou precies de bedoeling"lacht Van den Beemt. „Dat buurtbewoners langskomen en dit terrein zien als een stadspark. Want dat is het ook." door Willem van Dam Er was eens, niet zo héél lang geleden, een houten kruis, waarover de boer een oude jas had getrokken en waarop hij een versleten, vilten hoed had geplaatst. De boer noemde dat kruis met jas en hoed vogelver schrikker. Roerloos stond die in het veld belangrijk te zijn. Want de kraai, die zo graag wintertarwe lust, was bevreesd voor hem. En de houtduif, al tijd op zoek naar een goed maal erwten, spruiten en luzerne, haalde het evenmin in zijn kop een landing uit te voeren op de akker waar de vogelverschrik ker de wacht hield. Maar de akkeiwachter werd oud, de wind die altijd maar over de polder blaast duwde hem uit zijn evenwicht en het gevogelte raakte met hem ver trouwd. De vermoeide, scheef gezakte vogelverschrikker hield op met angst in te boeze men en vlasvinken en fazanten beroofden de boer van zijn graan en koolzaad. En toen een vlei-keiige roek snaaks op de versleten, vilten hoed neer streek, ontstak de boer in toom; hij schafte zich iets ei gentijds aaxx - een apparaat, dat knallen maakt. Zo werd de vogelverschrikker zélf ver- Roelof Jan Jonker: „Een overall is na één seizoen al weg." In het noorden des lands heeft men zich zijn treurig lot aange trokken. Daar bevindt zich een instantie die de goeie ouwe vo gelverschrikker voor uitster ven tracht te behoeden. Het is de Stichting Frederiksoord Land van Weldadigheid, in vroeger jaren een instelling die liefdadigheid bedreef, thans een club die het natuurvrien delijk tuinieren propageert en zich beijvert voor het behoud van het cultuurhistorisch erf goed. Te Vledder (provincie Drenthe) ziet men bedroefd toe hoe de ouderwetse akkerbewa- ker langzaam het loodje legt en wordt vexwangen door banale knalapparaten, strookjes folie of touwtjes waaraan conser venblikken zijn bevestigd. Whisky Een ouderwetse vogelver schrikker vertoont zich in vele gedaanten; een ruiter met strooien armen, een paal met mantel en malle muts. Soms is er een mestzak over zijn hoofd getrokken en met een touw ste vig dichtgesnoerd. In Iexiand dost hij zich nogal eens uit als voetbalsupporter en in Schot land mag hij zich graag, als schild tegen de nachtelijke koude, laten begieten met een scheutje whisky. In Nedexiand leidt hij tegen- woordig een vreugdeloos be staan - afgedankt, bij het oud vuil gezet of - als hij geluk heeft - weggestopt in een donkere hoek van een landbouwschuur. En daartegen, zegt G. Brouwer van de Stichting Frederiks oord Land van Weldadigheid dient actie te worden onderno men. „Want er verdwijnt toch al zoveel uit ons landschap." Teneinde de Terugkeer van de Oude Vogelverschrikker te be vorderden, heeft de stichting een wedstrijd uitgeschreven: wie maakte de mooiste? Eind deze maand worden de fraaiste exemplaren getoond tijdexxs een tuin- en landlevenbeurs in Frederiksoord. Zij dienen aan een aantal voor-waarden te vol doen: ze moeten minstens an- derhalve meter hoog zijn, in het bezit van twee armen, een romp, een kop met haar en ze moeten van milieuvriendelijk materiaal zijn vei-vaardigd. Hoe kon het zo ver met de vo gelverschrikker komen dat ex- een verkiezing nodig is om hem tot leven te wekken? Brouwer kan daar slechts naar gissen. Vroeger stond er in elke moes tuin wel eentje. Maar moestui nen zijn er steeds minder. Het heeft, denkt Brouwer, ook met de gx-ootschaligheid van de he- foto PieterHonhoff. dendaagse landbouw te ma ken. Ooit was een ki-uis met todden voldoende om een ak kertje te bewaken. De akkers werden echter almaar groter, waardoor dat niet meer vol stond en de boer naar andere middelen greep. Gemakzucht Die redenering zou heel goed kunnen kloppen, knikt W. P. de Vrieze (ex-landbouwer, vogel kenner en amateui-histoiicus) te Burgh-Haamstede. Waar- schijrxlijk kwam er ook enige gemakzucht bij kijken. De boer die zijn bedrijf steeds maar liet groeien, ontzag het op den duur om zo'n vogelschrik van de ene plek naar de andere te sjouwen. Een knalapparaat was toch veel handiger in gebruik? „Maar daar ben je ook slaaf van, hoor. Als je 's avonds een keer vergeet dat ding uit te zet ten, heb je onmiddellijk pro blemen met de buren. En die knalapparaten moet je óók wel 's vex-zetten - haitstikke zwaar om te vex-sj ouwen." Dooie kraai De Ideale Vogelverschiikker bestaat niet, zegt de oude boer Roelof Jan Jonker (74). even eens uit Burgh-Haamstede. Vogels, zo hebben de jax-en hem geleerdzi j n snel ergens aan ge wend en laten zich dex-halve niet zo makkelijk de stuipen op het lijf jagen. Zelfs niet door de hardste knallen. Heeft-ie zelf niet meegemaakt dat een scholekster op nog geen twin tig meter afstand van zo'n la waaimaker op het gemakje zat te broeden? Nou daix! Een dooie kraai op het land, dat wil nog wel eens effect sortei-en. Maar voor de rest, het blijft al lemaal een beetje behelpen. Jonker maakte Vroeger veel vo gelverschrikkers; niet van die dooie dienders, maar met ar men die dreigend om zich heen mepten. Hij fabriekte ze ('een eigen vinding') van oude fiet sen; van tx-apassen, stuux-stan- gen, voorvorken en kogellager- tjes. Een lekke voetbal was het hoofd, de afgedragen nylon jurk f die verteren niet zo gauw, een overall is na één seizoen al weg') van zijn vrouw comple teerde het geheel. Honderd gulden Jonker oogstte daarmee in agrax-ische kring veel bewon- dex-ing. Boeren uit de omgeving bestelden bij hem x-egelmatig een vogelverschrikkei-. Hon derdgulden ('dat had je wel no dig - je uren, je materiaal') re kende hij daarvoor. „Er is ex- zelfs één ergens in Holland te recht gekomen." De creaties van Roelof Jan Jon- ker waren fel begeerd. Zó be geerd, dat er - een paar jaar ge leden nog maar - eentje werd ontvreemd; zo maai; uit het ei-wtenveld. Ze deden nog aan gifte bij de politie. En? Nee, nooit meer iets van verno- onze medewerker Dooms - Een 42-jarige uit het Schotse Edinburgh is vrijdag in Middelburg voor het rijden onder invloed door de politierechter veroordeeld tot alleen boete van 2.500 gulden, een rij-ontzegging van vijftien leimaanden en vier weken voor- wSvaardelijke gevangenisstraf, lube Schot, die tijdelijk in Nederl and werkt, werd 28 maart dit jaar in Vlissingen aangehouden. Ach Lieve Tijd over Zeeuwen en hun vertier VLISSINGEN' - In de se- rie Ach Lieve Tijd over de historie van Zeeland is het donderdag verschenen deel acht gewijd aan 'Twintig eeuwen Zeeuwen en hun vertier'. )0 Tiny Polderman be- ■e schrijft in deze, opnieuw rijk geïllustreerde afleve ring hoe kermissen, car naval'en andere feesten eeuwen geleden sterk ver bonden waren met de (i-ooms-katholieke) kerk. Ruimschoots aandacht is er voor typisch Zeeuws volksvexmaak als het ringrijden - ooit begonnen om de sex-ieuze iiddertoer- nooien belachelijk te ma ken - gaaischieten, het straoxijden en Annetje en Liesjesdag, de feestdag van de dienstmeisjes en - knechten die tot in deze eeuw in met name Middel brug werd gevierd. Zeeland is tegenwoordig een provincie waar men sen van buiten voor hun n vertier komen. Polderman besluit deze aflevering met een korte beschrij ving van de opkomst van de Zeeuwse badplaatsen aan het einde van de vori ge eeuw. Ach Lieve Tijd. Twintig eeu wen Zeeuwen en hun vertier. Deel acht in een serie van 19 afleveringen. Tekst Tiny Pol- dennan. Uitgeverij Waanders, Zwolle. Prijs 7,95 gulden. Uit de adem-analysetest kwam een score van 1.115 microgram, terwijl 220 microgram is toege staan. Officier van justitie mr. A S.Flikweert eiste twee weken cel en twaalf maanden x-ij-ont zegging, waai-van drie maanden voorwaardelijk. De officier nam het de verdachte bijzonder kwa lijk dat hij dacht nog te kunnen x-ijden, teiwijl hij rakelings langs fietsers was gei'eden. „Ik had er niet aan moeten denken dat u een ongeluk had veroor zaakt. U hebt door het slingei-en meermalen op de fietsstrook ge reden." De Schot vertelde wijn, cognac en bier te hebben gedx-orxken. Hij was een gelegenheidsdxin- ken „Dit is gebeurd in een zwar te periode van mijn leven. Ik had problemen. Ik kan niet anders doen dan mijn excuses aanbie den voor het ongemak", zei hij. Een 48-jarige man uit Elle- woutsdijk wex-d bij verstek ver oordeeld tot 2.000 gulden boete, een jaar rij-ontzegging en twee weken voorwaai-delijke gevan genisstraf. De man was 21 maart dit jaar na een avondje bij de voetbalclub en na een bezoek aan een café in zijn auto naar huis gereden. De politie kreeg de drankrijder in het vizier; maar pas na de nodige alarmsignalen kon de automobilist in Ritthem tot stoppen worden gedwongen. Uit de adem-analysetest bleek een score van 1.010 microgram. De uitspraak was conform de eis. De politiex-echter veroordeelde een 31-jarige man uit Ter-neuzen conform de eis tot een geldboete van 1.750 gulden en een voor waardelijke rij-ontzegging van zes maanden. De man dient ook de alcoholvexkeerscursus te volgen. De auto van de Terneu- zenaar werd op 21 maart door de politie van Reimerswaal gecon troleerd. Behalve een lekke uit laat bleek dat de verdachte onder invloed van alcohol ver keerde. De blaastest wees 675 microgi-am aan. De man had en kele flesjes bier na zijn wexk in Oostvoorne gedronken en was onderweg naar Terneuzen. De politierechter zei voor de laatste keer bij het volgen van een alco holvexkeerscursus compensatie in de boete of rij-ontzegging te kunnen geven. Met ingang van 1 juni geldt de Educatieve Maat- x-egel Alcohol en Verkeer als ver plicht, want anders komt het rijbewijs in geding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19