Park in Zelzate ernstig vervuild Zeeland Nazomerfestival biedt ruim honderd voorstellingen Zeeuws Orkest moet leren boekhouden Bestuur geformeerd voor nieuwe Zeeuwse organisatie welzijn Spelende kinderen veroorzaken brand zeeland 18 Grote zorgen om ontwikkelingen in Lekkerkerk van Vlaanderen kunst cultuur zaterdag 31 mei 1997 Het grote park naast de raffinaderij in Zelzate, is voor de omwonenden hermetisch afgesloten met dranghekken. De raffinaderij van teer en benzol, de buurman van het afgesloten park, ligt vlak aan het kanaal van Gent naar Terneuzen, reden voor Sas van Gent om zich ook zorgen te maken, foto's Charles Strijd van onze verslaggever Wout Bareman ZELZATE - Het immense ge meentepark is afgezet met dranghekken. Op het talud van de grote visvijver onderhouden honderden watervogels hun verenpak. Verder is het er stil, doodstil. Alleen de belendende fabriek brengt enig lawaai voort. De toegangspaden van het park zijn versperd met hek ken, voorzien van verbodsbor den. Op een speciaal bord geeft het gemeentebestuur uitleg: laboratoriumonderzoek heeft uitgewezen dat er ter plekke sprake is van 'zeer ernstige en zeer schadelijke verontreini ging'. Aanvullende analyses maakten duidelijk dat de ver vuiling 'de gezondheid in de ruimtelijke omgeving kan aan tasten'. De bodem en het grondwater in het gemeentepark van Zelzate - pal achter het gemeentehuis - blijken zwaar verontreinigd. Metingen hebben uitgewezen dat de concentraties aan kan- kerverwerkende PAK's (poly- aromatische koolwaterstoffen) 45 keer hoger liggen dan de grenswaarden. Maar niet al leen de bodem, het water van de vijver, en het grondwater zijn aangetast. Ook in de lucht is sprake van te hoge concen traties benzeen, tolueen en xy leen, zo heeft een omvangrijk onderzoek van de Vlaamse Mi lieu Maatschappij uitgewezen. Burgemeester John Schenkels van Zelzate vaardigde enkele weken geleden al een visver bod uit, nu sluit hij het hele park af. Een rigoureuze beslis sing, met instemming van gou verneur Herman Balthazar van Oost-Vlaanderen. Zelzate is inmiddels gebom bardeerd tot 'het Lekkerkerk van Vlaanderen'. Burgemees ter Schenkels sprak recentelijk van 'de stortplaats van de Ka naalzone'. Op zijn grondgebied treft hij immers het grootste (giftige) slibdepot van Vlaan deren (Callemansputte), de enorme gipsberg van chemie- gigant Rhöne-Poulenc, tal van zwaar vervuilende industrie- en, die op gezette tijden voor stank- en andere overlast zor gen, en het Kanaal Gent-Ter- neuzen, dat nog niet bepaald gifvrij is. Eerder deze week wees onder- zoek, uitgevoerd door het Provinciaal Centrum voor Mi lieuonderzoek, uit dat het ge meentepark zwaar verontrei nigd was. Voor Schenkels was dat aanleiding om na overleg met gouverneur Balthazar strenge maatregelen te treffen. Zo is de bevolking bij gemeen telijke verordening verboden op nog langer putwater te ge bruiken. Er komt bovendien aanvullend onderzoek naar de verontreinigingsgraad van de land- en tuinbouwpercelen in de directe omgeving. Medio augustus zetten de verschillen de instanties, die de situatie in Zelzate onderzoeken, de zaken op een rij. Dan wordt beslist welke aanvullende maatrege len moeten worden getroffen. Dat het hele park zal moeten worden afgegraven, staat nu al bijna vast. Teerkot Gouverneur Balthazar vindt het te vroeg om 'de vervuiler' aan te wijzen. Maar Zelzatena- ren wijzen direct met de be schuldigende vinger naar VFT, de raffinaderij van teer en ben zol, die grenst aan het park. De volksmond noemt VFT 'het teerkot'. Balthazar: ,,Op die plaats is al sinds 1815 chemi sche nijverheid gevestigd die met olie- en steenkoolderiva ten werkte. Verder onderzoek moet nu uitmaken of de veront reiniging historisch is of van recente datum." De omwonen den vragen zich intussen af of zij zich ook in de gevarenzone bevinden. Getuige een protest- bordjebij een van de afgesloten paden naar het park. De tekst: 'Als wij vergiftigd worden in het park, dan worden we dat ook in de Havenlaan. En dan?' Freddy De Vilder (kamerlid en voorzitter van de milieuraad van Zelzate) heeft de kwestie inmiddels aangekaart bij mi nister Theo Kelchtermans van Leefmilieu. Hij en dokter Carl Seegers van Geneeskunde voor het Volk vragen zich af hoe het mogelijk is dat de onderzoeks resultaten naar buiten komen, nauwelijks twee weken nadat het bedrijf een nieuwe vergun ning kreeg. Een woordvoerder van VFT meent dat - gezien de historische ontwikkelingen - moeilijk uit maken is, wie de verontreiniging heeft veroor zaakt. En grensgemeente Sas van Gent houdt de ontwikke lingen nauwlettend in het oog. Wethouder J. W. Platschorre spreekt van 'een verontrusten de ontwikkeling', die zeker aan de orde komt op het eerstvol gende overleg met Zelzate. Se cretaris Maurice Vereecken van de Sasse Welzijnsraad maakt zich vooral zorgen over de overschreden waarden in de lucht. „Maar als dit allemaal waar is, moeten we toch ook vrezen voor een natuurgebied als Canisvliet." De welzijns raad wil zo snel mogelijk een gesprek met. burgemeester Schenkels. van onze verslaggever MIDDELBURG - De nieuwe welzijnsorganisatie voor Zee land, die begin volgend jaar van start gaat, heeft nu al een be stuur. Gedeputeerde Staten hebben er deze week twaalf be stuursleden voor benoemd. Zoals al gemeld krijgt de Mid delburgse CDA-parlementariër M. Beinema, die volgend jaar de politiek verlaat, de voorzitters hamer in handen. Gedeputeerde L. Coppoolse for meerde het bestuur na zij n oor te luisteren te hebben gelegd bij de instellingen die door de nieuwe welzijnsorganisatie worden op geslokt. Tot die instellingen be horen de welzijnsraad VMC en diverse provinciaal gesubsidi eerde steunpuntorganisaties. Representatief Het is steeds de bedoeling ge weest een zo representatief mo gelijk bestuur samen te stellen uit personen van wie verwacht mag worden dat ze in staat zijn onafhankelijk tot oordeelsvor ming te komen. Behalve Beine ma zijn benoemd: B. Meij uit Zwijndrecht (afkomstig uit de sfeer van de ziektekostenverze- keraars), N. Peterse uit Oost burg (actief in het maatschap pelijk activeringswerk), I Koch uit Middelburg (culture sfeer), N. Atmac-Yigit u Sluiskil (bekend met allochtc nenbeleid), K. Scherphxxis u Middelburg (uitgever, zakelijk sfeer), C. van Waterschoot u Oostbxxrg (politiek en maai schappij), J. de Graaf uit Vli: singen (werkzaam in de oude renzorg), L. Mol-De Jager u Wolphaarsdijk (plattelands vrouwen), S. Adolfs uit Bruixxis se (sociale werkvoorziening), 1 de Hoog uit Veere (vrouwer emancipatie), L. Phernambuc uit Kwadendamme (maal schappelijke dienstverlening voorgedragen door het perse neel). Hoewel de nieuwe Zeeuws welzijnsorganisatie pas op 1 j; nuari in werking treedt, wort het bestuur nu al actief. Het belast met een reeks voorbere dende wexkzaamheden. Zo ac viseert het Gedeputeerde St; ten over de verdex-e invullin van de nieuwe organisatie, e treedt het op als wexkgever vot het aan te stellen personeel. Hf regelt ook de taken en bevoegc heden van de nieuw te benoe men directeur. Gegadigden voor die functi konden tot dit weekeinde soil: citeren. Komende week start d selectieprocedure. YERSEKE - Door snel optreden is vrijdag rond vier uur een be- ginnende brand in een paarden- schuur aan de Breeweg in Yerse- ke in de kiem gesmoord. Enkele kleine kinderen veroor- zaakten tijdens het spelen met een aansteker, brand in het stro. Eén van de kinderen ging dit melden aan zijn moeder in het nabijgelegen woonhuis, die on middellijk de brandweer alar meerde. Vervolgens werden de vier nog in de schuur aanwezige paarden in veiligheid gebracht en werd getracht het vuur te blussen. De brandweer van Yerseke, die met groot materieel uitx-ukte, was snel aanwezig. Met twee stralen hogedruk en twee stra len lagedruk werden de blu: werkzaamheden van de eigena ren overgenomen. Binnen tie minuten was de brand, die paard ging met een enorm x'ookontwikkeling, onder con trole. Inmiddels was men ook begon nen met het uit dé schuur rijde van het bx-andende stro. Daarb liep de opa vanlde familie, ee oud-brandweerman, een hoofd wond op. Hij moest zich ondf doktersbehandeling stellen. De schade aan de schuur is doe het snelle optreden, beperkt ge bleven tot een verbrande wane Het stro ging verloren. D brandweer was nog een uur b( zig met nablussen. Het Blindman Quartet speelt tijdens hel Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. foto Marie-Frangoise Plissart Amsterdams Marionetten Theater van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal GOES - Het programma van de Zeeland Nazomer Festivals is nagenoeg rond. Van 4 september tot en met 11 oktober zullen ver spreid over Zeeland meer dan honderd concerten, voorstellin gen en tentoonstellingen plaatsvinden. „Het programma is weer mooier, grootser en beter dan in voorgaande jaren", meent coördinator R. van Meij- el. Meer dan ooit is het de bedoe ling dat de Nazomer Festivals zich ook op straat manifesteren. Net als vorig jaar vinden deze nazomer in Zeeland acht ver schillende festivals plaats, en een grootschalige opening en afsluiting. Het Festival Nieuwe Muziek zit niet meer in de reeks - dat begint eind juni al - maar daarvoor in de plaats is het Fes tival Muziek Monumentaal ge komen, dat gelocaliseerd is in Zierikzeé. De Nazomerfestivals worden in Goes geopend met Brahms' Ein Deutsches Requiem door het Zeeuws Orkest. De uitvoerin gen vinden plaats op donderdag 4 en zaterdag 6 september Daaraan is eigenlijk een negen de festivalletje gekoppeld. On der de titel De vesten verlicht kan het publiek in Goes een bij zondere avondwandeling ma ken over de vesten. Er komen beelden op het water, exposities in vensters van woonhuizen, fo to-exposities en een filmverto ning met oude beelden van Goes. Door luidsprekers is het Brahms-concert in de Grote Kerk te volgen. Kamermuziek Het Kameimuziekfestival Schouwen-Duiveland en Tho- len (van 6 t/m 13 sept) heeft onder meer bekende gezel schappen als Trio Alauda, het Raphaélkwartet en het Hexa gon Ensemble geboekt. Nieuw is de nauwe samenwerking met de stichting Oranjezon die ar chitectuur-excursies verzorgt waarbij muziekgezelschappen op locatie zullen optreden. Het theaterfestival Zeeland uit de kast (10 t/m 14 sept) heeft naast poppen- en objectenthea ter dit jaar ook bewegingsthea ter en mime op het programma. In samenwerking met het Festi val van Zeeuwsch-Vlaandex-en wordt een tunnelproject uitge- voei"d. Vooruitkijkend naar de komst van de Westerschelde- tunnel zal elk jaar een uitwisse ling plaatsvinden. Het Amster dams Marionetten Theater zal 20 september optreden in Tex-- neuzen en het Henneman Strijkkwartet op 13 september in de kerk in 's Heer Abtskerke. Beeldende kunst Het beeldende kunst-px-oject vindt dit jaar in Middelburg plaats. Onder de titel De verhor- gen stad (6 t/m 19 sept) wordt daar aandacht besteed aan de vele achterommetjes en onbe kende plekjes van de Zeeuwse hoofdstad. Kunstenaax^s, crimi nologen. en filosofen gaan eimee aan het werk, en elk weekend is er een presentatie te zien in De Vleeshal. Nieuw is het Festival Muziek Monumentaal in Zierikzee. Rond het weekend van Open Monximentendag (11 t/m 13 sept) wordt tegen het decor van monumentenpanden wereld muziek uitgevoerd. Op het pro gramma staan onder meer de Ronald Snijders Acoustik Band. Fra Fra Sound en uit Madagas car de groep Njava. Volgend jaar hoopt het festival op heel Schouwen-Duiveland activi teiten te ontwikkelen. Van Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen 11 sept t/m 4 okt) is sinds vrijdag de brochure ver krijgbaar en - voor het eerst - ook infoimatie op Internet (http://www.tref.nl/teiTieuzen- axel/zuidlandtheater/festi- val.htm). Thema is dit jaar 'Mu ziek, spiegel der kunsten', ofte wel de verbindingen tussen mu ziek en andere kunsten. Op het pixigramma staan 12 kerncon- cei*ten en 6 opstapconcerten. De laatste zijn bedoeld om de drempel van de conceidzaal te verlagen voor mensen die niet zo vaak naar klassieke muziek luisteren. Rond het festival zijn tal van activiteiten georgani seerd, onder meer met galeries, en er worden excui"sies verzorgd door stichting Oranjezon. Woorden In het festival Meer dan woor den (17 t/m 27 sept) is opnieuw veel aandacht voor de Ameri kaanse beat generation en he dendaagse schrijvers, dichters, filmers en muzikanten die daai- van invloed hebben ondei-gaan. Met steun van spijkei'broeken- fabrikant Lee komen enkele be langrijke kunstenaars naar Goes, zoals Maggie Estep, Da vid Arm-am en - waarschijnlijk - Lawx-ence Ferlinghetti. Ander belangiijk ondei'deel van het festival is de opvoering van Ker ker en afgrond van Theun de Vries door Het gezelschap van de Zee uit Kats. Jazz by the Sea in Domburg (19 t/m 21 sept) maakt zijn naam waar door jazz-concerten in strandpaviljoens. Grote naam van het festival is de Nederland se belofte Fleurine. Het Film festival Zeeland (2 t/m 11 okt) speelt zich af in Middelburg, Goes, Vlissingen en Hulst. Er is onder meer aandacht voor films uit Nieuw-Zeeland. Opnieuw wordt samengewei'kt met het Nederlands Filmfestival in Utrecht, zodat een aantal films uit dat programma ook in Zee land is te zien. Verder wordt een progx'amma samengesteld on der het thema 'Op de ziel ge trapt', met films die zich op een David Amram groter publiek richten dan al leen cinefielen. Het gezelschap van de Frans man Serge Noyelle verzorgt het slot van de Nazomerfestivals (8 t/m 11 okt) in de Grote kerk van Veere met het gi-ootschalige the aterprogramma Medeia's Kin deren. Dit is een wereldpremiè re. Op straat Door lezingen, excursies en an dere extra activiteiten zal deze nazomer op straat goed te mer ken zijn dat de Nazomerfesti vals aan de gang zijn. „Het moet feest worden in Zeeland", zegt Van Meijel. „Niet alles vindt achter deuren plaats en niet voor alles hoeft te worden be taald. We willen dat het publiek sneller en op een spontane ma nier met kunst kennismaakt." van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Niet eerder heeft hij een Zeeuwse culturele organisatie zo hard aangepakt. Door niet met het bestuur van het Zeeuws Orkest te willen praten over een financieel te kort van ongeveer 180.000 gul den, heeft gedeputeerde drs. G. L. C. M. de Kok (cultuur) de bestuursleden deze week ge dwongen af te treden. Dat ge beurde donderdagavond. „Ik was die houding van geldis geen probleem en de overheid springt wel bij echt zat", zegt De Kok. „Ik heb gezegd: met dit bestuur kan ik geen afspraken maken. Het verleden heeft aangetoond dat dat geen zin heeft." Twee jaar geleden hielpen Rijk, provincie en enkele Zeeuwse ge meenten het Zeeuws Orkest met het wegwerken een tekort van ruim 200.000 gulden. Op initia tief van de provincie werd bo vendien een plan opgesteld om herhaling te voorkomen. On derdeel daarvan was de oprich ting van een aparte stichting die de zakelijk programmering van de concexlen voor haar rekening zou gaan nemen. Pas begin dit j aar is die stichting aan het werk gegaan. Rijkelijk laat dus, waardoor bij het Zeeuws Orkest de tekorten weer opliepen. De vraag is of De Kok niet eerder had moeten ingrijpen. De provincie zat de laatste jaren- met de neus bovenop het Zeeuws Orkest. Probeert u nu niet een beetje de Z warte Piet bij het inmiddels afgetreden be stuur te leggen? De Kok: „Het Zeeuws Orkest krijgt al jarenlang subsidie. Het is het Zeeuws Orkest dat goed met die middelen moet omgaan. Het is de vex-antwoordelijkheid van het bestuur om met die mid delen te doen wat van tevoren is afgesproken. Maar men heeft de afgelopen jaren stelselmatig meer geld uitgegeven dan men wist dat men had. Met ingang van dit jaar kon dat niet meer, omdat de risico's bij een stich ting liggen die een stx-ak financi eel beheer voert. Maar in de twee tussenliggende jaren is het bestuur doorgegaan met dezelf de werkwijze van begin jaren negentig. Men heeft daar vol- stx-ekt geen lering uit getrokken. „Dat ging gepaard met een be paalde houding. De ovex-heden zien gi'aag dat wij artistiek groeien, redeneerde men, dus dan zullen ze aan het eind van in de tussentijd de vinger aan dm pols gehouden. 'Hoeveel is hé tekort?', heb ik een jaar gelede! gevi'aagd. 'Slechts vijfduizend gulden', kreeg ik te horen. 'ZjA beginnen dus in de gaten te krijl gen dat op een begroting debeM en credit een beetje op elkaajm moeten lijken', dacht ik toeiris Maar wat bleek? Het tekort waL een veelvoud. Ik ben tot de conpi clusie gekomen dat het bestuira niet op zijn taak berekend wasri Eigenlijk vind ik dat de ledeitn van de Vereniging Het Zeeuwjw Orkest al eerder tot die conclif) sie hadden moeten komen.' Gedeputeerde De Kok het jaar ook de rekening wel be talen die daarbij hoort. Elke keer als iets niet lukte, wei'd met enig dédain in de richting van de overheid gesproken. Maar ik denk dat de overheden de laat ste jaren niets te verwijten valt. Dus nee, ik leg de Zwarte Piet niet bij het Zeeuws Orkest, ik leg de vex-antwoordelijkheid waar die hoort. Bij het Zeeuws Orkest. Als je publieke midde len vraagt moet je daarover ook publiek verantwoording afleg gen. Andex-e culturele organisa ties in Zeeland moeten zich ook houden aan budgettaii'e afspra ken. „Ik begrijp best dat er wel eens tegenvallers zijn, maar we heb ben het hier over een patx-oon van dertig jaar overschrijdin gen, waarbij men automatisch naar de overheid kijkt van: los het maar op. Er was bij het Zeeuws orkest nauwelijks spra ke van enig financieel beheer. Aan het eind van het jaar ont hult een acconuntant hoe ze er voor staan. Dat is het. De maat was nu gewoon vol." Maar had u niet eerder met maatregelen kunnen dreigen. Bijvoorbeeld de jaarlijkse sub sidie van 250.000 gulden op schorten toen die stichting maar op zich liet wachten? „Dat had niks opgelost. Dan waren de problemen alleen maar groter geworden. Ik kan alleen maar waarschuwen en achteraf constatex-en wat er nu weer is misgegaan. De discussie over een nieuwe opzet heeft eni ge tijd gevergd. We moesten eerst ook dat oude tekort weg werken. Natuurlijk hebben we Is het voor u onacceptabel als een nieuw bestuur leden van hi vorige bestuur zitten? „Het woord onacceptabel wil in dit stadium niet gebruiken. I hoop dat binnen het orke: nieuwe mensen opstaan. Iedei een die het goed voor heeft me het Zeeuws Orkest, die over bé stuui'skracht beschikt èn erkei dat met beperkte middele moet worden gewerkt, kunne ze daar gebruiken." Die toevoeging 'beperkte mü delen' is essentieel. Als ht Zeeuws Orkest jaarlijks 80.061 gulden meer had, zou het geei probleem zijn om even ambit euze concerten te geven als i afgelopen jaren. „Het Zeeuws Orkest zal moete aanvaarden dat overheden Zeeland bereid zijn geld op taft te leggen, maar dat de bome niet tot in de hemel groeien. D charihe van het Zeeuws Orke: is dat het gedeeltelijk uit am: teurs en gedeeltelijk uit bf roepsmusici bestaat en daarmf een hoge kwaliteit weet te lev ren. Maar men moet zich nil vergelijken met door het Rij gesubsidieerde orkesten, denkt staatssecx-etaris Nuis ook over. 'Het Zeeuws Orki moet uitkijken dat het de niet tè hoog legt', zei hij tegf mij. Ik zal in de nieuwe cultuui nota uitgaan van een zelfde bf drag als het Zeeuws orkest n jaaxiijks van de px'o vinei krijgt." En u bent bereid om het huidii tekort te helpen saneren? „Dat weet ik nog niet. Natuui lijk moet er iets gebeux-en. Ht Zeeuws Ox-kest is een te grot goed om teloor te laten gaai Die verantwoordelijkheid hee de provincie óók. Maar hoe v dat gaan doen en wie we daarb betx-ekken, dat is op dit momei nog niet duidelijk." ja

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 18