Financiering regiotelevisie rond Duits is even voertaal aan de kust Kletsnat ontbijtje Mr. Pieter opent Oostkerk Campingwinkel in Burgh-Haamstede boycot asielzoekers Drankrijder (36) boekt jaarrecord: 5,5 keer te veel op Zeeuwen in Brazilië hebben onze hulp niet meer nodig zeeuwse almanak Musical Staatssecretaris Nuis maakt start in oktober mogelijk van onze verslaggever Herre Stegenga BURGH-HAAMSTEDE - Be woners van het asielzoekers centrum in Burgh-Haamstede mogen geen boodschappen meer doen in de kampwinkel van de nabijgelegen camping Duinrand. De exploitanten hebben dit besloten na een re cente, door asielzoekers ge pleegde, inbraak. „We zijn het spuugzat", aldus winkelier C. G. W. J. Aerts. AZC-directeur J. Burger raadt zijn bewoners in een brief 'vriendelijk en drin gend' aan elders te winkelen. „Wees verstandig en vermijd een bezoek aan deze en andere campings", schrijft hij. Bezoekers en beheerder van de camping hebben al vaker ge klaagd over overlast van bewo ners van het enkele honderden meters verderop gelegen AZC. De inbraak in de kampwinkel van een maand geleden, waarbij drie asielzoekers op heterdaad werden betrapt, was echter de druppel die de 'emmer deed overlopen. De winkel is sinds dien verboden terrein voor asielzoekers. Burger: „Er zijn wel vaker akkefietjes geweest, maar na die inbraak is de weer stand tegen asielzoekers erg groot geworden. Het echtpaar Aeits beroept zich op het feit dat de camping privé- terrein is en ongewenst bezoek in principe kan worden ge weerd. Volgens Leo Balai van het LBR (Landelijk Bureau voor Racismebestrijding) is dit al leen toegestaan als in een regle ment vastgelegd is dat de winkel louter voor campinggasten be doeld is. Hier is geen sprake van, meldt C. Aerts. „Reglement? Ik weet soms niet eens waar de klanten vandaan komen." Balai: „Dit riekt naar discrimi natie. Als tien asielzoekers zich misdragen hebben, mag de elfde daar niet de dupe van worden. Misschien kan er zelfs aangifte worden gedaan." Burger wil geen oordeel vellen over de blokkade die Duinrand opwerpt voor asielzoekers. ..Ik wijs alleen op de consequenties. Het is mijn taak om te signale ren en mededelingen te doen." Zijn brief is absoluut niet be doeld om de winkelier terwille te zijn, benadrukt de AZC-di- recteur. „Het is een vriendelijk bedoelde waarschuwing en ze ker geen verbod. De asielzoe kers moeten zelf besluiten of ze boodschappen doen bij Duin rand of niet. Discriminatie? Als ik dat bespeur, ben ik er als de kippen bij." Afkoelingsperiode Het advies van Burger heeft ef fect: C. Aerts heeft de laatste vier weken geen AZC-bewoners meer in de winkel gezien. In tweede instantie zwakt hij de ferme woorden van zijn echtge note trouwens wat af: eenlingen wil hij niet weigeren, groepen asielzoekers wel. Burger zegt geen enkele reactie te hebben ontvangen uit het opvangcen trum. Hij spreekt van een 'af koelingsperiode' en hoopt dat de winkel binnen afzienbare tijd weer toegankelijk is voor de asielzoekers. Praten Ph. Op 't Hof van Vluchtelin genwerk Burgh-Haamstede vindt niet dat Duinrand een 'creatieve oplossing' gekozen heeft. „Beide partijen moeten meer met elkaar praten. Alleen op die manier kan onderling be grip worden gekweekt." (Advertentie) 2 weken GRATIS INTERNETTEN Bel 0113-327770 ZEELANDNET de provider die meer doei! v.an onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter mr. J.P.M. Hopmans kwalificeerde vrijdag het resultaat van een alcohol test (1215 microgram) bij een 36-jarige automobilist uit Wis- senkerke als het absolute record van het jaar. De politierechter realiseerde zich tegelijkertijd dat „een stevige drinker met dit percentage voor hetzelfde geld naar het lijkenhuis wordt afge voerd. Hoe is dit toch mogelijk", vroeg hij zich af. De politie had 21 maart dit jaar de man in Goes slingerend zien rijden. Uit een adem-analyse- test bleek dat de man ruim vijf- eneenhalf keer zoveel alcohol als de toegestane limiet in zijn bloed had. Gevangenisstraf Alle reden voor officier van jus titie mr. AS. Flikweert een ge vangenisstraf van vier weken, waarvan twee weken voorwaar delijk en een rij-ontzegging van vijftien maanden te eisen. „Dit is gewoon bizar", klonk het uit de mond van de officier. De ver dachte verbloemde zijn drank probleem niet. Bier „Ik had de hele dag bier en ook nog twee borrels gedronken. Ik kan goed met een pilsje over weg, want ik drink elke dag tien tot twaalf flesjes bier." Dit maakt hem tot alcoholist. Een gevangenisstraf zag hij hele maal niet zitten. „Als ik moet gaan zitten, dan klim ik tegen de muren op." De politierechter durfde het (nog) niet aan om de verdachte naar de gevangenis te sturen. Hoewel de Wissenkerkenaar in het verleden al eens hulp bij het ZCAD had gezocht, besloot de politierechter in verband met een nieuwe rapportage van het ZCAD de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. Van de Vlissingse musical- groep 55+ kan veel worden gezegd, maar niet dat het er aan geestdrift ontbreekt. Het gezelschap treedt met enige regelmaat op in verzor- gings- en verpleeghuizen en brengt dan uitvoeringen als 'Een dagje in Café Knus'. Daar wordt lang op geoefend en er worden mooie decors gebruikt. Van de week waren zij in Goes, in Ter Valcke. Ze arri veerden er al vroeg, want er moest veel voorbereidend werk ivorden verricht; het podium moest in orde wor den gebracht, de stoelen in de zaal gerangschikt, de prij- zentafel voor de verloting in gericht, slingers opgehan gen, de geluidsinstallatie ge test en meer van dat soort dingen. Tegen zevenen 's avonds, een half uur voor de aanvang, ivas alles gereed en zat het ganse musïcalg ezelschap, tikje gespannen, zorgvuldig geschminkt te wachten op de dingen die komen zouden. Niets stond een geslaagde voorstelling nog in de weg. De onthutsing was groot. Toen het doek openging staarden de zangers verbijs terd naar een volstrekt lege zaal. En hoe hard en mooi ze ook zongen, de stoeltjes ble ven onbezet. Op één na. Daarop had een verbaasd personeelslid van het verpleegtehuis plaatsge nomen. Zij had een agenda op schoot, een agenda van 1998. En daarin staat ge schreven: 28 mei 1998: uit voering musical. Met een blos van schaamte op de kaken schminkte het ge zelschap zich af en vertrok. Eén ding is zeker. In Ter Valc ke wordt straks een prestatie van hoog artistiek niveau ge leverd. De musicalgroep heeft ten slotte nog een jaar lang de tijd om te repeteren. van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG-De toeristen- fabriek in Zeeland draait op volle toeren. Het lijkt er wel op of iedereen op het verlossende woord van de weerman heeft zitten wachten. Na al die dagen met een gure wind uit de ver keerde hoek werd er smach tend uitgekeken naar het mo ment dat het eindelijk weer eens een beetje wilde gaan zo meren. Bij elke hogere graad temperatuur die werd voor speld door Erwin, Peter, John en hoe die vooruitkijkers nog maar meer mogen heten, gin gen in Zeeland bij de boekings kantoren de telefoons veelvul- diger rinkelen. Vanaf de oostelijke landsgrens kwam in de loop van donder dag al een lange sliert, vanwege de fietsen op het dak en niet achterop een drager als zoda nig herkenbare Duitse auto's naar dit gewest. Er werd mas saal van geprofiteerd om de oorspronkelijk katholieke feestdag Fronleichnam van donderdag te laten volgen door een extra snipperdag, zodat er een mooi lang weekeinde wachtte. Kampeerders En zo zit Zeeland nu dus met een aardig gevuld huis en is aan de kust het Duits tijdelijk tot voertaal verheven. Omdat het wat later in het voorjaar is, is in tegenstelling tot de situatie met Hemelvaart en Pinksteren, de bedrijvigheid onder de kampeerders beduidend toe genomen. Een uitstekende ge legenheid om eindelijk eens de nieuwe tent of de vouwwagen plezierig uit te proberen. Voorzitter Vermeulen van de organisatie van recreatie-on dernemers Recron maakt ge wag van 'een leuk weekeinde' en een belangstelling die 'lek ker meegenomen' is. „Maar het is niet zo dat we alle zeilen moeten bijzetten". Met name in het achterland zijn nog heel wat gaten te vullen. zeeland zaterdag 31 mei 1997 van onze verslaggeefster KLOOSTERZANDE - Als het weer wat had meegezeten, zou de toevallige gelegenheids zwemmer hebben gedacht in een Bounty-re clame te zijn verzeild. De ober, alias badmeester, waagde zich vrijdag met kleren en al in het water. Hij serveerde de badgasten vanaf een dienblad een kop koffie en een koek. Onder een grote, kleurige parasol middenin het bassin van zwembad De Hon te in Kloostefzande stonden voor de zwemmers broodjes ham en kaas klaar. Hoewel het vrij dagochtend wat frisjes was, lieten zo'n zestig dames het door het badpersoneel aangeboden ontbijtje niet aan hun neus voorbij gaan. Een attentie als deze krijg je immers niet elke dag. De trouwe zwemsters, voorzien van een strooi en hoedje, hadden voor de gelegenheid een lied gecomponeerd. Als dank voor het ontbijt. Het ontbijtzwemmen - 'eens in de vijf jaar, an ders wordt het een gewoonte' - was de eerste seizoensactiviteit van De Honte. foto Peter Nicolai van onze verslaggever Hans Heyt SCHOONDIJKE - De stichting Zeebra (Zeeland Brazilië) over weegt de lopende projecten voor de nazaten van de Zeeuwse im migranten in de Braziliaanse deelstaat Espirito Santo af te bouwen. Het bestuur van de stichting stelt dat de bevolking tegenwoordig over basisvoor zieningen kan beschikken en betwijfelt daarom of het nood zakelijk is de economische hulp voort te zetten. De stichting Zeebra werd in 1980 opgericht met het doel de helpende hand te bieden aan de afstammelingen van de Zeeuw se landarbeiders die omstreeks 1860 neerstreken in Brazilië om daar een nieuw bestaan op te bouwen. De immigranten leef den in armoedige omstandighe den in dorpjes als Holandinha, Holanda en Mangerai. Zeebra ondernam daarom verschillen de initiatieven om verbetering aan te brengen in het lot van de bevolking. In samenwerking met het Centrum voor Zending en Werelddiakonaat van de Ge reformeerde Kerken (CZWD) in Leusden zette Zeebra onder meer een geitenproject op om het eenzijdige voedingspatroon te doorbreken. Verder kregen de Zeeuwse Brazilianen de be schikking over een vrachtwa gen, zodat ze zonder de bemoei enis van tussenhandelaren hun producten konden gaan verko pen. Bevolking „De bevolking kan tegenwoor dig, mede dankzij de projecten van Zeebra, over basisvoorzie ningen beschikken", zegt J. Roest, voorzitter van de stich ting Zeebra. „Als bestuur heb ben we ons daarom tijdens een recente vergadering afgevraagd of we de projecten niet moeten afbouwen. Een definitief be sluit is nog niet genomen." De geitencentrale wordt vol gend jaar ontbonden, zodat de medewerkers voor nieuwe pro jecten kunnen worden ingezet. De dieren in de centrale krijgen een plaatsje bij gezinnen die voor de geiten willen zorgen. Vakbond De projectcoördinator in Espi rito Santo, Joao Adria Veenings laat weten dat de landarbei dersvakbond in de regio en de CZWD in Leusden twee nieuwe projecten willen opzetten. Voor de nazaten van de Zeeuwen en andere inwoners van het gebied wordt een coöperatie van gei tenhoeders opgezet. Daarnaast willen de initiatiefnemers het pakket aan landbouwproduc ten verbreden. Het is de bedoe ling niet langer vast te houden aan de traditionele gewassen maniok en bananen, maar ook citrusvruchten, kokosvruchten en meer koffie te gaan verbou wen. Informatie Roest: „Het bestuur van Zeebra weet nog niet of het die nieuwe projecten gaat steunen. We moeten ons eerst door een verte genwoordiging uit Leusden la ten informeren over die nieuwe projecten. Daarna moeten we als bestuur een besluit nemen." zie ook pagina 27 Vrachtschip botst tegen kade TERNEUZEN - Het Cyprioti sche vrachtschip Palliter (88 meter lang en 1517 brt) heeft vrij dagavond aan de Goese Ka de in het sluizencomplex van Terneuzen voor schade gezorgd. Door een foute manoeuvre bij het afmeren botste het schip te gen de kade. De schade aan de kade wordt geschat op één ton. van onze Haagse redactrice 1 Lianne Sleufjes DEN HAAG - Staatssecretaris A Nuis (Cultuur) is akkoord met de start van de Zeeuwse televi sie-omroep. Hij verdubbelt het bedrag dat de provincie ont vangt uit tientjesbijdragen en sponsoring via DELTA Nutsbe drijven. Provinciale Staten weigerden de helft te betalen van het te kort. De redder in de nood bleek DELTA Nutsbedrijven. Die sponsort de tv nu voor 3,5 ton. Aangezien dat geld nu op tafel ligt, betaalt Nuis nu ook 3,5 ton. Omroep Zeeland haalt zelf 1,4 miljoen gulden binnen: via de tientjesbijdragen en DELTA Dat bedrag verdubbelt Nuis. De staatssecretaris vult, zoals hij begin dit jaar al bekendmaakte, ook het tekort aan van twee ton. Aan dat tekort kan Zeeland weinig doen. Dat wordt veroor zaakt doordat de provincie dun bevolkt is en dus niet voldoende geld kan halen uit de omroep- tientjes. In totaal betaalt het ministerie van Onderwijs, Cultuur en We tenschappen tot en met 2001 18 miljoen gulden aan de Zeeuwse tv. Dit jaar krijgt de omroep 1,6 miljoen gulden van Den Haag. Het is de bedoeling dat de Zeeuwse televisie 1 oktober met uitzendingen begint. De komst van die tv was lange tijd onzeker. De omroep kampte met een tekort van 7 ton. Vol- gens de provincie was dat de n' schuld van Nuis. Die keurde de a' begroting niet op tijd goed. De provincie kon daardoor niet per 1 januari maar pas 1 april van dit jaar beginnen met het heffen van een tientje op de landelijke n omroepbijdrage. jP Op eigen kracht Uit die tientjes in de eerste drie maanden zou de provincie 3,5 ton binnenhalen. Daar zou dan nog eenzelfde bedrag bovenop I komen uit Den Haag. Nuis had toegezegd alle bedragen te ver- dubbelen die de provincies op 9 eigen kracht zouden ontvangen. Maar als er geen geld van de provincie lag, kwam er ook geen I Haags geld. Vandaar dat de om- roep met een tekort van zeven ton kampte. i Toeristische j wegwijzers voor Veere n van onze verslaggever ZOUTELANDE - Gedeputeer- de J. G. van Zwieten (toerisme) neemt woensdag 9 juli de nieu- we toeristische bewegwijzering 9 in een deel van de gemeente Vee- re in gebruik. De voormalige gemeente Valke- nisse nam samen met de WV e Zuid-west-Walcheren het initi atief voor een uniforme toeristi sche bewegwijzering. Vooral in KZoutelande was sprake van een enorme wirwar aan bordjes, die verwezen naar hotels, apparte menten en attracties. Valkenisse en de VW kozen voor duidelijke blauw-witte ANWB-bordjes. Behalve die M twee partijen verleende ook de provincie subsidie. Daardoor werd het voor veel ondernemers aantrekkelijk om mee te doen. De nieuwe wegwijzers zijn dui- delijk en herkenbaar. Ze zijn on- p langs opgeleverd. Mr. Pieter van Vollenhoven opende als voorzitter van het Natio naal Restauratiefonds de Middelburgse Oostkerk. van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - De Middel burgse Oostkerk werd vrijdag door mr. Pieter van Vollenho ven heropend. Voor de restau ratie van het monument zijn 21 maanden nodig geweest. Van Vollenhoven verrichtte de ope ningshandeling door het sil houet van Middelburg met de tekening van de Oostkerk te vervolmaken. Irx ernst vroeg Van Vollenhoven zich af waarom hij als voorzit ter van het Nationaal Restau ratiefonds deze eer kreeg. „Op ons fonds is geen beroep ge daan voor deze ingrijpende restauratie die ruim drieën eenhalf miljoen gulden kostte. Dat maakt deze dag wel tot een bijzondere. Het is uniek dat zelfs de voorfinanciering hier is geregeld. Aan dit Zeeuwse model kunnen ze elders een voorbeeld nemen." G.C. -de Bruijn, voorzitter kerkvoogdij Oostkerkwijk, stond in zijn toespraak stil bij het ongewenste leven in de Oostkerk. Een opmerking die een dubbele bodem inhield. Want met de oproep tot dona ties en giften 'Is er leven in Oostkerk' werd een van de eer ste kerken die na de Reforma tie voor de protestantse ere dienst is gebouwd, gered. De larven van de bonte knaagke- ver die de houten constructie van de koepel bedreigden, moesten bestreden worden. En dat is met succes gebeurd. Meteen is de kerk opnieuw ge schilderd en zijn enkele wa penschilden, die in de Franse tijd wit waren geschilderd, in oude luister hersteld. De Oost kerk straalt weer. In 350 jaar heeft de kerk stormen, blik sem, bombardementen, over- stormingen en de knaagkever doorstaan. Twee wijkdames van de Oost kerk herinneren zich dat ze drie jaar geleden schrokken van het bericht dat hun kerk op instorten stond. „Als dit je kei'k is, wil je dat dat zo blijft. Dat is uit liefde voor dit mooie gebouw. Tijdens de restauratie moesten we uitwijken naar de concert- en gehoorzaal. Dat was lastig, maar in die periode ontstond ook een hechte band. Alle kerkgangers voelden zich betrokken bij het herstel en wilden meehelpen. Wij hebben ook een stoel voor onze reke ning genomen." Na orgelspel van Freek de Kei zer, Bram Beekman en zang van sopraan Saskia Gerritsen voelde Pieter van Vollenhoven aan dat de openingshandeling verricht moest worden. „An ders wordt u nog ongerust dat ik ga pianospelen." De Oostkerk straalt weer. fotografie Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13