EPZ wil Borssele later sluiten M M Ministerie koopt nog half miljoen varkens op om stallen te ontlasten Man komt om bij botsing Poortvliet •'5 Et:9 5^' Si 4 WEKEN NAVO-ministers zijn doorlopende sabotage Dayton-akkoord zat V00E 15,- opman Van Meegen mikt op herziening Kamerbesluit Verkiezingsfraude Indonesië 366 presenteert andaag nieuwe artijleider erugkeerteams oor afgewezen sielzoekers Jan Vrijman overleden Mysterieuze dood VN'ers op Golan-hoogte ,e Pen slaat er op los Tuincentrum Middelburg Kerk Middelburg als nieuw 13 Scheepslift over de Zandkreekdam JA, Aanhoudend zonnig Zonnig en schraal weer. De maximum temperatuur rond 19 graden. De oos telijke wind 4 tot 5 Bft. De minimum temperatuur vannacht 9 graden. mmm !40e jaargang no. 128 faterdag 31 mei 1997 >sse nummers 2,50 ALLEEN ACHTER EEN GOEDE NAAM STAAT NVM ft I n onze verslaggever °jichard Hoving Eindhoven - De Eiek- ^icifceits Productiemaat- Zuid-Nederland ËPZ) legt zich nog niet leer bij de sluiting van de in in 2004. JJSWIJK - Partijleider Hans n Mierlo en partijvoorzitter >m Kok maken vandaag be- ind wie de nieuwe politiek lei- sr en kandidaat-lijstrekker m D66 wordt. in Mierlo kondigde dit voor- ar aan niet opnieuw beschik bar te zijn. Daarna startten de lidige leider en partij voorzit- r Kok een zoektocht naar zijn ivolger. Een reeks van promi- inte Democraten heeft inmid- duidelijk gemaakt geen te hebben in het politiek iderschap. Minister Wijers Economische Zaken leek )ge ogen te gooien, maar heeft c eeds gezegd niet beschikbaar 1 zijn. Eerder deze maand deed iaiPN-topman Wim Dik, begin ren tachtig staatssecretaris in Economische Zaken, het- lfde. Deze week voegde de 66-fractieleider Wolffensper- zich bij de nee-zeggers. )t de mogelijke kandidaten die n eventuele kandidatuur niet 1(ubliekelijk hebben afgewezen, >ren het Tweede-Kamerlid De •aaf en minister Borst van ilksgezondheid. ANP EN HAAG - Om de terugkeer b n uitgeprocedeerde asielzoe kers beter te laten verlopen, Drden er speciale teams van de imigratie- en Naturalisatie- enst (IND) opgericht, 'ze zogenoemde 'tei-ugkeer- waarvoor IND-mede- irkers worden opgeleid, gaan or gemeenten en vreemdelin- hndiensten aan het werk. 'eiarbij gaat het zowel om te- gkeer op vrijwillige basis als der dwang. De bedoeling is t de teams actief aan de slag an en niet wachten tot zich er- ns daadwerkelijk problemen ordoen, zoals nu het geval is diverse gemeenten met uitge- acedeerden. die uit hun ge- 'pentelijke woning moeten Ejjrden gezet. staat in de Terugkeernotitie n staatssecretaris Schmitz Justitie waarover het kabi- as* het gisteren op hoofdlijnen ,ahs is geworden. ANP „Als de aanpassingen aan de centrale zijn voltooid en over een paar jaar blijkt dat tegen la gere kosten veilig kan worden geproduceerd in een koolstofdi- oxidevrije (C02) omgeving, hoop ik dat het parlement zijn besluit herziet", zei directie voorzitter H. van Meegen giste ren tijdens de presentatie van het jaarverslag over 1996. EPZ is sinds een aantal jaren be zig met de modificatie van de centrale in Borssele. Het doel van deze 467 miljoen gulden kostende operatie is verdere verbetering van de veiligheid. De Tweede Kamer besloot eind 1995 dat de kerncentrale in Borssele in 2004 dicht moet. „Uiteraard leggen wij ons neer bij een democratisch genomen besluit, maar wij hopen nog dat het tij is te keren", aldus Van Meegen. Tijdens de presentatie van het jaarverslag merkte de EPZ- directievoorzitter op dat de vor ming van een landelijk produc tiebedrijf waarschijnlijk begin volgend jaar tot stand komt. In dit grootschalige bedrijf moeten vier regionale elektriciteitspro ducenten in Nederland samen gaan. Van Meegen benadrukte dat de vrees voor het verlies van werkgelegenheid, zoals gede puteerde J. I. Hennekeij eerder deze week liet doorschemeren, na het ontstaan van een groot productiebedrijf ongegrond is. Hennekeij suggereerde in de statencommissie economie dat de werkgelegenheid in de ko lencentrale in Borssele, met een vrije hoge kostprijs per opge wekte kilowattuur, in de toe komst kan worden bedreigd. „EPZ heeft geen enkel voorne men in die richting", aldus Van Meegen. EPZ boekte het afgelopen jaar een winst van 55,5 miljoen gul den, ruim 10 miljoen gulden minder dan vorig jaar. DELTA Nutsbedrijven, een van drie aandeelhouders van de EPZ, krijgt ruim 18 miljoen gulden van de winst uitgekeei'd. Het marktaandeel van de EPZ in de vraag naar elektriciteit uit grootschalig vermogen in Zuid- Nederland (Zeeland, Limburg en Brabant) daalde van 77.1 procent in 1995 tot 66,5 procent. Van Meegen wijt de daling van de winst en het marktaandeel aan het feit dat een aantal pro- Varkens regeerden gisteren even op het Binnenhof toen daar tweehonderd leden van de Vereniging Dierenbescherming betoogden voor het instellen van een fokverbod en noodvaccinatie. fotoRaymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De opkoopregeling voor inestvarkens en biggen in de varkenspest- gebieden is uitgebreid. Voor mestvarkens gedt een verruiming met 100.000 stuks tot in totaal boven de een miljoen. Voor big gen is de regeling opgehoogd met 400.000 beesten tot in totaal 1.6 miljoen. Dat heeft het ministerie van Landbouw vrijdag meegedeeld. De opkoopregeling is bedoeld om de over volle stallen in delen van de pestgebieden te ontlasten. De EU is akkoord met de ver ruiming. Met ingang van gistermiddag geldt in Zuid-Limburg en West-Brabant een versoepeld vervoersregime. Varkens houders mogen onder voorwaarden en al leen via dii-ecte lijnen biggen afvoeren naar mestenjen. In Brabant zijn gisteren opnieuw vijf ge vallen van varkenspest ontdekt binnen het gebied met een vervoersverbod. Het totaal komt hiermee op 222, aldus het mi nisterie van Landbouw. De actiegroepen Lekker Dier, Animal Peace en Rechten voor al wat Leeft heb ben gisteren het kort geding veiloren tegen de Nederlandse staat over het dood spuiten van zeer jonge biggen. De presi dent van de rechtbank in Den Haag was het niet eens met de organisaties dat de drastische maatregel in strijd zou zijn met bestaande wetgeving of dat het welzijn van zeug of big in het geding zou zijn. Leden van de Vereniging Dierenbescher ming boden gisteren tijdens een demon stratie op het Binnenhof de vaste Kamer commissie voor Landbouw een petitie aan waarin wordt gevraagd om een daad krachtig beleid om de vai'kenspest te be teugelen en dierenleed te voorkomen. Ze eisen een fokverbod en noodvaccinatie. De demonstratie voerde de betogers van het Binnenhof naar de Lange Vijverberg. Zij werden aangevoerd door een verklede miss Piggy en een opblaasvarken. ANP zie ook pagina 3 ductie-eenheden het afgelopen jaar te kampen had met storin gen of in revisie was genomen. Daarnaast heeft de EPZ moeten inleveren door het groter wor dende aandeel van warmte/ kracht centrales. DELTA Nuts bedrijven nam net als vorig jaar ruim 5 miljoen megawattuur elektriciteit van de EPZ af. De belasting van het milieu door EPZ werd het afgelopen jaar ondermeerverminderd doordat in de steenkolencentrale in Borssele fosforovengas van Hoechst wordt gestookt. Hier door bespaart EPZ 3 procent op de inzet van steenkool, terwijl Hoechst het gas niet meer hoeft af te fakkelen met alle milieu voordelen van dien. In de kerncentrale in Borssele ontstond in 1996 181,85 kubie ke meter laag- en middelradio- actief afval. In de loop van dit jaar gaat EPZ de mogelijkheid na om een windmolenpark aan te leggen voor de kust van Zeeuws- Vlaanderen. De overheid ver plicht EPZ om in het jaar 2020 een dusdanig aantal windmo lens in gebruik te hebben dat het opgestelde vermogen ongeveer 3000 megawatt bedraagt. Het opgestelde vermogen van de windmolens is nu 250 mega watt. AMSTERDAM - De cineast en journalist Jan Vrijman is giste ren in zijn woonplaats Amster dam overleden. Hij is 72 jaar oud geworden. Vrijman leed aan een ongenees lijke vorm van kanker. ANP zie ook pagina 3 WENEN - Twee Oostenrijkse militairen - een officier en een soldaat - bij de Verenigde Naties zijn gisteren doodgeschoten tij dens een patrouille op de Golan- hoogvlakte tussen Syrië en Isra el. Dit meldde het Oostenrijkse ministerie van Defensie. „Ze keerden niet terug op het verwachte moment", aldus De fensie. „Bij onderzoek bleek dat beide mannen op hun weg zijn doodgeschoten." Het Oosten rijkse ministerie kondigde een grondig onderzoek aan. De VN-troepenmacht Undof dient als buffer tussen de Syri sche en Israëlische legers op de Golan-hoogvlakte. De ruim duizend leden tellende troepen macht houdt sinds 1974 toezicht op een staakt-het-vuren na de oorlog in 1973. In de zone is het jarenlang rustig geweest. Zowel Israël als Syrië hebben ontkend bij het voorval betrok ken te zijn. RTR n onze correspondent les van Zweeden [rij uidi pen IJS - Een socialistische :didate voor het Franse par ient is'gisteren gewond ge- ikt bij een vechtpartij met jlen van het ultrarechtse Na- Front. Annette Peul- ,iest-Bergeal verklaarde na af- - J»p dat het de leider van de ntij zelf was geweest, Le Pen, e haar had geslagen. kn-Marie Le Pen was gisteren ar Mantes-la-Jolie getogen r3 zijn dochter Marie-Caroli- die daar kandidaat staat, te junen. Zodra hij uit zijn auto stapte, werd hij geconfronteerd met een dertigtal leden van Scalp, een militant anti-fascis tische beweging. Volgens Bernard Schreiner, woordvoerder van Annette Peulvast-Bergeal, stortte Le Pen zich onmiddellijk op de be togers. Toen hij de socialïste in het vizier kreeg, trok hij haar aan haar blouse naar zich toe en sloeg hij haai'. Jean-Marie Le Pen ontkende la ter klappen te hebben uitge deeld. Hij verklaarde in een 'hinderlaag van tweehonderd betogers' te zijn gelopen die 'ons ervan wilden weerhouden ons te verplaatsen'. (Advertentie) U wilt automatiseringsoplossingen in plaats van die eeuwige automatisermgs,0ra&/e/ne/7? n(De alerte, actieve en allround informatiseerders uit IJsselstein staan voor u klaar! 01 Surf naar Of bel http://www.ksi.nl lc T 030-6888244 Na de schermutseling moesten vader en dochter Le Pen be schutting zoeken in een café dat vervolgens werd afgeschermd door de politie. Daarop begon nen deleden van Scalp eieren en stenen te gooien. Uiteindelijk werden beide Le Pens onder dekking van hun ordedienst naar een auto geleid, die hen de stad uitreed. De politie bevestigde dat de so cialistische kandidate lichte verwondingen had opgelopen aan benen en borsten. Mantes-La-Jolie, een stad ten westen van Parijs, is een tradi tioneel bolwerk van het Natio naal Front. Mane-Caroline Le Pen heeft een gerede kans er morgen (zondag) een parle mentszetel te winnen. GPD Het wrak van de auto die tegen twee bomen botste. (Advertentie) zondag 1 juni open 11.00 - 17.00 uur. Op alle tuinplanten 25% korting!!! Herculesweg 42, Middelburg. Tel. 0118-624845. van onze verslaggeefster POORTVLIET - Bij een eenzij dig verkeersongeval in Poort vliet is vrijdagavond de dertig jarige S. H. uit de gemeente Tholen om het leven gekomen. Het slachtoffer botste met zijn auto tegen een boom aan de Bram Groenewegeweg. Hij moet op slag dood zijn ge weest. Vermoedelijk is een te ho ge snelheid de oorzaak geweest van het ongeluk. De politie kreeg rond kwart over zes 's avonds de melding dat er een ongeluk was gebeurd op de Bram Groenewegeweg. Eenmaal ter plaatse, kon het verloop van de tragische ge beurtenis worden gereconstru eerd. Het slachtoffer moet met zijn auto vanuit Poortvliet in de richting van Sint Annaland zijn gereden. Vermoedelijk is hij met te hoge snelheid een flauwe bocht naar rechts ingestuurd en is op die manier de controle over zijn auto kwijtgeraakt. Het voertuig kwam na ongeveer tachtig meter rechts naast de rijbaan in de berm terecht. Daar stond een boom waar de rechter voorzijde van de auto tegenaan botste. Vervolgens kwam het voertuig tien meter verder met de linkerzijde tegen een volgen de boom terecht, draaide daar- Voorzitter Gunawan Mohamad (foto) van het Indonesische On afhankelijke Comité van Waar nemers (KIPP) heeft gisteren gemeld dat tijdens de verkiezin gen van donderdag systema tisch onregelmatigheden zijn gepleegd. Volgens KIPP zijn bij zeker 21 procent van de stembu reaus zaken geconstateerd als intimidatie en het uit brengen van meer dan C" één stem per persoon. mmwF Mi IK' Pieter van Vollenhoven heropende gisteren de gerestaureerde Oostkerk in Middelburg. De ingrijpende opknapbeurt van het monument duurde 21 maanden. Van Vollenhoven verrichtte de openingshandeling door het silhouet van Middel burg met de tekening van de karakteristieke kerk te vervolmaken. Het zou wel eens het ei van Columbus kunnen zijn: een scheepslift over de Zandkreekdam. Met zo'n technisch hoog standje worden wachttijden voor water- en wegverkeer ver minderd en kunnen er meteen buizen voor het trans port van vers water worden aangelegd. In Wallonië JT* hebben ze al jaren ervaring met liften van schepen. stJ feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buiten land: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland 13,15,17,18,19 en 21; reportage: 25, 26, 27,29,31 en 33; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; ta fel en trend: 39; wetenschap en techniek: 40; auto, mo tor en fiets: 41, natuur: 43; sport: 45,46 en 47. foto Wim van Vossen van onze redactie buitenland SINTRA - De contactgroep voor Bosnië heeft genoeg van de im passe in dit land. De partijen moeten zich nu inzetten om het vredesakkoord van Dayton vol ledig uit te voeren, anders vol gen er sancties van de interna tionale gemeenschap. Die boodschap kregen de drie Bosnische presidenten gisteren in het Portugese Sintra van de Stuurgroep van NAVO-minis ters die toeziet op de uitvoering van het vredesakkoord (de oude contactgroep). Alle ministers beklaagden zich tijdens de bij eenkomst over het gebrek aan voortgang in het Bosnische vre desproces en met name over de onwil van alle partijen om vluchtelingen van andere volks groepen te laten terugkeren. De Duitse minister Klaus Kinkel dreigde in dat verband zelfs de financiële hulp van zijn land aan Bosnië te staken. Kinkels voorstel was een ge meenschap die vluchtelingen en verdrevenen van andere bevol kingsgroepen opneemt, te on dersteunen. Een gemeenschap, die dat weigert, krijgt, niets. „Wie weigert, wie vecht, wie apartheid predikt en afkeer zaait, blijft in de kou staan." Volgens Kinkel weigeren zowel de Bosnische, Kroatische als Servische gemeenschappen om vluchtelingen van andere be volkingsgroepen weer op te ne men. Maar hij hekelde vooral de Servische republiek in Bosnië. Minister Van Mierlo zei "doodongelukkig' te zijn over het feit dal de vervolging van de oorlogsmisdadigers stagneert. Tegelijkertijd ziet niemand de mogelijkheid om SFOR met de- (Advertentie) ze taak op te zadelen. Van Mier lo stelde voor om SFOR sterker aanwezig te laten zijn rond de plaatsen, waar de oorlogsmis dadigers zich ophouden, om op die manier hun bewegingsvrij heid te beperken. Nederland, Italië en Oostenrijk pleitten er voor dat SFOR langer in Bosnië blijft. Die missie zou in julil997 eindigen. GPD/ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: omheen en kwam tot stilstand. Nader onderzoek aan het voer tuig wees, voor zover dat was na te gaan, uit dat het geen techni sche gebreken had. Het wegdek verkeerde in goede staat en het zicht werd door niets belem merd. Om redenen van privacy en uit compassie met de familie, wilde de politie geen nadere gegevens over de identiteit van het slacht offer verstrekken. J een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: pzc, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 de PZC 'n dijk van een krant Exclusive dealer VAN WESTEN LANGE VORSTSTFAAT 98-102. 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1