Weer verdachte ladingen ontdekt Meisjes lopen niet warm voor technisch beroep Westerschelde s sterk maar niet fan elastiek Langste schip ooit in zeesluis wmM 1 Vooruitzichten kokkel vissers slecht Meer fruit uit Florida naar Vlissingse haven Ter Heide wenst geen standje bij verstek Vaterpolitie verscherpt controles schepen op Schelde-Rijnverbinding zeeuwse almanak Varkens pesten Merelgezin lift mee op vrachtwagen van onze Haagse redactrice Lianne Sleutjes DEN HAAG - De kokkelvissers schat ten dat zij de afgelopen vier jaar een schade hebben geleden van 45 miljoen gulden. Ook dit jaar zijn de vooruit zichten slecht. Vertegenwoordigers praten volgende week met het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij over de benarde positie van de kokkelvis sers. ..Er zal onderhand iets voor hen moeten gebeuren. De boeren in de veenkoloniën kregen toentertijd toch ook steun. En de situatie voor de kok kelvissers is nu ook rampzalig", som- bert secretaris Jaap Holstein van Ze- vibels kokkelsector. De strenge winters van de afgelopen jaren deci meerden het broed. Bovendien moe ten de kokkelvissers van de zaadval een bepaalde hoeveelheid laten liggen voor vogels. Deze afspraak is gemaakt met diverse natuurbeschermingsor ganisaties en het ministerie van LNV. „We hopen nog op een goede zaadval dit jaar. Op dit moment ligt er niets in de Voordelta, te weinig in de Ooster- schelde. We hopen in de Waddenzee iets te kunnen vissen. Maar als je een jaar lang geen kokkels kunt afzetten op de markt, dan prijs je jezelf eruit." De kokkelvloot is in de loop der jaren teruggegaan van 37 naar 22 schepen. Er is volgens Holstein nog geen bedrijf failliet gegaan vanwege de slechte vangsten. „Nog niet. Maar de meeste hebben ook mosselen en daarmee ging het goed. Zo hebben ze de slechte resulta ten bij de kokkels kunnen compense ren." van onze verslaggever Ben Jansen VLISSINGEN - De samenwer king tussen de havens Zeeland Seaports en Port Canaveral in Florida is van toenemende bete kenis voor de Vlissingse haven. De aanvoer van fruit uit Florida en aanpalende Amerikaanse staten stijgt fors. Vorig jaar is 80.000 ton fruit aangevoerd. Op dit moment wordt - berekend op jaarbasis - 140.000 ton in Vlis- singen aan land gezet en de groei zit er nog steeds in. Tijdens een bijeenkomst don derdag in Vlissingen, waarop Zeeland Seaports en Port Cana veral hun status van zuster-ha- vens bezegelden, glom het dan ook van de tevreden gezichten. Een tien man sterke delegatie uit Florida, bestaande uit be stuurders en directie van Port Canaveral en vertegenwoordi gers van het daar gevestigde be drijfsleven, was naar Zeeland gekomen om de banden met het Zeeuwse havenschap verder aan te halen. Zeeland Seaports heeft inmid dels al een bord naast de voor deur geschroefd waarop de rela tie met Port Canaveral fier staat vermeld. De Amerikaanse gas ten kregen zo'n zelfde bord mee voor naast hun voordeur. Het is de bedoeling dat de samenwer king nog vender wordt uitge bouwd. Met het oog daarop na men de Zeeuwse gastheren de afvaardiging uit Florida na af loop van de plechtige onderte kening van enkele oorkondes nog even mee naar Terneuzen, waarheen mogelijk een goede renstroom van forest products (hout. pulp, papier en dergelij ke) vanuit Port Canaveral kan worden geleid. Voorzitter D. J. P. Bruinooge van Zeeland Seaports greep het bezoek van de Amerikanen aan om voorlopige cijfers van de Zeeuwse havens over het eerste kwartaal van 1997 bekend te maken. In januari, februari en maart zijn in Vlissingen en Ter- neuzen 18 tot 20 procent meer goederen overgeslagen dan in dezelfde periode van 1996. En toen vertoonden de cijfers al een toename van 13 procent verge leken met het eerste kwartaal van 1995. van onze verslaggever MIDDELBURG - De provinciale commissie economie krijgt 2 juli de gelegenheid directeur R.H. ter Heide van het Provinciaal Bureau voor Toerisme persoonlijk een schrobbering te geven voor zijn uit latingen over het politie-optreden in het pinkstenveekeinde. Ter Heide kondigde donderdag aan dat hij dan voor de commissie zal verschijnen om de mening van de statenleden over hem recht streeks te vernemen. De commissie gaf er donderdag in parlementaire doch niet mis te verstane woorden blijk van weinig op te hebben met de kantteke ningen die de directeur van het Provinciaal Bureau voor Toerisme plaatste bij de actie van de politie tegen wildkampeerders. Ter Hei de: „Een standje hoor je niet bij verstek te ontvangen. Daarom ga ik naar de eerst volgende vergadering van de commissie economie om gebruik te maken van het spreekrecht. Of liever gezegd van het recht om herhaling van dat standje te vragen. Ik hoop dan ook in de gelegenheid te worden gesteld rechtstreeks mijn opvattingen over de hele affaire te kunnen geven, want ik heb de indruk dat bood schap en boodschapper met elkaar worden verward." van onze verslaggever MIDDELBURG - Het wil maar niet lukken meer meisjes voor technische beroepen te interes seren. De campagnes die meisjes naar een technische opleiding moeten lokken, sorteren geen exxkèl effect. De Zeeuwse onder - wijs-gedeputecrde L. Coppool- se is er moedeloos van gewor den. Hij liet zich dat donderdagmiddag ontvallen tijdens een informatiebijeen komst over de herschikking van vbo, mavo en vso. „Wc hebben er al zoveel in geïnvesteerd, maar als we de cijfers zien, dan zien we geen resultaten", mopperde de gedeputeerde nog even door. In het middelbaar beroepson- denvijs (mbo) kiest 30 procent van de jongens voor techniek. Bij de meisjes is dat nog steeds maar 6 procent. Woordvoerder H- de Jager van het landelijk procesmanagement voortgezet onderwijs kon de gedeputeerde een lichtpuntje wijzen. „Het kan wel. maar dan moet je de emancipatiegedachte even ver geten. Als je meisjes apart on derwijs geeft, blijk je wel te kunnen scoren." Een school in Dedemsvaart, die speciaal, een technische meisjesklas samen stelde, heeft dat volgens hem bewezen. Coppoolse riep het bedrijfsle ven gisteren op mee te denken over manieren om het voorbe reidend beroepsonderwijs (vbo) aantrekkelijker te maken. Hij zelf zette al wat suggesties op een rijtje: een bredere oriënta tie,. brede vakkenpakketten, nieuwe technologieën, het op minder jeugdige leeftijd laten maken van een beroepskeuze, verbetering van het slechte ima- Autodief rijdt krantenbezorger België dood SINT JANSTEEN - Een 25-ja- rige Belgische krantenbezorger op de fiets uit Wachtebeke is donderdagmorgen omstreeks 5.00 uur om het leven gekomen toen hij in zijn woonplaats werd aangereden door een rode Peu geot 505 stationcar. De auto was eerder die nacht gestolen in de Hoofdstraat in Sint Jansteen en was eigendom van een 52-jarige inwoner van dat dorp. De onbekende dief liet de rode Peugeot achter op de plaats van het ongeval en koos zelf het ha zenpad. De politie in Hulst is op zoek naar getuigen van het on geval en/of mensen die iets ver dachts hebben gezien in de Hoofdstraat in Sint Jansteen. De eigenaar had de wagen woensdagavond omstreeks 22.30 uur geparkeerd in de straat. Ze zaten samen voor de tele visie, op de bank bij opa en oma in Terneuzen. Ze ivaren druk in gesprek, Charissa (7) en Leonie (5). Over een dode vogel en over gemorste limo nade. En natuurlijk over die pop met één arm. Plotseling stokte het ge sprek. De televisie toonden enge beelden van varkens die met een grijper in een opleg ger iverden geladen. Niks voor kinderen dus. De twee keken ademloos. Toen de beelden verdwenen, keerde Leonie als eerste te- I rug op aarde. „Dat waren j| gekke koeien, die varkens I pestten", wist ze absoluut ze- ker. Charissa schudde het B hoofd. „Waarom pesten ze I die varkens toch", vroeg ze I zich hardop af. Op dat moment keerde opa, I toch alweer de zeventig ge- I passeerd, terug in de kamer. I En die kreeg te horen: „Ze I mogen alleen hele oude var- I kens pesten. Dan mogen ze I doodgaan. Net als oude opa's I en oma's." fan onze verslaggever laap van de Sande [RUININGEN - De waterpoli- ie intensiveert de controles op ervoer van gevaarlijke stoffen ver de Schelde-Rijnverbin- ting naar aanleiding van her- aalde vondsten aan boord van uwcombinaties. Tijdens ïxach- elijke controles de afgelopen agen ontdekten ambtenaren de P84 bij transporten van intwerpen naar Rotterdan en fice-versa opnieuw containers net gevaarlijke stoffen, waar- an documentatie ontbrak en raarvan de schippers boven- lien niet wisten waar ze in het aim waren opgesteld en wat er- zat. \o werden op de bijna 200 meter ange Belgische duweenheid Zodiac twee containers aange- roffen waarvan de documenta- ie ontbrak. Het betrof een ransp ortvan22.800kg gevaar- ijke stof van de klasse 4.3, die irandbare gassen ontwikkelt odra ze met water in contact omt. lij tend )e andere container was gela- en met 13.000 kg alcoholen, en brandbare stof met een lampunt tussen de 23 en 61 raden. Deze stof kan giftig en ijtend zijn. )e schipper wist zelfs niet waar eze containers in het ruim tonden en kon dat ook niet bij enadering aangeven, iovendien bleek dat een deel an de voor de Zodiac bestemde containers in Antwerpen in een andere lichter was gegaan, die eveneens Rotterdam als be stemming had. Andere overtredingen werden geconstateerd aan boord van de duweenheid Camaro die even eens ondexweg was van Antwer pen naar Rotterdam. De twee duwbakken die de Camaro ver voerde waren beide geladen met containers. Ook hier werd een transport on derschept van 19.900 kg acrylic acid, een gevaai'lijk bijtend zuur. Aan boord van beide sche pen bleken de gevaarlijke con tainers niet apart op het stuw- plan te zijn aangegeven. Renne De politie ondei'zoekt wie ver antwoordelijk is voor het ont breken van de belangrijke in formatie en maakt daarvan proces-verbaal op. Waar het ontbreken van dergelijke be- langi-ijke infoiTnatie toe kan lei den is afgelopen vooi'jaar geble ken toen containers van de duweenheid Renne te water raakten op het Schelde-Rijnka- naal en pas na lang zoeken kon worden aangegeven welke stof fen in de containers zaten. Afval Er werden ook aanzienlijke par tijen afval aangetroffen. Zo werd aan de grens een partij af val tegengehouden die zonder de vereiste documenten en ge- leidebrieven op weg was van Rusland naar Duitsland. Bij ad- an onze verslaggever larmen van der Werf HDDELBURG - De VVester- chelde is een sterk natuurge- ied. De Westerschelde kan veel ebben en weet zich ook rede- jk aan te passen aan nieuwe mstandigheden, maar de vraag hoe lang nog? Onderzoekers an het Rijksinstituut voor Kust n Zee (RIKZ) die meewerkten het onderzoeksproject ostwest naar de Westersclxel- e, blijven het antwoord schul- ig. „Er is ergens een grens, laar wij weten niet wanneer ie is bereikt." Inno van Kleef, Jon Coosen en acques Vroon px-esenteerden eze week bij Rijkswaterstaat Middelburg het eindrapport an het project Oostwest. Dat roject is opgezet om de kennis vei- de Westerschelde te vergro- ïn en Rijkswaterstaat handva- ïn te geven voor het beheer van e enige nog open zeearm in het lelta-gebied. De titel van het apport heeft veelzeggend een raagteken: Westerschelde, tram of struis? 'it het eindi-appoid komt de Westerschelde vooral als een terk natuurgebied naar voren, at veel kan verdi'agen. Grote ukken zijn eeuw na eeuw inge- oldei-d,totin 1976 (890 hectare chor en slik bij Ossendrecht). 'oor die inpolderingen is de be wegingsvrijheid van het water terk ingeperkt. 'mstens zo ingrijpend zijn de oortdurende baggei-werken in e Westerschelde om de haven an Antwerpen bereikbaar te ouden. Tussen 1970 en 1975 is :n eerste verdieping uitge- oerd. De hoofdgeul van de 'esterschelde is mede door die «dieping vastgelegd. Zeker •n oosten van Hansweei't zit er auwelijks nog beweging in. tram 'een natuurlijke Westerschel- zou dat anders zijn. Wind, ater, getijstromingen en zand- •rplaatsingen zouden de Wes- rschelde vormen. Ten oosten an Hansweei-t is de Wester- ;helde niet meer sti'uis, maar ram. De dynamiek is eruit en aarmee het vextmogen zichzelf herstellen. Onderzoeker toon: „Het is niet erg als er kor afslaat, als er maar jong hor bijkomt. Dat gebeurt niel -er. waardoor de Westerschel- - minder veelzijdig wordt." De Westerschelde is minder dy namisch geworden. Grootscha lige verandeiïngen, zoals de verplaatsing van geulen, doen zich alleen nog in het westelijk deel vooxt Genoemd wordt de vorming van de Schaar van Spijkerplaat in het mondings- gebied van de Westerschelde. Opmerkelijk is dat deze structu rele veranderingen tot op heden nauwelijks invloed hebben op 'hogei'e organismen', op vogels en rissen. Het gaat zelfs goed met de meeste vogelsooxden in de_ Westex'schelde. Alleen de duizenden duikereenden zijn verdwenen. Dat heeft waar schijnlijk te maken met het ver dwijnen van hun voedselgebie- den, de natuurlijke mossel- en kokkelbanken in ondiep water, in de Braakman en het Sloege- bied. „Die bewegingen zijn zo inge wikkeld", verklaart Rijkswa- - terstaat-medewerker Coosen. „Het gaat veelal om trekvogels. Hun aantallen kunnen door zo veel omstandigheden beïnvloed worden. Feit is dat de voedsel rijke, slibrijke gebieden in de Westerschelde zijn afgenomen. Zandplaten groeien. Daai'op ontstaan wel weer slibrijke ge bieden met veel bodemdieren. maar dat is onvoldoende om het eerdere verlies te compenseren. We weten niet hoe zich dit.ver- der ontwikkelt. Er kan opeens eengx-ens zijn bereikt." Veiligheid Verrast zijn de ondei'zoekers door de ontwikkeling van de hoogwaterstanden in de Wes terschelde. Het water stijgt er sneller dan op de Noordzee. De Westerschelde is nauwer gewor den. Door verruiming van de vaargeul kan het water ook sneller naar binnen. Het hoog water is in vei'gelijking met 1895 gemiddeld veertig minu ten eerder in Antwerpen. Vroon: „Er is geen sprake van een acuut veiligheidsprobleem. Met Vlaanderen moeten wij wel naar een oplossing zoeken.Zo als Rijkswaterstaat ook van plan is met Vlaanderen een lan- ge-tei-mijnvisie op het Schelde- gebied te ontwikkelen. En de komende verdieping wordt nauwlettend gevolgd. Coosen vat samen. ..Vei'gelijk de Wes terschelde met een symfonieor kest. Als daar geregeld delen van uitvallen, gaat de muziek op den duur schraal klinken." van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - Voor de bootlieden was het een routineklus. Die paar nxeter meer bracht hen niet van slag. Maar oixder het pu bliek - ruim honderd mensen waren getuige van 'het moment' - was de opwinding groot. En de haveixbestuurders van Gent bouwden zelfs een feestje rond, wat zij bestempelden als 'een ixxijlpaal voor de haven van Gent'. Donderdagavond tegen acht uur manoeuvreerde de Italiaanse bulkcarrier Ui'sa Major probleemloos de zeesluis van Terneuzen in. De mammoet, geladen met 60.000 ton kolen voor staalbediijf Sidmar in Gent, werd daarbij geassisteex-d door drie Union- sleepboten en een sleper van Willem Mullei-. Het was met 259 me ter en één centimeter- het langste zeeschip dat ooit schutte via de zeesluis. Na jarenlange smeekbeden van Gent en Sidmar besloot rijkswaterstaat de regels voor het gebruik van de zeesluis te vei-- so.epelen. Waterstaat liet de teugels vieren nadat Vlaanderen had voldaan aan één belangrijke voorwaarde: het wegbaggeren van de slibdrempel tussen dekanaalbrug bij Sas van Gent en de grens bij Zelzate. Nu die klus is geklaard, heeft rijkswaterstaat de maximum-lengte voor schepen verhoogd van 256 naar 265 me ter. Die schepen moeten nog maar aan enkele voorwaarden vol doen: ze moeten gebruikmaken van het sluisnadei-ingssysteem en ze dienen gebruik te maken van een erkende roerganger. Maar de aanvankelijk voorgeschreven extra sleepboothulp is nu ver vallen. Stunt De maximum-breedte blijft overigens gehandhaafd op 34 meter (de Ursa Major is 32.31 meter) en de maximum-diepgang op 12.25 meter. Om die diepgang te bereiken, moest de Italiaanse bulkcarrier in de Put van Terneuzen eerst 18.000 ton kolen over slaan in lichters. De havenautoriteiten van Gent hieven donderdagavond aan boord van het stadsjacht Jacob van Artevelde het glas. Sidmar spaart dankzij de versoepeling van de regels op jaarbasis ruim acht miljoen gulden aan transportkosten uit. De bootman op de sluismuur in Terneuzen: „Ach, misschien hebben we nooit lange re schepen gehad, maar in ieder geval wel bredere. Dit is gewoon een publiciteitsstunt van rijkswaterstaat." De sluispassage van de Ursa Major werd door honderden mensen gadegeslagen. Zaterdagavond keert de bulkcari'ier terug naar zee. foto Charles Strijd ministi-atieve afhandeling van de ladingspapieren bleek voorts dat een partij afval van 90.000 kg (verpakt in vijf containers) door de mazen van het net was geglipt. Het spul was inmiddels ovei'ge- laden in een zeeschip en is nu onderweg naar de Filipijnen. Tegen de Belgische aanleveraar van het afval wordt proces ver baal opgemaakt. van onze verslaggever HANSWEERT - Vrachtwagen- chaxiffeur H. Polderman van het gelijkxxanxige Haxxsweertse ber- gixxgsbedrijf ïxeeml vreemde lif ters mee. Al een tijdje reist een merel exx haar twee jongen mee op de braxxdstoftank, waax-op moe der een nest heeft gebouwd. Zo heeft het merelgezin al retourtjes Brugge, Gexxt en Maasxneclxelen achter de rug. „Het vogeltje blijft ïxetjes zitteix tot ik weer terugben. Ze is er niet afgewaaid exx laat zich ook niet verjagen door het motorlawaai." Polderman is begaan met het prille leven. Sinds hij zijn liftex's heeft ontdekt, probeert hij de vrachtwagen zo min mogelijk te gebruiken. Als het even kan. huurt hij een vrachtauto. Toch had hij donderdag geen keus. In spectie van het nest leerde dat moeder was gevlogen, waar schijnlijk op zoek naar voedsel. Polderman moest daarom het nestje op het bedrijfsteiTein ach terlaten. „Toen ik terugkwam, miste ik één van de jongen. Een kat natuurlijk, dachten we. Maar na wat zoeken, vonden we het beestje. We hebben het terugge legd en moeder is inmiddels ook teruggekeerd.'" Poldex-man heeft de familie merel weer op haar ver trouwde brandstoftank gezet. Hij laat ze met x-ust tot de jongen uit vliegen. „De natuur is mooi en als ik een beetje kan helpen, doe ik dat." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 9