Kleine uitbreiding NAVO Blair en Clinton in de aanval op werkloosheid PZC Bom verwoest Franse McDonald's Alsof de Stratus al niet speciaal genoeg was... Chirac vergeet principes Spanning Sierra Leone loopt op Denktank wil klonen van dieren toestaan IHC haalt ondanks handelsruzie order van China binnen buitenland God zij met ons niet op euromunt Hongarije, Polen en Tsjechië als eerste tot organisatie toegelaten Opbrengst van >oudtruc niet naar schatkist Rampscenario bij maken van Titanic-film JAN HOP CHRYSLER JEEP GOES Airbag voor motorfiets Slaan Deense kinderen strafbaar Bulgaarse wijn voor Duitse tv Bloedig bewind in Texas Oudste Europeaan in Spanje Congo in 1999 naar de stembus vrijdag 30 mei 1997 BRUSSEL - De nieuwe Europese eenheidsmunt euro zal geen randschrift krijgen, zoals het Neder landse 'God zij met ons'. Om de acht verschillende muntjes echter herken baar te houden voor blin den worden aan de zijkan ten brede of smalle ribbels aangebracht. Ook zal de grootte van de munten zo veel mogelijk verschillen. Dat blijkt uit een compro misvoorstel van de Euro pese Commissie, dat gis teren is bekendgemaakt. Bij invoering van de munteenheid voor het pu bliek, in januari 2002, ko men er munten in omloop van een, twee, vijf, tien, twintig en vijftig cent en een en twee euro. Om de munt herkenbaar te hou den voor blinden wilde minister Zalm van Finan ciën het randschrift be houden. Op behoud van het randschrift was ook aangedrongen door de SGP-fractie in de Tweede Kamer. ANP BONN - De opbrengst van de herwaardering van de goud voorraad van de Duitse centrale bank zal niet worden gebruikt om het begrotingstekort te ver minderen. „Geen enkele mark zal naar de begroting worden gesluisd", zei gisteren de Duitse minister van Financiën Theo Waigel. Waigel trekt zich kennelijk wei nig aan van de kritiek van de Bundesbank. Hij noemde de plannen noodzakelijk. De mid delen gaan naar een fonds waar uit de kosten van de Duitse een wording worden gefinancierd. Het was de bedoeling dat de her waardering in 1999 gebeurt, met goedvinden van de Bundes bank. Door het herenigings- londs te spekken zou echter geld vrij kunnen komen dat Bonn no dig heeft voor vermindering van iet begrotingstekort. De Duitse goudreserve van 95 miljoen ounce staat nu voor 13,7 miljard mark op de balans van de Bun desbank. RTR/DPA van onze correspondente Aly Knol SINTRA - De eerste uitbrei dingsronde van de NAVO zal zeer waarschijnlijk beperkt blijven tot drie landen: Honga rije, Polen en Tsjechië. De animo voor het Frans-Belgische voor stel om Roemenië op te nemen en voor de Italiaanse wens om buurland Slovenië toe te laten, was gisteren in het Portugese Sintra tijdens de bijeenkomst van de zestien NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken niet bijster groot. VS-minister Albright legde er grote nadruk op dat de toetre ders eerst een gedegen examen democratie en respect voor de mensenrechten moeten hebben afgelegd voor ze mogen dromen van het lidmaatschap. „De NAVO moet alleen die nieu we democratieën toelaten die zowel de hoogste horden van de (democratische) hervorming hebben genomen als hebben aangetoond dat ze volledig zijn opgewassen tegen de verplich tingen van het lidmaatschap", aldus Albright. „De NAVO is geen leerschool. Dat zou onze alliantie verwateren. Het zou onze parlementen in staat van alarm brengen." Drie Volgens waarnemers willen de Verenigde Staten niet koste wat kost aan een eerste uitbreiding met drie landen vasthouden, maar ze zouden drie wel 'het meest hanteerbare aantal' vin den. Ook de Britse minister Co ok liet er nauwelij ks twij fel over bestaan dat de eerste uitbrei ding van geringe omvang zal zijn. Minister Van Mierlo zei dat de beslissing drie of vijf nog hele maal open is. Ook Nederland heeft nog niet besloten, maar lijkt naar vijf te neigen. Volgens Van Mierlo hoeft een nieuw NAVO-lid niet meteen 'perfect' te zijn op alle gebieden. „Er gaat ook een opvoedende en stimule rende werking vanuit als je lid wordt van de NAVO", zei hij in Sintra Latijnse taal Frankrijk, dat in Sintra slechts door zijn NAVO-ambassadeur werd vertegenwoordigd, dringt nog steeds sterk aan op toela ting in de eerste ronde van Roe menië. Het is het enige land in Midden- en Oost-Europa waar een Latijnse taal wordt gespro ken. Frankrijk zou zelfs hebben gedreigd om de toelating van Tsjechië te blokkeren als het zijn zin niet krijgt. Enkele waarnemers in Sintra hielden het erop dat Parijs voor al uit is op wisselgeld in de voortdurende discussie over de vraag of het toekomstige zuide lijke commando van de NAVO over het Middellandse Zee-ge- bied in Amerikaanse handen blijft of in Franse zal overgaan. De Duitse minister Kinkel drong er op aan met name ten behoeve van de drie Baltische staten Estland, Letland en Li touwen een speciale verklaring aan te nemen waaruit blijkt dat geen enkel land voor eeuwig van het NAVO-lidmaatschap is uit gesloten. Die vraag is actueel, omdat Rusland tegen NAVO- deelname van voormalige Sov jet-republieken is. GPD BORDEAUX - Franse rechercheurs zoeken naar sporen tussen het puin na een bomaanslag op een vestiging van het hamburger- concern McDonald's in het Frans-Baskische Saint-Jean-de- Luz. Er vielen geen slachtoffers. Het restaurant werd vrijwel helemaal verwoest door de bom, die bestond uit een gasfles voorzien van een ontstekingsmechanis me. Die methode wijst gewoonlijk op betrokkenheid van de Bas- kische afscheidingsbeweging Iparretarrak. Niemand heeft nog de verantwoordelijkheid opgeëist. Een eerdere aanslag op het restaurant, in 1995, werd door Iparretarrak opgeëist. foto Bob Edme/AP van onze correspondent Hans Gelei jnse 2: LONDEN - Het korte kennis makingsbezoek dat de Ameri kaanse president Clinton giste ren aan de Britse premier Blair bracht heeft een gezamenlijk offensief tegen de werkloosheid iu de wereld opgeleverd. Clinton zal op de G7-top van de rijke industrielanden in Denvèr volgende maand plannen ont vouwen om vooral de jeugd werkloosheid aan te pakken, kondigde hij aan tijdens een iei personferentie in de rozentuin van Blairs ambtswoning. De Britse premier neemt vol gend jaar het voorzitterschap van de G7 van Clinton over en er: rei zich te zullen inzetten voor ja: verdere realisering van het gis teren slechts in algemene be woordingen aangekondigde Clinton-programma Blair en Clinton benadrukten hun overtuiging dat er geen spanning bestaat tussen de 'spe ciale relatie' die de Verenigde Staten en het Verenigd Konink rijk met elkaar hebben en de be trekkingen tussen Engeland en Europa. Oproep IRA Als om te onderstrepen dat Was hington veel meer dan onder de Conservatieve regering bereid is tot steun aan Londen, kwam Clinton met zijn duidelijkste aansporing tot nog toe aan het adres van de IRA „Ik roep de IRA op de wapens voorgoed neer te leggen", aldus Clinton. Er moet, zo ondersteunde hij de Britse opvatting, een ondubbel zinnig staakt het vuren komen voordat Sinn Fein, de'politieke beweging van de IRA kan deel nemen aan de vredesonderhan delingen over Noord-Ierland, die volgende week worden her vat. Beide leiders gaven gisteren overigens niet aan welk tijd schema zal worden gehanteerd voor toelating van Sinn Fein na een IRA-staakt het vuren. De twee overlegden ook over Bosnië. Clinton liet doorsche meren dat Amerika eventueel bereid is langer dan tot volgend jaar juli deel te nemen aan de vredesmacht in Bosnië. Volgens Engeland en een aantal andere Europese landen moeten voor terugtrekking eerst de vredes akkoorden van Dayton volledig in praktijk zijn gebracht. GPD NEW YORK - De duurste film aller tijden komt met grote ver traging in de Amerikaanse bio scopen. De makers van het spektakel over de ondergang van het schip Titanic kampen met technische problemen. Het blijkt onmogelijk de specia le computereffecten te voltooien voor de aanvankelijk geplande 4 juli, de voor premières aan trekkelijke Amerikaanse Onaf hankelijkheidsdag. In verband met de gigantische kosten, in middels tweehonderd miljoen dollar, werken de studio's Fox en Paramount samen aan de film. DPA Een uit Sierra Leone geëvacueerde vrouw valt op het vliegveld van Beiroet huilend familieleden in de armen. Ali Mohamed/AP (Advertentie) CHRYSLER STRATUS SX LEASE F 995,- van onze redactie buitenland FREETOWN - De spanningen in de hoofdstad Freetown van Sierra Leone zijn gisteren, vier dagen nadat de militairen de macht grepen, verder toegeno men. Internationale hulporga nisaties maakten een begin met de evacuatie van buitenlanders. Nigeria liet via de staatsradio weten de verdreven president Ahmed Tejan Kabbah en zijn re gering te steunen. In de Nigeriaanse verklaring werd coupleider majoor Koro ma opgeroepen onderhandin- gen te beginnen over de terug keer naar de kazerne. Nigeria, dat deze week honderden extra soldaten naar Sierra Leone stuurde, sluit militair ingrijpen niet uit als de coupplegers de macht niet overdragen. Evacuatie De Verenigde Naties en het In- ternatioanale Rode Kruis brachten woensdagavond al en kele honderden mensen, onder wie stafmedewerkers en hun ge zinnen, over naar Conakry in De Chrysler Stratus is al zeer compleet: o.m. twee airbags, airco, elektrische ramen en een 2,0 liter 16V motor of een 2,5 liter V6 motor met automaat en Autostick. Vanaf f 49.995,- (lease al vanaf f 995,- excl. een op uw wensen toegesneden verzekering) heeft u nu een speciale Stratus SX met donkerblauwe metallic lak, luxe grille en lichtmetalen velgen. Dat maakt uw Stratus nog exclusiever. En uw voordeel is zo'n f 2.400,-. Chrysler Afgebeeld Chrysler Stratus SX 49 995,-. Pnjecn incl B.T.W., af importeur. (op basis van 48 mod en 20.000 km, cxcl. B.T V verzekering en brandsto Chrysler Import Holland 8 V. «cl. kosten rijklaar maken en Chrysler Lease, tel 0347 - tel 0347 36 34 00. Chrysler Dodge Jeep Dealer voor Zeeland Dirk Dronkerssveg 18, Poel III, Tel.: 0113-250858 van onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Een citaat van Chi rac, president van Frankrijk: „Als de tweede ronde van de verkiezingen de boodschap van de eerste ronde bevestigt, moet de president daar zijn conclusies uit trekken. Het is in het belang van Frankrijk om gesprekspartners niet met een zekere dubbelzinnigheid tegemoet te treden." Frankrijk leeft dezer dagen tussen beide rondes van de parlementsverkiezingen. Als de boodschap van de eerste ronde zondag wordt beves tigd, raakt Chirac zijn meer derheid in het parlement kwijt. En ja, hij moet dan met de socialist Jospin aan zijn zij de naar de top in Amsterdam. Dus zal Chirac na 24 maanden als president aftreden als hij zondag verliest?Nee, want het citaat dateert uit 1993, toen Chirac nog oppositieleider was. En de president die moest aftreden, heette Fran cois Mitterrand. De enige president die ooit af trad nadat zijn kompanen parlementsverkiezingen had den verloren, was De Gaulle. Maar vast staat dat Jacques Chirac die gaullistische tradi tie niet hoog zal houden. Een ander citaat van Chirac: „De macht van de president over het buitenlands beleid is legitiem wanneer deze de meerderheid (in het parle ment) achter zich heeft. Is dat niet het geval, dan heeft hij die macht niet." Het citaat was uit hetzelfde wijnjaar, het jaar waarin de socialist Mitterrand werd op gezadeld met een rechts parle ment. Het was een uitspraak waarvan Chirac thans, nu de rollen zijn omgedraaid, onge twijfeld betreurt dat hij haar gedaan heeft. Of liever nog: het was een uitspraak waar van hij vergeten zal zijn dat hij haar ooit heeft gedaan. Te midden van Jeltsin, Clin ton Kohl, Blair en anderen was Chirac dinsdag het stra lende middelpunt van Frank- rijks buitenlandse beleid. In 1993 was president Mitter rand dat middelpunt, toen hij aan de vooravond van de ver kiezingen overleg voerde met Clinton en Jeltsin over een diepe crisis in Rusland. Als op positieleider begreep Chirac toen reeds wat de televisie beeldenvan een president om ringd door de grootsten der aarde voor de populariteit van die president konden beteke nen. Hij zei toen: „Op enkele dagen voor de verkiezingen, is dat (een top met Clinton en Jeltsin) een gedrag dat van weinig respect-getuigt voor de kiezers en voor de democratie. Het is onzedelijk ge drag. "GPD MILAAN - In Italië is een 'airbag' voor motorfietsen en scoo ters ontwikkeld. Het gaat om een soort zwemvest voor de bestuurder, dat zich bij een val razendsnel met kooldioxide opblaast. Het activeert zichzelf als de motorfiets of scooter meer dan 45 graden over helt. De airbag is vooral bedoeld om rugletsel te verminderen, verklaarden ingenieurs van de Technische Universiteit in Mi laan gisteren. Het vest weegt 200 gram. DPA KOPENHAGEN - Deense ouders die lichamelijk geweld ge bruiken tegen hun kinderen, zijn binnenkort strafbaar, ook als ze een oorvijg of een 'corrigerende tik' uitdelen. Het Deen se parlement sprak zich gisteren met een meerderheid van een stem uit voor afschaffing van het tuchtigingsrecht. De oppo sitie was tegen. Minister van Justitie Frank Jensen zei dat hij niet verwacht dat er door het verbod een stortvloed van rechtszaken tegen ouders aankomt. Denemarken is het laatste van de Scandina vische landen dat het slaan van de kinderen verbiedt. DPA SOFIA - Een vrachtwagen met Bulgaarse cabernet sauvignon in ruil voor 46 uur Duitse televisieprogramma's. Dat is de af spraak die de Bulgaarse televisie en de Duitse zender MDR vorig jaar maakten, omdat de Bulgaren kampen met chro nisch geldgebrek. Zo betaalde de Bulgaarse tv maar vijf mark voor een minuut Duitse tv in plaats van zeventig. MDR heeft de wijn vlak voor de kerstdagen aan haar mede- werkers verkocht, zo vertelde het hoofd van de filmafdeling van de Bulgaarse tv, Valdimir Ignatovski, gisteren. Het wijnarrangement is kennelijk goed bevallen, want de onder handelingen over nog zo'n ruil zijn al bijna rond. AFP WASHINGTON - Als de Amerikaanse staat Texas in hetzelf de tempo doorgaat met het executeren van veroordeelde cri minelen als de afgelopen maanden, zal deze staat zich in het rijtje landen als Iran, Irak en Saudi-Arabië plaatsen waar per maand zes of meer keer de doodstraf wordt voltrokken. Dat heeft de Amerikaanse afdeling van de mensenrechtenorga- nistie Amnesty International verklaard. Gisteren werd in Texas de wegens moord veroordeelde Robert Maden geëxecuteerd; de achtste executie deze maand en de zestiende sinds het begin van het jaar in de zuidelijke staat. Behalve Chinadat elke maand tientallen keren de doodstraf voltrekt, zijn er maar een paar landen, waaronder Iran, Irak en Saudi-Arabië, waar zes of meer mensen per maand worden geëxecuteerd", aldus een verklaring van Amnesty. AP MADRID - Een groep Spaanse wetenschappers heeft gisteren de ontdekking gepresenteerd van de 780.000 jaar oude resten van een jongen, volgens hun tot nu toe de oudste Europeaan. Volgens José Maria Bermudez de Castro van het Natuurmuse um van Natuurwetenschappen in Madrid gaat het om een nieuwe soort, homo antecessor gedoopt, die de gemeenschap pelijke voorouder is van de moderne mensheid en van de Ne- andertaler. De Spaanse paleoantologen ontdekten de resten van de jon geman met verrassend moderne gelaatstrekken tijdens uit gravingen in een grot in de Centraal-Spaanse Atapuerca-ber- gen. De kaken en wenkbrauwen van de menselijke resten daarentegen vertonen overeenkomsten met de uitgestorven Neandertaler. Deze unieke combinatie van kenmerken leidde tot de veron derstelling dat een nieuwe soort is ontdekt. RTR/DPA het buurland Guinee. Een vlieg tuig van Middle East Airlines haalde 242 buitenlandse bur gers op, voornamelijk Libane- zen, en bracht ze naar Beiroet. Frankrijk heeft zijn burgers in Sierra Leone opgeroepen te ver trekken en een Amerikaans oor logsschip ligt voor de kust voor het geval wordt besloten tot een evacuatie van Amerikanen uit Freetown. Vooralsnog wijst niets er echter op dat de coupplegers van plan zijn de macht vrijwillig af te staan. AP van onze redactie buitenland DEN HAAG - De adviesgroep voor ethiek en biotechnologie van de Europese Commissie wil het klonen van dieren onder strikte voorwaarden toestaan. De groep heeft dit gisteren in Den Haag bekendgemaakt. De Group of Advisers on the Ethical Implications of Bio technology (Gaeib), die onaf hankelijk van de Europese Commissie opereert, is door commissievoorzitter-Santer aan het werk gezet na de bekendma king van de geboorte van het ge kloonde schaap Dolly in Schot land. Volgens de Gaeib is het klonen van dieren ethisch aanvaard baar als het genetische en psy chologische gegevens oplevert en de resultaten worden ge bruikt voor medische doelein den. Voorwaarden zijn wel dat de autoriteiten streng toezicht houden en het welzijn van de dieren niet in gevaar komt. Ook moet er bij het klonen op wor den gelet dat niet teveel dieren met dezelfde genen worden ont wikkeld. De Gaeib oppert zelfs dat dieren zodanig genetisch gemanipu leerd moeten kunnen worden dat hun organen en weefsels ge schikt zijn voor transplantatie bij mensen. In Engeland probe ren wetenschappers nu al var kensorganen geschikt te maken voor dat doel. Het klonen van mensen stuit bij de adviescommissie wel op be zwaren. Genetische manipula tie van een menselijk embryo wijzen de adviseurs weliswaar niet a priori af, 'maar dan moe ten onderzoekers het embryo niet terugplaatsen in de baar moeder', vindt commissielid en bioloog dr. A McLaren. „Wever oordelen dan ook elke vorm van klonen waarbij een mens wordt geboren met genen van een an der persoon.ANP KINSHASA - De nieuwe machthebber van de Democra tische Republiek Congo, Lau rent Kabila, heeft gisteren na de eedaflegging als staatshoofd aangekondigd dat in april 1999 verkiezingen worden gehouden. Voor aanvang van de plechtig heid vond er in het stadion een betoging plaats van studenten die riepen om democratie én om hun studiebeurzen. Soldaten beëindigden de beto ging zonder geweld, wel voer den zij studentenleiders af. RTR/AFP/DPA van onze correspondente Yvonne van der Heijden PEKING - IHC Holland in Slie- drecht heeft ondanks de slepen de handelsruzie met China een order in dat land geboekt ter waarde van ruim 30 miljoen gulden. De Chinezen hebben twee baggerschuiten besteld uit de 'Bever'-serie. In de order zijn bovendien een sleepboot en een ankerboot begrepen die ge bouwd zullen worden door Da- men Shipyards in Gorichem. Een van de baggerschuiten zal in China worden gebouwd. De boten zullen worden ingezet voor de verbetering van de kust van het zuidelijk gelegen, tropi sche eiland Hainan. „Dat ge bied heeft elk jaar veel last van orkanen waardoor de kust veel schade oploopt. De Bevers zul len worden gebruikt om de af kalving van de kust tegen te gaan en de stranden op te hogen. Bovendien zal de drinkwater productie worden verbeterd", aldus de IHC-woordvoerder, Voor de order wordt een beroep gedaan op de zogenaamde Oret- subsidiepot van het ministerie van Ontwikkelingssamenwer king in Den Haag. De Oret-rege ling betekent dat van het aan koopbedrag 40 procent door de Nederlandse overheid wordt geschonken en slechts 60 pro cent commercieel gefinancierd dient te worden. Voor de periode 1995 tot 2002 heeft minister-president Kok heeft tijdens zijn bezoek aan China in de zomer van 1995 in totaal 500 miljoen gulden aan Oret-geld beschikbaar gesteld GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5