Kritiek op beleid Schelde Groep We stuiten vaak op onbegrip Keur aan historische informatie tijdens Antiektocht Middelburg PZC Twee jaar geëist voor stelen en omkatten aantal dure auto's OLAZ-bestuur wil pand in Sloegebied zeeland 12 Weinig waardering voor verplaatsing deel personeel naar West-Brabant Celstraffen geëist voor ontvoering met geweld geslaagd Cocaïnehandelaar vijf jaar cel in Inbeslagname drugs en wapens Schuldig aan overval supermarkt Meer onkosten Zuidlandtheater Speld Oorlogsgravenstichting Gehandicapten gedupeerd door ontbreken lift vrijdag 30 mei 1997 van onze verslaggever Ben Jansen NEELTJE JANS - Voorzitter M. A Stoffels van Nijverheid en Handel in Zeeland heeft de raad van bestuur van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) op de vin gers getikt. Tijdens de jaarver gadering van de ondernemers club, donderdag op Neeltje Jans. bekritiseerde hij het feit dat het bedrijf 'een beduidend deel van hel personeelsbestand' wil overbrengen naar West- Brabant. Stoffels voegde eraan toe: „Zogenaamd om dichter bij de klant te zitten." Stoffels herinnerde eraan dat de Schelde Groep jarenlang een groot zorgenkind was, dat met financiële en morele steun her kansingen kreeg. Het voorne men van de raad van bestuur het ingenieursbureau van Schelde Systemen naar West-Brabant te verhuizen, was in dat licht bij hem niet in goede aarde geval len. Bestuursvoorzitter R. C. van den Heuvel van de Schelde Groep heeft het nog om een andere reden bij Stoffels ver korven. De voorzitter van Nij verheid en Handel liet zich ook afkeurend uit over de manier waarop de directie van de KSG 'zich meent te moeten inlaten met mogelijke, zeer pretentieu ze bestemmingen van het be drijfsterrein in de binnenstad'. Dit terrein komt beschikbaar wanneer de Schelde Groep fi nancieel in staat is haar activi teiten naar Vlissingen-Oost te verplaatsen. Stoffels: „We zijn het eens met de directie dat Zeeland nieuwe poten nodig heeft om haar indu strie te versterken. Het kan fi nancieel aantrekkelijk zijn voor De Schelde, maar Zeeland heeft naar mijn bescheiden mening geen behoefte aan een MECC- achtige mini-metropool." Daarbij doelde hij op het inter nationale beurzen- en congres centrum MECC in Maastricht. van onze verslaggever MIDDELBURG - Tegen een 36-jarige man uit Arnemui- den is donderdag voor de Middelburgse rechtbank een gevangenisstraf van twintig maanden geëist. Zijn com- paan, een 42-jarige Vlissin- ger, moet - als het aan officier van justitie mr. C. Fetter ligt - twaalf maanden zitten. Het duo wordt verdacht van de gewelddadige ontvoering van een 40-jarige Vlissingse kennis, in maart van dit jaar. Beide mannen hadden zo hun redenen om hem een lesje te leren. De Vlissinger was boos op zijn plaatsgenoot omdat die een fiets en tegels van hem zou hebben gestolen. De Amemuidenaar kon het niet verkroppen dat de man het met zijn vriendin had aange legd. Het tweetal haalde hem daarom met grof geweld 's nachts uit bed, waarin de Vlissinger op dat moment met de vriendin van de Arne- muidenaar lag. De man werd de trap afgeslagen en, hevig bloedend, in een auto ge duwd. Na een tijdje gereden te hebben slaagde de zwaar gewonde Vlissinger erin te ontkomen. De man zei donderdag op de zitting dat hij voor zijn leven had gevreesd. ,,Ik dacht dat ik in een put zou worden ge dumpt." De Amemuidenaar, die duidelijk het grootste aandeel in de ontvoering had, zou daarop hebben ge zinspeeld. Volgens het slachtoffer had hij zijn leven te danken aan de Vlissingse verdachte, die hem nog enigszins beschermde. In het proces-verbaal was daar, zo constateerde de rechtbank, echter weinig van terug te vinden. De rechtbank doet op 12 juni uitspraak. van onze medewerker Aector Doorns MIDDELBURG - „Dit is het werk van professionele crimi nelen geweest." Dat was de con clusie die officier van justitie mr. J. J. A Groen donderdag in Middelburg trok uit de diefstal len van dure auto's. Tegen een 34-jarige man uit Vlaardingen, een van de drie verdachten, werd gisteren bij de rechtbank twee jaar cel geëist. De drie mannen hadden het vorig jaar vooral voorzien op dure auto's. Vooral mercedessen verdwenen om de haverklap op plaatsen in Zeeland, maar ook autobezit ters van mercedessen en bmw's in België en Duitsland werden de dupe van de illegale en crimi nele autohandel. Zeventien (Advertentie) Spanje is meer dan zon, strand en paella. Spanje Is Miro, Picasso, Dali is kruispunt van Romeinse. Arabische, en Joodse cultuur, is kennis, architectuur, kunst. Een land met een grote njkdom, ook aan wijnen. Van Leerzem heeft een uitgebreide collectie. Daaronder de wijnen van Enate, een bodega die uitkijkt op de Pyreneeën. De makers laten zich slechts inspireren door de hoogste top! van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - Het idee kwam van het vrouwenweek blad Libelle. De lezers lieten merken een groeiende belang stelling te hebben voor 'toegan kelijke educatie'. Aan M. de Muynck, adjunct-directrice van het Bureau voor Toerisme in Middelburg, vroeg Libelle om over onderwerpen voor een mi nicursus na te denken. „Ik kwam vrij snel op het thema van een Antiektoclit." „Het moest meer zijn dan een rondleiding langs de collectie van het Zeeuws Museum, met de Zeeuwse sieraden, de kleder dracht, wandkleden, het porse lein en het oud-Hollands VOC- zilver. Om te laten zien dat mooie dingen niet alleen in het museum liggen, is het bezoek gecombineerd met een wande ling langs antiekzaakjes." Sinds 28 februari hebben twee gidsen wekelijks een groep in gewijd in de geheimen van Mid delburg in de oudheid. Donder dag was de laatste bijeenkomst. Voor die gelegenheid hadden de gidsen Alie Kammeraat en Wil Valckenier-von Gensau zich in Walcherse klederdracht uit om streeks 1800 gestoken. „Zodra je deze kleding aan hebt, ga je anders lopen, haast schrijden. Maar het is wel wat stijf en zeker onhandig voor het zogenaamde dagelijks gebruik", reageert Wil Valckenier, die vele bewonde rende blikken krijgt van de vijf tig deelnemers. Het is te merken dat ze al meer dan tien jaar gids van onder an dere het Zeeuws Museum zijn. Geen vi-aag is hen te machtig en speciale kenmerken van het Zeeuwse zilver hebben ze pa raat. Het gemêleerde gezel schap is leergierig en komt over al vandaan. Dorine Zelders, als dossiers repten over de vermis sing van evenzoveel auto's. De officier van justitie achtte bij zes autodiefstallen de mede plichtigheid van de Vlaardinger bewezen. Bij zijn aanhouding in Oostkapelle 12 maart vorig jaar vond de officier dat er sprake was geweest van opzetheling. In zijn auto werden toen merce- des-onderdelen aangetroffen. Via de display van een semafoon kwam de auto-zwendel in een stroomversnelling. Loods De aandacht van de politie richtte zich vervolgens op een loods in Vlaardingen, die door de verdachte werd gehuurd. Daar werden regelmatig merce dessen binnengereden. De (ge stolen) auto's werden in de loods omgekat, gestript en daarna meestal gedumpt of in brand ge stoken. ..De auto's werden ontdaan van de onderdelen. De chassisnum mers en de motorblokken wer den overgezet op andere gesto len auto's, zodat deze van een nieuwe identiteit konden wor den voorzien", bevestigde de of ficier de professionele werkwij ze. Omdat de officier vindt dat de verdachte er financieel beter van was geworden, zal hij in het kader van de Plukze-wetgeving nog een betaling aan de Staat vorderen. De verdediging van de Vlaardinger meende dat de feiten op veronderstellingen be rustten. Hij kon zich wel vinden inde opzetheling van zijn cliënt, maar in het medeplegen van de diefstallen zag hij geen bewijs middelen. De rechtbank doet op 12 juni uitspraak. Molenwater 137, Middelburg telefoon 0118 613338 Mevrouw P. L. van Dijke uit Middel burg is aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam geslaagd voor haar doctoraal examen rechten met de afstudeerrichtingen privaatrechten strafrecht. Aan de Technische Universiteit Delft heeft M. C. M. van Hekken uit Oudelande het ingenieursdiploma technische natuurkunde behaald. Aan de Hogeschool Zeeland heb ben Danielle Cornelisse uit Yerseke, Sigrid Haak uit Middelburg en Adri- anne Rijstenbil uit Yerseke hun di ploma's leraar basisonderwijs en bijbels onderwijs behaald. foto Lex de Meester Esat Nauni en zijn vrouw Ermira Mcta:... we zoeken we niet meer dan wat ons volgens de regels toekomt... Verleden blijft Albanese vluchtelingen achtervolgen van onze verslaggeefster Edith Ramakers MIDDELBURG - Iets meer dan vijf jaar geleden voorzagen Esat Nauni en zijn vrouw Ermira Meta dat Albanië nog geen echte democratie werd met Sali Berisha als nieuwe president. Zij verlieten hun ge boorteland en bereikten Nederland als politiek vluchteling. Maar rust vonden de strijders tegen het Albanese communisme ook hier niet. Ze gingen naar Duitsland, waar ze zich nog meer miskend voelden. Begin dit jaar keerden ze voor de tweede keer terug naar het asielzoekerscentrum in Middelburg. „Het liefste zouden we naar Albanië teruggaan. Maar dat is uit gesloten; daar wacht zeker voor mij de dood. De enige kans op een weerzien is als er weer een monarchie komt", zegt Esat Nauni. Nauni maakte in de jaren zeventig propa ganda tegen Enver Hoxha, de toenmalige dictator. Hij werd met andere strijders te gen het communisme van de Albanese Volksregering veroordeeld. Nauni zat van '70 tot '77 gevangen en hij verbleef in psy chiatrische inrichtingen Meer dan 120 elektroshocks van tachtig volt heeft hij overleefd. „Die lange strijd heeft ons murw gemaakt. Vooral mijn man. Als we nu aan Albanië denken, denken we ook aan die bittere ellende. Ik was pianiste, gaf les, maar werd ontslagen toen mijn man problemen kreeg. Een strijd voor ge lijkheid en vrijheid werd veroordeeld." Wat het communisme in Albanië inhoudt, is volgens Meta moeilijk te begrijpen. „De leiders weten in elke laag van de samenle ving hun invloed uit te oefenen. Ze belo ven aiTne mensen gouden bergen, maar ze bedriegen. Het volk komt in opstand." Ermira Meta (31) en Esat Nauni (48) ho pen dat de dictatuur zijn langste tijd heeft gehad. Maar of dat een verbetering voor hen persoonlijk betekent, is ongewis. In maart verkondigde Berisha dat de oppo sitiepartij, de Socialistische Partij, deel zal uitmaken van de regering. Hij kreeg met die overgangsregering de opstandi- gen even stil. Van de SP wordt nu mede verantwoordelijkheid verwacht om de crisis in het land te bezwei'en. Of de tamelijke rust ook na de parle mentsverkiezingen van 29 juni gehand haafd blijft, is dubieus. De kans is groot dat Berisha's macht verder afbrokkelt. Hij verloor aanzien na de frauduleuze verkie zingen in mei vorig jaar. In de Albanese straten verluidt dat Bei'isha in zijn hax-t nog communist is. Dat hij te lang toekeek hoe zijn volk in de ban raakte van het pira midespel. Dat hij met geld macht kocht. Corruptie De situatie van Meta en Nauni is uitzicht loos. Eventuele positieve veranderingen in Albanië hebben niet direct invloed op hen. „Berisha zou leider van een democra tie zijn. Maar als hij dat werkelijk is, kon den we gewoon tex-uggaan. De corruptie woékërt voort. Mijn man streed tegen het regime, de onderdrukking. Die tegenstan- ders van toen zitten nu in de regering. Waarom zouden we nu denken daar ooit een toekomst te kunnen opbouwen?" Meta zegt de hoop op een rechtvaardige behandeling nog niet te hebben opgege ven. Tegen maatschappelijk werkers, me dici, advocaten, medewerkers van Am nesty Inteimational en asielzoekerscentra heeft ze haar verhaal verteld. „We stuiten bij instanties vaak op onbegrip. Mijn man denkt dat zijn strijd tegen Hoxha hier af gekeurd wordtWaarom hebben we in Ne- derland en vooral in Duitsland zo vaak het gevoel dat we niet worden geloofd?" A-status Meta en Nauni worden door het verleden achtervolgd. „We verdienen een plaats, een huisje en een A-status. We hebben een tijdelijke verblijfsvergunning. Dat steekt, want met een A-status voelen we ons pas echt exkend. We wilden vier jaar geleden niet vex-trekken uit Nederland, maar we dachten dat we hier van de politie niet mochten blijven, We zijn uit vrije wil te- ruggekeerd omdat we ooit hier gelukkig waren en in Duitsland nooit begrip von den. In Zeeland zoeken we niet meer dan wat ons volgens de regels toekomt." Voor de laatste historische wandeltocht hadden de gidsen Alie Kammeraat en Wil Valckenier-von Gensau zich speciaal in Walcherse kle derdracht uit het begin van de negentiende eeuw gestoken. foto Dirk-Jan Gjeltema medewerkster van het Zeeuws Museum betrokken bij dit pro ject, spreekt van een geslaagd initiatief. „Alleen voor de eerste bijeenkomst waren we niet vol geboekt. Voor de overige toch ten hebben we mensen moeten weigeren. Deze combinatie van een wandeling langs antiekwin kels en een bezoek aan het Zeeuws Museum is op het lijf van Middelburg geschreven. Het musexrm geeft inzicht in de waarde van voorwerpen, in de antiekwinkels komen waarde volle dingen binnen handbe reik. Dit succes vraagt om een vervolg." MIDDELBURG - Conform de eis heeft de Middelburgs x-echtbank een 49-jarige cocaïnehandelaar uit Terneuze donderdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaa De man was de grote man achter een omvangrijke drugshan del in Temeuzen. Hij kocht de cocaïne op Curagao en stuurd die met postpakketten naar Nederland, waar de harddrug aan de man werden gebracht. De broer van de hoof dverdach te, een 51-jarige Dordtenaai", wist van de zendingen. Hij wer verooi'deeld tot 240 uur dienstverlening en zes maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk. De 42-jax-ige vrouw die haa woning beschikbaar had gesteld voor het dealen kreeg ee celstraf van twaalf maanden, waarvan zes voorwaardelijk De rechtbank legde verder twee trouwe klanten, die zelf oo dealden, achttien maanden cel waarvan zes voorwaardelij opAlle vonnissen weken slechts in geringe mate af van de ge| eiste stx-affen. TERNEUZEN - Een 28-jarige Temeuzenaar is donderdag middag aangehouden in de wijk Triniteit in zijn woonplaat: omdat hij een half gram heroïne en 11,5 gram cocaïne op za had. De man had tevens twee stroomstoters, een neppistool e een alarmpistool bij zich. De goederen zijn in beslag genomei De Tex-neuzenaar is voorlopig ingesloten. MIDDELBURG - Een 24-jarige Amsterdammer is schuldi| bevonden aan de gewapende overval op de A&P-supermarld aan de Blauwedijk in Middelburg, november vorig jaar. D| rechtbank in Middelburg heeft hem donderdag veroordeel! tot een gevangenisstx-af van vier jaar; met aftrek van voox-aij rest. Officier van justitie mr. D. Veurink had twee weken gele den vijf jaar geëist, hoewel de verdachte ontkende en a weinig bewijsmateriaal was. Bij de ovexval werden de persa neelsleden opgesloten in een koelcel. Twee medewerker-s kre gen met een wapen klappen tegen het hoofd. De buit bedroe ruim 15.000 gulden. De 24-jarige Amstex-dammer werdenke le maanden na de ovexval aangehouden. De tweede verdach te, wiens naam wel bekend is, is nog altijd voortvluchtig. D schadevergoeding voor de supermarkt (ter grootte van df buit), waar de officier van justitie om had gevraagd, wees d rechtbank af. TERNEUZEN - De directie van het Zuidlandtheater in Tei neuzen verwacht volgend jaar zeker zeventigduizend guide extra te moeten uittrekken voor het voldoen van uitkoopsom men aan artiesten. Ook is er in de begroting voor dat jaar reke ning gehouden met een stijging van de eigen hxiisvestingskos ten. De hogex-e uitgaven woi-den evenwel gecompenseei'd doo lagere kosten op andere posten, zodat de begroting nauwe lijks afwijkt van die van 1997De gemeentelijke bijdrage in d exploitatie omvat ruim een miljoen gulden. ZIERIKZEE - J. J. Doeswijk, adviseur groenbeheer bij de ge meente Schouwen-Duiveland, heeft dondex-dag de goude erespeld gekregen van de Oorlogsgravenstichting. Doeswijl die 21 j aar consul van de stichting is geweest in de voormalig gemeente Zieilkzee, kreeg de penning uitgereikt doorplaats vervangend directeur R. G. A Hoefsmit. Doel van het in 194 opgerichte orgaan was de aanleg en instandhouding van he Nederlandse oorlogsgraf, waar ook ter wereld. Bij het toe zicht houden op de graven in Nederland wordt de stichtin geassisteerd door consuls in gemeentelijke dienst. Overigen is P. T. Jonker sinds eind februari de nieuwe consul van de ge meente Schouwen-Duiveland. extra, wel akkoord zouden zij als OLAZ ze met redenen om kleed aan de gemeente Tholei vraagt. Noord-Beveland e Schouwen-Duiveland schaal den zich zonder meer bij Kapel le en Goes, en stemden tegen. In Goes blijven Voor de tegenstemmers is he feit dat het personeel liever i Goes blijft wel degelijk een re den om het OLAZ-kantoor i Goes te houden. Bovendie wordt de investering afgeschre ven in 40 jaar. Heijning wees ex op dat niemand in 1957 ha kunnen bedenken hoe we n met het afval omgaan. „Een ge bouw in Goes is redelijk te vei kopen, als alles strakjes op z' kop gaat. Een kantoor in he Sloegebied temidden van afval vexwei'kingsinstallaties en ai valopslag, x-aak je minder sne kwijt." Vóór nieuwbouw, zonder vooi behoud, stemden de vei-tegen woordigers van Reimerswaa Vlissingen, Borsele en het Wa terschap de Zeeuwse Eilandei Uitstel werd weggestemd om dat de gemeenten de afgespro ken periode, twee maanden, d tijd ixebben gehad om het vooi stel te behandelen. Dat dat i sommige gevallen niet gebeur was, weten de vertegenwoox-di gers aan de meivakantie, di veel gemeentehuizen heeft stil van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt GOES - Een kleine meerderheid in het algemeen bestuur van het Openbaar Lichaam Afvalver wijdering Noord- en Midden- Zeeland wil een nieuw kantoor bouwen in het Sloegebied. Tij dens de vergadering van het al gemeen bestuur, donderdag, bleek die meerderheid overi gens enigszins wankel: een aan tal voorstemmers moest een voorbehoud maken omdat de gemeenteraad nog geen uit spraak had gedaan. De Goese wethouder S. Heijning, zelf met een positieve houding naar de raad gegaan en met een duide lijk 'neen' teruggestuurd, stelde voor de besluitvorming nog een maand uit te stellen. Het be stuur echter wilde in meeder- heid donderdag al spijkers met koppen slaan. OLAZ wil een nieuw kantoox-ge- bouw neerzetten bij het Rest stoffen Centrum Zeeland (RCZ), in het Sloegebied, waar de com- posteerinstallatie staat en waar de regionale milieustraat en de groencomposteerder zullen ko men. Die nieuwbouw is al vanaf 1991 de bedoeling en bleef ook op het afsprakenlijstje staan toen OLAZ in 1994 gedwongen was het huidige kantooi-gebouw op het industrieterrein Klein Fx-ankrijk in Goes te kopen. Te gen het plan om 1,7 miljoen uit te trekken voor een nieuw kan toor in het Sloegebied, is echter bij het personeel vei'zet gerezen. Enkele gemeenten, Goes en Ka- pelle, lieten al weten tegen nieuwbouw te zijn, mede op grond van de toenemende reis- tijden. Verdagen Omdat in enkele gemeenten de raad zich nog niet heeft uitge sproken, stelde Heijning voor de beslissing tot volgende maand te verdagen. De Middelbux-gse wethouder J. van Dijk-Sturm, die zelf officieel ook een voorbe houd moest maken omdat de raad pas volgende week een uit spraak doet, toonde zich daar van een tegenstander. „Daax*- mee geef je de lobby de tijd om verder te werken aan de weer stand. Het is nog nooit zo ge weest dat ongenoegen bij het personeel de afwegingen door slaggevend heeft beïnvloed. Ook J. Houmes, van Veere moest een voorbehoud maken en J. van der Jagt, Tholen, stelde als voor waarde dat de hele onderne ming budgettair neutraal moest vex-lopen. Later redeneerde hij dat de vijftien cent per inwoner HULST - Enkele gehandicap ten kwamen onlangs voor eej onaangename verrassing tl staan toen zij een concert in hd Baudeloo-gebouw in Hulst wil den beluisteren. Het ontbreke van een lift maakte het voor he praktisch onmogelijk het optre den bij te wonen. De gemeenteraad van Hul: stelde in augustus vorig jaar ee krediet van 22.000 gulden be schikbaar voor de .lift, maar di is nog steeds niet geplaatst. D vertraging is volgens wethoude B. Picavet te wijten aan de uit gebrachte offerte, die niet volle dig bleek. De bekabeling was niet in ht kostenplaatje meegenomei Daarop is de eigenaar van he pand, Biesbi'oeck beheer, rm een nieuwe leverancier in on dei-handeling gegaan. Deze ka de nieuwe lift over een aant: weken plaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 46