Eigendom van toren ter discussie PZC Drankrijders maken brokken Gentse politie-officieren op stage ZWN Groep voert de eerste fietsbus in B en W herroepen kapvergunning voor groen in Zuiderpark Verstandelijk gehandicapten behalen het verkeersdiploma Stukken Den Dullaert pas na jaar behandeld Steun voor supermarkt in betonwijk Axel zeeland 11 Kadaster van Hulst geeft geen duidelijkheid over basiliek Verplaatsing halte Eede onveilig Steun voor OV-jaarkaart Reynaertfeest wellicht week later Bewoners laten stinktroep achter Licht gewonden bij botsing boom Wellicht aanpak verkeersoverlast Retranchement Meer geld voor oud papier vrijdag 30 mei 1997 7^an onze verslaggeefster e Pascalle Cappetti HULST - De gemeente Hulst is ,aan het onderzoeken of de toren [van de Willibrordusbasiliek ei- jenlijk wel van haar is. De wer kelijke eigendomsverhoudin- jen blijken niet zo duidelijk te iggen als steeds werd aangeno men. Wanneer de toren inder daad van de parochie is, dan zou dat de gemeente een flinke slok op de borrel kunnen schelen. Volgens wethouder P. Weemaes s de gemeente weliswaar ver antwoordelijk voor het beheer en onderhoud van de toren, rriaar is in de registers van het kadaster nergens terug te lezen dat de gemeente ook eigenaar van dit deel van de kerk is. Ook in de archieven van de stad is jeen officieel stuk te vinden dat klaarheid biedt. Voor gemeente en kerkbestuur is de kwestie ten zeerste van be- - lang, omdat de restauratie van de basiliek met zich meebrengt dat de gemeente procentueel meer moet bijdragen, dan het kerkbestuur. Mocht de gehele kerk van de parochie zijn, dan betekent dat dat deze fors meer subsidie tegemoet kan zien. Van het Rijk tien procent en van de provincie vijf procent meer. Bij élkaar zou dit neerkomen op een bedrag van 350.000 gulden. Geld dat hard nodig is om de toch al krappe begroting rond te krijgen. Wethouder Weemaes erkent dat het misschien wat vreemd over komt, dat nu pas de eigendoms situatie ter discussie staat. „We kregen van de provincie minder geld dan we hadden gedacht. Toen zijn we gaan denken: klopt dat wel? Het is zeker geen foefje om meer geld binnen te halen", verzekert hij. Duidelijkheid Raadslid F. de Vries vroeg hem donderdag in de raadsvergade ring om duidelijkheid over de kwestie. Maar die kon Weemaes hem dus nog niet geven. Wel licht dat de kerkelijke archieven uitsluitsel kunnen geven. Van uit de raad werd geopperd om de toren dan maar voor het symbo lische bedrag van één gulden over te dragen aan de parochie. De wethouder liet na afloop van de vergadering weten dat de ge meente, wanneer de uitkomst positief uitpakt, niet van plan is om het kerkbestuur met het be heer en onderhoud van de toren op te zadelen. De raad krijgt, zo deelde hij ver der mee, in juli een voorstel voor een krediet voor fase drie van de restauratie. Dat neemt niet weg dat de aannemer alvast begon nen is met deze fase. TÈRNEUZEN - De ZWN Groep voert deze zomerperiode in West-Zeeuws-Vlaanderen een belangrijke proef uit. Tussen Breskens en Knokke gaat vanaf 29 juni tot en met 30 augustus de eerste fietsbus rijden. .Wij willen nagaan of zo'n nieu we voorziening in de smaak valt", zegt ZWN-medewerker R. Oosting. Het meenemen van de fiets kost enkele reis een rijksdaalder extra. Voor de ZWN Groep is de zomer- fietsbus belangrijk, omdat de gedachte leeft fietsbussen in te zetten door de toekomstige Wes- terscheldetunnel. Fietsers mo gen geen gebruik maken van de tuimel die eind 2002 de veer diensten over de Westerschelde vervangt. Tussen Vlissingen en Breskens is een fiets-voetveer gepland, maar dat zou dan de enige oversteek-voorziening voor fietsers worden. De fiet sersbond ENFB heeft daarom aangedrongen op een fietsbus door de tunnel. De gewone dienstregeling van de ZWN voor Zeeuws-Vlaande- ren verandert nauwelijks. Lijn 12 tussen Draaibrug en het Bel gische Maldegem stopt vanaf 1 juni niet meer in het dorp Eede, maar aan de Rijksweg aan de rand van het dorp. Lijn 18 gaat rechtstreeks van Kieldrecht en Nieuw-Namen naar Hulst rij den. In Clinge wordt alleen nog halte Zeegat aangedaan. Clinge is ook bereikbaar met lijn 19 (Hulst-Antwerpen-Breda), die sterk wordt uitgebreid. De Gentse politiemannen vergezeld van hun Zeeuwse collega's krijgen een rondleiding door de binnenstad van Terneuzen. foto Charles Strijd van onze versls TERNEUZEN - Vijf officieren van de Gentse gemeentepolitie togen donderdag naar Terneu zen om te zien hoe de Zeeuwse politie de wijk weer intrekt. De contacten tussen de Gentse en Zeeuwse Hermandad zijn op initiatief van de korpschefs E Carlier en A Smeels een half jaartje geleden aangehaald en sinds die tijd nemen de twee korpsen regelmatig pools hoogte bij de ander om te zien welke ideeën ze van elkaar over kunnen nemen. Internationale samenwerking op politiegebied bestaat al langer, maar in de dagelijkse praktijk ging het toch vaak om een 'papieren tijger' weet de Zeeuws-Vlaamse districtschef F. P. Goudswaard. „De con tacten met Gent vinden nu op meer niveaus plaats. Mensen van ons zijn al eens daar wezen kijken en nu (ook vandaag zijn de Gentenaren er nog, red.) zijn Gentse politiemensen hier." Behalve verdere samen werking bij onder meer drugs bestrijding, verkeers- en alco holcontroles is het bij elkaar in de keuken kijken nuttig voor de eigen organisatie. Goudswaard: „De Belgen zijn vooral geïnteresseerd in de manier waarop wij de laatste jaren meer blauw op straat brengen en de wijkzorgdienst organiseren. Daarnaast is pro jectmatig werken voor hen een nieuw fenomeen. Voor een project als Houdgreep, de aan pak van drugsgerelateerde problemen, hebben zij veel be langstelling. Op onze beurt kunnen wij ook veel van de Gentse collega's opsteken, bij voorbeeld op het gebied van het omgaan met veranderings processen en het motiveren van het kader in de organisa tie" De structurele samenwerking tussen de korpsen van de ge meentepolitie Gent en het dis trict Zeeland heeft natuurlijk ook op ander gebied voorde len, bevestigt Goudswaard. „Juist door de resultaten van Houdgreep neemt de straat handel in drugs ook in de grensstreek toe. De gemeente Zelzate heeft al aan de bel ge trokken en ook in Gent merken ze de effecten. Gezamenlijk kunnen we daar beter actie te gen ondernemen." De districtschef verwacht dat de samenwerking de komende tijd verder wordt geïntensi veerd. „Agenten van beide kanten van de grens zullen el kaar vaker tegenkomen bij di verse acties en het lijkt me zeer wel denkbaar dat Vlaamse po litiefunctionarissen assisteren bij drukte aan de Zeeuwse kust en dat mensen van ons binnen afzienbare tijd aanwe zig zijn bij de Gentse Feesten." EEDE - Vervoersmaatschappij ZWN houdt vast aan de ver plaatsing van de bushalte in Eede naar de overkant van de Rijksweg. Wethouder J. J. du Fossé van de gemeente Sluis-, Aardenburg zei donderdag tijdens de raadsvergadering dat de pogingen om de ZWN op andere gedachten te brengen tot nu toe tevergeefs zijn geweest. De ZWN wil de bushalte ver plaatsen om beter op schema te kunnen rijden. Het gevolg is dat de inwoners van Eede de drukke Rijksweg moeten over steken om bij de halte te komen. Raadslid E. Rammelaerevind dat in strijd met de uitgangspunten van het project Duurzaam Veilig West-Zeeuws-Vlaanderen. Du Fossé was het eens met die opvatting en verklaarde dat de gemeente de poging om de ZWN op andere gedachten te brengen niet opgeeft. SLUIS - CDA-raadslid E. Wijffels van Sluis-Aardenburg wil adhesie betuigen aan het pleidooi van Gedeputeerde Staten en de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij voor een goede OV-jaar- kaart voor Zeeuws-Vlaamse studenten. Wijffels stelde don derdag tijdens de raadsvergadering voor om namens de raad een brief te sturen. Burgemeester C. J. van Liere stelde voor eerst af te wachten welke voorstellen de Tweede Kamer de ko mende dagen over dat onderwerp lanceert. Wanneer op korte, termijn geen bevredigend besluit wordt genomen in Den Haag, wordt de adhesiebetuiging van de gemeente Sluis-Aar- denburg verstuurd. HULST - De Reynaert Historische Week in Hulst valt mis schien toch niet samen met de Sterrefeesten in Clinge. De mo gelijkheid bestaat dat de organisatie het evenement in Hulst een week later houdt, en dat het begin van de feestelijkheden in een plaats in Vlaanderen plaatsvindt. De Stichting Samenwerking Clinge-De Sterre had in een brief aan de gemeente Hulst haar vrees uitgespi-oken dat de Sterrefeesten volgend jaar in het water vallen, wanneer in hetzelfde weekeinde begin september een ander groot evene ment in de regio wordt gehouden. Wethouder P. Weemaes moet eerst nog maar zien of het Revnaertevenement doorgang kan vinden. Over de haalbaarheid komt volgens hem binnen enkele maanden meer duidelijkheid. Weemaes zei donderdag in de raadsvergadering wel dat het in september altijd een probleem zal zijn, omdat er dan ieder weekeinde een feest in de streek is. GRAAUW - Met de noorderzon zijn de bewoners van een wo ning aan de Oude Kaai in Graauw in november vertrokken, daarbij zeven katten en inmiddels duizenden maden achter latend. Dat de stank ondraaglijk is, heeft raadslid P. Steijaert aan den lijve ondervonden. Of de gemeente Hulst daar niets aan kan doen, vroeg hij donderdag vriendelijk doch dringend aan het college. Wethouder G. van de Voorde beloofde dat de gemeente snel poolshoogte gaat nemen en de eigenaar zal pro beren op te sporen. „Maar u had ook meteen kunnen bellen, en niet op de raadsvergadering hoeven te wachten." KUITAART - Een 32-jarige Middelburger, zijn vrouw en kind liepen donderdagmiddag lichte verwondingen op, toen hun auto op de N60 tegen een boom reed. De man raakte rond vijf uur voorbij Kuitaart met zijn wiel in de berm van de weg. Door bij te sturen verloor hij de macht over het stuur, waar door de auto tegen de boom botste. De passagiers wisten zelf uit het voertuig te komen. Het gezin had snijwonden en werd met een ambulance overgebracht naar ziekenhuis De Honte. Na behandeling konden zij naar huis. van onze verslaggever TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen hebben hun kapvergunning voor struiken en bomen ten be hoeve van woningbouw in het Zuiderpark ingetrokken. Het college hoopt zo een opening te vinden in het conflict met een aantal omwonenden over de groenkap. In een brief aan de belangheb benden schrijven B en W van plan te zijn hen 'nadrukkelijk te betrekken' in de voorbereiding CADZAND Kust-VVV - De Kust VW Zeeuws-Vlaanderen houdt maandag 2 juni de algemene le denvergadering. De bijeen komst wordt gehouden in hotel Du Commerce in Cadzand- dorp. Op de agenda staan onder meer een lezing van A Zabel van de Kamer van Koophandel Zeeuws-Vlaanderen over de ontwikkeling van de VW's in de regio. Ook de stand van zaken rond het Europese SB-project 'Kijk achter de golven' komt aan de orde. De vergadering be gint om 20.00 urn.". van een nieuwe vergunning. Ook zullen de bewoners van de Zuiderparklaan uitvoerig wor den geïnformeerd over de pro cedures rond de aanleg van een weg en de afgifte van de wo ningbouwvergunningen in het 'plan Parkhove'. Tien omwonenden dwongen de gemeente twee weken geleden onmiddellijk te stoppen met het kappen van de groengordel aan de rand van het park. Daartoe werd met een spoedprocedure aangespannen bij de arrondis sementsrechtbank in Middel burg. De rechter kwam daags later met voorlopige schorsing van de kapvergunning. Voorlichting De bewoners claimen door de gemeente onvoldoende te zijn voorgelicht over het plan Park hove. Tevens hebben ze aange voerd nimmer in kennis te zijn gesteld van het collegebesluit om een kapvergunning af te ge ven, zodat formeel bezwaar aantekenen niet mogelijk was. Om verdere misverstanden te voorkomen en alsnog de grootst mogelijke zorgvuldigheid te be trachten, zagen B en W geen andere oplossing meer dan hun besluit van 11 februari te her roepen. van onze verslaggever ZANDSTRAAT - Een 53-jarige autobestuurder uit Sluiskil reed w oensdagavond door, nadat hij op de kruising Zandstraat/ Driekwartweg bij Zandstraat een 46-jarige automobilist uit Philippine had aangereden. De inwoner van Philippine bleef achter met een beschadigde au to. De Sluiskillenaar kon later worden aangehouden. Uit de ademanalyse bleek dat de man drie keer zoveel alcohol had ge dronken als wettelijk is toege staan. De man kreeg een dag vaarding uitgereikt. Een 19-jarige Terneuzenaar kreeg diezelfde avond een pro ces-verbaal wegens rijden on der invloed en het rijden zonder rijbewijs en verzekering. De be stuurder negeerde een stopte ken van de Koninklijke Mare chaussee op de Axelsestraat en reed kort daarop tegen een boom in de Iepenlaan. De auto werd bij de aanrijding volledig vernield. Ook een 38-jarige automobilist uit Destelbergen liep in de nacht van woensdag op donderdag te gen de lamp. De man kreeg een rijverbod van zeven uur opge legd, omdat hij in beschonken toestand op de Hoofdplaatse- weg in Biervliet reed. De man had bijna drie keer zoveel alco hol gedronken als wettelijk is toegestaan. Een 46-jarige automobilist uit Beveren kwam er die nacht met een boete van 350 gulden af in de Lange Nieuwstraat in Hulst. De man had de hoeveelheid toege stane alcohol in bescheiden ma te overschreden. De geslaagden van het verkeersexamen tonen trots hun diploma en bloemstukje. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti TERNEUZEN - Addie Rijke is de ware fietskampioen van het stel. Op tijd de hand uit steken, over de schouders kij ken, afstappen, de kleuren van het stoplicht of de ver keersborden in de gaten hou den: de verstandelijk gehan dicapte uit Hulst draaide er zijn hand niet voor om. Het verkeersexamen van het ROC Westerschelde en Veilig Ver keer Nederland haalde hij op z'n jan boerefluitjes. Met hem slaagden donderdag zeven cursisten voor het exa men. Trots namen de deelne mers aan de tien weken du rende cursus in het gebouw aan de Leeuwenlaan in Ter- neuzen hun diploma in ont vangst. Jacqueline en Toos zijn nog een beetje beduusd van de prestatie die ze hebben geleverd. Werner en Addie daarentegen stralen van oor tot oor. Volgens teamleidster Nora van der Meer, tevens se cretaris van WN, hebben ze het stuk voor stuk verdiend. Ook de pittige theoretische test met behulp van dia's heb ben de bewoners van sociowo- ningen in de Paardenmarkt en Zomerstraat, die bijna alle maal op de fiets naar hun werk gaan, goed doorstaan. Het is de tweede keer dat ver standelijk gehandicapten kunnen meedoen aan de ver- keerscursus van het ROC Wes terschelde, een initiatief van het Regionaal Overleg Zorg Zeeuws-Vlaanderen. Vorig jaar beet een groep van veer tien de spits af. Dit jaar ging wel wat beter, oordeelt Van der Meer na afloop. „Nu reden ze op eigen fietsen, in plaats van gehuurde fietsen." Samen met leerlingen van ba sisscholen in Terneuzen leg den de deelnemers twee we ken geleden een parcours af dat was uitgezet in de Oude Vaart in Terneuzen. Voor deze gelegenheid waren enkele verkeersborden verwisseld en waren er elf controleurs die de fietsers onderweg beoordeel den. De fietscursus is volgens Patrick Dobbelaar en Mario Haanraads, respectievelijk projectleider van het dagcen trum Eeckenstein en docente aan het ROC, uniek in Neder land. Voor verstandelijk ge handicapten bestaat er naar hun weten geen 'officieel' ver keersexamen. Behalve de ver- keerscursus, biedt het ROZ opleidingen tekstverwerken, maaltijdplanning, balieme dewerker en kunst. Axel wil ook voorlichting over alcoholmisbruik AXEL - Het jaarverslag van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) maakte het Axelse raadslid P. Apers (V\7D) nog ongeruster dan hij al was. Vooral het feit dat in Zeeland het drankmisbruik een groeiend probleem is, ver vulde hem met zorg. De liberaal vroeg het college van B en W daarom donderdag tijdens de raadsvergadering om de voor lichting op de Axelse basisscho len uit te breiden. De gemeenteraad van Axel be sloot al eerder om jongeren vroegti j dig te wij zen op de geva ren van drugsgebruik. „Het lijkt me daarnaast goed om de jeugd ook specifiek te wijzen op de ge varen van alcoholgebruik", stelde Apers tijdens de rond vraag. Wethouder J. van Schaik vond dat een goed idee en be loofde tegelijkertijd de versla vingsvoorlichting voor basis scholieren ook bij de andere Zeeuws-Vlaamse gemeenten onder de aandacht te brengen tijdens het eerstvolgende ISOZ- beraad. SLUIS - Het college van B en W van Sluis-Aardenburg staat welwillend tegenover het ver zoek van inwoners van Retran chement om de overlast van zwaar verkeer aan te pakken. Het Bewonerscollectief Zwin stra at-Markt- D orpsstraat-Mo- lenstraat had de gemeente ver zocht om. vooruitlopend op het project Duurzaam Veilig, iets te doen aan de overlast van het zware verkeer. Woordvoerder J. Amys van de bewoners maakte tijdens de raadsvergadering duidelijk dat de twee aangeleg de plateaus niet volstaan en dat de huizen veel schade oplopen. Van Liere zegde toe de mogelijk heden te onderzoeken- De ver- keerscommissie van de gemeen te heeft hierover volgende week overleg met de dorpsraad. AXEL - B en W van Axel zijn bereid om de familie Bolleman, die in de Wilhelmina- straal een supermarkt drijft, tegemoet te komen voor de schade die zij lijdt door de sloop en wederopbouw van de betonwijk- west. Het college is echter niet van plan van tevoren een schadebedrag te geven, maar wil tijdens sloop- en bouwwerkzaamheden laten bekijken hoeveel de Attent-super- markt aan inkomsten mist. De detailhandelsgroep waai'bij het bedrijf je van de Bollemans is aangesloten, had alle fracties een brief gestuurd om aandacht te vragen voor de te verwachten problemen. De kruidenierswinkel ligt tegen de beton- wijk-west aan en verliest in elk geval tijde- lij k veel klanten door de sloop van meer dan tweehonderd betonwoningen. CDA'er A van Harn vroeg of het college al had gedacht overeen bepaalde schadevergoeding. Burgemeester W. de Graaf meldde, hoewel het college de brief nog niet onder ogen heeft gehad, dat er inderdaad al overleg is geweest. Het college is ook bereid een be paald bedrag te betalen, maar wil zich niet van tevoren vastleggen op een bedrag. De Graaf stelde dan ook voor om tijdens een commissievergadering nog eens met de ver schillende raadsfracties over de mogelijk heden te praten. van onze verslaggeefster Pascalle Cappetti HULST - De gemeenteraad van Hulst dringt er op aan spoedig in overleg te treden met het be stuur van gemeenschapscen trum Den Dullaert. Volgens raadsleden E de Vries (onafhan kelijk), J. van Eek (CDA) en T. Blommaert (D66) schort er wat aan de communicatie tussen de partijen. Hoe kan het anders dat de jaarrekening 1994 en de be groting voor 1996 pas dit jaar in de raad worden behandeld? De raadsleden zetten donder dag in de raadsvergadering vraagtekens bij de late behan deling van de stukken. Zij von den dat hiervoor eigenlijk geen excuus was, daar andere stich tingen er wel in slagen de begro tingen en jaarrekeningen op tijd af te krijgen. Uit de uitleg van wethouder R Weemaes bleek echter dat de be groting 1996 al meer dan een jaar op het gemeentehuis ligt, maar dat er ambtelijk steeds vragen rezen. „Het duurde dan weer vier tot zes weken voordat er een antwoord kwam. Want het bestuur van Den Dullaert komt niet elke week bijeen. De ZMLK onderwijs blijft voorlopig in Oostburg SLUIS - Volgens wethouder A Keijmel-Cambier van de ge meente Sluis-Aardenburg blijft het onderwijs voor zeer moeilijk lerende kinderen (ZMLK) in ie der geval nog een jaar in Oost burg gevestigd. Over de toekomst van het on derwijs voor LOM-leerlingen en moeilijk lerende kinderen (MLK) verkeert Keij mei nog in onzekerheid. Het CDA-raadslid J. Quaak vroeg de wethouder donderdag tijdens de raadsver gadering om de stand van zaken bij de ontwikkelingen rond het speciaal onderwijs voor West- Zeeuws-Vlaanderen. De Stichting Samenwerkings scholen voor Speciaal Onder wijs en Voortgezet Speciaal Onderwijs Zeeland bereidt een reorganisatie voor, om beter te kunnen inspelen op landelijke ontwikkelingen. Bij ouders en gemeentebestuurders in West- Vlaanderen is daardoor de vrees ontstaan dat het speciaal onder wijs uit de regio gaat verdwij nen. Keijmel en haar Oostburg- se collega A Rosendaal hebben daaarom recentelijk overleg ge voerd met het schoolbestuur manier van subsidie geven is bo vendien zo ingewikkeld dat er niet een, twee. drie op te ant woorden was." Squashhal Ook het alsmaar oplopende te kort op de squashhal van Den Dullaert baarde de raad zorgen, zeker nu de gemeente het door sluizen van gemeentelijke sub sidie naar de hal afwijst. Op dit moment valt de squashhal niet onder de gemeentelijke verant woordelijkheid. De enige struc turele oplossing van het pro bleem is het saneren van de schuld, voorzag Weemaes. „De kapitaalslasten zijn zo hoog dat de huuropbrengsten nooit ge noeg zijn om de tekorten te dek ken", erkende hij. Dit is binnen kort onderwerp van gesprek. HULST - Oud papier inzamelen wordt lucratiever. Verenigingen en clubs in Zeeuws-Vlaanderen krijgen - als het aan het dage lijks bestuur van het openbaar lichaam Afvalstoffen Verwijde ring Zeeuws-Vlaanderen (AV- ZV) ligt - met terugwerkende kracht negen cent per ingeza melde kilo. De huidige prijs is zeven cent per kilo. De verhoging geldt vanaf 1 januari van dit jaar. De hogere uitkering kost de Zeeuws-Vlaamse gemeenten niets extra's, omdat het geld uit de reguliere middelen van het AVZV komt. Wethouder G. van de Voorde van Hulst, lid van het dagelijks bestuur, deelde dit donderdag in de raadsvergade ring mee. Hij verwacht dat de AVZV half juni een besluit over het voorstel neemt. De proef met de kraanperswa- gen die sinds enige maanden in Hulst en Sint Jansteen loopt, krijgt steeds meer respons, vooral in de wijken Tragel en Moerschans. Was de hoeveel heid ingezameld papier in het begin nogal mager, de laatste maanden is er acht- en zeven duizend kilo opgehaald door voetbalvereniging HVV '24. Oorzaak van de trage start is volgens Van de Voorde het feit dat de inwoners van deze wijken tot voorheen niet gewend waren dat het oud papier huis-aan- huis wordt opgehaald. In Sint Jansteen gaat het beter - tien ton of meer per maand - maar daar werd het oud papier al aan huis opgehaald. „De huidige hoeveelheden geven in elk geval perspectief", zei Van de Voorde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 45