in Preventief jeugdbeleid Goes Een hele zaal in je uppie entertainen PZC Noord-Beveland gaat verzuringsgevoelige gebieden beschermen Commissie voor landinrichting moet pijn verzachten zeeland s14 Schotse Huizen nog niet dicht Werkgroepen moeten voorkomen dat jongeren ontsporen Raad gaat knarsetandend akkoord met opknappen sportveld Kats weekenddiensten vrijdag 30 mei 1997 van onze verslaggever Frank Balkenende WISSENKERKE - Een krappe meerderheid van de raad Noord-Beveland heeft donder dag besloten kleine verzurings gevoelige gebieden zoals inlagen en bloemdijken te be schermen. CDA, VVD en SGP stemden tegen. Zij vrezen dat de aangenomen verordening boe ren teveel beperkt, bijvoorbeeld bij uitbreiding of het opzetten van een neventak. Het CDA trok een amendement in toen bleek dat de medestanders in de min derheid waren. De verordening vloeit recht streeks voort uit rijksbeleid. Gebiedjes die kleiner zijn dan vijf hectare en gevoelig zijn voor mestbelasting genieten straks niet meer de bescherming van de Interimwet Ammoniak en Veehouderij. Gemeenten is ge vraagd zelf iets te regelen. CDA en WD, die hun wethouders af vielen, en SGP wilden donder dag de verordening het liefst van tafel hebben of minder in grijpend maken. In hun ogen moeten de mogelijkheden voor (intensieve) veehouderij plano logisch worden bepaald, dus via het bestemmingsplan Buitenge bied. Noord-Beveland heeft in middels een voorbereidingsbe- sluit genomen dat een dam moet opwerpen tegen een eventuele varkensinvasie. Hetzelfde pro beren via het milieuspoor lijkt hen niet de juiste weg. Rechtsongelijkheid CDA-er C. M. van der Weele, zelf landbouwer, voerde verder aan dat de verordening Noord- Bevelandse boeren sterk beperkt. „Door plukjes buiten gebied aan te wijzen als verzu- ringsgevoelig schep je rechtson gelijkheid. De ene boer heeft er hinder van, de andere niet." Hij signaleerde verder dat de verordening in tegenspraak is met de structuurschets Noord- Beveland, die stelt dat de land bouw in het buitengebied maat gevend is. Hij had liever gezien dat met de georganiseerde land bouw een convenant was geslo ten, waaraan overigens geen sanctiemogelijheden zijn ver bonden. Van der Weele kreeg bijval van WD-er A P. Dees-de Looff en SGP-er A G. van der Maas, ook beiden geworteld in de landbouw. Zij steunden Van der Weeles amendement om de verordening vast te stellen voor een periode van maximaal ze ven maanden, in afwachting van de herziening van het be stemmingsplan Buitengebied. Bloemdijken Dat leidde tot een felle reactie van PvdA-er P. A Hamelink: „Dit amendement is zwak en heeft geen zin. Of je vindt de verordening goed öf slecht.Ge meentebelangen en de Kiesver eniging Noord-Beveland waren voor bescherming. „Er zijn al zoveel bloemdijken kapot ge spoten", argumenteerde L. Wis se. Volgens A C. G. Oudshoorn van de kiesvereniging was de keuze simpel: „Je kiest voor de landbouw öf de natuur. Wij kie zen voor het algemeen belang, dus de natuur.Omdat het colle ge de rijen gesloten hield werd de verordening aangenomen met zeven stemmen voor en viji tegen. Een SGP-amendemenl om enkele bloemdijken te schrappen, haalde het dus niet Overigens zegde burgemeester M. L. Everaers toe dat tezijner- tijd wordt bekeken of de veror dening nog nodig is, met name als de vestigingsmogelijkhedec van veehouderij planologisch zijn geregeld. Bewoners laten stinktroep achter GRAAUW - Met de noorderzon zijn de bewoners van een wo ning aan de Oude Kaai in Graauw in november vertrok ken, daarbij zeven katten en in middels duizenden maden ach terlatend. Dat de stank ondraaglijk is. heeft raadslid P. Steijaert aan den lijve ondervonden. Of de ge meente Hulst daar niets aan kan doen, vroeg hij donderdag vriendelijk doch dringend aar. het college. Volgens hem heef Graauw er een nieuwe'mestzak bijWethouder G. van de Voorde beloofde dat de gemeente sne'. poolshoogte gaat nemen en de eigenaar zal proberen op te spo ren. „Maar u had ook meteen kunnen bellen, en niet op de raadsvergadering hoeven te wachten." De Schotse Huizen in Veere blijven dit zomerseizoen alsnog open voor het publiek. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever Maurits Sep VEERE - De Schotse Huizen aan de Kaai in Veere zijn dit zomerseizoen toch weer open. De Stichting Delta Cultureel in Vee- re heeft donderdag de deuren van het vo rig jaar gesloten museum heropend. Het gemeentebestuur van Veere heeft Delta Cultureel in april toestemming verleend het museum tot 1 oktober te gebruiken voor culturele activiteiten. De stichting heeft nu een expositie ingericht van de Kattendijkse kunstenares Ilona Schmit. Voorzitter E D. J. Diepeveen van de Stichting Delta Cultureel is verheugd dat zo kort na het bericht van de gemeente Veere de Schotse Huizen 'al opengaan. „Ik ben blij dat we op zo korte termijn die ex positie kunnen houden. Er is heel hard ge werkt." Volgens Diepeveen worden dit seizoen diverse activiteiten georgani seerd, als lezingen en concerten van ka mermuziek. „Het krijgt een echte culture le bestemming", aldus de voorzitter over de Schotse Huizen. De Stichting Delta Cultureel wil het Mu seum De Schotse Huizen graag behouden voor Veere en is daartoe, zo zegt Diepe veen, 'tot veel bereid'. De eigenaar van de panden, de Rijksgebouwendienst, heeft tot 1 oktober van dit jaar de tijd gegeven om een nieuwe invulling te geven aan het musem. Diepeveen: „Wij gaan serieus werken aan een plan voor het museum. We willen min of meer permanent de schil ders die in Veere hebben gewoond en/of gewerkt exposeren. Bovendien willen we er wisselende exposities houden." Museumwinkel Het zal niet eenvoudig zijn een exploita bel museum te realiseren, vreest Diepe veen. „We hebben te maken met een heel andere situatie. In plaats van subsidie die we in het verleden van het Rijk kregen, moeten we nu huur gaan betalen. Het gat daartussen is natuurlijk groot. Om het museum exploitabel te maken is het nood zakelijk om een museumwinkel te heb ben. Natuurlijk zullen we best tégen onze grenzen aanlopen. Welnu, die moeten we dan proberen te slechten." Geen gebrek Aan mensen heeft de Stichting Delta Cul tureel voor volgend jaar - mocht de stich ting erin slagen het museum permanent open te houden - geen gebrek. Diepeveen: „De Grote Kerk gaat eind dit jaar dicht voor een restauratie en een herinrich ting." De Dom van Veere wordt immers verbouwd tot. een multifunctioneel cultu reel centrum. „We hebben volgend jaar dus mensen vrij die zich volop op de Schotse Huizen kunnen storten." van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Het opzetten van lokaal preventief jeugdbeleid in Goes is nog een hele kluif. Waar schijnlijk komt er een koepelor ganisatie waarin alle belang hebbende instellingen zitten zoals scholen, welzijnsclubs, maatschappelijk werk, GGD, Jongeren Informatie en Advies bureau (JAIB), politie, arbeids bureau en gemeente. Nog te vor men werkgroepen dienen de projecten uit te voeren. Wethou der D. W. van deMerwe: „Het ri sico is dat je verzandt in verga deringen en dat er in de praktijk weinig van terecht komt. Bo vendien vraag je instellingen mensen vrij te maken voor het geïntegreerd jeugdbeleid en dan kan de werkdruk een probleem worden." Van der Merwe toonde zich don derdag dus voorzichtig tijdens het begin van het project 'Ont wikkeling lokaal preventief jeugdbeleid', dat moet voorko men dat jongeren ontsporen. Doelgroep vormen jeugdigen van nul tot achttien jaar. Goes is een van de tien gemeenten in Nederland en de enige in Zee land die aan dit 'voorloperspro ject' meedoet en steekt daarmee veel hooi op de vork. Doel is samenhang te brengen in het jeugdbeleid. De verant woordelijkheid en deskundig heid is nu versnipperd over ver schillende beleidsterreinen en organisaties, zodat er soms Licht gewonden bij botsing auto KUITAART - Een 32-jarige Middelburger, zijn vrouw en kind liepen donderdagmiddag lichte verwondingen op, toen hun auto op de N60 tegen een boom reed. De man raakte rond vijf uur op weg naar de veerboot, voorbij Kuitaart met zijn wiel in de berm van de weg. Door bij te sturen verloor hij de macht over het stuur, waardoor de auto te gen de boom botste. De passa giers wisten zelf uit het voertuig te komen. Het gezin had snij- wonden en werd met een ambu lance overgebracht naar ziekenhuis De Honte. Na be handeling konden zij naar huis. langs elkaar heen wordt ge werkt. Als een soort regisseur wil de gemeente het totale aan bod bundelen. Dat aanbod strekt zich uit van onderwijs, welzijn, cultuur, sport en recre atie, openbare orde tot gezond heidszorg, jeugdhulpverlening, sociale zaken en arbeid. Ervaring Voordeel is dat de Stichting Sar- des het pilotproject coördineert. De stichting ondersteunt diver se gemeenten op dit terrein en beschikt over ruime ervaring. Niettemin moet een flink aantal organisaties worden gemobili seerd. Vraag is nog hoeveel tijd en geld zij eraan willen spende ren. Van de Merwe constateerde dat dat 'wel eens moeilijk ligt'. Hoe het netwerk moet worden opgezet en welke structuur de beste is, werd donderdag niet echt duidelijk. Het is de bedoe ling een 'klankbordgroep' te voiTnen die zich hierover buigt. Daarna moet een visie op tafel komen en vervolgens de uitvoe ring. De Goese wethouder denkt zelf aan een koepelorganisatie waarin overeenstemming wordt bereikt en afspraken worden gemaakt. Werkgroepen moeten daarmee aan de slag. Veel spijbelen Goes heeft al wel enige ervaring met dit soort overlegstructuren. Er bestaat inmiddels een werkgroep die zich richt op ach terstanden van bepaalde leer lingen in het onderwijs. Als vroegtijdig wordt gesignaleerd dat scholieren niet meekomen, veel spijbelen of uitvallen, kun nen ze met wat hulp weer op het goede spoor worden gezet. Dat voorkomt later dat ze bijvoor beeld kansloos worden op de arbeidsmarkt. Geestelijke hulpverlening speelt daarbij een belangrijke rol. Uit onder zoeken blijkt dat scholieren doorgaans lichamelijk gezond zijn en dat hun problemen eer der in de sociale en emotionele sfeer liggen. De werkgroep bestaat uit verte genwoordigers van gemeente, basisscholen en middelbare scholen, die momenteel praten over de goede aanpak en vorm. Dat beleid moet augustus 1998 gereed zijn. De werkgroep kan tezijnertijd een van de pijlers worden van het totale preven tieve jeugdbeleid. Goesenaar Peter Heyt kiest voor bestaan als professioneel muzikant van onze verslaggever Frank Balkenende van onze verslaggever Frank Balkenende WISSENKERKE - Het sport veld in Kats krijgt een nieuwe toplaag, hoewel het de vraag is of de plaatselijke voetbalver eniging in de toekomst wel vol doende aanwas heeft. Vijf van de twaalf aanwezige Noord-Be- velandse raadsleden vonden donderdag een uitgave van 32.000 gulden dan ook niet verantwoord. Zelfs de voor standers klaagden dat het toch mogelijk moet zijn tot samen voeging van eilandelijke voet balclubs te komen, gezien de ho ge kosten van onderhoud en de geringe groei van de ledental len. Maar ze streken andermaal de hand over het hart. De renovatie van het Katse veld werd vorig jaar aangehouden om na te gaan of combinaties van clubs mogelijk zijn. Daar is niets uitgekomen. „De clubs willen alles houden zoals het is. Je kunt nu niet één club daartoe dwingen", verdedigde wethou der J. M. Meulenberg-op 't Hof de investering. Voor de WD, Gemeentebelangen, SGP en CDA-er J. Weber is de 32 mille weggegooid geld. ..De accom modatie is slecht en de vereni ging kan in de toekomst niet zelf voorzien in onderhoud. Als je de onderhoudskosten afzet tegen het aantal gebruikers, is deze uitgaaf onverantwoord", sprak Weber. Vraagtekens Maas zat het dwars dat het de gemeente maar niet lukt het dekkingspercentage van de sportvelden op te krikken. „Pri vatisering of sluiting van velden is niet eens besproken. Zolang er geen hogere bijdrage komt van de club, blijf ik tegen." WD-er A P. Dees-de Looff wees op de kwetsbaarheid van de voetbalvereniging in Kats. „Er is geen jeugdell'tal. Hoelang speelt Kats nog?" De andere raadsleden vonden dat het veld aan renovatie toe is. al zette A Oudshoorn van de Kiesvereni ging Noord-Beveland vraagte kens bij het accommodatiebe- leid. „Je kunt clubs best dwingen tot samenvoeging. Maar je hoort geen toekomstvi sie, je hoort helemaal niks en daar word ik zo moe van." De raad ging wel unaniem akkoord met de aanleg van drainage (kosten: 45 mille) op het veld van Colijnsplaatse Boys. van onze verslaggeefster Caroline Moerland HEINKENSZAND - Ze zijn al sinds half april bezig, maar don derdag zijn ze officieel geïnstal leerd: de leden van de landin richtingscommissie Borssele. De heren krijgen de verant woordelijkheid voor een zoge noemde aanpassingsinrichting in het gebied rondom de Borsei se toeleidingsweg naar de Wes- terscheldetunnel. Dat houdt in dat ze proberen de pijn te ver zachten, die de aanleg met zich meebrengt voor de omgeving. De landinrichtingscommissie bestaat uit vijf personen. De Borselse burgemeester ir. J. L. M. Mandos is voorzitter en vertegenwoordigt vanzelfspre kend 'zijn' gemeente. Namens de landbouw zitten K. Krijger en Bvan 't Westeinde in de com missie. P. J. J. van Weerlee en drs. C. M. De Reu vertegen woordigen respectievelijk de natuurbeschermingsorgansia- ties en het Ministerie van Ver keer en Waterstaat. Volgens dagelijks provinciebe stuurder drs. G. L. C. M. de Kok, die de commissie instal leerde, heeft Zeeland niet eerder te maken gehad met een aan passingsinrichting. Het is een instrument om de nadelige ge volgen van een ingrijpende in frastructureel werk te beper ken. De aanpassingsinrichting geld: voor een gebied van zo'n 200( hectare, een driehoek gevormd door de dorpenBorssele, 's-Hee- renhoek en Ellewoutsdijk Vooral de landbouwers in deze omgeving zullen de nadelige ef fecten van de wegaanleg erva ren. De landinrichtingscommis sie moet de pijn zoveel mogelijk verzachten. Dit kan bijvoor beeld door grondruil, zodat per celen niet doorsneden wordei door de toekomstige weg. Om voldoende alternatieven te kun nen aanbieden, wordt zo moge lijk ook buiten het gebied van df aanpassingsinrichting grond gekocht. Maar het is niet alleei de landbouw voor wie de aan passingsinrichting is bedoeld De landinrichtingscommissif heeft ook als taak de belangei van natuur en landschap in he: gebied in de gaten te houden. De landinrichtingscommissie wil de bewoners van het gebied zoveel mogelijk bij deprocedure betrekken. Zo is er 2 juli vanai 19.30 uur een algemene voor lichtingsavond in De Stenge ir Heinkenszand. Vervolgens krij gen betrokkenen vanaf komenc najaar de gelegenheid hun me ning te laten horen. Dit kan on der meer tijdens de openbar* vergaderingen van de landin richtingscommissie waar spreekrecht hebben. Ook zal e eens in de veertien d- spreekuur zijn. 31 mei en 1 juni 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. de Jonge, Zierikzee, tel. (0111) 412280. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel. (0111)651861 J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111)461280. L. A. M. Bruel en J. J. Roth, zat. Markt 32, Brouwershaven, zon.: Dijkstraat 32, Scharendijke, tel. (0111)691280. Renesse/Ellemeet; J.L. Flach en S.W.H.M. Simons, tel. (0111) 461280; Burgh-Haamstede: G. van Beek- Verbeek en J.Ph.P. Stenger, tel.(0111) 651861; Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.0: uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Ooster land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: R. Smits, Molenweg 61, Ooster land, tel. (0111) 641280. Tandartsen: J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zïerik zee, tel.(0111)413016 Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, t< (0111) 412906, geopend za. vat 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.3i uur. Zo. van 12.00-12.30 uur er 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): M.C.M. Ver haak, Zierikzee, tel. (0111)412180. GOES - Hij spreekt van een 'bevrijding", dat naderend af scheid van het bouwwezen. Eind juni gooit de 31-jarige Peter Heyt uit Goes zijn hamer ver weg. Dan is hij eindelijk ei gen baas. 'Professioneel muzi kant' staat er straks in chique letters op zijn kaartje. Financi eel wordt het een sprong in het diepe, maar altijd beter dan de bouw. „Het is die mentaliteit waardoor ik met een zekere on vrede heb gewerkt. Een muzi kant in de bouw, tja, dat past niet..." Gesprek met een 'one man band', die al uw bruilof ten, partijen, openingen en di ners dansants 'muzikaal om lijst'. Ritmiek in de genen. Als jochie heeft hij al die onbedwingbare dwang te drummen. Op moe ders pannen, het slagtrommel tje van zus die in de fanfare zit, het 'verboden drumstel' van vader en uiteindelijk op een zelfgeknutselde kit van op planken geschroefde tafelten- nisbat j es. Tot zijn aanleg wordt erkend en huize Heyt een drumset rijker wordt. Zes tien jaar is hij als vader hem opneemt in zijn dansorkest Reimerswaal Trio. Nooit heeft hij dat partygenre veraf schuwd, ook al bewandelt hij ernaast het experimentele spoor in bijvoorbeeld de sym fonische rockband Ligeia. „Natuurlijk werd ik erop aan gesproken. Hoe kun je Jantje Smit spelen? Maar het zit erin gebakken. Van jongs af aan hoorde ik m'n vader dat soort liedjes repeteren." Op zijn achttiende formeert hij zijn eigen dansgroep Let's Dance met broer Huib en enke le kennissen. „Lol natuurlijk, maar we deden het om een centje bij te verdienen. Daar kocht ik dan nieuwe bekkens van en je kon op zaterdag avond ook eens een extra rond je geven." In die periode ont dekt Peter de gitaar en zijn stem. Hij is op weg 'allround' te worden, maar blijft ook trouw aan de rock in Frontpage, de Bram SchrierBand, Sfwaal en Ligeia. Een kuitblessure leidt hem uiteindelijk naar 'het key board'. Zwabbervoet „Ligeia speelde ingewikkelde, zeer uitgesponnen muziek met veel ritmewisselingen. Op een Peter Heyt uit Goes wil vanaf eind juni zijn brood volledig verdienen als professionele 'one mand band' op bruiloften en partijen; 'Je moet zo veel mogelijk klassiekers kennen en de laatste nummer één natuurlijk'. foto Willem Mieras gegeven moment merkte ik dat ik mijn rechtervoet niet meer onder controle had. Een zwab bervoet noemen ze dat. Het eu vel is erin geslopen; ik denk dat het jarenlange zware werk in de oesters er mede een oorzaak van is. Ik moest stoppen, dat was beter voor de band, hoe jammer ook voor mij." Niet lang daarna ontmoet Pe ter toetsenist John Brinkhaus uit Oost-Souburg, die hem als begeleidend gitarist inhuurt. „Goh, toen zag ik wat je uit een keyboard kan halen. En je kunt een hele zaal in je uppie enter tainen. Echt iets voor mijwant ik ben fanatiek en als de band zijn lesje niet kent, baal ik vre selijk." Door veel te oefenen vindt hij de weg op de toetsen, leert hij de begeleidingspartij en te produceren en bouwt hij een repertoire op. Nu kan hij vier-, vijfhonderd nummers uit de techniek toveren. Zijn rech terhand speelt dan melodie, zijn linker akkoorden. Een compleet orkest, aangevoerd door zijn stem. Hij kan de Ha venzangers, maar ook Coolio, John Denver en René Froger. Of een snijdende rap. „M'n fa voriet is Engelbert Humper- dinck. Die heeft de perfecte stem voor dit genre." Adressen Zo trekt Peter al enkele jaren van bruiloft naar opening en van caféterras naar schuur- feest. Naast zijn werk. Nog even en hij is zelfstandig prof muzikant. Een waagstuk? „Fi nancieel een beetje, maar ik heb gelukkig vaste adressen. Zestig keer per jaar begeleid ik de brunch op de Roompot. Van bruiloften alleen kan ik niet le ven. Het is wel zwaar. Soms zes, zeven keer in de week. Dan ben ik afgedraaid en m'n stem ook." Is broodspelen nog wel creatief? „Het leuke zit 'm in het thuis uitzoeken van een nummer, de melodielijn 'leuk' neerzetten. Je moet klassiekers kennen van zoveel mogelijk topmuzikanten. De laatste nummer één is verplichte kost, vooral de jeugd vindt het nor maal dat je die kan spelen." Fanatiek blijft hij. Altijd net jes in 't pak, geen piepende kruk, bij voorkeur' foutloos spel. Peter wil* Prof met een hoofdletter zijn. Dat is ook de reden waarom zijn repertoire geen vaste volgorde kent. „De antenne uitzetten, de sfeer in schatten. Het is koorddansen, maar ook ouderen moeten op een feest genieten; die groep wordt vaak vergeten. Voor een gouden huwelijk rij ik naar m'n ouders en zoek wat uit van Vera Lynn en Jim Reeves, want dat kent die generatie. Je mag niet te makkelijk worden. Veel collega's doen de bekende, soms wat versleten foxtrots; ik pak dan liever 'Matrimony' van Gilbert O'Sullivan." Dan rinkelt de telefoon. Een klant. Peter grijnst. „Als die telefoon blijft zwijgen, houdt het op."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 42