Kamer eist snel einde lab-oorlog Computer vervangt papierwinkel bij aanvragen bedrijfssubsidies PZC 1 Harde actie tegen films met geweld begint in september Sorgdrager wil baan overheid openstellen voor ex-gedetineerde Borst: abortuswet voldoende nageleefd Zonnecellen-laboratorium opent deuren Lego-tijgers bevolken museum Iraniërs geven hun hongerstaking op binnenland Minister De Boer moet gesjoemel met bodemonderzoek aanpakken Nuis ziet omroepen verdwijnen Windmolenpark in Noordzee Aspirine na hersenbloeding helpt Dertig handtekeningen Verdachten gooiden brandbom Mediaprijs voor Kader Abdolah Kamer ziet af van onderzoek asbestaffaire Zeeuwse arrestant in drugszaak op vrije voeten Tien jaar cel 11 en TBS wegens I moordaanslag Toch CDA-steun vakkenpakket vrijdag 30 mei 1997 van onze verslaggever Henk van Ess DEN HAAG - De Tweede Kamer vraagt milieuminister De Boer een einde te maken aan misstan den bij bodemonderzoeken. De oproep volgt op berichten dat vervuilde grond regelmatig ten onrechte schoon wordt ver- klaard. Harde cijfers in milieuonder- ve zoeken blijken in de praktijk boterzacht door sterk uiteenlo pende chemische analyses van elkaar fel beconcurrerende' la boratoria. Wie met vuile grond in de maag zit, zou relatief een voudig laboratoria kunnen vin den die lagere gifgehaltes me ten. Provincies en gemeenten worden met deze gunstiger cij fers om de tuin geleid. Bodem- en grondmonsters wor den sinds drie jaar tegen stunt prijzen onderzocht waardoor de labs moeten bezuinigen op des kundig personeel. PvdA, WD en D66 vragen De Boer om een betere controle op de hectische milieumarkt. Kamerlid Auge- steijn (D66) noemt het een ab surd idee dat burgers op een plek wonen waar ze niet veilig zijn. Moordzuchtig De verantwoordelijke instantie, de Raad voor Accreditatie, gaf eerder toe dat het toezicht op de laboratoria faalt en dat de fout marge van metingen boven de 20 procent ligt. ,,De markt is moordzuchtig. Ons toezicht is een kat- en muisspel. Elke keer als wij met strengere normen komen, wijken de labs daar van af", aldus een woordvoerder van de Raad. De regeringspartijen willen dat de sterk afwijkende analyseme thoden en -apparatuur met el kaar in overeenstemming wor den gebracht. Zij vragen De Boer een gegarandeerde 'mini mumkwaliteit' voor de metin gen. PvdA, VVD en D66 vragen of de minister bereid is een nader on derzoek in te stellen naar een gifzaak in Drenthe, waar de grond onder een woonwijk ver vuild zou zijn met een agressief bestrijdingsmiddel. Het milieu lab dat de gifvondst deed, meld de de vervuiling niet aan de po litie of provincie. De grond werd daarom schoon verklaard. Ook zijn de coalitiepartijen be- zorgd over de gevolgen van de keiharde concurrentie tussen labs bij een openbare aanbeste ding in de gemeente Rotterdam. De dienst gemeentewerken zag de kosten voor milieuonderzoe ken opeens bijna een miljoen la ger uitvallen. De milieudienst van dezelfde gemeente uitte vervolgens bij VROM haar grote twijfels over de betrouwbaar heid van de metingen. De coalitiepartijen overwegen de schade die wordt geleden door onzorgvuldige meettech nieken te verhalen op de betrok ken laboratoria. Kamerlid Klein Molekamp (WD): „Wie foute gegevens aanlevert, moet aansprakelijk gesteld kunnen worden." GPD HILVERSUM - Staatssecretaris Nuis (Cultuur) sluit niet uit dat sommige omroepen moeten verdwijnen als gevolg van de invoering van het zogeheten 'omroepgeeltje'. Dat zei hij gis teravond in de actualiteitenrubriek Kenmerk. De staatssecretaris gaf tegelijk aan dat hij bereid is het aantal van 600.000 leden dat omroepen nodig hebben voorde A-sta tus, bij te stellen. In zijn Wetvoorstel Herziening Publieke Omroepen stelt Nuis voor per 1 januari de kosten van het lid maatschap van een omroep te bepalen op 25 gulden. ANP AMSTERDAM - Greenpeace heeft een plan voor de aanleg van een reusachtig eiland met windmolens in de Noordzee, 60 kilometer ten noordwesten van Vlieland. Zo'n 3.000 windmo lens in een park van 1.000 vierkante kilometer zouden bijna de helft van de huidige Nederlandse gas- en kolencentrales kunnen vervangen. Het park zou 40 procent van de huidige Nedeilandse stroom vraag kunnen dekken en kunnen zorgen voor 21 miljoen ton minder kooldioxide-uitstoot per jaar. Het megawindpark vergt een investering van 30 miljard. GPD AMSTERDAM - Het innemen van aspirine net na een beroer te helpt. In elf van de duizend gevallen voorkomt aspirine dat mensen na een hersenbloeding overlijden of blijvend letsel overhouden Dit bleek gisteren tijdens de zesde Europese Be roerte Conferentie in Amstei-dam. Een beroerte is een vaataandoening in de hersenen. Hierbij beschadigen hersencellen of sterven ze af. Ieder jaar worden ongeveer 24.000 mensen getroffen. ANP DEN HAAG - Politieke partijen die willen deelnemen aan de Tweede-Kamerverkiezingen hebben per kiesdistrict dertig 'ondersteuningsverklaringen' nodig. Momenteel volstaan tien handtekeningen. Er zijn negentien kiesdistricten. De Tweede Kamer stemde gisteren in met een wnjzigingsvoor stel van de CDA'er Mateman om het aantal vereiste handteke ningen te verhogen. Het aantal van dertig ligt tussen de huidi ge tien en de vijftig die de PvdA liever had gezien. De PvdA had met een hoger aantal de deelname van met name extreem rechts aan de verkiezingen wallen bemoeilijken. ANP DEN HAAG - Twee van de zes verdachten van de dodelijke brandstichting in een woning in de Haagse Schilderswijk, hebben bekend dat zij enkele uren voor die brand molotov cocktails hebben gegooid naar twee culturele instellingen. Vijf verdachten die al langer worden verhoord, ontkennen echter iets met de fatale brand in het woonhuis te maken te hebben. Deze brand kostte de moeder en vij f kinderen van het gezin Kösedag het leven. ANP AMSTERDAM - De ASN-ADO Mediaprijs van de stichting Anti Discriminatie Overleg (ADO) is dit jaar toegekend aan de schrijver en columnist Kader Abdolah. De Iraanse columnist houdt de Nederlandse samenleving een spiegel voor, zonder te koketteren met zijn allochtone af komst, meent de jury. Het is de tiende maal dat de prijs is toe gekend Abdolah is pas de tweede allochtone journa list die de prijs krijgt. De onderscheiding is ingesteld om te bevorderen dat media op evenwdchtige en volledige wijze aandacht beste den aan de multiculturele samenleving. ANP van onze redactie binnenland ZUTPHEN - Minister Sorgdra ger van Justitie wil in de toe komst overheidsfuncties open stellen voor ex-gedetineerden. Volgens de bewindvrouwe zijn er tal van functies bij de over heid die daarvoor in aanmer king komen. Sorgdrager lanceerde haar idee gisteren tijdens de opening van de penitentiaire inrichting Zut- phen. Zij wil eerst op kleine schaal experimenteren. Ook an dere ministeries zijn bereid hier aan mee te doen. Om in aanmerking te komen vooreen functie binnen de over heid is nu nog een bewijs van goed gedrag nodig. Volgens de minister moet het mogelijk zijn het bewijs meer af te stemmen op een bepaalde functie. „Ie mand die is veroordeeld voor fraude, moet je niet direct na zijn straf op een boekhouding plaatsen. Maar hij zou bijvoor beeld wel een technische baan moeten kunnen krijgen." De opening van de gevangenis was voor de directie aanleiding een discussie te organiseren rond de positie van ex-gedeti- neerden op de arbefdsmarkt. In haar inleiding deed Sorgdrager een beroep op het bedrijfsleven zich nog meer open te stellen voor gemotiveerde ex-gedeti neerden die met succes een vak opleiding binnen de gevange nismuren hebben gevolgd. Als voorbeeld noemde zij enkele be drijven in Zutpen die in samen werking met de penitentiaire inrichting stage- en werkerva ringsplaatsen hebben gecre- eerd. ANP DEN HAAG - De Tweede Kamer ziet voorlopig af van een parle mentair onderzoek rond de as bestaffaire in het NAVO-com- ma n docent ruin De Cannerberg bij Maastricht. Met name de VVD en D66 staan gereserveerd tegenover een eigen onderzoek van de Kamer. De Vaste Kamercommissie voor Defensie besloot gisteren staatssecretaris Meijling (De fensie) tot 10 juni de tijd te ge ven om de laatste onduidelijk heden uit de weg te ruimen. Slaagt de bewindsman daar niet in, dan besluit de Kamer moge lijk in een plenair debat tot een parlementair onderzoek. De Cannerberg-kwestie gaat om de asbestbesmetting die mo gelijk duizenden militairen hebben opgelopen tijdens hun werk in het Maastrichtse com mandocentrum. Besmetting met asbestdeeltjes kan op latere leeftijd kanker tot gevolg heb ben. De Rekenkamer uitte gisteren felle kritiek op de wijze waarop het ministerie van Defensie de bodemverontreiniging op zijn terreinen aanpakt. ANP van onze redactie binnenland ZAANDIJK - Twee van de negen verdachten die maandag werden aangehouden bij het oprollen van een grote drugsbende, zijn vrijge laten. Onder de vrijgelatenen is ook een inwoner van Burgh-FIaam- stede. Intussen heeft de Spaanse politie in Malaga in deze zaak nog twee Nederlanders, afkomstig uit Den Helder en Midwolde, aangehou den. Zij worden ervan verdacht lid te zijn van de internationale drugs bende die meer dan honderd ton softdrugs (straatwaarde een half miljard gulden) zou hebben verhandeld. De bende wordt verder verdacht van het witwassen van enkele miljoenen crimineel vermo gen. De drugs kwamen voornamelijk uit Pakistan en werden via de Afrikaanse westkust naar Europa verscheept. Onder de zeven in Nederland nog vastzittende verdachten zijn de hoofdverdachte uit Volendam en de honorair-consul van Ivoorkust. ANP HOORN - Lego-tijgers bevolken de komende weken het Museum van de Twintigse Eeuw in Hoorn. Daar loopt vanaf 1 juni tot en met 24 augustus de tentoonstelling Lego, 40 jaar jong. Op de ex positie zijn enorme bouwwerken, landschap pen met treinen en twee meter hoge oerwoud- dieren te zien, allemaal gemaakt van de kleine plastic Lego-blokjes. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland el: RIJSWIJK - De Wet afbreking zwangerschap wordt, op een en kele uitzondering na, voldoende nageleefd. Het negatieve beeld dat enkele televisierubrieken over de abortuspraktijk hebben geschetst, strookt niet met de lit «erkelijkheid. Dit schreef mi nister Borst van Volksgezond heid gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. De Inspectie voor de Gezond heidszorg stelde een onderzoek innaar de manier waarop abor- en ee: DORDRECHT - De rechtbank [et in Dordrecht heeft gisteren we gens poging tot doodslag met voorbedachten rade een 34-ja- rige Dordtenaar veroordeeld tot tien jaar cel en TBS met verple eg ging. De officier had poging tot dl moord ten laste gelegd; verder is Q- het vonnis conform de eis. te»- hakte op 29 augustus vorig ;aar met een vijftig centimeter lang kapmes in op een inwoner van Papendrecht, die de aanslag M! tenauwemood overleefde. Het en slachtoffer is de echtgenoot van hf een medewerkster van de socia le dienst in Dordrecht, met wie "Jj le veroordeelde een jarenlang onflict over zijn uitkering had. ANP tusklinieken en ziekenhuizen met zwangerschapsonderbre king omgaan. Aanleiding daar toe was alle rumoer die een jaar geleden ontstond over plannen van de Evangelische Omroep met in het geheim gemaakte vi deo-opnames aan te tonen dat abortusartsen het niet zo nauw nemen met de criteria in de abortuswet, zoals de wachttijd van vijf dagen en de noodsitua tie van de vrouw. Het in de war schoppen van vakantieplannen zou al voldoende reden zijn voor een abortus. De rechter verbood de uitzen ding, maar alle publiciteit erom heen was voor de inspectie aan leiding genoeg om een onder zoek in te stellen. Begin dit jaar wekten in het tv-programma Zembla twee abortusartsen de indruk dat zij de criteria te ruim interpreteerden De inspectie vond daarvoor geen bevestiging. In het alge meen hanteren de instellingen de wachttermijn en betrachten zij zorgvuldigheid. Ongeveer een kwart van het totaal aantal afspraken resulteert uiteinde lijk niet in abortus, aldus het in spectierapport. Een klein per centage vrouwen ziet er na een eerste gesprek van af, in sommi ge gevallen twijfelt de arts over het besluit van de vrouw en ver wijst die haar door naar andere instellingen. In andere gevallen is de zwangerschap te ver gevor derd of zijn er medische compli caties waardoor zwanger schapsonderbreking niet kan plaats vinden. ANP UTRECHT - Zonnecellen spelen de hoofdrol in het gisteren geopende laboratorium van de faculteit Natuur- en Sterrenkunde van de Universiteit Utrecht. In het lab wordt geprobeerd met nieuwe apparatuur zonnecellen te ontwikkelen die goede prestaties leveren tegen een gunstige prijs. De installatie is zes miljoen gulden waard. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De regering komt in september met een plan van aanpak van het tonen van - als amusement bedoeld - geweld aan jongeren. Dat werd gisteren in de Tweede Kamer duidelijk tijdens de bespreking met minister Sorg drager (Justitie) en de staatsse cretarissen Nuis (Media) en Terpstra (Welzijn) van de notitie Bescherming van jeugdigen te gen schadelijke invloeden van audiovisuele media. Nuis kwam al met een concrete belofte. Films die voor zestien jaar en ouder moeten volgens hem niet voor tienen 's avonds op de buis komen. Daartoe wil hij de Mediawet veranderen. Nu van onze redactie binnenland DEN HAAG - De drie Irani ërs die in hongerstaking zijn tegen hun uitzetting, beëin digen hun actie voorlopig. Zij hebben dat besloten na dat de rechtbank in Den Haag gisteren het beroep van de drie tegen hun uitzetting gegrond had verklaard. Zij hoorden het nieuws van me dewerkers van de Immigra tie- en Naturalisatie Dienst (IND) op de 38e dag van hun hongerstaking. „De drie hongerstakers be ëindigen hun actie om zich in alle rust te beraden op de uit spraak", verklaarde een woordvoerder van de oecu menische basisgroep Ekkle- sia. „De drie gaan niet terug naar het Binnenhof, maar krijgen vrijdagochtend een infuus met uitsluitend vocht. Vooralsnog gebeurt dat op een huisadres." In de asielprocedure van de drie, de 30-jarige Kourosh, zijn 32-jarige vrouw Azar en zijn 30-jarige schoonzus Fe- demeh, moet een nader on derzoek komen naar een deel van hun relaas. Zo wil de rechtbank vooral meer weten over een publicatie van Kourosh in een Iraans bl ad in 1994. Die zou de aanleiding zijn geweest tot zijn benarde positie in zijn thuisland. De gegrondverklaring bete kent niet dat de drie Iraniërs nu een status krijgen. Na het extra onderzoek wordt op nieuw over hun situatie be slist. Tegen die beslissing kunnen de drie dan weer be roep aantekenen. ANP Advertentie m ze door een ringetje te halen! Als u echt werk trilt maken van het ophangen van gordijnen kijk dan eerst in onze gloednieuwe showroom. U gelooft uw ogen nietI Znidweg20a, Zonnemaire. TeL 0111-401318. 1 Volop parkeergelegenheid en goed E bereikbaar per openbaar vervoer. van onze verslaggever Peet Vogels DEN HAAG - Subsidie binnen halen wordt eenvoudiger voor ondernemers. Senter, het agent schap van het ministerie van Economische Zaken, wil de subsidieaanvragen geheel auto matiseren. Een ondernemer kan dan vanaf kantoor op de com puter een aanvraagformulier invullen en elektronisch verstu ren. Op die manier kan de subsi die veel sneller verleend wor den. De automatische subsidieaan vraag is een van de manieren die Senter wil inzetten om klant vriendelijk en efficiënt te wor den. De organisatie regelt de uitvoering van tachtig verschil lende subsidieregelingen in op dracht van het ministerie. Het gaat daarbij om regelingen voor technologische vernieuwingen, internationale samenwerking en duurzame ontwikkeling. Het afgelopen jaar werd voor 1,1 miljard gulden aan subsidies verstrekt. „De kosten daarvoor bedroegen 48 miljoen gulden", aldus directeur H. Geijzers. Profiteren „De helft van de subsidiegelden ging het afgelopen jaar naar het midden- en kleinbedrijf", aldus Geijzer. „Het verwijt dat alleen de grote bedrijven profiteren van subsidies klopt dus niet." Vanaf begin dit jaar is Senter gefuseerd met EG-Liaison, een organisatie die zich bezighoudt met het promoten van Europese regelingen bij Nederlandse be drijven. „Voor dit jaar verwach ten we 1,5 miljard gulden aan subsidie te verdelen." Senter had het het afgelopen jaar vooral druk met de uitvoe ring van de Wet Bevordering Speur- en Ontwikkelingswerk (WBSO). Die wet geeft bedrij ven fiscale voordelen op het gebied van research en develop ment. .Het afgelopen jaar kre gen we 30.000 aanvragen voor subsidie binnen voor de WBSO. Daarvan kwamen er al veel via e-mail of diskette bij ons. Dit jaar willen we dat verder auto matiseren, zodat de ondernemer van achter zijn pc een subsidie kan aanvragen", aldus Geijzers. Senter, dat ook actief op het ge bied van advisering aan bedrij ven, departementen en andere overheidsinstanties, heeft veel contacten met bedrijven en on derzoeksinstellingen. Dat re sulteert in een schat aan kennis over technologische ontwikke lingen. „We kunnen bedrijven daarom goed adviseren op tech nologisch gebied. Een onderne mer die iets wil ontwikkelen en bij ons komt kunnen wij bij voorbeeld vertellen dat zijn idee allang is uitgevoerd, dat hij met een bepaald onderzoeksinsti tuut contact moet opnemen, of bijvoorbeeld met een ander be drijf dat aan hetzelfde idee werkt. Door de fusie met EG- Liaison hebben we nu ook veel meer contacten met Europese instellingen en bedrijven. Zo doende kunnen we ook de inter nationale samen werki ng bevor deren", verklaart Geijzers. GPD worden er nog grenzen van 20.00 en 21.00 uur gehanteerd, respectievelijk voor films die niet geschikt zijn voor kinderen tot 12 en tot 16 jaar. Nuis hoopt door de wetswijziging vooral de groep tot 12 jaar deels van scha delijke beelden te vrijwaren, omdat de 'kinderbedtijd' een vervagend begrip is. Volgens de notitie moeten ver schillende branches de bescher ming van jeugdigen tegen ge weld zelf reguleren zoals nu al door een deel van de videothe ken gebeurt door onder meer leeftijdsclassificatie. De bewindslieden willen de straf voor het vertonen van schadelijke beelden aan kinde ren beneden de zestien verhogen van twee maanden cel naar een jaar en de maximale boete van 5000 gulden naar 25000. ANP DEN HAAG - Ondanks aanhou dende zware kritiek op de in voering van de vier nieuwe vak kenpakketten in havo en vwo, heeft het CDA gisteravond toch vóór de wet gestemd die de on derwijsvernieuwing regelt. De steun van de regeringspartij - en PvdA VVD en D66 was reeds zeker. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3