De Zuidhoek blaast fusieplan af PZC Schapen en geiten op Goese wallen Super in Zierikzee dwarsboomt plannen van andere winkeliers Grens vergoeding vervoer scholieren blijft zes kilometer Raad akkoord met ening theatercafé Nieuwe commandant voor brandweer op Schouwen-Duiveland zeeland 11 Bestuur beëindigt besprekingen met Goese Betho en Besth-werk ZWN krimpt stadsdient in Goes in Stichting Renesse verzelfstandigt Lawaaimaker bestraft Bewaking transferium continu Heemtuin in Hollandsche Hoeve Brandweer Kamperland verhuist vrijdag 30 mei 1997 >an onze verslaggeefster É/lariëtte Hitzert ZIERIKZEE - Werkvoorzie- ningsschap De Zuidhoek ziet roorlopig af van de voorgeno- nen fusie met De Betho en de stichting Besth-Werk. De vol- tallige bestuurscommissie schaarde zich donderdag achter directeur F. C. Dieleman, die een rurig pleidooi hield voor be stuurlijke rust: „De Zuidhoek ïeeft een turbulente tijd achter Ie rug." Hij verwacht dat De Zuidhoek minstens twee jaar lijd nodig heeft de organisatie iveer gezond te maken. De sa menvoeging van de drie bestu ren zou op 1 januari 1998 zijn beslag krijgen. De Zuidhoek is na de directie- irisis van eind 1995 begonnen net de uitvoering van een 'ver- anderplan', om het negatieve rt bedrijfsresultaat om te buigen ïaar een positief. „Met een be stuurlijke samenwerking haal e dat plan onderuit'", vindt Jieleman. „Twee trajecten aan door elkaar heen lopen. )at is moeilijk aan de werkne- ners te verkopen. Ik ben bang lat een chaos ontstaat." De jwee medezeggenschapsorga- van onze verslaggever GOES - De ZWN Groep snij dt in le stadslijnen door Goes. Vanaf juni vervallen 's avonds en in bet weekeinde enkele ritten van de lijnen 20, 21 en 24, omdat er reer weinig mensen gebruik van naken. )ok lijn 29 Tholen, Rilland, [miningen, Kapelle en Goes krimpt in. Met name tussen [holen en Rilland, typisch een ijn voor scholieren, gaan min- ler bussen rij den. Op dat traject alt het aanbod tegen, ietzelfde is het geval met de te- efonisch te bestellen Lijntaxi, lie als lijn 30 tussen Rilland en lergen op Zoom wordt ingezet, ijn 30 verdwijnt. Rillanders iie naar Bergen op Zoom willen, lebben als alternatief de stop- nen van het personeel van de Zuidhoek zijn het met de direc tie eens. De plannen de sociale werk plaats van De Betho met vesti gingen in Goes en Tholen samen te voegen met De Zuidhoek in Zierikzee en Besth-Werk in Goes werden eind vorig jaar ge presenteerd door de portefeuil lehouders sociale zaken en werkgelegenheid in deze ge meenten. Met de bestuurlijke samenwerking willen ze inspe len op de nieuwe wetgeving op het gebied van de sociale werk voorziening en andere gesubsi dieerde arbeid als de banenpool en het jeugdwerkgarantieplan. Samenvoeging van de organisa ties die zich in het Oosterschel- debekken bezig houden met ge subsidieerde arbeid,' zou het mogelijk maken zoveel moge lijk van dergelijke arbeid in de regio te waarborgen. Als be stuursvorm was gekozen voor een gemeenschappelijke rege ling die zich richt op een sociale doelstelling. De uitvoering zou in handen komen van de drie or ganisaties, die zouden verzelf standigen. De Betho en Besth- Werk hebben eerder al een posi tief oordeel gegeven over de fu sie. De Zuidhoek kreeg uitstel vanwege de gemeentelijke her indeling op Schouwen-Duive- land. Te vroeg Dieleman maakte duidelijk niet alleen rust in de tent te willen, hij vindt het ook te vroeg om nu al in te spelen op de komende veranderingen in de wetgeving. „Je moet je nooit druk maken over wetgeving die eraan komt", heeft zijn bestuurlijke ervaring hem geleerd. „Als je voorop loopt, is het dikwijls no dig alsnog het beleid bij te stel len. We hebben nog niet voldoende zicht op de conse quenties van de nieuwe wet." Het bestuur, dat aanvankelijk niet negatief stond tegenover een vergaande samenwerking met de andere twee organisa ties, het zich overtuigen door de argumenten van Dieleman. „Een fusie heeft schaalvoorde len, maar de organisatie gelooft er nu niet in", vatte J. Th. M. van der Veer samen. G. E. Houteka mer concludeerde: „We moeten een pas op de plaats maken en voorrang geven aan het veran- derplan van de Zuidhoek." ran onze verslaggeefster ilariëtte Hitzert ZIERIKZEE - De grens waar- iven ouders van basisschool- ideren een vergoeding kun- len krijgen voor het vervoer van innaar school, blijft zes kilome- Een amendement van IGP/GPV om de grens op vier ilomeler te stellen, haalde het londerdag tijdens de raadsver- dering niet. Tot verwonde ring overigens van de reforma- Jorische partijen en D66, die rop wezen dat de commissie Matschappelijke aangelegen- Cden (met uitzondering van de ;n niet aanwezige WD) vori- e maand unaniem heeft gead- iseerd al vanaf vier kilometer en vergoeding te geven. )e PvdA, die zoals C. W. Flik- reert (SGP/GPV) opmerkte no- a bene had gepleit voor een Irie-kilometergrens, en het ÏDA keerden donderdag op hun chreden terug. C. J. Geluk D66) noemde het opvallend dat io uist de collegepartijen hun itandpunt hebben herzien. Wat heeft een commissiever- adering nog voor zin, als de fracties zo gemakkelijk van me ning veranderen", schamperde ze. Zowel de reformatorische par tijen als de democraten deden eenberoep op de andere partijen rekening te houden met het feit dat Schouwen-Duiveland een plattelandsgemeente is, waar door veel inwoners relatief gro te afstanden moeten afleggen. Financieel zouden ze daar niet de dupe van moeten worden. Wethouder D. van der Wekken noemde een grens van zes kilo meter echter 'niet onredelijk': „Dat leidt niet tot onbereik baarheid van de scholen." Voor de leerlingen van de open bare basisschool in Seroosker- ke, die aan het eind van het schooljaar sluit, maakt het ove rigens niet uit welke grens wordt toegepast. Hoewel ze hebben gekozen voor de school inEllemeet, op meer dan vier ki lometer van Serooskerke, zou den de ouders geen aanspraak kunnen maken op vervoerskos ten. De dichtstbijzijnde open bare school, in Noordwelle, ligt immers op een afstand van min der dan vier kilometer. 'an onze verslaggever jerre Stegenga UERIKZEE - De Beheersstich- fag Mondragon kan 125.000 ulden tegemoet zien van de ge- Qeente Schouwen-Duiveland oor het inrichten van een thea- ercafé in het complex. Een ^eerderheid van de raad stem- ie donderdag in met dit voor- Mei, maar van harte ging het 'iet. Zo verklaarde R. Geluk j bepaald niet gelukkig te ijn met de lening. „We hebben londragon gekocht om het the- 'teraanbod te behouden, niet '!n horeca te bedrijven." Seluk noemde het tegenstrijdig iat naast het culturele aanbod tik het hox-ecagebeuren moet lorden gewaarborgd. „Waar- kan dit niet door een parti- ulier worden gedaan? Een tietje ondernemer was allang pen geweest." J. van den Berge ÏPF) was van mening veran- 5rd en pleitte, na in de commis sie positief over de lening te hebben geadviseerd, plotseling voor het verpachten van het res taurant aan een ondernemer. Hij sloot zich hierbij aan bij een inspreker die beweerde dat di verse ondernemers concrete plannen hebben ingediend voor Mondragon. De ommezwaai van het RPF- raadslid vond wethouder P. Ber- revoets (cultuur) van 'geen goed bestuur' getuigen. Ze herinner de de raad er nog eens aan dat de gemeente Zierikzee reeds een keuze heeft gemaakt voor de huidige beheersstructuur. „Bo vendien is de lening gewoon meegenomen in de exploitatie." Burgemeester J. J. P. M. Assel- bergs merkte op dat de gemeen te Schouwen-Duiveland tijdens de huidige 'regeerperiode' niet benaderd is door geïnteresseer de ondernemers. „Vorig jaar hebben zich drie kandidaten ge meld, maar Zierikzee heeft ge kozen voor een andere con structie." Schapen en geiten mogen in de maand juni de buik rond eten aan het sappige gras op de stadswallen. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Het Gbese winkelpubliek zal zich vanaf zaterdag 7 juni even in de Zak van Zuid-Beveland wanen als schapen en gei ten de buik rond eten aan het sappige gras op de stadswallen. Hoewel ooit door men senhanden zijn verrezen, grijpt het Toe ristisch Bureau Zuid-Beveland de Zee land Natuurmaand .aan om de Goese parken te promoten. Daarvoor worden onder meer gebiedsvreemde wezens als schapen en geiten gestationeerd op de zo den nabij het Ceresbeeld aan de Dam. Er gebeurt nog meer onder de titel 'De Wallen van Goes'. Amateurfotografen kunnen sinds deze week de 'natuur om de hoek kieken' en daarmee kans maken op een prijs. Er liggen inschrijfformulieren gereed op het stadskantoor en bij een Goe se fotowinkel. De groene kraag van het stadshart krijgt verder aandacht tijdens wandelingen, die onder leiding staan van een vakbekwaam gids. De tocht spitst zich vooral toe op de diverse soorten bomen die de wallen rijk zijn. Zo'n omloop is ook dinsdag 10, zater dag 21 en dinsdag 24 juni mogelijk. Een uitstapje buiten het centrum behoort eveneens tot het programma. Wie de 'na tuur' in het fraai aangelegde en van een nieuwe speeltuin voorziene Hollandsche Hoevegebied wil ontdekken, moet zich zaterdag 7 juni vervoegen bij het Milieu Educatie Centrum de Bevelanden (MEC). Rond 10.15 uur kan dan tevens de opening van de vorig jaar ingeplante heemtuin worden meebeleefd. Nabij de Ganzen- poortbrug (in de volksmond 'stenen brug') zal de muziekgroep Nada Naga vanaf 13.00 uur luisteraars naar volstrekte rust voeren met natuur- en andere organische geluiden. Dezelfde locatie vormt het groe ne podium het Heiion Kwartet (licht klas siek, 10 juni), The Salt Lake Jazz Band (21 juni) en het Zeeuwse Koper Ensemble (24 juni). Vanzelfsprekend zijn de schapen en geiten tijdens de projectdagen present. De Golff-supermarkt wil graag verhuizen naar het lege Aldi-pand aan de Sehelphoekstraat, maar de komst van de Super naar Zie rikzee staat die ontwikkeling in de weg. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - De Golff-super markt in het centrum van Zie rikzee aast nog steeds op het voormalige Aldi-pand aan de Sehelphoekstraat. Een spoe dige verhuizing lijkt echter kansloos omdat er geen nieu we supermarkt in het gebouw mag terugkomen. Alleen als de Super vertrekt van de Boeren- weg heeft het plan nog een kans, meent acquisiteur E. A Simpelaar van Prisma Food. „De Super staat een aantal ontwikkelingen in de weg." Net als de gemeente werd ook Prisma Food, waar de Golff onder valt, verrast door de komst van de Super naar Zie rikzee. Prisma Food had ver gevorderde plannen om het Havenplein te verruilen voor de Sehelphoekstraat. Verkas sen is noodzakelijk omdat de huidige winkel niet rendabel is, verklaart Simpelaar. De ge meente kwam eerder al op de proppen met de vrijkomende Zeelandia-gebouwen in de binnenstad. Een onderzoek door bureau RBOI wees echter uit dat deze locatie qua bereik baarheid, bevoorrading en op pervlakte niet beter is dan het Havenplein. RBOI gaf daarom de voorkeur aan het Aldi- pand. Ruimte De Super, die bij de nieuwe Al- di introk, gooide echter roet in het eten. Met deze winkel was het aantal vierkante meters dat in Zierikzee mag worden benut voor detailhandel, na genoeg gebruikt. Wethouder C. W. Veerhoek: „We kijken niet naar de oppervlakte van supermarkten, maar naar het aantal vierkante meters voor detailhandel in het algemeen. Als er genoeg ruimte is, kan ie dereen in principe een super markt beginnen." Bovendien meldde wethouder D. van der Wekken vorige week dat de Aldi zou hebben bepaald dat in het oude pand geen supermarkt mag terug komen. Een mededeling die J. Verhulstwoordvoerder van de Aldi en Super en verhuurder van hun nieuwe bedrijfspand, in het verkeerde keelgat is ge schoten. Ook de gemeente Zie rikzee benadrukte vorig jaar regelmatig dat aan de Sehelp hoekstraat geen supermarkt mag komen, aldus Verhulst. Dit blijkt overigens ook uit verslagen en notulen. Ander zijds stond Zierikzee niet ne gatief tegenover een verhui zing van de Golff naar de Sehelphoekstraat, meent Ver hulst. Simpelaar drukt zich wat minder sterk uit dan Verhulst: „We hebben nooit officieel toe stemming gekregen van de ge meente om te verhuizen." Veerhoek wil niet ingaan op het beleid van de gemeente Zierikzee. „Ik kan simpelweg ook niet weten wat er allemaal is gebeurd- In elk geval mag het duidelijk zijn dat zowel de Aldi als de gemeente gebaat is bij het feit dat in het oude Al di-pand geen supermarkt toe gestaan is." Andere kandidaat Prisma Food blijft de ontwik kelingen rond de Super met argusogen volgen. Vertrekt de winkel dan hoopt het concern de Golff alsnog aan de Sehelp hoekstraat onder te brengen. Simpelaar: „We hebben niet voor de lol zo'n duur onder zoek laten uitvoeren." Er is tenminste nog één andere kan didaat: de elektriciteitsketen Mikro Electro. Volgens ver koopleider A Bal worden ech ter ook andere winkellocaties in Zierikzee bekeken. Verdwijnt de Super dan zullen behalve Prisma Food ook bak ker Verwijs en slager Pouwer uit Zierikzee opgelucht adem halen: het duo besloot het plan voor hun 'versmarkt' in de koelkast te zetten omdat de Super geen ruimte zou bieden voor een dergelijke winkel. ZIERIKZEE - Het toekomstige bestuur van de Stichting Re- nesse wordt benoemd door het college van B en W. De gemeen teraad benoemt de leden van de Raad van Toezicht. Enkele weken geleden wilden de meeste fracties het benoemings recht van de bestuursleden nog in eigen hand houden. Tijdens de raadsvergadering van donderdag hielden alleen D66 en RPF vast aan dat standpunt. De andere partijen sloten zich echter aan bij de mening van het college dat de raad meer op afstand moet blijven. Ook de bezoldiging van de bestuursleden blijft voorbehouden aan het college. Met de statutenwijziging, waar de raad voor het overige una niem mee akkoord ging, is de verzelfstandiging van de Stich ting Renesse een feit. ZIERIKZEE - Na herhaalde klachten over geluidsoverlast in de Sint Domusstraat in Zierikzee heeft de politie woensdag nacht de complete geluidsinstallatie van een 25-jarige Zie- rikzeeënaar in beslag genomen. De man had dezelfde nacht tevens bierflesjes in de richting van de Lange Groendal gegooid. Daarbij werd geen schade aangericht. ZIERIKZEE - Het transferium bij Renesse wordt deze zomer toch 24 uur per dag bewaakt. In commissieverband koos het merendeel van de Schouwen- Duivelandse fracties nog voor 20 uur, tijdens de raadsverga dering van donderdag bleken enkele partijen plotseling van mening veranderd. Zelfs de SGP/GPV, die het langst tegen stribbelde, kon uiteindelijk door wethouder C. W. Veerhoek over de streep worden getrokken. Hiermee werd het ook nog een unaniem besluit. Tevens schaarde de raad zich achter een voorstel om het par keerverbod in de bebouwde kom van Renesse deze zomer niet tot 18.00 uur te handhaven, maar 24 uur per dag van kracht te laten zijn. Een aantal dorpsbewoners is bevreesd voor onrust op straat, verklaarde Veerhoek. GOES - De Goese wethouder S. J. Heijning opent zaterdag 7 juni de Goese Heemtuin Hollandsche Hoeve. Dit mini-land- schapspark is in 1995 aangelegd door vrijwilligers van de na- tuurvereniging KNNV. De heemtuin biedt een overzicht van in Zeeland veel voorko mende natuur- en landschapselementen als een dijk, een poel en akkers. Wie belangstelling heeft voor een rondleiding door de leden van de heemtuin werkgroep, is welkom van 10.30 tot 15 uur. Verder kunnen kinderen meedoen aan een kleurwedstrijd waar ook prijzen mee te winnen zijn. WISSENKERKE - Het brandweerkoips Noord-Beveland krijgt een nieuwe kazerne op het bedrijventerrein aan de Rui- terplaatweg in Kamperland. Een raadsmeerderheid trok daarvoor donderdag bijna 6,5 ton uit. Op de nieuwe locatie zal de brandweer bij het uitrukken veel minder verkeershinder ondervinden dan aan de Veerweg. De Kiesvereniging Noord-Beveland en L. Wisse van Gemeen tebelang stemden tegen. Zij hadden forse kritiek op de finan ciële onderbouwing en de kostenoverschrijding van twee ton. Een eerdere opzet was gebaseerd op informatie van de brand weercommandant en rechtstreeks de commissie in geloodst. Daarna bleek de kazerne twee ton duurder uit te pakken van onze verslaggever Herre Stegenga ZIERIKZEE - Frans Peijen- borgh uit Assen (36) wordt de nieuwe brandweercomman dant voor Schouwen-Duive land. Hij zal vanaf 1 september leiding geven aan de vrijwillige brandweer en de zes voormalige korpsen op het eiland trachten samen te smeden tot één ge meentelijk korps. Peijenborgh, die dinsdag is benoemd doorliet college van Schouwen-Duive land, werkt momenteel bij de Regionale Brandweer Drente op de afdeling Informatie, Preven tie en Veiligheid. Zeeland is geen onbekend ge bied voor de nieuwe comman dant. Tussen 1994 en 1996 werkte hij reeds voor de Regio nale Brandweer Zeeland. Een groot voordeel, meent hij. „Ik heb de nodige informatie kun nen opdoen." In zijn eerste twee Zeeuwse jaren is hij, naar eigen zeggen, de provincie en haar in woners erg gaan waarderen. „Ik vind het een ontzettend leuke plek om te werken." Een ander voordeel is dé binding met vrij willigers. „Erg belangrijk in een gemeentelijk korps", meent hij. De commandant voltooide ruim drie jaar geleden rijn opleiding aan de Rijksbrandweeracade mie. Hoewel hij nog geen erva ring heeft met het samenvoegen van brandweerkorpsen, ver wacht hij niet op onoverkome lijke problemen te stuiten. „Je hebt natuurlijk te maken met POORTVLIET Schuurfeest - De afdeling Tho- len-Sint Philipsland van de PJZ houdt zaterdag 7 juni haar jaar lijkse schuurfeest. Het wordt gehouden aan de Bitterhoekse- weg in Poortvliet en begint om 21.00 uur. ZIERIKZEE Zangavond - De interkerkelijke werkgroep Zierikzee houdt za terdag 7 juni een zomerzang- avond in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee. Medewerking wordt verleend door de Zuid Neder land Divisieband van het Leger des Heils en jongerenkoor Sja- loom uit Zierikzee. Voorganger is kapitein M. Bot van het Leger des Heils. De zangavond begint om 19.30 uur. verschillende culturen, maar ik denk niet dat de zaak zal stuklo pen. Iedereen lijkt op één lijn te zitten." Andere taken zijn onder meer het opzetten van nieuw beleid voor brandweerzaken en het ge ven van voorlichting over onder meer brandpreventie. Peijen borgh zal waarschijnlijk in Zie rikzee gaan wonen. „Dat lijkt me het beste. Lekker Centraal." Interliner rijdt tot Renesse maar niet meer op zondag van onze verslaggever ZIERIKZEE - De Interli ner, de groene luxe bus van de ZWN Groep, gaat in juli en augustus tot Re nesse rijden. Gewoonlijk komt de Interliner uit Rotterdam-Zuidplein niet verder dan Zierikzee. De Interliner breidt niet alleen uit, de Interliner krimpt vanaf 1 juni ook in. Vanwege het beperkte aantal reizigers vervallen de ritten op zondagen. Er kan dan worden gereisd met de gewone buslijn 133 Zierikzee-Rotterdam. Met de uitbreiding van de Interliner tot Renesse mikt de ZWN Groep op de toerist, zoals de streekver voerder dat ook doet met de speciale buslijn 42 die diverse campings langs gaat tussen Haamstede en Renesse. Alle ZWN-bus- sen die Renesse aandoen, rijden deze zomer voor het eerst via het Transferium; het grote parkeerterrein waarvandaan automobi listen verder kunnen met het openbaar vervoer. Lijn 134 tussen Brouwer shaven en Scharendijke wordt in de zomerperiode ook ten voordele van de vakantieganger omge legd. De recreatieparken Den Osse en Port Greve krijgen daarmee een bus verbinding. De kernen Looperskapelle, Brijdor- pe en Eikerzee moeten het in het seizoen met een te lefonisch te bestellen Lijntaxi doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 39