Maak uw leven niet te zuur... Vooral mannen trappen naar hun baas PZC Tonnen schade bij DOW door storing in koelmechanisme zeeland 13 Thoolse journalist in de prijzen Lager marktaandeel Omroep J. van Rooijen voorzitter RBA Goes heeft een Cliëntenraad Natuurbeheer in de landbouw mm Natuurmaand staat of valt met vrijwilligers Kampioenschap wijnmakers vrijdag 30 mei 1997 door Wout Bareman Boos spreidt hij de krantenartike len uit op de tafel. 'Een wijnpil te gen een hartinfarct', luidt de ene kop, 'Harde aanpak van drankrijders', de andere. 'Laurina Visser-Bom (104): elke dag twee borreltjes'. En dat klei ne stukje, ook uitgeknipt: 'Alcohol is een hartversterker in die zin dat het de kans op een hartinfarct verkleint. Het gunstige effect treedt al op bij het drinken van'enkele glazen alcohol houdende drank per dag. Geheelont houders - 20 procent van de volwassen - hebben 25 tot 50 procent meer kans op een hartinfarct dan matige drin kers'. Roman Hemelsoet, ooit rodeorijder, smokkelprins en door roddelkonten wel bestempeld als illegaal stoker van alcohol presenteert het als bewijsma- met de mededeling dat er een controle wordt gehouden, dan verandert het gedrag van de mensen op slag. Ze schakelen snel over op een alcoholvrij drankje of rekenen af en gaan naar huis. Kijk, die agenten reken ik het niet aan, die doen wat hen wordt op gedragen. Het gaat om hun superieu ren. Die maken het sociale leven ka pot." „Vroeger, toen wij nog zelf café hielden, dronken de mensen die kwa men kaarten een biertje of zes. En daarna reden ze beschaafd naar huis. Dat was in onze ogen een matige mens. Nu is het omgeslagen naar de andere kant. Er wordt op automobi listen geloerd, met alle gevolgen van dien. Ze voelen zich opgejaagd wild. Wat denk je dat dat voor gevolgen heeft voor bijvoorbeeld de mosselres taurants in Philippine?! Daar blijven vooral de Belgen weg. Want wat zijn die gewend te drinken bij een mooie maaltijd? Een goed glas wijn. Straks heb je de Hollandse Nieuwe weer. Hoort daar geen Corenwijntje bij. Ik ben van plan dit najaar een sticker uit teriaal voor zijn stelling: alcohol - mits met mate - is niet slecht voor de mens en de politie moet nu eindelijk eens ophouden met die heksenjacht. Want al die controles draaien de hore ca de nek om en ze halen niets uit. Met andere woorden: Ga liever boeven- vangen. Vindt Roman. Witheet De woede werd een week of wat gele den gewekt, toen hij zelf door barse agenten én marechaussee's in een fuik werd gevangen, weigerde te blazen en mee moest naar het bureau in Terneu- zen. Kijk, en dat moeten ze de doorge winterde ex-smokkelprins niet lap pen. Dan wordt hij witheet en klimt in alle pennen die hij maar in z'n buurt aantreft. „Ik hoor overal ontzettend veel kri tiek op het optreden van de politie. Als je je 's avonds of in het weekeinde nog durft te vertonen op de openbare weg ben je gegarandeerd de klos, vooral in Zeeuws-Vlaanderen. Begrijp me goed, ik heb niks tegen de politie op zich - ik heb er zelfs goeie vrienden onder - maar die controles rijzen wer kelijk de pan uit. En het is dus niet omdat ik toevallig zelf een keer ben aangehouden. Zit je in een café of een restaurant en er komt iemand binnen te brengen met de tekst: 'Maak uw le ven niet te zuur, gebruik gerust enkele glazen achter het stuur, maar.laat al cohol uw rijgedrag niet beïnvloeden'. Ik weet me daarin gesteund door de procureur-generaal uit Leeuwarden - of-ie familie van Bokma is, weet ik niet - die onlangs verklaarde dat een paar borrels, bijvoorbeeld tijdens een lange autorit een mens goed kunnen doen. TNO heeft er ook onderzoek naar gedaan. En trouwens, mr. Pieter van Vollenhoven die een hoge functie heeft in verkeerskringen gooit ze toch ook niet in de bloempotten zeker." Roman Hemelsoet heeft het er alle maal op nagezocht. Volgens hem staat het onomstotelijk vast dat zowel in België als in Nederland meer mensen overlijden aan zelfmoord, dan in het verkeer. En dan nogeens wat: de poli tie zou er beter aan doen andere prio riteiten te stellen. Volgens de ex- smokkelprins rijdt 80 procent van de fietsers vandaag de dag zonder licht. „Maar ja... als je daar iets van zegt, heeft dat toevallig net geen prioriteit. Moorden? In Terneuzen zijn er de af gelopen jaren verschillende gepleegd. Maar wie lost ze op? Twee jaar geleden is er op mijn erf iets ernstigs gebeurd; m'n vrouw werd bedreigd, volgens mij met de bedoeling om te doden En de politie? Die rijdt bij wijze van spreken even langs, kijkt uit het autoraampje en rijdt weer door. Als ze al komen... want meestal is er onvoldoende man kracht beschikbaar. Logisch, de men sen die ze hebben staan allemaal bij die lintcontroles en alcoholfuiken. Ze zijn echt helemaal verkeerd bezig." Hogerop Roman Hemelsoet: „Het moet maar eens gedaan zijn met die heksenjacht." foto Charles Strijd En dus? Zoekt Roman Hemelsoet het hogerop. Zoals hij al zo vaak deed. Die 170 gulden boete omdat hij bij zijn aanhouding niet meewerkte, betaalt hij niet. „Die zaak laat ik voor komen en dan zal ik m'n zegje nogeens doen. Toen ik werd aangehouden had ik geen slok op, niks. Maar ik heb inmid dels wel uitgedokterd dat het blazen in zo'n apparaat in strijd is met het Verdrag van Rome. Blazen is arbeid en volgens het Verdrag van Rome kan niemand verplicht worden gesteld ar beid te verrichten. En wat doen ze bij alcoholcontroles? Juist, iedereen ver plichten 'krachtig' te blazen. Doe je het niet, dan word je gearresteerd. Ik heb het nu allemaal aan den lijve on derwonden en ik voorspel j e dat i k deze zaak desnoods tot voor de Hoge Raad zal aanvechten. Het moet maar eens gedaan zijn met die heksenjacht. In de jaren zestig was de leus: Een matige mens is zijn vrijheid waard. Ddt zou de politie eens in z'n oren moeten kno pen!" DEN HAAG - Journalist Arte de Viet van De Eendrachtbode, het nieuwsblad voor Tholen en Sint Philipsland, heeft een eervolle vermelding gekregen van de jury van de Prijs voor de Nieuwsbladjournalistiek. De Viet schreef een serie artikelen over de visserijtraditie. De redactie van het Amsterdamse Stadsblad won dit jaar de prijs. De prijzen werden donderdag in het Haagse Nieuwspoort uitgereikt door Kamervoorzitter P. Bukman. ANP VLISSINGEN - Het marktaandeel en de gemiddelde luister dichtheid van Omroep Zeeland zijn in 1996 ietsje gedaald ten opzichte van 1995. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1996. Onderzoekers van Intomart en Nos. die de tweemaandelijkse steekproeven uitvoeren, treffen nauwelijks grote verschillen aan door het jaar heen. Alleen in de maanden juli en augustus kwamen er een heleboel luisteraars, waarschijnlijk toeristen, bij. De luistercijfers van Omroep Zeeland, een gemiddeld marktaandeel van 14 procent en een luisterdichtheid van 3.2 procent, worden negatief beïnvloed doordat veel trouwe luis teraars op zondag hun toestel niet aanzetten. Ook de schaal van de streekproeven, tegen het eind van het verslagjaar bij gesteld, veroorzaakt een negatieve afwijking in het jaarbeeld van regionale omroepen in dunbevolkte provincies. In verge lijking met de overige regionale omroepen in Nederland, zit Omroep Zeeland in de middenmoot. MIDDELBURG - De Terneuzense oud-wethouder J. van Rooijen gaat het voorzitterschap van het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening (RBA) in Zeeland bekleden. Het bestuur heeft hem voor deze functie voorgedragen bij het landelijk bestuur van Arbeidsvoorziening. Het is de bedoeling dat Van Rooijen de voorzittershamer op 1 juli oppakt. Van Rooijen (van 1982 tot dit jaar wethouder, van 1968 tot 1988 werkzaam bij Philips en sindsdien zelfstandig ondernemer) is uitgeko zen vanwege zijn bestuurlijke ervaring en zijn betrokkenheid bij de sociaal-economische ontwikkeling in Zeeland. Hij volgt A A D. Saman op, die sinds begin dit jaar waarnemend voorzitter was. GOES - De Goese wethouder D. W. van de Merwe heeft don- derdagde Cliëntenraad Goes geïnstalleerd. De raad behartigt de belangen van de om en nabij duizend bijstandsgerechtig den in Goes. Ook in het minimabeleid krijgt de cliëntenraad een belangrijke adviesfunctie. De raad bestaat uit vier bij standsgerechtigden en vier vertegenwoordigers van het Plat form Arme Kant Goes, het Bondenberaad Goes en de vakbon den FNV en CNV. Het is opvolger van de werkgroep Minimabeleid die in 1994 werd opgericht. De raad vergadert zes maal per jaar en vier maal per jaar met vertegenwoordi gers van de gemeente. Hij vormt de gesprekspartner voor de sociale dienst op het gebied van nieuw beleid, klantvriende lijkheid, schuldhulpverlening en armoedebestrijding. OOSTBURG - De familie Provoost aan de Sint Jansdijk 1 in Nieuwvliet en de familie Vermue aan de Veerhoekpoldenveg 12 i n Oostburg houden respectievelij k op 2 0 j uni en op 18 j u n i excursie-avonden op hun agrarische onderneming, omdat ze daarop natuurbeheer actief inpassen. De ondernemers zor gen voor meer natuur en een aantrekkelijk landschap op het agrarisch bedrijf met onder meer hoogstam fruitbomen, ak kerranden met bloemenmengsels en voorzieningen voor on der anderen de kerkuil en boerenzwaluw. Beide excursies be ginnen om 19.30 uur en duren tot ongeveer 22.00 uur. van onze verslaggever Harmen van der Werf GOES - Vrouwen en jongeren zijn zwaar ondervertegen woordigd onder de deelnemers aan de Zeeuwse fietsactie Fiets naar je werk. Mannen van 35 jaar en ouder zijn sterk overte- genwoordigd, waarschijnlijk omdat zij tegen het probleem van toenemende zwaarlijvig heid aankijken. Coördinator Ad Phernambucq van de fietsactie gist naar de oorzaken. „De achterbank-ge neratie komt op. Jongeren die op de achterbank van de auto van pa of ma ovei'al naar toe gebracht zijn. Je ziet overal dat die generatie minder aan spoil en beweging doet. Waarschijnlijk heeft dat ook zijn weerslag op het aantal jonge deelnemers aan de fiets actie." Vrouwen werken vaker in deel tijd dan mannen. Zij maken minder uren per dag. Fietsen naar het werk kost over het al gemeen toch meer tijd. Logi scherwijs kiezen zij dan eerder voor een ander vervoermiddel dan de auto. Uit onderzoeken blijkt bovendien dat vrouwen met werk geregeld nog iets voor of na hun werk moeten doen, bijvoorbeeld kinderen naar het kinderdagverblijf brengen. Man-vrouw De verhouding man-vrouw on der de 3.770 deelnemers aan de fietsactie is 71 procent man en 29 procent vrouw. De verdeling tussen mannen en vrouwen met een baan is in Zeeland 62 pincent man en 38 procent vrouw. Mannen nemen zich ook voor Totaal aantal fietskilometers 1995 1996 1997 690.000 2.201.100, 3.840.000 500.000 1.000.000 1.500.000 2.000.000 2.500.000 3.000.000 3.500.000 4.000.000 Aantal deelnemers fietsactie Leeftijd deelnemers fietsactie 4000 3500 3000 - 2500 - 2000 1500 1000 500 - aantal deelnemers 19% 19% 19% 20 20-25 25-30 30-35 35-40 40-45 45-50 50-55 55-60 60 bron grafieken Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling meer kilometers te rijden. Him streefafstand is gemiddeld 1.135 kilometer, bij een gemid delde woon-werkafstand van ruim 10 kilometer. Deelnemen de vrouwen zitten op gemid deld 714 kilometer over de hele actieperiode 1 april tot 1 okto ber. bij een woon-werkafstand van bijna 7 kilometer. Fietsen (naar het werk) blijkt vooral een activiteit te zijn van mannen boven de 35 jaar Bijna 60 procent van de deelnemers is tussen de 35 en 50 jaar Zij lo pen waarschijnlijk tegen het probleem van toenemende zwaarlijvigheid aan en beslui ten om wat kilootjes eraf te fietsen. Deze leeftijdscategorie is ook het best vertegenwoor digd in wielerclubs. Hart De fietsactie Fietsen tiaar het werk draait om de deelnemen de bedrijven en instellingen. Het Zeeuws Platfonn Duurza me Ontwikkeling in Goes doet de promotie en de coördinatie. In de bedrijven en de instellin gen ligt het hart van de actie. Veelal zijn daar coördinatoren aangewezen voor het begelei den van de actie. Een record-aantal bedrijven en instellingen doet dit jaar aan de fietsactie mee, om pre cies te zijn 115. In absolute aantallen deelnemex-s staat Dow Chemical in Terneuzen bovenaan de lijst met 253 fiet sers (was 131 in 1996). gevolgd door DELTA Nutsbedrijven (150 deelnemers), provincie Zeeland (125), Rijkswaterstaat Zeeland (100) en EPZ-energie- park Borssele (94 deelnemer-s). Procentueel scoort Groot Stel le in Goes het best onder be drijven en instellingen met meer dan vijftig medewerkers. Van het personeel doet daar 53 procent mee. Het Rijksinsti tuut voor Kust en Zee (RIKZ) in Middelburg, de gemeente Bor- sele en Kadaster Zeeland in Middelburg zitten op respec tievelijk 49, 45 en 45 procent. Himalaya Aan de fietsactie is een project voor de ontwikkeling van kleinschalige energie-opwek king in het Himalaya-konink- rijk Bhutan gekoppeld. Beide acties beogen de uitstoot van koolstofdioxvde te ver-minde ren. Van de deelnemende bedrijven en instellingen spon soren er in elk geval 25 de ener gie-actie voor Bhutan. van onze verslaggever René Hoonhorst IJZENDIJKE - Zeeland Na tuurmaand is in de eerste plaats bedoeld voor de Zeeuwen en de geïnteresseerde natuurliefheb bers en recreanten van buiten Zeeland. Dat de provincie en andere overheden en instanties met de Zeeland Natuurmaand pronken, is prachtig. Maar be stuurders en ambtenaren moe ten zich wel blijven realiseren dat bet welslagen van de maand voor 'negentig procent afhan kelijk is van de inzet van vrij willigers', vindt de Zeeuws- Vlaamse boswachter Hans van Hage. Van Hage is blij met de Zeeland Natuurmaand die vanaf mor gen, zaterdag, tot en met maan dag 30 juni wordt gehouden. Hij hoort niet bij de liefhebbers die vinden dat de mooie, 'natuur waardevolle' plekjes niet aan het publiek bekend gemaakt moeten worden en hij vindt het dan ook uitstekend dat wordt geprobeerd de natuurmaand onder de aandacht van zoveel mogelijk mensen te brengen. De boswachter vreest alleen dat het werk van de 'drijvende krach ten' achter de Natuurmaand - de vele vrijwilligers van natuur beschermingsverenigingen en - organisaties die excursies op touw zetten en wandelingen en fietstochten uitzetten - onder gesneeuwd worden door de acti viteiten van 'bobo's'. Van Zwieten „Op zich is het natuurlijk prima dat gedeputeerde Van Zwieten de Natuurmaand opent als pro vinciaal verantwoordelijk be stuurder voor recreatie en toe risme. Maar het is jammer dat er van onze verslaggever TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen heeft donderdag voor enkele honderdduizen den gulden productieschade opgelopen door een storing in het koelmechanisme in één van de naftakrakers. De pre cieze oorzaak van het pro bleem was nog niet bekend. Vandaag wordt getracht de zo geheten LHC-1 weer in wer king te stellen. Als gevolg van de storing moest worden afgefakkeld. De metershoge vlam was tot verin de omtrek te zien. Door de noodprocedure werd een grote roetwolk uitgestoten, die in zuidelijke richting dreef. Volgens Dow-woordvoerder W. van Loon is er alles aan ge daan om de roetvorming te be perken. Daartoe werd - met het nodige lawaai - stoom in de pijp geblazen. Mochten er klachten zijn over mogelijke roetneerslag, dan zal Dow die in onderzoek nemen. „Eén telefoontje is voldoen de." Eventuele schade wordt vergoed, aldus Van Loon. Het geval van luchtverontreini ging is volgens de voorschrif ten gemeld bij de provincie. Affakkelen De storing trad op tussen ne gen uur en half elf donderdag ochtend. In eerste instantie dacht de productieleiding dat kon worden volstaan met het tijdelijk uit bedrijf nemen van de koelmachines en het affak kelen. Later bleek dat het productieproces toch moest worden stilgelegd. Bij het her starten van de kraker, van daag. moet opnieuw worden afgefakkeld. Advertentie dan meer publiciteit wordt ge maakt rondom het openen van de Natuurmaand door de gede puteerde dan rondom de zaken die er zaterdag in het Axelse bos Smitsschorre te beleven zijn. Voor de meeste belangstellen den is het natuurlijk aardiger om te weten dat er een natuur- markt met vijftig kramen bij de ingang van het bos te vinden is, dan dat de gedeputeerde een lintje doorknipt." Van Hage beklemtoont dat hij niet namens Staatsbosbeheer spreekt. „Wij hoeven niet zo no dig in het middelpunt van de be langstelling te staan, maar ik heb gemerkt dat het bij sommi ge vrijwilligers kwaad bloed zet dat de communicatie en terug koppeling met hen nogal eens te wensen overlaat. Het zou jam mer zijn als die mensen de ko mende jaren zouden afhaken, want met hun inzet staat of valt de natuurmaand." Waardering Hoofd Tiny Maenhout van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch- Vlaanderen meent dat Van Hage het wat te zwart inziet. De vrij willigers krijgen volgens haar alle waardering. Wel is ze het met de boswachter eens dat de aanwezigheid van de natuur- markt ('met vele ecologische na tuurproducten en informatie over natuurgebieden en natuur lijk leven') in het Smitsschorre- bos wat onderbelicht is geble ven. „Daarnaast is het ook goed om te weten dat de activiteiten zaterdag voor alle Zeeuwen zijn bedoëld. Vanaf de veerpleinen in Bres- kens en Perkpolder rijden om 12.30 uur gratis bussen naar het Axelse bos en om 17.00 uur rij den die ook weer gratis terug. Daarnaast is er 's middags tus sen twaalf en vijf een gratis dienst (die elk heel en half uur rijdt) tussen het Axelse centrum en Smitsschorre." OOST-SOUBURG - In dc- Schuur aan de Middelburgse straat in Oost-Souburg wordt zaterdag 31 mei het Walchers kampioenschap voor amateur wijnmakers, bierbrouwers en li keurmakers gehouden. Van 13.00 tot 18.00 uur zijn er demonstraties en attracties. Een jury beoordeelt de produc ten. 's Avonds is de publiekskeu- ring en de prijsuitreiking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 35