Rijk geeft 7 miljoen voor Sloebos PZC Schapen en geiten op Goese wallen Locatie voor Bezoekerscentrum Oosterschelde wekt tikje rivaliteit rWemeldinge 2 Kapelle 3 Yerseke Goese scholieren in de hoofdrol in video over het verkeer zeeland 11 W Westerscheldetunnel neemt financiële verplichting provincie over fWN krimpt tadsdienst in Goes in Heemtuin in Hollandsche Hoeve Brandweer Kamperland verhuist Stichting Renesse verzelfstandigt Lawaaimaker bestraft Bewaking transferium continu Voorgenomen fusie sociale werkplaatsen voorlopig van de baan Thoolse Dag in Scherpenisse Warm onthaal voor Biezelingse vierdaagselopers vrijdag 30 mei 1997 ran onze verslaggeefster proline Moerland [EINKENSZAND - Borsele leeft nu officieel de beschik- iing over zeven miljoen gulden oor de aankoop van gronden en lomen voor het Sloebos. Dit laat in een overeenkomst die de ;emeente en de NV Wester- cheldetunnel vorige week heb- len ondertekend. Het contract loeit voort uit het WOV-conve- lant dat de gemeente eind 1994 net de provincie sloot. 'olgens dat convenant beloofde lorsele planologische mede werking aan de komst van de - oen nog - Westerschelde Oever /erbinding, in ruil voor onder neer geldelijke steun aan het iloebos. Nu het tunnelproject is fan onze verslaggever IOES - De ZWN Groep snijdt in ie stadslijnen door Goes. Vanaf juni vervallen 's avonds en in iet weekeinde enkele ritten van ie lijnen 20, 21 en 24, omdat er :eer weinig mensen gebruik van naken. )ok lijn 29 Tholen, Rilland, [ruiningen, Kapelle en Goes rimpt in. Met name tussen [holen en Rilland, typisch een ijn voor scholieren, gaan min- ier bussen rijden. Op dat traject 'alt het aanbod tegen. Hetzelfde is het geval met de te- efonisch te bestellen Lijntaxi, iie als lijn 30 tussen Rilland en Bergen op Zoom wordt ingezet. Lijn 30 verdwijnt. Rillanders iie naar Bergen op Zoom willen, lebben als alternatief de stop- rein. -Schelde )e ZWN Groep begint op de Be- 1 relanden met één nieuwe bus- «binding, lijn 38 Yerseke- R Goes-Vlissingen Oost-Vlissin- ;en. Die is speciaal bedoeld voor werknemers van de Koninklijke ichelde Groep en rijdt alleen in le spitsuren. In beide richting wordt één rit gemaakt. De Ichelde heeft het bedrijfsver- raer afgeschaft om te bezuini- en. De ZWN Groep probeert at gat nu op te vullen. overgedragen aan het Rijk, neemt Den Haag ook deze fi nanciële verplichting over. De Sloebos-overeenkomst is volgens de Borselse burgemees ter ir. J. L. M. Mandos 'zonder feestelijk vertoon' getekend. „Laten we dat maar bij het planten van de eerste boom doen.Het gaat volgens Mandos slechts om de praktische uit werking van wat in het conve nant al is vastgelegd. Wanneer de gemeente nu grond of bomen wil kopen, kan ze de rekening indienen bij het Rijk. Het WOV-convenant tussen ge meente en provincie is twee jaar geleden met veel scepsis ont vangen. Maar de burgemeester zegt dat hij er nooit aan heeft ge twijfeld dat de beloftes zouden worden nageleefd. Overigens was in de bestuurlijke overeen komst van 1994 sprake van tien miljoen gulden voor het Sloe bos. Volgens Mandos betaalt de provincie de andere drie mil joen. Sloepoort Borsele heeft de kosten van de aanleg van de groene buffer tus sen het Sloegebied en de woon kernen in 1994 geraamd op 24 miljoen gulden. De gemeente hoopt het project mede te kun nen financieren door de aanleg van Sloepoort, een nieuw be drijventerrein aan de rand van het haven- en industriegebied. Ook is de gemeente al aan het 'sparen' voor het Sloerandbe- leid, dat behalve eerdergenoem de zaken ook de ontwikkeling van woningbouw in 's-Heeren- hoek, Borssele, Nieuwdorp en Lewedorp omvat. In het, overi gens nog niet door de raad vastgestelde beleidsplan is an derhalf miljoen voor dit doel ge reserveerd. Tenslotte is besloten om geld dat apart was gezet voor eventuele verliezen van het havenschap te besteden aan het Sloebos Landbouw De groene buffer tussen indu strie- en havengebied 't Sloe en de Borselse woonkernen krijgt een oppervlakte van tweehon derd hectare. Het bos komt er echter pas als landbouwers in het gebied bereid zijn grond af te staan voor dit doel. Is dat niet het geval, dan blijft de zeven miljoen gewoon op de rekening van het Rijk staan. Schapen en geiten mogen in de maand juni de buik rond eten aan het sappige gras op de stadswallen. foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES - Het Goese winkelpubliek zal zich vanaf zaterdag 7 juni even in de Zak van Zuid-Beveland wanen als schapen en gei ten de buik rond eten aan het sappige gras op de stadswallen. Hoewel ooit door men senhanden zijn verrezen, grijpt het Toe ristisch Bureau Zuid-Beveland de Zee land Natuurmaand aan om de Goese par ken te promoten. Daarvoor worden onder meer gebiedsvreemde wezens als schapen en geiten gestationeerd op de zoden nabij het Ceresbeeld aan de Dam. Er gebeurt nog meer onder de titel 'De Wallen van Goes'. Amateurfotografen kunnen sinds deze week de 'natuur om de hoek kieken' en daarmee kans maken op een prijs. Er liggen inschrijfformulieren gereed op het stadskantoor en bij een Goe se fotowinkel. De groene kraag van het stadshart krijgt verder aandacht tijdens wandelingen, die onder leiding staan van een vakbekwaam gids. De tocht spitst zich vooral toe op de diverse soorten bomen die de wallen rijk zijn. Zo'n omloop is ook dinsdag 10, zater dag 21 en dinsdag 24 juni mogelijk. Een uitstapje buiten het centrum behoort eveneens tot het programma. Wie de 'na tuur' in het fraai aangelegde en van een nieuwe speeltuin voorziene Hollandsche Hoevegebied wil ontdekken, moet zich zaterdag 7 juni vervoegen bij het Milieu Educatie Centrum de Bevelanden (MEC). Rond 1015 uur kan dan tevens de opening van de vorig jaar ingeplante heemtuin worden meebeleefd. Nabij de Ganzen- poortbrug (in de volksmond 'stenen brug') zal de muziekgroep Nada Naga vanaf 13.00 uur luisteraars naar volstrekte rust voeren met natuur- en andere organische geluiden. Dezelfde locatie vormt het groe ne podium het Heiion Kwartet (licht klas siek, 10 juni), The Salt Lake Jazz Band (21 juni) en het Zeeuwse Koper Ensemble (24 juni). Vanzelfsprekend zijn de schapen en geiten tijdens de projectdagen present. GOES - De Goese wethouder S. J. Heijning opent zaterdag 7 juni de Goese Heemtuin Hollandsche Hoeve. Dit mini-land- schapspark is in 1995 aangelegd door vxïjwilligers van de na- tuurvereniging KNNV De heemtuin biedt een overzicht van in Zeeland veel voorko mende natuur- en landschapselementen als een dijk, een poel en akkers. Wie belangstelling heeft voor een rondleiding door de leden van de heemtuinwerkgroep. is welkom van 10.30 tot 15 uur. Verder kunnen kinderen meedoen aan een kleurwedstrijd waar ook prijzen mee te winnen zijn. WISSENKERKE - Het brandweerkorps Noord-Beveland krijgt een nieuwe kazerne op het bedrijventerrein aan de Rui- terplaatweg in Kamperland. Een raadsmeerderheid trok daarvoordonderdagbijna6.5ton uit. Op de nieuwe locatie zal de brandweer bij het uitrukken veel minder verkeershinder ondervinden dan aan de Veerweg. De Kiesvereniging Noord-Beveland en L. Wisse van Gemeen tebelang stemden tegen. Zij hadden forse kritiek op de finan ciële onderbouwing en de kostenoverschrijding van twee ton. Een eerdere opzet was gebaseerd op informatie van de brand weercommandant en rechtstreeks de commissie in geloodst. Daarna bleek de kazerne twee ton duurder uit te pakken. ZIERIKZEE - Het toekomstige bestuur van de Stichting Re- nesse wordt benoemd door het college van B en W. De gemeen teraad benoemt de leden van de Raad van Toezicht. Enkele weken geleden wilden de meeste fracties het benoemings recht van de bestuursleden nog in eigen hand houden. Tijdens de raadsvergadering van donderdag hielden alleen D66 en RPF vast aan dat standpunt. De andere partijen sloten zich echter aan bij de mening van het college dat de raad meer op afstand moet blijven. Ook de bezoldiging van de bestuursleden blijft voorbehouden aan het college. Met de statutenwijziging, waar de raad voor het overige una niem mee akkoord ging, is de verzelfstandiging van de Stich ting Renesse een feit. ZIERIKZEE - Na herhaalde klachten over geluidsoverlast in de Sint Domusstraat in Zierikzee heeft de politie woensdag nacht de complete geluidsinstallatie van een 25-jarige Zie- rikzeeënaar in beslag genomen. De man had dezelfde nacht tevens bierflesjes in de richting van de Lange Groendal gegooid. Daarbij werd geen schade aangericht. ZIERIKZEE - Het transferium bij Renesse wordt deze zomer toch 24 uur per dag bewaakt. In commissieverband koos het merendeel van de Schouwen- Duivelandse fracties nog voor 20 uur. tijdens de raadsverga dering van donderdag bleken enkele partijen plotseling van mening veranderd. Zelfs de SGP/GPV, die het langst tegen stribbelde, kon uiteindelijk door wethouder C. W. Veerhoek over de streep worden getrokken. Hiermee werd het ook nog een unaniem besluit. Tevens schaarde de raad zich achter een voorstel om het par keerverbod in de bebouwde kom van Renesse deze zomer niet tot 18.00 uur te handhaven, maar 24 uur per dag van kracht te laten zijn. Een aantal dorpsbewoners is bevreesd voor onrust op straat, verklaarde Veerhoek. van onze verslaggeefster vlariëtte Hitzert ZIERIKZEE - Werkvoorzie- lingsschap De Zuidhoek ziet oorlopig af van de voorgeno- nen fusie met De Betho en de lichting Besth-Werk. De vol- allige bestuurscommissie chaarde zich donderdag achter lirecteur F. C. Dieleman, die een urig pleidooi hield voor be- (uurlijke rust: „De Zuidhoek ïeeft een turbulente tijd achter le rug." Hij verwacht dat De Zuidhoek minstens twee jaar lijd nodig heeft de organisatie reer gezond te maken. De sa- aenvoeging van de drie bestu- m zou op 1 januari 1998 zijn leslag krijgen. )e Zuidhoek is na de directie- risis van eind 1995 begonnen net de uitvoering van een 'ver- inderplan', om het negatieve ledrijfsresultaat om te buigen '■aar een positief. „Met een be- - stuurlijke samenwerking haal e dat plan onderuit", vindt Dieleman. „Twee trajecten gaan door elkaar heen lopen. Dat is moeilijk aan de werkne- KORTGENE Zomermarkt - Het restauratie- :omité van de Nederlands-her- 'ormde gemeente Kats-Kortge- iehoudt van 7 juni tot en met 30 lugustus elke zaterdag een zo- ïermarkt op het kerkplein te lortgene. Te koop zijn aller- lande snuisterijen, gebruiks- oorwerpen, boeken, handwer- en, maar ook oliebollen en tafels. De opbrengst komt ten [oede aan het restauratiefonds. 'CHERPENISSE - Op het Büimpotterrein in Scherpenis- 5e wordt zaterdag 7 juni de thoolse Dag gehouden. i de ochtenduren zijn er vanaf ■00 uur de voorwedstrijden rekkertrek en motorcross. Van- 13.00 uur is er ringsteken met tafflingers en aanspanning en "n 14.00 uur de finales van fekkertrek en motorcross. Het Soveniersgilde geeft een de- ionstratie boogschieten. Op- sdens zijn er van de Thoolse pigeressen Anja Hage en Jea nne Pleune en van blaaskapel 'e Klienkers. Het programma indigt om 18.00 uur met de ijsuitreiking. mers te verkopen. Ik ben bang dat een chaos ontstaat." De twee medezeggenschapsorga nen van het personeel van de Zuidhoek zijn het met de direc tie eens. De plannen de sociale werk plaats van De Betho met vesti gingen in Goes en Tholen samen te voegen met De Zuidhoek in Zierikzee en Besth-Werk in Goes werden eind vorig jaar ge presenteerd door de portefeuil lehouders sociale zaken en werkgelegenheid in deze ge meenten. Met de bestuurlijke samenwerking willen ze inspe len op de nieuwe wetgeving op het gebied van de sociale werk voorziening en andere gesubsi dieerde arbeid als de banenpool en het jeugdwerkgarantieplan. Samenvoeging van de organisa ties die zich in het Oosterschel- debekken bezig houden met ge subsidieerde arbeid, zou het mogelijk maken zoveel moge lijk van dergelijke arbeid in de regio te waarborgen. Als be stuursvorm was gekozen voor een gemeenschappelijke rege ling die zich richt op een sociale doelstelling. De uitvoering zou in handen komen van de drie or ganisaties, die zouden verzelf standigen. De Betho en Besth- Werk hebben eerder al een posi tief oordeel gegeven over de fu sie. De Zuidhoek kreeg uitstel vanwege de gemeentelijke her indeling op Schouwen-Duive- land. Te vroeg Dieleman maakte duidelijk niet alleen rust in de tent te willen, hij vindt het ook te vroeg om nu al in te spelen op de komende veranderingen in de wetgeving. „Je moet je nooit dxuk maken over wetgeving die eraan komt", heeft zijn bestuurlijke ei-varing hem geleerd. „Als je voorop loopt, is het dikwijls no dig alsnog het beleid bij te stel len. We hebben nog niet voldoende zicht op de conse quenties van de nieuwe wet." Het bestuur, dat aanvankelijk niet negatief stond tegenover een vergaande samenwerking met de andere twee organisa- ties, liet zich overtuigen door de argumenten van Dieleman. „Een fusie heeft schaalvoorde len, maar de organisatie gelooft er nu niet in", vatte J. Th. M. van der Veer samen. G. E. Houteka mer concludeerde: „We moeten een pas op de plaats maken en voorrang geven aan het veran- derplan van de Zuidhoek." Wemeldinge of Yerseke? Waar er een Bezoekerscentrum Oosterschelde komt is nog niet duidelijk, maar beide dorpen achten zich bij zonder geschikt. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marco van Barneveld WEMELDINGE - Waarom er een Bezoekerscentrum Oos terschelde in Wemeldinge zou moeten komen? Ing. G. E. M. M. de Maat, wethouder in de gemeente Kapelle, klinkt be scheiden. „Kijk", zegt hij, „een groot bezoekerscentrum moet natuurlijk op Neeltje Jans ko men. Dat op de eerste plaats. Daarnaast zijn er gebieden waar je gespecialiseerde, klei nere centra kunt hebben. Wij zouden in Wemeldinge op de natuureducatieve toer kunnen gaan." Waarom zo'n centrum in Yerseke zou moeten komen? A Verbree, burgemeester van Reimerswaal, klinkt minder bescheiden. „Zeg je Ooster schelde, dan zeg je oesters en mosselen en zeg je oesters en mosselen, dan zeg je Yerseke", knalt hij er, gelijk een volleerd pr-man, uit. „Daarom moet zo'n centrum in Yerseke ko men. En niet in één of ander re creatief dorp." Of hij met dat laatste wellicht Wemeldinge bedoelt? „Nee, dat zeg ik niet. Ik noem geen namen." Bezoekerscentra Oosterschel de. Die zullen er, met het oog op de mogelijke vorming van de zeearm tot Nationaal Park, moeten komen. Bedoeling is volgens J. Brilman, coördina tor van de Stuurgroep Ooster schelde, naast één groter cen trum een 'krans' van kleinere exemplaren van zulke voor zieningen rond de Ooster schelde aan te leggen. Dat erin ieder geval zo'n centrum op Neeltje Jans komt, lijkt al vast te staan. Betrokken gemeen ten lijken daar geen punt van te maken en ook bij Neeltje Jans zelf is men positief. Is er een logischer plaats te beken den? Nee natuurlijk, redeneert ook F. van Spaandonk, direc teur van Waterland Neeltje Jans. desgevraagd. Terug naar de gemeenten, waar de situatie minder vast staat. Doet het toch niet ver keerd in gemeentelijke folders - 'kom naar ons Bezoekerscen trum Oosterschelde, het groot ste Nationale Park van Neder land' - zo zou je kunnen denken. Toch woedt er tussen de 'Oosterscheldegemeenten' allerminst een zeeslag over de komst van de centra. Nee, het is betrekkelijk rustig. Bril- maiv. „Het is ook een nogal on zekere zaak, zo'n centrum. Ze ker wat de exploitatie betreft. Je moet gasten steeds iets nieuws blijven bieden. De vraag rijst dan natuurlijk: waar komt structureel het geld vandaan? Daar zijn gemeen ten huiverig voor." Inderdaad. Van alle Ooster scheldegemeenten zijn het al leen Reimerswaal en Kapelle die zich profileren als de bete re bezoekerscentrumlocaties. En zich niet alleen als zodanig profileren, maar daar ook al geld voor hebben uitgetrok ken. Te Reimerswaal gaat het om 12,5 duizend gulden per jaar en de gemeente Kapelle heeft al een speciaal bureau in de aim genomen om de moge lijkheden van een bezoekers centrum in Wemeldinge te on derzoeken. „Daar hebben we 35.000 gulden voor uitgetrok ken", meldt wethouder De Maat. Spanning Evenmin als er een zeeslag woedt tussen alle Oosterschel degemeenten, is er sprake van een tweegevecht tussen de Be- velandse buurgemeenten. Maar toch... de lucht tussen Yerseke en Wemeldinge is niet heleméal zonder spanning. Brilman van de Stuurgroep Oosterschelde: „Het is duide lijk dat gemeenten die hun nek uitsteken meer kans maken om ook daadwerkelijk zo'n be zoekerscentrum te krijgen. Wat dat betreft is het jammer dat Yer-seke en Wemeldinge maar een paar kilometer uit el kaar liggen. Dan moeten ze toch iets totaal verschillends bieden om allebei bestaans recht te hebben." De Kapelse wethouder De Maat denkt dat het wel goed zitmet dat bestaansrecht voor beide centra. „Wij willen iets doen met natuureducatie, met het oog op het achterland van Wemeldinge, en - al weet ik dat niet zeker - Reimerswaal zal wel iets met de schaal- en schelpdieren doen. Dan heb ben we allebei iets verschil lends." Of ze - Wemeldinge en Yerseke zijn immers feitelijk buurdor pen - toch geen concurrenten van elkaar zijn? De Maat: „Nee, toch niet." Burgemeester Verbree op zijn beurt wil dat niet ontkennen, van dat concurrentschap, al maakt hij zich daar tegelijker tijd absoluut niet diuk over. „Yerseke is gewoon de meest logische plek. Dat is voor mij echt geen discussiepunt. Het zou bijvoorbeeld bij de oester putten kunnen komen, of bij het schaal- en schelpdiermu seum." Hoe het eruit zou moe ten zien, is volgens Verbree een voorbarige vraag. „Dat moet in overleg met de Stuurgroep Oosterschelde worden inge vuld. Zo'n onderzoek vooraf, waar Kapelle mee bezig is, vind ik dan ook allemaal wat prematuur." van onze verslaggeefster Lotte Ragut GOES - Het geroezemoes in de zaal verstomt als de lichten dimmen en de televisies, die ver spreid door de zaal staan, wor den aangezet. De muziek zwelt aan en de titel van de film ver schijnt in beeld. De toeschou wers kijken ademloos toe. Pas als iemand zichzelf op het scherm herkent, breekt er een schaterlach los. De videofilm Schoolroutes, waaraan leerlin gen van verschillende Goese scholen meewerkten, beleefde donderdagmiddag in de Goese schouwburg Prins van Oranje zijn officiële première. De voorlichtingsfilm leert leer lingen uit groep 8 van de basis school en brugklassers hoe ze zich moeten gedragen in het verkeer. De meeste verkeerson gelukken onder de jeugd gebeu ren als kinderen de basischool verlaten en naar de middelbare schoolgaan. Verkeersdeskundi- ge van de gemeente Goes H. Feij „Meestal is het zo dat een basis school zich inde woonomgeving van de schoolkinderen bevindt Gaat een kind naar de middel bare school, dan verandert de route en ontstaan er proble men." De film toont tien knelpunten in de gemeente Goes op veelge bruikte routes naar verschillen de middelbare scholen. Vooral de leerlingen uit de dorpen, die lange afstanden moeten afleg gen, stuiten op moeilijkheden. Door middel van voorbeelden laat de video zien hoe het fout kan gaan en hoe het beter kan. De film wordt ingeleid en afge sloten door de Goese wethouder van Verkeer C.R.M.M, Linssen. Coördinatrice openbare veilig heid van de gemeente Goes M. de Reus vertelt: „We vonden het een leuk idee om de wethouder erbij te betrekken. Probleem is natuurlijk wel: Wat als straks na de verkiezingen iemand anders verantwoordelijk is voor ver keer? Het bedrijf dat de video heeft gemaakt, heeft het opge lost door de wethouder aan het begin en einde van het filmpje te zetten, zodat hij makkelijk kan worden gewist." De gemeente Goes heeft het pro ject. waarvan de kosten 20.000 gulden bedragen, samen met het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) gefi nancierd- Alle Goese basisscho len en het voortgezet onderwijs krijgen binnenkort de video band gratis in de bus. M. de Reus hoopt dat de scholen de video gaan gebruiken als ondersteu ning voor lessen over verkeers veiligheid. BIEZELINGE - Donderdag avond arriveerden niet minder dan 684 deelnemers aan de avondvierdaagse te Biezelinge bij het einddoel in de basis school De Linge. Onder hen wa ren negentien bewoners van zorgcentrum Cederhof in de rol stoel met begeleiding. De laat ste kilometers werden ze bege leid door showkorps Jonge Kracht. Mede door het fraaie weer was er veel belangstelling voor de wandelaars. De videofilm toont tien knelpunten in de gemeente Goes, hier Oost- wal-Joachimikade. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 33