De OV-worsteling van Jo Ritzen PZC Het Oslo-proces is morsdood PZC OV-kaart te duur feiten en meningen 2 Minister zit hopeloos klem door creatief meedenken van Tweede Kamer Jorritsma stevent af op nieuwe reeks van botsingen met Kamer vrijdag 30 mei 1947 vrijdag 30 mei 1997 door Wilfred Scholten Jo Ritzen zit weer eens in de knel. Deze keer niet door een blunder van hemzelf, maar van de minister-president. Als Wim Kok de vrijdag voor Pinksteren de hopeloos verdeelde paarse coalitiepartijen niet had opge roepen om 'creatief mee te den ken' over de beste vorm van de OV-studentenkaart, had Jo het dezer dagen niet zo moeilijk ge had. Door het publiekelijk mee denken zijn de verschillen in de coalitie vrijwel onoverbrugbaar geworden. Nu zit hij met de handen in het haar. Ritzen moet de onderhan delingen met de NS en de busbe drijven nog succesvol afronden én de Kamer tevreden stellen. Een bijna onmogelijke opgave, zeker na het spoeddebatje van gisteren. Ga maar na: met welk onderhandelingsresultaat hij ook thuis komt, een meerder heid in de Kamer is niet te vin den. Of ten koste van heibel in de coalitie. Overbruggen Stel dat het meester-onderhan- delaar Ritzen lukt de nog reste rende 80 miljoen gulden tussen zijn bod (500 miljoen) en dat van de openbaar-vervoerbedrijven te overbruggen. Er komt dan een studentenreiskaart die be duidend slechter uitpakt dan de huidige kaart. Bij deze 'uit- /thuis-kaart' kunnen uitwo nenden alleen nog maar in het weekend gratis reizen en door deweeks met korting. Studen ten die nog thuis bij hun ouders wonen, mogen wel doordeweeks gratis reizen en in het weekend met korting. Nu kunnen studen ten dat nog zelf bepalen. Bijna negentig procent van alle 500.000 studenten kiest voor deze peperdure weekkaart. In de Kamer is alleen de PvdA te porren voor deze oplossing, De WD is helemaal tegen een ver plichte OV-studentenkaart en wil dat de studenten hun geld (72,50 gulden) gewoon terug krijgen. D66 vindt deze kaart te mager en zo denkt het voltallige monsterverbond van de opposi tiepartijen CDA, GroenLinks, SP, de kleine christelijke partij en er ook over. Het nare voor Ritzen is dat zelfs de steun van de PvdA zeer voor waardelijk is. Als rechtgeaard sociaal-democraten hebben ze een 'zwakke' groep ontdekt die met deze kaart extra getroffen wordt: studenten op kamers die vanwege hun studie toch moe ten reizen. Die moeten hun trein- en buskaartje in dit geval zelf gaan betalen. De PvdA wil nu dat deze groep het recht krijgt de huidige studenten kaart te behouden met bijbeta ling. Dat geld kunnen ze bij On derwijs lenen. Slecht Een idee dat zo slecht wordt ge vonden, dat - en het tekent de sfeer in de coalitie bij deze kwestie - het door een coalitie genoot al naar de pers werd ge lekt nog voordat de PvdA er zelf mee kon komen. Ritzen voelt er ook weinig voor, omdat studen ten voor de invoering van de eersteOV-kaartin 1991 dit soort ritjes zelf betaalden zonder dat iemand piepte. De kans is daardoor levensgroot dat Ritzen straks de enige fan van zijn eigen onderhandelings resultaat is. Stel dat Jo Ritzen zijn tegen stander aan de onderhande lingstafel weet te overbluffen, nog wat extra geld bij elkaar schraapt en de huidige OV- kaart weet te handhaven. In dat geval krijgt hij de handen van de meeste Kamerleden wel op el kaar. De oppositie is voor deze variant, zonder overigens aan te geven waar de minister dat ex tra geld kan vinden. Dat doet D66 wel. Het financië le brein Bert Bakker heeft zo maar 160 milj oen gulden gevon den. Het Kamerlid snoept dat af van het budget voor de verrui ming van de aanvullende beurs (voor studenten van minder draagkrachtige ouders) en door de basisbeurs de komende jaren niet mee te laten groeien met de inflatie. Slappe knieën Jammer genoeg voor D66 pik ken PvdA en WD dit niet. De socialisten niet omdat het ten koste gaat van de lagere inko mens; de liberalen niet omdat het indruist tegen de afspraken in het regeerakkoord. Bakker wist immers al drie jaar geleden dat op de studentenkaart 500 miljoen gulden bezuinigd zou worden. VVD-woordvoerster Monique de Vries vindt dat de D66'er slappe knieën heeft ge kregen nu de studenten plotse ling 'au' roepen. De Vries vroeg zich spottend af of de verkie zingscampagne van D66 al was begonnen. Deze „dubieuze voorstellen" drijven bovendien alleen de prijs van de kaart maar verder op. En als dat bedrag van 160 miljoen zo gemakkelijk op gehoest kon worden, wist de WD wel een paar posten waar dat geld beter aan besteed kon worden. Op geen enkel moment, zo waarschuwde De Vries, zal de WD hiermee instemmen. „En als Ritzen er toch mee komt, dan hangt de minister", voegde zij er in de wandelgangen dreigend aan toe. Geen kaart Voor het eerst wees Ritzen pu bliekelijk op de 'reële mogelijk heid' dat de kaart helemaal ver dwijnt. „Ik wil geen kaart tegen elke prijs." In dat geval heeft hij de volledige steun van de WD, maar zal de rest van de Kamer zijn hoofd eisen. Hoewel, D66 heeft vorig jaar nog geroepen dat de huidige kaart ten dode opgeschreven was en dat de stu denten de 72,50 maar* in het handje moesten krijgen. Wel licht dat ook andere Kamerle den er mee kunnen leven als blijkt dat de NS stiekem met een eigen reiskaart komt om deze aantrekkelijke doelgroep als nog de trein in te krijgen. Zeer waarschijnlijk is het alle maal niet. Vooral de PvdA heeft het openbaar vervoer, de ver keersveiligheid en het milieu hoog in het vaandel staan. De partij zal niet zomaar akkoord gaan met de afschaffing van de OV-kaart. Als plaagstoot ad viseerde de PvdA'er Peter Reh- winkel desnoods met rederij Lo vers (die van de trein naar IJmuiden) in zee te gaan. Ook in dit geval zal Ritzen dus in het zand bijten. Lijnrecht in strijd met de bood schap van zijn politieke baas, smeekte Ritzen de Kamer voor al niet creatief mee te denken. 'Laat het kabinet onderhande len en wacht waarmee ik kom', was het 'indringende verzoek' van de geplaagde minister. De boeienkoning uit Zoeter- meer kan nu geen lastige Ka merleden gebruiken om zich uit zijn netelige positie te redden. GPD Studenten krijgen keer op keer te maken met het uitkleden van hun vervoersmogelijkheden. foto Willem Mieras Van het oorspronkelijk idee om studenten ee kaart te geven die garant staat voor vrij reizen,; weinig tot niets meer over. De afgelopen jaren; gestaag geknabbeld aan de reismogelijkheden voo studenten. Al vóór de komst van de reiskaart bleek dj1 het ministerie van Onderwijs het instrument van 'vr reizen' gebruikte als een bezuiniging. Op de beurze werd fors gekort. Doekje voor het bloeden was de 0\ kaart, waar bovendien de openbaar-vervoerbedrijve i niet slechter van werden. Nu. bijna zeven jaar na de invoering van de reiskad wil minister Ritzen van Onderwijs wederom bezuinj gen op de mogelijkheid tot vrij reizen voor de studen ten. Ritzen moet geld vinden op zijn begroting om c studiekosten te kunnen dekken. Weer gaat zijn eerst gedachte in de richting van de OV-kaart. Enkele jare geleden voerde hij - ook vanwege de hoge kosten - d weekeinde- en weekkaart in. Nu wil Ritzen studente die op kamers wonen verplichten een weekendkaart; nemen. Voor thuiswonende studenten komt een weel kaart beschikbaar. De Tweede Kamer is verdeeld over het plan. Maar voo: I lopig ligt er nog geen voorstel van de minister. Die is nc druk doende te onderhandelen met de openbaar-vei voerbedrijven. Tussen de twee partijen gaapt nog ee gat van 50 tot 80 miljoen gulden. Ritzen riep de fractie in de Tweede Kamer gisteren tijdens een kort debat o; i even af te wachten. Een deel van de Tweede Kamer vi I daar echter niets van weten. Zij wensen handhavir; van het huidige stelsel. De druk uit de Tweede Kamer zal nog wat moeten wor den opgevoerd. Studenten hebben recht op de OV-kaai in de huidige vorm. Zij zijn niet vergeten dat de reis kaart is ingesteld als een tegemoetkoming voor bezui nigingen, die op hun beurzen werden losgelaten. Alsd reismogelijkheid nu nog verder wordt ingeperkt, da. komt een aantal studenten in de problemen. Het dage lijks provinciebestuur van Zeeland heeft al aandacl gevraagd voor het specifieke probleem van de studen ten in Zeeuws-Vlaanderen. Als de uitwonenden verplichte weekendkaart krijgen, moeten zij een des van de reis zelf gaan betalen. De passage van de Wester schelde zorgt nu eenmaal voor een fors oponthoud. Ritzen blijkt vooralsnog niet onder de indruk van dez argumenten. Zijn belangrijkste zorgen betreffen op di i moment het contract met de NS en busbedrijven. Maa als hij dat rond krijgt, dan treft hij waarschijnlijk te genstand in de Tweede Kamer. De partijen zijn drab' doende financiële mogelijkheden te zoeken om het hui dige systeem intact te laten. Het zou verstandig zijn vai de minister als hij - met zoveel weerstand tegen de nieu i we kaart - zich concentreert op handhaving van he huidige systeem en zelf met een financiële dekkinj komt. Dat bespaart hem in ieder geval een keihard; confrontatie met de Tweede Kamer en de studenten. door Dineke van der Burg De irritaties tussen minis ter Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) en de Tweede Kamer nemen toe. Deze week ontstond de zoveelste impas se in de discussie over de aan leg van een verdiepte spoor baan bij Abcoude. Al drie keer eerder werd hierover ge sproken, zonder zicht op een oplossing. Ook deze keer wist Jorritsma geen meerderheid van de Tweede Kamer achter haar voorstel te krijgen. Volgende week staan op nieuw twee heikele onder werpen op de agenda. Dins dag spreekt de Kamer over de aanleg van de A4, de snelweg tussen Delft en Rotterdam. Midden volgende week staat ook het vervolgdebat over Abcoude en een tunnel onder de IJssel bij Kampen op de Het is vrijwel onafwendbaar dat Jorritsma tijdens beide debatten opnieuw afstevent op een keiharde botsing met de Kamer. Alleen haar eigen fractie blijft haar onvoor waardelijk steunen. De dis cussie over de tunnel onder de IJssel is wel afgerond. Die komt er niet, omdat uiteinde lijk de PvdA de minister steunde in de aanleg van een goedkopere brug over de ri vier. Coalitiepartij D66 hield echter voet bij stuk en wilde niet om gaan. De discussie over de aanleg van de A4, de tunnel bij Kampen en de spoorlijn bij Abcoude hebben alle drie een aantal zaken gemeen. Minis ter Jorritsma is niet bereid meer geld in deze projecten te stoppen dan hoogst noodza kelijk is. Praten over een ver diepte, laat staan een onder grondse A4, een verdiepte spoorbaan bij Abcoude of een tunnel bij Kampen is voor haar uit den boze. Veel te duur, vindt zij. Dat zou be tekenen dat andere projecten niet uitgevoerd kunnen wor den. De oppositie en de regerings partijen PvdA en D66 pleiten juist steeds vaker voor een - zoals dat in mooie woorden heet - 'betere inpassing' van snelwegen en spoorrails in de omgeving. En dit betekent dat zij de voorkeur geven aan gedeeltelijke of helemaal on dergrondse infrastructuur. Omdat dit zoveel duurder is, betekent dit uiteraard ook dat een aantal projecten niet kan worden uitgevoerd. De Kamer heeft de minister gevraagd een lijstje te maken hoe zij tot de keuze komt van infrastructurele projecten. Een eerste aanzet hiervoor stuurde zij een maand gele- den naar de Kamer, maar die werd als 'onvoldoende' be stempeld. Het uiteindelijke prioriteitenlijstje, 'het afwe gingskader', wil zij pas vol gend jaar afgeven. Handreiking Deze week heeft de minister een kleine handreiking naar de Kamer gedaan. Als de fracties zélf kunnen aange ven hoe de extra kosten voor een verdiepte aanleg van een spoortunnel bij Abcoude (125 miljoen gulden) kunnen worden opgehoest, wil de mi nister hiermee waarschijn lijk wel instemmen. Om uit de impasse rondom de A4 te komen, kan Jorritsma eenzelfde gebaar naar de Ka mer maken: als een meerder heid van de Kamer dan per se een verdiepte snelweg wil hebben, moet ze zelf maar aangeven waar die extra 400 miljoen gulden vandaan moet komen. Indien ze voor deze oplossing kiest, is dit opnieuw een zwaktebod. Of, zoals CDA'er Reitsma zich hardop afvraagt: „Wat blijft er dan nog te regeren over, als ministers bij elk moeilijk probleem de volksvertegen woordiging vragen het zélf maar uit te zoeken." Hij ver wijst naar minister Dijkstal, die ook radeloos zijn handen in de lucht stak, toen hij er niet uitkwam met de stads provincies en uiteindelijk de Kamer vroeg met een com promis te komen. De kans dat er een uitruil plaats vindt tussen Abcoude en de A4 is ixiet groot. Het ziet er naar uit dat de besluitvor ming x-ondom Abcoude en de aanleg van de A4 op de lange baan wordt geschoven en over de verkiezingen wordt heengetild. Minister Jorrits- ma noch de coalitiepartijen hebben behoefte aan een hoogoplopend conflict. Uit stel is de makkelijkste oplos sing, maar toont tevens de' zwakte van de minister aan. GPD van onze correspondent in Tel Aviv Ad Bloemendaal Een jaar geleden koos Israël Likuds Ben jamin Netanyahu tot zijn minister-pre sident. Ter herdenking van die nederlaag voerde de linkse oppositie gisteren 'keihar de en niet mis te verstane' actie. Alle compu- tersites van linkse organisaties stonden op zwart, zodat de horden rechtse Israëliërs die regelmatig via het Internet afstemmen op 'Vrede Nu' of 'Meretz' flink op hun neus ke ken. Het is typerend voor de totale staat van ver lamming in de Israëlische politiek. De link se partijen voeren oppositie waar niemand iets van merkt en rechts regeert zonder be leid. In het afgelopen jaar is het Oslo-vre desproces eerst in coma gex-aakt en daarna overleden. Iedereen weet het, maar weini gen durven de macabere waarheid onder ogen te zien. Liever houden de partijen nog de schijn op, zoals deze week bij de topcon ferentie van Netanyahu en president Moe barak van Egypte in Sharm el-Sheich. Excuus Dat Oslo moi-sdood is en dat Isx-aëliërs noch Palestijnen zin hebben het nieuw leven in te blazen, blijkt vooral uit de schijnargumen- ten waarmee ze zich vex-zetten tegen een hervatting van de onderhandelingen. Ne tanyahu zegt dat hij pas weer wil praten als de Palestijnse Autoriteit (PA) ex-nst maakt met de bestrijding van de tei-reur en alle overige in de verdragen vastgelegde ver plichtingen nakomt. Het is minder een ar gument dan een excuus. De x-egering van Arafat bestrijdt militante elementen in de Palestijnse samenleving zo fanatiek dat de Palestijnse mensenx-echten ernstig in het gedrang zijn gekomen. Ter reuraanslagen tegen Israëliërs zijn zeld zaam en uit niets is gebleken dat Arafat 'het licht op groen heeft gezet', zoals premier Netanyahu na de aanslag van maaxi in Tel Aviv met grote stelligheid beweerde. En wat het nakomen van verplichtingen befreft, is de Palestijnse Autoriteit niet nalatiger dan de Israëlische regering. PA-px-esident Arafat houdt vol dat hij het vredesoverleg zal blijven boycotten zolang Israël doorgaat met de bouw van nederzet tingen. Het verschijnen van de eerste bull dozers bij Har Horna, de omstreden Israëli sche wijk in een Arabisch deel van Jeruzalem, was voor hem de druppel die de emmer deed overlopen. De nederzettingen- bouw is in strijd met de Oslo-akkoorden, zegt Arafat. Maar hij moet beter weten. Pre mier Rabin, op zoek naar meerderheids- steun in de Knesset, stond er destijds op dat zoiets niet in de overeenkomst zou worden vermeld. Brief Het Israëlische dagblad 'Ha'aretz' voerde deze week een vraaggesprek met Arafat. Het leverde weinig meer op dan de gebrui kelijke handvol ontwijkende en niet ter za ke doende antwoorden. Opmerkelijk was alleen wat Ai*afat zei over zijn reden voor het staken van het overleg. „In de Oslo-akkoorden staat niets over het stopzetten van de nederzettingenbouw", merkt de interviewer op. Arafat antwoordt: „Niet waax: Netanyahu moet ze maar eens goed nalezen. De Amerikanen hebben ons bijvoorbeeld een brief met garanties gege ven die is ondertekend door meneer Baker (voor de Madrid-conferentie van 1991). En zij zeggen dat er geen demografische wijzi gingen mogen worden uitgevoerd in de Pa lestijnse gebieden, met inbegrip van Oost- Jeruzalem. Netanyahu was in Madrid, dus hij kan niet zeggen dat hij nergens van weet." De brief van Baker bevat niet meer dan een Amerikaanse geruststelling, waarmee hij de Palestijnen naar Madrid wilde lokken. Ze is geen overeenkomst tussen Israël en de Palestijnen en heeft niets te maken met de Oslo-akkoorden. Met andere woorden: Ara fat geeft toe dat de tekst van Oslo hem wat de nederzettingenbouw betreft met lege handen laat staan. Dat is de letter. Maar hoe zit het met de veel bezongen 'geest van Oslo', die sfeer van on derling vertrouwen en die gezamenlijke hoop op een betere toekomst? Die geest is precies een jaar geleden in paniek op de vlucht geslagen, toen Israël Shimon Peres verruilde voor Netanyahu. De nieuwe pre mier heeft van het begin af aan gedaan wat hij in zijn verkiezingscampagne had be loofd, namelijk niet meer van Oslo in de praktijk brengen dan waartoe Israël mini maal was verplicht. En zelfs dat absolute minimum - de terug trekking uit een deel van Hebron en de vrij lating van vrouwelijke gevangenen - wilde Pinda-mannetje Een zwartventer uit het land der Rijzende Zon, zo'n een voudig Pinda-mannetje, zal terecht moeten staan voor zijn drang naar materieel gewin. Vakantiegangers in Oostka- pelle waren zijn doelwit. Een reepje chocolade van een dub beltje ging van de hand voor zestig cent, een pindatabletje voor 40 cènt en ook de zuurtjes en Amerikaanse kauwgom verwisselden voor woekerprij zen van eigenaar. Tot de amb tenaar van de prijsbeheersing ingreep. Krantenstaking Nederland zal in de loop van de volgende maand misschien Een Palestijnse herder op een ezel leidt zijn geiten langs een graafmachine op het omstreden bouwterrein van Har Horna in Oost-Jeruzalem. foto Greg Marinovich/AP hij pas uitvoeren onder* de druk van Pales tijns geweld en Amerikaanse overredings kracht. Omdat hij nooit in Oslo heeft ge loofd, is Netanyahu ook nooit besmet geraakt door het 'Oslo-virus'. Dat hij met de nederzettingenbouw niet handelt 'in de geest van Oslo', kunnen de Palestijnen hem dus moeilijk verwijten. Stiefkind Voor Netanyahu is Oslo een stiefkind, iets dat hem is opgedrongen en waarvan hij het liefst zo snel mogelijk wil worden verlost. Zijn alternatief voor het Oslo-proces houdt hij vooralsnog geheim, als het al bestaat, maar hij weet precies te vertellen hoe het af loopt. Israël zal op de Westelijke Jordaanoe- ver niet meer dan een symbolisch gebaar maken als het gaat om het opgeven van be zet gebied. Een Palestijnse staat zal voor- eeuwig een luchtspiegeling blijven en een compromis inzake Jeruzalem is ondenk baar. De crisis in het vredesproces heeft niets te maken met nederzettingenbouw of terreur bestrijding. maar alles met het ontbreken van ieder uitzicht op vruchtbare onderhan delingen over de definitieve status van de bezette gebieden. Het Oslo-proces is dood. Geen topconferentie' tussen Netanyahu en geen hervatting van de Palestijns-Israëli^ sche onderhandelingen kunnen het meer tot leven wekken. GPD ook op een weekdag het dage lijkse krantje moeten missen. De minister van economische zaken wil de maandelijkse toewijzing van papier terug brengen van 2300 naar 2000 ton. De krantenwereld protes teert. De behoefte aan nieuws is groot en de dagbladbericht geving toch al beperkt. Lof voor landbouw De Franse landbouwers die momenteel een bezoek bren gen aan Zeeland, zijn vol lol over de goede organisatie b het herstel van de landbouw op Walcheren. „Het is g dat de jongens dit eens zien", zei de groepsleider, „want in Frankrijk gaat de organisatie niet altij d even vlot. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A L. Oosthoek M van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AAVIissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg Tel (0118)681000 Goes: Voorstad 22. 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Middelburg van 08.00 tot 16.30 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingslijden; zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur- Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 92.85, franco per post 122,00; per maand 34,00 per jaar 356,50. franco per post 471.50 bij automatische afschrijving per termijn 1.50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75. zaterdag 2.50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet btw) Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab rek. Vlissingen Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,-, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau va'n dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2