Een vat vol herinneringen, een koffer vol anekdotes De renaissance van Leontien van Moorsel Van Gaal is vooral een mens Ex-kampioene geniet weer van kleine prijzen Wat straks, na zijn afscheid, rest is een vat vol herinneringen en een koffer vol anekdotes. Want hoe die ook moge luiden, een mening heeft ook u zich gevormd over Louis van Gaal. De geruchtmakende trainer zwaait zondag het Ajax-publiek vaarwel. Waarna het een stukje stiller zal zijn in Nederland voetballand. Bij zijn vertrek een bloemlezing van reacties, met het slotakkoord voor Van Gaal zelf. „Ik hoop herinnerd te worden als de mens Louis van Gaal, met al zijn zwakheden en positieve reacties." zigheid van Rinus Michels heeft Ajax een paar gouden pagina's in hun gróte boek. Louis van Gaal heeft daar een bladzijde aan toegevoegd. Dus dat is niks nieuws." Stefan Pettersson. Een speler naar het hart van Van Gaal: professioneel, veelzijdig en dienstbaar. Keerde na zes jaar Ajax terug naar geboorteland Zwe den, waar hij nu bij IFK Göteborg speelt. Pettersson: „Ik denk dat ik inderdaad een typische Van Gaal-voetballer ben. Van wege mijn houding en benadering van de voetballerij, ook buiten het veld. Dat laatste vindt hij net zo belangrijk. Hij vindt dat Scandinavische voetballers goed en professioneel met hun vak om gaan, zei hij wel 's tegen me. Dat klikte dus wel." „In de loop der jaren heb ik hem wel een beetje zien veranderen, dat is logisch. In zijn houding naar de pers, bij voorbëeld. In het begin was hij open en spontaan, maar nadat hij een paar keer teleurge steld was, ging hij zich ook naar de media harder opstellen. Verder, en ook dat is een kwestie van ervaring opdoen, merkte je dat hij steeds beter met de spanning kon omgaan. Hij werd rustiger, had minder uitbarstingen. Dat hij genoeg capacitei ten heeft om ook andere topclubs te trai nen, lijkt me duidelijk. Of hij slaagt, zal afhangen van de vrijheid en de verant woordelijkheden die hij krijgt. Want die heeft hij nodig, absoluut." Rest nog één vraag, aan Louis van Gaal zelf. Hoe wil hij eigenlijk herinnerd wor den in Amsterdam en verre omstreken? „Als Louis van Gaal.Het blijft even stil. Dan zegt hij: „Als de méns Louis van Gaal. Ik bedoel: Louis van Gaal met alles erop en eraan. Met al zijn zwakheden en al zijn positieve kanten. Dat is moeilijk, want waar die twee kanten precies uit be staan, weten alleen de mensen die mij van nabij kennen. Anderen zullen aan mij te rugdenken als de man die met Ajax grote successen heeft behaald. Maar ik hoop ook herinnerd te worden vanwege de filo- Beenhakker: „Of zijn vertrek een aderla ting is voor het Nederlandse voetbal, moet nog blijken. We gaan in elk geval een groot vakman missen. Iemand met een uitgesproken mening ook, waarnaar werd geluisterd. Dank zij hem heeft ook de CB V in prestige en aanzien gewonnen." „Ik heb de kwaliteiten van Louis altijd onderkend, dat was destijds de reden waarom ik hem als assistent bij de A-se lectie haalde. Hij voldoet aan de twee be langrijkste criteria om een goeie trainer te zijn: verstand van voetbal en dat als een filosofie kunnen uitdragen, en verstand van mensen. Maar uniek is zijn periode bij - Ajax niet. Die club is al vanaf de eind ja ren zestig een instituut. Sinds de aanwe- Jan Wouters. Assistent-trainer bij FC Utrecht, vanaf volgend seizoen rech terhand van Morten Olsen bij Ajax. Sprak als speler bij Ajax na de aanstelling van Louis van Gaal de volgende woorden: 'Nu kan ik twee dingen doen. Mijn contract inleveren of proberen met je samen te werken.' Wouters: „Klopt, en dat had twee rede nen. Ten eerste voelde ik dat hij me een plek links op het middenveld in plaats van in het centrum wilde geven. Daarnaast speelde mee de manier waarop hij over komt. Daar herkende ik mezelf in. Ik zei het dus ook een beetje uit zelfbescher ming. Nu ik zelf als trainer werk, merk ik dat we op dezelfde manier tegen spelers praten. Zij n uitleg en nabesprekingen zij n altijd vol vuur, dat heb ik ook. Maar ver der durf ik me nog niet met hem te meten, hoor." „Ik heb Louis leren kennen als een warm, belangstellend mens. Iedereen die hem goed kent, zegt dat. Dat zijn uitstraling naar buiten toe anders is, vind ik logisch. Dat contrast zie je bij Cruijff bij voorbeeld ook. Het verschil tussen hoe mensen hun vak uitoefenen en hoe ze thuis zijn is groot, dat geldt voor jou en mij toch ook? Of dacht je dat ik mijn vrouw of kindje of voor mij n part m 'n hond óók een elleboog stoot geef?" Michael van Praag. Voorzitter van Ajax sinds 1989. nadere introductie overbodig. Van Praag: ..Het is volledig begrijpelijk dat hij het nu bij een buitenlandse topclub gaat proberen, hij kan dat ook zeker. Maar het is jammer voor de club, hij was de spil van onze organisatie en van de technische staf. Maar Ajax gaat natuurlijk verder bij waar we gebleven zijn. Als er in een be drijf een nieuwe directeur wordt aange steld, kan dat een verfrissende uitwer king hebben. Zo zie ik de aanstaande trainex-swisseling ook. Het hoeft niet al tijd, die uitwerking, maar het kan. Daar hopen we op. Ik zal met bevriende gevoe lens afscheid nemen van Louis. Dinsdag avond hebben we dat tijdens een diner met het Ajax-kader al gedaan. En zondag, bij zijn laatste competitiewedsti-ijd, heb ben we ook nog een verrassing in petto. Maar dat verklap ik nog niet." Simon Zwartkruis lijn met Louis van Gaal te worden gescha keld. Er zitten inderdaad overeenkom sten in einze manier van denken en "'Wêrlerf:' üef ïdKlrop 'discipline en het col lectief, dat bestaat uit jonge, ambitieuze spelers." „Dat het dit seizoen minder is gegaan met Ajax zegt me niks, dat is inherent aan de golfbewegingen in het topvoetbal. Zijn, verdienste is juist dat hij met Ajax vanaf, zijn eerste jaar grote prijzen heeft be haald, de club meerdere jaren aan de top heeft gehouden en ook nog een goeie structuur voor de toekomst heeft neerge zet. Als je een lange termijnvisie kan com bineren met grote successen op korte ter mijn, ben je een hele grote. Bryan Roy. Paste niet in de toekomst plannen van Louis van Gaal. Vertrok in 1993, na 126 officiële wedstrijden in de hoofdmacht van Ajax, hevig teleurge steld uit Amsterdam. Belandde via Fog- gia bij Nottingham Forest. Liet zich daar drie maanden geleden op de transferlijst plaatsen en is nu in onderhandeling met clubs uit Italië en Spanje. Roy: „Toen Van Gaal als assistent-trainer bij de selectie kwam, was hij duidelijk gek van de aanstormende generatie: de Boer tjes, Witschge, Vink en ikzelf. Hij was een ander soort hulptrainer. Normaal zijn dat van die lacherige gasten, die veel dollen en dicht bij de groep staan. Van Gaal hield als assistent altijd al een bepaalde af stand. Dat was al een beetje de hoofdtrai ner in hem. Tuurlijk was ik strontziek toen hij me vertelde dat-ie me niet meer nodig had. Maar die dingen slijten. Later, toen ik alles had verwerkt, begon het tot me door te dringen wat ik van hem had ge leerd. Vooral zelfdiscipline, juist in het buitenland heb je die nodig. En op tac tisch gebied, natuurlijk. Maar het duurde even voordat ik dat inzag, voordat ik het toegaf ook." Leo Beenhakker. Technisch directeur van Vitesse. Voorganger (als trainer bij Ajax) en opvolger (als voorzitter van de Vereniging Coaches Betaald Voetbal CBV) van Louis van Gaal. Hevelde in zijn hoedanigheid als hoofdtrainer in 1990 Louis van Gaal van de jeugdtak over naar de A-selectie. sofie en de principes die ik er op na houd. Gebaseerd op respect voor mensen. Ik denk dat ik dat al die jaren aardig heb vol gehouden." Marcello Lippi. Trainer van Juventus, Europa's tweede en 's werelds beste. Houdt er hetzelfde gedachtengoed als Van Gaal op na. Lippi: „Ik vind vergelijkingen met andere trainers eigenlijk niet relevant, maar laat ik wel zeggen dat ik het een eer vind op één De eerste tekenen van een nieuw onderkinnetje dienen zich reeds aan. Het gaat haar goed. „Wéér goed." Leontien van Moorsel is terug op het fietspad van het leven. Na letterlijk magere en vette jaren. Een mislukte rentree in 1995 ten spijt gaat ze weer op voor de zo gebruikelijke bos ruikers. Vandaag (vrijdag) start ze met haar VKS Cycling Team in Koudekerke in de Ster van Zeeland, de enige meerdaagse wielerwedstrijd voor vrouwen. „Na vier uur trainen, geef ik mezelf een klap op m'n schouder en zeg: meissie, dat heb je weer goed gedaan." De renaissance van een wielrenster. Een bakje yoghurt en een schaaltje rauwkost. Op niets meer, eerder min der, grossierde Leontien van Moorsel - van 22 maart 1970 - in mondiale en natio nale titels. „Ik trainde om lichter te wor den, zelfs na een appeltje eten moest ik weer op de fiets. Ik was met niets anders bezig." Van „stevige Hollandse meid" van weleer was ze verworden tot „een brood magere, aan anorexia leidende griet". Op de fiets zat ze bijna niet meer. Tenonder gegaan aan het juk van bondscoach Piet Hoekstra, die berucht werd om zijn uit spraak dat „dikbillen niet kunnen fiet sen". Leontien van Moorsel trok zich de uit spraak zo aan, dat tijdens haar hoogtijda gen in 1990, 1991. 1992 en 1993 alles draaide om mager zijn en mager blijven. „Of nog magerder worden." Het zou haar ondergang inluiden. Holle ogen, vel over been. Ze gruwelt er nog van. „Man, ik heb de zwaarste berg etappes in de Tour Féminin gewonnen op niet meer dan twee, drie blaadjes sla. Achteraf denk ik wel eens: als ik toen mijn ogen had dichtgedaan, was ik dood ge gaan. Zo erg was het. Het treurige is alleen dat ik het zelf nooit heb willen zien. Ik kon zwart en wit niet meer scheiden. Het stre ven de beste te zijn betekende alles voor me. Maar ik pleegde intussen wel roof bouw op mezelf. iUs de gewone man acht uur moest werken, vond ik dat ik acht uur moest trainen." Calorie Nog steeds noemt ze leermeester Piet Hoekstra een supercoach. Ze heeft echter de tekortkomingen van de Fries leren kennen. „Piet was als een vaderfiguur, van wie ik heel veel heb geleerd. Maar hij is niet iemand die je uit een wak kan hel pen. Hij heeft steekjes laten vallen. Ik denk zelfs dat hij mij keihard heeft laten vallen." In haar bezeten jacht op gouden medailles volgde Leontien van Moorsel een hongerdieet. Elke calorie was er één te veel. „Elke dag at ik voor 600 calorieën aan komkommers, appels of yoghurt, ter wijl ik er tijdens zware koersen wel 5000 verbruikte. Nu denk ik: dat was gekken werk. Maar toen had ik dat totaal niet in de gaten." Isolement Eind 1993 maakte Leontien Martha Pe- tronella van Moorsel slagzij. Ze stortte geestelijk en fysiek in en balanceerde op de rand van de 'afgrond. De in het Bra bantse Boekei geboren en getogen wiel renster raakte geestelijk en lichamelijk in vèrval, èn in een isolement. Ze woog 45 ki lo. Een dieptepunt. De fiets ging in 1994 aan de kant en in een mum van tijd woog Van Moorsel 80 kilo. Haar rentree in 1995 werd met spot en hoongelach ontvangen. Ze werd door publiek en collega's uitge scholden voor „dikke koe" of „vet wijf". Van Moorsel overwoog te stoppen, maar deed het niet. „Dan had ik er een nare smaak aan overgehouden." Met steun- en toeverlaat Michael Zij laard, met wie ze inmiddels is getrouwd Leontien van Moorsel: „Die successen van de laatste weken waren mooier dan welke gele trui of wereldtitel dan ook. Het heeft me zo goed gedaan. Heerlijk." foto Lex de Meester en in Rotterdam woont, rechtte Van Moorsel de rug. In 1996 maakte ze, ietwat schuchter, haar rentree met haar VKS Cy cling Team. Nu, anno 1997, is het echt tijd voor haar.comeback. Ze weegt nu 63 kilo en, belangrijker, geniet weer. „Natuurlijk heb ik twijfels gehad, veel twijfels. Maar ik dacht: als ik hier of daar wat kleine prijsjes kan rijden, gewoon weer kan functioneren, dan is het goed," Overbruggingsjaar In de laatste maanden kraait Van Moorsel echter weer victorie. Overwinningen bij kermiskoersjes in Breezand en Ter Aar en ^een zege bij de West-Friese Dorpenom loop hebben Van Moorsel geruggesteund in haai- gedachte. „Een terugkeer naar de top? Daar is het nog te vroeg voor. Dit is een overbruggingsjaar. De lat moet niet te hoog liggen Doe je dat, dan kun je niet meer tevreden zijn met de tiende plaats. Als ik me maar lekker voel, dan is het al prima. Die successen van de' laatste we ken waren mooier dan welke gele trui of wereldtitel dan ook. Het heeft me zó goed gedaan. Heerlijk." „Zo lang ik me goed voel. kan ik nog zeker zes jaar mee. Het is altijd een droom ge weest hard te fietsen. Nou, dat wil ik zo lang mogelijk doen. Jeannie Longo was ook 38 jaai- toen ze olympisch kampioene werd." De olympische titel... Ze fronst de wenkbrauwen. Lachend: „Die ontbreekt inderdaad nog." Haar ogen spankelen, haar hart bonst. Leontien van Moorsel - Tinus in de Bra bantse volksmond - is weer gelukkig. „Ik had het mezelf nooit vergeven als ik als een dikkerd afscheid had moeten nemen van de wielersport. Daarvoor is de fiets me te lief. Bovendien moet er een nieuwe Van Moorsel staan als ik stop, iemand die kan fietsen, die jonge meiden kan motive ren. Pas dan kan ik met een goed gevoel afscheid nemen, met het idee dat ik een mooie loopbaan heb gehad." Mark Caldenhoven 1 HAWP.Ortl I LUCUl Louis van Gaal: „Ik hoop herinnerd te worden als de mens Louis van Gaal, met al zijn zwakheden en positieve reacties. foto G PD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25