Waar veld, bosch en duin ons toelachen Zeeland Natuurmaand PZC kunst cultuur 24 15 16 19 18 vrijdag 30 mei 1997 7 In de gemeente Noord-Beve land is een natuurpad/fiets route uitgezet. Zaterdag 28 juni kan een 15 km lange fietstocht worden gemaakt onder leiding van een natuurgids. Tijd/vertrek: 10 uur bij de VW Wissenkerke. 8 Het Zeeuws Biologisch Muse um in Oostkapelle verzorgt op woensdag 11 juni een roofvogel show. Verschillende roofvogels kunnen van dichtbij worden beke ken. Er wordt ook gedemonstreerd hoe roofvogels hun voedsel be machtigen. Aanvang 16.30 en 18 uur. 9 Voor kooksessies met Zeeuwse producten onder leiding van tv-kok Ria van Eijndhoven moet men op 20 en 21 juni in het toeris tisch centrum Oranjezon in Oost kapelle zijn. De bijeenkomst duurt van 's middags drie uur tot acht uur in de avond. Aanmelden bij het centrum. -1 f\ Walcherse leden van de eco- _L U logische tuinkring De Man- telinge zetten 7 en 8 juni het tuin hek open voor bezoekers. In deze tuinen.is een gevarieerd natuurge biedje bij huis gecreëerd. Loka- ties: Breeweg 8 Koudekerke, Noord weg 51 Oostkapelle Van Cittersweg Kleverskerke, Willem Klooslaan 11 Vlissingen. nDe onderwaterwereld staat op 7, 24 en 25 juni centraal in Vlissingen. Een bioloog ver zorgt. een rondleiding in het Arse naal. Hij geeft uitleg over organis men en vissoorten die in de Zeeuwse wateren voorkomen. Tijd en plaats 13.30 uur. Het Arse naal, Vlissingen. "1 O Ploeterexcursie naar de JL Li Hooge Platen voor de kust van Breskens. Bijzondere kennis making met de (bodem)fauna inde wereld tussen eb en vloed. Het na tuurgebied is anders niet toegan kelijk in verband met de aanwe zigheid van zeehonden en de grote vogelrijkdom. Verhoudingsgewijs zijn er in juni echter weinig vogels op de slikken. Een excursie leidt dus niet tot een grote verstoring, Vertrek op 6 en 9 juni om 10 uur vanaf de jachthaven in Breskens. Tevoren aanmelden: 01217- 453980. -1 Q Op donderdag 19 juni staat X O in Retranchement een krui denzoektocht op het programma. Tijdens een wandeling met uitleg over oude dijken wordt gezocht naar eetbare kruiden. Na afloop van de tocht wordt er van de krui den een smakelijk slaatje ge maakt. Vertrektijd en - plaats: Dorpsstraat/Molenstraat Retran chement, 13.30 uur. 1 A Kanotocht van ongeveer _L j! drie uur op het uitwate ringskanaal (Passageule) tussen Sluis en Oostburg met begeleiding van een natuurgids. De tochten vinden plaats op 4 en 21 juni. Aan melden bij Kanocentrum De Linie 0117-454323, 1 C In Hoek kan op zaterdag 28 X «Jjuni worden deelgenomen aan een vleermuizenwandeling in het Braakmangebied. Uilen en vleermuizen zijn moeilijk op te sporen. Ervaren gidsen brengen de deelnemers dichter bij deze die ren, zonder ze te verstoren. Voor informatie: Staatsbosbeheer 0117-302252. O O HuifkarritdoordeZakvan Lu Lu Zuid-Beveland, op 4,11,17, 25 juni. Ontdekkingstocht door het waardevol cultuurlandschap met uitleg over het ontstaan van Zuid-Beveland, dijkdoorbraken, bloemdijken, het heggen- en poel- gebied en de schaapskudde. Aan melden bij de schaapskooi. Ver trektijden 13.30,14.45 en 16 uur. O Q Bomenwandeling (op vrij- Lu O dag 6, 10 juni) op de Wallen van Goes. Grote delen van de wal len zijn nog in originele staat en bieden de wandelaar een unieke collectie in- en uitheemse bomen. Op een aantal middagen kan een wandeling worden gemaakt onder leiding van een gids. Aanmelden bij het stadskantoor in Goes. O A Een natte laarzentocht: zo' Li x wordt de excursie genoemd die op 31 mei, 14,21 en 28 juni ge maakt kan worden naar het schor- rengebied van St.-Annalancl. De tocht vindt plaats onder leiding van een gids van Staatsbosbehèer. Schitterende schorvegetaties en diepe kreken bepalen het beeld. De Sluispolderclijk ten oosten van St.-Annaland is vertrekpunt. Aanvang van de excursie: 16 uur. Geen dierder plek voor ons op aard, houdt het gewestelijke volkslied ons voor. De komende weken bulkt het van de mogelijkheden daarin opnieuw bevestigd te worden. Zeeland Natuurmaand staat bol van de activiteiten die ons laten vaststellen hoezeer - we blijven even bij de tekst van het volkslied - veld, bosch en tuin ons toelachen. Zeeland Natuurmaand - gedeputeerde J.G. van Zwieten opent morgen (zaterdag) in het natuurgebied de Smidsschorre bij Axel de tweede editie - is er gekomen om het toeristisch bezoek aan Zeeland buiten het seizoen nieuwe impulsen te geven. Of er nu wel zoveel meer mensen van elders naar hier komen valt nog te bezien. Feit is, dat voor de ingezetenen van deze provincie alle bedrijvigheid in de maand juni als mooi meegenomen kan worden beschouwd. Het programma biedt uitstekende mogelijkheden om als een toerist in eigen land de omgeving nader te verkennen en interessante informatie op te doen. Bomend over bomen, scharrelend op de schorren en tijdens het ruiken aan struiken komen mens en natuur weer een stukje dichter bij elkaar. In een speciale informatiekrant staan ze, nu ook duidelijk herkenbaar voor de Duitse toerist, opgesomd: 220 activiteiten, verspreid tot in alle hoeken van de provincie. Ze zijn zoveel mogelijk geconcentreerd rond een aantal thema's met trefwoorden als actief, creatief, ontdekken, cultuur en tuinen kijken. Bij verschillende evenementen in het buitengebied zijn koppelingen gelegd tussen natuur, kunst en cultuur. Uitstapjes waaraan exposities zijn verbonden of concertuitvoeringen en theatervoorstellingen in de open lucht op volgen. Het hele jaar door zijn er mogelijkheden om op eigen houtje de natuur in te trekken. De meerwaarde van de natuurmaand zit 'm vooral in de begeleiding van mensen die in het onderwerp natuur hebben doorgeleerd en bijzonderheden kunnen vertellen tijdens de wandelingen, fiets en boottochten. De natuur kan worden beleefd in velerlei vormen en op uiteenlopende tijdstippen. Dat varieert van een nachtvlindertocht, een excursie door een ontwakende natuur, een wandeling waarvoor je laarzen nodig hebt en een verrekijker van pas komt. Opvallend evenement, dat wegens enorm succes wordt herhaald, was vorig jaar de excursie naar de Hooge Platen voor de kust van West Zeeuws-Vlaanderen. Het gaat hier om een voor een beperkt publiek toegankelijke tocht die de deelnemers uren doet afzien en gevoelens van een barre Waddentocht oproept, maar toch een unieke belevenis betekent. Het programma biedt volop gelegenheid om uiteenlopende tuinen te bezoeken. Bijna vijftig particulieren stellen hun hof open. Daar zijn rozentuinen bij, landschaps en -boerderijtuinen, cottage- en kruidentuinen en tuinen met vele gesnoeide vormen en heggen, kleine idillisch dorpstuinen, intieme prielen, uitbimdige borders, rustieke vijverpartijen. Sommig tuinen hebben markante onderdelen: een rhodondendronwal, een stokoude Magnolia, tuinen met excentrieke bomen, zoals - in 's-Heer Abtskerke - een heksembezem, uniek in Zeeland. Speciaal voor de buitenwacht zijn er de meerdaagse arrangementen: een weekend rond vlinders, bijen, rupsen, de mogelijkheid om een paar dagen mee te zeilen op een tweemast klipper, met een excursie naar de slikken en schorren van Tholen, een nat uurweekend op Schouwen, met exclusieve wandelingen in het kielzog van de boswachter. Hieronder een kleine greep uit de vele activiteiten in juni. Wie uitvoeriger geïnformeerd wenst te worden vraagt bij Zeeland Natuurmaand, postbus 292, 4330 AG in Middelburg de speciale krant aan. Daarin is alles terug te vinden: een beschrijving van de evenementen, locatiegegevens, aanmeldadressen, prijzen en tijden. Niet in alle gevallen is aanmelding vooraf noodzakelijk. Om teleurstellingen te voorkomen wordt het aanbevolen toch even te bellen of het allemaal volgens plan doorgaat en er nog plaats is. Jacques Cats Iln Dreischor wordt gedurende een aantal dagen het 125-jarig bestaan van de Schouwse afdeling van 'GroeienBloei' gevierd. Vanaf woensdag 4 juni staan in het dorp de bloemen centraal- Op 14 en 15 juni kunnen er tuinen worden be zichtigd, op 20 juni worden plant jes gekeurd. Het streek- en land bouwmuseum aan de Molenweg presenteert de expositie 'Dreischor, een beeld van een dorp', de kerk aan de Ring is opge sierd met bloemen en in het vijver- en vissencentrum aan de Welle- weg is de grootste collectie vijver- planten van Nederland te bezich tigen. 2 In Noordgouwe wordt op za terdag 28 juni een boerenland dag gehouden Op die dag zijn er allerlei activiteiten zoals schaap scheren, meekrap verven en wol spinnen. De boerenlanddag be gint om 10 uur. 3 Van 14 tot en met 22 juni wor den kunst, natuur en cultuur op een bijzondere manier gepresen teerd in de Kunstschouw. Op mger dan twintig lokaties binnen de ge meente Schouwen-Duiveland to nen rond honderd kunstenaars uit binnen- en buitenland en galerie houders hun werk in kerken, his torische gebouwen, ateliers en tuinen. Er is een speciale kunst natuur-fietsroute verkrijgbaar. Informatie via VVV kantoren op Schouwen-Duiveland. 4 Voor een rondrit per huifkar langs de inlagen van Schouwen op donderdag 19 juni is aanmel ding tevoren bij de VW Schouwse kust vereist. Op het programma staat de bestudering van het vo gelleven en een bezoek aan een zuivelboerderijVertrek om 14 uur bij kaasboerdij De Westhoek in Burgh-Haamstede. 5 Maandag 23 juni wordt een midzomernachttocht uitge voerd vanuit Zierikzee naar Neel- tje Jans. Tijdens de vaartocht over de Oosterschelde valt te genieten van levende muziek. Voorts wordt uitleg gegeven over de natuur waarden. Op Neeltje Jans vindt aansluitend een natuurwandeling plaats. Afvaart om 19 uur vanaf 't Luitje. Aanmelden via 0111- 414995. 6Natuurvaartocht op Ooster schelde op 3 en 5 juni. Een bij zondere gelegenheid om vanaf een schip de natuur te beleven en vo gels te observeren. Een deskundi ge gids gaat in op cultuur-histori sche aspecten als verdronken dorpen en nautisch-maritieme za ken (stroming, bakens, visserij). Tijd vertrek: aanlegsteiger Burg- sluis om 18.15 uur. Vanaf boerderij Reuzen- hoek, aan de Reuzenhoek 30 bij Zaamslag, kan op 21 juni wor den deelgenomen aan een Stroop- ielekkerfietstocht. De 30 km lange tocht voert langs boerderijen, dij ken en kreken in het Zeeuws- Vlaamse landschap. Onderweg vindt een picknick plaats met streekproducten en wordt een be zoek gebracht aan het Schelpen museum. Aanmelding minimaal een dag van tevoren via 0115- 431223/431697. 1 17 In de hele provincie wordt X i onderhoud uitgevoerd aan kleine landschapselementen; bo men knotten, fruitbomen snoeien, veedrinkputten schoonmaken. Op zaterdag 28 juni wordt inde omge ving van Kloosterzande een fiets-, tocht gemaakt langs enkele van de projecten. Tijd en vertrek Hof te Zandeplein Kloosterzande om 1 uur. Voor een orchideeënwande- ling moet men op zaterdag 21 juni in Hulst/Grauw zijn. De wandeling naar de Vlaamse Kreek is een mooie gelegenheid om ken nis te maken met de schitterende flora in een van de weinige Staas- bosbeheergebieden die normaliter niet voor het publiek toegankelijk zijn. Startpunt is de r.k.-kerk in Grauw. Aanvang 14 uur. Aanmel den is noodzakelijk. Dat kan via Staatsbosbeheer of De Steltkluut, telefoon 0117-302252, 0115- 618021. Schaapscheer-dersfeest in Clinge op zondag 8 juni. Folkloristisch festijn met schapen scheren en knippen, verschillende oude ambachten, muziek en pre sentaties door natuurverenigin- gen. De activiteiten op het terrein van De Sterre beginnen om 13 uur. O /A Op zondag 15 juni is er gele- Li U genheid om met een hoog aars een zeiltocht te maken op de Westerschelde met aansluitend een natuurexcursie door het Ver dronken land van Saeftinge. Ver trek om 10 uur vanuit de haven van Paal. Aanmelding via het Toe ristisch Centrum Oranjezon in Oostkapelle. O "1 Natte laarzentocht (op 7 ju- Li Xni) over het Schor van Waarde. Deelnemers kunnen ge nieten van het uitzicht op vele vo gels en planten in het buitendijkse landschap van Staatsbosbeheer. Er wordt tevens een kijkje geno men op de plek waar resten zijn bloot gespoeld van het uit de vijf tiende eeuw daterende dorpje Valckenisse. Vertrek om 10 uur vanaf de Radartoi'en van Waarde. Aanmelden via VW Yerseke. fotografie: Pieter Honhoff (4 en 24) Willem Mieras (7 en 22) Ruben Oreel (5 en 10) Charles Strijd (14 en 18)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 24