Bevrijd terug naar af Swingen met veel gevoel PZC David Byrne zorgt voor rock zonder grenzen Jean Michel Jarre in Ahoy' Standaard klassiek voor een zacht prijsje kunst cultuur 23 Celestial Season in Zierikzee vrijdag 30 mei 1997 Komt-ie eindelijk, pakt-ie voor zijn doen slechts kleinschalig uit. Jean Michel Jarre heeft echter wel zo zijn redenen voor de gehanteerde bescheidenheid tijdens zijn eerste internationale concerttournee die hem op vandaag (vrijdag) naar Ahoy' brengt. „Deze ervaring is voor mij ook nieuw. Want tot dusver heb ik altijd vrijwel uitsluitend one offs gedaan: reusachtige spektakelshows in de open lucht, die stuk voor stuk eenmalig van opzet waren en gericht waren op een maximaal publiek bereik. Ik moet nog steeds ontdekken hoe het is om voor een langere periode on the road te zijn en dan is het handiger om niet al teveel zorgen te hebben over alle technische en logistieke bijkomstigheden," verduidelijkt de Franse synthesizervedette in zijn Amsterdamse hotelkamer. Het belangrijkste vanzijnnieu- we tournee is dat hij zich een keer van een andere kant wil laten zien. „Niet meer als de muzikale stuntman die wolkenkrabbers en andere bouwkundige hoogstand jes in zijn show integreert, maal ais een muzikant die alleen maar zijn eigen verhaal vertelt. Daarom zal het contact met het publiek veel directer en inniger zijn en om dat te bewerkstelligen is het beter om de onderlinge afstand beperkt te houden." Jean Michel Jarre, inmiddels 48 maar nog steeds jongensachtig fris en fraai ogend, leek als uitvoe rend artiest altijd vooral uit op op zienbarende 'records'. Waren het geen tot de verbeelding sprekende escapades ('De eerste westerse popheid die in China concerteer de', 1981), dan waren het wel de onalledaagse mega-locaties (Pla ce de la Concorde, Parijs in 1979, Houston en Lyon in 1986, London Docklands in 1988, Parijs-La De fense, 1990) die hem in de geschie denisboeken moesten doen belan den. De meest geavanceerde technologie was bij die exclusieve krachttoeren maar al te vaak een voornaam hulpmiddel. De laser straal was bij wijze van spreken nog niet eens voor openbaar ge bruik vrijgegeven, of Monsieur Synthesizer pronkte er al mee als hij nooit anders had gedaan. Zo vooroplopen hoeft intussen van hem niet meer. Zeker voor wat betreft zijn studiobestaan betreft. Want de man die altijd zo graag met de jongste electronische snuf jes stoeide (enzodoendein de cate gorie Supertechnocraten werd gerangschikt) keerde voor zijn nieuwe album Oxygen 7-13 terug naar de eerste generatie synthesi zers: de analoge apparatuur uit het begin van de jaren zestig ofwel zijn eigen vlegeljaren bij de Music Research Group. Die ferme sprong terug in de tijd heeft hem weer de spelvreugde bezorgd die hij in het digitale tijdperk gaandeweg meer was gaan missen. Herontdekking „Voor mij komt deze herontdek king neer op een regelrechte be vrijding, Bij digitale synthesizers ga je uit van samples, bestaande brokken geluid waar je een soort mozaïek van maakt. Ga je analoog te werk, dan ga j e uit van de prilste beginselen en bouw je zelf alles op, zonder dat je kan terugvallen op een geheugen. Alles wat je hoort is niet alleen warmer, maar ook nog eens eenmalig en daarom uniek, waardoor je je veel meer muzi kant, veel meer handwerker waant. Het voelt alsof je met een kostbaar klassiek instrument mag spelen. Niet voor niets ben ik er van overtuigd dat die oude machi nes straks de status van 'de Stradi variussen van de electronische muziek' zullen krijgen." Jean Michel Jarre heeft zijn her nieuwde belangstelling voor de 'museumstukken' deels te danken aan zijn brede kring van navol gers. De creatieve recycling van zijn vroegste repertoire door de meest uiteenlopende 'techneuten' liet zijn aloude liefde vanzelf weer opbloeien. Waarmee meteen maar zij gezegd dat de klassiek ge schoolde synthesizerpionier zelf wel degelijk de ontwikkelingen el ders op de voet volgt, hetgeen hij tussen de bedrijven door nog eens bevestigt door het terloops noe men van een hele rits 'jongere gar disten', zoals Robert Miles, The Prodigy en natuurlijk het uit z'n eigen contreien afkomstige Daft Punk. Weer trandy Aardig neveneffect is dat deze ac tuele trendsetters hebben bijge dragen tot een duidelijke opwaar dering van Jarres imago. Werd hij voorheen veelal versleten voor commercieel, niet erg inventief, thans hoort JM erbij de allerhipste electro-freaks helemaal bij. „Als je maar lang genoeg bezig blijft, word je op een gegeven moment vanzelf weer trendy," meent de in Lyon geboren Parijzenaar, die kan bogen op een wereldwijde al- bumafzet van 55 miljoen exem plaren „Die upgrading is leuk om te ervaren en ik ben ook best trots op bijnamen als Godfather Of Electronic, maar ik laat me er ver der niet door leiden." Zijn jongste cd, het resultaat van twaalf maanden intensief 'pielen' in zijn kapitale huisstudio, kan doorgaan als voor zich sprekend bewijs. Want Oxygen 7-13 kent als enige inspiratiebron zijn baanbre kende, gelijknamige langspeler uit 1976. Geprikkeld door zijn analoge apparatuur vond Jarre het wel zo spannend om te probe ren zijn 'primitieve' meesterwerk (genummerd 1-6) verder uit te werken. Oxygen 7-13 moet je niet zien als een vervolg a la Rocky 2. Daarvoor ben ik sinds de eerste Oxygen teveel veranderd, heb ik gemerkt, een voorbeeldje: destijds was ik min of meer 'n onbewuste minimalist, maar dit keer moest ik enorm op mezelf blijven letten om die ruimtelijkheid, cüe zuurstof uit de titel, vast te houden. Dat ik daarin ben geslaagd komt alleen door die instrumenten, de oude Moogs, de mellotrons, enzovoort. Niettemin is er sprake van een hele andere sfeer, een andere bood schap." aldus Jarre. Voor hem is Oxygen 7-13 tevens de start bij een nieuwe platenmaat schappij (Sony/Epic, na twintig jaar Polvdor). „Waarom die ver huizing? Omdat men mij heel graag wilde hebben en ik wel eens in een andere keuken wilde kijken. Celestial Season kiest niet voor de weg van de minste weerstand. De band zou gemak kelijk nog een tweede Solar lo vers kunnen maken. Dat doom- metal-album was goed voor meer dan vijftienduizend wereldwijd verkochte exemplaren. Niet gek voor een Nederlandse band. Maar Celestial Season vindt zijn muzikale ontwikkeling belang rijker dan op safe spelen. Zo doende heeft Celestial Season het werkterrein verlegd van doommetal naar groovy rock met jaren zeventig invloeden. Stoner rock' is het werk van het nieuwe album Oratige reeds ge noemd. Zanger Cyril Crutz en gi tarist Pim van Zanen kunnen niet zoveel met dat trendy etiket. Bands die in de 'stoner rock'-ca- tegorie geplaatst worden, be strijken volgens hen een zeer breed muzikaal terrein. Liever opteren de twee Nijmeegse stu denten communicatieweten schappen voor de term 'diesel- rock'. Dieseltreinen „Het is jammer dat bands die door de seventies beïnvloed zijn, allemaal op een grote hoop met de noemer 'stoner rock' gegooid worden. 'Stoner rock' wordt on middellijk geassocieerd met blo wen. Dat doen wij ook wel eens, maar onze muziek is niet op drugs gebaseerd. De groove is het belangrijkste. 'Diesel-rock' is een betere naam, waarbij je moet denken aan ou de, loodzware dieseltreinen. Kyuss is vanwege de zware sfeer die band neerzette, een grote in spirator voor ons", stelt Crutz. Van Zanen: „Het belangrijkste element van onze muziek vind ik de gevoelige melodietjes. Het is niet alleen swingen, maar er zit ook gevoel in. Die groove is ech ter het grote verschil met de twee vorige cd's. En we hebben, omdat we een andere zanger hebben, nu meer mogelijkheden. Ons vorige album Solar lovers vind ik trou wens vanwege de violen een heel aparte cd. Ik wil niet arrogant overkomen, maar het is ook een goede cd, die veel verkocht. Zon der dat er promotie voor gemaakt is." „Wij zijn niet in die doomy, me lancholische stijl doorgegaan omdat we kiezen voor de muziek. En niet voor verkoopcijfers. De jaren zeventig kwamen op en pasten goed in onze natuurlijke muzikale ontwikkeling. Als we in de oude stijl waren doorge gaan en Solar lovers deel twee gemaakt hadden, dan zouden we nog een stuk groter geworden zijn. We kiezen de weg van de meeste weerstand, want in feite moeten we opnieuw beginnen. Metalfans zijn nogal star. Waar schijnlijk zijn we de helft van on ze fans kwijt." Puur natuur De musici van Celestial Season komen uit Utrecht, Amsterdam en Nijmegen. Minister Ritzen van Onderwijs blijkt een soort sponsor van de band, want gretig maken de studenten Crutz en Van Zanen gebruik van hun OV-jaar- kaart om naar de repetities in de Domstad te reizen. In de Utrecht se oefenruimte komen ook de uit eenlopende invloeden samen. Van Zanen: „Vanwege onze eigen identiteit zijn we moeilijk te ver- gelij ken met andere Nederlandse bands. Jason draagt vooral de ja ren zeventig ideeën aan. Ook wat het hoesje van de cd betreft. Onze andere gitarist Olly komt uit het strakke, snelle metal-werk, ter wijl Cyril en ik toch meer de grunge inbrengen. Al is grunge een rot woord. Denk daarbij aan een naam als Smashing Pumpk ins, maar aan de andere kant zijn we ook niet vies van Radiohead en Tori Amos." Celestial Season.„keuze voor muziek, niet voor verkoopcijfers... De productie van Orange is met opzet dof gehouden. Dat past be ter bij de muziek, vindt Crutz. „We wilden een jaren zeventig geluid. Als je onze productie ver gelijkt met die van Kom en Ma chine Head dan valt. het geluid dof uit. Maar wij vinden het per fect. Het is een natuurlijk, eerlijk en zwaar geluid. Een beetje gaar en broeierig ook. We halen geen computertrucjes uit. Wat wij naar voren willen laten komen, is de bevrijdende werking van mu ziek. Zo'n geluid geeft ons een soort reisgevoel.Escapisme vin den ze niet de juiste benaming voor hun aanpak. Crutz: „Dat is een te negatieve term, want we willen ons niet echt afsluiten van de buitenwereld. We willen met onze muziek even weg uit de drukte van alledag. Alsikeenbe stemming van onze muzikale reis zou moeten aangeven, dan zou ik kiezen voor een woestijn in Ame rika of het Sierra Nevada-ge- bergte in Spanje. Dat zijn echte puur natuurdingen." Het publiek in Nederland is kri tisch en afstandelijk, vindt Van Zanen. „In Frankrijk werden we, toen we daar een tijd terug op tournee waren, als helden ont vangen. In Marseille bijvoor beeld ging het publiek helemaal uit zijn dak. Onze bassist werd letterlijk door de mensen in de zaal op handen gedragen. De drummer dook ook even in het publiek. Daarna handtekenin gen, weet ik het. Dat is gewoon geweldig." Maar op andere gebieden valt er over Nederland niet te klagen. De langharige Van Zanen: „De vrijheid is groot in Nederland. Als je hier politie op straat ziet, kun je gewoon doorlopen. Je hoeft hier niet, zoals in Frankrijk of Spanje, te denken: o shit, als er maar niets gebeurt. Op jongeren- campings in die landen kun je de bewakers maar beter vriendelijk aankijken, want er hangt drei ging in de lucht. Die bewakers lo pen rond met stokken en wijzen met hun vingertje. Pas op, want we hebben jullie in de gaten. Wat kunnen die lui vies kijken boven hun snor." Crutz vindt de samenleving on- persoonlijker worden. „Je krijgt steeds meer overspannen toe standen. Ook in het bedrijfsleven waar de bovenste laag van de concerns steeds minder rekening houden met de mensen op de werkvloer. Alles staat in het te ken van leuk presteren en de jaarcijfers. Het sociale aspect van veel dingen wordt erg in de hoek gedrukt. De mens heeft daardoor meer behoefte aan rust en stabiliteit. Vanwege het on persoonlijke karakter van de sa menleving en de chaos willen wij een beetje weg uit deze wereld. Vanuit dat gevoel schrijven we onze nummers." René Megens Celestial Season treedt zaterdag 7 ju ni op in Brogum, Zierikzee. Het uitgangspunt blijft hetzelfde: via ons eigen maatschappijtje le veren we de muziek kant en klaar aan, waarna die grote multinatio nal ermee de boer op gaat. Polydor was van oudsher vooral sterk in Europa, terwijl Sony's kracht eer der erbuiten, met name in Ameri ka en Japan ligt, dus wie weet ge beurt er daar nu meer." Klankbord Zoals tijdens promotieronde ver gezelt (even beroemde) echtgenote Charlotte Rampling hem gedu rende z'n wekenlange concertreis zoveel mogelijk. Voor haar, on danks haar eigen filmcarrière plus de zorg voor hun drie kinderen, ze ker geen (puzzel)opgave, maar- juist een plezierige onderneming, kan Jean Michel Jarre verklappen. ,Ik heb haar er graag bijwant af gezien van de gezelligheid samen is ze een uitstekend klankbord voor me. Charlotte loopt er niet mee te koop, maar haar muzikale inzicht is zonder meer groot. Van daar dat we soms ook best pittige discussies over mijn projecten hebben. Bijna altijd zijn die reuze nuttig, brengen ze me verder, dus ook in dat opzicht ben ik geze gend," aldus Jarre. Louis du Moulin Jean Michel Jarre in Ahoy' Rotterdam, vandaag, vrijdag (vrijwel uitverkocht) Wereldreiziger David Byrne heeft zijn rugzak weer even aan de kant gesmeten om een nieuw album te kunnen maken. Feelings (Luaka Bop/Warner Bros.) heet de cd en die klinkt als een collectie souvenirs van een ware kosmopoliet. Byrne heeft wat dat betreft een naam te verliezen, want al in de Talking Heads immers liet hij doorschemeren dat rockmuziek wat hem betreft nauwelijks grenzen heeft. Letterlijk, wel te verstaan, en op Feelings is dat niet anders. Het is een heerlijke collage van liedjes met een zeer uiteenlopende stijlfiguur en instrumentatie. De Afro-ritmes, waar Talking Heads patent op had, zijn inmiddels te ruggedrongen voor een breed sca la aan andere invloeden, maar nog wel aanwezig in het openings nummer Fuzzy Freaky. De eerste single Miss America klinkt Brazi liaans; een wereld van verschil met een melodieuze rocksong als The Civil Wars. Vertier vallen de vleugjes triphop die Byrne in zijn muziek verwerkte op. Hij zocht daarvoor medewerking van de Engelse groep Morcheeba, die hem op zes nummers bijstond, waaronder het poppy The Gates Of Paradise en het Oosterse Dad dy Go Down. Heel mooi zijn ook de orkestraties in Finite=Alright en Burnt By The Sun. Sterk punt is verder dat de nummers nooit te lang zijn: als Byrne iets in twee of drie minuten kan zeggen laat hij dat niet na. Die compactheid maakt Feelings ondanks zijn veel heid aan ingrediënten een goed verteerbaar, lekker album. Eeij wereldalbum, in alle opzichten. Seahorses The Seahorses is Engelands nieuwste loot aan de Britpopstam, maar niet zo maarteen: het is de nieuwe band van John Squire, voormalig gitarist van de Stone Roses. Op het debuut Do It Your self (Geffen/Universal) vaart de band wel erg makkelijk blind op het kompas van Oasis; de Beatles achtige liedjes zijn niet van de lucht. Hoewel, horen we de Hol lies' The Air That I Breathe niet in The Boy In The Picture? En die lange gitaarsolo in de single Love Is The Law, is dat Led Zeppelin? Ach, er zijn wel meer bandjes die koketteren met de jaren zestig en zeventig, maar het is zo jammer dat The Seahorses nergens een ei gen gezicht laten zien. Zelfs niet in de titels: het album sluit af met de zelfde titel, waarmee Oasis haar laatste album opende. Hello zeg. Peter Green Van Peter Green is de laatste jaren niet veel meer vernomen. De grondlegger van het roemruchte Fleetwood Mac maakt nog wel af en toe een plaatje, maar had het verder vooral moeilijk met zich zelf. Met de vorig jaar opgerichte Splinter Group, waarin onder meer het voormalige Whitesnake- ritmetandem Cozy Powell en Neil Murray, werd een eerste tournee door Engeland gedaan, die nu op cd is vastgelegd. Helaas bevat Splinter Group (Artisan/Munich) louter covers, vooral van Robert Johnson en Otis Rush, aangevuld met bekend werk als Dark End Of The Street en Don Nix' driedui- zendzevenhonderdtweeëntwintig keer gecoverde Going Down. Echt opzienbarend is het allemaal niet, en dat geldt ook voor de twee in de studio opgenomen akoestische bluesjes, waarmee het album opent. Maar misschien moeten we wel gewoon tevreden zijn dat de ooit zo vermaarde gitarist gewoon weer op het podium staat. Jackie Leven De Schotse zanger/gitarist Jackie Leven is geen geboren optimist en dat is te horen in zijn sfeervolle, van melancholie doortrokken liedjes. Gepassioneerdheid is Le ven niet vreemd, hij etaleerde het al in de tijd dat hij nog vorm gaf aan de indierockgroep Doll By Doll. De harde gitaarrock is al lang en breed ingeruild voor luis terliedjes met een folkachtige in strumentatie (van mandoline tot vooral doedelzak), alleen de the ma's zijn hetzelfde gebleven: men selijke mysteries. Leven zelf blijft ook iets van een mysterie, want het lukt hem maar niet een van a tot z boeiende plaat te maken. Fairy Tales For Hard Men (Cooking Vi- nyl/Zomba-Rough Trade) komt er af en toe in de buurt (Boy Trapped In A Man is een pracht van een popsong en dat geldt ook voor Saint Judas, niet toevallig krijgt hij in uitgerekend deze nummers hulp van zijn maatjes van Doll By Doll) maar in de veelheid aan in getogen nummers mist hij span ning en bereikt Jackie veel te weinig het niveau van een humo ristisch liedje als Fear Of Women. Leslie Dowdall Uit Ierland komt Leslie Dowdall, de voormalige zangeres van de ook hier niet onbekende (Seven Into The Sea) groep In Tua Nua. Op haar eerste solo-album No Guilt No Guile (Grapevine/CNR) komt ze met een prima verzameling fragmentarische popliedjes, die gebed zijn in een zwoele mix van ambient en soul. Daarmee rekent ze niet alleen af met haar folkver- leden, maar laat ze tegelijk zien dat Ierland ook zangeressen kan voortbrengen die minder aan tra ditie hangen. Ten overvloede be wijst Leslie dat ook nog eens door als enige cover het atmosferische Saturday Night van The Blue Nile op te nemen. Familie Marley Het uitgebreide nageslacht van wijlen Bob Marley laat geen gele genheid onbenut om de erfenis van vaderlief uit te dragen. Ziggy is daarin tot dusverre het meest succesvol, daarbij goed op weg ge holpen door broer Stephen. Maar inmidels laat ook de jongste garde zich horen: Julian Marley maakte met Lion In The Morning (Heart beat/Tuff Gong/Munich) een typi sche rootsreggae-plaat en de 19- jarige Damian 'Jr. Gong' Marley debuteert op Mr. Marley (Heart- beat/Tuff Gong/Munich) met een frisse synthese van reggae, eigen tijdse r&b en raggamuffin'. Bei den zijn bovendien met Bob's we duwe Rita Marley, Yvad en Ziggy Marley The Melody makers te horen op Marley Magic (Heart beat/Tuff Gong/Munich), een weergave op dubbel-cd van het concert dat de Marley's juli vorig jaar in het Newyorkse Central Park gaven. Werk van de dames en heren zelf wordt hier volop afge wisseld met de klassiekers, die Bob heeft achtergelaten. En juist die nummers (van Stir It Up via Get Up, Stand Up tot Could You Be Loved) maken de cd nog enigszins de moeite waard. Gert Meijer David Byrne Sinds vele nieuwe labels met goede èn goedkope uitgaven de cd- markt bestoken, komen ook de gevestigde maatschappijen met budget-series die zich richten op de beginnende cd-verzamelaar. Het breed en divers aanbod brengt het standaardrepertoire voor een zacht prijsje in het bezit van de luisteraar die nog zijn weg moet vinden in de enorme doolhof die klassieke muziek heet. Ook EMI pakt de beginnende cd-verzamelaar bij de hand. De nieuwe serie Red Line biedt een kleurrijke selectie uit de impo sante catalogus. Van de serie, die uiteindelijk meer dan tweehon derd titels zal bevatten, zijn in middels de eerste zestig cd's ver krijgbaar. Alle grote artiesten en orkesten uit de EMI-stal zijn ver tegenwoordigd en dat geldt ook voor de belangrijkste muzikale genres die alle een eigen kleur hebben - blauw is symfonisch, lila is opera, oker is kamermuziek, et cetera - waardoor de koper nog gemakkelijker zijn weg kan vin den. Het fullcolour-boekje bevat een tijdlijn van het leven van de com ponist en de wereld om hem heen. Alle opnamen hebben DDD- of ART (digitaal geremastered)- kwaliteit en voldoen ook artistiek aan alle eisen. De prijs - advies prijs fl. 14,95 per cd - maakt het er alleen nog maar aantrekkelijker op. Jos Frusch Symfonieën nr. 's 1 en 5 van Ludwigvan Beethoven; The Philadelphia Orches tra onder leiding van Riccardo Muli; EMI classics, Red Line 5 69782 2. Jean Michel Jarre: niet meer de muzikale stuntman, maar de muzikant die zijn eigen verhaal vertelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 23